Uvažujete nad Sony Xperia XA1? Prečítajte najprv našu recenziu, XA1 sme testovali týždeň

Sony Xperia XA1 je krásny, dizajnom nápadný smartfón s dobrou technickou výbavou. Predáva sa od 261 eur, čo nie je zanedbateľná čiastka. Vďaka výbornému fotoaparátu je ale naozaj dobrou voľbou.   Zhodnotenie Sony Xperia XA sa púšťa do boja s pomerne silnými konkurentmi. Lacné čínske telefóny dnes ponúkajú veľmi slušnú technickú výbavu, medzi nimi ale Sony oslovuje… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 3. mája 2017
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Sony Xperia XA1 je krásny, dizajnom nápadný smartfón s dobrou technickou výbavou. Predáva sa od 261 eur, čo nie je zanedbateľná čiastka. Vďaka výbornému fotoaparátu je ale naozaj dobrou voľbou.

 

Zhodnotenie

Sony Xperia XA sa púšťa do boja s pomerne silnými konkurentmi. Lacné čínske telefóny dnes ponúkajú veľmi slušnú technickú výbavu, medzi nimi ale Sony oslovuje svojou značkou. Za stále prijateľné peniaze môžete mať moderný telefón s krásnym dizajnom, za ktorý sa nebudete hanbiť ani vtedy, keď si ostatní na stôl vyložia ajfóny. V porovnaní s čínskymi menej známymi značkami máte pri Sony garantovaný servis, dostupnosť súčiastok a tiež sa nemusíte báť o plnenie záručných garancií. Osobne najviac oceňujem precíznosť prevedenia krytov a kvalitu fotografií a videí, ktoré Xperia XA zaznamenáva, tie by som pokojne zaradil ešte o triedu vyššie.

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

 

Kľúčové vlastnosti

  • 5-palcový širokouhlý HD displej;
  • 8-jadrový procesor;
  • pamäte 32 GB, 3 GB RAM a slot na kartu microSD;
  • hlavný fotoaparát 23 Mpx, f/2.0, LED blesk, Full HD video, laserový autofocus;
  • webkamera 8 Mpx, f/2.0, Full HD video;
  • nevyberateľná batéria Li-Ion 2300 mAh;
  • systém Android 7.0 Nougat;
  • obsahuje nový konektor USB Type-C, aj 3.5 mm jack;
  • predáva sa aj ako DUAL SIM;
  • cena od 261 € (máj 2017);
  • nemá senzor odtlačkov prstov;
  • nemá gyroskop, nie je vhodný pre VR;

 

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

Recenzia Sony Xperia XA1

Prečo taká dlhá recenzia? Naše recenzie sú dlhé a detailné, pretože sú určené aj pre ľudí, ktorí sa snažia pred kúpou telefónu zistiť čo najviac podrobností. Väčšia ľudí k nám prichádza z vyhľadávača, keď hľadajú konkrétnu informáciu. Vieme, že recenzie od slova do slova číta iba minimum ľudí, ale keď zákazník nájde v texte tú jednu informáciu, ktorú inde nenašiel, potom mala jeho návšteva a naša práca význam. 

 

1. Hardvér
-1.1 Displej
Xperia XA1 je vybavená IPS LCD displejom s dobrou exteriérovou čitateľnosťou (nie však ideálnou). Rozlíšenie HD (720×1280 pixelov) je pre väčšinu ľudí celkom dostatočné, akýkoľvek obsah sa zobrazuje s bohatými detailmi, problém nie je ani s členitými webstránkami s malým písmom. Toto rozlíšenie však nie je úplne ideálne pre použitie vo virtuálnej realite, vtedy sú pixely priveľmi veľké – vzhľadom na chýbajúci gyroskop sa toto zariadenie ako také nedá používať v headsetoch virtuálnej reality, jedine tak na sledovanie videa v 3D. Uhlopriečka displeja je 5 palcov (12,7 cm), obraz je širokouhlý.

-1.2 Fotoaparát
Hlavný zadný fotoaparát má výborné technické vlastnosti a zhotovuje VÝBORNÉ fotografie. Rozlíšenie senzora je až 23 megapixelov a automatické zaostrovanie využíva aj laser, vďaka čomu je rýchle a presné. Oceňujem nielen kvalitu fotiek, majú skvelé detaily a sýte farby, ale aj rýchlosť samotného fotoaparátu. Zo zablokovaného stavu je možné spraviť prvú fotografiu už v priebehu dvoch sekúnd, pričom fotka bude ostrá.

 

Sony Xperia XA1 má vlastnú aplikáciu pre kameru a fotoaparát. Medzi režimami sa presúvate pomocou ťahania prstom po displeji, je to praktické riešenie. Video je skvelé aj napriek tomu, že má maximálne Full HD rozlíšenie. Za túto cenu by sme už chceli to slávne 4K. (Test a recenzia od 3Digital.sk)

-1.3 Kamera
Xperia XA1 stojí okolo 165 eur, takže nemožno očakávať podporu nahrávania 4K videa. Takto lacné mobily s podporou 4K prídu niekedy budúci rok. Aj Full HD rozlíšenie je ale veľmi kvalitné, automatika preostruje precízne a rýchlo, dotykom prsta môžete preostriť kamkoľvek chcete. Prítomná je aj funkcia sledovania označeného objektu, takže napríklad osoba môže byť zaostrená aj vtedy, keď sa výrazne pohybuje.

Kamera nahráva stereo audio, je teda možné zhotovovať aj moderné binaurálne audio-video nahrávky.

-1.4 Webkamera
Predná webkamera (alebo ak chcete, selfie kamera) má rozlíšenie veľmi dobrých 8 megapixelov a nahráva Full HD video. Dokáže preostrovať, jej fotky sú preto vždy ostré, keď fotíte selfie. Zaujímavou funkciou je fotenie pomocou dlane: keď fotíte selfie, dáte pred seba otvorenú dlaň a spustí sa odpočítavanie (asi 3 sekundy). Nemusíte nič stláčať, všetko sa deje iba pomocou gesta.

 

Webkamera s rozlíšením 8 megapixelov nahráva Full HD video. Nevie preostrovať, ale obraz je aj tak vždy ostrý. Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

-1.5 Zvuk
Xperia XA1 obsahuje 3,5-milimetrový konektor pre pripojenie slúchadiel a handsfree. Ocenia to aj všetci tí, ktorí majú doma selfie tyčky a radi ich používajú. Dodávam, že selfie tyčky nachádzajú uplatnenie aj ako statívy pri nahrávaní videí, preto nehovorím iba o tínedžeroch a ich snapčetoch.

XA1 má dobrý zvuk reproduktora, je dostatočne hlasný, ale s hlbšími tónmi má problémy. Je dobrý, keď si chcete v telocvični pustiť hudbu, ale pre audiofilov reproduktor na XA1 určite nebude. Po pripojení slúchadiel sa to mení, výstup z telefónu je štandardne kvalitný a ak máte dobré slúchadlá, budete sa tešiť z pestrého, detailného a bohatého zvuku.

Vstavaný mikrofón podporuje funkciu aktívneho potláčania šumu.

-1.6 Výkon procesora a grafiky
V otázke výkonu a grafiky sa XA1 zaraďuje medzi tie lepšie smartfóny na trhu. Procesor je tvorený dvojicou 4-jadrových procesorov (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53), grafika je Mali-T880MP2. Sú to parametre, ktoré umožňujú úplne bez problémov hrať náročné 3D hry, upravovať fotografie a dokonca aj strihať video priamo v mobile. Asi neexistuje aplikácia, s ktorej spustením by ste mali problém, pretože výkonu aj pamäte je v Xperia XA1 dostatok, ba priam až prebytok.

-1.7 Pamäte
Vnútorná pamäť je veľmi dobrých 32 GB, dá sa rozšíriť pomocou pamäťovej karty typu microSD o ďalších až 256 GB. Popravde už samotných 32 GB vám bude stačiť, ak nie ste vlogger alebo ak sa neživíte tvorbou videa. Veľkosť jednej 23-megapixelovej fotografie pritom neraz presiahne aj závratných 10 MB.

Operačná pamäť RAM má veľkosť nadpriemerné 3 GB.

-1.8 Konektivita
Káblové pripojenia: microUSB Type-C; USB Host; 3,5 mm audiojack;
Bezdrôtové pripojenia: NFC; Bluetooth 4.2 A2DP; Wi-Fi; FM rádio; 2G; 3G; 4G LTE (nano SIM)

 

Sloty pre pamäťovú kartu a SIM kartu. Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

-1.9 Senzory
Akcelerometer; proximity (senzor priblíženia); digitálny kompas; lokalizácia pomocou A-GPS a GLONASS.
Nemá senzor odtlačkov prstov a ani gyroskop. Výbava senzorov a snímačov je priemerná.

Vzhľadom na cenu som veľmi sklamaný, že Xperia XA1 nie je vybavená gyroskopom, čím sa takmer úplne vylučuje použitie telefónu na prehliadanie 3D obsahu a virtuálnej reality. Aplikácia Cardboard sa dokonca ani nedá nainštalovať z Google Play. Sony za tento telefón pýta viac ako 250 eur, pričom telefóny pripravené pre VR sú už aj o stovku lacnejšie…

 

2. Softvér
-2.1 Systém a prostredie
Smartfón je vybavený operačným systémom Android 7.0 Nougat a očakáva sa, že sa bude občas aktualizovať. Počas testu sa telefón prejavoval ako vyladený, aplikácie fungovali bezproblémovo, systém nesekal a ani nepadal.

-2.2 Aplikácie od výrobcu
Sony inštaluje do všetkých svojich mobilov niekoľko vlastných aplikácií, väčšinou pre ne nájdete praktické využitie. Napríklad aplikácie Album a Hudba sú jednoducho dokonalé, perfektne nahradia akúkoľvek inú aplikáciu na správu multimédií.

Pre aplikácie Správy, Počasie, Lounge, Amazon Shopping, Spotify, Skica, AVG Protection, Podpora, Movie Creator a Whats New asi väčšina ľudí nebude mať úplné pochopenie, ale appky majú svoje opodstatnenie. Sony tiež ponúka vlastné prostredie pre Kontakty, Správy aj Telefón, užitočná je tiež multimediálna aplikácia Video a herná platforma Playstation. Osobne sa mi z týchto doplnkových služieb najviac páči Movie Creator, pomocou ktorého si môžete priamo v mobile ľubovoľne upraviť akékoľvek video a potom ho zavesiť napríklad na Facebook či Instagram.

 

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

3. Fyzické spracovanie
-3.1 Kryty
Po konštrukčnej stránke je Xperia XA1 takmer dokonalá. Je ľahká (143 gramov), zaoblená, má optimálne rozmery (145×67×8 mm) a dobre sa ovláda aj jednou rukou. Zadný kryt je matný, v dlani sa nekĺže a na bielej verzii neostávajú žiadne odtlačky prstov. Z povrchu krytu mám dojem, že je odolný a nebudú sa na ňom objavovať škrabance.

Zadný kryt nedáte dole, je k tomu potrebné špeciálne náradie a teplovzdušná pištoľ. Ani to nie je potrebné – sloty sú umiestnené na boku.

-3.2 Tlačidlá
Na Xperia XA1 sa nachádzajú celkovo štyri tlačidlá: dve spojené na ovládanie hlasitosti zvukov, vystúpený valcovitý vypínač a dvojpolohová spúšť fotoaparátu. Tlačidlá sú dobre hmatateľné, majú zreteľnú odozvu na stlačenie a pri každom stlačení je počuť kliknutie.

-3.3 Sloty a konektory
Všetky sloty sú umiestnené pod krytom na ľavom boku, nami testovaný model obsahoval slot pre SIM kartu a druhý slot pre pamäťovú kartu microSD. V predaji je aj verzia Dual SIM, ktorá umožňuje súčasné vloženie dvoch SIM kariet.

Na spodnej hrane telefónu je umiestnený mikrofón (možno aj reproduktor) a konektor USB vo verzii Type-C 1.0. Toto stále pomerne nové USB je obojstranné, má veľkosť porovnateľnú s tradičným microUSB.

Na hornej hrane smartfónu je 3,5-milimetrový konektor pre pripojenie slúchadiel a mikrofón.

-3.4 Osvetlenie
Aj keď sa to nezdá, Xperia XA1 je vybavená aj notifikačnou LED diódou. Nachádza sa naľavo od webkamery pod bielym krytom. Keď chce telefón upozorniť na udalosť, táto ikona bliká spod krytu. Vyzerá to efektne, svetlo diódy je dostatočne viditeľné aj počas dňa.

Na zadnej strane telefónu vedľa kamery je LED blesk, ktorý dokáže svietiť aj ako baterka. Tvorený je iba jednou diódou, produkuje však veľmi intenzívne biele svetlo. Nápadne biele, oceníte to pri fotkách zhotovovaných v tmavom prostredí. Aj osvetlené snímky budú vyzerať prirodzene.

 

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

4. Príslušenstvo
-4.1 Slúchadlá
V testovacom balení neboli pribalené slúchadlá.

-4.2 Batéria
Nevyberateľná Li-Ion 2300 mAh, Xperia XA1 podporuje rýchle nabíjanie Pump Express+ 2.0. Reálna výdrž batérie je do dvoch dní pri normálnom používaní, oceňujem režim šetrenia batérie STAMINA. Batéria je súčasťou telefónu a dá sa vybrať iba v servise. Môžete ho aktivovať kedykoľvek, ale po dosiahnutí 15% kapacity batérie sa aktivuje vždy automaticky.

Osobne mám tento režim rád. Keď som používal telefón Xperia X, veľakrát ma STAMINA zachránila od úplného vyčerpania batérie.

-4.3 Balenie
Keď si kúpite nový smartfón Sony Xperia XA1, dostanete k nemu nabíjací adaptér, USB kábel (full-size USB > USB Type-C), slúchadlá, manuál. Batéria je súčasťou telefónu a dá sa vybrať iba v servise.

 

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

 

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 3. mája 2017
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.