Lacná čiernobiela tlač A4

Test Xerox B215: Pre firmy stále ideálne riešenie tlače. Recenzia laserovej tlačiarne, ktorá tlačí aj z mobilu

Čiernobiele laserové tlačiarne stále nachádzajú uplatnenie všade tam, kde sa účelovo vyžaduje veľký objem tlače. Aké výhody získate, keď nakúpite v Xeroxe?
Predáva sa od 188 eur
Toner vydrží na 3000 strán
Informácie o tomto príspevku

Vydané 26. apríla 2021
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Multifunkčná čiernobiela laserová tlačiareň. Neznie to až tak atraktívne, však? Doba, keď si firmy vyberali výhradne laserové riešenia, je už preč, pretože cena atramentovej tlače išla vďaka tankovacím systémom dole a kvalita evolučne naďalej stúpala. Lenže stále existujú oblasti, v ktorých je laserová tlač považovaná za nenahraditeľnú a práve tam bude tlačiareň Xerox B215 dominovať.

Sú to napríklad firmy so skladmi s tovarom, na ktorý potrebujú lepiť samolepiace štítky. Tie atramentové sa pri zvýšenej vlhkosti môžu rozotierať alebo rozpíjať, zatiaľ čo laser je obyčajne proti nepriaznivým vplyvom odolnejší.

Do našej „home office“ redakcie sa v čase pandémie koronavírusu a ochorenia COVID-19 dostali dva zaujímavé produkty od značky Xerox. Tlačiarne B215 a B205 sú po technickej stránke veľmi podobné, ale hierarchicky vyššie posadený model B215 ponúka aj funkčnosť dotykového displeja a rozšírenej konektivity. Práve modelu Xerox B215 sa venujeme v tejto používateľskej recenzii.

 

Prečítajte si aj test lacnejšej verzie Xerox B205:

Testujeme Xerox B215

V našich redakčných testoch tlačiarní sa vždy venujeme aj tomu, ako prebieha vyberanie produktu z krabice a ako dobre je chránený pred eventuálnym poškodením počas dopravy.

Xerox v oboch týchto ohľadoch stavil na bezpečnosť, teda krabica s tlačiarňou je pomerne robustná a ťažká. Skoro má tvar kocky a tlačiareň je v krabici uložená postojačky, teda pri veľmi neopatrnej jazde sa v dodávke môže prekotiť na bok. Keďže sa ale nejedná o atramentovú tlačiareň, prípadné položenie na bok systému neuškodí. Vo vnútri krabice je masívne vystlanie polystyrénom, ktorý tlačiareň chráni pred nárazmi.

Manipulácia s tlačiarňou a jej uvedením do prevádzky je stredne náročná, najlepšie bude, keď ju budú z krabice vyberať dve dospelé osoby. Mierime tým k odporúčaniu, aby ste nákup a vyloženie tlačiarne nenechávali na samotnú office manažérku, pretože sa s produktom bude trápiť. Napokon, tlačiareň váži až 11 kilogramov. Na stole si určite pripravte priestor aspoň 40×40 centimetrov, čo je rozmer pôdorysu tohto zariadenia.

Tlačiareň Xerox B215 na stole zaberá priestor asi 40×40 centimetrov, rovnaká je aj jej výška.

Keď už tlačiareň stojí na stole a krabice sú upratané, bude zvyšná práca jednoduchá. Nezabudnite, že pred použitím musíte dôsledne odstrániť všetky aretačné a maskovacie pásky, ktoré zabraňujú pohyblivým prvkom tlačiarne v pohybe.

Spotrebný materiál, teda toner, je súčasťou balenia. Jeden vystačí na približne 3 000 strán so štandardným pokrytím 5 percent.

Prvé spustenie a inštalácia na počítače a mobily

Xerox B215 môžete s počítačmi spojiť buď káblom alebo bezdrôtovo. Odporúčame použiť Wi-Fi, pretože sa tak vyhnete ťahaniu káblov.

Pripojenie tlačiarne k lokálnej Wi-Fi sieti prebieha pomerne rýchlo. Na prekvapenie sa aj na malom dotykovom displeji píše na virtuálnej klávesnici heslo na Wi-Fi celkom pohodlne. Keď to spravíte raz, tlačiareň sa už bude na sieť pripájať automaticky.

Potom je potrebné stiahnuť si ovládač z oficiálnej českej stránky Xeroxu (Xerox B215 Windows PrintDrivers Utilities v3.70.43.08) a nainštalovať ho na počítač. Je to záležitosť niekoľkých minút, počas inštalácia si ovládač vyhľadá tlačiareň v rovnakej Wi-Fi sieti a vy už iba jej voľbu potvrdíte.

Na prepojenie s mobilom sa používa aplikácia Xerox® Workplace (Android, iOS). Všeobecne tlačiareň spolupracuje s mobilnými platformami Apple® AirPrintGoogle Cloud PrintMopria®Xerox® Print Service Plug-in for Android.

Okrem tlače cez kábel USB 2.0, Ethernet alebo Wi-Fi môžete tlačiť aj priamo z USB kľúča, čo špeciálne oceňujeme. Tlač z pamäťovej karty tu nie a ani nikomu nebude chýbať, lebo táto tlačiareň nie je na fotografie.

Tlačenie dokumentov cez aplikáciu Xerox Workplace

Tlačenie z aplikácie v mobile nefunguje rovnako ako pri ovládači pre počítače – keď chcete tlačiť z mobilu, vždy musí dokument najprv prejsť servermi Xeroxu a až z nich je odoslaný na samotnú tlačiareň. Je to riešené trocha nepraktické a podľa nášho názoru stojí zbytočne veľa času, no oceníte ho, keď budete chcieť tlačiť z terénu. Tlačiť totiž môžete aj vtedy, keď nemáte mobil pripojený na rovnakú Wi-Fi sieť, môžete tlačiť aj cez 3G či 4G. Bolo by najlepšie, keby aplikácia sama vedela vyhodnotiť, či je práve daná tlačiareň v dosahu Wi-Fi alebo nie.

Za šikovné považujeme informovanie používateľa o priebežnom stave dokumentu, ktorý bol odoslaný na tlačenie. Presne viete, či už bol odoslaný, prijatý, spracovaný a vytlačený. Nevýhoda: viackrát sa nám stalo, že keď sme z mobilu tlačili práve v čase, keď bola tlačiareň v stand-by režime, tlač jednoducho neprebehla. Na mobile sa objavilo hlásenie o chybe a bolo potrebné celý proces zopakovať. Potom už tlač prebehla v poriadku.

Kľúčové technické údaje o tlačiarni Xerox B215 (B215V_DNI)

Hlavné funkcie obojstranná čiernobiela tlač A4;
čiernobiele kopírovanie;
farebné skenovanie;
fax;
Orientačná cena: ~188 eur vrátane DPH
Funkcie tlače Max. rozmer papiera: A4;
Max. rozlíšenie: 1200 dpi;
Rýchlosť tlače: 31 strán za minútu; 3000 strán mesačne
Automatický duplex (obojstranná tlač);
Prednastavené režimy pre brožúru či plagát;
Predhrievanie cca 8,5 sekundy;
Funkcie skenera Farebný skener;
Max. rozmer papiera: A4;
Max. rozlíšenie: 1200 dpi;
Rýchlosť skenovania: odhadom 6 sekúnd na jednu stranu A4;
Skenovanie do formátov JPG, TIFF alebo PDF.
Funkcie kopírovania Čas spustenia skopírovania prvej strany: 14 sekúnd;
Rozlíšenie: 1200 dpi;
Bezfarebné kopírovanie;
Zásobník papiera Max. formát A4;
Spodný zásobník na 250 listov kancelárskeho papiera A4;
Možnosť tlačiť aj na kartón, obálky, fólie, recyklovaný papier aj plátno;
Funkcie faxu Kompresia faxu: JBIG, MH, MMR, MR;
Automatický príjem;
Automatické opakované vytáčanie;
Automatické zmenšenie;
Broadcast;
Faxový adresár;
Preposielanie faxu na fax;
Preposielanie faxu do PC;
Filter nevyžiadaných faxov;
Zabezpečené prijatie faxu

Rýchlosť a kvalita tlače

Tlačiareň Xerox B215 je bezfarebná, teda uvažujeme predovšetkým o jej využití pri tlači textov a graficky jednoduchých grafík (ako sú rôzne obrazové identifikačné kódy a podobne). Napriek tomu nie je problém použiť ju aj na tlač čiernobielych fotografií, ak je to naozaj potrebné, ich kvalita ale nebude dosahovať nejakých mimoriadnych úrovní.

Pokiaľ sa jedná o klasickú kancelársku tlač, tam  Xerox obstojí veľmi dobre. Prvé nahrievanie tlačiarne trvá asi osem sekúnd, ale samotná tlač je už potom veľmi rýchla. Xerox avizuje 30-31 strán za minútu, ale v praxi budete vedieť dosiahnuť aj trocha vyššiu rýchlosť – v závislosti od toho, koľko textu je na strane.  Zahrievanie môže byť obmedzujúce iba vtedy, keď vám naozaj záleží na sekundách, čo sa však stáva málokedy.

Priaznivo hodnotíme aj rýchlosť a kvalitu kopírovania. Kvalita výstupu je priamo závislá na kvalite skenera a rozlíšení tlačovej hlavy, v oboch prípadoch sa jedná o rozlíšenie 1200 dpi. Keď skenujete do počítača alebo e-mailu, sken je sám o sebe farebný, až pri tlači sa prevádza do čiernobielej podoby.

Oceňujeme aj celkovú jednoduchosť ovládania. Domnievame sa, že 3,5-palcový dotykový displej má svoje významné opodstatnenie, pretože sa s ním pracuje s ľahkosťou, rýchlo reaguje na dotyky a celé prostredie (v našom prípade lokalizované do češtiny) je prehľadné, ovládanie funkcií je intuitívne.

Trocha nápadná je zvýšená hlučnosť tlačiarne, ale ani to obyčajne nebýva problémom. Častokrát je dokonca výraznejší zvukový prejav žiadúci, najmä ak sa tlačiareň nachádza vo vedľajšej miestnosti a používateľ chce počuť, či sa tlač spustila a kedy už skončila.

 

Zhodnotenie testu Xerox B215

Je jasné, že až prax prinesie jednoznačne správne vyhodnotenia produktov, ktoré sú určené na profesionálne použitie. My môžeme zhodnotiť, že tlačiareň Xerox B215 patrí medzi tie lepšie riešenia na trhu pre svoju nízku cenu, elegantné vyhotovenie, rozšírenú konektivitu, rýchlosť a kvalitu tlače. Domnievame sa, že ak majú laserové tlačiarne prežiť éru ink-tank tlačiarní, sú to práve zariadenia ako Xerox B215. Jedna z kľúčových vecí, ktorú výrobca zdôrazňuje pri modelovom rade B, je spoľahlivosť. Práve tá má byť jedným z hlavných dôvodov, prečo sa firmy, živnostníci, ale aj študenti vysokých škôl rozhodujú práve pre túto značku.

Pre úplnosť dodávame, že na tlačiareň Xerox B215 sa dodáva optický valec 101R00664 na 10 000 strán (predáva sa za 25 až 40 eur) a toner pre B215 sa predáva aj ako 2-pack za približne 84 eur. V predaji sú aj neznačkové alternatívy, ktoré neodporúčame kupovať a používať.

 

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 26. apríla 2021
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »