★★★★☆

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Odolný, vodotesný, enormne hlučný a pritom stále vrcholne estetický pre dôraz na najmenšie detaily.
Sony SRS-XB23 sa predáva za ceny od 63 do 109 eur
Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom
Informácie o tomto príspevku

Vydané 13. mája 2021
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov. Má to svoj dôvod, Covid je stále s nami, i keď na ňu dbáme čoraz menej – čoskoro sa rozbehnú aj menšie záhradné párty, školopovinní budú vďaka lepšiemu počasiu viac času tráviť na ihriskách a v parkoch. No a my, dospelí, budeme tráviť čas s rodinami, ktorej sme sa počas uplynulého roka trocha stránili pre hrozbu šírenia choroby. Mať na záhrade dobrú grilovačku, vypiť si vínko a pritom nechať v pozadí hrať nejaký inštrumentál, to je to, na čo vždy čakáme celú zimu a netrpezlivo už na jar pripravujeme terasy a záhrady, aby sme to všetko mohli rozbehnúť.

Práve na takéto príležitosti, ale aj mnohé iné, je dobré mať reproduktor, ktorý nepotrebuje káble a ani pripojenie do elektriny, odolá pádom, neľudskému zaobchádzaniu a vode, keď ho po prežúrovanej noci (teda v prípade nás, tridsiatnikov – duševných päťdesiatnikov, to znamená do jedenástej večer) necháme utopiť sa v rannej rose alebo daždi.

Sony má vo svojom portfóliu hneď niekoľko takýchto dobrých reproduktorov, sám už roky s potešením používam SRS-XB11, podľa mňa jeden z najlepších minireproduktorov na trhu. Tentokrát sa mi do rúk dostal väčší a výkonnejší model SRS-XB23, ktorý ma stále dokázal prekvapiť.  Ale nielen pozitívne, predsa len sa pri dlhodobom teste prejavili aj drobné nedostatky.

Za zapožičanie produktu do testu ďakujem spoločnosti Sony a agentúre Bison&Rose.

 

Kľúčové fakty o Sony SRS-XB23 :

 • je úplne vodotesný, dá sa na pol hodinu ponoriť meter pod vodu a zvládne to bez poškodenia;
 • je odolný pred nepriaznivým zaobchádzaním, ktoré som však neotestoval. Kryty sú z veľmi tvrdého plastu, ochranná mriežka obsahuje aj textil;
 • nabíjací konektor USB Type-C má pod vodotesným silikónovým krytom;
 • súčasťou balenia je aj odolné textilné lanko a s háčikom na konci;
 • je vybavený funkciou EXTRA BASS pre nadštandardnú reprodukciu nízkych tónov;
 • výdrž na jedno nabitie je až 12 hodín, resp. 10 hodín pri zapnutom Extra Bass;
 • obsahuje celkovo 4 reproduktory, dva z nich sú určené pre reprodukciu nízkych tónov, basov;
 • má zabudovaný mikrofón pre telefonovanie;
 • pripája sa len cez Bluetooth, verzia je 5.0, ale funguje aj po pripojení k starým mobilom;
 • pozor, neobsahuje 3,5 mm konektor pre AUX! 
 • hmotnosť je až 580 gramov, teda vyše pol kila.

SONY SRS-XB23 považujem za jeden z ideálnych reproduktorov do exteriéru, pretože má zvýšenú odolnosť a vysoký výkon.

Sony SRS-XB23: Ideálny na terasy, ihriská, do telocviční a všeobecne do exteriéru. Veľkosť tu už zohráva svoju úlohu, nejedná sa o malý reproduktor. Bude vás ťažiť aj v batohu, lebo má viac ako pol kila. Je teda prenosný, ale ak by ste ho chceli kúpiť skôr pre deti, ktoré ho budú nosiť v taške, radšej by ste sa mali obzrieť po ľahších alternatívach.

 

SONY SRS-XB23 som síce nepodrobil náročným testom odolnosti, ale ukázal, že napríklad voda mu problém nerobí.

 

 

Je odolný pred vodou aj prachom: Kryty majú ochranu IP67, teda odolávajú prachu aj vode. Dokonca do takej miery, že môžete celý reproduktor ponoriť do vody na pol hodinu a stále bude hrať bez najmenších problémov. To má svoj veľký význam, pretože sa nemusíte starať o to, či ste ho vzali dovnútra po grilovačke. Má aj ďalšiu výhodu – keď sa reproduktor zašpiní, napríklad od kečupu, jednoducho ho umyjete vo vode.

Veľmi praktický detail: lanko s háčikom. Toto by mali k exteriérovým reproduktorom dodávať všetci výrobcovia! Súčasťou balenia je nabíjací kábel bez adaptéra a tiež takéto textilné lanko vo farbe reproduktora, ktoré je zakončené plastovým háčikom. Je to detail, ale veľmi praktický, pretože vďaka nemu v okamihu zavesíte reproduktor na akékoľvek miesto. Lanko je tak pevné, že udrží aj dospelého človeka.

 

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Spodné otvory pre basový reproduktor: Aj tento detail na spodnej hrane má svoj zmysel,  je to otvor, cez ktorý sa zvuk šíri do priestoru aj v prípade, že máte reproduktor položený na stole. Mohlo by sa zdať, že je to zároveň slabina v celkovej odolnosti, ale použité materiály pôsobia kvalitne, robustne.

 

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Na oboch koncoch zariadenia sú odokryté reproduktory na nízke tóny. Membrány sú chránené plastovými krytmi, ktoré bránia neúmyselnému poškodeniu ich povrchu a teda aj strate kvality reprodukcie. Okrem toho sú samotné membrány prachotesné a majú zvýšenú pevnosť, preto im nebude škodiť aj špinavé prašné prostredie či zaborenie do piesku na pláži.

Kvalita zvuku: Sony SRS-XB23 určite patrí medzi tie výkonnejšie reproduktory. Po formálnej stránke má reproduktor celkový výkon až 20 wattov. Podstatnú časť z tejto energetickej spotreby využijú basové reproduktory s funkciou EXTRA BASS, ktorá je v reproduktoroch od Sony už dobre známa. Kvalita reprodukcie je na dobrej úrovni.

Funkcia EXTRA BASS je štandardne zapnutá a jej vplyv na zvuk je evidentný. Nízke tóny sú hlboké, mocné, dokážu ohromiť. Majú však svoju hranicu, keď si napríklad pri prehrávaní inštrumentálnej hudby vo formáte FLAC prehrávate zvuky basy, tie najnižšie tóny predsa len trocha zanikajú. To je ale problém drvivej väčšiny bežných reproduktorov a nedá sa im to vyčítať. Za nedostatok tejto funkcie považujem to, že zvýrazňuje nízke tóny na úkor stredných, ktoré potom doslova zanikajú. To nevadí pri počúvaní popu či hiphopu, no pri miernej hudbe sa stráca jej kvalita a reproduktor zbytočne duní.

Ako vypnúť funkciu EXTRA BASS? Aby ste vypli funkciu Extra Bass na reproduktore Sony SRS-XB23, dlho stlačte tlačidlo BATT – STAMINA. Keď ho podržíte asi dve sekundy, rozsvieti sa oranžové svetielko a to notifikuje o tom, že sa zvýrazňovanie basov vyplo. Zapnete ho opätovným podržaním rovnakého tlačidla. Keď Extra Bass vypnete, budete hneď počuť veľký rozdiel. Tie stredné tóny sú zrazu podstatne zreteľnejšie, vysoké sú norme, ale stále má reproduktor tendenciu zvýhodňovať skôr tie nízke tóny.

Je potrebné uvedomiť si, že toto bolo zámerom, pretože v exteriéri a veľkých priestoroch je takýto zvuk žiadúci. Ak plánujete Sony SRS-XB23 umiestniť na váš pracovný stôl v malej miestnosti, vedzte, že vás z neho čoskoro začne bolieť hlava.

 

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Výdrž na batériu: Na rozdiel od mnohých iných reproduktorov tento od Sony nemá vstavaný audiokonektor 3,5 mm, ale iba jeden USB Type-C. Tento stále pomerne nový typ konektora je typický svojou univerzálnosťou, ale keď som skúsil prepojiť reproduktor s mobilom cez kábel, prenos zvuku cez neho nefungoval.

Batéria je vstavaná a má kapacitu 2 700 mAh.  Reproduktor tak dokáže na jedno nabitie nepretržite hrať do 12 hodín, v praxi to ale bude ale aj viac. Za celý čas som reproduktor nabíjal iba dvakrát, pretože do testu mi bol doručený s takmer plnou batériou. Nabíjanie potom zaberie niekoľko desiatok minút na normálnej nabíjačke pre mobil. V balení nájdete iba USB kábel, ktorý pripojíte k počítaču, súčasťou balenia nie je adaptér samotný.

Funkcia PARTY: Tento produkt sám o sebe dokáže verne reprodukovať stereo hudbu a tiež binaurálne zvuky, pretože obsahuje štyri reproduktory, ale dá prepojiť aj s ďalšími reproduktormi od Sony. Mali by byť od seba vzdialené asi jeden meter a môže ich byť až sto. Všetky reproduktory ale musia podporovať funkciu PARTY. Napríklad vyššie spomínaný starší SRS-XB11 ju nemá. Fakticky môžete pripojiť aj iné reproduktory ako tie od Sony, stačí, ak podporujú pripojenie cez Bluetooth 5.0, v mobile si potom nastavíte takzvaný duálny zvuk.

 

Zhodnotenie

 • Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 určite patrí medzi tie zaujímavejšie zariadenia na trhu.
 • Veľmi robustné vyhotovenie tela a vodotesnosť je významnou pridanou hodnotou.
 • Má krásny vzhľad, predáva sa v niekoľkých farbách (modrá, sivá/platinová, zelená, modrá, červená/oranžová) a už pri prvom kontakte má nepopierateľne odolné vyhotovenie.
 • Reprodukcia nízkych tónov je prekvapivo dobrá, zvuk je hlboký, masívny, ale na úkor stredných tónov.
 • Konkurentom môže byť napr. JBL Flip 5, ktorý má ale staršiu verziu Bluetooth, momentálne je drahší a má dvojnásobne výkonnejšiu batériu s rovnakou výdržou 12 hodín.

Vodotesný a odolný Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Informácie o tomto príspevku

Vydané 13. mája 2021
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »Test Sony SRS-XB30: Veľký umelec v malom tele

 • Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB30 s funkciou ExtraBASS si nás vedel získať mimoriadnym zvukom a enormne dlhou výdržou na batériu. Doplnkový efekt „párty osvetlenia“ je pútavý, najviac však oceníte jeho zvuk a funkčnosť.   Prečo si kupovať reproduktor od renomovanej značky za 80 eur, keď dnes na internete nájdete podobne veľké a údajne technicky rovnako zdatné alternatívy… Prečítať celé