Aká je ideálna veľkosť displeja? Prečítajte si naše zaujímavé zistenia

5-palcové mobily spred piatich rokov sú veľké ako dnešné 6,2-palcové. Ako je to možné?
Informácie o tomto príspevku

Vydané 7. januára 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Preferencie ľudí sa za posledných niekoľko rokov zmenili natoľko, že prestal existovať štandard vo veľkosti displejov. Aká veľkosť displeja je ideálna dnes?

 

Keď v roku 2013 spoločnosť Sony predstavila smartfón Sony Xperia Z1, jednalo sa skvelý produkt. Smartfón mal pekný dizajn, ktorý vyriešil nedostatky prechádzajúceho modelu Xperia Z a ponúkal 5-palcový Full HD displej s technológiou TFT LCD. Po piatich rokoch je telefón stále pekný a funkčný. Mám ho odložený v šuflíku a počítam s ním ako s prípadnou rezervou, keby sa mi môj hlavný mobil pokazil, ale s jeho používaním by som pravdepodobne nemal žiadny problém.

Samsung Galaxy S8+ (6,2″) a Sony Xperia Z1 (5″)

 

Pred piatimi rokmi bola uhlopriečka displejov päť palcov ideálna. Mali ju aj telefóny Apple iPhone, výrobcovia aj zákazníci sa zhodli na tom, že takto veľký telefón je ešte prakticky malý, pritom má dostatočne veľkú plochu na zobrazenie multimédií. Dnes používam mobil s uhlopriečkou 6,2 palcov a občas sa mi zdá, že by som potreboval niečo väčšie.

 

Prečo? Veľkosť displeja je jedna vec, veľkosť telefónu druhá. Som ochotný akceptovať väčší displej, ak dramaticky nevzrastie veľkosť samotného mobilu. Keď si porovnám veľkosti Sony Xperia Z1 a Samsung Galaxy S8+, rozdiel medzi nimi je veľmi malý. Samsung je tenší, rovnako široký a iba o jeden a pol centimetra dlhší, má však uhlopriečku displeja väčšiu o 1,2 palca. Viem, že porovnávať tieto dva smartfóny nie je celkom korektné, pretože ich delia štyri roky vývoja, ale Sony Xperia Z1 v tomto prípade reprezentuje všetky päťpalcové displeje na trhu.

 

Nárast uhlopriečky teda nutne neznamená, že významne narastajú aj rozmery telefónu. A vzhľadom na postupné stenšovanie rámikov okolo displejov očakávam, že displeje budú pri zachovaní fyzických rozmerov zariadenia ešte väčšie. Sony Xperia Z1 mal pomer plochy displeja k celkovej ploche prednej časti iba 64,7 percent, Samsung Galaxy S8+ dosahuje 84 percent. Teoretické maximum je stopercentné pokrytie, eventuálne aj viac, ak sa raz do predaja dostanú holografické displeje.

 

V súčasnosti považujem za ideálnu uhlopriečku stále 5-palcové mobilné telefóny, ale platí, že ak mi iný telefón pri podobných rozmeroch ponúkne väčšiu plochu displeja, som za.

 

Aké uhlopriečky používajú reálni návštevníci webu?

Nech sú moje osobné preferencie akékoľvek, návštevníci nášho webu používajú prevažne displeje s uhlopriečkou do päť palcov. Google Analytics ukazuje, aké rozlíšenie displejov majú čitatelia z mobilných telefónov. Nie sú tam uhlopriečky, ale rozlíšenia ako 360×640, 375×667, 360×720 či 320×568 skrátka nepresahujú uhlopriečku päť palcov. Jedná sa prevažne o telefóny Apple iPhone (25,65%), ďalej Samsung (24,81%) a Huawei (22,41%).

 

Rozlíšenia displejov mobilov, z ktorých čitatelia chodia na stránku

Značky mobilov, z ktorých čitatelia chodia na stránku

Informácie o tomto príspevku

Vydané 7. januára 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.