Multifunkcia s vysokým výkonom pre firmy

Test Epson EcoTank L6570. Oplatí sa investovať tisíc eur do tlačiarne? (Recenzia L6570)

Za kvalitu sa platí. Ak sa predpokladá veľký objem tlače, je lepšie spoľahnúť sa na produkty, ktoré s ním počítajú už od výroby.
Podporuje tlač odkiaľkoľvek, aj z USB kľúčov
V balení je farebný atrament na 6 000 až 7 500 strán
Informácie o tomto príspevku

Vydané 10. augusta 2021
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia: Epson

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Multifunkčná tlačiareň Epson L6570 je asi najdrahšia tlačiareň, akú som mal možnosť otestovať. S cenovkou viac ako tisíc eur sa značne vymyká z radu bežných tlačiarní so systémom dopĺňania atramentu EcoTank, pretože tie určené do domácností a malých kancelárií stoja tak od sto do tristopäťdesiat eur. Toto je však iná liga, Epson ponúka riešenia aj pre profesionálne využitie v stredne veľkých podnikoch, kde sa tlačia desiatky a stovky listov papiera denne, vyžaduje sa vysoká spoľahlivosť, takmer bezúdržbovosť, vynikajúca kvalita tlače a, samozrejme, nízke náklady. V tomto prípade extrémne nízke. Vo všetkých týchto ohľadoch je L6570 špičkovým produktom, a to ešte nie je všetko.

Čítajte ďalej moju recenziu tlačiarne Epson L670 na 3Digital.sk.

 

Kľúčové údaje Epson L6570:

  • veľkokapacitná tlačiareň na atrament, ktorá zastupuje doteraz používané laserové tlačiarne vo firmách;
  • cena presahuje 1 000 eur vrátane DPH, pretože ide o profesionálny produkt určený do podnikov;
  • štandardná záruka 2 roky sa dá bezplatnou registráciou na internete predĺžiť o ďalší jeden rok;
  • priamo v základnom balení je atrament až na 7 500 čiernobielych strán, resp. 6 000 farebných;
  • tlačiareň tlačí na všetky bežné typy papiera do veľkosti A4, obsahuje aj farebný skener;
  • atrament (typ 112) sa predáva vo fľašiach, má mimoriadnu výdatnosť a nízku cenu iba okolo 16 eur vrátane DPH.

 

Prvé rozbalenie a inštalácia

V úvode som spomenul, že ide o najdrahšiu tlačiareň, akú som mal kedy možnosť testovať, pretože sa zameriavam skôr na riešenia pre domácnosti a poloprofesionálne využitie. Ak vám na tom záleží, budete asi radi, že za viac peňazí dostanete nielen vyššiu kvalitu, ale aj zodpovedajúce množstvo materiálu. Tlačiareň totiž váži skoro 18 kilogramov, čím sa tiež vymyká z bežnej skúsenosti. Samotná krabica má tiež svoju hmotnosť, dostávame sa tak k celkovej hmotnosti balenia vyše 21 kilogramov – je teda zrejmé, že na dovoz tejto tlačiarne do firmy budete potrebovať auto a ideálne aj manipulačný vozík (rudlu).

Takisto vyberanie produktu z krabice nie je otázkou dvoch minút, vyžaduje si viac úsilia a aj Epson priamo na balení graficky pripomína, že s tlačiarňou majú manipulovať dvaja ľudia. Ja som to robil sám, vrelo odporúčam zavolať si na pomoc kolegu.

Takisto rozmery nie sú práve kompaktné, takto vyzerá tlačiareň L6570 v porovnaní s Epson L6190, ktorú používam ja:

 

Ako môžete vidieť, za vyššie rozmery môžu najmä dve veci: robustnejšie zásobníky na papier a objemnejšie nádržky na atramenty. Škoda, že sa tieto väčšie rozmery nepremietli do podpory tlače formátu A3.

Výrobca v návode ako vždy upozorňuje, aby ste dodržali ním odporúčaný postup. Teda aby ste atrament doliali do nádržiek v správnej chvíli a nenechávali si ho až na neskôr a aby ste nepripájali USB kábel k počítaču ešte pred nainštalovaním ovládača.

Ja som ovládať tlačiarne neinštaloval z priloženého CD, pretože na ultrabooku už nemám optickú mechaniku, ale driver si jednoducho stiahnete zo stránky Epson.net. Na tejto stránke je tiež zrozumiteľný sprievodca inštaláciou.

Samotná inštalácia (bez ohľadu na to, či je z CD alebo na webe) vás krok za krokom navádza a zaberie približne desať až dvadsať minút času – myslím, že návod je zrozumiteľný aj pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s prvým spojazdnením tlačiarne. Za výhodu považujem, že už vôbec nemusíte tlačiareň pripájať k počítaču káblom, o všetko sa postará automatika a Wi-Fi. Ak nechcete používať bezdrôtové pripojenie kvôli vyššej bezpečnosti lokálnej siete, môžete si vybrať aj spojenie cez Ethernet alebo klasický USB kábel.

Jednou z dôležitých funkcií je podpora tlače zo smartfónu a tabletu pomocou aplikácie Epson iPrint (Android Google Play, Apple iOS AppStore), resp. cez cloud Epson Connect. Tlačiareň podporuje aj Apple AirPrint a Google Cloud Print.

Môžete si aplikácie nainštalovať na mobil/tablet aj hneď, ale odporúčam prv absolvovať celý proces inštalácie na počítač, ktorý vás vyzve na pripojenie tlačiarne k počítaču bezdrôtovo cez Wi-Fi – vtedy sa tlačiareň aj pripojí na internet a tlač mobilom sa stane realizovateľnou.

 

Pohľad na vysunuté dva predné zásobníky tlačiarne Epson L6570

Tlač bežných dokumentov

Samé zásobníky na papier. To je to, čo si všimnete ako prvé. Vpredu sú zásobníky dva, každý znesie 250 listov papiera. Vzadu je ďalší zásobník na 50 listov a štvrtý zásobník hore na skeneri pojme ďalších 50 listov. Dokopy sa tak dostávame k pozoruhodnému objemu 550 listov na tlač a 50 na skenovanie/kopírovanie.

Predný zásobník č. 1 akceptuje papiere vo veľkostiach A4, A5, B5, Letter (skoro ako A4, 215,9 ×279,4 mm), obálky formátov No. 10 a C6, na aretáciu papierov slúži jednoduchý posuvný mechanizmus modrej farby.

Predný zásobník č. 2 akceptuje papiere vo veľkostiach  A4, Letter a B5.

Zadný zásobník je určený na formáty Letter a obálky, aj tu je modrý aretačný mechanizmus.

Napokon hore na skener uložíte papiere do formátu A4, Letter, B5 a A5, prípadne papiere neštandardných rozmerov, ktoré nie je problém skenovať, ale môže byť problém na ne korektne tlačiť.

Rýchlosť tlače bežných kancelárskych dokumentov, ktoré obsahujú prevažne texty a menšie grafiky, je pozoruhodne vysoká.  Bez ohľadu na to, či ide o farebné alebo čiernobiele úlohy, je rýchlosť tlače 25 strán za minútu. Rovnako rýchlo vie Epson L6570 aj skenovať. Výhodou v porovnaní s laserovou tlačiarňou je prakticky nulový čas nábehu, pretože sa tu nič nemusí zahrievať. Po dokončení tlače je atrament hneď suchý, z kancelárskeho papiera sa nerozotiera ani po miernom navlhčení a rozotretí.

Tlač je obojstranná automatická, bezokrajová.

 

Tlač fotografií

Tlačiareň Epson L6570 si môže bez problémov nájsť uplatnenie aj vo fotoštúdiu. Kvalita tlače je vysoká a oceňujem, že v porovnaní s lacnejšími riešeniami od Epsonu podávače papiera nezanechávajú na fotografii veľmi slabo viditeľné priehlbinky (podávač v L6190 tento drobný nedostatok má, lenže iba málokto ho postrehne). Tlačiť fotografie môžete aj na klasický kancelársky papier, ale pre rozumnú kvalitu uvažujme nad fotopapierom Epson Premium Glossy. Epson podporuje viaceré typy fotopapierov, môžete tlačiť fakticky na akýkoľvek povrch akejkoľvek značky.

Maximálne rozlíšenie tlače je 4 800 × 1 200 DPI, môže byť aj bezokrajová.

 

Skener

Epson L6570 obsahuje skener s automatickým podávačom papiera, umožňuje tiež klasické manuálne skenovanie list po liste vyklopením horného krytu. Snímač využíva známu technológiu CIS, je farebne verný, skenované dokumenty aj fotografie majú výbornú kvalitu. Rozlíšenie je však 1200 × 2400 DPI, na zoskenovanie A4 si počkáte asi pol minúty, výstup sa potom ukladá ako PNG, BMP, TIFF, JPG alebo PDF.

Ak skenujete s otvoreným krytom, nevyužitá plocha skenera je interpretovaná bielou farbou – vyhnete sa tak čiernym okrajom okolo kopírovaných dokumentov.

 

Pokročilá konektivita

Ako som som avizoval vyššie, tlačiareň Epson L6570 podporuje tlač priamo z počítača cez Wi-Fi, cez USB kábel, cez káblové pripojenie Ethernet a tiež cez mobilnú aplikáciu. Je tu ešte aj konektor pre fax. Koľko firiem ho ešte dnes využíva? Evidentne dosť na to, aby Epson takýto produkt ponúkal.

Oceňujem tiež možnosť tlače priamo z USB kľúča, ktorý sa vkladá do prednej časti tlačiarne priamo pod nádržky s atramentom. Nanešťastie sa mi viackrát stalo, že systém nevedel spracovať niektoré fotografie na kľúči. Neprišiel som na dôvod, prečo sa tak dialo, pretože fotografie nemali ani príliš veľkú veľkosť, ani prehnané rozlíšenie. A všetky boli v normálnom formáte JPG, všetky fotené rovnakým mobilom. Keď som tie fotky otvoril a uložil v Skicári, už ich systém spracovať vedel.

 

Zhodnotenie

Epson EcoTank L6570 nie je riešenie pre bežné domácnosti, na to príliš drahý produkt, ktorý možno nahradiť podstatne lacnejšími alternatívami od značky Epson. Lenže do podnikov, ktoré sa zaoberajú kopírovaním, tlačou fotiek, digitalizáciou dokumentov je praktickým riešením s trojročnou zárukou, veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi a vysokým výkonom. Nedostatok je snáď len ten, že takto drahý produkt nepodporuje aj tlač a skenovanie formátu A3, na to sú však ešte robustnejšie alternatívy.

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 10. augusta 2021
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia: Epson

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »