Vyskúšali sme HTC Vive, ohromujúci headset virtuálnej reality

Na výstave NextGen Expo 2015 v bratislavskom Bory Mall sme si počas necelej polhodinky vyskúšali headset virtuálnej reality HTC Vive. Aj táto doba stačila na to, aby sme tento headset uznali za jeden z najlepších. Ešte na začiatok je potrebné podotknúť, že pôvodné plány výrobcu na spustenie predaja ešte počas tohto roka nie sú reálne…. Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 22. novembra 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Na výstave NextGen Expo 2015 v bratislavskom Bory Mall sme si počas necelej polhodinky vyskúšali headset virtuálnej reality HTC Vive. Aj táto doba stačila na to, aby sme tento headset uznali za jeden z najlepších.

Ešte na začiatok je potrebné podotknúť, že pôvodné plány výrobcu na spustenie predaja ešte počas tohto roka nie sú reálne. Predstavitelia HTC nám potvrdili, že predaj bude spustený až v roku 2016, cena celého setu by sa mala pohybovať na úrovni okolo 700 eur. To znie veľmi dobre, avšak nevyhnutné je prihliadať na fakt, že k setu potrebujete mať aj výkonný počítač. Cena takého lepšieho sa pritom pohybuje na úrovni od 700 eur vyššie.

 

Kompletný set pre ľahké ovládanie

HTC Vive nie je iba displej v masívnom obale, ale súčasť väčšieho setu. Okrem headsetu potrebujete aj dva senzory, ktoré monitorujú váš fyzický pohyb v miestnosti a dvojicu (alebo aspoň jeden) ovládačov do ruky so vstavaným touchpadom a „spúšťou“ pre ukazovák.

 

htc vive test 3digital.sk (3)

 

Dvojica 2K displejov

Samotný headset je pohodlný a pomerne ľahký, netlačí na tvár a elastické popruhy by sa mali prispôsobiť rôznym veľkostiam hlavy. To najpodstatnejšie sú však displeje, ktoré máte tesne pred očami. Každý z nich má rozlíšenie 2K čo je formát prevyšujúci aj slávne Full HD. Virtuálny svet vyzerá vďaka týmto displejom vierohodne a jednotlivé pixely vidíte iba vtedy, keď v diaľke sledujete malé predmety. Od experta značky HTC sme sa dozvedeli, že ideálne rozlíšenie pre použitie vo virtuálnej realite je až 7K. Vtedy ani zdravé ľudské oko nie je schopné rozpoznať jednotlivé pixely, avšak myslíme si, že aj riešenie s 2K displejmi je na mimoriadne vysokej úrovni.

Skvelé sú najmä reakcie na pohyby hlavy – nespozorovali sme ani jediné oneskorenie alebo zaseknutie. Do veľkej miery plynulosť súvisí s výkonom počítača. Kam sa pozriete, tam sa nasmeruje aj virtuálna kamera. Práve plynulosť prehrávania je vo virtuálnej realite to najpodstatnejšie, pretože to určuje kvalitu ilúzie prirodzenosti.

 

htc vive test 3digital.sk (1)

 

Vynikajúce ovládače

Veľmi nás prekvapili najmä ovládače. Majú síce neurčitý tvar, vyzerajú skôr ako nedokončený výrobok z nejakej fabriky – ich funkčnosť je však vynikajúca. Keď ich držíte v rukách, ich pohyb aj poloha sa premietajú do virtuálneho prostredia so zachovaným vzhľadom alebo ako ruky či iné pomôcky.

Ovládače sú veľmi ľahké a obsahujú trojicu tlačidiel. To zadné slúži ako potvrdenie, predné tlačidlo na palec je určené ako pravé tlačidlo na myši. Zaujímavosťou je, že na tomto prednom tlačidle je aj dotykový touchpad, ktorým môžete napríklad vyberať položky z pop-up ponuky. Menšie červené tlačidlo na prednej strane ovládača slúži na otvorenie menu prostredia SteamVR, ktoré pre HTC dodáva firma Valve.

 

Strieľačka, ktorá je až priveľmi reálna

Nesmierne zaujímavé (ale morálne nevhodné)  bolo využitie v hre, v ktorej kdesi medzi kaňonmi strieľate zombíkov.

Vyzerá to až priveľmi reálne, keď s virtuálnou zbraňou strieľate do ľudí. Prvá vec, ktorá ma napadla bola, že za mnou v rade čakajú asi desaťročné deti, ktoré budú robiť presne toto isté, čo práve teraz ja – budú strieľať do ľudí brokovnicou a automatickou zbraňou, pričom všade okolo bude striekať krv a dokonca budú lietať vnútornosti.

Nie je to síce pekný pohľad, ale z technického hľadiska ide o úžasné spojenie hardvéru so softvérom. Môžete uchopiť zbraň, mieriť ňou a strieľať práve tak, ako v skutočnosti. Skvelá je predovšetkým vibračná odozva ovládačov, ktorá v rámci možností imituje reakcie zbrane pri streľbe.

 

Dá sa aj kráčať a drepnúť si

Osobne považujeme za nesmierne zaujímavé, že HTC Vive reaguje nielen na horizontálnu, ale aj vertikálnu zmenu polohy. Keď nám vo virtuálnej kancelárii padla na zem šálka kávy, mohli sme si čupnúť a zdvihnúť ju. Celkom prirodzene, bez potreby použitia ovládača.

HTC Vive navyše výborne reaguje na pohyb v priestore. Ešte pred začatím práce s HTC Vive si vďaka ovládačom vymedzíte priestor, v ktorom sa chcete pohybovať a vo virtuálnej realite sa občas objavujú mriežky symbolizujúce steny.

 

htc vive test 3digital.sk (2)

 

Pocit z hĺbky

Je to vynikajúce, keď vám headset virtuálnej reality dokáže sprostredkovať pocit z výšok. Pri našich hrách s Google Cardboard sme tento pocit nikdy nemali tak intenzívny, ako práve s HTC Vive. Nepochybne je to aj o tom, že tento headset reaguje na pohyby hlavy a na vaše kroky bez akéhokoľvek oneskorenia. Vysoké rozlíšenie malých displejov navyše nedáva veľa priestoru skresleniam, takže sa viete pozrieť až hlboko do priepasti.

 

Hodnotnejšie využitie, ako len na hranie sa

Ľudia od HTC nám povedali, že projekt Vive nebude iba o hraní hier. Údajne už dnes vedia, že sa set bude využívať aj na edukatívne účely a tiež v prostredí dizajnu a architektúry. Dizajnéri si budú môcť priamo s headsetom na hlave nakresliť interiér a získať tak aj pocit z rozmiestnenia a veľkostí objektov.

My sme presvedčení, že headsety virtuálnej reality by sa mohli skvele uplatniť v autoškolách. Virtuálna realita je oveľa „skutočnejšia“, ako dnes používaný trenažér s projektormi.

 

Predstavitelia HTC nám potvrdili, že predaj bude spustený až v roku 2016, cena celého setu by sa mala pohybovať na úrovni okolo 700 eur. To znie veľmi dobre, avšak nevyhnutné je prihliadať na fakt, že k setu potrebujete mať aj výkonný počítač. Cena takého lepšieho sa pritom pohybuje na úrovni od 700 eur vyššie.

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 22. novembra 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.