Prvé fotografie Pluta a Chárona zblízka

Sonda New Horizons vypustená v januári 2006 dosiahla svoj cieľ. Vďaka kvalitnej technike vydržala prelet slnečnou sústavou a dnes nám poskytla historicky prvé fotografie povrchu planétky Pluto a jeho mesiaca menom Cháron. Ďalšie ciele sú prelety okolo objektov Kuiperovho pásu a opustenie slnečnej sústavy (2029). Ako sa uvádza v mnohých zdrojoch, sonda za dobu svojej činnosti preletela slnečnou… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 14. júla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Sonda New Horizons vypustená v januári 2006 dosiahla svoj cieľ. Vďaka kvalitnej technike vydržala prelet slnečnou sústavou a dnes nám poskytla historicky prvé fotografie povrchu planétky Pluto a jeho mesiaca menom Cháron. Ďalšie ciele sú prelety okolo objektov Kuiperovho pásu a opustenie slnečnej sústavy (2029).

Ako sa uvádza v mnohých zdrojoch, sonda za dobu svojej činnosti preletela slnečnou sústavou po trase dlhej až 4,8 miliardy kilometrov. Ako údaj je to zaujímavé číslo, pre bežného človeka však predstavuje takmer nepredstaviteľnú vzdialenosť.

Dnes sme boli svedkami historického okamihu, pretože je to vôbec prvýkrát, čo máme možnosť zhliadnuť skutočný povrch tohto telesa, ktoré bolo až do roku 2006 považované za šiestu planétu slnečnej sústavy. Dnes Pluto považujeme iba za súčasť nespočetného spektra objektov rotujúcich okolo Slnka za planétou Neptún (takzvaná transneptúnske objekty).

Zaujímavosťou je, že až dnes sme získali reálne predstavy a merateľné dáta o veľkostiach Pluta a Chárona. O týchto dvoch telesách sa často hovorí ako ako sústave „dvojplanéta“, keďže mesiac je iba o niečo menší ako jeho planéta. NASA už potvrdila, že priemer Pluta je 2 370 km, Cháron má priemer 1 208 km.

Sonda New Horizons tieto fotografie spravila zo vzdialenosti až jeden milión kilometrov od samotných telies.

 

Ľudia poslali sondy ešte ďalej

Sonda New Horizons nie je jediný človekom zostrojený objekt, ktorý doletel takto ďaleko. Sonda Voyager 2 je od Slnka vzdialená už vyše 16 miliárd kilometrov a sonda Voyager 1 dokonca až takmer 20 miliárd km. To sú násobné vzdialenosti ako New Horizons, tá však ako prvá vôbec mala príležitosť stretnúť sa s Plutom. Sondy Voyager mali zasa „šťastie“ na planéty Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

 

Pozrite si aj tieto webstránky k tejto téme:

 

Pluto a Cháron na reálnych fotografiách (foto: NASA)

Pluto a Cháron na reálnych fotografiách (vzájomná vzdialenosť nie je skutočná) (foto: NASA)

Pluto a Cháron v porovnaní so Zemou (foto: NASA)

Pluto a Cháron v porovnaní so Zemou (foto: NASA)

Mesiac Cháron a jeho povrch (foto: NASA)

Mesiac Cháron a jeho povrch (foto: NASA)

Pluto a jeho povrch s horami. Najvyššia zachytená má výšku až 3 500 m (foto: NASA)

Pluto a jeho povrch s horami. Najvyššia zachytená má výšku až 3 500 m (foto: NASA)

Plutov mesiac Cháron (foto: NASA)

Plutov mesiac Cháron (foto: NASA)

 

 

 

 

 

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 14. júla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.