Depresia údajne poškodzuje mozog

Depresia má na mozog oveľa väčší vplyv, ako sme si dlho mysleli. Štúdia potvrdila špekulácie, že depresia môže spôsobiť poškodenie mozgu v oblasti hippocampus, ktorá je zodpovedná za vznik nových spomienok. Hippocampus sa zjednodušene povedané zmenšuje.   S takýmto tvrdením prišli autori štúdie „Subcortical brain alterations in major depressive disorder: findings from the ENIGMA Major Depressive… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 9. júla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Depresia má na mozog oveľa väčší vplyv, ako sme si dlho mysleli. Štúdia potvrdila špekulácie, že depresia môže spôsobiť poškodenie mozgu v oblasti hippocampus, ktorá je zodpovedná za vznik nových spomienok. Hippocampus sa zjednodušene povedané zmenšuje.

 

S takýmto tvrdením prišli autori štúdie „Subcortical brain alterations in major depressive disorder: findings from the ENIGMA Major Depressive Disorder working group„, ktorá bola publikovaná aj portálom nature.com. Štúdia bola realizovaná na vzorke až 9-tisíc ľudí. Takto rozsiahlu vzorku bolo možné získať vďaka už existujúcim skenom mozgu.

Ak rozumiem zverejnenému abstraktu správne, z celkového počtu ľudí bolo 1728 trpiacich depresiou7199 tvorilo kontrolnú skupinu.

Pri pacientoch trpiacich depresiou sa zistilo, že ich hippocampus je menší, respektíve sa zmenšuje. Táto oblasť zodpovedná za tvorbu nových spomienok sa tak stáva dôvodom zmien v správaní a emóciách.

Zároveň sa však ukázalo, že hippocampus sa dôsledkom depresie zmenšuje vtedy, ak ňou pacient začal trpieť ešte pred 21. rokom života.

Pamäť súvisí s našou osobnosťou oveľa viac, ako si uvedomujeme. To, čím sme, je v skutočnosti iba výber udalostí z nášho života a ich interpretácia. Keď prichádzame o schopnosť pamätať si nové veci alebo ich nesprávne zaraďujeme či interpretujeme, môže to mať významne negatívne dôsledky na naše sebavedomie, na vnímanie seba samého a aj aktuálne prežívanie.

 

Zdroj: IFLscience.com

Foto: ilustračné, zdroj Wikimedia Commons

 

 

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 9. júla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »