Mesiac so Sony Xperia X: Ideálny parťák pre blogera i novinára

Celý mesiac som strávil proaktívnym používaním smartfónu Sony Xperia X, čo je dosť dlhá doba na to, aby sa začali prejavovať prípadné nedostatky. Ako majiteľ smarfónu triedy Xperia Z som mal možnosť porovnávať a moje dojmy nájdete v článku. Ak plánujete kúpu telefónu Xperia X, určite si ho dôsledne prečítajte. Dlhodobý test je najlepší spôsob,… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 1. júla 2016
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Celý mesiac som strávil proaktívnym používaním smartfónu Sony Xperia X, čo je dosť dlhá doba na to, aby sa začali prejavovať prípadné nedostatky. Ako majiteľ smarfónu triedy Xperia Z som mal možnosť porovnávať a moje dojmy nájdete v článku. Ak plánujete kúpu telefónu Xperia X, určite si ho dôsledne prečítajte.

Dlhodobý test je najlepší spôsob, ako si na produkt vytvoriť relevantný názor. Až po niekoľkých týždňoch si totiž začnete všímať všetky tie detaily, ktoré pre pozitívny prvý dojem môžete prehliadnuť. Sony Xperia X mi však stále vychádza ako veľmi dobrá voľba, pretože všetky jej klady výrazne prevyšujú drobné nedostatky.

 

IMAG0006

Drobné postrehy:

  • telefón pracuje veľmi rýchlo aj vtedy, keď je v pozadí veľa aplikácií;
  • kvalita fotiek a videí je prvotriedna, na tlačovky som si ani nebral veľký fotoaparát;
  • LED dióda by mohla byť aj silnejšia;
  • aj napriek Full HD rozlíšeniu displeja je telefón pripravený pre 3D obsah a virtuálnu realitu na platforme Cardboard;
  • súčasťou základnej výbavy je Spotify, Movie Creator (úprava videí priamo v mobile), Skica (kreslenie), TrackID (rozpoznávanie hudby), Playstation a Lifelog.
  • pri dlhotrvajúcom fotení sa telefón zvykne mierne zohrievať a spomaľovať;
  • displej aj pri najnižšom jase svieti pomerne silno, v noci mi to občas prekážalo;
  • Xperia X má stále problémy s USB ladením (debugging) na Windows 10;
  • v porovnaní s predchodcami nie je vodotesný;
  • nevie nahrávať 4K video;

 

Kľúčové technické parametre:

Rozmery a hmotnosť: 142.7 x 69.4 x 7.9 mm / 153 gramov
Displej: IPS LCD, 5”, FullHD 1920×1080 px (~441 ppi), Triluminos display, X-Reality Engine
Fotoaparát: 23 Mpx, f/2.0, 24mm, OIS, phase detection autofocus, LED, HDR
Kamera: Full HD 1080p@30fps, 1080p@60fps, HDR, stereo zvuk, preostrovanie
Webkamera/selfie: 13 Mpx, f/2.0, 22mm, 1/3″, video 1080p
Výkon: Dual-core 1.8 GHz Cortex-A72 & quad-core 1.4 GHz Cortex-A53
Grafika: Adreno 510
Pamäte: 32/64 GB, 3 GB RAM, microSD karta (max. 256 GB)
Káblové spojenia: microUSB, 3.5mm audio
Bezdrôtové spojenia: NFC, Bluetooth, Wi-Fi,  A-GPS, GLONASS
Mobilné siete: GPRS, EDGE, 3G, 4G LTE
Senzory: odtlačky prstov, promixity, gyroskop, digitálny kompas, akcelerometer
Batéria: vstavaná 2620 mAh, výdrž do troch dní
Podpora pre VR: Cardboard: áno / Daydream: nie

 

Sony Xperia X je nový modelový rad, ktorým výrobca nahradil populárne a vynikajúce telefóny radu Xperia Z. Posledná Z5 dostala ako náhradu model Xperia X Performance a myslíme si, že základový model Xperia X je pokračovaním Xperie M5. Aj v porovnaní s ňou však stratil vodeodolnosť IP68 a aj záznam 4K videa.

Xperia X je už na pohľad krásny a vyspelý smartfón. Má jednoduchý dizajn pravidelnej tehličky, zadná strana je celkom plochá a čistá. Hrany sú zaoblené, rovnako aj ochranné sklo displeja. V rukách pôsobí telefón odolne a luxusne, matný povrch zadnej steny a zaoblené sklo sú stále v móde. Čistý a pravidelný dizajn nie je narušený prakticky ničím, aj stereo reproduktory, optika fotoaparátu a tlačidlá na bokoch skôr zanikajú. Keď telefón položím na stôl vedľa kľúča od Alfa Romeo, vyzerá to veľmi pôsobivo.

 

IMAG0007

Obraz a zvuk

IPS LCD, 5”, FullHD 1920×1080 px (~441 ppi), Triluminos display, X-Reality Engine

Displej je to prvé, čo zákazníka na smartfóne zaujme. Keď je jasný, má pekné farby a dobrú čitateľnosť, potom má veľké šance, že si ho zákazník aj kúpi. Xperia X v tomto vyhráva na plnej čiare aj napriek tomu, že nemá úplne najlepšie technické parametre. Displej je IPS LCD, čo sa vo všeobecnosti považuje za druhú najlepšiu obrazovú technológiu, hneď po Super AMOLED od Samsungu.

Vysoký maximálny jas, sýte farby podporené technológiami Triluminos display a X-Reality Engine a vynikajúca exteriérová čitateľnosť, to sú tie faktory, ktoré vyhrávajú. Kvalitu obrazovej technológie oceňujem nielen ako bežný používateľ, ale aj ako profesionálny grafik – nech som na displeji ukazoval klientom čokoľvek, mal som istotu, že telefón nezmení farby bez ohľadu na to, z akého uhla sa budeme na displej pozerať.

Rozlíšenie Full HD dnes už rozhodne nie je najvyššie, na pohľad je však celkom dostatočné pre akýkoľvek obsah. Aj veľmi členité webstránky bez responzívneho dizajnu sú čitateľné veľmi dobre.

Na smartfóne sa nachádzajú stereo reproduktory, oba majú výstupy na prednej strane telefónu.

 

Virtuálna realita a 3D

Sony Xperia X nie je smartfón, ktorý by sme odporučili ako ideálny pre použitie na virtuálnu realitu. Má však gyroskop, NFC, vysoký výkon a Full HD displej, čo je základ pre dobrú skúsenosť s VR obsahom.

Keď si na telefóne prezerám panoramatické fotky a videá s pomocou headsetu Google Cardboard, nemám s Full HD rozlíšením žiadny problém. Keď sa zapozerám lepšie, vidím jednotlivé pixely, ale pri pohybujúcom sa obraze to nepredstavuje žiadny problém. Samozrejme, keď do headsetu vložím telefón s rozlíšením displeja aspoň 1440p, je to viditeľná zmena.

Xperia X sa dá používať aj na 3D a VR obsah pomerne komfortne. Certifikáciu pre novú VR platformu Daydream však určite nikdy nezíska.

 

Fotoaparáty a kamery

Fotoaparát: 23 Mpx, f/2.0, 24mm, OIS, phase detection autofocus, LED, HDR
Kamera: Full HD 1080p@30fps, 1080p@60fps, HDR, stereo zvuk, preostrovanie
Webkamera/selfie: 13 Mpx, f/2.0, 22mm, 1/3″, video 1080p

Keď si pozeráte technické parametre k Xperia X, musí vás zaujať vysoké rozlíšenie fotografií – až 23 megapixelov. Je to skutočne veľa, jedna takáto fotka môže mať veľkosť až 10 MB a formát 5520×4140 pixelov. Fotky majú jemnosť 72 dpi, hĺbku 24 bitov a farebnú škálu sRGB. Expozícia je veľmi rýchla, zaostrovanie je presné.

Kvalita fotografii je už na prvý pohľad výrazný nadštandard, prekonáva aj oveľa drahšie smartfóny. Vysoké rozlíšenie teda nebolo použité na úkor svetelnosti alebo pomalších reakcií fotoaparátu, všetko funguje rýchlo a precízne. Aj pri maximálnom priblížení sú detaily stále bohaté a ostré. Nižšie si môžete pozrieť vybrané fotografie fotené so Sony Xperia X bez úpravy.

 

Neupravené fotografie zo Sony Xperia X (F5121) na Google Drive

Neupravené fotografie zo Sony Xperia X (F5121) na Google Drive


Veľmi pozitívne hodnotím kvalitu videa. Má síce iba Full HD rozlíšenie, je však plné detailov, aktívne preostruje podľa potreby, má sýte farby a dokáže sa dobre vysporiadať aj so zlými svetelnými podmienkami.

Je pravda, že LED dióda by mohla byť o niečo silnejšia a keď s mobilom veľa fotíte, mierne sa prehrieva na zadnej strane. Nie je to závada, pretože to je problém mnohých iných fotomobilov, aplikácia kamery skrátka vyžaduje viac výkonu.

 

IMAG0009

Pracovný nástroj, ktorý nemá správcu súborov

Smartfón Sony Xperia X pre mňa predstavuje v prvom rade pracovný nástroj, vďaka ktorému som schopný prísť na tlačovú konferenciu ako novinár aj bez doplnkovej výbavy. Nie je to síce úplne najpraktickejšie, avšak s trochou kompromisov vie byť Xperia X takmer dokonalý pracovný nástroj.

V prvom rade je to fotoaparát, ktorý fotí mimoriadne kvalitne a umožňuje, aby sa tieto fotografie použili aj pre potreby tlače. Pre zaujímavosť si pozrite moje reportáže z tlačoviek PPP a Google Digitálna garáž, všetky fotky sú fotené práve s Xperia X. Vyzerajú pritom, akoby ich fotila menšia zrkadlovka.

Užitočná je tiež funkcia písania pomocou ťahania prstom po klávesnici, písanie je v takomto prípade veľmi rýchle a dokonca aj presné. Súčasťou slovenského slovníka je aj diakritika, takže v priebehu niekoľkých minút môžem napísať plnohodnotný článok.

Vďaka pomerne veľkej operačnej pamäti RAM sa dá pohodlne pracovať s niekoľkými aplikáciami v pozadí, napríklad webový systém WordPress môžete bežať v prehliadači aj bez toho, aby som zaregistroval spomalenia alebo nejaké iné problémy spojené s nedostatočnou pamäťou. Je iba potrebné myslieť na to, že keď uploadujete fotky priamo z telefónu, majú veľkosť aj 7 či dokonca 10 MB.

Čo ma prekvapilo negatívne, je chýbajúca aplikácia správcu súborov už v základnej výbave. Musel som si doinštalovať správcu súborov z Google Play, aby som mohol pracovať so stiahnutými súbormi v pamäti telefónu. Nie je to však dôvod, aby ste odmietli kúpu telefónu, pretože na Google Play sú appky na správu súborov kvalitné a bezplatné.

 

maxresdefault

Výdrž batérie a režim Stamina

To, čo sa podarilo Sony pri telefóne Xperia X, je famózne. Výdrž na batériu aj pri proaktívnom používaní je takmer bezkonkurenčná, prekonávajú ju snáď iba niektoré telefóny od Lenovo s väčšími batériami.

Bez použitia režimu Stamina v sieti 2G/3G vydrží telefón na jedno nabitie aj vyše dvoch dní. Už zo zvyku som chcel často telefón pripájať k nabíjačke už vtedy, keď úroveň nabitia klesla pod 50 percent, nebolo to však vôbec nutné.

S režimom Stamina sa výdrž ešte predlžuje, pretože sa vypínajú všetky tie funkcie, ktoré potichu odčerpávajú energiu. Napríklad sa vypína Wi-Fi a GPS, vypne sa automatická synchronizácia, vylepšovanie obrazu X-Reality Engine a podobne. Vo výsledku si môžete predĺžiť výdrž na batériu aj o niekoľko desiatok hodín.

 

Zhodnotenie

Sony Xperia X (F5121) je vynikajúci smartfón, ktorý sa síce nemôže porovnávať s tými najlepšími telefónmi sveta, má však potenciál stať sa tým najpraktickejším. Má modernú a hodnotnú výbavu, prémiový dizajn a kvalitné materiály krytov, krásny displej, prakticky bezkonkurenčný fotoaparát, je pripravený na virtuálnu realitu a každého majiteľa poteší dlhou výdržou na jedno nabitie.

Cena za Xperia X je rôzna, za variant s podporou jednej SIM karty zaplatíte okolo 339 €.  

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 1. júla 2016
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.