Depresia údajne poškodzuje mozog
Depresia má na mozog oveľa väčší vplyv, ako sme si dlho mysleli. Štúdia potvrdila špekulácie, že depresia môže spôsobiť poškodenie mozgu v oblasti hippocampus, ktorá je zodpovedná za vznik nových spomienok. Hippocampus sa zjednodušene povedané zmenšuje. S takýmto tvrdením prišli autori štúdie „Subcortical brain alterations in major depressive disorder: findings from the ENIGMA Major Depressive… Prečítať celé
Vydané 9. júla 2015
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Mozog, Psychológia, Štúdia, Veda, Výskum
Erik Stríž
Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.
Podporíte distribúciu tohto obsahu?
Depresia má na mozog oveľa väčší vplyv, ako sme si dlho mysleli. Štúdia potvrdila špekulácie, že depresia môže spôsobiť poškodenie mozgu v oblasti hippocampus, ktorá je zodpovedná za vznik nových spomienok. Hippocampus sa zjednodušene povedané zmenšuje.
S takýmto tvrdením prišli autori štúdie „Subcortical brain alterations in major depressive disorder: findings from the ENIGMA Major Depressive Disorder working group„, ktorá bola publikovaná aj portálom nature.com. Štúdia bola realizovaná na vzorke až 9-tisíc ľudí. Takto rozsiahlu vzorku bolo možné získať vďaka už existujúcim skenom mozgu.
Ak rozumiem zverejnenému abstraktu správne, z celkového počtu ľudí bolo 1728 trpiacich depresiou a 7199 tvorilo kontrolnú skupinu.
Pri pacientoch trpiacich depresiou sa zistilo, že ich hippocampus je menší, respektíve sa zmenšuje. Táto oblasť zodpovedná za tvorbu nových spomienok sa tak stáva dôvodom zmien v správaní a emóciách.
Zároveň sa však ukázalo, že hippocampus sa dôsledkom depresie zmenšuje vtedy, ak ňou pacient začal trpieť ešte pred 21. rokom života.
Pamäť súvisí s našou osobnosťou oveľa viac, ako si uvedomujeme. To, čím sme, je v skutočnosti iba výber udalostí z nášho života a ich interpretácia. Keď prichádzame o schopnosť pamätať si nové veci alebo ich nesprávne zaraďujeme či interpretujeme, môže to mať významne negatívne dôsledky na naše sebavedomie, na vnímanie seba samého a aj aktuálne prežívanie.
Zdroj: IFLscience.com
Foto: ilustračné, zdroj Wikimedia Commons
Vydané 9. júla 2015
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Mozog, Psychológia, Štúdia, Veda, Výskum