Ako spraviť dobrú fotku mobilom a lacno ju vytlačiť na plátno? Máme tipy od Memoti.com

V dnešnej dobe máme k dispozícii vynikajúce fotoaparáty priamo v našich mobiloch. Ak chcete vytlačiť svoju obľúbenú fotografiu na fotoplátno, môžete to urobiť aj s ním a pritom sa môcť výsledkom pochváliť každému návštevníkovi vašej domácnosti.
Informácie o tomto príspevku

Vydané 26. júna 2023
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Pripravili sme pre vás užitočné tipy, ako spraviť fotku mobilom, aby sa dala bezpečne vytlačiť na fotoplátno.

 1. Vyberte si vhodné miesto – Vyhľadajte miesto s dostatočným množstvom svetla a dobrej kvality pozadia. Vyhýbajte sa tmavým alebo príliš svetlým oblastiam.
 2. Použite stabilizáciu – Aby ste zabránili rozmazaniu fotky, použite stabilizáciu. Buď použite statív alebo oprete mobil o stabilný povrch. Prakticky všetky mobilné telefóny už dnes majú nejakú formu stabilizácie, avšak vysoko efektívna stabilita je stále doménou drahších fotomobilov.
 3. Nastavte ostrosť – Sústreďte sa na dôležitú časť obrázka a nastavte ostrenie na túto oblasť. Väčšina mobilov má možnosť manuálneho nastavenia zaostrenia, takže sa presvedčte, že je správne nastavené. Výhodou moderných telefónov je, že na nich viete spraviť aj rozmazané pozadie ako zámer, využite takéto možnosti, fotka bude skutočne krajšia, vizuálne hlbšia.
 4. Zvoľte správne rozlíšenie – Ak chcete vytlačiť fotografiu na veľkom formáte, zvoľte vyššie rozlíšenie. Väčšina mobilov má možnosť manuálneho nastavenia rozlíšenia, takže si vyberte to najvyššie. Ak si robíte fotografiu cielene na veľký formát, nemá zmysel šetriť pamäťou.
 5. Správne osvetlenie – Ak je miesto, kde fotíte, príliš tmavé, použite blesk. Ak je miesto príliš svetlé, použite funkciu obmedzenia expozície a nastavte ju podľa potreby. Dobrou správou je, že všetky mobily dnes už dokážu úroveň expozície ovládať automaticky, avšak napríklad tmavé scény majú tendenciu nasilu presvetľovať. Vtedy je vhodnejšie využiť manuálny režim fotenia.
 6. Správny pomer strán – Ak chcete vytlačiť fotografiu nafotoplátno, uistite sa, že máte správny pomer strán. Väčšina fotoplátien má formát 3:2 alebo 4:3, takže si vyberte formát, ktorý najlepšie vyhovuje vašej fotografii. Aby ste sa vyhli prípadnému orezaniu dôležitých častí fotografií, snažte sa pri fotení zachovať okraje fotky prázdne – aby ste jednoducho mali z čoho odkrojiť.
 7. Správne uloženie – Uložte fotografiu vo vysokej kvalite a vo formáte JPG, prípadne ak máte možnosť, do bezstratového formátu RAW. Tým sa uistíte, že fotka bude vytlačená v najvyššej kvalite.
 8. Upravte výsledok v editore – Ak je to potrebné, môžete upraviť fotografiu pomocou editora priamo v mobile. Obsahuje ju aj iPhone. Môžete upraviť farby, kontrast a jas, aby sa fotka čo najviac priblížila k vašej predstave, prípadne odstrániť nežiaduce objekty na fotke.
 9. Skontrolujte fotku – Predtým, ako ju pošlete na vytlačenie, skontrolujte fotku na počítači alebo na inom zariadení. Uistite sa, že na nej nie sú veci, ktoré na nej nechcete. Na displeji mobilu totiž môžete celkom jednoducho prehliadnuť niečo, čo sa bude potom roky vynímať na plátne ako päsť na oko.

Ak dodržíte tieto tipy, môžete si byť istí, že vaša fotografia nafotená mobilom bude vyzerat skvele aj na fotoplátne. Potom už len stačí zvoliť si správne miesto na vystavenie vášho umeleckého diela.

Tlač na rôzne médiá priamo z mobilu

Jedným zo spôsobov, ako si vytlačiť fotografie v špičkovej kvalite priamo z mobilného telefónu Apple iPhone, je slovenská aplikácia od Memoti.com. Táto bezplatná aplikácia umožňuje priamo cez displej upraviť kvalitu a vzhľad fotografií, ale aj ich rozloženie v koláži.

Môžete tlačiť na plátno, do podoby fotokalendára alebo nechať si zhotoviť fotoknihu s väzbou podľa vlastného výberu. Aplikácia samotná, rovnako ako jej editačné funkcie, je celkom bezplatná, ako zákazník platíte iba zvýhodnené ceny za tlač a dodanie.

Vyskúšajte aplikáciu od Memoti.com vo svojom iPhone aj vy a zistite cenu, za ktorú môžete mať fotoobraz na plátne, kalendár alebo fotoknihu. Možno vás aplikácia milo prekvapí.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 26. júna 2023
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

 • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
 • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
 • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
 • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

  Budúcnosť softvérového dizajnu

 • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
 • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

  Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

 • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.