Archív kategorií: Sony

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov. Má to svoj dôvod, Covid je stále s nami, i keď na ňu dbáme čoraz menej – čoskoro sa rozbehnú aj menšie záhradné párty, školopovinní budú vďaka lepšiemu počasiu viac času tráviť na ihriskách a v parkoch. No a my, dospelí, budeme tráviť čas s rodinami, ktorej sme sa počas uplynulého roka trocha stránili pre hrozbu šírenia choroby. Mať na záhrade dobrú grilovačku, vypiť si vínko a pritom nechať v pozadí hrať nejaký inštrumentál, to je to, na čo vždy čakáme celú zimu a netrpezlivo už na jar pripravujeme terasy a záhrady, aby sme to všetko mohli rozbehnúť.

Práve na takéto príležitosti, ale aj mnohé iné, je dobré mať reproduktor, ktorý nepotrebuje káble a ani pripojenie do elektriny, odolá pádom, neľudskému zaobchádzaniu a vode, keď ho po prežúrovanej noci (teda v prípade nás, tridsiatnikov – duševných päťdesiatnikov, to znamená do jedenástej večer) necháme utopiť sa v rannej rose alebo daždi.

Sony má vo svojom portfóliu hneď niekoľko takýchto dobrých reproduktorov, sám už roky s potešením používam SRS-XB11, podľa mňa jeden z najlepších minireproduktorov na trhu. Tentokrát sa mi do rúk dostal väčší a výkonnejší model SRS-XB23, ktorý ma stále dokázal prekvapiť.  Ale nielen pozitívne, predsa len sa pri dlhodobom teste prejavili aj drobné nedostatky.

Za zapožičanie produktu do testu ďakujem spoločnosti Sony a agentúre Bison&Rose.

 

Kľúčové fakty o Sony SRS-XB23 :

  • je úplne vodotesný, dá sa na pol hodinu ponoriť meter pod vodu a zvládne to bez poškodenia;
  • je odolný pred nepriaznivým zaobchádzaním, ktoré som však neotestoval. Kryty sú z veľmi tvrdého plastu, ochranná mriežka obsahuje aj textil;
  • nabíjací konektor USB Type-C má pod vodotesným silikónovým krytom;
  • súčasťou balenia je aj odolné textilné lanko a s háčikom na konci;
  • je vybavený funkciou EXTRA BASS pre nadštandardnú reprodukciu nízkych tónov;
  • výdrž na jedno nabitie je až 12 hodín, resp. 10 hodín pri zapnutom Extra Bass;
  • obsahuje celkovo 4 reproduktory, dva z nich sú určené pre reprodukciu nízkych tónov, basov;
  • má zabudovaný mikrofón pre telefonovanie;
  • pripája sa len cez Bluetooth, verzia je 5.0, ale funguje aj po pripojení k starým mobilom;
  • pozor, neobsahuje 3,5 mm konektor pre AUX! 
  • hmotnosť je až 580 gramov, teda vyše pol kila.

SONY SRS-XB23 považujem za jeden z ideálnych reproduktorov do exteriéru, pretože má zvýšenú odolnosť a vysoký výkon.

Sony SRS-XB23: Ideálny na terasy, ihriská, do telocviční a všeobecne do exteriéru. Veľkosť tu už zohráva svoju úlohu, nejedná sa o malý reproduktor. Bude vás ťažiť aj v batohu, lebo má viac ako pol kila. Je teda prenosný, ale ak by ste ho chceli kúpiť skôr pre deti, ktoré ho budú nosiť v taške, radšej by ste sa mali obzrieť po ľahších alternatívach.

 

SONY SRS-XB23 som síce nepodrobil náročným testom odolnosti, ale ukázal, že napríklad voda mu problém nerobí.

 

 

Je odolný pred vodou aj prachom: Kryty majú ochranu IP67, teda odolávajú prachu aj vode. Dokonca do takej miery, že môžete celý reproduktor ponoriť do vody na pol hodinu a stále bude hrať bez najmenších problémov. To má svoj veľký význam, pretože sa nemusíte starať o to, či ste ho vzali dovnútra po grilovačke. Má aj ďalšiu výhodu – keď sa reproduktor zašpiní, napríklad od kečupu, jednoducho ho umyjete vo vode.

Veľmi praktický detail: lanko s háčikom. Toto by mali k exteriérovým reproduktorom dodávať všetci výrobcovia! Súčasťou balenia je nabíjací kábel bez adaptéra a tiež takéto textilné lanko vo farbe reproduktora, ktoré je zakončené plastovým háčikom. Je to detail, ale veľmi praktický, pretože vďaka nemu v okamihu zavesíte reproduktor na akékoľvek miesto. Lanko je tak pevné, že udrží aj dospelého človeka.

 

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Spodné otvory pre basový reproduktor: Aj tento detail na spodnej hrane má svoj zmysel,  je to otvor, cez ktorý sa zvuk šíri do priestoru aj v prípade, že máte reproduktor položený na stole. Mohlo by sa zdať, že je to zároveň slabina v celkovej odolnosti, ale použité materiály pôsobia kvalitne, robustne.

 

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Na oboch koncoch zariadenia sú odokryté reproduktory na nízke tóny. Membrány sú chránené plastovými krytmi, ktoré bránia neúmyselnému poškodeniu ich povrchu a teda aj strate kvality reprodukcie. Okrem toho sú samotné membrány prachotesné a majú zvýšenú pevnosť, preto im nebude škodiť aj špinavé prašné prostredie či zaborenie do piesku na pláži.

Kvalita zvuku: Sony SRS-XB23 určite patrí medzi tie výkonnejšie reproduktory. Po formálnej stránke má reproduktor celkový výkon až 20 wattov. Podstatnú časť z tejto energetickej spotreby využijú basové reproduktory s funkciou EXTRA BASS, ktorá je v reproduktoroch od Sony už dobre známa. Kvalita reprodukcie je na dobrej úrovni.

Funkcia EXTRA BASS je štandardne zapnutá a jej vplyv na zvuk je evidentný. Nízke tóny sú hlboké, mocné, dokážu ohromiť. Majú však svoju hranicu, keď si napríklad pri prehrávaní inštrumentálnej hudby vo formáte FLAC prehrávate zvuky basy, tie najnižšie tóny predsa len trocha zanikajú. To je ale problém drvivej väčšiny bežných reproduktorov a nedá sa im to vyčítať. Za nedostatok tejto funkcie považujem to, že zvýrazňuje nízke tóny na úkor stredných, ktoré potom doslova zanikajú. To nevadí pri počúvaní popu či hiphopu, no pri miernej hudbe sa stráca jej kvalita a reproduktor zbytočne duní.

Ako vypnúť funkciu EXTRA BASS? Aby ste vypli funkciu Extra Bass na reproduktore Sony SRS-XB23, dlho stlačte tlačidlo BATT – STAMINA. Keď ho podržíte asi dve sekundy, rozsvieti sa oranžové svetielko a to notifikuje o tom, že sa zvýrazňovanie basov vyplo. Zapnete ho opätovným podržaním rovnakého tlačidla. Keď Extra Bass vypnete, budete hneď počuť veľký rozdiel. Tie stredné tóny sú zrazu podstatne zreteľnejšie, vysoké sú norme, ale stále má reproduktor tendenciu zvýhodňovať skôr tie nízke tóny.

Je potrebné uvedomiť si, že toto bolo zámerom, pretože v exteriéri a veľkých priestoroch je takýto zvuk žiadúci. Ak plánujete Sony SRS-XB23 umiestniť na váš pracovný stôl v malej miestnosti, vedzte, že vás z neho čoskoro začne bolieť hlava.

 

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Výdrž na batériu: Na rozdiel od mnohých iných reproduktorov tento od Sony nemá vstavaný audiokonektor 3,5 mm, ale iba jeden USB Type-C. Tento stále pomerne nový typ konektora je typický svojou univerzálnosťou, ale keď som skúsil prepojiť reproduktor s mobilom cez kábel, prenos zvuku cez neho nefungoval.

Batéria je vstavaná a má kapacitu 2 700 mAh.  Reproduktor tak dokáže na jedno nabitie nepretržite hrať do 12 hodín, v praxi to ale bude ale aj viac. Za celý čas som reproduktor nabíjal iba dvakrát, pretože do testu mi bol doručený s takmer plnou batériou. Nabíjanie potom zaberie niekoľko desiatok minút na normálnej nabíjačke pre mobil. V balení nájdete iba USB kábel, ktorý pripojíte k počítaču, súčasťou balenia nie je adaptér samotný.

Funkcia PARTY: Tento produkt sám o sebe dokáže verne reprodukovať stereo hudbu a tiež binaurálne zvuky, pretože obsahuje štyri reproduktory, ale dá prepojiť aj s ďalšími reproduktormi od Sony. Mali by byť od seba vzdialené asi jeden meter a môže ich byť až sto. Všetky reproduktory ale musia podporovať funkciu PARTY. Napríklad vyššie spomínaný starší SRS-XB11 ju nemá. Fakticky môžete pripojiť aj iné reproduktory ako tie od Sony, stačí, ak podporujú pripojenie cez Bluetooth 5.0, v mobile si potom nastavíte takzvaný duálny zvuk.

 

Zhodnotenie

  • Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 určite patrí medzi tie zaujímavejšie zariadenia na trhu.
  • Veľmi robustné vyhotovenie tela a vodotesnosť je významnou pridanou hodnotou.
  • Má krásny vzhľad, predáva sa v niekoľkých farbách (modrá, sivá/platinová, zelená, modrá, červená/oranžová) a už pri prvom kontakte má nepopierateľne odolné vyhotovenie.
  • Reprodukcia nízkych tónov je prekvapivo dobrá, zvuk je hlboký, masívny, ale na úkor stredných tónov.
  • Konkurentom môže byť napr. JBL Flip 5, ktorý má ale staršiu verziu Bluetooth, momentálne je drahší a má dvojnásobne výkonnejšiu batériu s rovnakou výdržou 12 hodín.

Vodotesný a odolný Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Sony má nový vodotesný Bluetooth reproduktor SRX-XB13 EXTRA BASS

Značka Sony predstavila SRS-XB13, kompaktný a prenosný bezdrôtový reproduktor, ktorý šíri zvuk rovnomerne do okolia.

Má zvýšenú odolnosť pred mechanickým poškodením, je vodotesný a odoláva aj vzniknutiu prachových častíc – produkt má certifikáciu IP67.

Zaujímavosťou je viacsmerný remienok, za ktorý možno reproduktor zavesiť kamkoľvek, či už na batoh alebo na zápästie.

Napriek kompaktným rozmerom je reproduktor vybavený technológiou EXTRA BASS a procesorom Sound Diffusion. Podľa výrobcu má hrať s vysokou hlasitosťou, čo je typickou vlastnosťou reproduktorov SRX už roky.

„Pasívny žiarič v spolupráci so širokopásmovým reproduktorom vylepšuje tóny nízkych frekvencií a dodáva basom hutnosť aj pri jeho kompaktnej veľkosti. Procesor Sound Diffusion šíri vďaka technológii DSP zvuk v akomkoľvek priestore,“ uvádza tlačová správa.

Technológia umožňuje aj zapojenie dvoch kusov XB13, čím vytvoríte bezdrôtové stereo.

Produkt je vybavený vstavanou batériou s výdržou do 16 hodín a indikátor batérie vám v telefóne ukáže, koľko energie ešte zostáva. Nabíjanie je zabezpečené cez USB-C konektor – je krytý, aby do neho nevnikali voda a prach. Okrem toho sú na reproduktore aj pomerne rozmerné tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, vo výbave je aj mikrofón pre uskutočňovanie hands-free hovorov.

Bluetooth reproduktor Sony SRX-XB13 bude v predaji od apríla 2021 za cenu približne 60 eur, k dispozícii bude pestrá paleta farebných vyhotovení. Okrem štandardnej čiernej si budete môcť zakúpiť pastelové vyhotovenia, z ktorých najmä sivohnedá verzia Taupe vyzerá skvele.

 

 

Aká je ideálna veľkosť displeja? Prečítajte si naše zaujímavé zistenia

Preferencie ľudí sa za posledných niekoľko rokov zmenili natoľko, že prestal existovať štandard vo veľkosti displejov. Aká veľkosť displeja je ideálna dnes?

 

Keď v roku 2013 spoločnosť Sony predstavila smartfón Sony Xperia Z1, jednalo sa skvelý produkt. Smartfón mal pekný dizajn, ktorý vyriešil nedostatky prechádzajúceho modelu Xperia Z a ponúkal 5-palcový Full HD displej s technológiou TFT LCD. Po piatich rokoch je telefón stále pekný a funkčný. Mám ho odložený v šuflíku a počítam s ním ako s prípadnou rezervou, keby sa mi môj hlavný mobil pokazil, ale s jeho používaním by som pravdepodobne nemal žiadny problém.

Samsung Galaxy S8+ (6,2″) a Sony Xperia Z1 (5″)

 

Pred piatimi rokmi bola uhlopriečka displejov päť palcov ideálna. Mali ju aj telefóny Apple iPhone, výrobcovia aj zákazníci sa zhodli na tom, že takto veľký telefón je ešte prakticky malý, pritom má dostatočne veľkú plochu na zobrazenie multimédií. Dnes používam mobil s uhlopriečkou 6,2 palcov a občas sa mi zdá, že by som potreboval niečo väčšie.

 

Prečo? Veľkosť displeja je jedna vec, veľkosť telefónu druhá. Som ochotný akceptovať väčší displej, ak dramaticky nevzrastie veľkosť samotného mobilu. Keď si porovnám veľkosti Sony Xperia Z1 a Samsung Galaxy S8+, rozdiel medzi nimi je veľmi malý. Samsung je tenší, rovnako široký a iba o jeden a pol centimetra dlhší, má však uhlopriečku displeja väčšiu o 1,2 palca. Viem, že porovnávať tieto dva smartfóny nie je celkom korektné, pretože ich delia štyri roky vývoja, ale Sony Xperia Z1 v tomto prípade reprezentuje všetky päťpalcové displeje na trhu.

 

Nárast uhlopriečky teda nutne neznamená, že významne narastajú aj rozmery telefónu. A vzhľadom na postupné stenšovanie rámikov okolo displejov očakávam, že displeje budú pri zachovaní fyzických rozmerov zariadenia ešte väčšie. Sony Xperia Z1 mal pomer plochy displeja k celkovej ploche prednej časti iba 64,7 percent, Samsung Galaxy S8+ dosahuje 84 percent. Teoretické maximum je stopercentné pokrytie, eventuálne aj viac, ak sa raz do predaja dostanú holografické displeje.

 

V súčasnosti považujem za ideálnu uhlopriečku stále 5-palcové mobilné telefóny, ale platí, že ak mi iný telefón pri podobných rozmeroch ponúkne väčšiu plochu displeja, som za.

 

Aké uhlopriečky používajú reálni návštevníci webu?

Nech sú moje osobné preferencie akékoľvek, návštevníci nášho webu používajú prevažne displeje s uhlopriečkou do päť palcov. Google Analytics ukazuje, aké rozlíšenie displejov majú čitatelia z mobilných telefónov. Nie sú tam uhlopriečky, ale rozlíšenia ako 360×640, 375×667, 360×720 či 320×568 skrátka nepresahujú uhlopriečku päť palcov. Jedná sa prevažne o telefóny Apple iPhone (25,65%), ďalej Samsung (24,81%) a Huawei (22,41%).

 

Rozlíšenia displejov mobilov, z ktorých čitatelia chodia na stránku

Značky mobilov, z ktorých čitatelia chodia na stránku

Skúsenosti s 5-palcovým Sony Xperia XZ2 Compact

Smartfón s výbornými kamerami, jasným displejom a čítačkou odtlačkov za stále priaznivé peniaze. Xperia XZ2 Compact je šikovný telefón so zreteľne prémiovým charakterom pre široké spektrum používateľov.

 

Súčasná ponuka s mobilnými telefónmi je tak rozsiahla, že už je náročné zorientovať sa v nej aj pre odborníkov. V záplave smartfónov preto ľudia vyberajú aj na základe prvého dojmu – v tomto prípade má Xperia XZ2 Compact obrovské šance zaujať, pretože má moderný elegantný dizajn, krásny displej a zaujímavé technické parametre.

 

Už na prvý pohľad zaregistrujete, že smartfón je hrubší, ako je poslednú dobu zvykom, zadný kryt je dokonca výraznejšie vypuklý. Myslím, že práve on je charakteristickou črtou tejto Xperie a u zákazníkov sa stretne s pochopením. Vďaka tvaru zadnej steny sa smartfón drží dobre aj v jednej ruke, zamatový povrch krytu nemožno zašpiniť odtlačkami prstov. Vyzerá, že je úplne odolný pred škrabancami a akoukoľvek nečistotou. Za takmer dva mesiace používania sa na jeho povrchu neprejavili žiadne mechanické poškodenia či estetické nedostatky.

 

 

Podobne je na tom aj sklíčko displeja Corning Gorila Glass 5. Pôsobí dojmom vysokej odolnosti a nezachytáva žiadne odtlačky. Okraje má krásne zaoblené, s taktiež zaoblenými hranami telefónu tvorí jeden kompaktný celok. Displej má vysoké rozlíšenie 1080×2160 pixelov a skvelé farby, uhlopriečka rovných 5 palcov umožňuje písanie jednou rukou, zároveň je dostatočne rozmerný pre sledovanie videí a pestrého obsahu. Obraz podporuje technológie HDR BT.2020, Triluminos display a X-Reality Engine, využíva pritom technologiu IPS LCD. Čierna farba síce nie je stopercentne čierna, ale farby sú sýte, jasné, verné realite.

 

 

Dve úžasné kamery

Kamery sú nepochybne najsilnejšou stránkou tohto smartfónu. Predná aj zadná nahrávajú video a za zachytávajú fotografie v prekvapivo vysokej kvalite, vhodne a s mierou využívajú HDR, vynikajúco si vedia poradiť so scénami, kde je súčasne tma aj svetlo.

Hlavný fotoaparát má natívne rozlíšenie 19 Mpx a gyroskopickú stabilizáciu, video môže mať maximálny formát 2160p@30fps (.mp4). Laserový autofocus je zaujímavou funkciou, v praxi sa prejavuje podobne ako ostatné fotomobily – zaostrovanie je pomerne rýchle a presné, chvíľami ale vie zaváhať. Vhodnejšie je, ak používate dvojpolohovú spúšť na boku telefónu, vtedy zhotovenie fotky prebehne skutočne bleskovo.

Počas testu som nafotil približne 500 fotografií a udivuje ma, že väčšina z nich vyzerá veľmi dobre. Nedá sa mi nepochváliť najmä schopnosť zachytávať ostro aj scény so zhoršenými svetelnými podmienkami. Do fotografii síce vtedy vstupuje šum, ale týka sa prevažne pozadia hlavné objektu. 

Predná selfie kamera nahráva video v rozlíšení Full HD 1080p@30fps a tiež využíva gyroskopickú stabilizáciu obrazu. Fotografie z prednej kamery možno porovnávať so snímkami hlavného fotoaparátu, sú ostré, bohaté na detaily a farebne pôsobivé.

Prikladám niekoľko fotografií zhotovených hlavným fotoaparátom Sony Xperia XZ2 Compact:

 

 

Pamäte a rýchlosť

Sony Xperia XZ2 Compact ponúka základnú pamäť vo veľkosti až 64 GB, čo stále považujeme za nadštandard. Smartfón disponuje aj slotom pre pripojenie pamäťovej karty, jej kapacita je limitovaná na 512 GB. Tento istý slot môžete vo verzii hybridného DUAL SIM využiť aj na druhú SIM kartu, vtedy sa ale musíte externej pamäte vzdať.

V každom prípade Xperia XZ2 Compact oslovuje veľkou pamäťou a ak budete aktívne využívať cloud (predovšetkým pri Google Photos), bude trvať dlho, kým narazíte na jej nedostatok.

Pamäť RAM dosahuje 4 GB, čo je pre operačný systém Android 8.0 Oreo nevyhnutnosť. Smartfón pracuje s čipsetom Qualcomm SDM845 Snapdragon 845, ktorý obsahuje 8 jadier procesorov (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver). Niečo ako nedostatok výkonu by tu nemalo existovať, je ale pravdou, že občas sa Xperia XZ2 Compact spomalila alebo dokonca zasekla – počas dvoch mesiacov asi trikrát, keď som rýchlo spustil fotoaparát a okamžite fotil. Pripisujem to skutočnosti, že som mal v pozadí telefónu spustených množstvo aplikácií, najmä Google Dokumenty s aktívnou úpravou dokumentov.

 

 

Kľúčové vlastnosti Sony Xperia XZ2 Compact

Displej: 5″ IPS LCD, 1080×2160 px, 18:9, ~483 ppi, ochrana Corning Gorilla Glass 5
Hlavný fotoaparát: 19 MP, f/2.0, 25mm,  1/2.3″, laserové zaostrovanie, stabilizácia obrazu
Hlavná kamera: rozlíšenia 2160p@30fps, 1080p@60fps, stabilizácia obrazu, HDR
Predný selfie fotoaparát:5 MP, f/2.2, 23mm, 1/5″, video Full HD so stabilizáciou
Pamäte: 64 GB, 4 GB RAM, microSD karta max. 512 GB
Výkon: Android 8.0 Oreo, grafika Adreno 630, 8-jadrový procesor (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver)
Funkcie: USB Type-C, senzor odtlačkov prstov, pripravenosť pre virtuálnu realitu, stereo reproduktory, X-Reality Engine
Rozmery a hmotnosť:135 x 65 x 12.1 mm, 168 g
Cena: približne 580 eur

 

 

Zhodnotenie Sony Xperia XZ2 Compact

Súhlasím s tvrdením, že Sony Xperia XZ2 Compact nie je lacný telefón. Jeho cenu ale nepovažujem za prehnanú, pretože zodpovedá vysokému štandardu materiálového vyhotovenia, výdrži na batériu na úrovni reálnych až troch dní. Predovšetkým kamery by som bez problémov zaradil do ešte vyššej triedy, fotky aj videá sú skrátka skvelé. Negatívne hodnotím trocha väčšiu hrúbku telefónu a dlhší čas potrebný pre vyhľadanie nových Wi-Fi sietí v okolí, naopak senzor odtlačkov prstov pracuje rýchlo a spoľahlivo a oceňujem tiež inteligentnú správu nabíjania batérie Stamina.

 

 

 

Sony Xperia XZ3 ponúka Android 9, umelú inteligenciu, 19Mpx kameru a super slowmotion

Značka Sony pokračuje v konštrukčnej a dizajnovej evolúcii radu Xperia a oznámila uvedenie svojej najnovšej vlajkovej lode – Xperia XZ3, ktorá využíva to najlepšie z odborných znalostí Sony v oblasti TV, audio, zobrazovacích a herných technológií, a to všetko v elegantnom modernom prevedení.

 

 

Fantastický 6-palcový QHD+ HDR OLED displej s pomerom strán 18:9, vybavený oceňovanými TV technológiami BRAVIA® OLED, prináša hlbšie odtiene čiernej, ostrejší obraz a živšie farby.

Sony Xperia XZ3 (2018)

 

Vďaka nádherne zakrivenému 3D sklenenému dizajnu OLED displej plynule zapadá do tenkého tela telefónu a skvele tak padne do ruky.

 

Sony Xperia XZ3 (2018)

 

Rozhranie Side Sense pomocou umelej inteligencie (AI) šikovne predvída, ktoré aplikácie najviac potrebujete a budete ich mať jednoducho na dosah.

 

Smart launch s AI sa postará o to, aby ste vždy stihli zachytiť tú správnu momentku – hneď ako telefón zdvihnete horizontálne, spustí sa režim fotoaparátu.

 

Sony Xperia XZ3 (2018)

19MP hlavný fotoaparát Motion Eye a 13MP predný fotoaparát prinášajú jedinečné snímacie technológie, ako napr. 4K HDR video nahrávanie, Full HD 960FPS super spomalené zábery a pokrokový 3D Creator, teraz aj s výrazmi tváre.

 

Sony Xperia XZ3 (2018)

Príslušenstvo

K dispozícii bude aj rad štýlových doplnkov – ako je Style Cover Touch SCTH70 a Style Cover Stand SCSH70 v príslušných farebných prevedeniach. Dostupné budú aj:

  • bezdrôtová nabíjacia stanica Wireless Charging Dock WCH20
  • otvorené stereo slúchadlá do ucha STH40D Open-ear Stereo Headset STH40D
  • 2-smerná štýlová USB Audio & Bluetooth® náhlavná súprava SBH90C
  • 2-way Style USB Audio & Bluetooth® Headset SBH90C
  • kábel USB Type-C 2-in-1 Cable EC270

Sony Xperia XZ3 (2018)

 

Dostupnosť

Xperia XZ3 bude dostupná na vybraných trhoch od konca septembra 2018 a bude medzi prvými zariadeniami, ktoré budú dodávané s najnovšou verziou Android 9 Pie. Predobjednávky budú pre novú vlajkovú loď Sony spustené v septembri prostredníctvom vybraných predajných kanálov, cez ktoré zákazníci získajú aj videohru PlayStation® 4 Call of Duty®: Black Ops 4* v cene 69,99 €. Predobjednávky pre XZ3 budú dostupné od 17. septembra 2018.

Test Sony SRS-XB30: Veľký umelec v malom tele

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB30 s funkciou ExtraBASS si nás vedel získať mimoriadnym zvukom a enormne dlhou výdržou na batériu. Doplnkový efekt „párty osvetlenia“ je pútavý, najviac však oceníte jeho zvuk a funkčnosť.

 

Prečo si kupovať reproduktor od renomovanej značky za 80 eur, keď dnes na internete nájdete podobne veľké a údajne technicky rovnako zdatné alternatívy za dvadsať eur? Rozdiely vedia byť priam priepastné, avšak prídete na ne až vtedy, keď k vám konečne dorazí balíček z Číny a vy si vypočujete ten plechovkový zvuk nesúci sa z malých reproduktorov. Dôverovať značke Sony má zmysel, pretože už roky svojimi produktmi dokazuje, že vie robiť techniku pre náročných, s pekným dizajnom, aktuálnymi funkciami a predovšetkým garanciami záruky a servisu, ktoré menej známe čínske značky ponúknuť nevedia.

 

Sony SRS-XB30 (foto: 3Digital)

 

Zaujímavosťou reproduktora XB30 je jeho duálna reprodukcia basových zložiek hudby, basy sa šíria odzadu aj spredu a najlepšie spravíte, keď ho položíte na rovnú plochu, napríklad na stôl. Vtedy je počuť všetko, čo XB30 dokáže a je toho skutočne veľa. Mimoriadne oceňujeme predovšetkým schopnosť reprodukovať široké spektrum zvukov, od tých najjemnejších až po extra hlboké tóny, ktoré pri počúvaní inštrumentálnej hudby v bezstratovom formáte produkuje basa. Každý audioprodukt u nás skúšame nielen počúvaním modernej hudby a hlasu, ale aj inštrumentálu – konkrétne album Waking Life od Tosca Tango Orchestra, ktorý vo formáte flac umožňuje vnímať aj najmenšie detaily orchestra.

 

Sony SRS-XB30 vyniká prakticky v každom ohľade a aj za cenu okolo 80 eur ponúka kvalitu zvuku, ktorú by sme očakávali skôr od entry-level prémiových produktov za tri stovky. Funkcia ExtraBASS umožňuje, aby v hudbe ešte viac vynikli jej hlboké zložky. Rozdiel v porovnaní so štandardným režimom je výrazný, ale s aktivovanými silnejšími basmi upadajú stredné i vyššie tóny do úzadia a dokonca sa trocha strácajú. V štandardnom režime je reproduktor schopný podávať hlboké a pôsobivé basy tiež.

 

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB30 sa so zdrojmi zvuku spája dvomi technológiami, resp. tromi, ak počítame aj NFC. V prvom rade je to Bluetooth v štandarde 4.2, ďalej 3,5mm AUX. Na zadnej strane síce nájdete aj plnoformátový USB konektor, avšak ten slúži na nabíjanie zariadenia. Vstavanú batériu môžete nabíjať prostredníctvom neho, ale v krabici s reproduktorom nájdete aj špeciálny adaptér pre rýchle nabíjanie s tyčovým konektorom.

 

 

Výdrž na jedno nabitie je priam famózna. 24 hodín neustáleho prehrávania hudby je nadštandardný údaj, pričom v praxi budete reproduktor nabíjať možno tak raz do týždňa, niektorí ešte menej. Výdrž batérie považujeme za kľúčovú, pretože napovedá o možnostiach použitia reproduktora mimo domácnosti. S XB30 môžete vyraziť na víkend na chatu bez obavy, že by vám počas nočnej párty prestal fungovať zvuk. A že budete môcť s týmto zariadením ozvučiť celú chatu, o tom nepochybujte – maximálna hlasitosť je tak vysoká, že by bez problémov ozvučila aj menšie pódium. Samozrejme, s rezervami.

 

Kúpu reproduktora Sony SRS-XB30 určite neoľutujete ani vtedy, keď ho nekúpite za štartovacích 80 eur. Zaplatiť zaň aj ešte o dvadsať eur navyše bude stále v poriadku, pretože kvalitatívne stačí na dvakrát drahšie alternatívy. 

 

 

Test Sony Xperia L2: Krása a funkčnosť za menej ako dve stovky

Sony Xperia L2 je predstaviteľom tej kategórie smartfónov, ktoré kladú dôraz na výborný pomer medzi kvalitou a cenou. Predáva za cenu okolo dvesto eur, častokrát klesá pod hranicu dvoch stoviek, ale funkčne a esteticky patrí k tým lepším.

 

Rozdiely medzi smartfónmi dnes nie sú tak obrovské, avšak v cene sa líšia priam dramaticky. Môžete si kúpiť nový smartfón s 5-palcovým displejom za 150 eur, ale aj za deväť stoviek. Rozdiely medzi nimi neurčujú ani tak funkcie, ale technológie, ktoré sú zatvorené pod krytmi. Ide o rýchlosť procesorov, veľkosť pamätí, o technológiu displeja a kvality kamier. V každom z uvedených ohľadov ponúka model Xperia L2 taký lepší priemer, určite by ste ho však nemali podceňovať.

 

Sony Xperia L2 má hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx. Fotky sú kvalitné a použiteľné aj na tlač, video s Full HD rozlíšením je naozaj pôsobivé.

Kľúčové vlastnosti Xperia L2

Displej: 5,5″ IPS LCD, 1280×720 pixelov (HD), ochrana Corning Gorilla Glass 4

Pamäte: 32 GB, 3 GB RAM, pamäťová karta s max. veľkosťou 256 GB (v balení nie je žiadna)

Predná kamera: 13 Mpx (f/2.0, 1/3.1″), autofocus, LED blesk, LED svetlo, Full HD video, HDR

Hlavný fotoaparát: 8 Mpx, Full HD video (1920×1080 px), bez zaostrovania

Výkon: Android 7.1.1 (Nougat), 4-jadrový procesor 1.5 GHz Cortex-A53, grafika Mali-T720MP2

Funkcie: obojstranný konektor USB Type-C, NFC, GPS, senzor odtlačkov prstov, akcelerometer, proximity, batéria 3300 mAh, chýba gyroskop, chýba podpora pre virtuálnu realitu

 

5,5-palcový displej v krásnom kompaktnom tele. Sony Xperia L2

Senzor odtlačkov prstov funguje rýchlo, avšak nie vždy celkom spoľahlivo – musíte senzor prekryť čo možno najviac. Sony Xperia L2

 

Xperia L2 má optimálne rozmery aj hmotnosť, nezaťažuje a dá sa pohodlne ovládať jednou rukou. Uhlopriečka 5,5 palca je lepší štandard, s rozlíšením HD je obraz vykreslený s farebnou vernosťou a bohatými detailmi. Samozrejme, keď si vedľa seba položíte L2 a Xperia XZ, rozdiel si všimnete, avšak aj táto lacnejšia alternatíva bude väčšie ľudí dokonale vyhovovať. Oceňujem, že displej je dobre čitateľný aj na priamom slnku a reaguje aj na veľmi jemné dotyky prsta.

Výkon a pamäte smartfónu sú pripravené na stredne intenzívnu záťaž, čo znamená, že na ňom spustíte drvivú väčšinu moderných hier a aplikácií. Nepodporuje však virtuálnu realitu, čomu je podriadené aj rozlíšenie displeja a fakt, že v telefóne nie je vstavaný gyroskop.

 

Sony Xperia L2 má hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx. Fotky sú kvalitné a použiteľné aj na tlač, video s Full HD rozlíšením je naozaj pôsobivé.

 

Smartfón Xperia L2 využíva fototechniku Sony, ktorá vo všeobecnosti patrí k tým lepším na trhu. Fotografie z hlavnej kamery majú maximálne rozlíšenie 13 megapixelov, majú bohaté detaily, farby zachytávajú vskutku verne a kvalitu záberov hodnotíme nanajvýš pozitívne. Pochopiteľne, že od telefónu za 200 eur nemožno očakávať výsledky ako v zariadeniach za vyše 500 eur, avšak pre väčšinového používateľa budú celkom uspokojivé. Súčasťou funkčnej výbavy fotoaparátu je automatické zaostrovanie, zaostrovanie dotykom, rozpoznávanie tváre, HDR a fotky majú v metaúdajoch uložené GPS súradnice.

Telefón nahráva video v rozlíšení Full HD (1920×720 pixelov, 30 snímkov za sekundu). Súbory majú formát MP4 a do vstavanej pamäte sa vám ho vojdú celé hodiny. Kvalita nahrávaného videa je vskutku výborná, dokonca aj bez optickej stabilizácie obrazu. Počas nahrávania je možné približovať i preostrovať, telefón automaticky bude zaostrovať na vybraný predmet bez ohľadu na to, že kamerou pohybujete.

Reproduktor a obojstranný konektor typu USB C. Sony Xperia L2

Selfie kamera s 8 megapixelmi a podporou nahrávania Full HD videa.

 

Smartfón Sony Xperia L2 neprekvapuje výnimočným výkonom alebo špeciálnymi funkciami, skôr stanovuje vyššie štandardy v rámci svojej cenovej kategórie. Za veľmi prijateľné peniaze ponúka moderné zabezpečenie, veľký a jasný displej, kvalitné fotky a naozaj dobré video. Ako nový majiteľ určite oceníte jeho šikovné rozmery a nízku hmotnosť, estetické vyhotovenie krytov a výborne vyladený operačný systém Android. 

 

Sony Xperia L2 má 5,5-palcový HD displej s technológiou IPS LCD. Obraz je čitateľný aj pod priamym slnkom.

 

 

Sony Xperia L1: 5 vecí, pre ktoré si ju zamilujete

Sony Xperia L1 je jeden z najsympatickejších telefónov, ktoré sme tento rok otestovali. Nehrá sa na vlajkovú loď a ani na prémiové zariadenie, aj napriek tomu má veľmi slušnú technickú výbavu a krásny minimalistický dizajn.

 

Kľúčové vlastnosti Sony Xperia L1

  • systém Android 7 s grafickou úpravou a aplikáciami od Sony;
  • HD displej s 5,5-palcovou uhlopriečkou (optimálna veľkosť);
  • ochranné sklo displeja chráni pred škrabancami;
  • dostatok vnútornej pamäte 16 GB + podpora pamäťovej karty microSD;
  • nadpriemerný fotoaparát 13 Mpx s nahrávaním Full HD videa a LED bleskom;
  • webkamera s rozlíšením 5 Mpx;
  • najnovší USB konektor typu C, obojstranný;
  • má 3.5 mm audio konektor pre slúchadlá;
  • výkon je dostatočný aj pre náročné hry;
  • Xperia L1 nie je vhodná pre virtuálnu realitu;
  • cena od 168 eur

 

Sony Xperia L1 má zadnú stenu z plastu, nepôsobí však lacno alebo nekvalitne.

#1 Cena

Sony Xperia L1 sa predáva za ceny do 200 eur, patrí teda k tým lacnejším, ktoré však majú stále dobrú technickú výbavu. U operátora alebo pri kúpe na splátky vás cena smartfónu rozhodne nezaťaží a technicky bude aktuálny ešte aj o dva-tri roky.

 

 

Sony Xperia L1 a 5 dôvodov, prečo si ju kúpiť

#2 Naozaj dobrý fotoaparát

V mobilných telefónoch od Sony sú tradične veľmi dobré kamery a Xperia L1 v tomto kontexte nie je výnimkou. Fotoaparát má 13 megapixelov, automatické zaostrovanie, funkciu HDR a tiež LED blesk, to sú však iba technické údaje – podstatná je kvalita snímkov, ktorá je mierne nadpriemerná. Pokojne by som kvalitu fotografií porovnal s Moto G5, ktoré je vo svojej cenovej kategórii považované za lídra.

Zadný fotoaparát nahráva Full HD video, ktoré taktiež nemožno kritizovať. Video je ostré, má detaily aj pri prehrávaní na celoobrazovom režime na veľkom monitore. Ako naozaj dobré tiež hodnotím zaostrovanie počas nahrávania, v tomto ohľade by si Sony Xperia L1 zaslúžila lepšie hodnotenie ako moja Moto Z.

 

Sony Xperia L1 a 5 dôvodov, prečo si ju kúpiť

#3 Samostatné tlačidlo kamery

Oceňujem samostatné tlačidlo pre fotoaparát, pracuje sa s ním komfortne. Je dvojpolohové, teda prvé miernejšie stlačenie vyvolá funkciu automatického zaostrenia obrazu a dotlačenie na doraz zhotoví snímku. V režime nahrávania videa je potrebné spúšť dotlačiť úplne, aby sa nahrávanie spustilo. Rovnakým tlačidlom aj ukončujete nahrávanie.

 

Sony Xperia L1 v režime fotoaparátu

#4 Krásny dizajn

Viem, že hodnotenie dizajnu nikdy nebude objektívne, pretože každému sa páči niečo iné. Ale pozrite sa na túto Xperiu, veď je krásna! Vpredu má rozmerný displej a pomerne malé rámy okolo, žiadne tlačidlá tu nenájdete. Zadná stena je minimalistická, okrem loga a optiky fotoaparátu je dizajn čistý aj na tejto strane. A aj tlačidlá po bokoch sú jednoduché, nenápadné, dobre hmatateľné a s dobrou odozvou na stlačenie.

Oceňujem samostatné tlačidlo pre fotoaparát, pracuje sa s ním komfortne. Je dvojpolohové, teda prvé miernejšie stlačenie vyvolá funkciu automatického zaostrenia obrazu a dotlačenie na doraz zhotoví snímku. V režime nahrávania videa je potrebné spúšť dotlačiť úplne, aby sa nahrávanie spustilo. Rovnakým tlačidlom aj ukončujete nahrávanie.

 

Sony Xperia L1 je vybavená moderným USB konektorom, ktorý má rovnakú veľkosť na mobiloch, tabletoch aj počítačoch. Vďaka nemu je zabezpečené, že telefón bude technicky aktuálny aj o tri až päť rokov.

#5 Pripravenosť na najbližšie roky (podpora USB C)

Aj keď je Xperia L1 cenovo dostupnejší smartfón, nachádzame v ňom konektor USB Type-C. Je obojstranný, poskytuje rýchlejšie prenosy dát cez kábel a je multifunkčný. Po technickej stránke je Xperia L1 taký lepší priemer, je teda celkom pripravená slúžiť aj najbližšie roky. Nehrozí, že keď si ho kúpite na splátky na tri roky, že budete musieť splácať zastaraný a s modernými štandardmi nekompatibilný mobil. Má aj moderný operačný systém (Android 7), dostatočne kvalitný displej (HD), slušný výkon s dostatočne veľkou pamäťou, robí Full HD video, vie navigovať a s dobou ide aj vďaka tomu, že je vybavený slotom pre SIM kartu vo veľkosti nano.

 

Sony Xperia L1 a nastavenia jej kamery

# Jedna nevýhoda za všetky: Chýba virtuálna realita a senzor odtlačkov prstov

Aby tento článok nebol iba o kladoch telefónu, spomenieme aj jednu maličkosť, ktorá nám v telefóne s touto cenou chýba. Tým niečím je pripravenosť pre obsah virtuálnej reality. Sony Xperia L1 nie je na virtuálnu realitu a 3D obsah vhodná z dvoch hlavných dôvodov: má iba HD displej a nemá gyroskop. To sú veci, ktoré sú pre plnohodnotný zážitok zo sledovania 3D obsahu a virtuálnej reality nevyhnutné. Je však nutné podotknúť, že keď telefón vložíte do headsetu virtuálnej reality (či už Cardboard alebo iného), môžete sledovať videá v 3D režime, len mobil nebude reagovať na pohyby vašej hlavy (kvôli chýbajúcemu gyroskopu) a obraz nebude kvalitný.

Druhá vec, ktorá mi v mobile chýbala, je senzor odtlačkov prstov. Skrátka, je to nový štandard, ktorý sa dobre udomácnil aj na našom trhu a ľudia túto funkciu chcú. Napríklad taká Moto G5 ho má a stojí rovnako, navyše má aj o niečo lepší Full HD displej.

 

Zhodnotenie od autora článku

Sony Xperia L1 nie je najlepší telefón na trhu, ale ani sa na taký nehrá. Má dobrú technickú výbavu, ešte raz musím vyzdvihnúť jej kvalitný displej a fotoaparát. Práve telefóny ako Xperia L1 sú dôvodom, prečo už ľudia nepotrebujú jednoúčelové digitálne fotoaparáty. Ak hľadáte dobrý telefón za nižšiu cenu, potom by ste nad Xperia L1 určite mali pouvažovať.

Uvažujete nad Sony Xperia XA1? Prečítajte najprv našu recenziu, XA1 sme testovali týždeň

Sony Xperia XA1 je krásny, dizajnom nápadný smartfón s dobrou technickou výbavou. Predáva sa od 261 eur, čo nie je zanedbateľná čiastka. Vďaka výbornému fotoaparátu je ale naozaj dobrou voľbou.

 

Zhodnotenie

Sony Xperia XA sa púšťa do boja s pomerne silnými konkurentmi. Lacné čínske telefóny dnes ponúkajú veľmi slušnú technickú výbavu, medzi nimi ale Sony oslovuje svojou značkou. Za stále prijateľné peniaze môžete mať moderný telefón s krásnym dizajnom, za ktorý sa nebudete hanbiť ani vtedy, keď si ostatní na stôl vyložia ajfóny. V porovnaní s čínskymi menej známymi značkami máte pri Sony garantovaný servis, dostupnosť súčiastok a tiež sa nemusíte báť o plnenie záručných garancií. Osobne najviac oceňujem precíznosť prevedenia krytov a kvalitu fotografií a videí, ktoré Xperia XA zaznamenáva, tie by som pokojne zaradil ešte o triedu vyššie.

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

 

Kľúčové vlastnosti

  • 5-palcový širokouhlý HD displej;
  • 8-jadrový procesor;
  • pamäte 32 GB, 3 GB RAM a slot na kartu microSD;
  • hlavný fotoaparát 23 Mpx, f/2.0, LED blesk, Full HD video, laserový autofocus;
  • webkamera 8 Mpx, f/2.0, Full HD video;
  • nevyberateľná batéria Li-Ion 2300 mAh;
  • systém Android 7.0 Nougat;
  • obsahuje nový konektor USB Type-C, aj 3.5 mm jack;
  • predáva sa aj ako DUAL SIM;
  • cena od 261 € (máj 2017);
  • nemá senzor odtlačkov prstov;
  • nemá gyroskop, nie je vhodný pre VR;

 

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

Recenzia Sony Xperia XA1

Prečo taká dlhá recenzia? Naše recenzie sú dlhé a detailné, pretože sú určené aj pre ľudí, ktorí sa snažia pred kúpou telefónu zistiť čo najviac podrobností. Väčšia ľudí k nám prichádza z vyhľadávača, keď hľadajú konkrétnu informáciu. Vieme, že recenzie od slova do slova číta iba minimum ľudí, ale keď zákazník nájde v texte tú jednu informáciu, ktorú inde nenašiel, potom mala jeho návšteva a naša práca význam. 

 

1. Hardvér
-1.1 Displej
Xperia XA1 je vybavená IPS LCD displejom s dobrou exteriérovou čitateľnosťou (nie však ideálnou). Rozlíšenie HD (720×1280 pixelov) je pre väčšinu ľudí celkom dostatočné, akýkoľvek obsah sa zobrazuje s bohatými detailmi, problém nie je ani s členitými webstránkami s malým písmom. Toto rozlíšenie však nie je úplne ideálne pre použitie vo virtuálnej realite, vtedy sú pixely priveľmi veľké – vzhľadom na chýbajúci gyroskop sa toto zariadenie ako také nedá používať v headsetoch virtuálnej reality, jedine tak na sledovanie videa v 3D. Uhlopriečka displeja je 5 palcov (12,7 cm), obraz je širokouhlý.

-1.2 Fotoaparát
Hlavný zadný fotoaparát má výborné technické vlastnosti a zhotovuje VÝBORNÉ fotografie. Rozlíšenie senzora je až 23 megapixelov a automatické zaostrovanie využíva aj laser, vďaka čomu je rýchle a presné. Oceňujem nielen kvalitu fotiek, majú skvelé detaily a sýte farby, ale aj rýchlosť samotného fotoaparátu. Zo zablokovaného stavu je možné spraviť prvú fotografiu už v priebehu dvoch sekúnd, pričom fotka bude ostrá.

 

Sony Xperia XA1 má vlastnú aplikáciu pre kameru a fotoaparát. Medzi režimami sa presúvate pomocou ťahania prstom po displeji, je to praktické riešenie. Video je skvelé aj napriek tomu, že má maximálne Full HD rozlíšenie. Za túto cenu by sme už chceli to slávne 4K. (Test a recenzia od 3Digital.sk)

-1.3 Kamera
Xperia XA1 stojí okolo 165 eur, takže nemožno očakávať podporu nahrávania 4K videa. Takto lacné mobily s podporou 4K prídu niekedy budúci rok. Aj Full HD rozlíšenie je ale veľmi kvalitné, automatika preostruje precízne a rýchlo, dotykom prsta môžete preostriť kamkoľvek chcete. Prítomná je aj funkcia sledovania označeného objektu, takže napríklad osoba môže byť zaostrená aj vtedy, keď sa výrazne pohybuje.

Kamera nahráva stereo audio, je teda možné zhotovovať aj moderné binaurálne audio-video nahrávky.

-1.4 Webkamera
Predná webkamera (alebo ak chcete, selfie kamera) má rozlíšenie veľmi dobrých 8 megapixelov a nahráva Full HD video. Dokáže preostrovať, jej fotky sú preto vždy ostré, keď fotíte selfie. Zaujímavou funkciou je fotenie pomocou dlane: keď fotíte selfie, dáte pred seba otvorenú dlaň a spustí sa odpočítavanie (asi 3 sekundy). Nemusíte nič stláčať, všetko sa deje iba pomocou gesta.

 

Webkamera s rozlíšením 8 megapixelov nahráva Full HD video. Nevie preostrovať, ale obraz je aj tak vždy ostrý. Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

-1.5 Zvuk
Xperia XA1 obsahuje 3,5-milimetrový konektor pre pripojenie slúchadiel a handsfree. Ocenia to aj všetci tí, ktorí majú doma selfie tyčky a radi ich používajú. Dodávam, že selfie tyčky nachádzajú uplatnenie aj ako statívy pri nahrávaní videí, preto nehovorím iba o tínedžeroch a ich snapčetoch.

XA1 má dobrý zvuk reproduktora, je dostatočne hlasný, ale s hlbšími tónmi má problémy. Je dobrý, keď si chcete v telocvični pustiť hudbu, ale pre audiofilov reproduktor na XA1 určite nebude. Po pripojení slúchadiel sa to mení, výstup z telefónu je štandardne kvalitný a ak máte dobré slúchadlá, budete sa tešiť z pestrého, detailného a bohatého zvuku.

Vstavaný mikrofón podporuje funkciu aktívneho potláčania šumu.

-1.6 Výkon procesora a grafiky
V otázke výkonu a grafiky sa XA1 zaraďuje medzi tie lepšie smartfóny na trhu. Procesor je tvorený dvojicou 4-jadrových procesorov (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53), grafika je Mali-T880MP2. Sú to parametre, ktoré umožňujú úplne bez problémov hrať náročné 3D hry, upravovať fotografie a dokonca aj strihať video priamo v mobile. Asi neexistuje aplikácia, s ktorej spustením by ste mali problém, pretože výkonu aj pamäte je v Xperia XA1 dostatok, ba priam až prebytok.

-1.7 Pamäte
Vnútorná pamäť je veľmi dobrých 32 GB, dá sa rozšíriť pomocou pamäťovej karty typu microSD o ďalších až 256 GB. Popravde už samotných 32 GB vám bude stačiť, ak nie ste vlogger alebo ak sa neživíte tvorbou videa. Veľkosť jednej 23-megapixelovej fotografie pritom neraz presiahne aj závratných 10 MB.

Operačná pamäť RAM má veľkosť nadpriemerné 3 GB.

-1.8 Konektivita
Káblové pripojenia: microUSB Type-C; USB Host; 3,5 mm audiojack;
Bezdrôtové pripojenia: NFC; Bluetooth 4.2 A2DP; Wi-Fi; FM rádio; 2G; 3G; 4G LTE (nano SIM)

 

Sloty pre pamäťovú kartu a SIM kartu. Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

-1.9 Senzory
Akcelerometer; proximity (senzor priblíženia); digitálny kompas; lokalizácia pomocou A-GPS a GLONASS.
Nemá senzor odtlačkov prstov a ani gyroskop. Výbava senzorov a snímačov je priemerná.

Vzhľadom na cenu som veľmi sklamaný, že Xperia XA1 nie je vybavená gyroskopom, čím sa takmer úplne vylučuje použitie telefónu na prehliadanie 3D obsahu a virtuálnej reality. Aplikácia Cardboard sa dokonca ani nedá nainštalovať z Google Play. Sony za tento telefón pýta viac ako 250 eur, pričom telefóny pripravené pre VR sú už aj o stovku lacnejšie…

 

2. Softvér
-2.1 Systém a prostredie
Smartfón je vybavený operačným systémom Android 7.0 Nougat a očakáva sa, že sa bude občas aktualizovať. Počas testu sa telefón prejavoval ako vyladený, aplikácie fungovali bezproblémovo, systém nesekal a ani nepadal.

-2.2 Aplikácie od výrobcu
Sony inštaluje do všetkých svojich mobilov niekoľko vlastných aplikácií, väčšinou pre ne nájdete praktické využitie. Napríklad aplikácie Album a Hudba sú jednoducho dokonalé, perfektne nahradia akúkoľvek inú aplikáciu na správu multimédií.

Pre aplikácie Správy, Počasie, Lounge, Amazon Shopping, Spotify, Skica, AVG Protection, Podpora, Movie Creator a Whats New asi väčšina ľudí nebude mať úplné pochopenie, ale appky majú svoje opodstatnenie. Sony tiež ponúka vlastné prostredie pre Kontakty, Správy aj Telefón, užitočná je tiež multimediálna aplikácia Video a herná platforma Playstation. Osobne sa mi z týchto doplnkových služieb najviac páči Movie Creator, pomocou ktorého si môžete priamo v mobile ľubovoľne upraviť akékoľvek video a potom ho zavesiť napríklad na Facebook či Instagram.

 

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

3. Fyzické spracovanie
-3.1 Kryty
Po konštrukčnej stránke je Xperia XA1 takmer dokonalá. Je ľahká (143 gramov), zaoblená, má optimálne rozmery (145×67×8 mm) a dobre sa ovláda aj jednou rukou. Zadný kryt je matný, v dlani sa nekĺže a na bielej verzii neostávajú žiadne odtlačky prstov. Z povrchu krytu mám dojem, že je odolný a nebudú sa na ňom objavovať škrabance.

Zadný kryt nedáte dole, je k tomu potrebné špeciálne náradie a teplovzdušná pištoľ. Ani to nie je potrebné – sloty sú umiestnené na boku.

-3.2 Tlačidlá
Na Xperia XA1 sa nachádzajú celkovo štyri tlačidlá: dve spojené na ovládanie hlasitosti zvukov, vystúpený valcovitý vypínač a dvojpolohová spúšť fotoaparátu. Tlačidlá sú dobre hmatateľné, majú zreteľnú odozvu na stlačenie a pri každom stlačení je počuť kliknutie.

-3.3 Sloty a konektory
Všetky sloty sú umiestnené pod krytom na ľavom boku, nami testovaný model obsahoval slot pre SIM kartu a druhý slot pre pamäťovú kartu microSD. V predaji je aj verzia Dual SIM, ktorá umožňuje súčasné vloženie dvoch SIM kariet.

Na spodnej hrane telefónu je umiestnený mikrofón (možno aj reproduktor) a konektor USB vo verzii Type-C 1.0. Toto stále pomerne nové USB je obojstranné, má veľkosť porovnateľnú s tradičným microUSB.

Na hornej hrane smartfónu je 3,5-milimetrový konektor pre pripojenie slúchadiel a mikrofón.

-3.4 Osvetlenie
Aj keď sa to nezdá, Xperia XA1 je vybavená aj notifikačnou LED diódou. Nachádza sa naľavo od webkamery pod bielym krytom. Keď chce telefón upozorniť na udalosť, táto ikona bliká spod krytu. Vyzerá to efektne, svetlo diódy je dostatočne viditeľné aj počas dňa.

Na zadnej strane telefónu vedľa kamery je LED blesk, ktorý dokáže svietiť aj ako baterka. Tvorený je iba jednou diódou, produkuje však veľmi intenzívne biele svetlo. Nápadne biele, oceníte to pri fotkách zhotovovaných v tmavom prostredí. Aj osvetlené snímky budú vyzerať prirodzene.

 

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

4. Príslušenstvo
-4.1 Slúchadlá
V testovacom balení neboli pribalené slúchadlá.

-4.2 Batéria
Nevyberateľná Li-Ion 2300 mAh, Xperia XA1 podporuje rýchle nabíjanie Pump Express+ 2.0. Reálna výdrž batérie je do dvoch dní pri normálnom používaní, oceňujem režim šetrenia batérie STAMINA. Batéria je súčasťou telefónu a dá sa vybrať iba v servise. Môžete ho aktivovať kedykoľvek, ale po dosiahnutí 15% kapacity batérie sa aktivuje vždy automaticky.

Osobne mám tento režim rád. Keď som používal telefón Xperia X, veľakrát ma STAMINA zachránila od úplného vyčerpania batérie.

-4.3 Balenie
Keď si kúpite nový smartfón Sony Xperia XA1, dostanete k nemu nabíjací adaptér, USB kábel (full-size USB > USB Type-C), slúchadlá, manuál. Batéria je súčasťou telefónu a dá sa vybrať iba v servise.

 

Sony Xperia XA1 (Test a recenzia od 3Digital.sk)

 

 

Dva mesiace so Sony Xperia XZ: Je drahší, ale nahradil aj moju zrkadlovku

Dlhodobý test Sony Xperia XZ ani nemohol dopadnúť zle. Sony má dobrú povesť, model Xperia XZ zaraďuje medzi najlepšie aj v rámci vlastného portfólia a jej produkty patria medzi tie najlepšie na trhu. Po dvoch mesiacoch používania som si nevšimol nič, čo by som smartfónu vytkol, v každom ohľade uspel na výbornú.

 

Kvalitatívny skok vpred

Značka Sony Ericsson v minulosti patrila medzi mojich favoritov pre vysokú obrazovú kvalitu fotografií a displejov. Za tie roky sa z názvu vytratila značka Ericsson a Sony nastúpilo cestu vlastných dizajnov, ktoré spočiatku stavali na trendoch nastolených inými výrobcami. Za prelomový považujem model Xperia Z, ktorý ponúkol krásny uniformný dizajn s vysokou kvalitou konštrukčného vyhotovenia a nasledujúce modely Z1 až po Z5 Premium boli krásnou ukážkou evolúcie dizajnu a techniky.

Dnes aktívne používam smartfón Sony, o ktorom som písal v samostatnom článku Ideálny parťák pre blogera i novinára a dočasne ho vymeniť za model Xperia XZ bola pre mňa pozitívna skúsenosť.

V prvom rade musím uviesť, že sa tieto dva smartfóny aj napriek svojej cenovej rozdielnosti vo veľa veciach nelíšia. Drahší model Xperia XZ však viditeľne vylepšuje detaily, jednak tie konštrukčné, tak aj tie softvérové a funkčné. Ten, kto predtým používal akýkoľvek telefón od Sony, bude na Xperia XZ registrovať kvalitatívny skok vpred.

V prvom rade udiera do očí odolná vodotesná konštrukcia s plnohodnotným kovovým zadným krytom. Je chladný a tvrdý, pôsobí priam luxusným dojmom a v dlani sa drží dobre pre mierne zaoblené okraje na pravej a ľavej strane. V porovnaní s predchádzajúcimi telefónmi od Sony však nie sú zaoblené rohy, vďaka čomu sa dá Xperia XZ efektne postaviť na stôl. Vedľa monitora na pracovnom stole to vyzerá pekne, i keď o význame tohto detailu by som asi mohol pochybovať.

 

Sony Xperia XZ (foto: Sony)

Displej s IPS obrazom a technológiami X-Reality a Super-vivid

Vo všeobecnosti sa zastáva názor, že vrcholom súčasného mobilného zobrazovania sú AMOLED displeje. To sú tie, ktoré nájdete predovšetkým v Samsungoch (Super AMOLED), ale aj v nových Motorolách (AMOLED). Platí však aj to, že IPS LCD displeje majú o niečo výraznejšie farby a nemajú tendenciu k typickej modrej. Mal som možnosť porovnať IPS displej Sony Xperia XZ s AMOLED a Super AMOLED displejmi a určite by som netvrdil, že tie druhé mali lepší obraz. Práve naopak, môj subjektívny názor je taký, že Sony má farby sýtejšie a má dokonca väčší pozorovací uhol.

Displej má uhlopriečku optimálnych 5,2 palcov a rozlíšenie Full HD 1920×1080 pixelov. Chránený je sklom Gorilla Glass, zobrazuje štandardných 16 miliónov farieb a súčasne dokáže rozpoznať desať prstov.

 

Sony Xperia XZ

Batéria vydrží aj tri dni, keď sa veľmi snažím

V Xperia XZ je uložená nevyberateľná Li-Ion batéria s kapacitou 2900 mAh. Tento údaj sa možno nezdá ako veľmi vysoký, ale smartfón celkom reálne vydrží aj dva až tri dni prevádzky. Len pre zaujímavosť, Xperia Z1 (2013) mala 3000 mAh batériu. Proaktívny používateľ, ktorý veľa fotí, počúva hudbu a pripája sa na 4G bude celkom pochopiteľne nabíjať každý deň, ale aj pri mojom aktívnom používaní batéria vydržala dva dni v priemere. Keď som používanie mobilu obmedzil, predovšetkým cez víkendy, stačilo ho nabiť v noci z piatka na sobotu a potom až v pondelok.

Sony má všeobecne dobré hodnotenia, ak ide o výdrž na batériu. Majú dokonca vstavaný režim STAMINA, ktorý dokáže energetickú spotrebu zariadenia ešte znížiť. Stačí stlačiť jedno virtuálne tlačidlo a výdrž sa predĺži aj o niekoľko hodín, hoci na úkor výkonu a pripojenia v stand-by režime.

 

Sony Xperia XZ s 3,5 mm audiokonektorom

Mierne prehrievanie

Nevýhodou smartfónov Sony je zahrievanie, nesie sa to s nimi už celé roky. Osobne som mal s výrazným zahrievaním batérie už s modelom Xperia Z1 (2013) a aj ostatnými generáciami série Z. V prípade Z1 to dospelo k takmer fatálnym dôsledkom, že sa batéria nafúkla, začala vytlačovať zadný kryt a telefón nebol schopný fungovať bez nabíjačky ani niekoľko minút. Následná výmena batérie za pár eur a jej výmena na počkanie v obchode problém vyriešila a telefón používam dodnes

Xperia XZ trpí na prehrievanie tiež, takže v tomto smere ešte inžinieri zo Sony pokrok nespravili. Je ale pravdou aj to, že je potrebná enormná záťaž, aby sa teplota výraznejšie zvýšila. Všimol som si to iba po spustení aplikácií virtuálnej reality, ktoré však z ostatného hľadiska XZ zvláda s nadhľadom.

 

Sony Xperia XZ

Mobil namiesto zrkadlovky? Áno a iba s malou rezervou.

Popri magazíne 3Digital.sk píšem články aj pre iné vydavateľstvá a nedávno som pripravoval test elektrického Mercedes-Benz B250e pre tituly Ecomoto.sk a Slovak LINES (str. 51 – 54). Elektrický Mercedes bol výborný a v našom kontexte som ho fotil nielen svojou zrkadlovkou Canon, ale aj smartfónom Xperia XZ. Nakoniec išli do tlače a na weby fotografie z Xperia XZ. Skutočne.

 

Mercedes-Benz B250e (2016), fotené smartfónom Sony Xperia XZ (neupravené)

 

Mercedes-Benz B250e (2016), fotené smartfónom Sony Xperia XZ (po úprave kriviek)

 

Mercedes-Benz B250e (2016), fotené smartfónom Sony Xperia XZ (neupravené)

 

Mercedes-Benz B250e (2016), fotené smartfónom Sony Xperia XZ (neupravené)

 

Kvalita fotografií zo Sony Xperia XZ je výborná. Určite by som mohol hľadať drobné nedostatky (napríklad mierny šum pri tmavej scéne), ale pre väčšinu ľudí to nebude mať žiadny význam. Podstatné je, že automatika funguje perfektne, či už hovorím o optickej stabilizácii, vyvážení bielej a zaostrovaní. Nie je potrebné nastavovať jednotlivé funkcie samostatne (aj keď sa dá aj to), stačí iba spustiť aplikáciu fotoaparátu, namieriť a stlačiť spúšť. O všetko sa postará automatika, dokonca pri následnom prehliadaní snímku upraví tak, aby bola krajšia.

Presne takto si predstavujem fotoaparát v mobile: rýchlo sa spúšťa, fotí okamžite, fotky a videá sú krásne farebné a bohaté na detaily. Samozrejme, že 23-megapixelové fotografie majú neraz aj cez 10 MB.

Obzvlášť kladne hodnotím záznam videa, ktorý Xperia XZ doťahuje snáď do dokonalosti. Nahráva v maximálnom rozlíšení 2160p 30 fps (a tiež Full HD 60 fps), obraz je mimoriadne kvalitný, stabilný a bohatý na detaily. Automatika preostruje precízne a rýchlo, automatické vyváženie bielej zvláda aj extrémne prechody medzi svetlou a tmavou scénou promptne.

 

Zhodnotenie

Sony Xperia XZ je vyspelý smartfón vyššieho štandardu, nemá žiadne zásadné chyby a nedostatky. Slabšie rozlíšenie displeja (Full HD) je perfektne vykompenzované výbornou kvalitou obrazu, ktorá v súčasnosti nemá veľa konkurentov. Model Xperia XZ síce patrí medzi tie drahšie, odmenou za investované peniaze vám však bude dlhá výdrž na batériu, odolné prevedenie tela, úžasná kvalita fotografií a videí a dostatok pamäte aj výkonu.

Sony Xperia XZ hodnotím ako jeden z najlepších smartfónov, ktoré som testoval v rokoch 2016/2017.

 

Technické parametre Sony Xperia XZ:

Displej 5,2″ 1920×1080 px, IPS LCD
Predný fotoaparát 13 Mpx, f/2.0, 22mm, 1/3″, Full HD video, HDR
Zadný fotoaparát 23 Mpx, f/2.0, 24mm, EIS (gyro), fázová detekcia a laserové zaostrovanie, LED blesk; 2160p@30fps, 1080p@30fps, 1080p@60fps
Pamäte 32/64 GB, 3 GB RAM, microSD (max. 256 GB)
Procesor Quad-core (2×2.15 GHz Kryo & 2×1.6 GHz Kryo)
Grafický procesor Adreno 530
Operačný systém Android 7 Nougat
Senzory Odtlačky prstov, akcelerometer, gyroskop, kompas, A-GPS, GLONASS
Bezdrôtové spojenia NFC, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GSM, HSPA,LTE
Káblové spojenia USB Type-C, 3.5 mm jack
Batéria Li-Ion 2900 mAh
Rozmery a hmotnosť 146×72×8,1 mm, 161 gramov

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X: Veľký pokrok v kvalite

Porovnali sme fotomobily Sony Xperia Z1 a Sony Xperia X. Pokrok v kvalite fotoaparátu na automatickom režime je obrovský, stačí si pozrieť fotografie nižšie.

Smartfóny triedy Z od Sony Xperia sú stále veľmi populárne často ich vidieť v rukách ľudí každého veku. Aj napriek tomu, že smartfón Sony Xperia Z1 bol uvedený na trh v septembri 2013, dodnes disponuje veľmi dobrou kvalitou fotografií. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 20,7 megapixelov, nahráva Full HD 30fps video a má efektívnu stabilizáciu.

Nová Xperia X má 23 megapixelov, Full HD 60pfs video, stabilizáciu, HDR a k tomu aj kvalitnú webkameru s 13 megapixelmi.

Fotili sme v automatickom režime v maximálnom rozlíšení s pomerom strán 4:3.

 

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X

 

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X

 

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X

 

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X

 

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X

 

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X

 

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X

 

Fototest Sony Xperia Z1 vs Sony Xperia X

 

 

Mesiac so Sony Xperia X: Ideálny parťák pre blogera i novinára

Celý mesiac som strávil proaktívnym používaním smartfónu Sony Xperia X, čo je dosť dlhá doba na to, aby sa začali prejavovať prípadné nedostatky. Ako majiteľ smarfónu triedy Xperia Z som mal možnosť porovnávať a moje dojmy nájdete v článku. Ak plánujete kúpu telefónu Xperia X, určite si ho dôsledne prečítajte.

Dlhodobý test je najlepší spôsob, ako si na produkt vytvoriť relevantný názor. Až po niekoľkých týždňoch si totiž začnete všímať všetky tie detaily, ktoré pre pozitívny prvý dojem môžete prehliadnuť. Sony Xperia X mi však stále vychádza ako veľmi dobrá voľba, pretože všetky jej klady výrazne prevyšujú drobné nedostatky.

 

Drobné postrehy:

  • telefón pracuje veľmi rýchlo aj vtedy, keď je v pozadí veľa aplikácií;
  • kvalita fotiek a videí je prvotriedna, na tlačovky som si ani nebral veľký fotoaparát;
  • LED dióda by mohla byť aj silnejšia;
  • aj napriek Full HD rozlíšeniu displeja je telefón pripravený pre 3D obsah a virtuálnu realitu na platforme Cardboard;
  • súčasťou základnej výbavy je Spotify, Movie Creator (úprava videí priamo v mobile), Skica (kreslenie), TrackID (rozpoznávanie hudby), Playstation a Lifelog.
  • pri dlhotrvajúcom fotení sa telefón zvykne mierne zohrievať a spomaľovať;
  • displej aj pri najnižšom jase svieti pomerne silno, v noci mi to občas prekážalo;
  • Xperia X má stále problémy s USB ladením (debugging) na Windows 10;
  • v porovnaní s predchodcami nie je vodotesný;
  • nevie nahrávať 4K video;

 

Kľúčové technické parametre:

Rozmery a hmotnosť: 142.7 x 69.4 x 7.9 mm / 153 gramov
Displej: IPS LCD, 5”, FullHD 1920×1080 px (~441 ppi), Triluminos display, X-Reality Engine
Fotoaparát: 23 Mpx, f/2.0, 24mm, OIS, phase detection autofocus, LED, HDR
Kamera: Full HD 1080p@30fps, 1080p@60fps, HDR, stereo zvuk, preostrovanie
Webkamera/selfie: 13 Mpx, f/2.0, 22mm, 1/3″, video 1080p
Výkon: Dual-core 1.8 GHz Cortex-A72 & quad-core 1.4 GHz Cortex-A53
Grafika: Adreno 510
Pamäte: 32/64 GB, 3 GB RAM, microSD karta (max. 256 GB)
Káblové spojenia: microUSB, 3.5mm audio
Bezdrôtové spojenia: NFC, Bluetooth, Wi-Fi,  A-GPS, GLONASS
Mobilné siete: GPRS, EDGE, 3G, 4G LTE
Senzory: odtlačky prstov, promixity, gyroskop, digitálny kompas, akcelerometer
Batéria: vstavaná 2620 mAh, výdrž do troch dní
Podpora pre VR: Cardboard: áno / Daydream: nie

 

Sony Xperia X je nový modelový rad, ktorým výrobca nahradil populárne a vynikajúce telefóny radu Xperia Z. Posledná Z5 dostala ako náhradu model Xperia X Performance a myslíme si, že základový model Xperia X je pokračovaním Xperie M5. Aj v porovnaní s ňou však stratil vodeodolnosť IP68 a aj záznam 4K videa.

Xperia X je už na pohľad krásny a vyspelý smartfón. Má jednoduchý dizajn pravidelnej tehličky, zadná strana je celkom plochá a čistá. Hrany sú zaoblené, rovnako aj ochranné sklo displeja. V rukách pôsobí telefón odolne a luxusne, matný povrch zadnej steny a zaoblené sklo sú stále v móde. Čistý a pravidelný dizajn nie je narušený prakticky ničím, aj stereo reproduktory, optika fotoaparátu a tlačidlá na bokoch skôr zanikajú. Keď telefón položím na stôl vedľa kľúča od Alfa Romeo, vyzerá to veľmi pôsobivo.

 

Obraz a zvuk

IPS LCD, 5”, FullHD 1920×1080 px (~441 ppi), Triluminos display, X-Reality Engine

Displej je to prvé, čo zákazníka na smartfóne zaujme. Keď je jasný, má pekné farby a dobrú čitateľnosť, potom má veľké šance, že si ho zákazník aj kúpi. Xperia X v tomto vyhráva na plnej čiare aj napriek tomu, že nemá úplne najlepšie technické parametre. Displej je IPS LCD, čo sa vo všeobecnosti považuje za druhú najlepšiu obrazovú technológiu, hneď po Super AMOLED od Samsungu.

Vysoký maximálny jas, sýte farby podporené technológiami Triluminos display a X-Reality Engine a vynikajúca exteriérová čitateľnosť, to sú tie faktory, ktoré vyhrávajú. Kvalitu obrazovej technológie oceňujem nielen ako bežný používateľ, ale aj ako profesionálny grafik – nech som na displeji ukazoval klientom čokoľvek, mal som istotu, že telefón nezmení farby bez ohľadu na to, z akého uhla sa budeme na displej pozerať.

Rozlíšenie Full HD dnes už rozhodne nie je najvyššie, na pohľad je však celkom dostatočné pre akýkoľvek obsah. Aj veľmi členité webstránky bez responzívneho dizajnu sú čitateľné veľmi dobre.

Na smartfóne sa nachádzajú stereo reproduktory, oba majú výstupy na prednej strane telefónu.

 

Virtuálna realita a 3D

Sony Xperia X nie je smartfón, ktorý by sme odporučili ako ideálny pre použitie na virtuálnu realitu. Má však gyroskop, NFC, vysoký výkon a Full HD displej, čo je základ pre dobrú skúsenosť s VR obsahom.

Keď si na telefóne prezerám panoramatické fotky a videá s pomocou headsetu Google Cardboard, nemám s Full HD rozlíšením žiadny problém. Keď sa zapozerám lepšie, vidím jednotlivé pixely, ale pri pohybujúcom sa obraze to nepredstavuje žiadny problém. Samozrejme, keď do headsetu vložím telefón s rozlíšením displeja aspoň 1440p, je to viditeľná zmena.

Xperia X sa dá používať aj na 3D a VR obsah pomerne komfortne. Certifikáciu pre novú VR platformu Daydream však určite nikdy nezíska.

 

Fotoaparáty a kamery

Fotoaparát: 23 Mpx, f/2.0, 24mm, OIS, phase detection autofocus, LED, HDR
Kamera: Full HD 1080p@30fps, 1080p@60fps, HDR, stereo zvuk, preostrovanie
Webkamera/selfie: 13 Mpx, f/2.0, 22mm, 1/3″, video 1080p

Keď si pozeráte technické parametre k Xperia X, musí vás zaujať vysoké rozlíšenie fotografií – až 23 megapixelov. Je to skutočne veľa, jedna takáto fotka môže mať veľkosť až 10 MB a formát 5520×4140 pixelov. Fotky majú jemnosť 72 dpi, hĺbku 24 bitov a farebnú škálu sRGB. Expozícia je veľmi rýchla, zaostrovanie je presné.

Kvalita fotografii je už na prvý pohľad výrazný nadštandard, prekonáva aj oveľa drahšie smartfóny. Vysoké rozlíšenie teda nebolo použité na úkor svetelnosti alebo pomalších reakcií fotoaparátu, všetko funguje rýchlo a precízne. Aj pri maximálnom priblížení sú detaily stále bohaté a ostré. Nižšie si môžete pozrieť vybrané fotografie fotené so Sony Xperia X bez úpravy.

 

Neupravené fotografie zo Sony Xperia X (F5121) na Google Drive


Veľmi pozitívne hodnotím kvalitu videa. Má síce iba Full HD rozlíšenie, je však plné detailov, aktívne preostruje podľa potreby, má sýte farby a dokáže sa dobre vysporiadať aj so zlými svetelnými podmienkami.

Je pravda, že LED dióda by mohla byť o niečo silnejšia a keď s mobilom veľa fotíte, mierne sa prehrieva na zadnej strane. Nie je to závada, pretože to je problém mnohých iných fotomobilov, aplikácia kamery skrátka vyžaduje viac výkonu.

 

Pracovný nástroj, ktorý nemá správcu súborov

Smartfón Sony Xperia X pre mňa predstavuje v prvom rade pracovný nástroj, vďaka ktorému som schopný prísť na tlačovú konferenciu ako novinár aj bez doplnkovej výbavy. Nie je to síce úplne najpraktickejšie, avšak s trochou kompromisov vie byť Xperia X takmer dokonalý pracovný nástroj.

V prvom rade je to fotoaparát, ktorý fotí mimoriadne kvalitne a umožňuje, aby sa tieto fotografie použili aj pre potreby tlače. Pre zaujímavosť si pozrite moje reportáže z tlačoviek PPP a Google Digitálna garáž, všetky fotky sú fotené práve s Xperia X. Vyzerajú pritom, akoby ich fotila menšia zrkadlovka.

Užitočná je tiež funkcia písania pomocou ťahania prstom po klávesnici, písanie je v takomto prípade veľmi rýchle a dokonca aj presné. Súčasťou slovenského slovníka je aj diakritika, takže v priebehu niekoľkých minút môžem napísať plnohodnotný článok.

Vďaka pomerne veľkej operačnej pamäti RAM sa dá pohodlne pracovať s niekoľkými aplikáciami v pozadí, napríklad webový systém WordPress môžete bežať v prehliadači aj bez toho, aby som zaregistroval spomalenia alebo nejaké iné problémy spojené s nedostatočnou pamäťou. Je iba potrebné myslieť na to, že keď uploadujete fotky priamo z telefónu, majú veľkosť aj 7 či dokonca 10 MB.

Čo ma prekvapilo negatívne, je chýbajúca aplikácia správcu súborov už v základnej výbave. Musel som si doinštalovať správcu súborov z Google Play, aby som mohol pracovať so stiahnutými súbormi v pamäti telefónu. Nie je to však dôvod, aby ste odmietli kúpu telefónu, pretože na Google Play sú appky na správu súborov kvalitné a bezplatné.

 

Výdrž batérie a režim Stamina

To, čo sa podarilo Sony pri telefóne Xperia X, je famózne. Výdrž na batériu aj pri proaktívnom používaní je takmer bezkonkurenčná, prekonávajú ju snáď iba niektoré telefóny od Lenovo s väčšími batériami.

Bez použitia režimu Stamina v sieti 2G/3G vydrží telefón na jedno nabitie aj vyše dvoch dní. Už zo zvyku som chcel často telefón pripájať k nabíjačke už vtedy, keď úroveň nabitia klesla pod 50 percent, nebolo to však vôbec nutné.

S režimom Stamina sa výdrž ešte predlžuje, pretože sa vypínajú všetky tie funkcie, ktoré potichu odčerpávajú energiu. Napríklad sa vypína Wi-Fi a GPS, vypne sa automatická synchronizácia, vylepšovanie obrazu X-Reality Engine a podobne. Vo výsledku si môžete predĺžiť výdrž na batériu aj o niekoľko desiatok hodín.

 

Zhodnotenie

Sony Xperia X (F5121) je vynikajúci smartfón, ktorý sa síce nemôže porovnávať s tými najlepšími telefónmi sveta, má však potenciál stať sa tým najpraktickejším. Má modernú a hodnotnú výbavu, prémiový dizajn a kvalitné materiály krytov, krásny displej, prakticky bezkonkurenčný fotoaparát, je pripravený na virtuálnu realitu a každého majiteľa poteší dlhou výdržou na jedno nabitie.

Cena za Xperia X je rôzna, za variant s podporou jednej SIM karty zaplatíte okolo 339 €.  

 

Nové USB CA1 s konektorom Type-C od Sony

Sony začne za niekoľko dní predávať svoj prvý 64 GB USB kľúč s konektorom Type-C. Ide o malý obojstranný variant s vysokou dátovou priepustnosťou a malými rozmermi. Toto USB je možné pripojiť aj k mobilným telefónom alebo tabletom.

 

Oficiálne vyjadrenie výrobcu:

Odložte si až 64GB dát na super rýchle USB 3.1 zo série CA1 od Sony. Nová séria USB 3.1 úložísk od Sony ponúka najnovší štandard Type-C, ktorý, v kombinácii s prenosovou rýchlosťou až 130MB/s a odolným dizajnom, tvorí ideálneho pomocníka na cesty, najmä pri prenášaní dôležitých dát. Uložené fotografie, hudbu, videá či iné súbory na USB je teraz možné pripojiť aj k mobilným telefónom alebo tabletom.

Vývoj samotných USB konektorov ide míľovými krokmi vpred. Spoločnosť Sony používateľom prináša najnovšie technológie, no stále dokáže zaručiť jednoduchú prepojiteľnosť do každého zariadenia. Preto prichádza na trh s riešením kombinujúcim dva konektory – USB konektor typu A spolu s najnovším USB typu C. Tie sa postarajú o kompatibilitu so zariadeniami Windows, Macintosh, Android alebo Chromebook.

Štíhly a odolný dizajn ochráni USB proti poškodeniu a nechcenej strate súborov, čo robí z nového úložiska USM-CA1 od Sony perfektného partnera na cesty.

USM-CA1 prichádza vo veľkostiach 16/32/64 GB a bude dostupné od februáru 2016.

Sony CA1 – 64 GB USB kľúč 3.1 s Type-C konektorom. | Foto: Sony

 

Sony α68 so zaostrovaním 4D Focus

Ešte začiatkom novembra značka Sony ohlásila fotoaparát α68 s 24-megapixelovým senzorom APS-C Exmor a funkciou nepretržitého zaostrovania pri kontinuálnom snímaní. Okrem amatérskych fotografov poteší aj tých, ktoré majú doma zbierku objektívov typu A-mount.

Kľúčové vlastnosti Sony a68:

  • obrazový snímač APS-C (23,5 x15,6 mm) typu Exmor CMOS (24 Mpx);
  • vymeniteľné objektívy typu A-mount;
  • fotí do JPEG a RAW;
  • video v MP4 Full HD 30fps;
  • zaostrovanie Phase detection AF, 4D FOCUS, 79 bodový so svetelnosťou F2.8 AF;
  • hľadáčik Tru-Finder s technológiou OLED;
  • 2,7-palcový vyklápací TFT LCD displej (460 800 px);
  • inšpirovaný modelmi α7;
  • 10 tlačidiel pre používateľom definované funkcie;
  • technológia stabilizácie obrazu SteadyShot INSIDE;
  • hmotnosť a rozmery: 690g komplet, 142,6×104,2×80,9 mm
  • v predaji bude v marci 2016

 

Sony Alpha 68

Sony Alpha 68

Sony Alpha 68

 

Sony Xperia Z5 Premium je prvý smartfón so 4K displejom

IFA 2015 – Sony predstavilo rad nových zariadení, pričom veľkú pozornosť si vyslúžilo najmä pre modelovú radu smartfónov Xperia Z5. Modely Z5, Z5 Compact a Z5 Premium sa okamžite zaradili medzi najlepšie telefóny na svete, pričom vynikajú prakticky vo všetkom – očakávanej cene, v dizajne, funkciách a technických parametroch. Model Xperia Z5 Premium je dokonca vôbec prvý telefón s displejom v rozlíšení 4K.

Oficiálne vyjadrenie spoločnosti Sony Mobile k novinke:

Xperia Z5 má úplne nový, veľký 23MP obrazový senzor Sony 1/2.3 Exmor RS pre mobilné zariadenia a objektív F2.0 G Lens – úplne prepracovaný Sony modul fotoaparátu v smartfóne od uvedenia Xperia Z1, navrhnutý s αTM Sony technológiou vymeniteľnej šošovky, ktorá sa zakaždým postará o jasné a živé zábery.

Xperia Z5 Premium je prvým 4K smartfónom na svete s ostrým, jasným 5.5” 4K TRILUMINOS displejom pre mobilné zariadenia a technológiou IPS, na ktorom sa úchvatné detaily zobrazujú s neuveriteľnou presnosťou, vďaka čomu získate tie najprirodzenejšie zábery so štvornásobne väčším rozlíšením ako pri Full HD.

Xperia Z5 Premium vylepší obľúbený obsah na 4K kvalitu, zdokonalí pôvodné videá i videá tretích strán, ako aj fotky, takže Netflix, YouTube alebo fotky z dovolenky si môžete prezerať s intenzívnymi 4K detailmi, plnými života. A Xperia Z5 Premium je zostrojená tak, aby ste vďaka 4K mohli byť kreatívni a obsah Z5 Premium si mohli okamžite vychutnať, s možnosťou uchovania ktoréhokoľvek momentu v podobe záberu v 8MP kvalite.

 

 

A čo tak vložiť pamäťovú kartu zo Sony 4K kamery Action Cam FDR-X1000V do Xperia Z5 Premium, aby ste si nahraté záznamy mohli okamžite pozrieť – alebo sa jednoducho pripojte na veľkú obrazovku, buď bezdrôtovo cez DLNA alebo cez MHL 3.0 a obsah môžete sledovať na 4K TV.

Xperia Z5 Premium je od základu navrhnutá ako vysokovýkonné mobilné zariadenie, taktiež s procesorom Snapdragon 810. S vysokokapacitnou 3430mAh batériou, ktorá vydrží až dva dni a s možnosťou rýchleho nabíjania, sa eliminuje potreba jej častého nabíjania.

 

 

Xperia Z5 Premium disponuje veľkou 32GB internou pamäťou, s možnosťou rozšírenia o ďalších 200GB pomocou externej microSD karty, čo ponúka extra miesto pre videá, filmy ako aj fotky v 4K kvalite. Xperia Z5 Premium má tiež inovatívnu Sony funkciu pamäte na displeji – dátový transfer medzi procesorom a zariadením sa optimalizuje tak, že technológia pamäte displeja v Xperia Z5 si „pamätá“ obrázky zobrazované na displeji vášho smartfónu a ukladá ich do vyrovnávacej pamäte, takže celý obrázok alebo video nemusíte znovu načítať, keď si ho chcete znovu pozrieť – pri čom sa tiež šetrí batéria.

 

Pri uvedení na trh budú ku každému modelu radu Xperia Z5 dostupné štýlové a ochranné kryty – Style Cover Window – vo farbách zodpovedajúcich farbám zariadení. Umožnia vám prístup k obľúbeným skratkám a widgetom vášho smartfónu cez „smart“ okienko.

 

Sony predstavuje ďalšiu generáciu SmartBand 2

  • Druhá generácia SmartBand prináša pokrokový snímačsrdcovej frekvencie, poskytujúci užitočné informácie o vašej kondícii, zdraví a hladinách stresu
  • Nikdy nezmeškáte žiaden hovor, správu, email či upozornenie zo sociálnych sietí vďaka nenápadným vibráciám a vizuálnej farebnej LED signalizácii
  • Môže sa nosiť nonstop vo vymeniteľnom čiernom, bielom, ružovom a indigovo modrom odolnom silikónovom prevedení s vodeodolnosťou, potvrdenou normou IP682
  • Otvorená kompatibilita s akýmkoľvek zariadením na platforme Android 4.4 (KitKat) a novšej, ako aj iOS 8.2
  • Uvádza sa v 60 krajinách sveta za približne 119 EUR, a to od septembra 2015.

 

Spoločnosť Sony Mobile Communications (“Sony Mobile”) dnes oznámila uvedenie SmartBand 2, doplnok s viacerými snímačmi, zaznamenávajúci udalosti a životné funkcie, ktorý poskytuje plnohodnotné informácie o vašej kondícii, zdraví a hladinách stresu.

Vaše srdce, zdravie a hladina stresu

Vo vnútri toho istého modulárneho „jadra“ základovej dosky ako v náramku SmartBand, na monitorovaní pulzu a variability srdcovej frekvencie v náramku SmartBand 2 spolupracujú akcelerometer a snímače srdcového rytmu, vďaka čomu môžete počas dňa posudzovať svoju celkovú kondíciu, ako aj hladiny rozrušenia a stresu.

SmartBand 2 automaticky zaznamenáva aktivity ako chôdza, beh a iné cvičenie, pričom pri každej takejto činnosti mapuje vašu tepovú frekvenciu. Populárna Lifelog aplikácia spoločnosti Sony vám pomôže sledovať pokrok, pričom prináša zábavné porovnávacie postrehy, čo vám dáva inšpiratívne motivačné podnety, v závislosti od danej aktivity.

Budete si môcť vychutnať lepší nočný odpočinok, keďže SmartBand 2 poskytuje informácie o vašom spánku prostredníctvom automatickej detekcie spánku. Smart funkcia budíka jemne zavibruje, aby vás zobudil v najvhodnejšom čase, a to podľa vášho spánkového.

 

 

Žite viac smart, s inteligentnými notifikáciami a konektivitou

SmartBand 2 sa postará o to, aby ste nikdy nezmeškali hovor, správu, email alebo tweet vďaka nenápadne vibrujúcim notifikáciám a jasnej pulzujúcej RGB LED signalizácii. Umožňuje vám jednoducho ovládať hudbu na svojom smartfóne alebo tablete, na spustenie, zastavenie alebo preskočenie skladby stačí jednoduché poklepanie.

Svoj Xperia smartfón alebo tablet tiež nikdy nestratíte, keďže SmartBand 2 zavibruje, aby vás upozornil, keď budete od svojho pripojeného zariadenia vzdialený viac ako na 10 metrov.

A okrem toho, SmartBand 2 dosiahne plnú kapacitu batérie približne za hodinu, a vydrží až 2 dni.

 

 

Nositeľné nonstop

S odolným silikónovým puzdrom, až 2-dňovou výdržou batériou a vodeodolnosťou spĺňajúcou normu IP68 – napriek microUSB vstupu bez krytky – náramok SmartBand 2 možno nosiť kdekoľvek a všade.

SmartBand 2 bol navrhnutý v kreatívnych centrách spoločnosti Sony vo Švédsku a Japonsku a má elegantný, nenápadný vzhľad s úplne novým kovovým uzáverom, takže sa dá zapnúť jednoducho a bezpečne.

SmartBand 2 bude pri uvedení na trh dostupný v čiernej a bielej farbe, a dve ďalšie živé farby – ružová a indigová modrá – prídu čoskoro. Nakoľko si zachoval rovnako kompaktné „jadro“ ako SmartBand, túto technológiu môžete nosiť s originálnou pôvodnou značkou alebo značkami tretích strán, čo vám dáva väčšiu možnosť výberu.

SmartBand 2 prichádza na trh od septembra 2015 v 60 krajinách sveta za približne 119 EUR.

 

 

Stručne o smartfónoch Sony Xperia E4 a E4g

Smartfóny Xperia E4 a Xperia E4g sú zdanlivo odlišné telefóny, v skutočnosti však majú spoločné veľmi veľa. Ich hlavný rozdiel tkvie v uhlopriečke displeja a v podpore 4G. Model E4g je síce o kúsok menší, má však 4G a NFC. Je to dostatočný dôvod na príplatok? To je ťažko posúdiť.

 

Nech si už vyberiete ktorýkoľvek z nich, budete spokojným zákazníkom. Oceňujem príjemné prostredie systému Android s úpravou Timescape, dostatočne vysoký výkon aj na hranie náročnejších hier a jasný displej. Displej má pri oboch modeloch totožné rozlíšenie 540×960 pixelov, model E4g má 4,7-palcovú uhlopriečku. Väčší model E4 má rovných päť palcov v uhlopriečke. Displej využíva obrazovú technológiu IPS LCD, ktorá poteší veľmi vysokým jasom, sýtymi farbami a skvelou exteriérovou čitateľnosťou. Jedinou nevýhodou displeja je, že veľmi malé písmo sa nezobrazuje celkom korektne, akoby bolo mierne rozmazané. Ak však nechcete čítať veľké webstránky bez približovania, nebudete mať žiadny problém.

 

Sony Xperia E4 a E4g (foto: 3Digital.sk)

Fotoaparáty v mobiloch E4 a E4g nie sú najlepšie na trhu, občas sa prejavujú pomalými reakciami a neostrými fotografiami, ale majú rozumné rozlíšenie a väčšina fotiek bude kvalitná. Fotky majú zhodné rozlíšenie 5 megapixelov, majú teda veľkosť 2560×1920 pixelov. Obidva mobily majú LED blesk, automatické zaostrovanie a balíček moderných funkcií, kvalita fotiek je priemerná. Priemerná ale neznamená zlá, iba sa nedoťahuje na drahšie fotomobily.

 

Na druhej strane nahrávané video je veľmi dobré. Má rozlíšenie Full HD a nahráva stereo zvuk. Záznam je plynulý, ostrý a plný detailov, automatické vyvažovanie farieb funguje dobre a prakticky tu nemám čo vytýkať.

 

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

 

Rozdiel medzi modelmi E4 a E4g je okrem veľkosti displeja v ich konektivite. Model E4g je vyspelejší, pretože popri všetkých moderných spojeniach disponuje aj mobilnými sieťami 4G LTE a bezkontaktnou funkciou NFC. Ja osobne by som prítomnosť týchto dvoch technológií nepovažoval za tak významné, aby som si za priplatil, ale mnohých môže motivovať práve fakt, že tento 120-eurový mobil má 4G. Mobilný internet tak môžu prenášať aj do notebooku a fungovať výlučne na internete z mobilnej siete.

 

Sony Xperia E4 sa na internete predáva od 105 eur a menšia E4g od 121 eur.

 

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

 

Kľúčové vlastnosti:

Displej: 4,7 palcov (E4g) / 5 palcov (E4), 540×960 px, IPS LCD
Systém: Google Android 4.4 KitKat + prostredie Sony Timescape so softvérom
Pamäte: 1GB RAM, 8GB vnútorná pamäť (z toho 4GB zaberie systém), slot na kartu microSD
Fotoaparát: 5 Mpx, 2560×1920 px, preostrovanie, touch focus, detekcie tváre a úsmevu, LED blesk
Kamera: Full HD video so stereo zvukom
Webkamera: 2 Mpx, 1600×1200 px, HD 720p video
Procesor v E4: 4-jadrový 1,3 GHz Cortex-A7
Procesor v E4g: 4-jadrový 1,5 GHz Cortex A53
Pripojenia: microUSB, 3.5mm audio, FM RDS, Bluetooth 4.1 A2DP, A-GPS, GLONASS, 2G/3G. Model E4g má navyše NFC a 4G LTE.
Batéria: vyberateľná, Li-Ion 2300 mAh

 

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4g (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4 a E4g (foto: 3Digital.sk)

Skúsenosti so Sony Xperia Z3 Tablet Compact + detailné foto

Mal som príležitosť otestovať tablet Sony Xperia Z3 Tablet Compact v priebehu niekoľkých týždňov a používať ho ako svoj vlastný. Moje skúsenosti veľmi pozitívne a popravde si teraz neviem predstaviť, že by som si mal kupovať iný. Presvedčil ma o svojich kvalitách v každom jednom ohľade a o to najpodstatnejšie sa teraz chcem podeliť s čitateľmi. 

Ešte k úvodu sa chcem poďakovať spoločnosti Sony Mobile za dlhodobú zápožičku zariadenia.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact sa na internete predáva od 306 eur, čo je podľa môjho názoru stále podhodnotená čiastka. Tablet totiž má potenciál aj na to, aby sa jeho cenovka šplhala k piatim stovkám. Som o tom presvedčený pre jeho spoľahlivosť, technickú vyspelosť a extrémnu výdrž batérie.

 

Tablet som používal aktívne na súkromné i pracovné účely. Doma som na ňom kontroloval webstránky, ktoré som dizajnoval v tablete, sledoval som na ňom streamované video a pracovne som ho využíval ako prezentačný nástroj, na ktorom som klientom ukazoval výsledky práce.

 

Extrémna výdrž batérie – aj cez 10 dní

V prvom rade musím zdôrazniť mimoriadnu výdrž batérie. Keď som tablet používal každý večer asi pol hodinu a občas ho cez deň zobral na pracovné stretnutie, bez problémov vydržal aj celý týždeň bez nabíjania. Myslím tým celý 7-dňový kalendárny týždeň. To považujem za skutočný extrém vo svete tabletov, najmä pri skutočnosti, že tablet bol nonstop pripojený na domácu Wi-Fi sieť a preberal notifikácie a e-maily. Neraz sa mi stalo, že kompaktný tablet od Sony vydržal aj niečo viac ako desať dní a to považujem za jednoznačný dôvod na kúpu.

Pri proaktívnom používaní, teda pri neustálom prehrávaní Full HD videa a hraní 3D hier tablet aj tak vydrží viac ako deň. Keď si však tablet kupuje dospelý človek, tak žiadne hry do úvahy nepripadajú a spotreba batérie pri čítaní webu je takmer zanedbateľná.

Výrobca udáva, že v stand-by režime tablet vydrží až 990 hodín, teda 41 dní. Vôbec o tom nepochybujem.

 

 

Fantastický displej a minimálna hrúbka

Hrúbka je iba 6,4 milimetra, teda iba o niečo viac ako pol centimetra. V rukách sa tento tablet vyslovene stráca, ako keby ste držali niekoľko listov kancelárskeho papiera. Takisto jeho hmotnosť exceluje, pri hmotnosti 270 gramov nezaťažuje ruky a ani tašku.

Každý človek sa pri výbere tabletu pozerá najmä na displej. Ten v Sony Xperia Z3 Tablet Compact má uhlopriečku 8 palcov a rozlíšenie skvelých 1920×1200 pixelov. To je rozlíšenie vyššie ako štandardné Full HD.

Displej využíva technológiu IPS LCD, obraz je mimoriadne jasný, farebne sýty a výborne sa číta aj v slnečnom exteriéri. Zaujímavosťou je, že jas displeja sa dá stiahnuť takmer až na nulu, čo je ideálne pri čítaní v tmavej miestnosti.

Reakcie na dotyk sú rýchle a presné.

 

 

Reaguje bez oneskorení, zobrazí všetko

Sony významne popracovalo na rýchlosti tabletu. Ak potrebujete otvárať väčšie PDFká a členité webstránky, nemusíte mať obavy. Na osempalcovom tablete som bez problému otvoril aj celý vyše 70-stranový časopis v PDFku, oneskorenia nie sú ani pri otváraní dokumentov v CMYKu a náročné webstránky sa vykreslia v okamihu.

Samozrejme, na tablete som vedel spustiť v rámci testovania aj náročnejšie hry typu Asphalt, ale žiadne nedostatky som nezaregistroval. Najdôležitejšie pre mňa je, že systém Android KitKat s prostredím Timescape nie je zbytočne zaťažovaný doplnkovým softvérom a viac výkonu a pamäte tak ostáva pre dôležité aktivity.

Len pre zaujímavosť uvádzam, že v tablete pracuje 4-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 2,5 GHz, grafický čip Adreno 330 a operačná pamäť 3 GB.

 

 

Perfektná webkamera

Na tele tabletu sa nachádzajú dve kamery. Tá hlavná na zadnej strane je vybavená snímačom s rozlíšením až 8 megapixelov a dokáže automaticky zaostrovať. Fotky z nej sú ostré, farebne verné a kvalitné. Popravde celkom nerozumiem tomu, prečo výrobcovia dávajú do tabletov aj zadné kamery, ale táto je skutočne dobrá.

Dôležitejšia je však webkamera. Nie na to, aby som ňou robil selfie a zdieľal ich na Facebooku, ale pre videohovory. Oceňujem, že aj keď som v tmavej miestnosti, obraz je svetlý a bez výrazného šumu. Za dobrých svetelných podmienok je kvalita záznamu nadpriemerná a videohovory cez Skype tak budú potešením aj pre druhú stranu. Webkamera je vybavená snímačom s rozlíšením 2 megapixely.

 

 

Drobnosti navyše

Zvyčajne nerád chválim mobilné zariadenia, pretože o pár rokov môže moje nadšenie vyzerať trocha komicky. S takmer pokojným svedomím však môžem napísať, že kvalita tohto tabletu prekoná aj desaťročie. Som dokonca presvedčený, že takto majú vyzerať dobré tablety pre širokú verejnosť – pekné, kvalitné, výkonné a cenovo dostupné.

Okrem toho netreba zabúdať na niektoré maličkosti, ktoré však majú pozitívny vplyv na používateľskú skúsenosť. Napríklad, tento tablet je vodotesný, môžete s ním nahrávať videá aj pod vodnou hladinou. Je vybavený funkciou NFC a slotmi pre pamäťovú kartu microSD a dokonca SIM kartu vo veľkosti nano. Okrem toho je v tablete rozumné množstvo doplnkového softvéru (Playstation, Walkman, TrackID, Sony Select, Lifelog a navigácia Garmin NAVIGON).

 

 

Hodnotenie je veľmi pozitívne

Iba občas sa stane, že by sa odborník nadchol pre nejaké mobilné zariadenie. Je to aj preto, že v poslednom čase prichádza tak veľa skutočne dobrých produktov, že sa zásadne zvyšuje latka očakávaní. Tento tablet je však výborný a vyhráva boj s mnohými konkurentmi. Nesmierne oceňujem rýchlosť, výdrž a kvalitu zobrazenia, čo je základ každého tabletu.

Ak uvažujete nad tabletom v cene okolo troch stoviek eur, určite zaraďte model Xperia Z3 Tablet Compact do užšieho výberu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oficiálne: Sony Xperia Z4 Tablet

Sony Xperia Z4 Tablet je hrubý iba 6 milimetrov, jeho hmotnosť je 393 gramov, čo sú pri uhlopriečke 10 palcov dodnes nikdy nevidené parametre. Xperia Z4 je momentálne najľahší a najtenší na svete, ak by sme ho porovnávali s ostatnými desaťpalcovými tabletmi. Jeho displej má rozlíšenie až 2560×1600 bodov.

  • Vychutnajte si vynikajúci zážitok zo sledovania obsahu na najjasnejšom 10,1 palcovom 2K displeji spomedzi všetkých popredných tabletov na svete
  • Neuveriteľne rýchly výkon s najlepšou výdržou batérie v rámci odvetvia (až do 17 hodín prehrávania videa) a ultra rýchlym osemjadrovým 64-bitovým procesorom Qualcomm® Snapdragon 810
  • Nastavenie nového štandardu v dizajne tabletov – celosvetovo najľahší (389g Wi-Fi / 393g LTE) a najtenší (6.1mm) 10” tablet
  • Inovatívne príslušenstvo a funkcie pre jedinečný zážitok v štýle laptopu

Sony Xperia Z4 Tablet

Sony Xperia Z4 Tablet

Oficiálna tlačová správa výrobcu:

Značka Sony dnes predstavila najľahší a najtenší 10″ tablet na svete2 – Xperia Z4 Tablet. O najlepší zážitok zo zábavy sa postará 10,1 palcový 2K displej – najjasnejší spomedzi popredných tabletov tejto triedy1 a taktiež dlhá výdrž batérie (až do 17 hodín video prehrávania). Tento nádherne prepracovaný Xperia Z4 tablet je mimoriadne výkonné Android zariadenie, ktoré prináša všetky prenosné funkcie a výkon, ktoré potrebujete pre uspokojenie svojho zábavného a hektického životného štýlu.

“Staviame na úspechoch jeho predchodcu a chceli sme vziať všetky tie vlastnosti, ktoré si užívatelia najviac obľúbili na tablete Xperia Z2 a pre Z4 sme ich ešte vylepšili,” hovorí Dennis van Schie, SVP pre Sales & Marketing spoločnosti Sony Mobile. “Spotrebitelia inovácie ocenia najviac, keď predstavujú skutočnú hodnotu pre ich život, takže Z4 tablet sme starostlivo vypracovali a posudzovali ho po všetkých stránkach, aby sme naplnili aj tie najnáročnejšie požiadavky životného štýlu našich užívateľov. Je elegantný a ľahký, avšak zároveň neuveriteľne výkonný a ponúka výnimočnú zábavu a praktické funkcie zvyšujúce produktivitu – tablet Xperia Z4 je výnimočný tablet, ktorý dokonale zapadne do vášho každodenného života.”

 

Zdokonalené zážitky zo zábavy, nech ste kdekoľvek

Xperia Z4 Tablet sa pýši najlepšími Sony technológiami a zážitkami vo svojej triede, aby vám zabezpečil bezkonkurenčnú zábavu aj na cestách, bez akýchkoľvek kompromisov. S 10,1palcovým 2K displejom – celosvetovo najjasnejším spomedzi popredných tabletov tejto triedy1 – Z4 tablet prináša vynikajúci zážitok zo sledovania, dokonca aj vonku pri priamom slnku, vďaka čomu si svoje najobľúbenejšie filmy a nezabudnuteľné video klipy môžete vychutnať v krištáľovo čistej kvalite kde len chcete.

Skvelá kvalita obrazu si vyžaduje aj vynikajúce audio, takže Xperia Z4 Tablet obsahuje výkonné predné stereo reproduktory zabezpečujúce pohlcujúci efekt priestorového ozvučenia. Ak ste na cestách a zapojíte si slúchadlá, Xperia Z4 Tablet identifikuje typ a štýl slúchadiel a automaticky prispôsobí nastavenia, aby ste dostali optimálny zvuk.

Popredné Sony audio technológie sa postarajú o to, aby vám nikdy neušiel ani jeden takt. Audio vo vysokom rozlíšení – High-Res Audio – neuveriteľne detailne reprodukuje zvuky vo vysokých frekvenciách a k vám sa dostane zvuk v kvalite štúdiovej nahrávky. Procesor DSEE HXTM zlepšuje vernosť audio nahrávky, vďaka čomu má kvalitu takmer vysokého rozlíšenia. Xperia Z4 Tablet podporuje digitálne odbúravanie hluku pre chvíle, keď potrebuje zablokovať všetok okolitý hluk. A pre vysokokvalitné bezdrôtové počúvanie hudby je tu nový Sony LDACTM kodek, ktorý prenáša dáta trikrát efektívnejšie ako Bluetooth.

Xperia Z4 Tablet je vybavený hlavným 8MP fotoaparátom s poprednými Sony technológiami, ktoré sa postarajú o skvelé zábery pri každom osvetlení a je tu tiež 5,1MP širokouhlá predná kamera, ktorá je skvelá pre selfie zábery a video hovory a zabezpečí, aby ste stále zostali v zábere.

S ovládačom PS4 Remote Play3 pokračujte v hraní svojich obľúbených PlayStation® 4 hier, nech ste kdekoľvek doma. Jednoducho svoj tablet Xperia Z4 pripojte k svojej PS4 cez domáce Wi-Fi a použite bezdrôtový ovládač DUALSHOCK®4, s ktorým vám nikdy neujde ani minúta akcie – a môžete byť v ktorejkoľvek izbe chcete.

A aby zábava neutíchala, všetci užívatelia tabletu Xperia Z4 si budú užívať prístup do Xperia Lounge Gold – vďaka čomu budete mať zábavu Sony na dosah ruky. Získajte prístup k exkluzívnym súťažiam a ponukám, buďte medzi prvými, kto vyskúša nové aplikácie a užite si najnovšie filmy, epizódy TV programov a hudbu, ktoré vám vaše zariadenie prináša.

 

Sony Xperia Z4 Tablet

 

Vysoká rýchlosť a výkon

Xperia Z4 Tablet je vybavený ultra rýchlym osemjadrovým 64-bitovým procesorom Qualcomm® Snapdragon 8105, takže prehliadanie je rýchlejšie a úžasný 2K displej môže poskytnúť optimálny grafický zážitok. Či už využívate Wi-Fi alebo 4G LTE pripojenie, aj multi-tasking v pohybe je jednoduchší – prílohy emailu stiahnete za pár sekúnd a streamovanie videa je bez omeškania a zasekávania. A pri kapacite internej pamäte 32GB je tu veľa úložného priestoru na všetky tieto dôležité zložky.

Na prácu aj na hru – Xperia Z4 Tablet ponúka silný výkon, ktorý to dotiahne až do konca. Jeho výdrž je rozhodne pôsobivá – ponúka až 17 hodín video prehrávania, vďaka čomu môžete precestovať polovicu sveta a sledovať filmy bez potreby dobitia batérie. A z jeho 6,000mAH batérie môžete vyťažiť ešte viac vďaka Sony STAMINA režimu šetrenia, ktorý vypne všetky funkcie bežiace na pozadí, keď ich nepoužívate a tým pomôže predĺžiť výdrž batérie, takže môžete pohodlne celý deň mailovať, surfovať na internete a spúšťať všetky aplikácie, ktoré chcete a nemusíte sa pri tom obávať, že si vybíjate batériu.

 

Mimoriadna bezpečnosť a produktivita

Utečte z kancelárie a vezmite si prácu so sebou vďaka ľahkej Bluetooth klávesnici BKB50 so špeciálnym vstupom pre Xperia Z4 Tablet a detekciou dokovania, elegantným ergonomickým tvarom so sklonom v rozmedzí 0-130 stupňov pre prispôsobiteľný komfort, efektívne písanie a s touchpadom v štýle laptopu. Xperia Z4 Tablet navyše obsahuje výstupy pre tlačiareň a projektor, aby bol tento zážitok v štýle laptopu kompletný. V kombinácii s tenkým a ľahkým perfektne sediacim obalom SCR32 s dvoma voliteľnými uhlami použitia, s ktorým je písanie či sledovanie obsahu na vašom tablete ešte pohodlnejšie. Pracujte odkiaľkoľvek s pokrokovými aplikáciami Xperia Email,

Kalendár a Kontakty, ktoré je možné zosynchronizovať cez Microsoft® Exchange ActiveSync® (EAS) a používajte svoje obľúbené biznis aplikácie z Android komunity. Xperia Z4 Tablet obsahuje overené bezpečnostné mechanizmy, aby boli vaše dôverné dáta zabezpečené, pričom dodržiava všetky uznávané a účinné bezpečnostné protokoly pre Internet, VPN a Wi-Fi. A aby bolo vaše vybavenie pre prácu na cestách kompletné, je tu smart reproduktor BSP60 s pripojením na jeden dotyk, ktorý je ideálnym prenosným spoločníkom pre konferenčné hovory, získavanie informácií a prijímanie upozornení – a to všetko s použitím hlasových príkazov, vďaka čomu je jednoduché vykonávať niekoľko úloh naraz.

 

Sony Xperia Z4 Tablet

 

Tenký, elegantný a úžasne ľahký dizajn

Xperia Z4 Tablet prináša šikovný dizajn a typické Sony vypracovanie s dôrazom na detail a je tak najtenším a najľahším 10” tabletom na svete1. S hrúbkou len 6.1mm a hmotnosťou menej ako 393g (389g Wi-Fi / 393g LTE) je Xperia Z4 Tablet úžasne ľahký a prenosný, vďaka čomu ho môžete pohodlne prenášať so sebou celý deň a jednoducho ho hodiť do tašky. Xperia Z4 Tablet je detailne vypracovaný, má rohy z prvotriednej nerezovej ocele a minerálne sklo, vďaka čomu jeho vzhľad zodpovedá jeho skvelému výkonu.

Vodotesnosť na stupni IP68 a odolnosť proti prachu4 zaručujú výbornú odolnosť, vďaka čomu je Xperia Z4 Tablet ideálny na každodenné použitie v akýchkoľvek podmienkach – či už vás medzi stretnutiami zastihne dážď alebo sa povaľujete pri bazéne. Ďalším dizajnovým vylepšením je USB konektor bez krytky – tým je pripojenie a nabíjanie zariadenia pohodlné a rýchle.

 

Xperia Z4 Tablet bude na trh uvádzaný celosvetovo od júna 2015, vo verziách 4G LTE a Wi-Fi.

 

 

-koniec tlačovej správy-

Sony Xperia E4g oficiálne – jednoduchý Android, 4G a nízka cena

Nový smartfón Sony Xperia E4g je zaujímavý nízkou cenou, silnou batériou, upraveným prostredím Timescape a podporou mobilných sietí 4G. V predaji bude v bielom a čiernom variante, súčasťou výbavy bude aj NFC, dualSIM a rýchly fotoaparát.

 

 

  • Začnite bez čakania – jednoduché nastavenie vďaka XperiaTM Transfer a automatickému nastaveniu fotoaparátu
  • Elegantný Sony dizajn po všetkých stránkach, s minimalistickým prepracovaním a prispôsobiteľným rozhraním
  • Robte viac a dlhšie, s dvojdňovou výdržou batérie1, NFC pripojením a jednoduchými možnosťami prispôsobenia
  • Super rýchle 4G LTE pripojenie prináša rýchlosť, ktorú potrebujete pre získavanie informácií a zábavu na cestách
  • Dostupná v čiernom a bielom farebnom prevedení

 
Bratislava, 24. február 2015 – Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť Sony Mobile Communications (“Sony Mobile”) predstavila Xperia E4; cenovo dostupný smartfón s jednoduchou obsluhou a skvelou výdržou batérie – v kvalitnom prevedení Sony. Teraz Sony uvádza vzrušujúci smartfón Xperia E4g, ktorý ponúka rovnakú jednoduchosť používania a silný výkon batérie – s rýchlym 4G LTE pripojením.

“Cieľom Xperia E4 bolo priniesť mnohé z prémiových funkcií a vlastností, ktoré ľudia od Sony očakávajú, aj do zariadení nižšej kategórie. Xperia E4g prináša rovnakú kvalitu a jednoduchosť používania – ale taktiež super rýchle 4G LTE pripojenie,” uviedol Tony McNulty, viceprezident, Value Category Business Management spoločnosti Sony Mobile Communications. “Vďaka jednoduchému nastaveniu a bezkonkurenčnej dvojdňovej výdrži batérie, ktoré tieto smartfóny prinášajú sme presvedčení, že obidva modely predstavujú skvelú hodnotu pre tých, ktorí chcú prémiovú Sony technológiu a zážitky, aké sa často spájajú len s prvotriednymi zariadeniami.”

 

 

Začnite bez čakania – rýchle nastavenie… stačí namieriť a odfotiť!

Xperia E4g je postavená tak, aby ste svoj smartfón mohli jednoducho nastaviť a užívať si jeho funkcie hneď ako ho rozbalíte. Pre nových užívateľov Xperia je migrácia z iných Android, Windows alebo BlackBerry zariadení super rýchla a jednoduchá. Aplikácia Xperia Transfer vám umožňuje presúvať kontakty, fotky, záložky, aplikácie, hudbu, správy a mnoho ďalšieho obsahu bez problémov – alebo obáv zo straty dôležitého obsahu.

Aj fotenie smartfónov je jednoduché, vďaka Automatickému rozpoznávaniu scenérie, ktoré automaticky rozozná a optimalizuje nastavenia záberu až pre 52 rôznych scenérií, budete mať vždy skvelé zábery, nech ste kdekoľvek. A s NFC môžete svoje zábery jednoducho zdieľať len jedným dotykom.

Xperia E4g prináša minimalistický tzv. Android skin od Sony, ale tiež rozhranie Simple Home, ktoré ponúka väčšie ikony a všetky vaše obľúbené aplikácie na jednej obrazovke pričom tie, ktoré nepotrebujete sú pekne uložené v priečinkoch – čo je skvelé ak svoj smartfón radšej využívate na špecifické funkcie.

 

 

Ako na zavolanie, s typickým dizajnom Sony

Xperia E4g odráža Sony zvnútra aj zvonku, je zaoblená a odolná, dokonalá pre obsluhu jednou rukou. Xperia E4g je dostupná v klasickej čiernej a bielej farbe a zachováva nadčasovú formu radu Xperia – precízne vybrúsené hlavné tlačidlo, PLASTICKÉ logo so zrkadlovou úpravou, krúžok okolo fotoaparátu z nehrdzavejúcej ocele a obrazovka odolná proti poškriabaniu len pridávajú ďalšiu úroveň prémiovej kvality.

Postavená pre rýchlosť – 4G LTE a dvojdňová výdrž batérie s výkonom štvorjadrového 1,5GHz procesora

Xperia E4g je pripravená pre 4G LTE – to znamená, že si môžete rýchlejšie sťahovať správy a informácie, nájsť cestu pomocou máp, skontrolovať a odosielať emaily. Fotky priateľom a rodine odošlete za pár sekúnd a aj na cestách môžete streamovať hudbu bez prerušovania.

Najnovšie Sony smartfóny získavajú uznanie vďaka bezkonkurenčnej výdrži batérie. Xperia E4g nie je výnimkou – obsahuje výkonnú 2300mAh batériu, ktorá vám zabezpečí až dvojdňovú výdrži, čím sa eliminuje potreba častého nabíjania. A ak to nestačí, jedným kliknutím spustíte režim šetrenia batérie STAMINA na reguláciu správy spotreby, prípadne režim Ultra STAMINA, s ktorým váš telefón vydrží aj týždeň, nakoľko využívate len jeho hlavné funkcie.

Hladký a rýchly výkon smartfónu Xperia E4g podporuje skvele vyladený 1,5 GHz štvorjadrový procesor, čo znamená, že môžete naraz spustiť niekoľko aplikácií, surfovať na internete a zároveň streamovať videá.

 

Xperia E4g sa začne uvádzať od apríla v cene okolo € 149,00 s DPH. Bude tiež dostupná vo verzii Dual SIM.