Pripomíname si staré mobily: Nokia N73 je skvelá ešte aj dnes

N73 bol pre mnohých prvým smartfónom, dnes je iba spomienkou na niekdajšiu slávu fínskej Nokie.
Informácie o tomto príspevku

Vydané 25. januára 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Nokia N73 sa začala predávať v auguste 2006 a spoločne s modelom N95 predstavovala vrchol vtedajšej evolúcie mobilných telefónov. Jednalo o predchodcov súčasných smartfónov, pretože Nokie triedy N bežali na operačnom systéme Symbian, ktorý umožňoval inštaláciu aplikácií.

 

Mobilný telefón Nokia N73 bol vynikajúcim zariadením, ktoré môžeme považovať za plnohodnotného predchodcu súčasných smartfónov. Displej bol farebný, ale nereagoval na dotyky, jeho rozlíšenie je vzhľadom na dnešné pomery slabé. Napriek tomu displej bez problémov zobrazoval aj členitejšie webové stránky, ktoré ešte v roku 2006 neboli prispôsobované pre displeje mobilov.

Nokia N73 disponovala rozmermi 110 x 49 x 19 mm  a hmotnosťou 116 gramov. Aj dnes ju považujeme za veľmi kompaktnú, ale v roku 2006 predstavovala kategóriu rozmernejších a ťažších telefónov.

 

 

Displej mal rozlíšenie 240×320 pixelov a uhlopriečku 2,4 palca. Na dnešné 6-palcové smarfóny sa teda rozhodne nechytal. Technológia obrazu TFT LCD ale bola na vysokej úrovni, obrazovka mala vysoký jas a skvelé sýte farby. Nokii skutočne nebolo čo vyčítať.

Zadná kamera bola pri bežnom používaní zaslepená posuvným krytom, čo bol vtedajší vynález Nokie, ktorý používala naprieč modelovým spektrom N. Kryt bolo potrebné potiahnuť smerom nadol a vtedy sa odokrytla optika Carl Zeiss s 3,2 megapixelovými fotoaparátom. Fotky boli na dnešné pomery malé a nie veľmi kvalitné, lenže na vtedajšiu úroveň technológií išlo o hotový zázrak. Nokia N73 vedela nahrávať aj video v rozlíšení CIF. Že vám to nič nehovorí? CIF je rozlíšenie 352×240 pixelov, teda približne štvrtina polovica z neskôr používaného VGA (640×480 px). Opäť platí, že na dnešné pomery je to komické rozlíšenie, ale vtedy to bola technologická špička. Zaujímavosťou boli dve tlačidlá na pravom boku telefónu, jedno z nich po stlačení otvorilo galériu, druhé spustilo fotoaparát a fotilo snímky.

Predná kamera mala rozlíšenie 640×480 pixelov. Vtedy sa ale selfíčka nerobili, N73 sa využívala predovšetkým na videohovory cez 3G sieť.

Pamäť telefónu bola veľmi slabá, iba 42 MB. To je 0,042 GB. Operačná pamäť bola väčšia, až 64 MB. Súčasťou mobilu bol slot na pamäťovú kartu miniSD, ktorej kapacita mohla byť aj dva gigabajty. Vzhľadom na veľkosť fotografií a videí ste ju ani nemali šancu zaplniť.

 

Nokia N73, podobne ako množstvo ostatných špičkových mobilov svojej doby, nemala Wi-Fi a ani GPS. Fungovalo pripojenie na 2G a 3G (UMTS) sieť, Bluetooth, infraport a skutočné FM rádio. Pre pripojenie k počítaču sa používala špeciálna verzia USB konektora s názvom Pop-Port 2.0.

Telefón už vo svojej dobe umožňoval tvorbu a úpravu kancelárskych dokumentov, mal e-mailového klienta, graficky i funkčne výborne spracovaný operačný systém Symbian 9.1 S60 a prehrával hudbu vo formáte MP3 a ACC. Nokia dokonca pridala aj funkciu pre úpravu videí a fotografií, čo bola na svoju dobu ohromujúca funkcia.

 

Špeciálna edícia Nokie N73 bola zameraná na prehrávanie hudby. Nové boli hudobný prehrávač, slúchadlá i pamäť.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 25. januára 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.