Nemecké závody na osobné vozidlá centrami pre elektromobily

Divízia Mercedes-Benz Cars robí ďalší krok v uskutočňovaní svojej ofenzívy elektromobilov: závod Mercedes-Benz Sindelfingen bude vyrábať elektromobily značky EQ a stane sa tak z neho kompetenčné centrum pre modely poháňané elektricky z akumulátora vyššej a luxusnej triedy.   Budúce modely EQ majú byť začlenené do sériovej výroby súčasných závodov Mercedes-Benz na štyroch kontinentoch. Nové elektromobily… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 10. februára 2017
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Divízia Mercedes-Benz Cars robí ďalší krok v uskutočňovaní svojej ofenzívy elektromobilov: závod Mercedes-Benz Sindelfingen bude vyrábať elektromobily značky EQ a stane sa tak z neho kompetenčné centrum pre modely poháňané elektricky z akumulátora vyššej a luxusnej triedy.

 
Budúce modely EQ majú byť začlenené do sériovej výroby súčasných závodov Mercedes-Benz na štyroch kontinentoch. Nové elektromobily budú vychádzať z architektúry vyvinutej špeciálne pre modely poháňané elektricky z akumulátora, ktorú možno rozšíriť v každom ohľade a ktorú možno použiť univerzálne pre všetky modely. O tom, v ktorých závodoch v rámci výrobnej siete budú schádzať z pásu ďalšie modely EQ, sa rozhodne v závislosti od dopytu trhu. „Mercedes-Benz Cars pokračuje vo svojej ofenzíve výroby elektromobilov v rámci celosvetovej výrobnej siete. Optimálne tak využijeme šance elektromobility a výrazne obmedzíme potrebu investícií. Zavčasu sme na celom svete investovali do flexibility a technického vybavenia s perspektívnymi riešeniami koncepcie Industry 4.0. V závodoch Brémy, Rastatt, Sindelfingen a v závode Hambach pre značku smart máme štyri kompetenčné centrá na výrobu elektromobilov,“ uvádza Markus Schäfer, člen predstavenstva divízie Mercedes-Benz Cars, zodpovedný za riadenie výroby a zásobovacieho reťazca.
Všetky tri nemecké závody na osobné motorové vozidlá tak zohrávajú kľúčovú úlohu pre elektromobilitu v globálnej výrobnej sieti. Brémy, Rastatt a Sindelfingen stoja, čo sa týka výrobného portfólia, ako aj inovačnej sily, na konkurenčneschopnom základe a ponúkajú svojim zamestnancom dobré perspektívy do budúcnosti.
„Veľmi vítame prijaté rozhodnutia. Je to centrálny strategický cieľ celkovej podnikovej rady, aby sa nemecké závody podieľali na elektrostratégii spoločnosti. V investičných a výrobných rozhodnutiach, ktoré boli pre existujúce závody práve prijaté, vidíme dôležité míľniky na tejto ceste,“ vysvetľuje Michael Brecht, predseda celopodnikovej rady Daimler AG. „Nielen elektromobilita, ale aj rastúca digitalizácia zmenia úlohy a pracovné miesta zamestnancov – dokonca celú náplň práce jednotlivých povolaní. Aby zamestnanci angažovane spolupracovali, kvalifikovali sa a ďalej vyvíjali, je potrebný stabilný rámec. To znamená – musí byť isté, že pracovné miesta sú napriek všetkým výzvam dlhodobé. Zo strany spoločnosti to znamená prísľuby investícií do vývoja a výroby.“
 

Montage S-Klasse im Mercedes-Benz Werk Sindelfingen ; Assembly of the S-Class at the Mercedes-Benz Sindelfingen Plant;

Montážna linka pre vozidlá Mercedes-Benz triedy S (foto: Daimler)


 
 

Kvalifikácia v kompetenčných centrách

Mercedes-Benz Cars so značkami Mercedes-Benz a smart disponuje fundovanými skúsenosťami v začlenení elektromobilov do sériovej výroby. Napríklad Trieda B Electric Drive v závode Mercedes-Benz Rastatt zbieha od apríla 2014 z tej istej výrobnej linky ako vozidlá so spaľovacím motorom. Značka smart ako priekopník e-mobility už v roku 2007 uviedla na trh vozidlo poháňané s čisto elektrickým pohonom na akumulátory. Ešte v tomto roku sa spustí výroba štvrtej generácie modelu smart fortwo electric drive ako kupé a kabriolet na tej istej linke, z ktorej schádzajú vozidlá s konvenčnými pohonmi.
Aj nové elektromobily značky EQ majú byť v existujúcich závodoch začlenené do prebiehajúcej sériovej výroby ako ďalší variant pohonu. Inovatívne výrobné technológie zamerané na budúcnosť kladú pritom nové požiadavky na zamestnancov, ktorí sú na ne intenzívne školení. Plánované sú špeciálne kvalifikačné programy, napríklad v oblasti vysokonapäťovej technológie v podmienkach výroby. Na prácu s technológiami budúcnosti je pri vzdelávaní pripravovaný už aj dorast.
 

Elektrická ofenzíva divízie Mercedes-Benz Cars

Všetky aktivity okolo elektromobility sumarizuje divízia Mercedes-Benz Cars pod novou značkou EQ a koncepciou EQ ponúka konkrétny pohľad na úplne novú generáciu automobilov. Do roku 2025 chce divízia Mercedes-Benz Cars uviesť na trh viac ako desať osobných automobilov na elektrický pohon: vo všetkých segmentoch od smart až po veľké SUV. Spoločnosť vychádza z toho, že podiel elektrických modelov na celkovom odbyte Mercedes-Benz dosiahne úroveň medzi 15 a 25 percentami. Závisí to, prirodzene, aj od vývoja infraštruktúry a preferencií zákazníkov. Značka EQ je základnou súčasťou stratégie spoločnosti pre mobilitu budúcnosti, zhrnutú v pojme CASE. Štyri písmená symbolizujú strategické piliere zosieťovanie, autonómne jazdenie, flexibilné používanie a elektrické pohony, vývoj ktorých spoločnosť dôsledne poháňa vpred a ktoré zároveň inteligentne spája.
 

TecFabrik a Integračné centrum pre elektriku/elektroniku (EIZ)

S cieľom zaujať vedúcu úlohu v budúcich produktoch a výrobných technológiách značka Mercedes-Benz navzájom prepojila oddelenia Dizajn, Vývoj, Odbyt, Nákup a Výroba prostredníctvom TecFabrik v Sindelfingene. Jednotlivé disciplíny spolupracujú už vo veľmi skorej fáze vývoja výrobku. Dôležitá je pritom priebežná digitalizácia: vytvára predpoklady na vysokoflexibilnú výrobu a rastúcu individualizáciu vozidiel podľa želaní zákazníkov. V kontexte Industry 4.0 a smart factory sú všetky závody Mercedes-Benz navzájom zosieťované, čo umožňuje centrálny prístup k údajom a k riadeniu procesov.
Ďalšou spoločnou iniciatívou výroby a vývoja je nové Integračné centrum pre elektriku/elektroniku (EIZ). Cieľom je príprava architektúry elektriky/elektroniky vozidiel Mercedes-Benz na budúce výzvy, ktoré vyplývajú z elektrických pohonov, vozidiel zapojených v sieti, autonómneho jazdenia a koncepcií flexibilného používania. Preto sa skupiny zmiešané z oboch odborných oblastí sťahujú do EIZ, ktoré má vzniknúť v závode Sindelfingen.
 

Obrat v kultúre výroby

Digitálnou zmenou a zameraním na technológie budúcnosti sa mení aj kultúra práce vo výrobe. Rozmanitosť variantov podmienená rozličnými technológiami pohonu vyžaduje vysokoflexibilnú výrobu, v centre ktorej stojí človek so svojimi hmatovými a poznávacími schopnosťami. Vďaka inteligentnej súčinnosti človeka a robotov sa redukuje stupeň automatizácie, ergonomicky sa optimalizujú pracovné miesta vo výrobe a súčasne sa pritom podporí udržanie zdravia zamestnancov.
 

O stratégii CASE

CASE – tieto písmená razia budúcnosť divízie Mercedes Benz Cars. Predstavujú strategické piliere – zosieťovanie (Connected), autonómne jazdenie (Autonomous), flexibilné používanie (Shared & Services) a elektrické pohony (Electric), ktoré spoločnosť navzájom inteligentne spája. Divízia Mercedes-Benz Cars má už dnes vo všetkých štyroch oblastiach vedúce postavenie. V centre pre všetky aktivity v oblasti zosieťovania stojí digitálna značka Mercedes me, ktorá zákazníkom prostredníctvom aplikácie pre smartfón, internetového portálu alebo priamo vo vozidle poskytuje prístup ku komplexnej a personalizovanej ponuke služieb. Na ceste k autonómnemu jazdeniu Mercedes-Benz už roky intenzívne poháňa vývoj dopredu, a pritom ustavične kladie nové latky. Inžinieri značky Mercedes-Benz využívajú na to takzvanú fúziu snímačov. Údaje rozličných snímačov ako kamery, ultrazvukové a radarové snímače sa inteligentne spájajú a vyhodnocujú. Vynálezca automobilu so systémom car2go je priekopníkom aj v oblasti zdieľania vozidiel. S počtom približne dva milióny používateľov je spoločnosť najväčším poskytovateľom na svete v oblasti dynamického (free-floating) zdieľania vozidiel. Pri elektrifikácii hnacieho ústrojenstva dodržiava Mercedes-Benz ucelený prístup a okrem značky EQ s celou rodinou automobilov vyvíja aj ucelený ekosystém, ktorý okrem samotného vozidla obsahuje komplexnú ponuku týkajúcu sa elektromobility. Tá siaha od inteligentných služieb cez akumulátory energie pre súkromných a firemných zákazníkov a nabíjacie technológie ako indukčné nabíjanie až po udržateľnú recykláciu. Na rovnomerné posilňovanie ďalšieho vývoja všetkých štyroch pilierov boli aktivity zlúčené do novej organizačnej jednotky.
 

O Mercedes-Benz Cars Operations

Mercedes-Benz Cars Operations zodpovedá za výrobu osobných vozidiel v 29 závodoch na celom svete v rámci flexibilnej a efektívnej výrobnej siete s celkovým počtom približne 78 000 zamestnancov. Súčasťou sú centrálne funkcie – plánovanie výroby, technologický závod, logistika a riadenie kvality. V minulom roku vyrobila divízia Mercedes-Benz Cars viac ako dva milióny osobných vozidiel značiek Mercedes-Benz a smart a zaznamenala tak šiesty rekord za sebou. Sieť sa orientuje na produktové architektúry s pohonom predných kolies (kompaktné vozidlá) a s pohonom zadných kolies (napríklad Trieda S, E a C), ako aj architektúry SUV a športových vozidiel. Patrí tu aj výrobná sieť pre hnacie ústrojenstvo (motory, prevodovky, nápravy, komponenty). Základom každej výrobnej siete pre danú architektúru je vedúci závod, ktorý slúži ako kompetenčné centrum pre rozbeh výroby, technológiu a na zaistenie kvality. Pozornosť sa počas každodennej práce zameriava na ustavičné zlepšovanie, ako aj ďalší vývoj moderných výrobných postupov, umožňujúcich efektívnu, flexibilnú a ekologickú výrobu budúcich automobilov na špičkovej technickej úrovni v kvalite typickej pre značku Mercedes-Benz. Základom sú pracovníci so svojimi zručnosťami, ktorým v práci pomáhajú cielene ergonomicky navrhnuté pracovisko a inteligentná automatizácia. Okrem vlastných výrobných závodov vsádza Mercedes-Benz Cars v rámci stratégie rastu čoraz viac na rôzne formy spolupráce.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 10. februára 2017
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.