29.-30.5.2019

Na Techsummite 2019 sa predvedie aj Mercedes EQC

Techsummit 2019 bude nanajvýš aktuálny.
Informácie o tomto príspevku

Vydané 28. mája 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Od štvrtého ročníka Techsummitu nás delí deň a pár hodín. Najväčšia slovenská nezávislá konferencia o inováciách v technológiách ponúkne počas dvoch dní, 29. a 30. mája 2019, vystúpenia renomovaných zahraničných aj domácich spíkrov z oblastí umelej inteligencie, Priemyslu 4.0, Smart Cities či kybernetickej bezpečnosti. Aj ich výberom chce zdôrazniť potenciál Slovenska a stredoeurópskeho regiónu a jeho previazanosť s ťažiskovým globálnym vývojom.

Regionálny akcent bude najviac rezonovať v agende konferenčného programu naplánovaného na štvrtok 30. mája. Prirodzene sa to prejaví najmä v tematickom streame „Smart City“ – teda inteligentné mesto, pričom v niektorých prípadoch už možno hovoriť aj o inteligentných regiónoch.
Motív ďalšieho programového streamu – Priemysel 4.0 – je konceptom, ktorý sa už netýka len veľkých výrobných podnikov, ale mal by byť predmetom pozornosti aj tých menších, v záujme udržania ich konkurencieschopnosti. Reagujú však naše MSP dostatočne agilne na rozhodujúce nové trendy?

Ďalšia paralelná sekcia bude počas druhého konferenčného dňa rozvíjať pohľady na možnosti umelej inteligencie – tému, ktorá sa v rôznych súvislostiach vinie celou konferenciou Techsummit 2019.

 

Ako menia technológie a inovácie život v mestách?

Tak, ako sa vyvíja spoločnosť, rozvíjajú sa mestá. A v digitálnej spoločnosti majú mestá digitálnu a inteligentnú budúcnosť. Ktoré oblasti ich života sa majú prispôsobovať konceptu „Smart City“ najskôr? Odpoveď závisí od toho, koho sa pýtate – a aj tým je zaujímavá konfrontácia počas diskusií na Techsummite.

 

Mobilita, smart doprava a ich ochrana proti hackerom

No a kľúčovú oblasť pre Smart City predstavujú mobilita a doprava v meste s ich širokým potenciálom v oblasti energetických úspor, environmentálnym dosahom a potreby inteligentného zvládania porúch v plynulosti dopravy. Na jej nové formy sa špecializuje docent Zsolt Szalay z budapeštianskej technickej univerzity. Podieľa sa okrem iného na vývoji samoriadených áut a inteligentnej dopravy, pričom sa pozerá aj na horizont bezpečnosti: Ako sa možno pripraviť na to, že niekto „hackne“ autonómne auto alebo celý systém a zámerne spôsobí nehodu alebo zápchu vo veľkom meste?

 

 

 

Továrne budúcnosti a inteligentnejšia výroba v Priemysle 4.0

Pokroky v robotike pre priemysel umožnili čoraz inteligentnejšie technológie. Prostredie vo výrobných závodoch a prevádzkach sa rýchlo mení a prináša nové nároky na všetkých účastníkov. Medzi kľúčové technológie sa zaraďujú umelá inteligencia, fog & cloud computing v továrňach či využívanie dátových analýz.

A v Priemysle 4.0 už nejde výlučne o samotný priemysel. Aditívna výroba, ktorá s ním súvisí, posúva hranice aj v oblasti architektúry, stavebníctva, ale aj medicíny a ďalších.

 

Podpora ľudských zdrojov a spoľahlivosť dát

Univerzity disponujú cenným intelektuálnym kapitálom, z ktorého môže profitovať celá ekonomika a v rámci nej výrobné podniky s ich neustálou snahou o vyššiu produktivitu a efektivitu procesov. Dobrou vzájomnou spoluprácou dokážu významne urýchľovať vývoj a zavádzanie inovácií.
V rámci streamu venovaného na konferencii Techsummit priemyslu 4.0 bude zaradený aj okrúhly stôl s tematickým presahom do ďalších digitálnych oblastí. Ide o tému integrity a správnosti údajov, s ktorými pracujú používatelia nielen z priemyslu. K panelistom tejto diskusie bude patriť aj Andrew Chakhoyan, zakladateľ a CEO spoločnosti Strategic Narrative Consulting, ktorého profesionálny záber siaha až do oblasti tzv. deep fake informácií. „Staré firewally a antivírusový softvér nebudú postačovať proti novým hrozbám. Ako nový štandard sa vynára Zero-Trust architektúra,“ napísal nedávno v článku pre stránku Svetového ekonomického fóra. Inými slovami, ak sme doteraz predpokladali, že získané dáta sú korektné, v budúcnosti bude potrebné si to dôsledne overiť, napríklad aj s pomocou blockchainu.

 

Umelá inteligencia: Benefity a riziká

Systémy umelej inteligencie dosahujú čoraz lepšie výsledky v oblastiach nezávislého vnímania, učenia a pri riešení jasne určených úloh. Zároveň silnie záujem o navrhovanie systémov UI, ktoré by dopĺňali a posilňovali, avšak nenahradzovali ľudské schopnosti. Kľúčovým konceptom je strojové učenie (Machine Learing – ML), ktorý možno aplikovať pri transformácii širokej škály podnikateľských sektorov zvyšujúcej ich efektívnosť a úspešnosť. Môžeme očakávať posun na vyšší „level“ konkurencieschopnosti u tých, ktorí efektívne integrujú ML do svojich systémov? Aký je u nás stupeň dôvery v umelú inteligenciu a jej prínosy?

Témy, ktoré zaznejú na Techsummite 2019: smart mestá, Big Data, priemysel 4.0 i kybernetické hrozby

 

Zdá sa, že v oblasti etiky umelej inteligencie bude možné nájsť riešenia zložitých otázok len v multidisciplinárnej spolupráci odborníkov prizvaných z rôznych odborov, ako sú etika, filozofia, sociológia, psychológia, právo, politika či história. Celý komplex debát o umelej inteligencii a jej vplyvoch bude súčasťou osobitného programového streamu konferencie Techsummit 2019.

Techsummit ako platforma pre komunitu inovátorov

Podujatie Techsummit chce byť miestom, na ktorom všetci zúčastnení nájdu ak nie odpovede na svoje otázky, tak prinajmenšom produktívne impulzy pre ďalšie úspešné aktivity. „Máme ambíciu kreovať komunitu expertov a lídrov motivovaných umiestniť náš stredoeurópsky región do ligy tých, ktorí spoluurčujú smery technologického vývoja a prispievajú k nim vlastnými inovatívnymi kapacitami,“ uviedol Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá konferenciu organizuje.

V rámci vzdelávacieho segmentu sa môžu účastníci konferencie oboznámiť s prácou medzinárodnej Tech Academy so sídlom v Bratislave. Dodávatelia a vývojári technológií pre smart cities zasa môžu vyhľadať potenciálnych partnerov medzi primátormi a ďalšími zástupcami komunálnej sféry, ktorí sa takisto prihlásili na Techsummit 2019. Vôbec, všetci účastníci sa môžu pri takejto snahe spoľahnúť aj na pomoc konferenčného špecialistu na sprostredkovanie kontaktov – business concierge.

Príležitostí na nadväzovanie neformálnych aj biznisových kontaktov však bude počas konferencie v priestoroch hotela River Park určite veľa – počas občerstvovacích prestávok, na ploche sprievodnej výstavy produkcie startupových a inovatívnych firiem, ako aj počas večerného programu, ktorého atraktívnou súčasťou bude aj svetelno-tanečné predstavenie formácie Vertigo.

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 28. mája 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.