Kapsys SmartVision, Android pre slabozrakých a nevidiacich
Kapsys SmartVision je smartfón s upraveným systémom Android, ktorý ocenia používatelia so zrakovým hendikepom. Má dotykový displej, telefónnu klávesnicu, hlasové funkcie a kontrastnú grafiku prostredia. Funkcie smartfónu mi odprezentoval Jaroslav Mamojka zo spoločnosti Tyflocomp, s.r.o., ktorá smartfón predáva na Slovensku. Kapsys SmartVision patrí medzi tie zariadenia, ktoré sa pre svoje zameranie sa… Prečítať celé
Vydané 20. júla 2015
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Android, Kapsys, Kapsys SmartVision, Prístupnosť, Recenzia, Smartfón, ÚNSS
Erik Stríž
Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.
Podporíte distribúciu tohto obsahu?
Kapsys SmartVision je smartfón s upraveným systémom Android, ktorý ocenia používatelia so zrakovým hendikepom. Má dotykový displej, telefónnu klávesnicu, hlasové funkcie a kontrastnú grafiku prostredia.
Funkcie smartfónu mi odprezentoval Jaroslav Mamojka zo spoločnosti Tyflocomp, s.r.o.,
ktorá smartfón predáva na Slovensku.
Kapsys SmartVision patrí medzi tie zariadenia, ktoré sa pre svoje zameranie sa na konkrétnu cieľovú skupinu a špeciálne funkcie nazývajú kompenzačnými. Ich cieľom je pomáhať ľuďom s rôznymi hendikepmi a potrebami pri realizovaní konkrétnych činností. SmartVision sa stará o pohodlnejšiu prácu s telefónom, pomáha teda pri komunikácii, vyhľadávaní či navigácii.
Kapsys SmartVision má kompaktné rozmery a jednoduchý dizajn podriadený účelu. Dotykový displej má uhlopriečku 3,5 palcov využíva farebný a dotykový IPS panel. Displej je prekrytý priehľadným plastom, ktorý je od zobrazovacej plochy oddelený väčšou medzerou. Bude sa pod ňou hromadiť prach. IPS panel poskytuje dobré farby aj pozorovacie uhly, ale nedosahuje kvalít AMOLED panelov, ktoré má vo svojich zariadeniach Samsung. IPS je stále iba LCD, teda pixely nesvietia, sú iba podsvietené. V exteriéri, ak je podsvietenie slabšie ako okolité svetelné podmienky, to môže byť problém.
Dôležité je však uvedomiť si, pre koho je tento telefón určený a ako sa bude používať.
Systém Android je vybavený špeciálnym prostredím od francúzskej spoločnosti Kapsys. To zahŕňa nielen úpravu grafiky a dizajnu systému, ale aj ďalší špeciálny softvér; napríklad ABBY Finereader, navigačný softvér Kapten či hlasový syntetizátor Laura.
Hlasový asistent v tomto prípade neplní pokyny od používateľa, ale je v prvom rade hlasovou spätnou väzbou. Laura číta to najpodstatnejšie, čo sa práve nachádza na displeji a usmerňuje tak aj celkom nevidiaceho používateľa. Laura číta po slovensky veľmi zrozumieteľne.
Súčasťou hlasových funkcií telefónu je aj možnosť diktovania, teda prepis hovoreného slova do digitálneho textu. Na využitie tejto možnosti však musí byť telefón pripojený na internet (napr. cez Wi-Fi).
Aplikácia ABBY Finereader dokáže čítať texty, na ktoré je zameraný fotoaparát telefónu. Iná aplikácia využíva fotoaparát, aby oznámila aj názov farby, na ktorú je práve namierený, prípadne dokáže po zvolení konkrétnej farby zo zoznamu oznámiť jej nález v prostredí.
Fotoaparát je vybavený funkciami, ktoré slabozrakí potrebujú pri čítaní. Obraz je možné pomocou aplikácie Lupa v priamom prenose prevádzať do vysokého kontrastu, negatívu a do rôznych farebných úprav tak, aby bol pre používateľa rozpoznateľný. Zrakových porúch je totiž veľké množstvo a každá sa môže kompenzovať iným spôsobom.
Dôležitým detailom je skutočnosť, že sa na tento Android dajú inštalovať aplikácie z obchodu Google Play.
Hlasová asistencia:
- navigácia Kapten s pomocou A-GPS,
- prevod textu nasnímaného kamerou na reč (ABBY Finereader),
- hlasový sprievodca Laura sprevádza pohyb v prostredí Android čítaním textov na displeji.
Fotoaparát a kamera:
- 5 megapixelov,
- automatické zaostrovanie,
- LED svetlo,
- nastavenie filtrov (vysoký kontrast, farebnosť, polarizácia a pod.),
- nahrávanie videa, fotenie fotografií s rozlíšením 5 megapixelov,
- detekcia farieb – používateľ si vyberie, akú farbu chce vyhľadať a pomocou fotoaparátu mu to telefón oznámi.
Pripojenia:
- mobilné siete 2G a 3G
- Wi-Fi, NFC, Bluetooth,
- microUSB pre dáta, 3.5 mm jack pre headset,
- A-GPS, FM rádio aj bez pripojených slúchadiel,
- SOS tlačidlo na zadnej strane je zabezpečené pred náhodným použitím, po aktivovaní informuje o možnom probléme vybrané kontakty alebo aj priamo 112.
Batéria:
- 2000 mAh Li-Ion
- max. 10 hodín hovoru
- max. 220 hodín v pohotovostnom režime
- max. 18 hodín navigovania softvérom Kapten
Kapsys SmartVision stojí 640 eur, ale 60 až 95 percent z ceny prepláca ÚPSVaR.
Aby mohol zákazník získať túto dotáciu, musí byť v prvom rade byť uznaný za osobu s ťažkým zdravotným postihnutím z dôvodu zrakového postihnutia. Následne podá na ÚPSVaR dve Žiadosti o príspevok na kompenzáciu (samostatne na mobil a na softvér), ku ktorej priloží lekársky posudok a doklad o príjme za minulý rok. Úrad musí v tejto veci rozhodnúť do dvoch mesiacov, pričom výška dotácie je závislá od ceny pomôcky a výšky príjmov žiadateľa, maximálne však 95 percent z jej ceny.
Pomoc pri podávaní žiadosti o kompenzácie poskytuje bezplatne aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).
Vydané 20. júla 2015
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Android, Kapsys, Kapsys SmartVision, Prístupnosť, Recenzia, Smartfón, ÚNSS