Inovatívny materiál prepúšťa vodu a filtruje olej

Vedeckí pracovníci z Ohio State University majú na konte jeden významný objav, ktorý môže vo významnej miere prispieť k efektívnej likvidácii dôsledkov ekologických havárií. Materiál dokáže oddeliť olej od vody.   Ako uvádza portál notimpossiblenow.com, materiál je viacmenej kovový a obsahuje perforácie, ktoré zabraňujú prechodu oleja. Cez otvory sa však dostane voda, vďaka čomu môže byť materiál […]

Autor
Dátum zverejnenia 28. apríla 2015
Obsahuje nasledovné témy , ,

Vedeckí pracovníci z Ohio State University majú na konte jeden významný objav, ktorý môže vo významnej miere prispieť k efektívnej likvidácii dôsledkov ekologických havárií. Materiál dokáže oddeliť olej od vody.

 

Ako uvádza portál notimpossiblenow.com, materiál je viacmenej kovový a obsahuje perforácie, ktoré zabraňujú prechodu oleja. Cez otvory sa však dostane voda, vďaka čomu môže byť materiál efektívnym filtrom.

 

Zaujímavosťou je, že inšpiráciu v dizajne perforácie našli vedeckí pracovníci v prírode, konkrétne v lotosovom kvete. Aspoň to tvrdia Bharat Bhushan a Howard D. Wingbigler, tvorcovia nového filtra. Perforácia je voľným okom neviditeľná, otvory majú priemer v nanometroch. Zároveň tvorcovia dodávajú, že je možné priamo vo výrobnom procese upravovať vlastnosti materiálu podľa potreby.

 

O pripravovanom využití v praktických podmienkach sa však zatiaľ nehovorí, technológiu je potrebné doviesť do stavu, kedy bude jej výroba výhodná aj finančne.

 

Foto: Jo McCulty, The Ohio State University

Foto: Jo McCulty, The Ohio State University

 

 

 

 

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Android Fast Share

Google pracuje na posielaní súborov v štýle Apple AirDrop

3. júla 2019

29.-30.5.2019

Na Techsummite 2019 sa predvedie aj Mercedes EQC

28. mája 2019

Tieto domy stoja 6-tisíc a hotové sú za 24 hodín. Všetko vďaka 3D technológii.

7. februára 2019

Samsung má chladničku so vstavaným tabletom a hlasovým ovládaním

10. januára 2019

Automatické preskesľovanie do HTML a CSS: Toto by mohla byť nová pomôcka pri dizajnovaní webstránok

10. decembra 2018