Inovatívny materiál prepúšťa vodu a filtruje olej

Vedeckí pracovníci z Ohio State University majú na konte jeden významný objav, ktorý môže vo významnej miere prispieť k efektívnej likvidácii dôsledkov ekologických havárií. Materiál dokáže oddeliť olej od vody.   Ako uvádza portál notimpossiblenow.com, materiál je viacmenej kovový a obsahuje perforácie, ktoré zabraňujú prechodu oleja. Cez otvory sa však dostane voda, vďaka čomu môže byť materiál… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 28. apríla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Vedeckí pracovníci z Ohio State University majú na konte jeden významný objav, ktorý môže vo významnej miere prispieť k efektívnej likvidácii dôsledkov ekologických havárií. Materiál dokáže oddeliť olej od vody.

 

Ako uvádza portál notimpossiblenow.com, materiál je viacmenej kovový a obsahuje perforácie, ktoré zabraňujú prechodu oleja. Cez otvory sa však dostane voda, vďaka čomu môže byť materiál efektívnym filtrom.

 

Zaujímavosťou je, že inšpiráciu v dizajne perforácie našli vedeckí pracovníci v prírode, konkrétne v lotosovom kvete. Aspoň to tvrdia Bharat Bhushan a Howard D. Wingbigler, tvorcovia nového filtra. Perforácia je voľným okom neviditeľná, otvory majú priemer v nanometroch. Zároveň tvorcovia dodávajú, že je možné priamo vo výrobnom procese upravovať vlastnosti materiálu podľa potreby.

 

O pripravovanom využití v praktických podmienkach sa však zatiaľ nehovorí, technológiu je potrebné doviesť do stavu, kedy bude jej výroba výhodná aj finančne.

 

Foto: Jo McCulty, The Ohio State University

Foto: Jo McCulty, The Ohio State University

 

 

 

 

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 28. apríla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »