Z tlačovej konferencie
Boschu sa na Slovensku darí nielen vďaka autopriemyslu. Ukázal nám svoje najnovšie produkty
Mal úspešný rok a chce byť CO2 neutrálny už do konca budúceho roka. Predstavitelia značky nám predstavili portfólio i ročnú bilanciu.
Vydané 21. júna 2019
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Automotive, Bosch, Bosch XLOCK, CO2, CO2 neutralita, Elektrické náradie, Obchodné výsledky, Odporúčané, TK, Tlačová konferencia
Erik Stríž
Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.
Podporíte distribúciu tohto obsahu?
Automobilový priemysel, domáce a profesionálne nástroje na prácu, inteligentná domácnosť, zabezpečovacia technika a mnoho ďalšie. Portfólio spoločnosti Bosch je mimoriadne pestré a možno to nevnímate, ale produkty tejto spoločnosti používate každý deň – minimálne vo svojom vlastnom aute, v ktorom sa nachádzajú práve zariadenia tejto značky.
Na tlačovej konferencii, ktorá sa odohrala 13. júna 2019 v hoteli NH Bratislava Gate One, predstavitelia značky bilancovali uplynulý rok a ponúkli zúčastneným možnosť spoznať niektoré časti produktového portfólia.
Značke sa darí, výhľady sú skôr konzervatívne
Za fiškálny rok 2018 Bosch dosiahol predaje v hodnote 489 miliónov eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi pokles o desať percent. Napriek tomu sú vyhliadky na ďalšie obdobie stále veľmi dobré, hoci podľa predstaviteľov značky konzervatívne. Dôvody predpokladov nachádzajú vo vývoji európskeho trhu. Analytici spoločnosti očakávajú, že predaje budú v roku 2019 vyššie.
Výsledky predajov Boschu na Slovensku celkom nekorešpondujú s medzinárodným pôsobením, podľa Ing. Milana Šlachtu bol uplynulý rok pre globálnu značku najlepší v histórii. Predaj firmy za rok 2018 globálne dosiahol hodnotu 78,5 miliardy eur.
Bosch celosvetovo zamestnáva viac ako 400-tisíc ľudí, z toho približne polovicu v Európe a menšiu časť v Ázii. V Nemecku má 70-tisíc zamestnancov, na Slovensku zamestnáva 1 100 ľudí v celkovo piatich spoločnostiach. Najväčší výrobný závod je v Michalovciach (BSH Drives and Pumps s.r.o.), kde zamestnáva 850 ľudí, vyrábajú sa tu elektromotory a čerpadlá pre široké spektrum produktov.
Pre slovenský Bosch je naďalej najvýznamnejším odbytiskom automobilový priemysel, najviac teda prosperuje obchodná oblasť Mobility Solutions. Pozitívny vývoj obchodu zaznamenala spoločnosť Holger Christiansen Production Slovakia s.r.o. v Bernolákove, ktorá renovuje alternátory – kapacity závodu narástli až na dvojnásobok.
„V obchodnej oblasti Energetika a technika budov spoločnosti Bosch si divízia Termotechnika viedla na Slovensku veľmi dobre v časti podnikania zameranej na rezidenčnú oblasť a získala dôležité projekty v komerčnom sektore, ako napríklad projekt Twin City Tower v Bratislave,“ uvádza tlačová správa spoločnosti.
Oblasť Spotrebný tovar takisto zaznamenala priaznivý vývoj, darilo sa predajom domácich spotrebičov i elektrického náradia. Oblasť Obalovej techniky na Slovensku reprezentuje Valicare s.r.o, čo je spoločný podnik Bosch a Heitec AG.
CO2 neutralita ako jednoznačný plán
Spoločnosť na tlačovej konferencii ozrejmila aj svoj zámer stať sa CO2 neutrálnou. Pod týmto pojmom nachádzame záujem spoločnosti nielen redukovať produkciu oxidu uhličitého už vlastnej výrobe optimalizáciou procesov, ale aj nákupom „zelenej elektriny“. Vlastné emisie oxidu uhličitého mieni spoločnosť vykompenzovať nákupom elektriny, pri ktorej sa tento skleníkový plyn netvoril. Nejedná sa teda o zero-emission stratégiu, ale fakticky o neutralitu.
„Budeme prvou veľkou priemyselnou spoločnosťou, ktorá realizuje ambiciózny cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu za zhruba jeden rok,“ v súvislosti s výročnou správou povedal Dr. Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH. Dr. Denner sa síce slovenskej tlačovej konferencie nezúčastnil, jeho zámery interpretoval Ing. Milan Šlachta.
Snaha o skvalitňovanie životného prostredia v podaní Boschu znamená aj cielené ovplyvňovanie automobilového priemyslu, podporu vývoja a výroby produktov s vysokou účinnosťou.
Predstavenie vybraných produktov
Súčasťou tlačovej konferencie o výročnej správe spoločnosti bolo aj predstavenie produktových noviniek v oblasti elektrického náradia a bezpečnostnej techniky.
Zároveň Bosch odprezentoval aj metodiku kalibrácie asistenčných systémov vo svojich autoservisoch, ktorých je na Slovensku dovedna 37. Jedná sa o zaujímavý proces, ktorým musí prejsť každý servisovaný automobil po tom, čo oprava mohla priamo či nepriamo ovplyvniť funkčnosť bezpečnostných asistentov. O tom, ako táto kalibrácia prebieha a ako sa líši v závislosti od značky výrobcu automobilu, som písal samostatný článok pre auto motor a šport – AUTOVINY.sk v článku Prečo v servise najazdia aj 30 km pri výmene čelného skla?
Elektrické náradie YOUseries
Bosch predviedol najnovší modelový rad elektrických akumulátorových nástrojov YOUseries pre domácich kutilov. Jedná sa o maximálne intuitívne zariadenia s vysoko estetickým zaobleným dizajnom, konkrétne značka predviedla elektrický skrutkovač, brúsku a ručný vysávač. Všetky tieto zariadenia sa nabíjajú cez konektor USB Type-C. Tieto nové zariadenia sa dostanú do predaja ešte v roku 2019.
Bosch X-LOCK a jeho cena
Pôsobivou novinkou je uzamykací systém X-LOCK pre kotúče uhlových brúsiek. X-LOCK je mechanizmus, ktorý umožňuje ukotvenie rezného kotúča bez použitia matice. Nasadenie kotúča i jeho uvoľnenie zaberie iba niekoľko sekúnd, čo ocení nielen profesionál, ale aj domáci majster ochotný zaplatiť za uhlovú brúsku približne 80 eur.
Zaujímavosťou je, že kotúče so systémom X-LOCK sú kompatibilné aj s konvenčnými uhlovými brúskami s maticami a alternatívni výrobcovia kotúčov už podľa slov predstaviteľov Boschu boli informovaní o tom, ako majú kotúče vyrábať pre stopercentnú kompatibilitu. Cena kotúčov X-LOCK je prakticky totožná s cenou konvenčných kotúčov.
Kamera sledujúca oheň
Posledným okruhom predstavených produktov bola kamerová technika so schopnosťou vizuálneho identifikovania ohňa a jeho monitorovania. Podľa Boschu sa jedná o jediné stopercentne funkčné riešenie svojho druhu.
Na rozpoznanie ohňa sa používa rozpoznávanie obrazu a nie infračervená kamera – tá by totiž zachytávala aj horúce brzdové kotúče, horúci motorový priestor v aute a podobne a mohla by ho nesprávne vyhodnotiť.
Táto bezpečnostná kamerová technika nachádza uplatnenie vo výrobe, v tuneloch a kdekoľvek, kde existuje riziko vzniku požiaru.
Doplnkové info:
Bosch pôsobí na Slovensku od roku 1993. Konsolidovaný predaj na slovenskom trhu v roku 2018 dosiahol 489 miliónov eur. Začiatkom roka 2019 zamestnával Bosch na Slovensku takmer 1 100 pracovníkov. Bosch je v krajine zastúpený všetkými svojimi obchodnými oblasťami: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Spoločnosť pôsobí na Slovensku v 4 lokalitách, z ktorých dve sú výrobné závody.
Vydané 21. júna 2019
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Automotive, Bosch, Bosch XLOCK, CO2, CO2 neutralita, Elektrické náradie, Obchodné výsledky, Odporúčané, TK, Tlačová konferencia