Ako správne nabíjať elektromobil (video s Nissan Leaf)

Elektrické automobily je potrebné nabíjať o niečo častejšie, ako bežné vozidlá so spaľovacím motorom. Navyše toto nabíjanie trvá nepomerne dlhšie, ako bežné tankovanie, preto je dobré mať vopred jasno v tom, kedy a kde budete automobil dobíjať.   Ideálne je nabíjať elektromobil doma počas noci, kedy je dostatok času na plné dobitie akumulátorov. Počas nabíjania… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 18. februára 2016
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Elektrické automobily je potrebné nabíjať o niečo častejšie, ako bežné vozidlá so spaľovacím motorom. Navyše toto nabíjanie trvá nepomerne dlhšie, ako bežné tankovanie, preto je dobré mať vopred jasno v tom, kedy a kde budete automobil dobíjať.

 
Ideálne je nabíjať elektromobil doma počas noci, kedy je dostatok času na plné dobitie akumulátorov. Počas nabíjania by malo byť vozidlo vypnuté a zabezpečené pred nechceným pohybom.
Celý proces nabíjania zvyčajne trvá 4 až 7 hodín, ak máte v aute namontovanú 24 kWh batériu. Takou sú vybavené elektromobily Nissan Leaf, na ktorom je demonštrované nabíjanie na videu nižšie. Silnejšie 30 kWh batérie je potrebné nabíjať o niečo dlhšie, od 5,5 do 9,5 hodiny.
Veľmi zásadným faktorom ovplyvňujúcim dobu nabíjania je samotná nabíjacia stanica, či je na jednosmerný alebo striedavý prúd. Rozdiel medzi nimi je veľmi veľký, pretože stanice na striedavý prúd sú v skutočnosti iba prípojky a nie pravé nabíjacie stanice. Tých je na Slovensku najviac. Aby ich bolo možné použiť, je nevyhnutné, aby ste mali vo svojom elektromobile vstavanú nabíjačku – je to však štandardná výbava a tieto vnútorné nabíjačky sú označované napríklad 11kW/16A.
To napovedá o technických parametroch vstavanej nabíjačky a o tom, ako rýchlo budete môcť dobiť batérie. Platí, že čím vyššie sú hodnoty kW a A, tým rýchlejšie je nabíjanie, zjednodušene napísané, prepustí sa tak viac prúdu. Napríklad taká Tesla Model S má štandardnú nabíjačku 11kW/16A, za príplatok ju môžete doplniť ešte o jednu rovnakú. Tak môže využívať plný potenciál aj domácej elektrickej zásuvky 32A. Naopak, taký ľudový elektromobil Volskwagen e-Up! má vstavanú nabíjačku iba 3,6 kW, takže aj keď vozidlo pripojíte k 20 kW nabíjacej stanici, nebudete môcť využiť jej potenciál.
 

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 18. februára 2016
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.