10 spôsobov, akými nám smartfóny zachraňujú svet

Smartfóny sú obrovským zdrojom informácií, ktorý si každý nosíme pri sebe. Vedci sa rozhodli túto skutočnosť využiť a nájsť nové spôsoby využitia smartfónov, ktoré nám pomáhajú zmeniť alebo dokonca zachrániť svet. Niektoré spôsoby sa už aktívne využívajú, iné sú zatiaľ v testovacej fáze. Avšak všetky nasledujúce spôsoby využitia smartfónov sú reálne, praktické a zmysluplné.  … Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 15. januára 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Smartfóny sú obrovským zdrojom informácií, ktorý si každý nosíme pri sebe. Vedci sa rozhodli túto skutočnosť využiť a nájsť nové spôsoby využitia smartfónov, ktoré nám pomáhajú zmeniť alebo dokonca zachrániť svet. Niektoré spôsoby sa už aktívne využívajú, iné sú zatiaľ v testovacej fáze. Avšak všetky nasledujúce spôsoby využitia smartfónov sú reálne, praktické a zmysluplné.

 

10. Monitorovanie znečistenia

Aplikácia CitySense umožňuje zbierať dáta zo senzorov a tým vytvoriť obraz kvality vzduchu. Táto aplikácia je dôležitá napríklad pre astmatikov, keďže im zobrazuje, ktorým oblastiam by sa v daný deň mali radšej vyhnúť. Vedcom a výskumníkom rozšírené používanie aplikácie umožňuje sledovať znečistenie oveľa podrobnejšie ako cez monitorovacie stanice, ktorých je len obmedzený počet.

 

9. Prenosný mikroskop

Táto aplikácia je obzvlášť využiteľná v oblastiach, kde nie je dostupné laboratórne vybavenie. Umožňuje lekárom sledovať vírusové ochorenia a efektívnosť ich liečby aj v odľahlých oblastiach. Druhým využitím by mohlo byť používanie tejto aplikácie v školách na monitorovanie a spoznávanie bežného prostredia.

 

8. Zemetrasenia

Dnešné smartfóny obsahujú zariadenie známe ako MEMS akcelerometer. Pomocou tohto zariadenia sa dá merať stupnica sily zemetrasenia. Vďaka takejto sieti seizmometrov by bolo možné rýchlejšie určiť epicentrum zemetrasenia a vyslať naňho pohotovostné jednotky. Ďalším využitím je sieť umožňujúca včasné varovanie tým, že by boli zozbierané dáta z viacerých smartfónov.

 

7. Zdravotná prípojka

Prostredníctvom zariadení, ktoré sa pripájajú k smartfónom, môžu lekári v rozvojových krajinách diagnostikovať problémy so zrakom, ušné infekcie, poruchy funkcie obličiek alebo prítomnosť alergénov v jedle. Smartfóny sú tiež prenosným ultrazvukovým zobrazovacím systémom, ktorý pomáha lekárom a zdravotným sestrám v poskytovaní starostlivosti v rozvojových krajinách.

 

6. Predpovedanie počasia

Používanie satelitov na sledovanie počasia obnáša mnohé problémy, ktoré pomáha riešiť práve smartfón. Aplikácia SatCam dostane upozornenie, keď okolo prechádza satelit, následne urobí používateľ fotku smerom rovno hore a potom na horizont. Takto môžu pomáhať aj laici vedcom lepšie predpovedať počasie.

 

5. Zber terénnych dát

Aplikácia EpiCollect pomáha vedcom pri práci v teréne ľahko zbierať dáta. Pomohla napríklad veterinárom v Afrike zozbierať dáta o 86 tisícoch zvierat. Používanie smartfónov zlepšuje reálny čas prístupu  k informáciám a napomáha k prevencii vypuknutia chorôb.

 

4. Smartfónová družica

Smartfón sa stal dokonca súčasťou satelitu STRaND-1. Obsahoval aplikáciu Scream in Space, ktorá prehrávala videá predkladané internetom na obežnej dráhe. Neskôr použila NASA fotoaparát na smartfóne, aby urobil snímky Zeme. Veľkou výhodou používania smartfónov vo vesmíre je bezpochyby zníženie nákladov.

 

3. Ľud ako vedecký zdroj

Prostredníctvom aplikácii v telefóne sa aj bežní ľudia môžu stať na chvíľu vedcami či výskumníkmi a poskytnúť tak odborníkom obrovské množstvo dát. Amatérski vedci používajúci aplikáciu dostávajú na oplátku informácie o čase a mieste výskytu zaujímavých javov z niektorej oblasti.

 

2. Štúdium šťastia

Spolupráca počítačových vedcov a psychológov vyústila do aplikácie s názvom EmotionSense, ktorá skúma naše nálady v kombinácii s inými faktormi ako miesto, písanie správ a využívanie telefónu vo všeobecnosti. Kombinácia týchto faktorov pomáha pochopiť vzťah medzi správaním a stavom mysle človeka. Neustále monitorovanie duševnej pohody človeka je tak efektívnejšie ako pri terapii.

 

1. Počítanie

Spracovať veľké množstvo dát si vyžaduje veľmi veľa času. Aplikácia BOINC umožňuje kombinovať silu miliónov androidových zariadení, ktoré sa používajú na celom svete, najlepšie počas nabíjania v noci. Táto aplikácia bola použitá napríklad pri vývoji nových liekov proti HIV.

 

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 15. januára 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.