Veľká recenzia Sony Xperia Z

Sony Xperia Z je sympatický, výkonný, vodeodolný a dizajnovo výborne spracovaný smartfón s OS Android. V nás zanechal výborný dojem a rozhodne získava naše odporúčanie. Pôvodný článok z 8. apríla bol aktualizovaný o recenziu 6. mája 2013. 1. Hardvér 1.1 Displej 1.2 Fotoaparát 1.3 Kamera 1.4 Webkamera 1.5 Výkon procesora a grafika 1.6 Pamäte 2. Softvér 2.1 Operačný systém 2.2 Doplnkový softvér od výrobcu 2.3 Internet,… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 27. októbra 2014
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Sony Xperia Z je sympatický, výkonný, vodeodolný a dizajnovo výborne spracovaný smartfón s OS Android. V nás zanechal výborný dojem a rozhodne získava naše odporúčanie.

Pôvodný článok z 8. apríla bol aktualizovaný o recenziu 6. mája 2013.

1. Hardvér

1.1 Displej

1.2 Fotoaparát

1.3 Kamera

1.4 Webkamera

1.5 Výkon procesora a grafika

1.6 Pamäte

2. Softvér

2.1 Operačný systém

2.2 Doplnkový softvér od výrobcu

2.3 Internet, dáta, sociálne siete

3. Fyzické spracovanie

3.1 Kryty

3.2 Tlačidlá

3.3 Batéria

3.4 Sloty a konektory

3.5 Reprodukor

4. Príslušenstvo

4.1 Balenie

4.2 Headset

4.3 Nabíjačka a USB

5. Doplnkové informácie k recenzii

5.1 Spolupráca

5.2 Zdroje fotografií

5.3 Zdroje technických informácií

5.4 O autorovi recenzie

Recenzia podlieha autorskému zákonu (C) 2013 Erik Stríž pre 3Digital.sk



SONY Xperia Z  v obrazoch - detail. Sledujete 3Digital.sk

1. Hardvér

1.1 Displej

Displej smartfónu Sony Xperia Z má rozlíšenie Full HD (1920×1080 pixelov) a uhlopriečku 5 palcov (12.7 cm). Vysoké rozlíšenie, ktoré bežne vidíme na televíziach s uhlopriečkou väčšou ako 1 meter, je pôsobivé. Hustota rastra je až 441 PPI pixels per inch = pixelov na palec dĺžky, čo je už za hranicou rozoznateľnosti voľným okom. Jednotlivé pixely sa teda ani nesnažte rozoznať.

Veľmi pozitívne hodnotím aj jas displeja, jeho okamžité reakcie na dotyk a pomerne rozsiahle pozorovacie uhly. Je škoda, že displej trocha mení farby, ak sa naň pozerám z veľkého uhla. Zrejme nikdy v živote nebudem telefón používať v uhle 160 stupňov, ale… ale konkurencia (Samsung Galaxy S4 & HTC One) vedela toto spraviť lepšie.

Rovnako negatívne, ako v prípade HTC One, hodnotím čitateľnosť displeja v exteriéri. Je síce pekné, že predná strana telefónu je lesklá a že displej je chránený tvrdeným sklom Corning Gorilla Glass 2, ale práve tento lesk má za následok veľké problémy s používaním telefónu. Keď  som telefón počas slnečných aprílových dní vytiahol z vrecka a nebol som práve niekde v tieni, mal som skutočne problém prečítať meno kontaktu, ktorý mi práve telefonoval. Poteší však, že tento malý neduh sa dá veľmi prakticky vyriešiť ochrannou fóliou s mierne matnejším povrchom. Ak by vám takáto fólia za pár centov nebola po vôli, musíte sa skrátka zmieriť s týmto malým nedostatkom.

SONY Xperia Z  v obrazoch - detail. Sledujete 3Digital.sk

1.2 Fotoaparát

13 megapixelový fotoaparát je veľmi dobrý, fotografie sú pekné, veľké, ostré a nezozmazávajú sa pohybom. Musím však povrdiť skutočnosť, že počet megapixelov v tomto prípade nie je prínosom. HTC One so svojimi štyrmi megapixelmi fotí o niečo krajšie, aspoň taký je môj subjektívny dojem. Ten sa opiera predovšetkým o svetlosť snímkov, avšak ich kvalita je v norme, pokiaľ fotíte počas priaznivých svetelných podmienok. Fotky majú maximálne rozlíšenie až 4128×3096 pixelov.

Fotoaparát využíva bežne dostupné technológie snímania. Elektronická stabilizácia obrazu, automatické zaostrovanie, ostrenie dotykom na ľubovoľný objekt na scéne, detekcia tvárí, panoráma, multisekvenčné snímanie, GPS značkovanie a podobne. Prítomný je aj LED blesk.

1.3 Kamera

Sony Xperia Z nahráva videá v maximálnom rozlíšení Full HD (1920×1080 pixelov), dokáže preostrovať počas nahrávania a dynamicky upravuje vyváženie bielej. V nastaveniach si viete zvoliť okrem normálneho režimu nahrávania aj ďalšie.

1.4 Webkamera

Webkamera umiestnená nad displejom je nevýrazná, ale dobre umiestnená. Rozlíšenie webkamery je 2 megapixely (1600×1200 pixelov) a dokáže nahráva Full HD video so snímkovaním 30 fps. Obraz dokáže kamera zaznamenať s veľmi dobrou svetlosťou bez toho, aby vytvárala výrazné zašumenie, čo je veľmi dobrá správa. Keď s niekým Skypujete, pravdepodobne tak robíte niekedy večer a v interiéri. S takýmito podmienkami sa mnohé webkamery v mobiloch nevedia vysporiadať celkom dobre.

1.5 Výkon procesora a grafika

Sony Xperia Z je výborne vybavený smartfón aj čo sa týka výkonu. Pracuje v ňom čipset Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600, na ktorom je umiestnený 4-jadrový výpočtový procesor 1.5 GHz Krait 300, grafický procesor Adreno 320 a niekoľko ďalších technológií týkajúcich sa prenosu údajov. Grafika Adreno 320 síce nie je tým najlepším, čo dnes možno v mobiloch nájsť, zvládne však všetko, čo od najvýkonnejších mobilov sveta očakávate.

1.6 Pamäte

V smartfóne Sony Xperia Z je pevná 2 gigabajtová pamäť RAM, veľkosť priestoru určeného na ukladanie používateľských dát je 16 GB. To nie je veľmi ohromujúci údaj, avšak podpora pamäťovej karty microSD do maximálnej veľkosti 64 gigabajtov ho značne kompenzuje.

SONY Xperia Z  v obrazoch - detail. Sledujete 3Digital.sk

2. Softvér

2.1 Operačný systém

Smartfón Sony Xperia Z využíva operačný systém Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean), ktorý bude v blízkej dobe možné vylepšiť na Jelly Bean verzie 4.2. Android Jelly Bean je v podaní Xperia Z radikálne pozmenený, s prostredím klasického Androidu sa stretávate v podstate iba pri nastaveniach telefónu.  Inak sa stretávate s prostredím Sony Timescape, ktoré ja osobne hneď po HTC Sense považujem za najlepšiu nadstavbu Androidu na svete.

2.2 Doplnkový softvér od výrobcu

Prostredie Sony TimeScape je výborné. Timescape je nadstavbou, ktorú používajú všetky zariadenia od Sony a poskytuje používateľom lepší zážitok z používania mobilných telefónov vďaka peknému vzhľadu, príjemným prechodovým efektom a doplnkovým funkciám.

2.3 Internet, dáta, sociálne siete

Facebook, Gmail, Google+, Twitter, Instagram a iné siete sú dostupné v podstate z akéhokoľvek miesta v telefóne.  Môžete cez sociálne služby a e-mailové platformy zdieľať všetky položky v pamäti telefónu, dokonca stlačením jediného tlačidla. V otázke sociálnych sietí a internetovej komunikácie poskytuje SONY XPERIA Z absolútny maximum. Bez diskusie, rovnako ako HTC One a Samsung Galaxy S4.

Po stránke konektivity Sony Xperia Z ponúka všetko, čo budete od telefónu vyžadovať aj o dva-tri roky: 2G GPRS EDGE, 3G HSDPA HSUPA, 4G LTE, Bluetooth, microUSB, 3.5 audio, Wi-Fi (a/b/g/n, Direct, DLNA, hotspot), NFC, A-GPS, GLONASS, FM RDS.

SONY Xperia Z  v obrazoch - detail. Sledujete 3Digital.sk

3. Fyzické spracovanie

3.1 Kryty

Do dizajnu smartfónu Sony Xperia Z som sa zaľúbil. Tenká plochá tehlička bez oblín je úžasná. Zadný kryt je lesklý rovnako ako strana s displejom, celý telefón je pevný, tuhý a vzhľadom k 5-palcovej uhlopriečke displeja pomerne masívny. V porovnaní so Samsung Galaxy S4 mi však príde akýsi sofistikovanejší, modernejší. Zrejme práve preto, že Sony sa nechal pozitívne inšpirovať dizajnom od Apple iPhone 4/4S, ktorý mi je veľmi sympatický. O skladnosti a bezpečnosti tohto uni-dizajnu nehovoriac.

Sony Xperia Z je vodeodolný a prachuvzdorný telefón. Samozrejme som to chcel vyskúšať, tak som ho vložil do umývadla a pustil na neho prúd vody. Keď som nezablokoval displej, tak si s ním voda robila čo chcela a spúšťala mi rôzne položky z hlavnej obrazovky, ale na samotný telefón nemala žiadny efekt. Je to výborné. Telefón používam každý deň bez ohľadu na to, či mám alebo nemám ruky čisté a pravidelne si ho dávam k tvári. Keď si pomyslím na to, koľko baktérii a nečistôt sa na ňom nachádza… Sony Xperia Z môžem kedykoľvek umyť bez obavy, že sa mi telefón pokazí.

Kryty sú inak odolné, pevné a nemal som s nimi žiadny väčší problém. Trocha ma mrzelo, že lesklé kryty bránia displeju v jeho čitateľnosti, keď som bol vonku počas slnečného počasia a že sú na nich viditeľné odtlačky prstov.

3.2 Tlačidlá

Na smartfóne Sony Xperia Z veľa tlačidiel nenájdete. Vypínacie tlačidlo na pravom boku je pomerne masívne, dobre hmatateľné. Priamo pod ním nájdete jedno dlhšie tlačidlo, ktoré obsahuje dvojicu menších s funkciou regulovania hlasitosti a zoomu. Mrzí ma, že na telefóne chýba spúšť fotoaparátu, ako som na to pri mobiloch od Sony a Sony Ericcsonu zvyknutý.

3.3 Batéria

Sony Xperia Z som nabíjal približne každý druhý deň. Za to, že som ho nemusel pripájať k nabíjačke každý večer, si u mňa telefón získava kladný bod. Batéria má kapacitu 2330 mAh a nedá sa z telefónu vybrať bez servisných nástrojov.

3.4 Sloty a konektory

Na smartfóne Sony Xperia Z sú všetky sloty a konektory zakryté, aby do nich nevnikla voda. Keď chcete použiť 3,5 mm audio konektor na pripojenie slúchadiel, musíte z neho vybrať malý gumený kryt. Ten je permanentne pripojený na telefón a nehrozí jeho strata alebo odlomenie.

Konektor na pripojenie microUSB káblika je na tom rovnako, je zakrytý plastovým krytom, tiež slot na pamäťovú kartu microSD a microSIM kartu. Manipulácia s nimi je pohodlná a nemyslím si, že s nimi bude mať vôbec niekto akýkoľvek problém.

3.5 Reproduktor

Reproduktor sa nachádza na spodku smartfónu na jeho ľavom dolnom boku. Je dobrý, pomerne hlučný a ani moc nerezonuje, avšak už som počul aj lepšie výkony. V priamom porovnaní s HTC One je značne slabší, ale stále lepší ako Samsung Galaxy S4.

SONY Xperia Z  v obrazoch - detail. Sledujete 3Digital.sk

4. Príslušenstvo

4.1 Balenie

V balení nájdete spolu s telefónom aj veľmi dobrý headset, microUSB kábel s full-size USB koncovkou, adaptér do európskej elektrickej siete 220/230 V a manuál.

4.2 Headset

Slúchadlá sú plnohodnotným headsetom a kvalita zvuku, ktorý reprodukujú, je mimoriadna. Slúchadlá sú štupľové, priamo v balení nájdete celkovo 3 rôzne veľkosti týchto štupľov. Výborne filtrujú okolitý hluk, sú príjemné na nosenie a vzhľadom k dobre spracovanému povrchu gumených štupľov sa „nešmýkajú z uší“.

4.3 Nabíjačka a USB

Štandardné príslušenstvo, USB kábel aj nabíjací adaptér sú bez zvláštnych funkcií alebo vylepšení.

SONY Xperia Z  v obrazoch - detail. Sledujete 3Digital.sk

5. Doplnkové informácie k recenzii

5.1 Spolupráca

Túto recenziu môžete bezplatne používať na svojich e-shopoch. Kontaktujte nás na e-mailovej adrese 3digital@3digital.sk

5.2 Zdroje fotografií

  • Oficiálne tlačové materiály spoločnosti SONY
  • Erik Stríž (3Digital.sk)

5.3 Zdroje technických informácií

  • Oficiálne stránky spoločnosti SONY
  • GSMArena.com

Informácie o tomto príspevku

Vydané 27. októbra 2014
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.