Stručne o smartfónoch Sony Xperia E4 a E4g

Smartfóny Xperia E4 a Xperia E4g sú zdanlivo odlišné telefóny, v skutočnosti však majú spoločné veľmi veľa. Ich hlavný rozdiel tkvie v uhlopriečke displeja a v podpore 4G. Model E4g je síce o kúsok menší, má však 4G a NFC. Je to dostatočný dôvod na príplatok? To je ťažko posúdiť.   Nech si už vyberiete… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 9. júna 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Smartfóny Xperia E4 a Xperia E4g sú zdanlivo odlišné telefóny, v skutočnosti však majú spoločné veľmi veľa. Ich hlavný rozdiel tkvie v uhlopriečke displeja a v podpore 4G. Model E4g je síce o kúsok menší, má však 4G a NFC. Je to dostatočný dôvod na príplatok? To je ťažko posúdiť.

 

Nech si už vyberiete ktorýkoľvek z nich, budete spokojným zákazníkom. Oceňujem príjemné prostredie systému Android s úpravou Timescape, dostatočne vysoký výkon aj na hranie náročnejších hier a jasný displej. Displej má pri oboch modeloch totožné rozlíšenie 540×960 pixelov, model E4g má 4,7-palcovú uhlopriečku. Väčší model E4 má rovných päť palcov v uhlopriečke. Displej využíva obrazovú technológiu IPS LCD, ktorá poteší veľmi vysokým jasom, sýtymi farbami a skvelou exteriérovou čitateľnosťou. Jedinou nevýhodou displeja je, že veľmi malé písmo sa nezobrazuje celkom korektne, akoby bolo mierne rozmazané. Ak však nechcete čítať veľké webstránky bez približovania, nebudete mať žiadny problém.

 

Sony Xperia E4 a E4g (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4 a E4g (foto: 3Digital.sk)

Fotoaparáty v mobiloch E4 a E4g nie sú najlepšie na trhu, občas sa prejavujú pomalými reakciami a neostrými fotografiami, ale majú rozumné rozlíšenie a väčšina fotiek bude kvalitná. Fotky majú zhodné rozlíšenie 5 megapixelov, majú teda veľkosť 2560×1920 pixelov. Obidva mobily majú LED blesk, automatické zaostrovanie a balíček moderných funkcií, kvalita fotiek je priemerná. Priemerná ale neznamená zlá, iba sa nedoťahuje na drahšie fotomobily.

 

Na druhej strane nahrávané video je veľmi dobré. Má rozlíšenie Full HD a nahráva stereo zvuk. Záznam je plynulý, ostrý a plný detailov, automatické vyvažovanie farieb funguje dobre a prakticky tu nemám čo vytýkať.

 

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

 

Rozdiel medzi modelmi E4 a E4g je okrem veľkosti displeja v ich konektivite. Model E4g je vyspelejší, pretože popri všetkých moderných spojeniach disponuje aj mobilnými sieťami 4G LTE a bezkontaktnou funkciou NFC. Ja osobne by som prítomnosť týchto dvoch technológií nepovažoval za tak významné, aby som si za priplatil, ale mnohých môže motivovať práve fakt, že tento 120-eurový mobil má 4G. Mobilný internet tak môžu prenášať aj do notebooku a fungovať výlučne na internete z mobilnej siete.

 

Sony Xperia E4 sa na internete predáva od 105 eur a menšia E4g od 121 eur.

 

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

 

Kľúčové vlastnosti:

Displej: 4,7 palcov (E4g) / 5 palcov (E4), 540×960 px, IPS LCD
Systém: Google Android 4.4 KitKat + prostredie Sony Timescape so softvérom
Pamäte: 1GB RAM, 8GB vnútorná pamäť (z toho 4GB zaberie systém), slot na kartu microSD
Fotoaparát: 5 Mpx, 2560×1920 px, preostrovanie, touch focus, detekcie tváre a úsmevu, LED blesk
Kamera: Full HD video so stereo zvukom
Webkamera: 2 Mpx, 1600×1200 px, HD 720p video
Procesor v E4: 4-jadrový 1,3 GHz Cortex-A7
Procesor v E4g: 4-jadrový 1,5 GHz Cortex A53
Pripojenia: microUSB, 3.5mm audio, FM RDS, Bluetooth 4.1 A2DP, A-GPS, GLONASS, 2G/3G. Model E4g má navyše NFC a 4G LTE.
Batéria: vyberateľná, Li-Ion 2300 mAh

 

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4 (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4g (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4g (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4 a E4g (foto: 3Digital.sk)

Sony Xperia E4 a E4g (foto: 3Digital.sk)

Informácie o tomto príspevku

Vydané 9. júna 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.