Skúsenosti s 5-palcovým Sony Xperia XZ2 Compact
Prémiový 5-palcový smartfón so skvelými kamerami a výborným displejom.
Vydané 25. septembra 2018
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Odporúčané, Recenzia, Smartfón, Sony, Sony Xperia XZ2 Compact, Test
Erik Stríž
Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.
Podporíte distribúciu tohto obsahu?
Smartfón s výbornými kamerami, jasným displejom a čítačkou odtlačkov za stále priaznivé peniaze. Xperia XZ2 Compact je šikovný telefón so zreteľne prémiovým charakterom pre široké spektrum používateľov.
Súčasná ponuka s mobilnými telefónmi je tak rozsiahla, že už je náročné zorientovať sa v nej aj pre odborníkov. V záplave smartfónov preto ľudia vyberajú aj na základe prvého dojmu – v tomto prípade má Xperia XZ2 Compact obrovské šance zaujať, pretože má moderný elegantný dizajn, krásny displej a zaujímavé technické parametre.
Už na prvý pohľad zaregistrujete, že smartfón je hrubší, ako je poslednú dobu zvykom, zadný kryt je dokonca výraznejšie vypuklý. Myslím, že práve on je charakteristickou črtou tejto Xperie a u zákazníkov sa stretne s pochopením. Vďaka tvaru zadnej steny sa smartfón drží dobre aj v jednej ruke, zamatový povrch krytu nemožno zašpiniť odtlačkami prstov. Vyzerá, že je úplne odolný pred škrabancami a akoukoľvek nečistotou. Za takmer dva mesiace používania sa na jeho povrchu neprejavili žiadne mechanické poškodenia či estetické nedostatky.
Podobne je na tom aj sklíčko displeja Corning Gorila Glass 5. Pôsobí dojmom vysokej odolnosti a nezachytáva žiadne odtlačky. Okraje má krásne zaoblené, s taktiež zaoblenými hranami telefónu tvorí jeden kompaktný celok. Displej má vysoké rozlíšenie 1080×2160 pixelov a skvelé farby, uhlopriečka rovných 5 palcov umožňuje písanie jednou rukou, zároveň je dostatočne rozmerný pre sledovanie videí a pestrého obsahu. Obraz podporuje technológie HDR BT.2020, Triluminos display a X-Reality Engine, využíva pritom technologiu IPS LCD. Čierna farba síce nie je stopercentne čierna, ale farby sú sýte, jasné, verné realite.
Dve úžasné kamery
Kamery sú nepochybne najsilnejšou stránkou tohto smartfónu. Predná aj zadná nahrávajú video a za zachytávajú fotografie v prekvapivo vysokej kvalite, vhodne a s mierou využívajú HDR, vynikajúco si vedia poradiť so scénami, kde je súčasne tma aj svetlo.
Hlavný fotoaparát má natívne rozlíšenie 19 Mpx a gyroskopickú stabilizáciu, video môže mať maximálny formát 2160p@30fps (.mp4). Laserový autofocus je zaujímavou funkciou, v praxi sa prejavuje podobne ako ostatné fotomobily – zaostrovanie je pomerne rýchle a presné, chvíľami ale vie zaváhať. Vhodnejšie je, ak používate dvojpolohovú spúšť na boku telefónu, vtedy zhotovenie fotky prebehne skutočne bleskovo.
Počas testu som nafotil približne 500 fotografií a udivuje ma, že väčšina z nich vyzerá veľmi dobre. Nedá sa mi nepochváliť najmä schopnosť zachytávať ostro aj scény so zhoršenými svetelnými podmienkami. Do fotografii síce vtedy vstupuje šum, ale týka sa prevažne pozadia hlavné objektu.
Predná selfie kamera nahráva video v rozlíšení Full HD 1080p@30fps a tiež využíva gyroskopickú stabilizáciu obrazu. Fotografie z prednej kamery možno porovnávať so snímkami hlavného fotoaparátu, sú ostré, bohaté na detaily a farebne pôsobivé.
Prikladám niekoľko fotografií zhotovených hlavným fotoaparátom Sony Xperia XZ2 Compact:
Pamäte a rýchlosť
Sony Xperia XZ2 Compact ponúka základnú pamäť vo veľkosti až 64 GB, čo stále považujeme za nadštandard. Smartfón disponuje aj slotom pre pripojenie pamäťovej karty, jej kapacita je limitovaná na 512 GB. Tento istý slot môžete vo verzii hybridného DUAL SIM využiť aj na druhú SIM kartu, vtedy sa ale musíte externej pamäte vzdať.
V každom prípade Xperia XZ2 Compact oslovuje veľkou pamäťou a ak budete aktívne využívať cloud (predovšetkým pri Google Photos), bude trvať dlho, kým narazíte na jej nedostatok.
Pamäť RAM dosahuje 4 GB, čo je pre operačný systém Android 8.0 Oreo nevyhnutnosť. Smartfón pracuje s čipsetom Qualcomm SDM845 Snapdragon 845, ktorý obsahuje 8 jadier procesorov (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver). Niečo ako nedostatok výkonu by tu nemalo existovať, je ale pravdou, že občas sa Xperia XZ2 Compact spomalila alebo dokonca zasekla – počas dvoch mesiacov asi trikrát, keď som rýchlo spustil fotoaparát a okamžite fotil. Pripisujem to skutočnosti, že som mal v pozadí telefónu spustených množstvo aplikácií, najmä Google Dokumenty s aktívnou úpravou dokumentov.
Kľúčové vlastnosti Sony Xperia XZ2 Compact
Displej: 5″ IPS LCD, 1080×2160 px, 18:9, ~483 ppi, ochrana Corning Gorilla Glass 5
Hlavný fotoaparát: 19 MP, f/2.0, 25mm, 1/2.3″, laserové zaostrovanie, stabilizácia obrazu
Hlavná kamera: rozlíšenia 2160p@30fps, 1080p@60fps, stabilizácia obrazu, HDR
Predný selfie fotoaparát:5 MP, f/2.2, 23mm, 1/5″, video Full HD so stabilizáciou
Pamäte: 64 GB, 4 GB RAM, microSD karta max. 512 GB
Výkon: Android 8.0 Oreo, grafika Adreno 630, 8-jadrový procesor (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver)
Funkcie: USB Type-C, senzor odtlačkov prstov, pripravenosť pre virtuálnu realitu, stereo reproduktory, X-Reality Engine
Rozmery a hmotnosť:135 x 65 x 12.1 mm, 168 g
Cena: približne 580 eur
Zhodnotenie Sony Xperia XZ2 Compact
Súhlasím s tvrdením, že Sony Xperia XZ2 Compact nie je lacný telefón. Jeho cenu ale nepovažujem za prehnanú, pretože zodpovedá vysokému štandardu materiálového vyhotovenia, výdrži na batériu na úrovni reálnych až troch dní. Predovšetkým kamery by som bez problémov zaradil do ešte vyššej triedy, fotky aj videá sú skrátka skvelé. Negatívne hodnotím trocha väčšiu hrúbku telefónu a dlhší čas potrebný pre vyhľadanie nových Wi-Fi sietí v okolí, naopak senzor odtlačkov prstov pracuje rýchlo a spoľahlivo a oceňujem tiež inteligentnú správu nabíjania batérie Stamina.
Vydané 25. septembra 2018
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Odporúčané, Recenzia, Smartfón, Sony, Sony Xperia XZ2 Compact, Test