Peniaze odcudzené na internete sa často nevrátia

Peniaze odcudzené online sa len ťažko vracajú späť. Ide o jedno z hlavných zistení prieskumu spoločností Kaspersky Lab a B2B International, v ktorom oslovili viac ako jedenásťtisíc používateľov v 23 krajinách sveta. Takmer polovica respondentov prieskumu nezískala späť peniaze, ktoré im boli odcudzené podvodnými online transakciami. V porovnaní s európskym priemerom (41%) sú na tom najhoršie… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 14. januára 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Peniaze odcudzené online sa len ťažko vracajú späť. Ide o jedno z hlavných zistení prieskumu spoločností Kaspersky Lab a B2B International, v ktorom oslovili viac ako jedenásťtisíc používateľov v 23 krajinách sveta. Takmer polovica respondentov prieskumu nezískala späť peniaze, ktoré im boli odcudzené podvodnými online transakciami. V porovnaní s európskym priemerom (41%) sú na tom najhoršie v susednej Českej republike, kde ukradnuté peniaze už viac nevidelo až 69% opýtaných.

Hoci finančné inštitúcie väčšinou sľubujú náhradu škôd, 14% obetí finančných online podvodov v Európe v prieskume priznalo, že dostali späť len časť ukradnutých peňazí a 27% nedostalo vôbec nič. 59% respondentov v Európe a dokonca len 31% opýtaných v susedných Čechách uviedlo, že svoje peniaze získali späť v plnej výške. Straty pritom môžu byť vysoké. Priemerná čiastka odcudzená kybernetickými zločincami presahuje 265 EUR, pričom až 16 percent Európanov priznalo stratu presahujúcu čiastku 850 EUR. Ľudia sú pritom k hrozbám na internete pomerne ľahostajní. Každý šiesty (16%) z opýtaných respondentov v Európe si myslí, že finančné podvody na internete sú zriedkavé a im sa prihodiť nemôžu. Iba 22% ľudí sa skutočne obáva kyberútokov na ich bankové účty, hoci podľa štatistík im čelila viac ako polovica používateľov (52%) v Európe aspoň raz v priebehu minulého roka.

Aj pokiaľ ste si celkom istý, že v prípade online podvodu vám finančná inštitúcia alebo internetový obchod nahradí peniaze odcudzené z vášho účtu, mali by ste byť aj tak opatrný. Svoje peniaze môžete skutočne získať všetky späť – aj keď štatistiky naznačujú, že sa tak stane asi len v polovici prípadov. Avšak čas a stres, ktorý pri tom prežijete, vám nenahradí nikto. To je dôvod, prečo je dôležité venovať zvýšenú pozornosť ochrane dôverných informácií, vrátane vašich finančných dát,“ povedala Elena Charčenko, riaditeľka pre spotrebiteľské produkty Kaspersky Lab.

Analytici preto odporúčajú poistiť si online transakcie nainštalovaním kvalitnej internetovej ochrany, akú poskytuje napríklad Kaspersky Internet Security – multi-device 2015. Tá okrem iného obsahuje aj technológiu Safe Money, vďaka ktorej je možné bezpečne vykonávať online peňažné transakcie. Tento nástroj taktiež chráni používateľa a identifikuje podvodné a podozrivé stránky internetových obchodov a tiež kontroluje, či niekto nezaznamenáva činnosť klávesnice a tým predchádza riziku zneužitia.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 14. januára 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.