Limitovaná edícia českých hodín PRIM Orlík

Hodinky PRIM Orlík II. z limitovanej 100-kusovej edície Tobruk predstavujú v histórii domácej výroby hodiniek podobný míľnik ako originál z roku 1965. Vtedy sa jednalo o prvý model hodiniek Prim vyrobený z nerezovej ocele, navyše s garantovanou vodotesnosťou do 6 ATM. Ich cena je takmer 3-tisíc eur. PRIM Orlík II. LE Tobruk 2015 je prvým modelom… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 15. apríla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Hodinky PRIM Orlík II. z limitovanej 100-kusovej edície Tobruk predstavujú v histórii domácej výroby hodiniek podobný míľnik ako originál z roku 1965. Vtedy sa jednalo o prvý model hodiniek Prim vyrobený z nerezovej ocele, navyše s garantovanou vodotesnosťou do 6 ATM. Ich cena je takmer 3-tisíc eur.

PRIM Orlík II. LE Tobruk 2015 je prvým modelom priamok zhotoveným z titánu , ktorý je vďaka skrutkovacie korunke schopný odolať skúšobnému tlaku 10 ATM. Navyše titán vďaka svojej vyššej tvrdosti dodáva hodinkám zvýšenú odolnosť proti poškriabaniu a to pri poklese celkovej hmotnosti hodiniek oproti štandardnej oceľovej verzii. Konvexné zafírové sklo hodiniek s hrúbkou 2,5 mm je zo spodnej strany opatrené antireflexnou vrstvou. Otočný krúžok sa svietiacim bodom na číslicu 12 je doplnený stupnicou zo špeciálnej čiernej vrstvy Blacktop, ktorá je extrémne odolná proti poškriabaniu.

 

Číselník vo farbe púštneho piesku a čierne oceľové rúčky sú opatrené svietiace farbou Super-LumiNova. Závitové veko osadené zafírovým sklom je označené poradovým číslom hodiniek v rámci limitovanej 100 kusovej edície a motívom púštne krysy, čo bolo neformálne označenie pre spojenecké vojakov brániace prístav Tobruk. Červená farba zadnej strany vychádza z historickej predlohy.

 

PRIM Orlik (1)

 

V hodinkách je použitý strojček PRIM, kaliber 98.01 s automatickým naťahovaním, ktorý sa kompletne vyrába v spoločnosti ELTON hodinárska, as . Rotor je dekorovaný motívom českého leva a nápisom Czech Made. Frekvencia zotrvačníka strojčeka činí 21.600 kyvov za hodinu. Spoľahlivý chod zaručuje 22 funkčných hodinových kameňov z rubínu.

 

Neoddeliteľnú súčasť hodiniek Prim Orlík II. z limitovanej edície Tobruk tvorí vonkajší obal s vyrazeným logom Prim Manufacture 1949, drevená darčeková krabička s natisknutá historickou fotografiou československého vojaka, príslušníka 11. východného československého práporu, vyfoceného u pevnôstky č.19, ktorú používali obrancovia Tobruku, ďalej náhradný remienok tzv. NATO strap , hodinársky skrutkovač a medzinárodné záručná karta.

 

Každý zákazník navyše dostane ďalší zberateľský unikát – knihu „Bol som Tobrucké krysou“, vlastnoručne podpísanú priamym účastníkom bojov pri Tobruku – brigádnym generálom vv Stanislavom Hnělička.

 

Od ukončenia II. svetovej vojny tento rok uplynie už 70 rokov. Jednou z najvýraznejších slovenských osobností, ktorá sa aktívne zúčastňovala bojov proti nacizmu, bol aj armádny generál Karel Klapálek (1893-1984) . Tento rodák z Nového Mesta nad Metují, kde má spoločnosť ELTON hodinárska, as svoje sídlo, velil 11. východnému československému práporu, ktorý pomáhal brániť líbyjský prístav Tobruk pred nemeckými a talianskymi útočníkmi. Generál Klapálek viedol československé jednotky do boja na troch kontinentoch – v Ázii, Afrike a Európe. Žiadny iný čs. veliteľ nevelel poľné jednotke s tak pestrým výberom bojisku. Po vojne pôsobil ako vojenský veliteľ v Prahe. V päťdesiatych rokoch minulého storočia bol ako politicky nespoľahlivý prepustený z armády, odsúdený vo vykonštruovanom procese a väznený. Neskôr bol plne rehabilitovaný a v roku 1968 dostal štátne vyznamenanie Hrdina ČSSR. Je tiež držiteľom najvyšších britských, sovietskych, amerických, francúzskych, juhoslovanských a rumunských vojenských poriadkov

Bitka o Tobruk znamenala prvý výraznejší zapojenie Čechoslovákov do pozemných bojov druhej svetovej vojny.

 

Zdroj: PRIM

Informácie o tomto príspevku

Vydané 15. apríla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.