Smarthodinky za 13 eur? GT08 fungujú veľmi obmedzene, ale za tých pár eur je to v poriadku.
Nakúpili sme na Aliexpresse inteligentné hodinky s názvom GT08. Sú to vraj smarthodinky, ktoré sa oplatí kúpiť, pretože sú mimoriadne lacné a funkčné. V skutočnosti nie sú smart, nie sú ani veľmi funkčné. Ale keď uvážime, že stoja menej ako dvadsať eur, je to takmer šokujúce, čo dokážu. Na Slovensku sa tieto digitálky 21…. Prečítať celé
Vydané 10. októbra 2017
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Aliexpress, Čína, Doplnky, Hodiny, Lacné, Odporúčané, Príslušenstvo, Recenzia, Smart, Smarthodinky, Test
Erik Stríž
Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.
Podporíte distribúciu tohto obsahu?
Nakúpili sme na Aliexpresse inteligentné hodinky s názvom GT08. Sú to vraj smarthodinky, ktoré sa oplatí kúpiť, pretože sú mimoriadne lacné a funkčné. V skutočnosti nie sú smart, nie sú ani veľmi funkčné. Ale keď uvážime, že stoja menej ako dvadsať eur, je to takmer šokujúce, čo dokážu.
Na Slovensku sa tieto digitálky 21. storočia predávajú za ceny od 25 eur vyššie. V zahraničných e-shopoch ich nájdete aj za ceny okolo desať eur, pričom poštovné je buď zdarma alebo iba na úrovni okolo troch eur. Je šialené, že hoci malý, ale predsa kúsok elektroniky so senzormi, dotykovým displejom, vstavaným počítačom a batériou stojí tak málo.
Musím sa priznať, že aj keď som bol spočiatku veľmi skeptický, čo sa týka fyzického vyhotovenia, po doručení a rozbalení balíčka som bol milo prekvapený. Púzdro hodiniek má realistický metalický efekt, hoci nepochybujem, že je to iba lakovaný plast. Púzdro nevŕzga, nič z neho nevytŕča, stlačenie bočného tlačidla je nasledované zreteľnou odozvou. Kryt microUSB konektora je z iného materiálu ako zvyšok púzdra, avšak na svojom mieste drží pomerne pevne. Myslím si však, že po určitej dobe začne odpadávať. Zadný kryt je pomerne hrubý, pod ním nájdete slot pre SIM kartu, slot pre pamäťovú kartu typu microSD a miniatúrnu Li-Pol batériu.
Hodinky sú síce o niečo robustnejšie, ako by som chcel, ale ani na dámskej ruke nepôsobia priveľké alebo nemotorne (moja žena so supertenkými rukami nie dobrý príklad). Na pánskej ruke vyzerajú hodinky dobre, pretože pomerne presne kopírujú dizajn Apple Watch. Displej je však výraznejšie odlíšený od zvyšku prednej strany a pravý bok sa od Apple Watch mierne odlišuje.
Displej je naozaj dobrý. Má rozlíšenie iba 240×240 pixelov, ale je dobre čitateľný, farby sú jasné a sýte, pozorovacie uhly však nie sú ideálne. Už pri miernom náklone vyzerajú farby odlišne a čierna sa mení na šedú až bielu.
Prvý štart
Pred štartom hodiniek odporúčam nabiť batériu pomocou USB káblika. Pozor, ak to nie je nevyhnutné, nenabíjajte hodinky pomocou normálnej nabíjačky k mobilu, použite radšej USB port z počítača. Za hodinku budete mať hodinky nabité na celý deň.
Keď do zariadenia vložíte pamäťovú kartu (ja som použil takú starú 1GB, viac v hodinkách ani potrebovať nebudete) a SIM kartu, môžete ich zapnúť dlhým stlačením bočného tlačidla. Týmto tlačidlom sa nedá otáčať, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Pri prvom štarte si nemožno nevšimnúť šialene hlasné vibrácie. Tieto vibrácie sú hlasnejšie ako zvuk zo samotného reproduktora, s inými smarthodinkami od Samsungu či Sony sa to nedá ani porovnať.
Nie sú smart a problém je aj s pripojením na internet
Hodinky vraj umožňujú aj doinštalovanie ďalších aplikácií, avšak na pamäťovú kartu ich dostanete iba vtedy, keď budete mať v hodinkách SIM kartu s prístupom na internet. Prístup si navyše musíte nadefinovať manuálne cez nastavenia. Pre manuálne nastavenie internetu vášho operátora pohľadajte prístupové údaje cez Google. Kedysi to bola bežná vec, dnes už toto manuálne nastavenie pôsobí otravne. Aj keď internet nastavíte, nie je dôvod na radosť – hodinky sa k internetu pripájajú cez GPRS, čo znamená extrémne pomalé pripojenie.
Po napísaní kódu *#00000000# sa zobrazí skryté menu a v ňom aj odkaz na centrum s aplikáciami. Avšak mne sa nepodarilo stiahnuť ani samotnú aplikáciu, ktorá tieto aplikácie zobrazuje, internetové pripojenie na hodinkách jednoducho nefungovalo. Stále bol zobrazený iba text „Library Update“ a po dvoch minútach hodinky vypísali chybovú hlášku „Time Out“. Bol som teda odkázaný na to, čo GT08 ponúkajú v základnej výbave. Veľa toho nie je, pretože aj niektoré ikony v hlavnom kruhovom menu sú iba odkazmi na stiahnutie aplikácií. A internet nefunguje. Platí to pre Facebook, Twitter, Internetový prehliadač a Whatsapp.
Čo hodinky GT08 majú, je nasledovný softvér:
- SMS správy
- telefonovanie
- galéria fotografií z pamäťovej karty
- správca súborov
- kalendár
- hodiny s budíkom
- opakovaný budík (napr. každých 20, 60, 11 minút a pod.)
- kalkulačka
- hudobný prehrávač prepojený s mobilom
- Bluetooth spúšť fotoaparátu na mobile
- vlastný fotoaparát
- mikrofón
- počítadlo krokov
- časovač spánku
- to-do zoznam
Volanie a SMS-ky
Hodinky sa dajú prepojiť s akýmkoľvek Android telefónom a používať ako bluetooth handsfree. Osobne si myslím, že práve toto je najlepšie využitie týchto hodiniek. Keď som sedel v aute a mal som hodinky na rukách, mohol som zdvihnúť a volať s hlasným odposluchom, pričom aj druhá strana ma počula dobre. S rukou na volante sa telefonuje celkom pohodlne, stačí rozprávať o trochu hlasnejšie ako pri bežnom rozhovore.
Na miniatúrnom displeji sa dajú písať aj SMS-ky, prekvapivo to nie je tak náročné a nepraktické, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Virtuálna klávesnica má rozloženie 2ABC, ktoré bolo kedysi na každom telefóne s numerickými tlačidlami.
Fotoaparát a počítadlo krokov
V hodinkách pracuje asi tá najlacnejšia a najstaršia digitálna kamera pre mobily. Má rozlíšenie iba 320×240 pixelov (resp. 240×240px pri štvorcovom formáte) a úbohú obrazovú kvalitu. Navyše fotí zrkadlovo. Fotografie sa pomocou Bluetooth dajú poslať do telefónu a tak šíriť ďalej. A že ak je tá obrazová kvalita? Posúďte sami:
Príjemne som bol prekvapený aj z toho, ako presne funguje krokomer. Kroky počíta naozaj spoľahlivo, toto sa inžinierom v Číne podarilo. Nemyslím si, že by ste si s týmito hodinkami chodievali zabehať, pretože podľa môjho názoru bude ich púzdro rýchlo podliehať korózii kvôli potu, ale ako základné počítadlo krokov stačia. Okrem počtu krokov hodinky sledujú aj trvanie tréningu/chôdze a prepočítavajú množstvo spáleného tuku a prejdenú vzdialenosť. Tieto čísla sú iba informatívne a nepresné, ale ako taký kontrolný údaj poslúžiť vedia.
Zhodnotenie
Smarthodinky GT08 nie sú smart a nie sú to ani hodinky. Iba tak vyzerajú. S Apple Watch sa nemôžu ani porovnávať, hoci na prvý pohľad vyzerajú podobne. Budete mať s nimi ťažkosti, pretože takmer nič nevedia a aj to, čo vedia, dokážu iba v primitívnej grafike a v používateľsky nie celkom ideálnom rozhraní. Doplnkové aplikácie do nich inštalovať vraj ide, ale mne sa to nepodarilo.
Ideálne využitie týchto hodiniek vidím nasledovne: štýlové bluetooth do auta, diaľková spúšť fotoaparátu, krokomer, stopky, hodinky.
Vydané 10. októbra 2017
Zverejnil Erik Stríž
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Aliexpress, Čína, Doplnky, Hodiny, Lacné, Odporúčané, Príslušenstvo, Recenzia, Smart, Smarthodinky, Test