Firmy podceňujú kybernetickú bezpečnosť, neriešia vlastných dodávateľov

Podľa aktuálneho prieskumu Kaspersky Lab až 47 % podnikov utrpela stratu či únik údajov v dôsledku incidentu, ktorý zasiahol infraštruktúru dodávateľa IT služieb. Napriek miliónovým škodám riziká prichádzajúce od tretích strán podceňuje stále väčšina firiem.   Rýchly a nekontrolovaný prechod na cloudové služby sa firmám nemusí vždy vyplatiť. Obzvlášť, ak nemajú jasne definované bezpečnostné stratégie a ponechajú… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 16. januára 2018
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Podľa aktuálneho prieskumu Kaspersky Lab až 47 % podnikov utrpela stratu či únik údajov v dôsledku incidentu, ktorý zasiahol infraštruktúru dodávateľa IT služieb. Napriek miliónovým škodám riziká prichádzajúce od tretích strán podceňuje stále väčšina firiem.

 

Rýchly a nekontrolovaný prechod na cloudové služby sa firmám nemusí vždy vyplatiť. Obzvlášť, ak nemajú jasne definované bezpečnostné stratégie a ponechajú množstvo dát nekoordinovane sa pohybovať medzi množstvom externe prístupných aplikácií. V aktuálnom prieskume spoločnosti Kaspersky Lab sa pritom až 35 % podnikov priznalo, že nemajú ani len základný prehľad o tom, ktoré z korporátnych informácií sú uložené na firemnom serveri a ktoré spravujú poskytovatelia cloudovej infraštruktúry.

Cloudové služby sú stále populárnejšie, pretože poskytujú firmám neobmedzený dátový priestor a prístup k informáciám kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Umožňujú im využívať všetky výhody kľúčových technológií, ktoré zefektívňujú ich operačné procesy, čo sa pozitívne premieta do plnenia ich plánov a následného rastu. Preto nie je prekvapivé, že až 78 % podnikov už dnes aktívne využíva aspoň jednu z tzv. SaaS (softvér-ako-služba) platforiem. Z prieskumu bezpečnostnej spoločnosti, ktorý bol zameraný predovšetkým na firmy, ďalej vyplynulo, že takmer rovnaký počet – trištvrtiny podnikov (75 %) plánujú v blízkej budúcnosti presunúť do cloudu viac aplikácií. Pokiaľ ide o model založený na IaaS (infraštruktúra-ako-služba), dnes už takmer polovica (49 %) veľkých podnikov a 45 % malých a stredných firiem sa snaží outsourcovať IT infraštruktúru a procesy od externých dodávateľov, teda tretích strán.

V mnohých prípadoch však tlak na rýchle zavedenie, ako aj vidina úspory prevádzkových nákladov, odsúvajú bezpečnosť na druhú koľaj. Firmy často využívajú cloudové služby a IT infraštruktúru poskytovanú tretími stranami bez toho, aby mali zavedené bezpečnostné stratégie na ochranu korporátnych informácií. Prieskum Kaspersky Lab ukázal že 7 z 10 podnikov využívajúcich služby poskytovateľov SaaS a cloudových modelov nemá žiadnu bezpečnostnú stratégiu pre prípady incidentov, ktoré by ich mohli zasiahnuť práve cez týchto dodávateľov. Štvrtina sa dokonca priznala, že v ich obchodnom vzťahu nemá dodávateľ jasne špecifikovanú mieru zodpovednosti v prípade incidentu.

Vývoj za posledných 12 mesiacov naznačuje, že spoliehanie sa v otázkach bezpečnosti len čisto na poskytovateľa cloudových služieb je skutočne riskantnou stratégiou. Naznačujú to nakoniec aj výsledky prieskumu – 42 % podnikov sa totiž necíti dostatočne chránených pred útokmi, ktoré by mohli zasiahnuť dodávateľov cloudových služieb, pričom štvrtina z týchto firiem už má vlastnú skúsenosť s bezpečnostnými incidentmi na IT infraštruktúru tretej strany.

Podceňovanie otázok bezpečnosti voči akýmkoľvek tretím stranám, ktorým firma zveruje do rúk cenné dáta, môže spôsobiť obrovské škody. Podľa štatistík stála za posledné obdobie takáto ľahostajnosť veľké firmy v priemere 1,2 milióna dolárov, v prípade malých a stredných podnikov hovoríme o finančných škodách okolo 100-tisíc dolárov. V prípade incidentov pochádzajúcich od tretích strán boli najčastejšie zasiahnuté tieto tri typy údajov: citlivé informácie o zákazníkoch  (49 % u malých a stredných podnikov, 40 % u veľkých spoločností), informácie o zamestnancoch (35 % u malých a stredných podnikov, 36 % v prípade veľkých spoločností) a e-mailová a interná komunikácia (31 % u malých a stredných podnikov a 35 % u veľkých spoločností).

Preto je dôležité, aby spoločnosti mali pod kontrolou všetky dáta, ktoré putujú na externé úložiska a ktoré sa ocitnú v rukách tretích strán, a mali by mať zavedené účinné bezpečnostné stratégie.

Rýchle tempo digitálnej transformácie dnes so sebou prináša viac efektivity a flexibility do firemných procesov. Na druhej strane však stojí pred množstvom bezpečnostných výziev, ktoré ohrozujú obchodné plány. V oblasti ochrany cloudových služieb sa snažíme neustále rozširovať našu ponuku, aby sme ju posúvali na vyššiu úroveň a boli stále o krok pred kyberzločincami. Naši zákazníci profitujú z bezpečnosti našich agile technológií, ktoré sú schopné v reálnom čase ochrániť cloudové infraštruktúry každej veľkosti a tvaru. To zahŕňa napr. ochranu pre Amazon Web Services a Microsoft Azure, ale aj pre cloudové aplikácie Microsoft Office 365 a komplexné riešenia pre hybridné cloudy,“ povedal Alessio Aceti, šéf sekcie Enterprise Businesses, Kaspersky Lab.

Viac o trendoch v bezpečnosti cloudových služieb nájdete v správe: https://www.kaspersky.com/blog/cloud-zoo/. Informácie o produktoch a riešeniach Kaspersky Lab na ochranu podnikov v oblasti cloud security nádjete na: https://www.kaspersky.com/enterprise-security/cloud-security.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 16. januára 2018
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.