Bionická protéza ovládaná len myšlienkami je už realitou

Vedeckým pracovníkom z University of Houston sa podarilo dosiahnuť významný míľnik v oblasti ovládania protéz. 56-ročný muž s amputovanou hornou končatinou vedel ovládať bionickú protézu len s pomocou svojich myšlienok. Bionická ruka a ani meranie elektrických impulzov ľudského mozgu nie sú práve najnovšie technológie – vo vedeckej obci sú známe nielen experimenty, ale aj praktické využitie… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 23. apríla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Vedeckým pracovníkom z University of Houston sa podarilo dosiahnuť významný míľnik v oblasti ovládania protéz. 56-ročný muž s amputovanou hornou končatinou vedel ovládať bionickú protézu len s pomocou svojich myšlienok.

Bionická ruka a ani meranie elektrických impulzov ľudského mozgu nie sú práve najnovšie technológie – vo vedeckej obci sú známe nielen experimenty, ale aj praktické využitie týchto dvoch, pre bežného človeka celkom nepochopiteľných, technológií.

Najnovší test z dielne University of Houston však na ovládanie bionickej ruky využil výlučne myšlienky používateľa bez akéhokoľvek zásahu do tela, teda išlo o neinvazívnu metódu. Používateľ mal na hlave umiestnených niekoľko senzorov, ktorých záznamy boli spracovávané počítačom a vykonávané bionickou rukou. 56-ročný muž takto zdvihol fľašu a kreditnú kartu.

 

Bionická protéza ovládaná mozgom bez invazívneho zásahu (foto: University of Houston)

Bionická protéza ovládaná mozgom bez invazívneho zásahu (foto: University of Houston)

 

Ovládanie myšlienkami už poznáme, ale sú potrebné väčšie zásahy

Výsledky posledných testov z Houstonu sú veľmi pôsobivé, pretože k ovládaniu bionickej ruky nie je potrebný praktický žiadny zásah do tela používateľa. Ovládanie umelých končatín výlučne myšlienkami však poznáme už nejaký ten rok aj v praxi.

Funguje to tak, že bionická končatina reaguje na podnety zo svalov, ktoré sa nachádzajú na konci ešte existujúcej končatiny – hoci nie celej. Pozrite si videá nižšie, možno budete prekvapení, čo je možné získať, ak si klient dostatočne priplatí.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 23. apríla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.