Ako sa správame na Facebooku?

Používanie Facebooku sa stalo bežnou súčasťou života moderného človeka. Častokrát si ani neuvedomujeme, koľko informácií sa dá z nášho správania na sociálnych sieťach vyčítať a koľko spoločných znakov v ich používaní máme napríklad s príslušníkmi rovnakého pohlavia, rovesníkmi alebo na základe nášho vzťahového statusu. V roku 2012 uskutočnili psychológovia zo Spojených štátov medzinárodný výskum o tom,… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 26. januára 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Používanie Facebooku sa stalo bežnou súčasťou života moderného človeka. Častokrát si ani neuvedomujeme, koľko informácií sa dá z nášho správania na sociálnych sieťach vyčítať a koľko spoločných znakov v ich používaní máme napríklad s príslušníkmi rovnakého pohlavia, rovesníkmi alebo na základe nášho vzťahového statusu. V roku 2012 uskutočnili psychológovia zo Spojených štátov medzinárodný výskum o tom, ako sa ľudia správajú na Facebooku. Tu je niekoľko zaujímavých výsledkov:

 

1. Najaktívnejšie sú na Facebooku ženy, mladí ľudia a slobodní užívatelia.

Skúmané boli faktory ako sociálne porovnávanie, prezeranie si fotiek, hľadanie osobných informácii o druhých ľuďoch, skupinová interakcia, vytváranie dojmu prostredníctvom profilovej fotky, sociálna interakcia, zdieľanie linkov na videá a články a rodinná aktivita.

 

2. Ženy trávia na Facebooku viac času, majú viac priateľov a častejšie používajú profilovú fotku na vytvorenie dobrého dojmu.

V porovnaní s mužmi sa ženy tiež viac zaujímajú o vzťahový status iných a dávajú viac komentárov k príspevkom iných žien. Ženy si dávajú viac záležať na výbere profilovej fotky a viac sa zaujímajú o fotky svojich priateľov. Mužov viac zaujímal počet priateľov ich priateľov na Facebooku, avšak, nie celkom podľa očakávaní, ich nezaujímali akademické a kariérne úspechy iných.

 

Logitech AnyAngle pre iPad Air 2 a iPad mini

 

3. Ženy a starší ľudia sa zapájajú viac do online rodinnej aktivity.

Ako by sa dalo očakávať, starší ľudia trávia na Facebooku najmenej času, majú menej priateľov a vo všeobecnosti sa menej zapájajú do väčšiny aktivít v porovnaní s mladšími ročníkmi. Čas strávený na Facebooku najčastejšie venujú priamej komunikácii s jednotlivcami, častejšie si pozerajú vlastný profil a rodinné fotografie. Starší ľudia si tiež zriedkavejšie pozerajú profily svojich rovesníkov, čo však môže súvisieť skôr s tým, že je stále iba málo zástupcov staršej generácie, ktorí sú aktívni na sociálnych sieťach.

 

4. Vzťahový status má vplyv na Facebookovú aktivitu mužov, ale iba malý vplyv na aktivitu žien.

Muži, ktorí boli vo vzťahu, trávili menej času pozeraním si profilov žien, venovali menej času písaniu príspevkov, komentovaniu a pozeraniu si fotiek. U žien toto pravidlo neplatilo a teda ženy, ktoré boli vo vzťahu, trávili rovnako veľa času na Facebooku ako ženy, ktoré neboli aktuálne vo vzťahu. Pre obidve pohlavia však platilo, že ako bol daný užívateľ nezadaný, dal si viac záležať na sebaprezentácii prostredníctvom profilovej fotky.

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 26. januára 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.