Aj Slovensko bude súčasťou veľkej zmeny vo vzdelávaní
Nezisková vzdelávacia organizácia JA Slovensko sa stala súčasťou európskej iniciatívy na podporu podnikateľského vzdelávania The European Entrepreneurship Education NETwork (EE-HUB). Hlavným cieľom iniciatívy je zlepšiť kvalitu podnikateľského vzdelávania, ktoré je súčasťou riešenia problému vysokej nezamestnanosti mladých ľudí, či v motivácii ich ďalšieho vzdelávania. Otvorenej diskusie sa zúčastnili aj poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec a štátny… Prečítať celé
Vydané 19. marca 2018
Zverejnil Tlačový servis
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Biznis, JA Slovensko, Správy, Tlačová správa, Vzdelávanie
Podporíte distribúciu tohto obsahu?
Nezisková vzdelávacia organizácia JA Slovensko sa stala súčasťou európskej iniciatívy na podporu podnikateľského vzdelávania The European Entrepreneurship Education NETwork (EE-HUB). Hlavným cieľom iniciatívy je zlepšiť kvalitu podnikateľského vzdelávania, ktoré je súčasťou riešenia problému vysokej nezamestnanosti mladých ľudí, či v motivácii ich ďalšieho vzdelávania. Otvorenej diskusie sa zúčastnili aj poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky Rastislav Chovanec.
Týždeň podnikateľského vzdelávania, nad ktorým prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky, úspešne odštartoval diskusiou na tému Podnikateľské vzdelávanie na Slovensku. Po prvýkrát si za jeden stôl sadli zástupcovia verejného i biznis sektora v rámci európskej iniciatívy na podporu podnikateľského vzdelávania EE-HUB.
Európska vzdelávacia organizácia JA Europe v spolupráci so Citi Foundation, firemnou nadáciou globálnej banky Citi, vytvorila iniciatívu na zvýšenie podnikateľského vzdelávania na školách s názvom EE-HUB. Iniciatíva vznikla, aby spojila expertov naprieč celou Európou a pomohla naplniť akčný plán Podnikanie 2020. Jej cieľom je spájať organizácie vo verejnom a súkromnom sektore na regionálnej, národnej i európskej úrovni. Vzdelávanie žiakov základných a stredných škôl v oblasti podnikateľského vzdelávania je pre Európu jednou z kľúčových oblastí. Zručnosti, ktoré žiaci aj vďaka tomuto vzdelávaniu získajú, ich dokážu lepšie pripraviť nie len pre trh práce, ale aj na vlastné podnikanie. „Iniciatíva Citi Foundation Pathways to Progress sa zaviazala viac presadzovať program v oblasti podnikateľského vzdelávania po celom svete. Zapojenie ďalších krajín, vrátane Slovenska, umožní vzájomné zdieľanie osvedčených postupov a know-how medzi mimovládnymi organizáciami, vládami a spoločnosťami, ktoré pozitívne vplývajú na mladých ľudí.”, hovorí Veronika Špaňárová, generálna riaditeľka Citibank Europe plc, pobočky zahraničnej banky na Slovensku. Podnikavosť je jednou zo zručností, ktorá je v dnešnej dobe považovaná za vysoko aktuálnu.
„Efektívna spolupráca medzi verejným a komerčným sektorom môže zabezpečiť vysoko kvalitné a systematické vzdelávanie podnikateľských zručností. Veríme, že v rámci európskej iniciatívy EE-HUB získame užitočné partnerstvo, ktoré zvýši kvalitu vzdelávania v našej krajine.“, uviedla Eva Vargová, generálna riaditeľka JA Slovensko. Diskutovať o aktuálnej situácii v slovenskom školstve prišiel aj poslanec Európskeho parlamentu, Ivan Štefanec, ktorý je ambasádorom iniciatívy EE-HUB za Slovenskú republiku. Potvrdil, že Európsky parlament aktívne spolupracuje s európskou organizáciou JA Europe a spoločne hľadajú riešenia pre zlepšenie podnikateľského vzdelávania v európskych krajinách.
JA Slovensko už 26 rokov realizuje vzdelávacie programy na podporu podnikateľského vzdelávania na slovenských základných a stredných školách. V minulom školskom roku zapojila 992 učiteľov a viac ako 23 300 študentov. Absolventom programu JA Aplikovaná ekonómia z roku 1995 je aj súčasný štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec, ktorý ponúkol spoluprácu školám, ktoré realizujú JA programy a je otvorený spoločným aktivitám. Zároveň dodal, že agentúra Slovak Business Agency, bude aj naďalej úzko spolupracovať s organizáciou JA Slovensko a tým vytvárať čo najlepšie podmienky pre školy zapojené do podnikateľského vzdelávania.
Zástupcovia biznis sektora otvorene hovorili o absencii potrebných zručností u mladých ľudí. Zároveň prisľúbili podporu škôl v regiónoch, ktoré majú problém s účasťou konzultantov z praxe v školách. Európski a národní tvorcovia politík a štátny predstavitelia zo všetkých šiestich krajín sa zídu v plenárnom zasadnutí v júni 2018 v Budapešti. Hlavnou témou budú získané osvedčené postupy z jednotlivých krajín.
Na Slovensku bude Týždeň podnikateľského vzdelávania pokračovať aktivitami, kde študenti z celého Slovenska ukážu verejnosti svoju celoročnú prácu a kreativitu. Organizácia JA Slovensko tak predstaví podnikateľské vzdelávanie na Slovensku v praxi a to na súťažiach JA Veľtrh podnikateľských talentov a JA Vitajte v našom regióne, ktoré sa budú realizovať v Avion Shopping Park Bratislava.
Vydané 19. marca 2018
Zverejnil Tlačový servis
Zdroj témy:
Titulná fotografia:
Obsahuje tieto témy: Biznis, JA Slovensko, Správy, Tlačová správa, Vzdelávanie