Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

Budúcnosť softvérového dizajnu

V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
Informácie o tomto príspevku

Vydané 14. augusta 2023
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy:

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Spotrebitelia sú čoraz netrpezlivejší, ani ja nie som výnimka. Od aplikácií sa očakáva, že budú hladko integrované a sprístupnené pre všetky počítače, laptopy a mobilné zariadenia. Váš produkt teda musí byť dostupný vždy a všade, aby udržal krok s týmto novým druhom zákazníkov. Ako prvé vás napadlo nájsť niekoho, kto zlepí dokopy iPhonové a iPadové aplikácie – a problém je vyriešený, však? Nuž, ani nie.

Nechápte ma zle, som rovnakým fanúšikom operačného systému Apple, ako hocikto iný. Problém iPhonových aplikácií spočíva v tom, že nie všetci vaši zákazníci používajú Apple produkty. Niektorí uprednostňujú Android Symbian a niektorí, verte či nie, používajú obyčajný telefón s klasickými funkciami, ktoré sú obmedzené na na telefonovanie a zasielanie SMS správ.

V prípade desktopovej alebo DOS aplikácie je viac, než pravdepodobné, že bude kompatibilná iba s jedným operačným systémom (väčšinou Windows). Dni, kedy všetci koncoví užívatelia fungovali na Windowsoch, sú dávno preč a dnes diktujete užívateľom vy, aký OS budú potrebovať. Dostupnosť produktu iba určitej skupine operačných systémov limituje potenciálnu veľkosť daného trhu a nedovolí užívateľom aplikáciu využívať naplno.

Stačilo však zameriavania sa na prekážky a problémy, venujme sa ich riešeniam. Vývoj natívnych aplikácií na každý operačný systém a mobilné zariadenie by bol príliš drahý a udržiavať ho v chode by sa rovnalo nočnej more. Nezamerajme sa preto na systémy ako také, ale radšej to na ich spoločného menovateľa. Všetky majú internetový prehliadač, s výnimkou „barebones“ telefónov, ku ktorým sa dostaneme neskôr. Všimnite si však zvolený výraz „internetový prehliadač“ namiesto pripojenia na internet, pretože samotná schopnosť pripojenia sa do siete ešte zďaleka neznamená, že váš koncový užívateľ je aj skutočne schopný sa na internet pripojiť.

Dovoľte mi rozobrať výhody, ktoré so sebou prináša vývoj nezávislej aplikácie. Sú nimi:
• dostupnosť kdekoľvek na ktoromkoľvek zariadení (napr. Windows, Mac, Linux, iOS, Android, atď.),
• prenos dát v reálnom čase,
• spustenie konečným užívateľom nebude vyžadovať siahnutie, inštaláciu ani administrátorské práva,
• vaši užívatelia budú vždy pracovať s najnovšou verziou vášho produktu.

Hore spomenuté výhody sa vzťahujú rovnako na užívateľov, ako aj na IT oddelenia a softwarových inžinierov. Je nutné zdolať isté bariéry v oblasti dizajnu, no úmyslom tohto článku bolo predstaviť smer, ktorým sa softvérový dizajn bude v budúcnosti uberať. Smerujeme k vyriešeniu otázky schopnosti webových aplikácií naplniť komplexné požiadavky dnešných zákazníkov.

Otázky typu „Čo v prípade, ak užívateľ nemá pripojenie na internet?“ sú len jednými z mnohých obáv v prípade webových aplikácií. Čo keď moji užívatelia nebudú súhlasiť s tým, aby boli ich dáta hostované na internete. Je nereálne a prakticky nemožné očakávať od používateľov mobilných zariadení, aby ocenili tú istú aplikáciu na obrazovke desaťkrát menšej ako klasicky monitor. Napriek tomu, že rozobrať od základov tematiku dizajnu a
implementácie webových aplikácií by postačilo na ďalší článok, riešenia týchto otázok sa dajú pochopiť pri základnom prehľade o tom, ako internetový prehliadač vôbec funguje.

Keď je do internetového prehliadača zadaná adresa, ten spracúva súbory v danej lokalite. Prehliadač nezobrazuje iba stránky uložené na serveroch, ale aj stránky uložené buď lokálne alebo na pevnom disku. Online a offline zobrazovanie stránok, zabezpečovanie užívateľských dát a optimalizácia smartfónov zostávajú naďalej otázkami v prípade všetkých softvérov, ale autor tohto článku verí, že webové aplikácie majú potenciál zodpovedať tieto otázky a zároveň ponúkajú obrovské výhody v porovnaní ku klasickému dizajnu užívateľských programov.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 14. augusta 2023
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy:

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.