Tieto domy stoja 6-tisíc a hotové sú za 24 hodín. Všetko vďaka 3D technológii.

Stavebníctvo sa definitívne mení vďaka technológiám, novinky prinesú rýchlejšie a lacnejšie stavby.
Informácie o tomto príspevku

Vydané 7. februára 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Vyzerajú veľmi pôsobivo, skoro ako domčeky na prenájom kdesi na Bali. V skutočnosti stoja v Spojených štátoch a ich výroba je tak lacná a rýchla, že sa jednému ani nechce veriť. Stavebníctvo čaká významná zmena technologických postupov, pretože 3D tlač nadobúda celkom nových kvalít.

 

Keď čítame o 3D tlači v stavebníctve, zvyčajne takéto správy berieme s nadhľadom. Technológia vyzerá zaujímavo, ale kým sa etabluje na trhu a stane sa z nej štandard, vystrieda sa celá jedna ľudská generácia. Alebo je to inak? Pozrite sa s nami na jeden z novších projektov, ktoré využívajú práve „stavebnú 3D tlač“ a využívajú ju mimoriadne efektívne.

Domy od americkej firmy ICON zo Sana Fransisca sú skutočne vyrobené metódou postupného vrstvenia stavebného materiálu podľa vopred definovaného vzoru. Spoločnosť zostrojila zariadenie schopné takéto vrstvenie realizovať, výsledok jeho práce je cenovo dostupný a rýchly. To sú základné predpoklady pre všetky inovatívne postupy, technológie a materiály.

 

 

Malý samostatný domček s rozlohou 32 m2 s terasou, pôdorys presahujúcou strechou a štvorpriestorovým interiérom stojí 6 000 amerických dolárov (~5 200 eur) a stavebná firma ho dokáže kompletne zrealizovať v priebehu 24 hodín od spustenia prác.

Stavebným materiálom je v tomto prípade špeciálny rýchloschnúci betón, ktorý sa nanáša po vrstvách a vznikajú tak obvodové múry stavby.

 

Zatiaľ to nie je riešenie pre stavebný boom na Slovensku, cieľom tohto projektu je vytvoriť bezpečné a kultivované priestory na život pre veľmi chudobné časti sveta. Pred spustením vrstvenia sa však musí vyhotoviť štandardná základová betónová doska a strecha sa dorába samostatne.

 

 

Spomenutá firma ICON tento projekt realizuje v spolupráci s organizáciou NEW STORY. Ich spoločným zámerom je vytvoriť pre extrémne chudobných obyvateľov El Salvadoru, Bolívie, Haiti a Mexika dôstojné bývanie, ktoré naplní ich základné potreby. Títo ľudia dnes žijú v absolútne nevyhovujúcich podmienkach, ktoré sú pre nich veľkým bezpečnostným i zdravotným rizikom, nehovoriac o ich deťoch. Podobné nehostinné podmienky môžeme vidieť aj na Slovensku a nie je reč výlučne o rómskych osadách. Mnohí ľudia dožívajú v zdevastovaných domoch, o ktoré sa nedokážu alebo nemôžu postarať.

Je však otázne, či by nebolo finančne menej náročné zhotovovať takéto stavby tak, aby sa podobali našim známym unibunkám. Hlavný rozdiel medzi nimi a riešením od ICON spočíva v trvácnosti obydlia, to z betónu by malo slúžiť dlhodobo.

 

ICON a NEW STORY majú v pláne postaviť dovedna 100 kusov týchto obytných jednotiek v priebehu tohto roka.

 

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 7. februára 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.