Archív kategorií: Made in Slovakia

Slovensko ide učiť ľudí, sa ako sa brániť útokom na internete. ITAS spúšťa projekt kry-sa.sk

Na titulnej fotografii zľava: Ján Kontrady (CSIRT), Henrich Slezák (CSIRT), Mário Lelovský (ITAS), Marek Zeman (Tatrabanka) a Miro Drobný (eSlovensko)

BRATISLAVA, 4.5.2019 – V priestoroch Twin City v Bratislave sa konala tlačová konferencia asociácie ITAS, ktorej sa okrem Mária Lelovského, 1. viceprezidenta asociácie, zúčastnili aj zástupcovia Tatrabanky, CSIRTu a eSlovenska. Predmetom konferencie bolo predstavenie projektu kry-sa.sk, jeho cieľov a zámerov.

Pozvanie na tlačovú konferenciu sme prijali za tituly 3Digital.sk, UnitedLife.sk, Striz.sk a PCSpace.sk. Prinášame obsah konferencie rozdelený do bodov.

 

Podstatou projektu kry-sa.sk je informovať verejnosť o tom, ako predísť kybernetickým útokom v praxi

 

Hacknutie smartfónu v priamom prenose

  • Priamo na tlačovke prezentér Ján Kontrady (CSIRT.sk) ukázal, ako jednoducho sa dá hacknuť Android telefón prostredníctvom aplikácie s mapami a navigáciou. Dokáže napríklad jedným príkazom stiahnuť všetky esemesky, hovory a podobne.
  • Hacker tiež môže spustiť kameru telefónu bez toho, aby o tom majiteľ mobilu vedel.
  • Problémom pomysleného používateľa bolo, že používateľ dal aplikácii všetky povolenia a nepoužíva v mobile žiadnu kybernetickú ochranu

 

Mário Lelovský, ITAS

  • Podľa Lelovského sa za posledných 10 rokov všetko zmenilo. Počítače máme pri sebe neustále a tak sa k nim správame – nedávame si pozor
  • Každý si chráni svoje zdravie, ale nie o dáta v mobile
  • Súčasťou IT Fitness testu je aj test o povedomí kybernetickej bezpečnosti, každý rok sú tieto výsledky najslabšie spomedzi všetkých ostatných okruhov, čo je alarmujúce.
  • Aktualizácia stránky kry-sa.sk prebehne v septembri s novými funkciami
  • Identifikovali sa najrizikovejšie skupiny používateľov, sú nimi deti, seniori, školy, malé firmy, ale aj organizácie. Podnikatelia sú podľa Lelovského zavalení administratívou a nemajú čas a priestor na kyberbezpečnosť

 

Univerzálny návod, ako sa vyhnúť ohrozeniam na internete

Henrich Slezák z bezpečnostnej inštitúcie CSIRT.sk

  • Podľa Henricha Slezáka Slovensko nie je pre hackerov nezaujímavé, ale hackeri používajú skôr hromadné útoky, v ktorých krajina nehrá úlohu. CSIRT sedí na úrade predsedu vlády, jeho klientelou je verejná správa, ústredné orgány, prevádzkovatelia IT služieb a podobne.
  • CSIRT vykonáva detekciu incidentov, varovania, riešenia, ale aj forenznú analýzu incidentov a prevenciu pred podobnými útokmi. Súčasťou práce jednotky je aj vzdelávanie a budovanie povedomia. Organizácie majú podľa Slezáka dobré technické zabezpečenie, ale málo dobre vyškolených pracovníkov
  • CSIRT vykonáva aj tzv. penetračné testy, interné aj externé, kedy sa snaží zámerne hacknúť systém vybranej organizácie. Súčasťou je aj simulácia pishingu, ktorou sa snaží odhaliť schopnosť jednotlivých pracovníkov čeliť kybernetickým útokom.

Naše otázky na pána Slezáka

    • Spolupracujete s niektorou veľkou bezpečnostnou spoločnosťou?
      Áno, CSIRT spolupracuje s ESETom. Jedná o spoluprácu, ktorá je založená na vzájomnej výpomoci v prípadoch, kedy je potrebná, jedná sa o poskytovanie konzultácií s konkrétnymi odborníkmi.
    • Máte skúsenosť s kryptoransomvérom na Slovensku?
      Možno ste počuli o tom, že ransomvérom bola napadnutá nitrianska nemocnica. Na riešení tohto prípadu som ale osobne nepracoval. Ja som sa zatiaľ s napadnutím slovenskej organizácie kryptoransomvérom zatiaľ nestretol.
    • Rozumiem, je ale predsa len niečo, čo by ste odporúčali organizáciám, aby spravili ako prevenciu pred takýmto útokom?
      Myslím, že najlepším riešením je zálohovanie. Samozrejme, že na offline úložisko, ktoré nie je pripojené na sieť, pretože v prípade útoku by sa zašifrovali aj tieto dáta. Ak je všetko priebežne zálohované, nemusíte sa báť vydierania, pretože máte všetko uložené aj inde. Okrem toho je potrebné šifrovať dáta, pretože ak vám potom niekto tieto údaje získa, nebudete sa musieť obávať ich zneužitia, lebo ich útočník nebude vedieť dešifrovať.

 

Marek Zeman, Tatrabanka, vedúci oddelenia bezpečnosti

  • Marek Zeman tvrdí, že kry-sa.sk je pre banku veľmi zaujímavý projekt, pretože má za cieľ ochraňovať bežných ľudí.
    • Jedným z cieľov Tatrabanky je motivovať deti na základných a stredných školách, aby učili používať moderné technológie napríklad starých rodičov tak, aby to pochopili aj oni;
    • Bezpečnostné povedomie ľudí údajne nestíha reagovať na rýchlosť vývoja nových technológií
    • Nadácia Tatrabanky v uvedenom kontexte podporuje bezpečnostné a technologické startupy
    • Ďalej vychováva mladých lídrov cez organizáciu Nexteria
    • Význam projektu kry-sa.sk nachádza aj v priamom kontakte rodičov s deťmi, aby vedeli reagovať napr. na zvláštne správanie detí, aby rozumeli tomu, že aj v kybernetickom svete je šikana alebo obťažovanie reálnym problémom

 

Miro Drobný, riaditeľ a zakladateľ eSlovensko

    • Snaha o zvýšenie bezpečnosti slovenského internetu začala projektmi ako zodpovedne.sk, pomoc.sk, nehejtuj.sk, nezavislost.sk, bezinternetu.sk a tiež stopline.sk. Stopline.sk je centrum pre nahlasovanie nevhodného obsahu na internete, napríklad pedofilného contentu. Za minulý rok stránka prijala rekordných až 10-tisíc oznámení.
    • Priklad zo Slovenska – sledovaný pedofil za rok oslovil až 1 400 neplnoletých dievčat, jedná sa teda o veľmi vážne záležitosti. Prax ukazuje, že najzraniteľnejší z hľadiska sexuálneho zneužitia sú chlapci. Skúsenému pedofilovi trvá asi iba 40 sekúnd, aby úspešne oslovil chlapca prostredníctvom internetu, pričom pri dievčati sa jedná o celé dni.
    • eSlovensko momentálne pripravuje celovečerný film s názvom Kto je ďalší?, ktorý je pokračovateľom veľmi úspešného prechádzajúceho projektu Ovečky. Film bude premietaný v slovenských kinách od 22. augusta 2019 a bude upozorňovať na hrozby súvisiace so slobodou na internete, ako aj nachádzať riešenia pre zvýšenie bezpečnosti jednotlivcov. V porovnaní s Ovečkami bude film určený pre osoby staršie ako 12 rokov.

 

Slovenskí študenti predviedli svojho olympijského robota pred novinármi a ministerkou Lubyovou

Tlačová správa – Už len pár dní ostáva do začiatku medzinárodnej robotickej súťaže mladých talentov FIRST Global v Mexiku. Slovenský tím zložený z pätice nadaných stredoškolákov už kompletne dokončil robota Aurela a študenti sú tak plne pripravení odcestovať a ísť reprezentovať našu krajinu. Jeho dizajn a funkcionalitu dnes predstavili na tlačovej konferencii, na ktorú ich prišla podporiť aj samotná ministerka školstva Martina Lubyová. 


Druhý ročník prestížnej robotickej olympiády FIRST Global sa uskutoční už 15. – 18. augusta v ďalekom Mexiko City. Ešte pred odchodom za veľkú mláku predstavili ambiciózni študenti Martin, Adam, Viliam, Tomáš a Oliver spolu s ich mentorom Adamom Kuklom médiám súťažného robota Aurela. Po fyzickej stránke je už celkom hotový, otestovaný a pripravený zabojovať v Mexiku o čo najlepšie umiestnenie.

Študenti so svojím robotom Aurelom predvádzajú jeho funkčnosť ministerke školstva Martine Lubyovej (foto: agentúra)


Na konferencii predviedli ako funguje a vysvetlili, čo bude jeho úlohou na tohtoročnom FIRST Global. „Na súťaži uvidíme stovky krajín z rôznych kútov sveta a každá príde s vlastným originálnym robotom, ktorého si jednotlivé tímy sami navrhli a skonštruovali. Každá krajina má na stavbu robota rovnaké komponenty, no napriek tomu si musí nájsť vlastný spôsob, ako ho postaviť a spoločnými silami pri tom prekonať rôzne prekážky,“ hovorí člen slovenského tímu Viliam.


Príprava robota trvala študentom necelé tri mesiace, počas ktorých bola kľúčová vzájomná spolupráca, komunikácia a efektívne zadelenie úloh pre jednotlivých členov tímu. Všetci naši reprezentanti patria medzi hviezdy národných a medzinárodných robotických súťaží, akou je napríklad FIRST Lego League.


Cieľom občianskeho združenia FIRST Global Slovakia, ktoré zastrešuje slovenský tím, je prostredníctvom tejto robotickej olympiády motivovať mladých ľudí a popularizovať vzdelávanie v oblasti vedy a techniky. K veľkej podpore talentov slovenských stredoškolákov sa hlási aj ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá si myslí, že na mladých šikovných a cieľavedomých ľuďoch je postavená naša budúcnosť. „Je dôležité, aby Slovensko nezmeškalo rozbehnutý vlak v rámci robotizácie. Ministerstvo školstva plne podporuje talentovaných a šikovných študentov, chceme, aby zostávali na Slovensku, aby sa v našej krajine podporovala veda. Je potrebné podchytiť potenciál týchto nadaných ľudí už v mladom veku.“
Spolu s ďalšími tímami z vyše 150 krajín z celého sveta budú študenti vybraných slovenských škôl plniť tohtoročnú globálnu výzvu. Tou je „Energy Impact“, teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie. Slovenský tím ju odlieta do Mexiko City zdolať už túto nedeľu 12. augusta.


FIRST Global Slovakia a cestu národného tímu do Mexico City tento rok podporujú:

Hlavný partner:
ENERGOCHEMICA TRADING a.s., ktorá je súčasťou skupiny ENERGOCHEMICA

Partneri:
Deltech, a.s. | Sirius, n.o. | Evanjelická spojená škola, Liptovský Mikuláš
Mesto Liptovský Mikuláš, AF-CAR, s.r.o., WEGA LH, s.r.o., WANAKA education, s.r.o. , Jazyková škola Kronelingua, MK alarm, s.r.o.
Podporovatelia:
Nadácia Pontis a Nadačný fond Telekom | BSK | Gymnazium M. Rufusa, Žiar nad Hronom
Individuálni darcovia cez portál Darujme.sk.

5 dôvodov, prečo je IT Fitness Test dobrým projektom

Minulý týždeň IT Asociácia Slovenska za účasti ministra školstva Petra Plavčana a podpredsedu vlády Petra Pellgriniho uviedla nový IT Fitness Test pre rok 2017. Ten minuloročný vraj poukázal na nedostatky mládeže, ale aj pedagógov a novinárov v otázke ich digitálnej gramotnosti. ITAS aj naďalej apeluje na to, aby sa Slovensko aktívne snažilo zvyšovať úroveň digitálnej gramotnosti a počítačových zručností, pričom svoj komplexný IT Fitness Test ponúka celkom zadarmo.

 

Prvé testovanie žiakov pomocou testu IT Fitness prebehlo už 4.4.2017. Test si však môže spraviť ktokoľvek bez ohľadu na vek a pracovnú pozíciu. Dodnes sa otestovalo vyše 2820 ľudí s priemernou úspešnosťou nepriaznivých 54 percent. Lelovský z ITAS hovorí aj o tom, že hoci táto nízka úspešnosť vo veľkej miere reflektuje neskúsenosť s technológiami na Slovensku, zároveň je však IT Fitness test komplexný a náročný.

 

Celý test pozostáva z 30 otázok rozdelených do 6 kategórií:
• Internet;
• bezpečnosť a počítačové systémy;
• kolaboratívne nástroje a sociálne siete;
• kancelárske nástroje;
• komplexné úlohy;
• online marketing.

 

Tlačová konferencia ITAS, na ktorej bol uvedený IT Fitness test pre rok 2017 (foto: Erik Stríž)

V 6. ročníku bol obsah IT Fitness testu doplnený o oblasť webového resp. online marketingu vďaka spolupráci s rozsiahlou vzdelávacou platformou Digitálna garáž, ktorú na Slovensku a v ďalších krajinách Európy realizuje spoločnosť Google.“ uvádza ITAS vo svojej tlačovej správe k projektu.

 

Dôvody, prečo dať IT Fitness testu šancu a prečo je dobrý

#1 Je relevantný pri hľadaní práce

Mne osobne sa ako technologickému novinárovi projekt páči a sám som test absolvoval. To aj napriek tomu, že sa okrem písania aktívne živím aj aplikovaním moderných technológií do firiem a v nemalej miere aj online marketingu, čo by už samo o sebe malo svedčiť o mojich počítačových zručnostiach. Jeho absolvovanie a vyjadrenie úspešnosti v percentách sú teraz relevantnou a korektnou vizitkou mojich schopností.

Platí to aj pre každého iného človeka, ktorý by mal záujem doplniť svoj životopis o objektívny údaj hovoriaci o jeho počítačových zručnostiach. Pre potencionálneho zamestnávateľa môže byť výhodou už len samotné absolvovanie tohto testu a pri pohľade na výsledky tiež dôkazom o schopnostiach uchádzača o zamestnanie. Riaditeľka portálu Profesia.sk

 

#2 Zamestnávatelia ním môžu preveriť schopnosti budúcich a súčasných zamestnancov

Pre zamestnávateľov je IT Fitness ideálny spôsob, ako prakticky a univerzálne overiť schopnosti uchádzačov o zamestnanie, prípadne si preveriť schopnosti súčasných zamestnancov. Každá firma, ktorej zámerom je napredovať, musí považovať vzdelávanie svojich zamestnancov za jednu z priorít a pomocou tohto testu môžu túto prioritu napĺňať.

Platí to aj pre školy, ktoré takto môžu overiť napríklad aj vlastných pedagógov, či držia krok s dobou a vzdelávajú sa.

 

Výber z dvoch verzií testu: jedna je pre základné školy, druhá pre firmy, verejnosť, SŠ a VŠ. Screenshot z IT Fitness testu 2017

#3 Vytvorili ho odborníci a je aktuálny

Záber IT Fitness testu je naozaj široký. Venuje sa všetkému a už prvé otázky dokazujú, že je prepracovaný detailne a svedomito. Bol som dokonca prekvapený z toho, aká aktivita sa od testovaného vyžaduje. Nejde o žiadne klišé otázky, ale skutočne premyslené zadania, ktoré má testovaný splniť. Má síce na výber zo štyroch odpovedí, vyberať ich náhodne však nedáva šancu na úspech.

 

#4 Aj keď testovaný neuspeje, naučí sa nové veci

IT Fitness test je výborný spôsob, ako si osvojiť nové zručnosti, dokonca vo veľmi praktickej forme. Keď test od testovaného vyžaduje, aby na internete hľadal obrázok tučniaka a vyberal iba spomedzi clipartov, núti to človeka, aby hľadal riešenie. A ak ho nenájde, môže osloviť napríklad pedagóga alebo priateľa, aby mu s testom pomohol. Síce výsledok tohto testu už potom nebude celkom korektný, testovaný sa však naučí, ako riešiť zadania práce s internetom.

 

Screenshot z IT Fitness testu 2017

 

#5 Je zadarmo

Skutočnosť, že je IT Fitness úplne zadarmo, je asi najdôležitejší argument, prečo by ste ho mali vyskúšať aj na sebe samom, vo svojej firme alebo škole. Je do darček od IT Asociácie Slovenska, ktorý na jednej strane preveruje počítačové zručnosti národa, na druhej strane mu dáva praktické nástroje, ako môže svoje schopnosti kontrolovať a vylepšovať.

 

Stačí navštíviť webstránku www.itfitnesstest.sk, zaregistrovať sa a spustiť test. 

 

 

 

Slovenské aplikácie Rukie a HOPIN spájajú sily. Zákazníkom prinesú rôzne benefity

Slovenská taxi aplikácia HOPIN a aplikácia Rukie, ktorá združuje šikovných remeselníkov, vstupujú do vzájomnej spolupráce. Tá je výhodná predovšetkým pre používateľov oboch aplikácií. Každý zákazník aplikácie HOPIN TAXI, ktorý si stiahne aplikáciu Rukie, získa atraktívny benefit.

 

Sme radi, že môžeme podporiť rozbeh skvelej slovenskej aplikácie a priniesť tak zaujímavú formu spolupráce, ktorú navyše ocenia aj naši zákazníci. V HOPINe vieme, že naštartovať dobrý nápad a získať zákazníkov je náročné, no nie nemožné, a preto sme sa rozhodli aplikácii Rukie pomôcť. Veríme, že aplikácia Rukie bude osožná pre každého jedného nášho zákazníka, ktorý sa rozhodne ju vyskúšať. My v HOPINe sme ju už vyskúšali a vrelo ju odporúčame,“  hovorí Martin Baran z HOPINu.

Rukie je slovenská aplikácia, ktorá zákazníkom sprostredkováva šikovných remeselníkov a naopak. Aplikácia tak slúži ako digitálne prostredie, ktoré združuje dopyt a ponuku v oblasti remeselnej práce a služieb. Podobne ako HOPIN TAXI teda spája zákazníkov s poskytovateľmi služby a dbá o to, aby bola zaručená najvyššia kvalita a spokojnosť.   

Aktuálne v aplikácii Rukie nájdete 19 remesiel a 11 rôznych služieb. Potrebujete elektrikára? Vďaka Rukie ich máte hneď viac ako 1 400 k dispozícii na pár klikov. Pokazila sa vám práčka? Rukie vie spojiť zákazníkov už aj s kvalitnými servisnými technikmi pre značky Whirlpol, Indesit, Bauknecht, Ariston či Hotpoint.

Spolupráca slovenských aplikácií odštartovala v pondelok a zákazníci HOPIN TAXI sú o akcii informovaní priamo v aplikácii, objavuje sa vo forme pop-up okna:

 

Ako na to:

  1. Objednajte si taxík cez HOPIN TAXI
  2. Počas jazdy vám vyskočí pop-up okno o Rukie a prekliknete sa na jej inštaláciu
    (aplikácie je dostupná pre iOS a Android)
  3. Registrujte sa v aplikácii Rukie a potvrďte registračný e-mail.  My vás odmeníme za inštaláciu darčekom.

Ponuka platí až do odvolania, a to v Bratislave a v Košiciach. Benefity za aktiváciu partnerskej aplikácie Rukie sa môžu časom variovať – reklamné predmety, kredit na jazdu s HOPINom, vecné darčeky a iné.

 

Panoramic view of Bratislava, Slovakia

 

Za budúcou popularizáciou tvárovej biometrie stojí slovenský Innovatrics

Tvárová biometria by vraj mohla prejsť revolúciou podnietenou slovenskou firmou Innovatrics s približne 70 zamestnancami.

Slovenská firma dnes pôsobí medzinárodne a venuje sa predovšetkým technológiám a vývoju softvéru. Jej typický zákazník je tiež technického charakteru, najmä softvéroví a systémoví integrátori.

Tvárová biometria iFace 3.0 umožňuje takzvaný selfie login, ktorý by mohol byť vhodnou a praktickou alternatívou k odtlačkom prsta, ktoré sa dnes masívne využívajú nielen v mobilných telefónoch, ale aj v bankách.

Nová technológia má podľa CEO spoločnosti široké uplatnenie v National ID, elektronických pasoch, cezhraničnej kontrole a tiež v bezpečnosti v oblasti migrácie. Dodnes firma zrealizovala veľké projekty v Afrike, kde využívala rozpoznávanie odtlačkov prstov. Na Slovensku technológiu hlasovej identifikácie využíva napríklad Tatrabanka.

Tvárová biometria umožňuje rozumný kompromis medzi používateľskou pohodlnosťou a bezpečnosťou, tvrdia predstavitelia Innovatricsu.

Stretnutie spoločnosti Innovatrics s novinármi, na fotografii CEO spoločnosti Ján Lunter (foto: 3Digital.sk/Striz.sk)

Podľa prieskumu Interaction Experience je odtlačok prsta najrozšírenejším zabezpečením, až 40 percent. Z rovnakých oslovených respondentov by si rozpoznávanie tváre vybralo 30 percent, hlasové rozpoznávanie 25 percent a klasický kód 5 percent. Na dnešné pomery sú to atypické výsledky, vraj ale zodpovedajú používateľským požiadavkám.

Slovenskej firme hrá do kariet aj to, že každá banka bude musieť mať v roku 2018 až 2-faktorovú autentifikáciu pre prístup do svojich elektronických služieb. Zároveň Innovatrics tvrdí, že odtlačok prsta banky nepovažujú za bezpečný; biometriu tváre by však mohli akceptovať, pretože tento spôsob autentifikácie je podľa vám plne pod kontrolou používateľa.

Tvárová biometria novej generácie je využiteľná napríklad aj nasledovne:

  • Detekcia tváre v bankomatoch;
  • Štatistika návštevnosti, počítanie zákazníkov;
  • Dohľadové systémy, napr. na letiskách;

 

Biometria tváre, demo aplikácia INNOBANK od Innovatrics. (foto: Innovatrics)

Systém vraj dokáže spraviť detailnú analytiku zákazníkov, napríklad ich aj radiť do black listov. Tento systém Innovatrics poskytuje v jednej krajine EÚ, kde má v black liste asi 5-tisíc ľudí hľadaných Interpolom, ďalej ju využíva na štadiónoch a podobne.

Zaujímavosťou je služba, ktorá môže poskytnúť pokyny pre vytvorenie fotografie na pas, eventuálne pre vytvorenie účtu v banke. Aplikácia dokáže používateľovi poskytnúť inštrukcie k tomu, aby zhotovil práve taký autoportrét, ktorý bude spĺňať medzinárodné štandardy.

Výnimočnou funkciou je kontinuálne sledovanie tváre, ktorá môže byť vyžadovaná počas celého úkonu – napríklad keď sa používateľ pozrie inde, ako na displej mobilu, aplikácia sa automaticky zatemní, rozmaže. Následne pri opätovnom pohľade sa obsah aplikácie opäť zaostrí.

Rozpoznávanie tvárí je postavené na neurónových sieťach umelej inteligencie. Zaujímavosťou je, že hoci prvé verzie mobilného rozpoznávania mali aj 250 MB, dnes ju vie Innovatrics zložiť do 10 MB inštalačného súboru.


Zdroj: Máme v rukách budúcnosť (Innovatrics)

Oficiálna správa spoločnosti Innovatrics k ich riešeniu iFace 3.0:

Slovenská firma Innovatrics opäť posúva hranice biometrie. Tentoraz prevratnou technológiou rozpoznávania tváre IFace 3.0 určenou na overenie identity prostredníctvom tváre na mobilných (tzv. SELFIE LOGIN) a desktopových zariadeniach.

Slovenská spoločnosť Innovatrics patrí už niekoľko rokov ku globálnej špičke v oblasti biometrie. Počas svojho dvanásťročného pôsobenia úspešne realizovala viac ako 500 projektov po celom svete založených na identifikácií odtlačkov prstov či iných biometrických údajov. Riešenia Innovatrics sú využívané napr. pri modernizácii volebných systémov, sčítaní obyvateľstva, hraničných kontrolách, pri registrácii účastníkov veľkých podujatí alebo sú integrované aj v rámci verifikačných či dochádzkových systémov.

Šikovní slovenskí vývojári v snahe využiť svoje dlhoročné skúsenosti a posunúť sa opäť o krok ďalej prichádzajú na trh s ďalšou revolučnou novinkou. Technológia IFace 3.0 predstavuje novú generáciu biometrického rozpoznávania tváre s unikátnou presnosťou a rýchlosťou. Prichádza v čase, kedy sa európske krajiny čoraz viac zaoberajú otázkou praktického využitia biometrie v rámci viacfaktorového overovacieho procesu.

„IFace 3.0 predstavuje významný míľnik vo vývoji našej spoločnosti. Dokonale dopĺňa portfólio našich produktov. Vďaka IFace 3.0 sme dnes schopní poskytovať spoločnostiam po celom svete jedinečné multimodálne riešenie na manažment identít, ktoré vie kombinovať možnosti našich biometrických technológií či už v oblasti rozpoznávania odtlačkov prstov alebo tváre,“ hovorí Ján Lunter, CEO spoločnosti Innovatrics.

„Technológia IFace 3.0 bola navrhnutá tak, aby bola jej integrácia do systémov čo najjednoduchšia. Prináša dramatický pokrok v oblasti rozpoznávania tváre najmä vďaka jej presnosti a celkovej rýchlosti overovania. Je optimalizovaná aj pre mobilné aplikácie, a tak sa stáva oveľa zaujímavejšou z pohľadu jej využitia predovšetkým v bankovom resp. inom komerčnom sektore, kde bude nevyhnutná dvoj a viacfaktorová autentifikácia,“ dodáva Ján Lunter.

 

S IFace Mobile zvládne proces overenia identity do 500 milisekúnd aj slabší smartfón

Proces viacfaktorového overovania identity sa stáva čoraz diskutovanejšou témou – v súčasnosti najmä v súvislosti s novou reguláciou v oblasti platobného styku a kartových transakcií z dielne EÚ známou ako PSD2, ktorá zásadne zmení správanie sa vo finančnom svete. Bankové inštitúcie a iné komerčné spoločnosti, ktoré budú poskytovať platobné služby, budú musieť riešiť okrem iného aj otázku bezpečnosti. Práve to je príležitosť pre technologické spoločnosti poskytnúť adekvátne riešenia na zabezpečenie bezproblémových platobných operácií s využitím vyspelých bezpečnostných prvkov.

IFace 3.0 aj so svojou optimalizovanou verziou IFace Mobile sa dokáže prispôsobiť špecifickým požiadavkám poskytovateľov a splniť aj tie najnáročnejšie kritéria práve pri viacfaktorovom overovaní identity klienta. Predstavuje totiž bezpečné a používateľsky nenáročné riešenie, ktoré dokáže integrovať biometriu tváre do mobilných aplikácií bez akýchkoľvek komplikácií. Celý proces overenia identity zvládne aj slabší smartfón do 500 milisekúnd, pričom veľkosť aplikácie nepresiahne 10MB.

Nová technológia je určená predovšetkým mobilným vývojárom a systémovým integrátorom, ale aj spomínaným bankovým a iným komerčným organizáciám, ktoré budú využívať biometriu tváre alebo tzv. selfie login ako súčasť viacfaktorovej autentifikácie v ich mobilných aplikáciách. Ponúka široké možnosti využitia – od AFIS platforiem (systém automatickej identifikácie odtlačkov prstov), často využívaných v systémoch kontroly štátnych hraníc alebo v oblasti civilnej identifikácie, až po technológie rozpoznávania tváre, ktoré si môžu nájsť svoje uplatnenie nielen v spomínanej komerčnej oblasti, ale aj v bezpečnostných riešeniach či platformách zameraných na analýzu a rozpoznávanie tvárí.

 
O spoločnosti Innovatrics

INNOVATRICS je nezávislým poskytovateľom biometrických softvérových riešení pre projekty v oblasti manažmentu identity. Spoločnosť INNOVATRICS počas 12 rokov svojej pôsobnosti úspešne realizovala už viac ako 500 projektov po celom svete, v rámci ktorých spracovala biometrické údaje vyše 900 miliónov ľudí. Svojim partnerom umožňuje INNOVATRICS využívať špičkové riešenia založené na identifikácii odtlačkov prstov, tváre ako aj iných biometrických údajov. Portfólio produktov zahŕňa systém AFIS (Automated Fingerprint Identication System) – komplexný systém automatickej identifikácie odtlačkov prstov, balík nástrojov pre softvérových vývojárov v oblasti biometrie (Software Development Kit – SDK), podporu pri nasadení biometrických systémov, ako aj mobilné riešenia. Algoritmus vyvinutý spoločnosťou INNOVATRICS získal už mnoho ocenení a poskytuje najrýchlejšie a najpresnejšie riešenie pre projekty akejkoľvek veľkosti, pričom garantuje najvyššiu výkonnostnú úroveň.

Viac informácií o spoločnosti nájdete na www.innovatrics.com.

Huawei a ministerstvo školstva SR uzatvorili vzdelávací projekt Seeds for Future 2016

Značka Huawei v bratislavskom hoteli Falkensteiner za účasti ministra školstva Petra Plavčana, čínskeho ambasádora na Slovensku Lin Lina a ďalších predstaviteľov spoločnosti Huawei odprezentovala ukončenie projektu Seeds for Future, ktorého zámerom je podporiť mladých v získavaní zahraničných skúseností.

 

10 vybratých študentov z viac ako 1000 registrovaných strávilo dva týždne v Číne, aby získali nové pracovné skúsenosti a zdatnosti v oblasti ICT (informačné a komunikačné technológie).  Shi Yi, generálny riaditeľ spoločnosti Huawei na Slovensku, poďakoval slovenskému Ministerstvu školstva za spoluprácu a tvrdil, že študenti získali skúsenosti s pokročilým manažmentom a špičkovými technológiami. Prínos v poskytovaní podobných príležitosti vidí v kontexte celej spoločnosti. Študentov tohto programu považuje za budúcich lídrov na pracovnom trhu.

Peter Plavčan, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, vo svojom príhovore pripomenul filozofiu programu, ktorá je o vzdelávaní mládeže v prospech spoločnosti ako takej. Zdôrazňuje potrebu vzdelávania a spolupráce, Huawei označil za jednu z najdynamickejšie rastúcich spoločností na svete.

Huawei ponúkol možnosť nahliadnuť do svojho zákulisia 10 študentom v období 15. – 29. augusta 2016 a rovnakú príležitosť plánuje aj na rok 2017. Súčasťou tohto sponzorovaného výletu do Číny bolo aj spoznávanie čínskej kultúry a vzdelávacieho systému.

 

Študenti zapojení do projektu Seeds for Future 2016 po ocenení (foto: agentúra Inspiro Solutions)

Tlačová správa spoločnosti Huawei:

Spoločnosť Huawei včera (14.11.2016) slávnostne zakončila svoj kľúčový celosvetový CSR (Corporate Social Responsibility) projekt nazvaný „Seeds for the Future“ ocenením desiatich talentovaných slovenských študentov z oblasti ICT, ktorí si prešli dvojtýždňovom vzdelávacím programom v Číne v období 15. – 29. augusta 2016. Udalosť za prítomnosti odborníkov z Huawei, zástupcov slovenskej vlády a čínskej ambasády sa uskutočnila v hoteli Falkensteiner v Bratislave.

„Seeds for the Future“ je jedným z hlavných projektov Huawei, v rámci ktorého sa spoločnosť zaväzuje pomáhať v rozvoji lokálnych talentov z oblasti ICT (informačné a komunikačné technológie). Zároveň uľahčuje prenos poznatkov týkajúcich sa ICT a pomáha jednotlivým krajinám a regiónom stať sa súčasťou globálnej digitálnej komunity. Každoročný projekt Seeds for the Future sa sústreďuje na študentov po celom svete a pre spoločnosť Huawei je veľmi dôležité, že talentovaní slovenskí študenti sú jeho súčasťou. Úspešní študenti (do 30 rokov) zastupovali: Technickú univerzitu v Košiciach, Univerzitu v Žiline, Technickú univerzitu vo Zvolene, Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave a Univerzitu Komenského v Bratislave.

Desať slovenských študentov sa vrátilo 29. augusta 2016 po úspešnom absolvovaní dvojtýždňového edukatívno-poznávacieho programu v Číne. Študenti strávili celý týždeň v centrále Huawei, kde sa dozvedeli sa o mobilných internetových aplikáciách, získali telekomunikačné znalosti, zistili viac o vývojovom trende a navštívili aj Huawei Exhibition Center a 5G laboratóriá. Študenti mali počas svojho pobytu popritom možnosť naučiť sa čínsky jazyk a kultúru v Pekinskej jazykovej univerzite a prehliadnuť si historické pamiatky, akými sú napríklad Veľký čínsky múr či Zakázané mesto.

„Huawei je spoločensky zodpovedná firma, ktorá je odhodlaná prispievať do rozvoja ICT na Slovensku. Chceme podporovať slovenské talenty, ich nadšenie a schopnosti. Pevne veríme, že mladí talentovaní ľudia sú veľkým prísľubom pre budúcnosť Slovenska. Huawei skutočne teší, že je súčasťou týchto nezabudnuteľných momentov, a je pre nás veľkou cťou zdieľať naše znalosti a skúsenosti s týmito mladými nadšenými študentmi,“ uviedol Shi Yi, generálny riaditeľ Huawei Technologies pre Slovensko.

V rámci ich privítania späť na Slovensku usporiadala spoločnosť Huawei slávnostný ceremoniál s možnosťou zdieľania jedinečných zážitkov z ich cesty do Číny. Udalosti sa okrem iného zúčastnil pán Shi Yi, generálny riaditeľ Huawei Technologies pre Slovensko, Lin Lin, čínsky ambasádor na Slovensku; na mieste boli aj reprezentanti zastúpených univerzít a tiež zástupcovia z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ako aj minister školstva prof. Ing. Peter Plavčan, CSc..

„Seeds for the Future je vzdelávací program, ktorý už vo svojom názve ukrýva svoju jedinečnú filozofiu. To, čo dnes zasadíme, neskôr zožneme. Investovanie do vzdelania je investovanie najmä do budúcnosti nás a našich detí. Vzdelanie je bezpochyby jedným z kľúčových bodov v celkovom vytváraní lepšej spoločnosti,“ uviedol prof. Ing. Peter Plavčan, CSc., Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a dodal: „Verím, že vzdelávací program Seeds for the Future prinesie ešte mnohé zaujímavé príležitosti a som rád zo spolupráce medzi slovenskými študentmi a spoločnosťou Huawei.“

„Som rád, že program Seeds for the Future prináša kombináciu z oblasti vzdelávania a technológií. Program tiež pomáha zapojeným študentom zažiť obe rozličné kultúry a najnovšie technológie,“ uviedol Lin Lin, čínsky ambasádor na Slovensku.

Počas ceremónie publikum videlo aj video sumarizujúce nezabudnuteľné okamihy tohtoročného programu Seeds for the Future. Všetci študenti boli tiež ocenení certifikátom za vytrvalé úsilie a študijné nadšenie. Prestížne certifikáty, ktoré študentom môžu pomôcť v budúcej kariére, prevzali účastníci z rúk vážených hostí.
Pre viac informácií navštívte consumer.huawei.com/sk alebo huaweidevice.sk

Influenceri. Internetové celebrity a ich vplyv na marketing značiek.

Nová generácia celebrít je iná, ako tá prechádzajúca. Je dynamická, priznáva svoje nedostatky a stavia na nich dôveru svojich fanúšikov. Influenceri sú ľudia, ktorí majú vplyv na verejnosť a darí sa im práve vďaka internetu. A agentúry tento ich vplyv vedia využiť, čím sa mení celý trh s reklamou.

Internet zmenil všetko. Slávnym človekom sa môže stať doslova ktokoľvek, nie iba ten vyvolený kamarát kamaráta, ktorý má kamaráta vo vedení niektorej z televízií. Populárnym sa môže stať aj ten, kto ani nemá čo povedať, tí však zvyčajne odžijú svojich 15 minút slávy a rýchlo sa na nich zabudne. Tí, ktorí sa o svoju fanúšikovskú komunitu starajú, pracujú na svojich projektoch intenzívne a budujú si meno, majú šancu stať sa nielen slávnymi a obľúbenými, ale aj akceptovanými ako reklamný nosič. To je kľúčové, pretože práve tak môžu svoj spoločenský status premeniť na peniaze.

Čítajte celý článok na webe
UnitedLife.sk: Influenceri. Internetové celebrity a ich vplyv na marketing značiek.

4ka a ich verejný test signálu Signáloskúšači

Včera skoro ráno vyrazil na sedemdňovú cestu po Slovensku tím dobrovoľníkov, ktorých cieľom je otestovať sieť 4ky. Počas celého týždňa budú môcť Signáloskúšačov sledovať záujemcovia prostredníctvom sociálnych sietí.

Signáloskúšači dostali od operátora voľnú ruku pri voľbe trasy aj miest, ktoré chcú navštíviť. „Jedinou podmienkou bolo, aby denne otestovali kvalitu našej siete na minimálne piatich rôznych miestach, či už pôjde o mestá, obce alebo rôzne turistické atrakcie,“ vysvetľuje obchodný a marketingový riaditeľ SWAN Mobile, a. s., Peter Helexa.

Ako Helexa dodáva: „Signáloskúšači dostali od operátora k dispozícii auto, mobilné telefóny a tablety so SIM kartou Moja 4ka. Počas celej trasy ich bude sprevádzať profesionálny štáb, ktorý všetko zachytí na kameru. Projekt je odvážny aj v tom, že chceme, aby všetko mohli naši fanúšikovia, a možno aj tí, ktorí nám ešte celkom neveria, sledovať naživo. Signáloskúšači môžu online zdieľať svoje zážitky na naše kontá na Instagrame, Facebooku či YouTube. Každý večer zverejníme aj reportáž z celého ich dňa.“

Štvorčlenné tímy dobrovoľníkov, ktoré boli ochotné za sedem dní precestovať Slovensko, sa mohli prihlásiť na facebookovej stránke 4ky. Signáloskúšači na svoju cestu vyrazili dnes skoro ráno z Nitry. Heňa, Sima, Roman a Majky si dali zraz symbolicky pri Dražovskom kostolíku. „Chceme, aby to bol super road trip! Okrem toho, že otestujeme sieť 4ky, môžu sa všetci tešiť na super hlášky, zážitky a netradičné miesta, ktoré vám ukážeme,“ sľubuje Majky.

Mobilný operátor so Signáloskúšačmi pripravil aj súťaž. Každý večer sa fanúšikom prihlásia prostredníctvom life-streamu na profile 4ky na Facebooku, kde prezradia svoju aktuálnu polohu. Prví štyria, ktorí tím Signáloskúšačov nájdu priamo v teréne, dostanú hodnotné ceny. V hre sú mobilné telefóny aj SIM karty s 10 GB dátovým balíkom.

Signáloskúšači operátora 4ka

 

Kniha Fantázie od Silvie Švecovej je pre deti, ale nájdu sa v nej aj dospelí

Začiatkom tohto roka ste si mohli na stránkach 3Digital prečítať rozhovor so slovenskou umelkyňou Silviou Švecovou, ktorej sme sa pýtali na jej tvorbu, inšpirácie a budúcnosť. Pred niekoľkými týždňami sa Silvia ohlásila opäť s krásnym projektom Kniha Fantázie, ktorému by mal každý priaznivec domácej tvorby venovať pozornosť.

Kniha Fantázie je kniha s častokrát neurčitými ilustráciami, ktoré nútia čitateľa, aby sa stal spolutvorcom. Je to pestrá zmes rôznorodosti, do ktorej môžete dokresľovať, dopisovať, tvoriť a kreovať. Silvia tvrdí, že jej kniha je zážitkovou terapiou, nástrojom na uvoľnenie a pobavenie, pomáha pri abreakcii, rozvíja tvorivosť, predstavivosť, kreativitu, vizuomotoriku, jemnú motoriku, sústredenie pozornosti, divergentné myslenie i estetické cítenie.

 

Kniha Fantázie (Silvia Švecová) // fotíme smartfónom Sony Xperia X

Zdanlivé zameranie na deti je skutočne iba zdanlivé, pretože sa v ilustráciách nájde každý dospelý človek. Stačí sa trocha zapozerať, prečítať si niekoľko úvodných slov, zobrať do ruky ceruzku a zvyšok pôjde aj sám. Knihu Fantázie som od Silvie prijal s potešením, pretože sa mi zdala ako skvelé oživenie v tom pestrom mixe funkčných hračiek, ktoré dostávajú netere. V skutočnosti však kniha väčšmi oslovila všetkých dospelých.

Silvia píše, že jej kniha je vhodná pre deti i dospelých od 3 do 99 rokov, pre jednotlivcov, páry, rodiny, či skupiny. Kniha Fantázie pozostáva z 33 autorských ilustrácií a každá druhá strana je prázdna. Slúži na to, aby mohol čitateľ-spolutvorca popustiť uzdu fantázie a aby mohol knihu používať aj ako papierový notes na zapisovanie poznámok.

 

Kniha Fantázie (Silvia Švecová) // fotíme smartfónom Sony Xperia X

ROZHOVOR S AUTORKOU
Ako dlho vznikala Kniha Fantázie?

Silvia: Omaľovánka pre deti a dospelých Kniha Fantázie vznikala niekoľko mesiacov. Spúšťačom celej série ilustrácií bol Deň Otvorených Ateliérov v Malokarpatskom regióne. Počas otvorenia svojho ateliéru som vo voľnej chvíli začala kresliť do skicára minimalistické  obrázky. Potom som ich mala zrazu akosi viacej, a tak som ich spojila a „spravila som im domček“. Malý sen sa stal skutočnosťou. Sen ako prostredníctvom svojej tvorby odovzdávať kus seba, svoju lásku k umeniu a vytvárať ľuďom skvelý pocit zo života a z objavovania samého seba cez umenie.

 

Je to tvoje autorské dielo alebo si na jej tvorbe s niekým spolupracovala?

Silvia: Kniha Fantázie je mojím autorským dielom. Čo sa týka psychologického posudku, spolupracovala som s kamarátkou psychologičkou a zároveň riaditeľkou jazykovej škôlky, ktorá mi dala na ilustrácie odborné vyjadrenie. Pri grafickom spracovaní som spolupracovala so svojím skvelým manželom. Tlač mi zabezpečil kamarát. Spolupráca prišla prirodzene a bez nej to nejde. Všetkým som za to veľmi vďačná.

 

Je kniha pokračovaním tvojej bežnej tvorby alebo si vyskúšala aj niečo nové (techniky, postupy)?

Silvia: Kniha Fantázie je i pokračovaním mojej tvorby a zároveň je i v niečom iná, nová. Snažila som sa o minimalizmus a abstrakciu, čo už v mojej doterajšej tvorbe nie je novinka. Inakosť a nóvum je práve v tom, že som sa snažila zakomponovať do jednej kresby, minimálnymi grafickými prvkami – bod a čiara, viacero objektov, ktoré je potrebné hľadať.

Otáčaním ilustrácie do rôznych uhlov, či svetových strán, sa odkrývajú nové objekty a tvary. Niektoré sú hotovým objektom, iné je možné dokresliť alebo dokrášliť podľa vlastnej fantázie.

Hlavným cieľom bolo vytvoriť jednoduchú kresbu, ktorá už sama o sebe je zrozumiteľná a na druhej strane podporiť kreativitu a predstavivosť hľadaním nových objektov v objekte. Znie to asi komplikovane, ale je to prosté: stačí vziať napr. farbičky a pustiť sa do vymaľovania, fantázii sa medze nekladú.

Nemala som v úmysle napodobňovať mandalu či iné relaxačné antistresové omaľovánky, ktorých je v súčasnosti na trhu dosť veľa. Chcela som byť osobitá, ponúknuť zážitkové hľadanie a rozvíjanie fantázie cez objekty, ktoré nemajú iba jeden význam. Chcela som tým ukázať ľuďom cestu a nie cieľ.

Vymaľovaná Kniha Fantázie

Kde sa dá Kniha Fantázie kúpiť? Ak áno, kde a za koľko? :)

Silvia: Kniha Fantázie, čaká na vás v týchto obchodných miestach: Gorila Urban Space BA – kamenný obchod, v e-shope Gorila.sk – knižný supermarket, kníhkupectvo Artforum Pezinok, kníhkupectvo FOLLY Modra, Mestská knižnica Modra – Letná čitáreň KC, Libresso Books & Coffee Prešov.

Môžete si ju pozrieť v náhľade, prípadne i objednať na:

silviasvecova@gmail.com
https://www.behance.net/…/…/Kniha-Fantazie-omalovanka-nahlad
http://siskart.eu/

Odporúčaná cena je 5 Eur + poštovné, prípadne cena v príslušnom obchodnom mieste.

 

Bude aj pokračovanie?

V hlave už mám ďalšie tvorivé nápady na ilustrácie či projekty na podporu kreativity, no nebudem viac prezrádzať, aby som „šťastie nepredbehla“ :)

 

Za rozhovor ďakujem, autorka na otázky odpovedala prostredníctvom e-mailu.
Pýtal sa a autorský text pripravil Erik Stríž.

 

Vymaľovaná Kniha Fantázie

3DIGITAL na konferencii iDEME Bratislava 2016

V pondelok 27. júna 2016 sa v bratislavskom hoteli Bôrik konala konferencia iDEME Bratislava ‘16, na ktorej organizátor PPP pod záštitou Petra Pellegriniho odprezentoval najnovšie plány pre informatizáciu obcí a miest na Slovensku. Konferencia delená na dva tematické okruhy eGovernment a Broadband hostila celkovo 19 odborných hostí, prevažne zo súkromnej sféry IT biznisu na Slovensku. Boli sme pritom a prinášame Vám to najzaujímavejšie z tematického bloku eGovernment, na ktorý sú v modernom svete kladené čoraz väčšie nároky.

 

Článok je priebežne aktualizovaný.

 

Slovensko v informatizácii dlhodobo nevykazuje celkom uspokojivé výsledky. Predovšetkým profesionáli zo súkromného sektora a médiá upozorňujú na privysoké ceny verejných obstarávaní, prejavy korupcie na rôznych úrovniach, ďalej na technicky nie celkom vyhovujúce prevedenia finálnych produktov a ich neuniverzálnosť, čo bola pritom pôvodne ich kľúčová funkcia.

Na konferencii iDEME chce Partnerstvá pre prosperitu (ďalej už iba “PPP”) spoločne s partnermi a pod záštitou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu poukázať na pozitívne stránky projektu informatizácie.

 

Milan Ištván, prezident PPP pri otvorení konferencie

 

Obstarávanie a certifikácia cloudových služieb pre verejný sektor
– Rastislav Neczli, EuroCloud Slovakia

“To, ako budú služby fungovať, sa bude odzrkadľovať na úspechu aj vašej firmy.” tvrdí v úvode svojej prednášky k téme obstarávania a certifikácie cludových služieb Rastislav Neczli zo spoločnosti EuroCloud Slovakia. Podľa Neczliho je kľúčovým predpokladom možnosť výberu správneho dodávateľa a uzrejmenie všetkých podmienok vzťahu ešte pred jeho uzatvorením.

So širokým uplatňovaním cloudových služieb priamo súvisí aj potreba mať neustále k dispozícii rýchly a širokopásmový internet, pretože držiteľom aplikácií a údajov sa stáva tretia osoba – v tomto prípade poskytovateľ cloudu. Túto potrebu vo svojom virtuálnom príhovore  cez video zdôraznil aj Peter Pellegrini v úvode konferencie.


Základnými kritériami pre obstarávanie správneho cloudu sú:

Právne a daňové (bezpečnosť dát, súlad so štandardmi, umiestnenie obsahu); Procesný pohľad (hybridné modely, kalkulačné modely, vytvoriť alebo kúpiť?); Obchodný pohľad (organizácia, spolupracovníci, partneri) a Technický pohľad (bezpečnosť, použiteľnosť).

Dnes existujú certifikačné autority pre cloud, napr. CSA, ISO 27001, ISAE3402, TUV alebo aj StarAudit. Tieto organizácie hodnotia a udeľujú certifikáty poskytovateľom cludových služieb, pričom dôraz kladie na bezpečnosť a použiteľnosť. Každá z certifikačných autorít sa však zameriava na inú oblasť

Cieľom certifikácie je, aby sa do verejného obstarávania dostali iba takí poskytovatelia, bezpečnosť služieb ktorých je zaručená a autorizovaná nezávislou stranou, v závere verejnéo obstarávania teda bude rozhodujúcou cena služieb, prípadne ich rozsah. Neczli uvádza ako dobrý príklad certifikačnej autority StarAudit, ktorý vraj certifikuje samotné služby a nie poskytovateľa, ktorý ich ponúka. To ponúka ešte lepšiu transparentnosť, ktorú vyžaduje stratégia EÚ pre európsky cloud ekosystém. Certifikácia má niekoľko úrovní, služby sa hodnotia hviezdičkami – maximálny počet päť hviezdičiek má zatiaľ udelená iba jedna služba jednej európskej spoločnosti. Zaujímavosťou je, že služba posúdenia a získania certifikácie nie je finančne veľmi náročná, preto si ju môžu dovoliť aj stredné firmy a fakt, že sa pri posudzovaní berie do úvahy aj fyzická lokalita serverov tak, aby boli v prípade potreby v dosahu (teda aby sa nenachádzali v krajinách mimo EÚ a podobne). Významným faktorom pri posudzovaní je tiež ponúkaná dostupnosť, čo sa stane s klientovými údajmi po tom, čo službu opustí, ako ma poskytovateľ vyriešenú zákaznícku podporu, čo všetko vie garantovať, aké má záložné systémy pre prípad výpadkov a podobne.

 

Ľubica Gazdová, NKÚ SR

Kontrola najvyššieho kontrolného úradu aj v IT
– Ľubica Gazdová, riaditeľka sekcie hospodárskych odvetví na NKÚ

NKÚ sa vo všeobecnosti zaoberá kontrolou firiem, inštitúcií, organizácií  ktoré sú financované z verejných prostriedkov a takisto auditom výkonnosti, ktorého cieľom je zisťovať spôsoby, akými je možné zefektívniť organizácie.

Ciele auditu výkonnosti sa definujú pomocou zodpovedania kľúčových otázok. NKÚ sa môže pozerať na trojicu aspektov ovplyvňujúcich výkonnosť inštitúcie (tzv. 3E), a síce: hospodárnosť (udržiavanie nízkych nákladov), efektívnosť (Robia sa veci správne? Spôsob prevodu financií na hodnotu a výsledky) a účinnosť (Robia sa správne veci? Generálne posudzovanie úspešnosti a jej priebežná kontrola).

“Zisťujeme, že častokrát sa v priebehu realizácie projektu celkom zmenia aj pôvodné ciele, kvôli čomu sa potom výrazne znižuje celková účinnosť inštitúcie” tvrdí Ľubica Gazdová vo svojej prezentácii a pokračuje: “Najväčšími problémami v otázke hospodárnosti sú plytvanie, preplácanie  a predražovanie. Efektívnosť sa kontroluje na riziká strát, nie optimálneho pomeru vstupov a výstupov, pomalej implementácie a zbytočného prekrývania činností. Účinnosť sa v IT kontroluje ťažko, hodnotí sa najmä vzťah medzi zamýšľanými a reálnymi cieľmi s otázkami: Čo sa malo urobiť a čo sa urobilo?” Gazdová tvrdí, že metodika je rôzna a závislá na konkrétnom prípade.

 

Posledným významným projektom, na ktorom NKÚ pracoval pre oblasť IT, bolo eHealth. Predmetom kontroly bola predovšetkým efektivita systému, ak by bol implementovaný včas.

Kontrolóri hodnotili výdavky, ktoré už boli použité a budúce výdavky, ktoré môžu ovplyvňovať ďalšie zmeny termínov sprístupnenia projektu verejnosti. Gazdová hovorí, že je veľkou výhodou, že má NKÚ SR priamo v zákone zakotvené právo nahliadať do interných systémov inštitúcií.

 

Katarína Frűhwaldová, SAS

Textová analýza – všetci o nej počuli, nikto ju nevidel
– Katarína Frűhwaldová, biznis konzultantka SAS Slovakia, s.r.o.

Príspevok Kataríny Frűhwaldovej týkajúci sa textovej analýzy sa dotýka dát ako takých – každá organizácia, každý štát má k dispozícii tieto dáta, ale nevie ich často spracovávať. Tieto veľké objemy dát je pritom potrebné vedieť spracovávať, čo sa dá bez textovej analytiky iba čítaním. Pri tomto spôsobe spracovania sa však vytráca objektivita, pretože interpretácia textových dát je závislá na konkrétnom ľudskom čitateľovi. Preto je potrebné hľadať riešenia, ktoré sú automatizované a vedia si poradiť aj s textovým obsahom s napríklad ironickým alebo sarkastickým kontextom – napríklad pri analýze odpovedí zo štúdií, dotazníkov a podobne.

Ako príklad uvádza Frűhwaldová analýzu diskusných príspevkov, konkrétne na tému „Kaliňák“, ako na ňu reagovali diskutéri na internete. Predmetom bolo zistiť, o čom ľudia hovoria a zistiť to pomocou softvéru, zistiť názor skupiny aj bez subjektívneho pozorovateľa. Výsledkom môže byť napríklad to, že 20 percent ľudí si myslí X, 50% vyžaduje Y a podobne. Textová analýza tiež umožňuje grafické znázornenie vzťahov medzi rôznymi kľúčovými slovami.

Významnú úlohu v textovej analýze zohráva tvorba taxonómie (kategorizácia slov podľa ich obsahu), automatizácia a objektivita.

Zaujímavou funkciou textovej analýzy od SAS je Extrakcia konceptu. Tá sa postará o výber relevantných údajov, ktoré používateľ práve potrebuje, z rôznorodých dokumentov – napríklad výber čísiel bankových účtov z faktúr rôznych dizajnov alebo mien z ďakovačiek v abstraktoch študentských prác.

Oslovila nás najmä funkcia hodnotenia sentimentu. Táto funkcia pomáha pochodpiť a bližšie spoznať názory ľudí na určité témy.

Textová analytika je využiteľná v širokom spektre potrieb, predovšetkým však na webe, pri kontrole interných e-mailov, pri analýze dát v zhabaných počítačoch a harddiskoch, pri extrakcii konceptu/entít a pri kategorizácii dokumentov. Frűhwaldová uvádza, že funkcia nájde uplatnenie aj pre organizácie, ktoré sledujú aktivity verejne financovaných inštitúcií a ich povinne zverejňovaných dokumentov. 

 

Dalibor Král, projektový manažér SEVITECH, a.s.

Register priestorových informácií
– Dalibor Král, projektový manažér SEVITECH, a.s.

Register priestorových informácií je súčasťou palety viacerých projektov, ktoré tvorí Sevitech a ktoré slúžia na kategoriáciu údajov pre štát. Cieľom projektu RPI je vytvorenie jednotného a konzistentného zdroja údajov o všetkých priestorových informáciách pre potreby samospráv, štátnych orgánov, fyzických a právnických osôb. Druhým cieľom, špecifickým, je vybudovať integračné prostredie pre tzv. povinné osoby.

Celkovo sa do projektu RPI začleňuje až 9 eGov služieb, od registrácii povinnej osoby po služby monitoringu a reportingu. Dalibor Král vo svojom príspevku podrobne uviedol projektový plán, ktorého sa Sevitech pri realizácii zakázky pre štát riadil, od plánovania až po akceptáciu klientom – štátom. Uvádza, že so štátom komunikoval priebežne, aby bola zabezpečená transparentnosť celého procesu.

V priebehu vývoja služieb sa developer stretol s niekoľkými prekážkami, tou zásadnou bola podmienka prijatia právneho rámca pre spustenie produkčnej prevádzky Základného registra verejnej správy (NKIVS). Tento krok stále prebieha a je v pripomienkovom konaní.

Dalibor Král uvádza, akým spôsobom bola realizácia projektu rozdelená na dve fázy: OPIS a OPII. Stalo sa tak z dôvodu nestíhania termínov, aj napriek tomu sa však finálne dodanie projektu stane jedným z vôbec prvým svojho typu v EÚ.

1.7.2016 bude RPI dostupný pre všetky povinné osoby a integrujúce sa subjekty v rámci projektu.

 

Tomáš Orieščik, software development director Aliter Technologies, a.s.

Cloud service provisioner, ktorý využíva aj Slovensko
– Tomáš Orieščik, software development director Aliter Technologies, a.s.

Orieščík má na starosti softvérovú divíziu spoločnosti a reprezentuje spoločnosť, ktorá poskytuje službu Cloud service provisioner, ktorú využíva aj Slovensko. Cieľom firmy pri vývoji tejto služby bolo unifikovať viaceré funkcie a rozhrania do jediného prostredia jediného nástroja. Rozsah funkcií aj nášho štátneho cloudu je veľmi rozsiahly, medzi inými aj zadávanie a schvaľovanie požiadaviek na IaaS služby, katalóg služieb, centrálny manažment, notifikácie a reporting.

Jedným z významných zámerov služby bola automatizácia IaaS cloudových služieb, eliminácia rizík pri zadávaní požiadaviek do systému a celkové zvýšenie bezpečnosti.

Množstvo podrobností k projektu nájdete na stránke www.sk.cloud

 

Ján Hochmann, riaditeľ odboru kybernetickej bezpečnosti, NBÚ SR

Kybernetická bezpečnosť a štát
– Ján Hochmann, riaditeľ odboru kybernetickej bezpečnosti, NBÚ SR

Hochmann predstavil akčný plán ku koncepcii kybernetickej bezpečnosti v rokoch 2015 – 2020. Zdôraznil, že v rokoch 1997 až 1998 sa reálne uvoľnili hranice a aj finančné prostriedky, vtedy v rámci projektu PHARE, pod záštitou ktorého sa mnohí z nás dostali k vzdelávaniu v kontexte digitálnej gramotnosti priamo na stredných školách. Významné tiež boli roky 2004 a 2005 a štrukturálne fondy a operačné programy s ukončením v roku 2015, ktoré boli akčnými projektmi pre postupnú informatizáciu Slovenska. Dnes sa však krajina potýka aj s problémami, ktoré výrazná informatizácia prináša, dnes je mimoriadne aktuálna kybernetická bezpečnosť.

Ešte v roku 2008 sa prijala stratégia pre kybernetickú bezpečnosť a v roku 2015 bol prijatý akčný plán pre informačnú bezpečnosť. Aj napriek tomu Hochmann tvrdí, že Slovensko nepatrí medzí lídrov ohľadne časového rámca aplikovania podobného projektu, napríklad v ČR ho majú už dávnejšie.

Akčný plán pre kybernetickú bezpečnosť obsahuje celkovo 7 vecných oblastí/priorít a plán ich rozpracovania. Ich súčasťou je aj podpora vedy a výskumu v oblasti kybernetickej bezpečnosti, aktívna medzinárodná spolupráca a zavedenie systému vzdelávania v otázke bezpečnosti.

Hochmann uvádza, že súčasťou akčného plánu kybernetickej bezpečnosti je v prvom rade ustálenie legislatívy tak, aby vyhovovala požiadavkám moderného sveta a európskeho priestoru, ktorého aktívnou súčasťou je aj Slovensko. Subjektmi, ktoré majú v projekte významné postavenie, sú Vláda SR, NBÚ, Ústredný orgán štátnej správy podľa osobitného prepisu a jednotky a útvary týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti. Legislatíva EÚ hovorí, že týmto subjektom nie je možné odmietnuť spoluprácu. Významnú úlohu v celom akčnom pláne bude zohrávať Ministerstvo školstva.

Bezpečnostné požiadavky: autentickosť, dostupnosť, dôvernosť a integrita
Bezpečnostné úrovne: nepodstatná, nízka, stredná a vysoká
Úroveň obrany informačných systémov: nízka, stredná a vysoká
Informačný systém klasifikovaný ako “významný” bude zaradený do strednej úrovne obrany.
Informačný systém klasifikovaný ako “podľa osobitného predpisu” bude zaradený automaticky do vysokej úrovne obrany.
Všetky ostatné informačné systémy, ktoré sú často nekompaktné a nezosúladené, budú automaticky zaraďované do úrovne nízkej obrany – pretože ich častokrát nie je možné automatizovať, často sa vraj podľa Hochmanna nedajú ani spoľahlivo opraviť. V takom prípade sa spustí proces riadenia s cieľom postupného kontrolovaného zániku informačného systému.

Zásadnou inováciou v kontexte ucelenej kybernetickej bezpečnosti bude povinné nahlasovanie incidentov, problémov a konfliktov v digitálnom priestore podstatnom pre štát. NBÚ SR má v pláne vykonávať aj inovácie v personálnej oblasti, tam chce zaviesť nezlúčiteľnosť viacerých funkcií. V praxi sa vraj stáva, že jeden pracovník formálne vykonáva určité kybernetické úkony, zároveň však formálne aj prakticky kontroluje a mal by si udeľovať zodpovednosti a kompetencie.

 

Tomáš Hlavsa, Cyber Security Expert, Atos IT Solutions and Services, s.r.o.

Kľúčové pohľady na kybernetickú bezpečnosť
– Tomáš Hlavsa, Cyber Security Expert, Atos IT Solutions and Services, s.r.o.

Atos má celkovo 100-tisíc zamestnancov, na Slovensku 320 zaradených do 3 divízii. Sídlo ma v Bratislave, ale pôsobí aj v iných mestách. Hlavsa sa ako zástupca firmy Atos vyjadril ku kybernetickej bezpečnosti na štátnej úrovni a predstavil niekoľko kľúčových pohľadov na to, ako ju úspešne budovať.

Poukazuje napríklad na firmy, ktoré nemajú prehľad vo svojom hardvéri. Vraj nemajú častokrát vysporiadané interné pravidlá na používanie USB kľúčov, čo bolo v počítačoch, ktoré sa v priebehu rokov vystriedali za nové alebo stratili. Atos v tomto kontexte nepredáva produkty, ale ponúka outsourcované riešenia týkajúce sa ochrany informácií, garancie výkonu a dostupnosti, zníženie nákladov na IT a poistenie sa pred kybernetickými hrozbami – vrátane tých fyzických, akými sú napríklad požiar v serverovni či povodne.

Tomáš Hlavsa zdôrazňuje potrebu tlaku a zvyšovania nárokov na dodávateľov IT, dôležitosť vzdelávania zamestnancov ohľadne informačnej bezpečnosti.

Snaha o zvyšovanie bezpečnosti však môže byť aj príležitosťou, pozrite sa na telco firmy.” hovorí Hlavsa na rastúci tlak na zvyšovanie e-bezpečnosti a pokračuje: “Urobili si biznis z povinnosti. Ich používateľov trápili DDoS útoky, telco firmy nasadil sytém na ochranu pred DDoS a spravili z toho službu pre zákazníkov.”

 

 

Robert Almási: Vymiera stredná vrstva a má to vplyv na umelcov

Začiatkom februára sa v bratislavskej galérii umenia IZAKaJA otvorila výstava maliara Roberta Almásiho s názvom Dotyky. Na vernisáži som sa Almásiho pýtal nielen na diela, ktoré práve vystavuje.

 

V umeleckej tvorbe Roberta Almásiho sa stretáva abstrakcia s vyobrazením človeka, prírody a zvierat. Podľa jeho vlastných slov je každý z obrazov kompletnou kompozíciou, zvyčajne s motívom ženy v prírode. “Žena, to je krajina a všetky jej kopce, údolia, vrchy, to reprezentuje jej telesné krivky,” tvrdí Almási.

 

Pán Almási, ako dlho sa venujete umeleckej tvorbe?

Mám 67 rokov, takže je to už veľmi dlho, od svojich dvanástich rokov ale veľmi intenzívne. Už v prvých ročníkoch na základnej škole som nekreslil to, čo učiteľka. Kedysi sa v škole kreslili také základné tvary, jablko, hruška, zajačik, ale ja som v tom videl iba tú guľu s ušami. Kreslil skutočného zajaca, ktorého som videl u susedov na dvore a učiteľka to nerada videla. To boli moje počiatky, ale potom som nastúpil na strednú umeleckú priemyslovku do Brna, kde som študoval grafiku. Po strednej škole som sa vrátil do Bratislavy na VŠVÚ, kde ma učil aj pán Matejka, ktorý počas môjho štúdia odišiel na druhý svet. Študoval som monumentálnu tvorbu a v tejto oblasti som aj pracoval neskôr ako monumentalista, robil som veľké gobelíny, drevené plastiky, maľby na steny, kamene, mramor. Prešiel som všetkým možným a vždy po týchto veľkých náročných prácach som si maľoval vlastné malé obrazy – známi o mne aj hovorievali, že “je dobrý vo veľkom, ale aj vo formáte vreckovky je stále čitateľný jeho rukopis”.

 

 

Na výstave Dotyky v galérii IZAKaJA nájdete aj v priebehu marca prierez tvorbou Roberta Almásiho. Celá výstava je rozdelená na dve oddelené časti, pričom v jednej z nich nájdete prevládajúcu červenú farbu, v druhej zmes ostaných. Zaujímavosťou je, že v rámci jedného obrazu sú zvyčajne kombinované iba dve farby a ich odtiene.

Almásiho tvorba je úzko spätá s motívom ženy a prírody, významné miesto v jeho živote i umeleckej činnosti majú kone, ktorým sa aktívne venoval tridsať rokov.

 

Robert Almási a Erik Stríž, autor rozhovoru (foto: izakaja.sk)

 

Vraveli ste, že by ste sa neradi nechali zaradiť do niektorého umeleckého štýlu. Je ale aspoň niektorý, ktorý vo vašej tvorbe prevláda?

Už sa ma snažili niekam zaradiť aj ostatní, často spomínali všelijaké -izmy. Pre mňa to ale nebolo dôležité, ja som maľoval, čo som chcel maľovať. Je ale možné, že som naturista, keďže vychádzam z prírody. Že sa v mojich obrazoch objavujú ženské telá a figúry, to je v podstate krajina – krajina pozostávajúca zo stromov, lúk, trávy, v nej môže ležať nejaký akt.

Mám rád more, Dunaj, vo vlnách sú opäť figúry ženských tiel a najmä na mojich obrazoch nájdete kone. Jazdil som tridsať rokov a dávalo mi to akúsi silu. Kone najprv musíte pripraviť, očistiť, potom si zajazdíte, je to aj fyzicky náročná práca. Podobne je to aj s obrazmi, najprv si ich treba pripraviť, napnúť plátno a tak ďalej, počas tohto čase musela v hlave dozrieť myšlienka na budúci obraz. Ani som ho už nechcel pokaziť, keď som sa kvôli nemu toľko narobil :-) Keď som už pristúpil k obrazu, vždy som vedel, čo budem maľovať a ako.

Takisto keď chodím na rôzne medzinárodné sympózia, tak nikdy na ne nejdem nepripravený. Prvé dva dni sú o rozhovoroch, pohode, o pripíjaní si s vínkom, ale potom už prichádza naozajstná práca. Nedávno sa mi stalo, že ma kolegovia upozornili, že sa predsa nepredbiehame a nesúťažíme, ale ja som iba potreboval zo seba dostať ten obraz krajiny, ktorú som videl v hlave.

 

 

Čo vás inšpiruje k tvorbe? Koho tvorba vás najviac ovplyvnila?

Určite je to krajina, ženy, kone, mám rád prostredie Žitného ostrova. Mám veľmi rád Tatry, rád som sa lyžoval, prešiel som aj kus sveta. To všetko je inšpiratívne.

Samozrejme, že na strednej škole som mal veľmi rád impresionistov, ale to podľa mňa dobre vidieť aj v mojej tvorbe. Inšpiráciu nachádzam tiež v moderných umelcoch, ktorí vedia jednou linkou, pár fľakmi niečo naznačiť a človek cíti, že to nie je iba fľak, farba, ale je to kus krásneho detailu.

Na tejto výstave Dotyky môžete vidieť prierez mojou tvorbou za posledných asi šesť rokov. Je to komorná výstava v galérii IZAKaJA menších a stredných formátov.

 

Živíte sa dnes výhradne umením?

Asi som sa narodil pod nejakou šťastnou hviezdou, pretože som sa umením živil vždy. Hneď po škole som dostal veľkú robotu a potom to išlo jedno za druhým. Kedysi som robil malé formáty, ktoré si ľudia vedeli kúpiť a postupne moja klientela narastala, že som nikdy nemal problémy. Avšak je to sínusoida, raz si hore, raz dole a v umení ako takom je to skoro katastrofa.

Vnímam zmenu sveta, vzniklo veľa zbohatlíkov, ktorí uprednostňujú autíčka, baráky a chrámy, ale umenie nie. Umenie je u nich na poslednom mieste. Kedysi kupovala obrazy stredná vrstva, lekári, inžinieri, ktorí chceli mať doma umenie. Neboli to horibilné sumy, ale táto stredná vrstva dnes vymiera a má to vplyv aj na umelcov.

Ja ale nie som tak náročný, že by som potreboval mať štyri Mercedesy, potrebujem jedno auto, ktorým viem previezť diela na výstavy. Nemám pocit, že by som potreboval mať hromady peňazí, to kazí život. Prežiť krásne, mať veľkú záhradu, mať pokoj, maľovať, v tom vidím zmysel.

Profil Roberta Almásiho:

IZAKaJA – Robert Almási, narodený 27. 01. 1948 v Kostolných Kračanoch, po ukončení Strednej umelecko priemyselnej školy v Brne a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave sa usadil v Dunajskej Strede, kde tvoril a aktívne sa zapájal do kultúrne spoločenských aktivít, od 2002 žije a tvorí v rodnej obci, kde vo svojom ateliéri vytvoril možnosť vystavovať svoje ako aj diela kolegov čo sa stretlo s kladným ohlasom v okolí a jeho dielňu navštevuje nespočetné množstvo záujemcov – autor hlboko zakorenený vo svojom rodnom kraji s prevládajúcim citovým vzťahom ku krajine Žitného ostrova, neustále hľadajúci a nachádzajúci dušu tejto krajiny.

 

Samostatné výstavy od roku 1976

1976 – Praha, Komárno, Dunajská Streda
1977 – 1980 – Dunajská Streda, Zlaté Klasy, Paľkovičovo
1982 – 1983 – Neratovice, Jahodná, Trhové Mýto 1984 – Dunajská Streda, Čenkovce, Lehnice, Veľký Meder, Šamorín, Čičov
1985 – Modra – Harmónia, Piešťany 1986 – 1988 – Komárno, Horná Potôň, Orechová Potôň
1990 – Bratislava
1992 – 1994 – Piešťany
1995 – Jahodná
1996 – 1997 – Bratislava, Balatonboglár, Balatonalmádi, Komárno 1998 – Dunajská Streda, Komárno, Šamorín, Kaposvár
1999 – 2000 – Dunajská Streda, Bratislava
2003 – 2005 – Holice, Bratislava, Trhová Hradská, Moravské Kračany
2006 – Budapešť
2007 – Bratislava, Budapešť, Topoľčianky, Kostolné Kračany
2008 – Dunajská Streda Žitnoostrovné múzeum, Veľký Meder, Budapesť – Dabas, Janíky, Kostolné Kračany, Dunajská Streda KMG
2009 – Trnava

2016 – Bratislava, Galéria IZAKaJA

 

Rozhovor bol prepísaný z audiozáznamu, text zatiaľ autor neautorizoval.

Jozef Hubálek: Inšpiráciou pri tvorbe je možno aj moje ochorenie, skleróza multiplex (Rozhovor)

V roku 2008 mu diagnostikovali sklerózu multiplex a aj napriek ochoreniu (alebo snáď práve vďaka nemu) sa aktívne venuje umeleckej práci, organizuje výstavy svojich diel a vlastným príkladom poukazuje na to, že aj zdravotne hendikepovaní chcú a vedia tvoriť. Maliara Jozefa Hubáleka som sa pýtal na jeho umeleckú činnosť, čo ho inšpiruje, ktoré zo svojich diel považuje za najhodnotnejšie a do akej miery jeho tvorbu ovplyvňuje ochorenie.

Pán Hubálek, predstavte sa prosím niekoľkými vetami.

Narodil som sa v roku 1976 v Smoleniciach a dnes žijem v Slovenskej Novej Vsi. Som vyučený maliar-natierač a moje záľuby sú, samozrejme, maľovanie a cykloturistika v rámci možností, dobrý film, hudba. Som na invalidnom dôchodku, nakoľko mám diagnostikovanú sklerózu multiplex od roku 2008.

Maľovaniu sa venujem už od detstva, ale intenzívne som sa mu začal venovať až po príchode ochorenia . Maľovanie je môj koníček, som vlastne taký samouk. Tvorím podľa svojich finančných možností, hoci tých nie je veľa. Som rád a teší ma, ak sa moja tvorba páči aj verejnosti, to ma posúva vpred.

„Mesačný svit“ a „Niekto iný“, Jozef Hubálek

 

Čo pre vás znamená umenie? Prečo ste si vybrali za ústredný štýl práve abstrakciu?

Umenie pre mňa znamená prezentovať svoju predstavivosť, fantáziu. Je to také sebavyjadrenie, niekedy možno aj nálad a pocitov. A prečo abstrakciu? Ono to prišlo tak samo, mňa fascinujú abstraktné veci a predovšetkým ma to baví. Je to úžasná hra farieb a tvarov, predstavivosti a fantázie. Svojím spôsobom si obraz môžem namaľovať podľa seba ako chcem, môžem maľovať čo chcem, kombinovať si farby a tvary.

 

Vaše diela na mňa pôsobia väčšinou pozitívne. Čo je vašou inšpiráciou pri tvorbe?

Inšpiráciou pri tvorbe je možno aj moje ochorenie. Ja som kreslil a maľoval v podstate od detstva, hoci to bolo skôr tak sporadicky, no po diagnostikovaní Sklerózy multiplex sa maľbe venujem intenzívnejšie. Ochorenie bolo takým spúšťačom, motiváciou venovať sa maľovaniu viac. Vačšinou sa snažím maľovať tak, aby obraz hral pestrými farbami, aby pôsobil pozitívne aj na okolie. A, samozrejme, akýmsi hnacím motorom je aj to, keď sa tvorba páči aj verejnosti, keď si niekto zakúpi dielo a podporí moju tvorbu.

„Koniec“, Jozef Hubálek

 

Kto alebo koho tvorba vás najviac ovplyvnila? Sledujete súčasnú scénu s umením?

Ja som si vždy maľoval podľa seba. Ako sa vraví, taký vlastný štýl. Ale stále skúšam nové veci, čo ako vylepšiť. Určite sledujem aj iných autorov a niekedy aj iné diela sú mi inšpiráciou.

 

Je vo vašom portfóliu niektoré dielo, ktoré považuje za obzvlášť vydarené?

Určite áno. Každé moje dielo je svojím spôsobom výnimočné, aspoň pre mňa. Vždy sa snažím, aby každý obraz pôsobil energicky a pozitívne. Ale také obzvlášť vydarené diela sú pre mňa obrazy Nekonečno a Sloboda. Sú to moje také obľúbené.

„Nekonečno“, Jozef Hubálek

 

Aký čas vám zaberie tvorba jedného diela? Nechávate si čas na jeho dozrievanie alebo je to skôr o zachytení chvíľkovej emócie?

Je to rôzne. Niektoré diela sú namaľované za jeden deň, niektoré zaberú viac dní. Vačšinou je to viac dní, vzhľadom na môj zdravotný stav. Ale sú diela, ktoré som namaľoval a odložil na týždeň, na dva a neskôr sa k tomu vrátil s tým, že ešte to nie je ono, že niečo tam chýba.

Určite sú aj chvíle, kedy ma niečo napadne a jednoducho to v tú chvíľu musím dať na plátno.

Výstava na Ministerstve obrany SR

 

Keď niekto prejaví záujem, viete pripraviť nové dielo akoby „na mieru“? Alebo predávate iba už existujúce diela?

Áno, robil som pár diel aj na požiadanie, ale je to skôr výnimka. Väčšinou si tvorím podľa seba. Som pri tom uvoľnenejší a môžem pritom popustiť uzdu svojej fantázie.

Jozef Hubálek v strede, vernisáž v spoločnosti RESPECT (Piešťany, 2014)

 

Na vašej webstránke je uvedených veľa miest, kde ste vystavovali. Pripravujete aj ďalšie? Kde by vás mohli v priebehu roku ľudia zastihnúť?

V priebehu roka by som chcel vystavovať v Musique Club Galerie v Modre. Je to príjemná kaviarnička s dobrými ľuďmi, ktorí mi umožňujú každoročne prezentovať svoje diela. Pravdepodobne vo februári by mala byť spoločná výstava na Ministerstve hospodárstva, ktorú organizuje Slovenská agentúra na podporu zdravotne postihnutých občanov.

 

Využívate na svoju prezentáciu okrem výstav a webovej stránky aj iné kanály? Napríklad Behance, Dribbble a iné?

Zatiaľ na prezentáciu svojich diel využívam internet. Či už svoju webovú stránku hubalek.webnode.sk, slovenské alebo české stránky, ktoré prezentujú umenie, sociálne siete. No a ak je možnosť, tak aj prostredníctvom výstav.

„Pohľady“, Jozef Hubálek

 

Otvorene sa predstavujete ako umelec so sklerózou multiplex. Do akej miery má toto onemocnenie vplyv na vašu tvorbu?

Vlastne až po diagnostikovaní sklerózy multiplex sa tvorbe venujem intenzívne. Je to taký relax, dá sa povedať aj taká malá terapia. Pri tvorbe sa sústredím na plátno a farby, nemyslím na ochorenie. A tiež sa snažím ukázať, že aj hendikepovaní dokážu a chcú tvoriť. Samozrejme, podľa svojich možností.

 

Odporučili by ste maľovanie aj iným ľuďom s podobným zdravotným problémom? Ak áno, prečo?

Určite áno. Nielen maľovanie, ale akýkoľvek záujem niečo robiť, tvoriť. Ako som už spomenul, je to taký relax, človek nemyslí tak často na to onemocnenie. Ja mám radosť z toho, čo vytvorím a je to také zadosťučinenie, ak niekto prejaví záujem o moju tvorbu. O to viac ma to vtedy teší a svojím spôsobom ma to posúva ďalej.

 

Spoločná výstava, Banská Bystrica, radnica, 2014

 

Ďakujem za poskytnutie rozhovoru a prajem veľa úspechov.

Rozhovor bol autorizovaný.

 

Silvia Švecová a jej umelecké portfólio (Rozhovor)

MADE IN SLOVAKIA – Je pre nás potešením, že vám môžeme predstaviť Silviu Švecovú, slovenskú umelkyňu s veľmi zaujímavým portfóliom. Keď som vyhľadával zaujímavých ľudí pre náš seriál Made in Slovakia, viackrát som narazil na diela Silvie Švecovej a vždy na mňa zapôsobili veľmi neurčitým spôsobom. Diela sú atypické, v širokom spektre grafík, fotografií a dizajnov priam vytŕčajú svojou emotívnosťou a zdanlivou jednoduchosťou.

Silvia, tvoju prácu sledujem asi od konca minulého roka, ale grafike a kresbe sa venuješ už dlhšie. Povieš viac o tvojich začiatkoch v tejto umeleckej činnosti?

Všetko to začalo už v detstve. Zbierala som rôzne materiály, kombinovala, skúšala ich kreatívne spájať. Rada som kreslila, čítala literatúru o umení a umelcoch. Mojím najväčším vzorom bol Vincent van Gogh. Aktívne som začala tvoriť asi pred 9 rokmi. Dostala som prvé plátno, farby, štetce a skúsila som sa vyjadriť. Tak ma to očarilo, že som už nemohla prestať. Bol to osud. Začala som maľbou, kresbou, pokračovala som kolážou, kombinovanými technikami, spoločnými objektami vytvorenými s manželom a ďalšími experimentami.

 

Autor: Silvia Švecová

 

Máš umelecké vzdelanie? Má vplyv na tvoje umelecké práce?
Vyštudovala som na Technickej Univerzite Geodéziu, kartografiu a kataster, čo nie je priamo umelecký smer :-)
Ale napriek tomu ma to ovplyvnilo a posunulo istým spôsobom v samotnej tvorbe, čiary, body, línie, geometria, …to všetko akosi mám stále v dielach zakódované ako tajnú šifru. Na vernisážach sa mi často stáva, že ľudia, po tom ako sa dozvedia, že som vyštudovala geodéziu, to zrazu jasne cítia v tvorbe.

 

Myslíš, že aby umelec mohol tvoriť kvalitne, potrebuje mať aj formálne vzdelanie?
Neviem, či sa dá zovšeobecniť skutočnosť, že umelec musí byť vyštudovaný. Umenie musí mať človek v krvi, musí ho cítiť a vedieť podať. Musí ním dýchať a nevedieť bez neho žiť. Ja bez neho nie som ja. Formálne vzdelanie je skvelá vec, pomáha zístať prehľad o histórii umenia, prehľad o technikách tvorby, vytvára komunitu rovnako orientovaných ľudí a umožňuje počas školy vystavovať tam, kde to bez akademického vzdelania nie je možné. Ale na druhej strane, to všetko ešte nie je cieľ, je to len nástroj, ktorý človek až svojou vlastnou tvorbou po škole môže zhodnotiť a posunúť do roviny profesionálneho umelca. Čo nie je jednoduché. Kvalita umelca sa nedefinuje školou, ale samotnou originalitou, invenčnosťou a výpovednou hodnotou jeho diel. Preto si myslím, že umelec nie je len ten, kto striktne dodržal hierarchiu spoločenských postupov a skončil školu, ale že ním môže byť i človek, ktorý sa neformálne vzdeláva, objavuje, hľadá, tvorí, baží po sebaobjavovaní, sebavyjadrovaní, stále rastie a chce sa do diela celý odovzdať. Tak sa cítim ja.

 

Silvia Švecová, kresba

 

Z tvojich prác ma veľmi oslovili najmä diela Targets a Swirl of events. Neviem sa rozhodnúť, či na mňa pôsobia pozitívne alebo (presne naopak) depresívne. Čo ti slúžilo ako inšpirácia pri týchto dielach?
Inšpiráciou pri diele Targets bola myšlienka, že človek si môže vyberať v živote z viacerých možností, ktoré zdanlivo pôsobia rovnako – ako tri terče na obraze – ale on má možnosť iba jedného zásahu. Hľadanie správneho rozhodnutia, to čo sa javí ako rovnaké, identické, nie je rovnaké, je jedinečné, osobité ako všetko, čo na tomto svete vytvorila príroda a Boh. Nebolo mojím úmyslom vytvárať depresiu, skôr naopak, hlbšie zamyslenie a hľadanie ciest. Swirl of events je ako špirála, ktorá v sebe nesie udalosti nášho života, ktoré sa rodia, plynú, trvajú, menia sa a znova a dokola, sú nekonečným vírom. Obrazu dominuje síce čierna farba, ale dôvodom jej výberu bolo skôr vytvorenie hĺbky, tajomnosti a majestátnosti priestoru.

 

Silvia Švecová: Swirl of events

 

Existuje niečo, čo by ťa v práci inšpirovalo všeobecne?
Inšpirácia prichádza sama, nečakane, nebadane, po rôznych cestovateľských zážitkoch, po návštevách múzeí a galérií, pri pohľade na inšpiratívnu architektúru, po brázdení na internete, po skvelej hudbe, po skvelých zážitkoch s rodinou a priateľmi, po stretnutí so skvelými tvorivými ľuďmi, ale hlavne vtedy, keď sa nad vecami zamýšľam do hĺbky.

 

Koho práce ťa ovplyvňovali v začiatkoch a koho dnes? Prípadne koho práce vo svojej oblasti považuješ za inšpiratívne?
Ako som už vravela, Vincent van Gogh bol a aj je môj vzor. Jeho neľahký osud, jeho impresia a cit v obrazoch, ale hlavne to, že bol úplne iný ako ostatní a stále sám sebou. Mám rada diela Joana Miró, Melity Gwerkovej, Fera Liptáka, Márie Slovákovej, Lucy Hudec, Eweliny Suchanek, Oli Niepsuj, ale môj súčasný top je Scott Bergey. Je to bývalý kanadský pilot, ktorý sa okolo tridsiatky rozhodol pre výtvarné umenie a dal si pauzu v lietaní. Teraz lieta na plátnach a iných podkladoch a je skvelý. Nenapodobniteľný.

 

Autor: Silvia Švecová, projekt RECYKLOVAČKA

 

Okrem maľby/kresby sa venuješ aj inému? 
Najradšej maľujem, kreslím a robím koláže. Spolupracujem so zahraničnou firmou Bakero, kde na základe môjho obrazu „Urban Space“ vyrobili v Indii exkluzívny ručne tkaný koberec, ktorý bol prezentovaný v máji tohto roka na veľtrhu INDEX 2015 v Dubaji a v septembri na veľtrhu Maison and Objet v Paríži. Momentálne je vystavený v Prahe a v budúcom roku plánujem obraz spolu s kobercom vystaviť v ZOYA Museum v Elesko wine park v Modre, kde sa koná i Salón výtvarníkov, kde sa každoročne spolu s výtvarníkmi z malokarpatského regiónu spoločne prezentujem.

Digitálnej grafike a recyklovanému umeniu sa momentálne venujem dosť intenzívne. Mám záujem vytvárať umenie zo zdanlivo nepotrebných materiálov a pre verejnosť ponúknuť vo svojom ateliéri zážitkové RECYKLOVAČKY, kde si vytvoria pod mojim dohľadom neopakovateľné dielo, ekologickej, ľudskej i umeleckej hodnoty. Mám potrebu šíriť svoje umelecké cítenie bližšie k ľuďom a nabádať ich k radosti z tvorenia a k umelecko-duševným hodnotám.

 

Ako to vyzerá s komerčným uplatnením umelcov tvojho typu na Slovensku? A v zahraničí? Dá sa vďaka umeniu celkom vynechať zo života tradičné zamestnanie?
Na Slovensku je to s umením vo všeobecnosti ťažšie. Vyštudovaní umelci majú problém živiť sa vyslovene výtvarným umením. Veľakrát sú z nich učitelia či grafici, málokto ostáva vyslovene slobodným umelcom na voľnej nohe a živí sa výlučne umením. V zahraničí je to reálnejšie. Komerčné uplatnenie umelca je hlavne o tom, ako sa propaguje, aký ma marketing, ako často a kde vystavuje, aké má kontakty a chuť robiť podporu predaja svojich diel viac ako samotnú tvorbu. Ideálne je mať manažéra na túto činnosť, čo však na Slovensku nie je typické. Ja si hľadám cestičky na výstavy a propagáciu sama. Snažím sa o spojenie príjemného s užitočným, tvorím grafický dizajn a rozbieham vo svojom ateliéri takzvané RECYKLOVAČKY, ktoré budú mať pravidelný charakter a budú určené pre deti i dospelých. Budú zážitkovou formou v príjemnom prostredí pozitívne umelecky kreovať ľudí.

 

Autor: Silvia Švecová

 

Čo okrem Recyklovačky pripravuješ pre rok 2016? Kde môžeme vidieť tvoje diela?
Plán je tvoriť, tvoriť, tvoriť. Chcem sa viac venovať plagátovej tvorbe a kolážám, pripravujem si podklad na grafickú publikáciu s ilustráciami. Milujem ilustrácie. Budem už tradične vystavovať v ZOYA Museum v Modre na Salóne výtvarníkov; v Národnom osvetovom centre v Bratislave, kde sa zúčastňujem už niekoľko rokov súťaže Výtvarné spektrum; vo svojom ateliéri počas Dňa otvorených ateliérov, ktoré organizuje MOS Modra; snáď aj budúci rok sa budem môcť naživo odprezentovať na plenéry živelnej maľby na festivale Umenie a víno vo Svätom Jure. Hádam sa mi podarí sa odprezentovať i v zahraničí a naštartovať nové obzory v tvorbe.

 

Silvia Švecová, rozhovor pre 3Digital.sk

Silvia Švecová – profil (siskart.eu, Behance)

Narodila som sa v Prešove ( Slovensko ) v roku 1978, žijem v Bratislave od roku 2001 a od roku 2011 tvorím v ​​Častej. Som kreativistka, experimentátorka, realizátorka, idealistka, i výtvarníčka.  Od mala, som sa venovala  tvorbe úžitkového umenia a umeleckým remeslám. Veľmi pozitívne ma „zasiahla“ ilustračná tvorba ako aj práca s rôznymi materiálmi pri vytváraní textilných či iných diel. Spolu s manželom sa spolupodieľam pri zrode kreatívnych myšlienok a kreatívnych návrhov prevažne v oblasti umeleckej činnosti. Prostredníctvom maľovania a kreatívneho vytvárania sa snažím „potichu“ vyjadrovať svoje vnútorné „ja“ a komunikovať tak s okolitým svetom. Tvorím prevažne ilustrácie s orientáciou na detail, až po abstraktné, expresionistické obrazy a kresby, ktoré zachytávajú mnoho výjavov a podôb. Moja abstraktná tvorba je plná prekvapení a odhaľuje nové dimenzie maľby. V súčasnosti spolupracujem s grafikmi v oblasti web dizajnu ako aj na poli interiérového dizajnu. Vytváram i originálne grafické návrhy pre konkrétne zameranie či zadanie.

 

 

Lukáš Majzlan a jeho web pre Jozefa Metelku

MADE IN SLOVAKIA – Lukáš Majzlan a jeho agentúra Art4web pripravila pre športovca Jozefa Metelku webstránku, na ktorej propaguje svoje úspechy na poli cyklistiky, predstavuje svoj tím, partnerov a vôbec všetko, čo s jeho športovou kariérou súvisí.

 

Webstránka jozefmetelka.com je iba jednou z pomerne širokého portfólia značky Art4web. Tá ponúka kreatívne služby a po zhliadnutí posledných realizácií súdime, že veľmi kvalitné. Jej produkty sú na vysokej úrovni, využívajú moderné webové technológie a precíznu grafiku a dizajn.

Stránka jozefmetelka.com spĺňa snáď všetko, čo očakávame od modernej webovej prezentácie športovca – pútavý vzhľad, veľmi pozitívny prvý dojem, jednoduchú navigáciu a orientáciu a responzivitu pre rôzne zariadenia.

V čase publikovania tohto článku na prehliadači Chrome nebola funkčná najpútavejšia časť stránky – jej úvod s animovaným Jozefom Metelkom. Na demonštračnom videu však táto funkcia vyzerá vynikajúco a napríklad v prehliadači Safari funguje korektne.

 

Zdroj: https://vimeo.com/125119727

 


Korporátny dizajn pre FoxTop od Lukáša Vanča z Bratislavy

FoxTop je spoločnosť, ktorá prevádzkuje internetový obchod. Oficiálna webstránka tejto spoločnosti možno nepatrí medzi najkvalitnejšie a poskytuje iba základnú informáciu o firme, na korporátnom dizajne tejto firmy si ale dal Lukáš Vančo záležať. Vytvoril logo, stanovil základné farby, preferovaný font, spracoval vizitky a hlavičky dokumentov.

 

Portfólio slovenského grafika a dizajnéra Lukáša Vanča nájdete aj na Behance.net.

 

Marek Mundok a jeho úžasné pastelové portfólio

Marek Mundok je slovenský grafik a ilustrátor a jeho portfólio je tvorené množstvom pôsobivých väčších i menších realizácií. Prezentuje sa predovšetkým ikonami a logami a okrem slovenských klientov pracuje/pracoval aj pre niekoľkých zo Spojeného kráľovstva a USA.

 

„Moje meno je Marek Mundok a som grafický dizajnér a ilustrátor. Narodil som sa v roku 1986 v Bratislave, kde žijem a pracujem. V roku 2010 som sa stal držiteľom certifikátu od International Education Society pre grafický dizajn a počítačové siete, mám tiež znalosť práce s HTML a CSS.“

– Marek Mundok

 

Klienti:

Universal Music Group (US),
The Salvation Army (US),
Louder Than Life (US),
Rock Allegiance (US),
Parkway Drive (AUS),
Polar Bear Club (US),
Cock Sparrer (UK),
Trust No One Clothing (UK),
Sacred Stitches (UK),
EGO (SK),
Dear Friends (SK),
Inekafe (SK),
Mighty Sounds (CZ).

 

 

Branding pre MOE od slovenského štúdia Dve Lamy

MOE je slovenská odevná značka, ktorá vyrába a predáva užší sortiment oblečenia pre deti – capačky a podkolienky. Práve podkolienky sa stali ústredným motívom práce Dvoch Lám, ktoré pre klienta pripravili pôsobivý vizuál. Branding značky MOE sa vydaril na výbornú a nižšie si môžete pozrieť výsledok.

 

Portfólio štúdia Dve Lamy je skutočne pekné a zaslúži si pozornosť. V skutočnosti je tvorené mladým párom, ktorý sa predstavuje ako Martin a Natália a okrem MOE pracovali/pracujú aj pre klientov TMT Green Zone, Centrum dobrovoľníctva a The Mall Trnava.

Dve Lamy sa venujú aj grafike a fotografii. Všetky fotografie nájdete na Behance profile Dve Lamy a na ich webstránke www.dvelamy.sk.

 

 

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka

Grafik Michal Slovák nás ešte v júli informoval o svojej vtedy aktuálnej grafickej práci, obalovom dizajne pre značku prémiovej čokolády Lyra. Nižšie si môžete prezrieť výsledky jeho práce a krátky text, ktorým ju predstavuje.

LYRA je už od roku 2012 značka najkvalitnejšej čokolády vyrobenej na Slovensku. Táto ručne vyrábaná čokoláda z prémiových odrôd kakaa, criollo a trinitario, dopestovaných na plantážach v Strednej a Južnej Amerike, je držiteľom svetového ocenenie Great Taste 2014.

Tento rok sa značka rozhodla uviesť na trh nový rad prémiových produktov vyrobených podľa vlastnej receptúry. Spolu s novou receptúrou mala spoločnosť záujem o rebranding vrátane inovácie loga a obalov. Požiadavka bola, aby boli obaly jednoduché, hravé, výnimočné ako samotné produkty a najmä preto aj rozlíšiteľné v segmente čokolád.

 

Prečítajte si viac o práci grafika Michala Slováka na 3Digital.sk

 

Výsledkom sú tri druhy dražovaných LYRA Absolut a dve tabuľkové Bean-to-bar čokolády bez obsahu sójového lecitínu – 78% DARK BIO a 46% MILK BIO. Pre tieto obaly je typický kakaový bôb v strede, ktorý zdôrazňuje čistotu ingrediencii, ktoré boli použité v čokoláde. Jednotlivé druhy čokolády sú odlíšené farbou.

Nový, čistý, zároveň však farebne výrazný vizuálny štýl, ktorý vychádza s príchutí čokolád, dopĺňa redizajn loga, ktorého symbol predstavuje podstatu značky – tabuľkovú čokoládu. Prišlo tak k zjednodušeniu oproti predošlému symbolu, vyladeniu tvarov a aj použitej typografie.

Nový dizajn nadväzuje na esencie chutí a rovnako, ako spolu výnimočne ladia chute v čokoláde LYRA, tak spolu ladia aj ich úplne nové dizajny obalov.

Michal Slovák

 

 

 

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

Obalový dizajn pre LYRA od Michala Slováka (foto: Michal Slovák)

 

 

 

 

Jednotka a Dvojka zmení grafiku jinglov, bude dynamickejšia

Televízne kanály Jednotka a Dvojka spadajúce pod RTVS od 1. mája menia grafiku jinglov,  spotov propagujúcich vlastné programy. Jednotka je zameraná na film, Dvojka na abstraktné animácie.

 

Doteraz sa televízne kanály prezentovali s grafikou leporela, ktoré sa skladalo a rozkladalo a prezentovalo slovenské reálie. Od mája bude nasadená nová grafika obsahujúca film s príbehom. Ten je do krátkeho spotu vložený formou vnorenej retrospektívy.

 

Výber:

Jednotka:

Grafika Dvojky sa od Jednotky bude líšiť už na prvý pohľad, namiesto reálnych záberov bude použitá výlučne počítačová grafika pripomínajúca rozvíjajúce sa 3D graffiti.

Zjednocujúcim prvkom sa stáva dvojbodka. V novom grafickom idente televíznej časti RTVS dostáva nový význam. Ich animáciou celé logo ožije a stáva sa nositeľom informácie,“ povedala Daša Matušíková, riaditeľka Sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

 

Dvojka:

 

„Projekt zmeny vizuálnej identity pod vedením Daši Matušíkovej, riaditeľky Sekcie marketingu a komunikácie RTVS, tvorivý tím pripravoval viac ako trištvrte roka. Oslovených bolo niekoľko grafických štúdií, ktoré majú reálnu skúsenosť s tvorbou televízneho dizajnu. Víťazným konceptom sa stal návrh od spoločnosti Oficina, ktorá má za sebou mnohé úspešné a ocenené televízne projekty. Medzi ich referencie patria napríklad ČT art, Film+, Prima COOL a iné.“ uvádza sa v tlačovej správe RTVS.

 

Foto: RTVS
Zdroj: omediach.com

Pôsobivý packaging pre Zlaté Zrnko od Michala Slováka

Pred niekoľkými týždňami sme na 3Digital.sk písali o slovenskom grafikovi s menom a priezviskom, ako sa sám predstavuje. Michal Slovák má vo svojom portfóliu niekoľko veľmi zaujímavých projektov, pričom ten najnovší pripravil pre klienta Zlaté Zrnko.

Zlaté Zrnko je slovenská prémiová značka kávy. Chuť kávy je sama o sebe meradlom kvality, ale v dnešnej mimoriadne pestrej ponuke má obalový dizajn mimoriadne veľký význam. To, ako obal vyzerá, má potenciál zákazníka osloviť, ale aj dokonca odradiť od kúpy.

 

Nový obalový dizajn pre Zlaté Zrnko zaujal aj zahraničné médiá, napr. Packaging of the World, The Dieline či Lovely Packaging.

 

Zlaté Zrnko (foto: Michal Slovák)

 

 

Viac informácií o projekte uvádzame nižšie, autorom je Michal Slovák:

 

Zlato v každom balení – doslovne

Zlaté Zrnko je prémiová arabica pražená na Slovensku. Tvorcovia sa rozhodli pridávať do každého balenia jedno kávové zrnko, ktoré je obalené v zlate. A zlatou farbou je preto aj potlačené samotné logo na obale, čím sa vytvorilo vizuálne spojenie medzi obsahom a formou.

Celkovo bolo cieľom odlíšiť dizajn od bežných kávových obalov, čiže žiadne klišé ako obrázky kávových zŕn a šálok kávy, ktoré vyzerajú ako z 90. rokov. Nastupujúci trend v obalovom dizajne sám ukazuje, že menej je viac a tiež sa preto pri tvorbe vsadilo na čistý dizajn založený výlučne na typografii.

Takto sa kávy ľahko odlíšia a to nie len od iných, ale aj druhy medzi sebou – Guatemala, Kolumbia, Etiópia a Zmes čiže Blend. Použité typo a farby jednotlivých druhou sa približujú krajine pôvodu kávy, ktorú obsahujú.

 

Piktogramy ako univerzálny jazyk

Špeciálne boli vytvorené aj piktogramy, ktoré boli použité na zadných stranách a pomáhajú jasne ukázať benefity jednotlivých druhov kávy. Nepotrebujete čítať celý obsah, ale na prvý pohľad viete, že káva je pražená na Slovensku, je nemletá a či sa hodí do moky alebo aj do espressa.

Nakoľko kávy pochádzajú z dvoch kontinentov, Afriky a Južnej Ameriky, okrem loga som v rámci brandingu vytvoril aj vzory. Pre Južnú Ameriku to bolo spojenie škvŕn leoparda so škvrnami od kávy; a pre Afriku, zebrie pásy s rozliatou kávou. Viditeľné sú napríklad na vizitkách.

Tvorcovia chceli priniesť niečo skutočne kvalitné a odlišné, čo sa malo ukázať aj na dizajne. Čiže nielen aby chutila dobre, ale aby tak aj vyzerala.

Samotná káva je momentálne v prípravnej fáze pred uvedením na trh.

 

 

Zlaté Zrnko (foto: michalslovak.com)

Zlaté Zrnko (foto: michalslovak.com)

Zlaté Zrnko (foto: michalslovak.com)

Zlaté Zrnko (foto: michalslovak.com)

Zlaté Zrnko (foto: michalslovak.com)

Zlaté Zrnko (foto: michalslovak.com)

Zlaté Zrnko (foto: michalslovak.com)

Zlaté Zrnko (foto: michalslovak.com)

Zlaté Zrnko (foto: Michal Slovák)