Archív kategorií: Smartfóny

Sony Xperia 1: Jedným slovom úžasný

Sony Xperia 1 je špičkový produkt s ambíciami konkurovať najlepším smartfónom na súčasnom trhu. Nesnaží sa o prinášanie revolučných vychytávok alebo nových funkcií, ktorých uplatnenie je častokrát otázne, namiesto toho stavia na výnimočnom displeji, vysokom štandarde vyhotovenia, prvotriednom výkone a jednej z najlepších fotovýbav vo svojej cenovej relácii.

 

Kľúčové vlastnosti Sony Xperia 1

  • 4K OLED displej (1644×3840 px), 6,5”, 21:9, HDR, X-Reality Engine, Triluminos display, ochrana Corning Gorilla Glass 6
  • predná kamera 8 Mpx + Full HD video
  • tri zadné kamery (štandard, 2× zoom a širokouhlá), video 2160p@24/30fps, LED blesk
  • podpora bezkontaktných platieb
  • podpora pre virtuálnu a rozšírenú realitu
  • senzor odtlačkov prstov, USB Type-C, zvuk Dolby Atmos, dynamické vibrácie pri sledovaní videí, 
  • vstavaná batéria 3 330 mAh,
  • systém Android 9.0 (Pie)
  • pamäte 64GB 6GB RAM alebo 128GB 6GB RAM
  • chýba 3,5 mm audio konektor
  • cena od 809 €

 

Vodotesný a odolný

Ak uvažujete nad kúpou smartfónu Sony Xperia 1, nepochybne vás zaujíma každé jeho hodnotenie odborných novinárov i laickej verejnosti, ktorá si už tento telefón zakúpila. Keď si prečítate názory ľudí na internete, zistíte, že sú prevažne pozitívne a naše hodnotenie nebude odlišné. Sony konečne pripravilo solídny a vynikajúco vybavený smartfón, ktorý môže s nadhľadom konkurovať väčšine modelov na trhu a pridáva k nemu pridanú hodnotu v podobe legendárnej japonskej značky.

Z hľadiska dizajnu sa nebudeme púšťať do rozsiahlejšieho hodnotenia, pretože názor si musíte spraviť vy. Čo ale pripomenúť môžeme, je veľmi vysoký štandard konštrukčného vyhotovenia. Xperia 1 je vodotesná, hrany sú dokonale zaoblené, nepôsobia ale lacno, ako sa to občas stáva pri lacnejších smartfónoch. 

Hrany displeja sú zaoblené takisto a ten zaberá až 82 percent z celkovej prednej plochy telefónu. 

Rozlíšenie displeja 4K je priam fenomenálne (1644×3840 pixelov), ale ešte pôsobivejší je netradičný pomer strán 21:9. Ten je ideálny na sledovanie filmov v širokouhlom formáte tak, aby obraz dokonale vyplnil celú plochu displeja. Mimochodom, Xperia 1 je vôbec prvý smartfón na svete so 4K OLED displejom.

Sony zapracovalo na ochrane obrazovky, predná strana telefónu je prekrytá ochranným sklom Gorilla Glass šiestej generácie, ktoré je pri bežnej manipulácii takmer nemožné poškriabať. 

Napriek tomu výrobca spoločne s telefónom spustil aj predaj zaujímavého príslušenstva – priehľadného ochranného krytu s dotykovou odozvou.

Xperia 1 Style Cover Touch SCTI30 chráni telefón zo všetkých strán, ale umožňuje jeho ovládanie aj v zatvorenom režime. Povrch krytu je matný, napriek tomu je citlivosť na dotyky vynikajúca. Pre kamery sú na kryte vyrezané otvory, takže môžete zhotovovať aj selfíčka.

 

Úžasné štyri fotoaparáty

Jedným z najpádnejších dôvodov na kúpu Xperie 1 je, samozrejme, fotografická výbava. V tomto prípade ju výrobca dotiahol takmer do dokonalosti. 

Xperia 1 ponúka fotoaparáty štyri, a síce:

  • selfie kamera s rozlíšením 8 Mpx a nahrávaním Full HD videa s HDR
  • zadná kamera s rozlíšením 12 Mpx
  • zadná širokouhlá kamera s rozlíšením 12 Mpx a
  • zadná kamera s dvojnásobným optickým zoomom s rozlíšením 12 Mpx

Medzi jednotlivými fotoaparátmi prepínate priamo v prostredí aplikácie Fotoaparát a rozdiely medzi ich zábermi sú obrovské.

Teleobjektív s dvojnásobným priblížením je pôsobivý a hoci na displeji vyzerajú zábery spočiatku trocha nekvalitne, po zhotovení fotky môžete vidieť, že má veľmi dobré detaily. Zdá sa, že po priblížení trocha fotografia bledne, ale to nie je niečo, čo by malo predstavovať problém. 

Širokouhlý objektív je jednoducho úžasný, samozrejme nás hneď napadá využitie v oblasti fotenia nehnuteľností, interiérov áut, pri športoch či na dovolenkách. Využitie širokouhlého objektívu zdanlivo nemá hranice a veľmi nás prekvapila vysoká kvalita fotografií. To, čo sa podarilo Sony, je skrátka úžasné.

Nižšie v galérii nájdete reálne neupravené fotografie zo Sony Xperia 1 zhotovené všetkými tromi zadnými kamerami. Fotoaparáty boli nastavené na plne automatický režim so zapnutým HDR.

 

Zhodnotenie? Lepšie už ani nemôže byť: 5 z 5

Sony Xperia 1 je vskutku vynikajúci smartfón, ktorý by sme v okamihu prijali za svoj. Má krásny dizajn a fantastický displej, vynikajúce kamery a vysoký výkon, vďaka ktorému budete môcť úplne bez problémov hrať nielen najnáročnejšie hry, ale aj spúšťať aplikácie virtuálnej a rozšírenej reality a využívať doslova všetko, čo súčasný trh s aplikáciami ponúka. 

 

 

 

Google pracuje na posielaní súborov v štýle Apple AirDrop

Google pripravuje funkciu, ktorá bude fungovať rovnako ako AirDrop v zariadeniach Apple iPhone. Prostredníctvom Bluetooth sa váš telefón pripojí na iné zariadenie vo svojej blízkosti a následne vytvorí peer-to-peer Wi-Fi spojenie, aby bolo možné odosielať a prijímať súbory s vysokou prenosovou rýchlosťou.

Funkcia sa bude volať Fast Share a mala by sa už čoskoro objaviť v štandardnej výbave smartfónov so systémom Android.

Na verejnosť zatiaľ neprenikli presné termíny uvedenia novej funkcie, očakáva sa však, že prebehne ešte v priebehu tohto roka.

 

Ilustračné foto: Samsung Galaxy S10+

 


Zdroje:

Google working on ‘Fast Share‘

Android will have an equivalent to Apple’s AirDrop file sharing

Google ponúkne ekvivalent pre AirDrop

Huawei je na nové obmedzenia pripravený. Čo to znamená pre majiteľov Huaweiov?

Čínska spoločnosť Huawei v posledných mesiacoch čelí obvineniam, že jeho celosvetovo predávané mobilné zariadenia obsahujú doplnky, prostredníctvom ktorých môže dochádzať k zbieraniu údajov od používateľov. Kritickejšie hlasy hovoria dokonca o špionáži a ohrozovaní národnej bezpečnosti krajín. V súčasnosti je Huawei druhý najväčší výrobca smartfónov na svete, prvý je juhokórejský Samsung.

Najnovšie sa do celej situácie zapojil aj americký internetový gigant Google, ktorý je tvorcom operačného systému Android. Ten sa nachádza prakticky vo všetkých moderných zariadeniach značky Huawei. Google sa podľa dostupných správ rozhodol obmedziť používanie systému Android v nových budúcich zariadeniach čínskeho výrobcu.

To znamená, že v budúcnosti čínska firma stratí prístup k niektorým aplikáciám od Googlu.

Súčasní používatelia zariadení Huawei budú mať naďalej možnosť aktualizovať aplikácie a služby prostredníctvom Google Play a dostávať bezpečnostné aktualizácie na existujúcu verziu Androidu. Teda aktuálni majitelia zariadení značky Huawei nepocítia žiadne obmedzenia.

Obmedzenia od Google sa teda týkajú budúcej verzie systému Android, ktorú síce Huawei pravdepodobne dostane, ale s limitovanými funkciami. Android by mohol fungovať ako základná platforma, ale bez priamej podpory služieb ako YouTube, Gmail, Google Play alebo Google Maps.

Huawei vo svojich vyhláseniach, ktoré zdieľali mnohé internetové denníky, tvrdí, že sa na takúto situáciu už dlhšie pripravoval a vyvíja/vyvinul vlastné softvérové riešenia. Z pohľadu používateľov by sa tak nemalo jednať o žiadne zásadné obmedzenie.

Naopak, celá situácia možno konečne zruší výhradnú dominanciu systému Android vo svete mobilných zariadení, pretože ak Huawei začne používať vlastný ekosystém, automaticky sa stane silným rivalom riešenia od Google.

 

Honor na Slovensku znižoval ceny, zlacnel aj superlacný Honor 9 Lite

HONOR View 20 vo verzii 8+256 GB dostal novú cenovku 599 eur. Disponuje 48 Mpx hlavným fotoaparátom s podporou AI Ultra Clarity. Pri fotení pomáha procesor Kirin 980, ktorý spracúva fotografiu pomocou pokročilého algoritmu umelej inteligencie. Prednej strane dominuje bezrámčekový 6,4″ FullHD+ displej, ktorý má zabudovanú 25 Mpx šošovku a na prvý pohľad robí dojem priestrelu displeja.

Honor View 20

Druhým v poradí je HONOR Play s novou cenovkou 253 eur. Telefón s bezrámčekovým 6,3″ displejom zaujme predovšetkým skvelým výkonom, za ktorým stojí osemjadrový procesor Kirin 970, ktorému sekunduje 4GB RAM. Interná pamäť telefónu je 64 GB. Pamäť možno rozšíriť o 256GB microSD. Smartfónu nechýba duálny 16 + 2Mpx fotoaparát s využitím umelej inteligencie.

Honor Play

Posledným v rade je HONOR 9 Lite s novou cenou 155 eur. HONOR 9 Lite sa pýši designovým prevedením, ktorému dominuje sklenený chrbát s efektom odleskov a bezrámčekový 5,65″ displej. Telefón má hneď dve duálne kamery, okrem hlavného fotoaparátu má dve šošovky aj selfie kamera.

Honor 9 Lite

 

 

6-palcový bezrámový Honor 8A dá kúpiť s väčšou pamäťou

Smartfóny HONOR série 8A sú podľa slov slovenského importéra dostupné s vyššou technickou konfiguráciou s pamäťami 3+64 GB. Táto verzia Honor 8A sa dá zakúpiť už za 169 eur.

 

Honor 8A na prvý pohľad zaujme veľkým 6,09″ bezrámčekovým displejom s kvapôčkovým vykrojením a rozlíšením 1 560×720 pixelov. Displej prešiel certifikáciou TÜV Rheinland skúmajúcou mieru pohodlia pre oči pri prezeraní. Znižuje emisie modrého svetla, čím obmedzuje poškodenie očí pri dlhom prezeraní.

Zadná strana telefónu je vybavená 13 Mpx fotoaparátom so širokou závierkou f/1,8, ktorá do šošovky prepúšťa viac svetla, a umožňuje tak vytvoriť jasné nočné snímky s ostrým pozadím. Predný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx ponúka inteligentnú funkciu Beauty mode, ktorú ocenia predovšetkým dámy.

 

Honor 8A má výkonný zabudovaný reproduktor SmartPA, ktorý výrazne zlepšuje audio výkon telefónu. Bez káblového pripojenia alebo mobilných dát sa obíde aj zabudované FM rádio, ktoré k počúvaniu ponúka najrôznejší obsah.

Zariadenie s 3 GB pamäťou RAM beží na najnovšom Androide 9 Pie doplnenom o nadstavbu používateľského rozhrania EMUI 9.0. Internú pamäť 64 GB možno rozšíriť pomocou microSD karty až na 512 GB. Vysoký výkon zaisťuje osemjadrový procesor MT6765. Batéria má kapacitu 3 020 mAh, ktorá udrží smartfón nabitý minimálne počas celého dňa štandardného používania.

 

Nový Galaxy A70 je vlastne S10+ za tretinovú cenu

Smartfón Galaxy A70 je vybavený najnovšími inováciami spoločnosti Samsung, ponúka zdokonalené základné funkcie, prináša štýlový dizajn, veľký Infinity displej, vylepšený trojitý fotoaparát, výkonnú batériu a možnosti bezproblémového pripojenia. Je určený pre digitálnych nadšencov, ktorí chcú životné okamihy zaznamenávať a zdieľať okamžite a bezprostredne.

 

Nový smartfón Galaxy A70 bude na Slovensku dostupný od polovice apríla, a to v modrom a čiernom farebnom prevedení. To navyše bude ponúkať aj štýlový dúhový efekt, ktorý hrá úžasnými farbami v závislosti od smeru a odrazoch dopadajúceho svetla. Odporúčaná maloobchodná cena Galaxy A70 bude 399 EUR.

 

Galaxy A70 je vybavený 6,7-palcovým displejom Infinity-U a doposiaľ najväčšou obrazovkou v portfóliu výrobkov Galaxy A, a poskytuje tak pri každodenných činnostiach ešte podmanivejší zážitok doslova od okraja k okraju. Pomer strán displeja ja 20:9.

Zdokonalený trojitý fotoaparát  je vybavený predným a zadným objektívom so supervysokým rozlíšením 32 Mpx. 5 Mpx objektív umožňuje nastaviť hĺbku ostrosti pred urobením snímky aj po nej, takže si môžete zvoliť, čo chcete zdôrazniť a kde.

Galaxy A70 sa dodáva s výkonnou batériou s kapacitou 4 500 mAh.

 

Vysoká bezpečnosť osobných údajov

Nové intuitívne umiestenie čítačky odtlačkov prstov v displeji Galaxy A70 umožňuje pohodlnejšie riadenie prístupu k vášmu smartfónu pre bezproblémový užívateľský zážitok bez toho, aby bolo nutné meniť spôsob jeho držania. V spojení so službou Samsung Pass sa môžu užívatelia prihlasovať k webovým stránkam a aplikáciám pomocou biometrického overovania ako jednoduchšieho a bezpečnejšieho spôsobu prihlásenia. Túto jednoduchosť a praktickosť umožňuje zabezpečovacia platforma Samsung Knox.

Galaxy A70 ponúka platformu One UI spoločnosti Samsung, je založená na operačnom systéme Android.

 

Technické údaje Samsung Galaxy A70 (2019)

Displej Super AMOLED, Infinity-U, 6,7″ FHD+ (1080×2400)
Zadný fotoaparát  Hlavný: 32Mpx, f/1,7
Ultraširokouhlý: 8Mpx, f/2,2 (123°)
So selektívnou hĺbkou ostrosti: 5Mpx, f/2,2
Predný fotoaparát  Selfie: 32Mpx, f/2,0
Pamäte 6 GB RAM, 128 GB pamäť, karty microSD do 512 GB
Batéria 4 500 mAh (typická)
Superrýchle nabíjanie
Bezpečnosť a funkcie Čítačka odtlačkov prstov v displeji, rozpoznávanie tváre, Samsung KNOX, Android 9.0 (Pie), Dual SIM, 8-jadrový procesor

 

Samsung Galaxy S10: ceny, dostupnosť a inovácie revolučného smartfónu

Keď minulý rok značka Samsung predstavila svoj smartfón Galaxy S9 a S9+, nepochybne sa tým opäť posunula o technologický stupeň vyššie, inovácií v porovnaní s modelom Galaxy S8 a S8+ však nebolo tak veľa. Respektíve, z hľadiska používateľskej skúsenosti ich bolo primálo, aby boli zákazníci motivovaní prejsť na novší model. S príchodom Galaxy S10 sa aj toto mení, pretože noviniek je skutočne veľa.

 

Zľava Samsung Galaxy S10e, S10 a S10+

 

V prvom rade Samsung rozdelil sériu S na tri veľkostné varianty: S10e, S10 a S10+:

Základný Galaxy S10e má rovný displej s uhlopriečkou 5,8″ s rozlíšením Full HD+, k tomu duálny zadný fotoaparát;

Stredne veľký Galaxy S10 má už zakrivený Infinity-O displej s uhlopriečkou 6,1″, rozlíšenie Quad HD+ a trojitý zadný fotoaparát;

najväčší a najdrahší Galaxy S10+ so zakriveným Inifinity-O displejom s uhlopriečkou 6,3″ má rozlíšenie Quad HD+ a taktiež trojitý zadný fotoaparát.

 

Výber tých najpodstatnejších funkcií Samsung zhrnul v nasledovnom videu:

 

V dvoch drahších verziách sú vzadu hneď tri fotoaparáty s mimoriadnym rozsahom 123° a všetky veľkostné varianty majú v pravom hornom rohu laserom vyrezaný otvor v displeji pre prednú kameru. Verzia S10+ má tieto predné kamery dve.

Z pohľadu používateľskej skúsenosti je veľmi atraktívne zakomponovanie snímača odtlačkov prstov priamo do displeja – teda používateľ už nemusí hľadať senzor na nepraktickej zadnej strane. Aj naďalej však bude Samsung Galaxy S10 ponúkať ďalšie možnosti odomykania, napríklad pomocou rozpoznávania tváre či kresbou po displeji.

 

Zľava Samsung Galaxy S10e, S10 a S10+

 

Cena nových smartfónov zohľadňuje ich technologickú vyspelosť, fakt, že sa objektívne jedná o najpokrokovejšie zariadenia na svete a aj schopnosť zákazníkov zaplatiť za mobilný telefón vyššie sumy ako v minulosti.

Odporúčané ceny nových smartfónov, ktoré sa dostanú na Slovensku do predaja od 8. marca 2019, sú nasledovné:

 

 

Model

Farba

Odporúčaná cena vr. DPH

Spustenie predaja

Galaxy S10+ 1 TB

Ceramic čierna

1 599 €

8. marca

Galaxy S10+ 512 GB

Ceramic čierna

1 249 €

8. marca

Galaxy S10+ 128 GB

čierna, biela, zelená

999 €

8. marca

Galaxy S10 512 GB

čierna, biela, zelená

1149€

8. marca

Galaxy S10 128 GB

čierna, biela, zelená

899 €

8. marca

Galaxy S10e 128 GB

čierna, biela, zelená, žltá

749 €

8. marca

 

Okrem modelov Galaxy S10 značka Samsung na rovnakom podujatí v San Franciscu predstavila aj novú generáciu nositeľnej elektroniky a prvý komerčne dostupný sériovo vyrábaný skladací smartfón. Samsung Galaxy Fold bol avizovaný pred niekoľkými mesiacmi a vyzeralo to tak, že výrobca už má hotový funkčný prototyp. Dnes vieme, že to bola pravda a model Galaxy Fold je realitou.

 

 

Neprehliadnite: Toto bude nová ohybná Motorola RAZR!

Nedávno publikované patentové nákresy novej generácie smartfónov Motorola RAZR odhalili dizajn, ktorý spôsobí vo svete mobilov revolúciu.

 

Motorola sa rozhodla oživiť svoj niekdajší úspešný mobilný telefón RAZR V3 a priniesť ho na súčasný trh v modernizovanej forme, ktorá ponúkne vyklápací mechanizmus a ohybný displej. Veľkosť hlavného môže narásť až na približne šesť palcov v uhlopriečke, pričom na vonkajšej strane vyklápacieho mechanizmu bude umiestnený druhý displej pre notifikácie, pravdepodobne čiernobiely.

 

Originálne patentové nákresy ohybného smartfónu Motorola RARZ

 

Pôvodná Motorola RAZR V3 bola mimoriadne úspešným mobilným telefónom. Nejednalo sa o smartfón, ale o vysoko estetický mobil so základnými funkciami a jedným fotoaparátom s rozlíšením 640×480 pixelov (VGA). Dizajn bol na svoju dobu pôsobivý predovšetkým vďaka svojej malej hrúbke 14 milimetrov. Na dnešné pomery je to veľa, ale každá z polovíc dosahovala hrúbku okolo 0,7 centimetra, čo je zaujímavé číslo ešte aj v súčasnosti. Telefón bol uvedený do predaja v roku 2004, mal vnútornú pamäť 5 MB a displej s rozlíšením 176 x 220 pixelov mal uhlopriečku 2,2 palca.

Nová generácia Motoroly RAZR využije originálny dizajn z roku 2004, ale nepomerne modernejšie technické vyhotovenie. Patent Motoroly uvádza ohybný displej s výrezom pre prednú kameru, mikrofón a senzory.

Grafik Sarang Sheth z Yanko Design využil patentové nákresy novej Motoroly RAZR a vyrobil z nich fotorealistické vizualizácie finálneho produktu. Vizualizácie vyzerajú veľmi pôsobivo a veríme, že sa značke Motorola podarí tento koncept dotiahnuť do úspešného konca. Takéto využitie ohybného displeja by znamenalo doslova revolúciu a podnietilo by spoločnosti vyrábajúce mobilné telefóny navrhovať pestrejšie dizajny zariadení.

Cena smartfónu Motorola RAZR (2019) by musela zohľadňovať financie investované do vývoja novej technológie, takže prvú generáciu by early-adopters zaplatili vyššou cenou na úrovni približne 1 000 eur.

 

 

Pripomíname si staré mobily: Nokia N73 je skvelá ešte aj dnes

Nokia N73 sa začala predávať v auguste 2006 a spoločne s modelom N95 predstavovala vrchol vtedajšej evolúcie mobilných telefónov. Jednalo o predchodcov súčasných smartfónov, pretože Nokie triedy N bežali na operačnom systéme Symbian, ktorý umožňoval inštaláciu aplikácií.

 

Mobilný telefón Nokia N73 bol vynikajúcim zariadením, ktoré môžeme považovať za plnohodnotného predchodcu súčasných smartfónov. Displej bol farebný, ale nereagoval na dotyky, jeho rozlíšenie je vzhľadom na dnešné pomery slabé. Napriek tomu displej bez problémov zobrazoval aj členitejšie webové stránky, ktoré ešte v roku 2006 neboli prispôsobované pre displeje mobilov.

Nokia N73 disponovala rozmermi 110 x 49 x 19 mm  a hmotnosťou 116 gramov. Aj dnes ju považujeme za veľmi kompaktnú, ale v roku 2006 predstavovala kategóriu rozmernejších a ťažších telefónov.

 

 

Displej mal rozlíšenie 240×320 pixelov a uhlopriečku 2,4 palca. Na dnešné 6-palcové smarfóny sa teda rozhodne nechytal. Technológia obrazu TFT LCD ale bola na vysokej úrovni, obrazovka mala vysoký jas a skvelé sýte farby. Nokii skutočne nebolo čo vyčítať.

Zadná kamera bola pri bežnom používaní zaslepená posuvným krytom, čo bol vtedajší vynález Nokie, ktorý používala naprieč modelovým spektrom N. Kryt bolo potrebné potiahnuť smerom nadol a vtedy sa odokrytla optika Carl Zeiss s 3,2 megapixelovými fotoaparátom. Fotky boli na dnešné pomery malé a nie veľmi kvalitné, lenže na vtedajšiu úroveň technológií išlo o hotový zázrak. Nokia N73 vedela nahrávať aj video v rozlíšení CIF. Že vám to nič nehovorí? CIF je rozlíšenie 352×240 pixelov, teda približne štvrtina polovica z neskôr používaného VGA (640×480 px). Opäť platí, že na dnešné pomery je to komické rozlíšenie, ale vtedy to bola technologická špička. Zaujímavosťou boli dve tlačidlá na pravom boku telefónu, jedno z nich po stlačení otvorilo galériu, druhé spustilo fotoaparát a fotilo snímky.

Predná kamera mala rozlíšenie 640×480 pixelov. Vtedy sa ale selfíčka nerobili, N73 sa využívala predovšetkým na videohovory cez 3G sieť.

Pamäť telefónu bola veľmi slabá, iba 42 MB. To je 0,042 GB. Operačná pamäť bola väčšia, až 64 MB. Súčasťou mobilu bol slot na pamäťovú kartu miniSD, ktorej kapacita mohla byť aj dva gigabajty. Vzhľadom na veľkosť fotografií a videí ste ju ani nemali šancu zaplniť.

 

Nokia N73, podobne ako množstvo ostatných špičkových mobilov svojej doby, nemala Wi-Fi a ani GPS. Fungovalo pripojenie na 2G a 3G (UMTS) sieť, Bluetooth, infraport a skutočné FM rádio. Pre pripojenie k počítaču sa používala špeciálna verzia USB konektora s názvom Pop-Port 2.0.

Telefón už vo svojej dobe umožňoval tvorbu a úpravu kancelárskych dokumentov, mal e-mailového klienta, graficky i funkčne výborne spracovaný operačný systém Symbian 9.1 S60 a prehrával hudbu vo formáte MP3 a ACC. Nokia dokonca pridala aj funkciu pre úpravu videí a fotografií, čo bola na svoju dobu ohromujúca funkcia.

 

Špeciálna edícia Nokie N73 bola zameraná na prehrávanie hudby. Nové boli hudobný prehrávač, slúchadlá i pamäť.

HONOR 10 Lite: základné info, ceny a technické parametre

Značka Honor minulý týždeň predstavila nový smartfón s názvom 10 Lite. Jedná sa o výborne vybavený smartfón s vyspelou selfie kamerou, veľkým vyše 6-palcovým displejom s „kvapkovým“ vykrojením pre kameru a zadnou stenou s pútavým 3D efektom. Cena je viac ako pôsobivá, iba mierne prevyšuje magickú hranicu 200 eur.

 

To, čo ešte pred dvomi rokmi stálo viac ako päť stoviek, dnes zoženiete za niečo vyše dve a ešte k tomu s najnovšími technológiami. Honor 10 Lite v porovnaní s konkurenčnými modelmi ponúka za výhodnejšiu cenu podobnú techniku, pričom sa stáva predmetom záujmu každého, kto má záujem o väčšie displeje.

 

 

Technické údaje Honor 10 Lite:

Displej: 6,21″ IPS LCD 2430×1080 px, bezrámikový dizajn, vykrojená časť pre prednú kameru

Hlavný fotoaparát: 13 Mpx + 2 Mpx, Nočné fotografovanie podporené AI stabilizáciou obrazu, HDR, LED blesk, nahrávanie Full HD videa

Selfie kamera: 24 Mpx, Full HD video, podpora AI, HDR

Pamäte: 64/128 GB, 6 GB RAM alebo 64 GB, 4 GB RAM

Výkon: Octa-core procesor (4×2.2 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53), grafika Mali-G51 MP4, čipset Hisilicon Kirin 710, Android 9+EMUI 9

Rozmery a hmotnosť: 154.8 x 73.6 x 8 mm, 162 g

Funkcie: Hybrid Dual SIM, senzor odtlačkov prstov, akcelerometer, proximity senzor, dig. kompas, microUSB

Batéria: nevyberateľná Li-Po 3400 mAh

Cena: 219/229 €

 

 

Aká je ideálna veľkosť displeja? Prečítajte si naše zaujímavé zistenia

Preferencie ľudí sa za posledných niekoľko rokov zmenili natoľko, že prestal existovať štandard vo veľkosti displejov. Aká veľkosť displeja je ideálna dnes?

 

Keď v roku 2013 spoločnosť Sony predstavila smartfón Sony Xperia Z1, jednalo sa skvelý produkt. Smartfón mal pekný dizajn, ktorý vyriešil nedostatky prechádzajúceho modelu Xperia Z a ponúkal 5-palcový Full HD displej s technológiou TFT LCD. Po piatich rokoch je telefón stále pekný a funkčný. Mám ho odložený v šuflíku a počítam s ním ako s prípadnou rezervou, keby sa mi môj hlavný mobil pokazil, ale s jeho používaním by som pravdepodobne nemal žiadny problém.

Samsung Galaxy S8+ (6,2″) a Sony Xperia Z1 (5″)

 

Pred piatimi rokmi bola uhlopriečka displejov päť palcov ideálna. Mali ju aj telefóny Apple iPhone, výrobcovia aj zákazníci sa zhodli na tom, že takto veľký telefón je ešte prakticky malý, pritom má dostatočne veľkú plochu na zobrazenie multimédií. Dnes používam mobil s uhlopriečkou 6,2 palcov a občas sa mi zdá, že by som potreboval niečo väčšie.

 

Prečo? Veľkosť displeja je jedna vec, veľkosť telefónu druhá. Som ochotný akceptovať väčší displej, ak dramaticky nevzrastie veľkosť samotného mobilu. Keď si porovnám veľkosti Sony Xperia Z1 a Samsung Galaxy S8+, rozdiel medzi nimi je veľmi malý. Samsung je tenší, rovnako široký a iba o jeden a pol centimetra dlhší, má však uhlopriečku displeja väčšiu o 1,2 palca. Viem, že porovnávať tieto dva smartfóny nie je celkom korektné, pretože ich delia štyri roky vývoja, ale Sony Xperia Z1 v tomto prípade reprezentuje všetky päťpalcové displeje na trhu.

 

Nárast uhlopriečky teda nutne neznamená, že významne narastajú aj rozmery telefónu. A vzhľadom na postupné stenšovanie rámikov okolo displejov očakávam, že displeje budú pri zachovaní fyzických rozmerov zariadenia ešte väčšie. Sony Xperia Z1 mal pomer plochy displeja k celkovej ploche prednej časti iba 64,7 percent, Samsung Galaxy S8+ dosahuje 84 percent. Teoretické maximum je stopercentné pokrytie, eventuálne aj viac, ak sa raz do predaja dostanú holografické displeje.

 

V súčasnosti považujem za ideálnu uhlopriečku stále 5-palcové mobilné telefóny, ale platí, že ak mi iný telefón pri podobných rozmeroch ponúkne väčšiu plochu displeja, som za.

 

Aké uhlopriečky používajú reálni návštevníci webu?

Nech sú moje osobné preferencie akékoľvek, návštevníci nášho webu používajú prevažne displeje s uhlopriečkou do päť palcov. Google Analytics ukazuje, aké rozlíšenie displejov majú čitatelia z mobilných telefónov. Nie sú tam uhlopriečky, ale rozlíšenia ako 360×640, 375×667, 360×720 či 320×568 skrátka nepresahujú uhlopriečku päť palcov. Jedná sa prevažne o telefóny Apple iPhone (25,65%), ďalej Samsung (24,81%) a Huawei (22,41%).

 

Rozlíšenia displejov mobilov, z ktorých čitatelia chodia na stránku

Značky mobilov, z ktorých čitatelia chodia na stránku

HUAWEI P20 Pro sa predával za 135 eur: trik na zákazníkov alebo skvelá kúpa?

Huawei P20 Pro je kus skvelého smartfónu. Má krásny dizajn s moderným notchom, trojitý zadný fotoaparát, skvostný 6,1-palcový displej s rozlíšením 2240×1080 pixelov a množstvo funkcií, ktorého z neho robia vážneho konkurenta pre špičkové produkty od značiek Samsung či Apple.

 

Cena tohto smartfónu nie je vôbec nízka. Viac ako 840 eur za verziu s pamäťou 128 GB rozhodne nie je málo, lenže stále podlieza ceny konkurencie. Zdanlivo môže klesať ešte nižšie, o čom nás presvedčil známy internetový predajca elektroniky a ďalšieho sortimentu. Vystihli sme bleskovú akciu, kedy Huawei P20 Pro Midnight Blue stál iba 135,98 €. Prebehla včera 6.1.2019 pred obedom.

 

Huawei P20 Pro s nápadne nízkou cenou

 

Aj vy sa pýtate, ako je možné, že cena telefónu razom klesla o 84 percent?

 

Predajca má momentálne spustenú kampaň, v ktorej avizuje zľavy na vybraný sortiment vo výške až 80 percent. Zníženie ceny smartfónu však dosiahlo až 84 percent.

 

 

Huawei P20 Pro

 

Odpovede, ako bolo toto možné, sú tri. V prvom rade existuje možnosť, že predajca zlacnil kus, ktorý už predtým niekoľko zákazníkov vrátilo. V takýchto prípadoch predajca cenu mierne zníži, lenže určite nie takto drasticky. Preto táto odpoveď ako správna nepripadá do úvahy.

 

Alternatívnym dôvodom môže byť trik na zákazníkov. Predstieraná technická chyba by prinútila určité množstvo ľudí, aby si takýto smartfón zakúpili. Následne by ich mohol predajca kontaktovať s tým, že táto cena bola chybná a objednávku je možné bezplatne stornovať. Tu však prichádza na rad psychológia a takzvaný mentálny účet. Zákazník už počíta s tým, že si smartfón kúpil a berie to ako istú vec. Ak sa vyskytne problém a hrozí storno objednávky, možno aj aj poriadne priplatí, len aby si smartfón udržal. V tomto prípade do veci vstupujú aj finančné možnosti jednotlivca, pretože sedem stoviek eur navyše len tak z vrecka nevytiahne hocikto.

 

Treťou možnosťou – a zrejme najpravdepodobnejšou – bude obyčajná chyba. Zle zvedená cena, prípadne nesprávne uvedené percento zľavy. Dnes sa rovnaký kus predáva so zľavou šesť percent, nie 84. Takéto chyby sa občas stávajú a predajca je za ne zodpovedný, nie je však správne, aby niesol zodpovednosť za sklamanie zákazníkov. Aj tí by mali byť natoľko chápaví, že akceptujú prípadné ospravedlnenie predajcu za „spôsobené ťažkosti“.

Predajca nám do uzávierky neodpovedal, ako táto chyba nastala, prípadne prečo bol smartfón tak lacný. 

 

 

 

Toto je nová zbraň Samsungu proti čínskym značkám: lacný Galaxy M30!

 

K dnešnému dňu je Samsung Galaxy M30 nepotvrdený model výrobcu, avšak informujú o ňom všetky významné zahraničné médiá. Medzi prvými na Slovensku o ňom informujeme práve my na 3Digital.sk.

Jedná sa pritom o priamu konkurenciu pre modely značiek ako Honor, Xiaomi a Huawei.

 

Samsung Galaxy M30 – cena, parametre, info, notch

Telefóny Galaxy M30, M20 a M10 zaujmú predovšetkým veľkými displejmi s veľmi tenkými rámikmi, malým výrezom v displeji pre kameru, dvojitým alebo trojitým zadným fotoaparátom a pestrou technologickou výbavou, na ktorú sú už priaznivci značky Samsung zvyknutí.

Pôsobivá je kapacita  Li-Pobatérie – až 5000 mAh! Rozmery smartfónu M30 sú 159 × 75,1 × 8,4 mm. Smartfón bude poháňať operačný systém Android 9 so softvérovou nadstavbou od Samsungu aj s jeho doplnkovými aplikáciami.

V danej cenovej kategórii by sa malo jednať o prvý smartfón s displejom typu Infinity-U.

 

Cena Samsung Galaxy M30 bude menej ako 220 eur, špekulujú zahraničné zdroje.

 


Technické špecifikácie Samsung Galaxy M30 (2019)

Displej IPS LCD 6,38″, 1080 × 2280 px,395 ppi, notch, zaoblené hrany
Pamäte 64 GB, 4 GB RAM, 512 GB microSD
Výkon nezverejnené
Hlavný fotoaparát      / 13+5+5 Mpx, LED, video 2160p@30fps, 1080p@30fps
Predný fotoaparát 16 Mpx, Full HD video
Konektivita plná pripojiteľnosť vrátane USB Type-C, v parametroch zatiaľ chýba NFC pre mobilné platby
Funkcie senzor odtlačkov prstov, rozpoznávanie tváre, systém Android 9, Dual SIM

 


 

Dobre sa pozrite, toto je prvý skladací mobil na svete. Stojí toľko čo iPhone.

Nie je to Samsung, nie je to Apple, nie je to LG. Prvý komerčne dostupný smartfón so skladacou konštrukciou a ohybným displejom má spoločnosť Royole. Nič vám táto značka nehovorí? Ani nám nie, ale svetovo prvý ohybný skladací telefón predáva za 1 388 eur (128 GB verzia), čo je cena porovnateľná s najnovšími iPhone vo vyššej výbave.

 

Smartfón Royole FlexPai sa dá zakúpiť aj vo verzii s pamäťou 256 GB za cenu 1 539 € a ponúka ohybný displej už druhej generácie. V rozloženomstave má displej relatívnu uhlopriečku 7,8 palca a dokáže svoju plochu zmenšiť na polovicu, keď zadnú časť prevrátite o necelých 180 stupňov. Zariadenie je pomerne robustné a hrubé, ale mimoriadne inovatívne.

 

Rozlíšenie displeja je 1920×1440 pixelov a má pomer strán 4:3, výrobca pritom hovorí o celkovo troch aktívnych displejoch. V zloženom stave môže používateľ využiť predný, zadný a bočný.

Zariadenie je vybavené dvomi kamerami s rozlíšeniami 20 a 16 megapixelov.

Predaj sa spúšťa už budúci mesiac.

 

Zdroj: royole.com

 

Ako funguje a vyzerá Samsung Galaxy S8+ po roku používania?

Ak zvažujete kúpu používaného Galaxy S8 (S8+, S8 Plus), obávate sa jeho kondície po takom roku používania, čítajte tento článok. Odpovedám na najčastejšie otázky ohľadne používaného Samsung Galaxy S8 Plus po roku aktívneho používania.

 

Aká je rýchlosť telefónu po tom, čo sa zaplnila jeho pamäť?

  • Zistil som, že úroveň zaplnenia pamäte nemá citeľný vplyv na rýchlosť. Zatiaľ jediný problém v súvislosti s rýchlosťou som mal ten, že niektoré aplikácie (napr. 9GAG alebo Facebook) v režime šetrenia batérie reagujú pomalšie a rozpoznávanie tváre prebieha neúmerne pomaly. Preto sa používaniu režimu šetrenia batérie vyhýbam, radšej používam štandardný režim a vtedy funguje všetko úplne bezproblémovo. Keď z času na čas vyskúšam aplikáciu pre virtuálnu realitu alebo náročnejšiu hru, zapínam výkonný režim.

 

 

Nevznikajú na displeji duchovia, prepálené vzory?

  • Zatiaľ nie, ale Super AMOLED displeje skrátka takúto vlastnosť majú. Zatiaľ som si nevšimol žiadne zhoršenie kvality zobrazenia, na spodku nevidím ani duchov po trojici navigačných tlačidiel. Očakávam, že začnú byť trocha viditeľné po dvoch rokoch.

 

Nevznikli na optike fotoaparátu škrabance? Nefotí časom horšie?

  • Fotoaparát fotí stále výborne a kamera nahráva veľmi ostré a pekné videá. Nevšimol som si žiadny pokles kvality, zhoršenie kondície snímača alebo poškodenie optiky. Telefón som nenosil celý čas v púzdre, napriek tomu nemá na sebe žiadne škrabance ani zadný kryt, ani optika fotoaparátu. Toto mi naozaj vadilo na mojom predchádzajúcom telefóne Moto Z. Bol skvelý, fotil skvele a video bolo úžasné, i keď išlo iba o Full HD. Lenže aj s Moto Mods krytmi bola optika fotoaparátu vystúpená a sklíčko sa poškriabalo, čo malo za dôsledok dramatické zhoršenie kvality fotiek.

 

Zmenila sa výdrž batérie? Ako dlho vydrží Samsung Galaxy S8+ (S8 Plus) po roku?

  • Ani po roku používania neregistrujem žiadny dramatický pokles výdrže na jedno nabitie. V štandardnom režime telefón bez problémov vydrží aj dva dni a keď zapnem funkciu šetrenia batérie, myslím, že by som sa dostal aj cez magickú hranicu troch dní. V tomto ohľade ma S8 Plus celkom prekvapuje, pretože ostatné telefóny mi zvyčajne vydržali iba taký deň.

 

Ako vyzerá ochranné sklo displeja po roku?

  • Samsung Galaxy S8 Plus používa ochranné sklo od značky Corning, model Gorilla Glass 5 so zakriveným na okrajoch. Vidím, že je mierne flexibilné a veľmi odolné pred škrabancami. Na mobile nemám ochrannú fóliu, napriek tomu škrabance nemám žiadne – ani len tie tenké vlasové, ktoré sa zvyknú objaviť ako prvé.

 

 

 

Oplatilo by sa vymeniť Galaxy S8+ za novší Galaxy S9+?

  • Samsung Galaxy S8+ je bezpochyby najlepší smartfón, aký som kedy vlastnil (testoval som už všeličo) a asi jediný nedostatok, ktorý na ňom pozorujem, je zlý zvuk. S8 mala iba jeden reproduktor, navyše umiestnený na spodku a keď ho zakryjete rukou alebo vnútornou stranou vrecka, nič nie je počuť. Novší Galaxy S9 a S9+ tento problém vyriešili a majú stereo reprodukciu, navyše fotoaparát prešiel modernizáciou a ponúka ešte o niečo lepšie výsledky. Osobne by som však zatiaľ do výmeny modelu S8+ za novší S9+ nešiel, pretože by som za veľmi veľa peňazí dostal veľmi málo vylepšení. Som zvedavý na to, ako to budem vidieť o ďalší rok, zatiaľ ale nič nenasvedčuje tomu, že by mal Samsung Galaxy S8+ technicky či spoločensky zostarnúť.

 

 

Samsung má na konte ďalší míľnik: Galaxy A9 so 4 zadnými kamerami!

Značka Samsung dnes predstavila nový smartfón s názvom Galaxy A9, ktorý je svetovým unikátom. Na svojej zadnej strane má až štyri fotoaparáty, ktorých cieľom je vytvárať krajšie fotografie a ponúknuť priestor pre kreatívne využitie.

 

Na Slovensku bude Galaxy A9 k dispozícii v čiernej farbe exkluzívne u mobilného operátora Orange a v špeciálnej gradientnej modrej (Lemonade Blue) farbe v značkových predajniach Samsung. Odporúčaná maloobchodná cena modelu Galaxy A9 bude 579 € a v predaji bude od polovice novembra.

Galaxy A9 zaujme moderným zaobleným dizajnom s použitím 3D skla, 6,3-palcovým Full HD+ displejom pestrou výbavou s veľkou pamäťou 128 GB. Ponúkne aj digitálneho asistenta Bixby, biometrickú identifikáciu, veľkú batériu s kapacitou 3 800 mAh a čipset s osemjadrovým procesorom.

 

 

  • Hlavný zadný fotoaparát má rozlíšenie 24 Mpx, automatické zaostrovanie, f/1,7
  • Druhý fotoaparát obsahuje teleobjektív, ponúka 2-násobný optický zoom, 10 Mpx AF, f/2,4
  • Tretí fotoaparát je ultraširokouhlý s rozsahom záberu až 120°, 8 MP, f/2,4
  • Štvrtý je vybavený pre prácu so selektívnou hĺbkou ostrosti a má rozlíšenie 5 Mpx, f/2,2
  • Predný fotoaparát na selfie zábery má 24 Mpx, f/2,0

 

Samsung Galaxy A9 – technické špecifikácie/údaje

Displej

6,3“ Full HD+ Super AMOLED, 1080×2220

Fotoaparát

Zadný: štvornásobný

– hlavný fotoaparát: 24 Mpx AF, f/1,7

– teleobjektív: 2x optický zoom, 10 Mpx AF, f/2,4

– ultraširokouhlý: 120°, 8 MP, f/2,4

– so selektívnou hĺbkou ostrosti: 5 Mpx, f/2,2

Predný: 24 Mpx, f/2,0

Telo

162,5 x 77 x 7,8 mm / 183 g

Aplikačný procesor

Qualcomm (SDM660), osemjadrový (2,2GHz štvorjadrový + 1,8GHz štvorjadrový)

Pamäť1

6 GB RAM, 128 GB + slot MicroSD (až 512 GB)

Batéria

3 800 mAh 

OS

Android 8.0 (Oreo)

Siete

3CA, LTE kat. 9

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), VHT80 MIMO, Bluetooth® v 5.0 (LE až 2 Mbps), ANT+, USB typ C, NFC, poloha (GPS, Galileo*, Glonass, BeiDou*)

Platby

Samsung Pay (NFC) – v ČR a SR nie je táto služba dostupná

Senzory

Akcelerometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor priblíženia, RGB svetelný senzor

Audio

MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA

Video

MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

 

Koľko Apple v skutočnosti platí za výrobu 1295-eurového iPhone XS Max?

Koľko stojí výroba jedného Apple iPhone XS Max 256GB? A aký je rozdiel vo výrobe medzi XS Max a štandardným iPhone X? Pýtať sa tieto otázky je správne, pretože americká spoločnosť vyrábajúca svoje prémiové produkty v Ázii nastavuje latku cien veľmi vysoko. Smartfón iPhone XS Max 256GB kúpite v USA za 1 249 amerických dolárov, na Slovensku minimálne za 1 295,90 € (podľa Heureka.sk), prípadne aj o dve stovky eur drahšie.

 

Portál techinsights.com zverejnil rozsiahly článok o tom, z akých jednotlivých dielov sa skladá nový iPhone XS Max a aká je cena jeho výroby. Výsledok nie je prekvapujúci, ale stále zarážajúci. Smartfón, za ktorý si Apple pýta vskutku veľké peniaze, stojí iba 453 amerických dolárov, čo zodpovedá hodnote 394 eur. Výroba štandardného iPhone X si žiada ešte o 58 dolárov nižšie investície.

To znamená, že Apple si na tieto produkty nastavuje maržu takmer dvesto percent. V hodnote tejto marže sú zohľadnené náklady na marketing, vývoj, logistiku a distribúciu a doplnkové služby výrobcu, čo vo finále celkový zisk spoločnosti za každý predaný iPhone znižuje.

 

Apple iPhone XS Max
A1921
Apple iPhone X
A1091
Procesory, modely $72.00 $66.22
Batéria $9.00 $6.46
Konektivita a senzory $18.00 $17.11
Kamery $44.00 $42.80
Displej $90.50 $77.27
Pamäť $64.50 $45.35
Mixed Signal/RF $23.00 $23.31
Power Management/Audio $14.50 $14.16
Ostatná elektronika $35.00 $32.51
Mechanické prvky, kryty $58.00 $45.71
Výroba, skladanie, doplnkové materiály $24.50 $24.55
Celková cena výroby $453.00 $395.44

 

Zdroj informácií: techinsights.com

 

Honor 10 výrazne znížil ceny, trvale je o 50 až 70 eur lacnejší

Výborne vybavený smartfón Honor 10 s 5,84″ bezrámčekovým displejom a 64/128 GB pamäťou trvale zlacňuje o vskutku výrazné čiastky. Po technickej i dizajnovej stránke je pritom aj naďalej nanajvýš aktuálny.

 

Za verziu Honor 10 64 GB zaplatíte až o 50 eur menej, cena teda klesá z pôvodných odporúčaných 439 eur na 389 eur.
Verziu Honor 10 128 GB zakúpite so zľavou až 70 eur, nová cena je vynikajúcich 429 eur.

Pri zariadeniach značky Honor sa takéto generálne zníženia cien objavujú. Značka si na Slovensku dlhodobo razí cestu k zákazníkom kvalitne spracovanými smartfónmi s vyspelými funkciami a cenami, ktoré zvyčajne výrazne podliezajú cenníky konkurencie.

 

 

Zľavy za Honor 10 neznamenajú, že by sa ho potreboval výrobca a predajca zbaviť z dôvodu technologickej zastaralosti – práve naopak. Honor 10 je vlajkovou loďou značky a aj v porovnaní s konkurenčnými zariadeniami má v mnohom navrch.

Telefón sa predáva vo verziách s pamäťou 64 a 128 GB, vždy má 6 GB RAM. Duálny zadný fotoaparát využíva podporu umelej inteligencie, bezrámikový displej s uhlopriečkou až 5,84 palca a rozlíšením 2280×1080 pixelov pracuje s technológiou IPS LCD. Displej obsahuje takzvaný notch, teda výrez v displeji s panelom pre slúchadlo a kameru. Pod displejom sa podarilo do tenkej brady vtesnať praktický senzor odtlačkov prstov. Sklo displeja je na okrajoch jemne zahnuté, čo ešte viac podporuje dojem prémiovosti.

Predná kamera má rozlíšenie až 24 Mpx a podporuje rozpoznávanie tvárí, takže telefón nemusíte odomykať ani odtlačkami prstov.

 

 

Skúsenosti s 5-palcovým Sony Xperia XZ2 Compact

Smartfón s výbornými kamerami, jasným displejom a čítačkou odtlačkov za stále priaznivé peniaze. Xperia XZ2 Compact je šikovný telefón so zreteľne prémiovým charakterom pre široké spektrum používateľov.

 

Súčasná ponuka s mobilnými telefónmi je tak rozsiahla, že už je náročné zorientovať sa v nej aj pre odborníkov. V záplave smartfónov preto ľudia vyberajú aj na základe prvého dojmu – v tomto prípade má Xperia XZ2 Compact obrovské šance zaujať, pretože má moderný elegantný dizajn, krásny displej a zaujímavé technické parametre.

 

Už na prvý pohľad zaregistrujete, že smartfón je hrubší, ako je poslednú dobu zvykom, zadný kryt je dokonca výraznejšie vypuklý. Myslím, že práve on je charakteristickou črtou tejto Xperie a u zákazníkov sa stretne s pochopením. Vďaka tvaru zadnej steny sa smartfón drží dobre aj v jednej ruke, zamatový povrch krytu nemožno zašpiniť odtlačkami prstov. Vyzerá, že je úplne odolný pred škrabancami a akoukoľvek nečistotou. Za takmer dva mesiace používania sa na jeho povrchu neprejavili žiadne mechanické poškodenia či estetické nedostatky.

 

 

Podobne je na tom aj sklíčko displeja Corning Gorila Glass 5. Pôsobí dojmom vysokej odolnosti a nezachytáva žiadne odtlačky. Okraje má krásne zaoblené, s taktiež zaoblenými hranami telefónu tvorí jeden kompaktný celok. Displej má vysoké rozlíšenie 1080×2160 pixelov a skvelé farby, uhlopriečka rovných 5 palcov umožňuje písanie jednou rukou, zároveň je dostatočne rozmerný pre sledovanie videí a pestrého obsahu. Obraz podporuje technológie HDR BT.2020, Triluminos display a X-Reality Engine, využíva pritom technologiu IPS LCD. Čierna farba síce nie je stopercentne čierna, ale farby sú sýte, jasné, verné realite.

 

 

Dve úžasné kamery

Kamery sú nepochybne najsilnejšou stránkou tohto smartfónu. Predná aj zadná nahrávajú video a za zachytávajú fotografie v prekvapivo vysokej kvalite, vhodne a s mierou využívajú HDR, vynikajúco si vedia poradiť so scénami, kde je súčasne tma aj svetlo.

Hlavný fotoaparát má natívne rozlíšenie 19 Mpx a gyroskopickú stabilizáciu, video môže mať maximálny formát 2160p@30fps (.mp4). Laserový autofocus je zaujímavou funkciou, v praxi sa prejavuje podobne ako ostatné fotomobily – zaostrovanie je pomerne rýchle a presné, chvíľami ale vie zaváhať. Vhodnejšie je, ak používate dvojpolohovú spúšť na boku telefónu, vtedy zhotovenie fotky prebehne skutočne bleskovo.

Počas testu som nafotil približne 500 fotografií a udivuje ma, že väčšina z nich vyzerá veľmi dobre. Nedá sa mi nepochváliť najmä schopnosť zachytávať ostro aj scény so zhoršenými svetelnými podmienkami. Do fotografii síce vtedy vstupuje šum, ale týka sa prevažne pozadia hlavné objektu. 

Predná selfie kamera nahráva video v rozlíšení Full HD 1080p@30fps a tiež využíva gyroskopickú stabilizáciu obrazu. Fotografie z prednej kamery možno porovnávať so snímkami hlavného fotoaparátu, sú ostré, bohaté na detaily a farebne pôsobivé.

Prikladám niekoľko fotografií zhotovených hlavným fotoaparátom Sony Xperia XZ2 Compact:

 

 

Pamäte a rýchlosť

Sony Xperia XZ2 Compact ponúka základnú pamäť vo veľkosti až 64 GB, čo stále považujeme za nadštandard. Smartfón disponuje aj slotom pre pripojenie pamäťovej karty, jej kapacita je limitovaná na 512 GB. Tento istý slot môžete vo verzii hybridného DUAL SIM využiť aj na druhú SIM kartu, vtedy sa ale musíte externej pamäte vzdať.

V každom prípade Xperia XZ2 Compact oslovuje veľkou pamäťou a ak budete aktívne využívať cloud (predovšetkým pri Google Photos), bude trvať dlho, kým narazíte na jej nedostatok.

Pamäť RAM dosahuje 4 GB, čo je pre operačný systém Android 8.0 Oreo nevyhnutnosť. Smartfón pracuje s čipsetom Qualcomm SDM845 Snapdragon 845, ktorý obsahuje 8 jadier procesorov (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver). Niečo ako nedostatok výkonu by tu nemalo existovať, je ale pravdou, že občas sa Xperia XZ2 Compact spomalila alebo dokonca zasekla – počas dvoch mesiacov asi trikrát, keď som rýchlo spustil fotoaparát a okamžite fotil. Pripisujem to skutočnosti, že som mal v pozadí telefónu spustených množstvo aplikácií, najmä Google Dokumenty s aktívnou úpravou dokumentov.

 

 

Kľúčové vlastnosti Sony Xperia XZ2 Compact

Displej: 5″ IPS LCD, 1080×2160 px, 18:9, ~483 ppi, ochrana Corning Gorilla Glass 5
Hlavný fotoaparát: 19 MP, f/2.0, 25mm,  1/2.3″, laserové zaostrovanie, stabilizácia obrazu
Hlavná kamera: rozlíšenia 2160p@30fps, 1080p@60fps, stabilizácia obrazu, HDR
Predný selfie fotoaparát:5 MP, f/2.2, 23mm, 1/5″, video Full HD so stabilizáciou
Pamäte: 64 GB, 4 GB RAM, microSD karta max. 512 GB
Výkon: Android 8.0 Oreo, grafika Adreno 630, 8-jadrový procesor (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver)
Funkcie: USB Type-C, senzor odtlačkov prstov, pripravenosť pre virtuálnu realitu, stereo reproduktory, X-Reality Engine
Rozmery a hmotnosť:135 x 65 x 12.1 mm, 168 g
Cena: približne 580 eur

 

 

Zhodnotenie Sony Xperia XZ2 Compact

Súhlasím s tvrdením, že Sony Xperia XZ2 Compact nie je lacný telefón. Jeho cenu ale nepovažujem za prehnanú, pretože zodpovedá vysokému štandardu materiálového vyhotovenia, výdrži na batériu na úrovni reálnych až troch dní. Predovšetkým kamery by som bez problémov zaradil do ešte vyššej triedy, fotky aj videá sú skrátka skvelé. Negatívne hodnotím trocha väčšiu hrúbku telefónu a dlhší čas potrebný pre vyhľadanie nových Wi-Fi sietí v okolí, naopak senzor odtlačkov prstov pracuje rýchlo a spoľahlivo a oceňujem tiež inteligentnú správu nabíjania batérie Stamina.