Archív kategorií: Auto

Videotest lacného elektromobilu VXT e-Choice VAN XL

Toto je jeden z najlacnejších elektromobilov na Slovensku, ak nie rovno najlacnejší. Jeho cena pritom nie je veľmi nízka, vyše 16-tisíc eur nemá len tak hocikto, lenže tu sa platí za elektrický pohon a schopnosť vozidla ušetriť veľa prostriedkov na prevádzke.

Elektromobil VXT e-Choice VAN XL som testoval pre web Autoviny.sk, ktorý patrí pod auto motor a šport – Slovensko.
Celý test si môžete prečítať práve na webe Autoviny.sk v článku Test elektromobilu VXT e-Choice VAN XL: Milý a rozporuplný

Elektromobil VXT e-Choice VAN XL v skratke:

  • dojazd elektromobilu je takmer 100 kilometrov;
  • nabíja sa iba z domácej zásuvky za 4 až 8 hodín;
  • jedná sa o jedno z najlacnejších elektrických vozidiel u nás;
  • typickým použítím e-Choice je rozvoz jedla a tovaru;
  • vozidlo disponuje nižším kvalitatívnym štandardom a slabou bezpečnosťou

Za zapožičanie vozidla ďakujem spoločnosti PLUS Energia, s.r.o.!

Mitsubishi Outlander PHEV získal prvé miesto v kategórii alternatívnych pohonov

Zatiaľ čo model Eclipse Cross v uplynulých niekoľkých týždňoch pozbieral slušnú zbierku ocenení a prejavov uznania, jeho väčší súrodenec Outlander PHEV zapĺňa poličku svojimi vlastnými trofejami, medzi ktoré pribudlo okrem iných aj ocenenie od čitateľov nemeckého magazínu OFF ROAD, ktorí svojím hlasovaním v tohtoročnej ankete zaradili Outlander PHEV na prvé miesto v kategórii“ alternatívnych pohonov „.

 

Majster úspornej jazdy na 801,1 km zo Švajčiarska

O niečo južnejšie, vo Švajčiarsku, dokázal niekdajší kapitán švajčiarskych aeroliniek a „majster úspornej jazdy“ Felix Egolf prejsť s Outlanderom PHEV celkovo 801,1 km na jediné nabitie batérie a jedinú nádrž paliva.
Výsledkom trasy z Rothenburgu (v kantóne Lucerne) do Samnaun cez rakúsky Salzburg s celkovým prevýšením 6 000 m – typickým pre veľmi náročné jazdné podmienky vo Švajčiarsku – predstavovala priemerná spotreba paliva 5,47 l / 100 km a 1,21 kWh elektriny na 100 km. Plných 60% z celkovej vzdialenosti dokázal pritom absolvovať výhradne na elektrinu.
 

Hoci nejde práve o typický profil každodenného dochádzania, uvedený výsledok dokladá vysokú technickú vyspelosť Outlandera PHEV, vďaka ktorej bez ťažkostí splnil požiadavky novej metodiky WLTP s emisiami na úrovni 46 g/km, zatiaľ čo mnohí konkurenti boli nútení sa z európskeho trhu úplne stiahnuť.
 

Ocenenie Green SUV of the Year amerického magazínu Green Car Journal

Outlander PHEV na autosalóne AutoMobility LA. v Los Angeles získal najvyššie uznanie v súboji s niekoľkými najväčšími svetovými dodávateľmi OEM a bol ocenený za to, že opätovne posunul hranice v oblasti ochrany a vplyvu na životné prostredie pri zachovaní cien dostupných pre spotrebiteľov.
„Dnešní záujemcovia o SUV čoraz viac volajú po hospodárnom cestovaní s nižšími dopadmi na životné prostredie bez toho, aby boli nútení obetovať štýl, pohodlie a pôžitok z jazdy všeobecne spojovaný so športovo úžitkovými vozidlami,“ uviedol Ron Cogan, redaktor a vydavateľ listu Green Car Journal a webu GreenCarJournal.com.
 

„Outlander PHEV od Mitsubishi tieto potreby spĺňa viac ako na výbornú vďaka svojmu pokrokovému sériovo-paralelnému plug-in hybridnému pohonu, schopnostiam jazdy čisto na elektrinu a mimoriadnej funkčnosti SUV. S prehľadom sa mu preto dostalo uznania Green SUV of the Year pre rok 2019.“
Program oceňovania „zelených“ automobilov Green Car Awards magazínu Green Car Journal sa etabloval ako líder v oblasti hodnotenia environmentálne ohľaduplných vozidiel a výrobcov za ich výsledky a úspechy dosiahnuté v oblasti ekológie v automobilovom priemysle.
 

Najpredávanejší plug-in hybrid v Kanade

Po prvý raz vôbec bola v Kanade prekročená hranica 5 000 predaných plug-in hybridných vozidiel počas kalendárneho roka, keď spoločnosť Mitsubishi Motor Sales of Canada Ltd. (MMSCAN) dosiahla medziročné predaje na úrovni 5 052 vozidiel Outlander PHEV, čím sa zároveň tento model pevne etabloval ako najpredávanejší plug-in hybrid a súčasne aj najpredávanejšie plug-in hybridné SUV na kanadskom trhu.
„Kanaďania oceňujú skutočnosť, že Mitsubishi Outlander PHEV jazdí na elektrickú energiu a výrazne posúva odvetvie na novú vyššiu úroveň. V Québecu prekonáva predajné rekordy mesiac čo mesiac. Väčšina záujemcov o Outlander PHEV si predtým kupovala SUV alebo iné vozidlá poháňané výlučne spaľovacím motorom. Vďaka prvému cenovo dostupnému plug-in hybridnému SUV na trhu významne prispievame k osvete a uvádzaniu elektromobilov do bežného života našich zákazníkov. Na to sme veľmi hrdí“, uviedol Tony Laframboise, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Mitsubishi Motor Sales of Canada, Inc.
V Európe (región MME34) bolo v období od januára do novembra 2018 predaných 21 634 vozidiel Outlander PHEV, čo predstavuje nárast +22% oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka.
 

 

Elektrifikáciu vozidiel Mercedes-Benz urýchli vyše 11-miliárd eur

Do roku 2022 má byť elektrifikované celé portfólio značky Mercedes-Benz . V každom segmente od smart až po SUV pribudnú rozličné elektrifikované alternatívy, celkovo výrazne viac ako 130 variantov od 48-voltovej napäťovej sústavy s EQ Boost cez hybridy dobíjateľné zo siete až po čisto elektrické vozidlá s akumulátorom alebo palivovým článkom. Do roka 2025 má odbyt akumulátorových elektrických vozidiel vzrásť na 15-25 percent celkového odbytu ‒ v závislosti od individuálnych preferencií zákazníkov a výstavby verejnej infraštruktúry.

 
Hybridné vozidlá 3. generácie, dobíjateľné zo siete, dokážu prispieť k lepšej kvalite vzduchu v mestách:
Približne 50 km čisto elektrický dojazd pre Triedy C, E a S a výkon elektromotora 90 kW prenesú sedany a kombi značky Mercedes-Benz lokálne bez emisií cez každé mestské centrum.
Hybridná hnacia hlava v prevodovke s meničom: vyšší výkon, menšia potreba priestoru, veľa variantov
9-stupňová hybridná prevodovka 9G-TRONIC umožňuje stupňovite rozšíriteľnú hybridnú koncepciu spoločnú pre viaceré konštrukčné rady so systémovým krútiacim momentom až 700 Nm a s rozličnými spaľovacími motormi vo všetkých vozidlách Mercedes-Benz s náhonom na zadné kolesá: ako dieselový model, benzínový model, sedan a kombi.
Úžasná ťažná schopnosť:
Hybridné vozidlá značky Mercedes-Benz dobíjateľné zo siete kombinujú možnosť akumulátorového elektrického jazdenia s hmotnosťou prívesu maximálne 2 100 kg (Trieda E; Trieda C 1 800 kg).
 

Dobíjanie zo zásuvky ponúka nové komfortné funkcie:
Príprava interiéru pred začiatkom jazdy vďaka elektrifikácii kúrenia a klimatizovania, riadená časovačom alebo aplikáciou na chytrom telefóne, na všetkých vozidlách dobíjateľných zo siete s vysoko voltovým akumulátorom.
GLC F-CELL ide do sériovej výroby:
Čisto elektrické vozidlo na veľké vzdialenosti, ktoré dokáže tankovať vodík a elektrickú energiu – hybrid úplne bez emisií CO2.
Prispôsobený systém palivových článkov
Systém palivových článkov GLC F-CELL bol vyvinutý úplne nanovo. Je približne o 30 percent kompaktnejší ako doposiaľ, prvý raz sa zmestí celý do motorového priestoru a montuje sa ako bežný motor na známe montážne body. Celý pohonný systém dodáva teraz približne o 40 percent viac výkonu, ako predchodca.
Asistent ECO umožňuje inteligentnú stratégiu prevádzky vo všetkých vozidlách s elektromotorom:
Vyhodnocovanie všetkých jazdných asistenčných údajov prináša predvídavé jazdenie s najlepším možným využitím zásob energie na palube a najlepším možným použitím elektrického pohonu, prispôsobené priebehu trasy a dopravnej situácii, vďaka cielenému kĺzaniu, rekuperácii, teplotnému manažmentu a podpore spaľovacieho motora.
Nové nabíjacie skrinky s výkonom až 22 kW:
Pre súkromnú garáž a parkovisko pre zamestnancov alebo zákazníkov, pre jedno alebo dve vozidlá, s rozdelením nákladov na energiu alebo bez neho: Mercedes Benz a smart majú pre každý účel nabíjania niečo lepšie, ako zásuvku.
EQC príde v roku 2019:
Prvý čisto akumulátorový elektrický model značky EQ z dielne Mercedes Benz je predjazdcom celého radu modelov EQ.
 

Smart zacielený na čisto elektrický pohon:
Potom ako značka smart už od roku 2017 ponúka v USA, Kanade a Nórsku už iba vozidlá s elektrickým pohonom, do roku 2020 bude smart jazdiť čisto elektricky aj v Európe ‒ zvyšok sveta bude nasledovať krátko potom.
Ucelený prístup k riešeniu elektrickej mobility:
Od výroby akumulátorov vo vlastných závodoch až po vybudovanie infraštruktúry s nabíjacími stanicami a internetovými službami pre používateľov, spoločnosť Daimler sa púšťa do všetkých oblastí, ktoré sú dotknuté elektrifikáciou pohonu.
Udržateľnosť je tromf:
Napriek vyššej potrebe energie počas výroby hybridné vozidlá dobíjateľné zo siete a elektrické vozidlá značky Mercedes-Benz v ekologickej bilancii v otázke emisií CO2 už dnes ponúkajú výraznú výhodu v porovnaní s konvenčnými pohonmi. V budúcnosti toho však bude ešte viac, a aj použitie zdrojov vo výrobe sa bude ďalej znižovať.
Ešte väčší náklad:
Aj v oblasti úžitkových vozidiel robí Daimler strategické rozhodnutia smerom k elektrifikácii.

BMW iNEXT – odvážny koncept elektrického SUV

Na výročnom stretnutí BMW AG v máji 2018, Harald Krüger, predseda Správnej rady BMW Group, opísal iNext takto: „Projekt iNEXT sa stane pilierom budúcnosti, z ktorého bude profitovať nielen celá spoločnosť, ale aj všetky jej značky.“

 

iNEXT – pilier budúcnosti BMW Group

Na výročnom stretnutí BMW AG v máji 2018, Harald Krüger, predseda správnej rady BMW Group, opísal iNext takto: „Projekt iNEXT sa stane pilierom budúcnosti, z ktorého bude profitovať nielen celá spoločnosť, ale aj všetky jej značky.“
iNEXT je odpoveďou na otázku nachádzajúcu sa priamo v centre každodennej práce v BMW Group: „Ako sa budeme prepravovať v budúcnosti?“ iNEXT intenzívne stavia na myšlienke, ktorá nadobudla prvé kontúry v roku 2007 s „i projektom“ a vyústila sa až do uvedenia BMW i3 na trh v roku 2013. V tejto oblasti už BMW Group dosiahla veľa: dnes má viac ako desaťročné skúsenosti s elektrickou mobilitou a úspešne zvládla výrobu v malom, ako aj vo veľkom rozsahu. Modely BMW i sa neustále vylepšujú a ich technológia sa využíva na postupnú elektrifikáciu modelov od BMW a MINI. Ďalším krokom je kompletná integrácia strategických inovatívnych oblastí vo vozidle, a to: Autonómia + Konektivita + Elektrika + Služby (ACES).
Dizajn je pritom vizuálnym vyjadrením týchto inovatívnych oblastí a zároveň aj odpoveďou na otázku, ako bude vyzerať radosť z jazdy v budúcnosti. Vozidlo, ktoré dnes poznáme ako BMW iNEXT príde na trh v roku 2021.
 



 

Moderný vzhľad a protismerné dvere

Keď sa na BMW Vision iNEXT pozrieme zboku, vidíme výkonný robustný prístup moderného BMW kategórie SAV. Funkčné rozmery dvojmiestneho vozidla a predĺžená strešná línia naznačujú veľkorysý vnútorný priestor. Na druhej strane, dlhý rázvor a krátke previsy dodávajú siluete vozidla dynamickosť. Pôsobivo vyformované povrchy sa zakrivujú pozdĺž bokov ako jasne viditeľné svaly. Precízne umiestnené línie len zintenzívňujú túto vzájomnú hru a dodávajú väčší dôraz oblúkom kolies. Veľké (24-palcové) kolesá sú aerodynamicky efektívne a ich trojrozmerný, skulpturálny dizajn reprezentuje štylistický aj funkčný highlight. Kamery vykonávajú prácu vonkajších zrkadiel a osvetlená, na dotyk citlivé grafické znázornenie preberá úlohu otvárania dverí a podčiarkuje moderný, uzavretý vzhľad. Vozidlo má dvoje protismerné dvere bez deliaceho B-stĺpika. Keď sú otvorené, ponúkajú pohľad na priestranný interiér a rámy odhaľujú povrchy z uhlíkových vlákien. Čierne obloženie spodných hrán prináša dojem SAV a pás v modrom odtieni je znakom toho, že vozidlo ide na elektrický pohon.
Horizontálne usporiadanie línií a povrchov v zadnej časti vytvára široký a dynamický postoj. Štíhle a výrazné zadné svetlá sa tiahnu až do zadnej časti vozidla a zdôrazňujú jeho vzhľad. Vzduch obteká strechu, a to v kombinácii s difúzorom – ktorý je pre väčší dôraz osvetlený a zvýrazňuje aerodynamiku vozidla.
 


 

Interiér – Môj obľúbený priestor

Vodiči BMW Vision iNEXT si môžu vybrať, či budú šoférovať sami (v režime „Boost“) alebo sa nechajú voziť (v režime „Ease“). Režim „Boost“ využíva elektrický systém pohonu, ktorý prináša vysoko dynamickú a prakticky tichú radosť z jazdy s nulovými emisiami. V režime „Ease“ ponúka vozidlo vodičovi a pasažierom priestor, kde sa môžu venovať rozličným aktivitám. BMW Vision iNEXT môže byť miestom pre relax, interakciu, zábavu či sústredenie, na čo máte práve chuť – možnosti sú rozmanité a závisia len od potrieb pasažierov. Aj preto sa kabína vozidla viac podobá pohodlnej a štýlovo zariadenej „obývačke“ na kolesách – novému „obľúbenému miestu“.
 


 

Stredová konzola pripomína kvalitný kus nábytku

Stredová konzola medzi prednými sedadlami má všetky znaky kvalitného nábytku, a to vďaka dizajnu ako aj použitým materiálom. Matná drevená úprava jej dodáva vzhľad vznášajúceho sa konferenčného stolíka, ktorý plynule pokračuje až dozadu. Pod precíznym dreveným panelom je polička vyrobená zo znamenitého osvetleného krištáľového skla, umiestnená na delikátnom bronzovo zafarbenom podklade. Krištáľová fazeta láme prichádzajúce svetlo a delí ho na množstvo farieb a interiér sa tak akoby kúpal v odraze svetla.
 

Lákavá zadná časť vozidla

Na prvý pohľad vyzerá zadná časť vozidla ako moderná, luxusná obývačka. Veľkorysé, plynulé sedenie dodáva zadnému priestoru charakter pohodovej obývačky a láka svojich pasažierov, aby tu chvíľku pobudli. Ručne tkaná žakárová látka Enlighted Cloudburst pokračuje pozdĺž celého sedenia v zadnej časti až po bočné obloženie a postupne sa mení z petrolejovej modrej na bielu, zatiaľ čo stále prepožičiava kabíne moderný nádych.
 




 

Iba 18-ročný Američan prestaval Toyotu Celicu 1980 na elektrinu, prejde do 210 km

Iba 18-ročný Američan z Texasu prerobil svoju Toyotu Celicu z roku 1980 na elektrický pohon, čím jej doprial posmrtný život. Už totiž vôbec nejazdila.

 
Celica, ktorú vlastnil 18-ročný Adam Lansing, však už mala svoje najlepšie časy dávno za sebou. Získal ju od svojho suseda, ktorému Toyota po rokoch vypovedala službu. Adam ju zobral do parády a pôvodný benzínový motor úspešne nahradil elektrickým.
 

Čítajte celý článok na Autoviny.sk:
Mladík prerobil svoje 40-ročné auto na elektrinu, teraz si chce na tom založiť biznis

 
Práce započal v čase, keď mal iba 14 rokov a peniaze na postupné opravy získaval od brata. Keď mal 16 rokov, auto prvýkrát uviedol do prevádzky. Avšak jeho vynález nevydržal dlho, po prvých testoch ho zradila technika a trvalo ďalšie dva roky, kým sa podarilo automobil uviesť do dobrého technického stavu.
40-ročná Toyota Celica elektrický dojazd na úrovni až 130 míľ, teda asi 210 kilometrov.

 

Plug-in hybrid limuzína S560e jazdí za 2,1 litra (fotogaléria)

Mercedes-Benz modernizoval svoj plug-in hybrid triedy S, model S500e plug-in hybrid. Novšia verzia predvedená na autosalóne vo Frankfurte IAA 2017 sa volá S560e, má elektrický dojazd do 50 kilometrov a jazdí s priemernou spotrebou benzínu iba 2,1 litra na 100 km.

 
Celý článok o Mercedes-Benz S560e nájdete v mojom článku pre Auto Motor a Šport – Autoviny.sk.
 
Kľúčové informácie:

  • S560e nahradzuje predchádzajúci S500e plug-in hybrid;
  • benzínový motor V6 má výkon 367 koní (270 kW) / 500 Nm;
  • doplnkový elektrický motor má výkon 122 koní (90 kW) / 440 Nm;
  • trakčná batéria typu Li-NMC má kapacitu 13,7 kWh;
  • čisto elektrický dojazd dosahuje 50 km;
  • lumuzína sa dá nabíjať pomocou elektrického konektora a dobíja batérie aj pomocou rekuperácie;
  • ceny a dostupnosť zatiaľ neboli upresnené.

 

Galéria #1: predný pohľad, zadný pohľad, profil, detaily karosérie


 

Galéria #2: interiér, batožinový priestor, detaily interiéru, motorový priestor

Mercedes na IAA 2017 predviedol dva nové elektrické koncepty EQ

Mercedes-Benz EQA je prvým plne elektrickým kompaktom, ktorý automobilka uvádza pod subznačkou EQ, Smart Vision EQ ForTwo komunikuje s okolím cez displeje na karosérii.

 
Do roku 2022 Mercedes plánuje uviesť do predaja aspoň desať plne elektrických modelov automobilov.
 

Mercedes-Benz EQA

Koncepčný automobil bol reálne postavený a predstavuje sa návštevníkom autosalóna vo Frankfurte nad Mohanom IAA 2017. Plne elektrický hatchback s moderným dizajnom nesie znaky typické pre značku Mercedes-Benz, avšak interpretovaný vo futuristickej forme. Výrobca zverejňuje pôsobivé údaje o novom koncepte: výkon až 200 kW a dojazd do 400 kilometrov, batérie dosahujú kapacitu 60 kWh a mali sa dať nabíjať aj indukčne, teda bezdrôtovo na špeciálne upravených parkovacích miestach. Nabíjanie by pritom mohlo trvať iba 10 minút – to je zaujímavá vízia pre elektromobilitu!
Vodič elektromobilu by mal byť schopný upraviť jazdné vlastnosti a eventuálne energetickú spotrebu vozidla aj výberom jazdných režimov Sport alebo Sport Plus. Zmena jazdného režimu prekvapivo upraví aj grafiku na Panamerica, teda grafickej maske prednej časti vozidla.


 

Smart Vision EQ ForTwo

Iným, nemenej zaujímavým elektrickým konceptom z IAA 2017, je Smart Vision EQ ForTwo. Tento elektrický dvojmiestny automobil s odvážnym dizajnom. Kľúčovými pojmami tohto konceptu sú individualizácia, vysoká flexibilita a vysoká úspornosť lokálnej prepravy. Smart má rozsiahle presklenie, sklá ma dokonca aj namiesto dverí. Interiér je nadmieru minimalistický, počíta s plne autonómnym riadením. Zaujímavosťou je umiestnenie monitora na spodnú časť prednej masky: zobrazuje sa tu farebná grafika, ktorou vozidlo komunikuje so svojím okolím: napríklad pri zastavení pred priechodom pre chodcov vyzve ľudí, aby prešli na druhú stranu cesty.
Smart sa pod značkou EQ predstavuje v nápadnej a technologicky sofistikovanej forme, je skôr víziou ďalekej budúcnosti a vyspelej infraštruktúry.


 
 

Kompletná stratégia projektu BMW i v 3 minútach + teaser na i5

Nové video od BMW odhaľuje nielen kompletnú energetickú stratégiu projektu BMW i, ale aj dlho očakávaný a stále neprichádzajúci model i5. Ten by bol rozumným kompromisom medzi malým mestským kompaktom i3 a superšportom i8. Oba tieto modely spája vyššia nadobúdacia cena, i5 by teda tiež nepatrilo medzi najlacnejšie elektromobily.

 
BMW i5 by mohlo byť vážnym konkurentom pre Tesla Model S a Tesla Model 3, ktoré sú do dnešného dňa prakticky neporazené – aspoň čo sa týka jeho praktického využitia.
Elektromobilita v podaní BMW znamená nielen prevádzku automobilov, ktoré neprodukujú skleníkové plyny, ale aj výrobu, ktorá zanecháva čo najmenšiu uhlíkovú stopu. S tým priamo súvisí aj spôsob získavania energie, BMW vidí budúcnosť v jadre a v obnoviteľných zdrojoch (veterná a solárna energia).
 

Daimler ponúkne bonusy pri prechode na jeho značky, chce redukovať staré diesle

Tlačová správa – Spoločnosť Daimler začala, aj na Slovensku, so zámerom najmä vylepšovať kvalitu ovzdušia, ďalšie zo svojich kľúčových opatrení – podporu omladzovania vozidlového parku. Majiteľom, ktorí majú najmenej polroka registrované osobné motorové vozidlá ľubovoľnej značky s dieselovými motormi spĺňajúcimi normu EU1 až EU4, poskytne za stanovených podmienok bonus na ich výmenu za nové. Pri splnení podmienok: rozhodnutí kúpiť si ešte tohto roku osobné motorové vozidlo (s dodaním do konca marca 2018) značky Mercedes-Benz s dieselovými alebo benzínovými motormi spĺňajúcimi normu EU6 či plug-in hybrid je výmenný bonus 2 000 eur (bez DPH), pri modeli smart s benzínovým motorom EU6 alebo smart electric drive 1 000 eur (bez DPH).
 
Výmenná prémia sa na Slovensku poskytuje navyše k prípadným príspevkom od MH SR a ZAP SR ako aj od Mercedes-Benz Slovakia na podporou elektromobility. Spolu s výmenným bonusom získa zákazník aj kompenzáciu za jazdené vozidlo s dieselovým motorom normy EU1 až EU3, ktoré bude zošrotované. Výšku kompenzácie za jazdené vozidlo určí nezávislý inštitút. Za vozidlo s dieselovým motorom spĺňajúcim normu EU4, dostanú zákazníci, okrem výmennej prémie cenu za jeho odkúpenie, ktorú si dohodli s obchodníkom.
 

Diesel EU6 Mercedes-Benz Benzín EU6 Mercedes-Benz Plug-in hybrid Mercedes-Benz Elektrické vozidlo Mercedes-Benz Elektrické vozidlo smart Benzín EU6 smart
Výmenný bonus 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 1 200,- EUR s DPH 1 200,- EUR s DPH
Podpora elektromobility od Mercedes-Benz Slovakia 3 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH 3 000,- EUR s DPH
Podpora elektromobility od MH SR a ZAP SR 3 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH
CELKOM 2 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
2 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
8 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
12 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
9 200,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4 1 200,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4

 
Popri poskytovaní prémie na omladzovanie už spoločnosť Daimler realizuje aj ďalšiu kľúčovú iniciatívu pre vylepšovanie pohonu a tým lepšiu kvalitu vzduchu – a to doplnkové servisné opatrenia. Tie pri vozidlách Mercedes- Benz noriem EU5 a EU6 znížia zaťaženie emisiami NOx priemerne o 25 až 30 percent. Na uvedené rozšírené servisné opatrenia vozidiel noriem EU5 a EU6 Daimler investuje približne 220 miliónov eur a zákazníkom tak nespôsobia žiadne náklady.
 

Ilustračná fotografia (Daimler)


V súlade so svojím trhovým podielom zároveň Daimler, v rámci tretej základnej iniciatívy prispeje do fondu mobility, ktorý financuje najmä opatrenia na zvýšenie plynulosti premávky vo vnútri miest.
 
Štvrtým kľúčovým opatrením je zosúladenie energetických údajov o vozidlách na trhu v súlade s požiadavkami RDE, teda uvádzanie hodnoty emisií vylučovaných pri skutočnej jazde.
 

Nový Nissan Leaf má dojazd 378km+ a poslúži ako zdroj energie

Tlačová správa: Nissan spája priekopnícku inováciu v oblasti elektromobilov s technológiou ProPilot a vytvára celkom nový Nissan LEAF: najvyspelejší elektromobil pre každého.

 

Spoločnosť Nissan dnes odhalila svoje celkom nové vozidlo Nissan LEAF – svetovo najvyspelejší elektromobil určený pre masový trh a ikonu firemnej vízie Inteligentnej mobility.

Úplne elektrické a plne vybavené inteligentnými technológiami – nový LEAF je prvým vozidlom Nissanu v Európe, ktoré zavádza prvé prvky autonómneho riadenia a je plné špičkových inovácií, ako je e-Pedal, ktorý umožňuje jazdiť a brzdiť celkom novým a plynulým spôsobom.

Dokáže prejsť ďalej – ponúka dojazd 378 km* na jedno nabitie – jeho dizajn bol prepracovaný po všetkých stránkach, aby vyhovel potrebám nových zákazníkov.

Nový LEAF bude na európskom trhu v predaji od januára 2018.

Nissan LEAF 2017 (európsky model)
Špecifikácie podliehajú finálnej homologacií

Exteriér

(mm)

Celková dĺžka

4 480

Celková šírka

1 790

Celková výška

1 535 / 1 545

Rázvor

2 700

Rozchod předných / zadných kolies

1 540 / 1 555

Minimálna svetlá výška

150

Koeficient odporu vzduchu (Cd)

0,28

Pneumatiky

205/55R16 or 215/50R17

Hmotnosti / kapacita

(kg)

Pohotovostná hmotnosť (min)

1 535

Počet sedadiel

5

Celková hmostnosť vozidla

1 765 -1 795

Batérie
Typ

Lithium-iontová batérie

Kapacita

40 kWh

Motor
Kód motora

EM57

Maximálny výkon

110 kW (150 k)/3283-9795 ot./min

Maximálny krútivý moment

320 Nm/0-3283 ot./min

Výkon
Dojazd

378 km (NEDC)

Doba nabitia (normálne nabíjanie)

16 hodín (3 kW palubná nabíjačka)
8 hodín (6 kW palubná nabíjačka)

Doba nabitia na 80% (rychlonabíjanie)

40 minút

Maximálna rýchlosť

144 km/h

 
Vízia Inteligentnej mobility Nissan je firemným plánom na nový pohľad na budúcnosť riadenia a na posilnenie roly vozidla tak, aby bolo viac než len dopravným prostriedkom. Vízia Inteligentnej mobility Nissan odráža to, ako sa vozidlo riadi, poháňa a ako sa integruje do spoločnosti.
Úplne nové vozidlo Nissan LEAF je praktickým stelesnením vízie Inteligentnej mobility Nissan, ktorá priekopnícky zavádza prvky technológie autonómneho riadenia ProPilot, disponuje vyspelým, úplne elektrickým hnacím ústrojenstvom a má jedinečnú schopnosť pripájať sa k budovám, a tiež ich napájať.
 

Technológia Nissan Intelligent Power: elektrické hnacie ústrojenstvo
Ústredným bodom technológie Nissan Intelligent Power v novom modeli LEAF je jeho elektrické hnacie ústrojenstvo, ktoré ponúka vyššiu energetickú efektivitu, vyšší krútiaci moment a výkon prinášajúci dynamickejšie jazdné vlastnosti. Toto nové hnacie ústrojenstvo dopĺňa špičková zostava lítium-iónových batérií s vyšším výkonom a vyššou kapacitou uloženia energie.
S vyššou energetickou efektivitou poskytuje nové elektrické hnacie ústrojenstvo ohromujúce lineárne jazdné vlastnosti s výkonom 110 kW. Krútiaci moment vzrástol na 320 Nm, čo sa priaznivo prejavuje v lepšej akcelerácii.
Dojazd nového Nissanu LEAF bol zväčšený na 378 km (Nový európsky jazdný cyklus) na jedno nabitie. Pre tých, ktorí chcú jazdiť svojím vozidlom LEAF ešte ďalej, spoločnosť Nissan uvedie koncom roku 2018 na trh verziu s vyšším výkonom a kapacitou batérie za vyššiu cenu. Táto verzia poskytne ešte väčší dojazd a zákazníci si tak budú môcť vybrať variant dojazdu podľa svojich potrieb.
 

Technológie Nissan Intelligent Driving: technológie navrhnuté na zvýšenie pôžitku z jazdy, posilnenie bezpečnosti a obmedzenie stresu
Nové vozidlo LEAF disponuje tromi hlavnými technológiami Intelligent Driving. Prvá je technológia autonómneho riadenia ProPILOT. Využíva sa pri jazde v jednom jazdnom pruhu na diaľnici a prispieva k tomu, že jazda je jednoduchšia, menej stresujúca a uvoľnenejšia.
Druhá technológia, ProPILOT Park, mení spôsob, akým ľudia uvažujú o parkovaní. Pri svojej aktivácii táto technológia prevezme kontrolu nad kompletným riadením, rozjazdmi, brzdením a radením rýchlostí a automaticky umiestni vozidlo na parkovacie miesto. Parkovanie tak bude pre všetkých vodičov bez starostí a oveľa presnejšie.
Tretia technológia, e-Pedal, je revolučná technológia, ktorá mení spôsob, akým jazdíme. Umožňuje vodičovi naštartovať, zrýchľovať, spomaľovať a zastavovať jednoducho pôsobením na plynový pedál. Keď je plynový pedál celkom uvoľnený, postupne sa aktivujú rekuperačné a mechanické brzdy a postupne uvedú vozidlo až do úplného pokoja. Vozidlo si potom udržuje svoju pozíciu i v prudkých kopcoch až do opätovného zošliapnutia plynového pedála. Vynikajúca odpoveď pedála e-Pedal umožňuje vodičom maximalizovať ich pôžitok z jazdy, keď potom môžu opäť vyraziť ďalej.
V situáciách vyžadujúcich si agresívne brzdenie je však nutné použiť tradičný brzdový pedál.
 

Technológia Nissan Intelligent Integration: pripojenie energie z batérie k sociálnej infraštruktúre
Priekopnícka vízia spoločnosti Nissan o potenciály elektromobilov sa však nekončí pohonom nového modelu LEAF. Batérie vozidla je možné rovnako použiť ako mobilné zariadenie na ukladanie energie.
Systém funguje tak, že umožňuje majiteľom elektromobilov Nissan pripojiť sa do elektrickej siete a hrať aktívnu rolu v službách energetickej siete a poskytuje im príležitosť alternatívneho zdroja príjmu. Technológia vozidiel v sieti (Vehicle2Grid – V2G) dovoľuje obojsmerné dodávky energie a umožňuje plne integrovať elektromobily do národnej elektrickej siete. Prispieva k zlepšeniu schopnosti siete zvládať ťažko predvídateľný prísun energie z obnoviteľných zdrojov. Zaistí tak ešte širšiu integráciu obnoviteľných zdrojov energie a prispeje k ich vyššej dostupnosti. Keď sa technológia V2G rozšíri, môže úplne zmeniť pravidlá hry pre majiteľov elektromobilov Nissan. Tí sa totiž stanú aktívnou skupinou ovplyvňujúcou dianie na trhu s energiou.
 

Usilovať sa o udržateľnejšiu spoločnosť znamená prijímať lepšie rozhodnutia každý deň. Systém na ukladanie energie xStorage využíva kolektívne skúsenosti tých najlepších v odbore, aby bola spotreba energie domácností efektívnejšia a udržateľnejšia. Systém xStorage Home ukladá energiu v ekonomicky najvýhodnejších obdobiach dňa a zároveň kontroluje, ako a kedy sa táto energia využíva, čím šetrí zákazníkom peniaze a zlepšuje fungovanie celého energetického systému. V jedinom zariadení dokonale integruje všetok hardvér a softvér potrebný na riadenie a ukladanie energie potrebnej pre domácnosť. Funguje ako energetická sieť: jednotka xStorage Home sa môže nabíjať z elektrickej siete alebo môže energiu do siete dodávať, čím prináša flexibilitu potrebnú na ďalšie zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energie.
Zákazníci môžu rovnako využívať novonavrhnuté rozhranie aplikácie nového modelu LEAF pre inteligentné telefóny, ktorá im umožní monitorovať stav nabitia ich vozidla, nájsť najbližšiu nabíjaciu stanicu a dopredu vyhriať alebo vychladiť vozidlo na ideálnu teplotu pred vyštartovaním.
 
Vonkajší dizajn: elegantná silueta s atraktívnymi technologickými rysmi
Dizajn nového modelu LEAF vyjadruje progresívny prístup spoločnosti Nissan. Dizajn bol inšpirovaný konceptom IDS, ktorý bol prvýkrát predvedený na tokijskom autosalóne 2015.
V prednej časti nájdeme pre Nissan charakteristickú mriežku chladiča V-motion, odkazujúcu na gény, ktoré má spoločné s ďalšími globálnymi bestsellermi Nissanu, ako je Nissan X-Trail a európsky bestseller Qashqai. Odlišuje sa však modrou farbou mriežky, ktorá je novým charakteristickým prvkom elektromobilov Nissan. Tzv. plávajúca strecha dodáva vozidlu štýl a vzbudzuje dojem pohybu. Štíhle svetlomety LED majú pre Nissan typický tvar bumerangu.
 

Dizajn interiéru: luxusnejší dojem a pocit čistoty a ticha
Úplne prepracovaná kabína nového modelu LEAF pôsobí vkusne a neopozerane. Bolo to dosiahnuté použitím vysokokvalitných materiálov a celkovým remeselným vypracovaním, ktoré zlaďujú „život na palube“ s vycibrenou povahou jazdy.
Vodiči a cestujúci okamžite ocenia charakteristické výrazne modré prešívanie sedadiel, palubnej dosky a volantu a nový vzhľad sedempalcovej farebnej (TFT) obrazovky. Prepracované bolo aj rozloženie obrazovky, aby boli prehľadnejšie kľúčové prvky, ako je technológia Safety Shield, stav nabitia, ukazovateľ výkonu a informácie audiosystému a navigačného systému. Do informačného a zábavného systému boli v niektorých krajinách doplnené i systémy Apple CarPlay a Android Auto.
Nový model LEAF nahrádza model prvej generácie, ktorý sa stal najpredávanejším elektromobilom na svete. Od jeho uvedenia do predaja v roku 2010 si vozidlo LEAF vybralo viac než 283 000 zákazníkov.

Všetky značky a modelové rady koncernu BMW dostanú nejaký druh elektrifikovaného pohonu

TLAČOVÁ SPRÁVA – Elektrifikácia je jedným z hlavných pilierov spoločnosti BMW Group a jej korporátnej stratégie NUMBER ONE > NEXT. V rámci nej spoločnosť oznámila, že všetky značky a všetky modelové rady dostanú nejaký druh elektrifikovaného pohonu. Okrem spaľovacích motorov budú v ponuke aj elektrifikované pohony – či už na plne elektrický pohon alebo vo forme nabíjateľných plug-in hybridov. V najbližších rokoch sa na trh dostane niekoľko elektrifikovaných modelov a ďalšie plne elektricky poháňané vozidlá sa predstavia po roku 2020 s príchodom novej generácie konštrukcie vozidiel.
 
Spoločnosť BMW Group dnes oznámila, že novým modelom značky MINI s pohonom na elektrické batérie bude 3-dverová verzia, ktorá je jej hlavným modelom. Toto plne elektrické vozidlo sa dostane do výroby v roku 2019 a rozšíri ponuku pohonných jednotiek. Tá tak bude obsahovať benzínové a naftové spaľovacie motory, nabíjateľný plug-in hybrid a čistý elektromobil. Elektrický pohon elektrického MINI bude vznikať v centre pre elektromobilitu spoločnosti BMW Group v bavorských závodoch v mestách Dingolfing a Landshut. Následne sa prevezie do závodu v Oxforde, ktorý je hlavným výrobným miestom 3-dverovej verzie modelu MINI a tam sa zabuduje do vozidla.
 
Oliver Zipse, člen predstavenstva BMW AG pre výrobu, povedal: „Závody spoločnosti BMW Group v mestách Dingolfing a Landshut hrajú hlavnú úlohu v rámci našej výrobnej siete a sú globálnymi kompetenčnými centrami pre elektromobilitu. Náš adaptívny výrobný systém je inovatívny a schopný rýchlo reagovať na meniace sa požiadavky zákazníkov. Na základe záujmu a v súlade s vývojom trhu môžeme rýchlo a účinne zvýšiť výrobu elektrických pohonných jednotiek.”
 

Ilustračná fotografia, zdroj: BMW GROUP


 
Spoločnosť BMW Group očakáva, že do roku 2025 dosiahnu elektrické vozidlá 15 – 25 %-ný podiel na predaji. Napriek tomu budú na viacerých trhoch zohrávať pri elektrifikácii významnú úlohu faktory ako regulácia, podpora či rozvoj nabíjacej infraštruktúry. Spoločnosť BMW Group vyvinula pre potreby rýchlych reakcií na prípadný nárast dopytu zo strany zákazníkov jedinečný flexibilný systém, ktorý sa dotýka globálnej výrobnej siete. Spoločnosť BMW Group vytvára také podmienky, ktoré by vo výrobných závodoch v budúcnosti umožňovali súčasnú výrobu modelov so spaľovacími motormi, s nabíjateľnými plug-in hybridným alebo s plne elektrickým pohonom.
 
Spoločnosť BMW Group dnes vyrába elektrifikované modely v desiatich závodoch rozmiestnených po celom svete. Od roku 2003 pochádzajú všetky významné prvky elektrického pohonu týchto vozidiel zo závodov v mestách Dingolfing a Landshut. Dingolfing je okrem toho výrobným miestom plug-in hybridných verzií modelov BMW radu 5 a BMW radu 7, od roku 2021 tam bude vznikať aj model BMW i NEXT. Spoločnosť BMW Group investovala do elektromobility v závode v meste Dingolfing doteraz už viac ako 100 miliónov eur. Spolu s ďalším rozvojom elektrifikovaných vozidiel spoločnosti BMW Group budú ďalej stúpať aj investície.
 
 

Pokračuje elektrifikácia všetkých značiek a modelových radov

Nové plne elektrické MINI je jedným z radu série elektrifikovaných modelov, ktoré značky BMW a MINI uvedú v najbližších rokoch na trh. Rodinu značky BMW i rozšíri v roku 2018 model BMW i8 Roadster. Plne elektrické BMW X3 by sa malo dostať na trh v roku 2020, v roku 2021 príde model BMW iNEXT.
 
Spoločnosť BMW Group je v súčasnosti s deviatimi modelmi výrobcom s najširšou ponukou elektrifikovaných vozidiel na svete. Paleta zahŕňa vozidlá od plne elektrického BMW i3 až po najnovší elektrifikovaný model MINI Cooper S E Countryman ALL4*, nabíjateľnú plug-in hybridnú verziu modelu MINI Countryman, ktorú v Holandsku vyrába spoločnosť VDL Nedcar. Spoločnosť očakáva, že v roku 2017 predá 100 000 elektrifikovaných vozidiel a že do konca roka sa bude po cestách pohybovať celkovo 200 000 elektrifikovaných vozidiel.
 
Spoločnosť BMW Group ťaží zo skorého začiatku aktivít v oblasti elektrifikácie. Prvým veľkosériovo vyrábaným vozidlom s elektrickým pohonom bolo už v roku 2008 MINI E. Skúsenosti získané pri tomto projekte zohrali kľúčovú rolu pri následnom vývoji modelov BMW i3 a BMW i8, technologických priekopníkov, ktorí následne ovplyvnili aktuálnu modelovú ponuku nabíjateľných plug-in hybridných vozidiel.
 
*: Spotreba paliva podľa európskeho testovacieho cyklu: 2,3 – 2,1 litra/100 km, emisie CO2: 52 – 49 g/km
 
 
 

Test hybridu Mercedes-Benz GLC 350e 4Matic: Elektrina výrazne pomáha, o úspore peňazí však hovoriť nemožno

Týždeň s hybridným GLC ma opäť presvedčil, že ak sa má automobilový pohon elektrifikovať, plug-in hybridy sú tou správnou cestou. GLC 350e je jedno z najpraktickejších áut, aké som tento rok jazdil.

 

Za zapožičanie vozidla do testu ďakujem spoločnosti Motor-Car Bratislava, spol. s r.o.

 
Nie je to iba o tom, že jazdíte v krásnom aute s trojcípou hviezdou na prednej maske. V Mercedese ide predovšetkým o bezpečnosť a technologickú vyspelosť, ktoré nemôže nikto tejto značke odopierať alebo o nich špekulovať. GLC s hybridným pohonom som prevzal s tým, že si dôslednejšie overím, či sa elektrický pohon skutočne podieľa na znižovaní spotreby benzínu a teda aj emisií oxidu uhličitého. Po týždni to hodnotím tak, že elektrická časť pohonu dokáže tomu spaľovaciemu pomôcť vo výraznej miere, ale spotreba aj tak nie je natoľko nízka, ako by možno niekto očakával. Je to stále SUV, hoci menšie.
 

Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Zadný pohľad; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)

Na prvý pohľad žiadna zmena, iba modré akcenty

Keď vedľa seba postavíte hybridné a klasické GLC, nevšimnete si žiadny rozdiel. Samozrejme, v nami testovanom modeli bola na karosérii veľká nálepka „plug-in hybrid“, ale tú si nový majiteľ na auto rozhodne nedá. Jedine vzadu a na bokoch auta je malý nenápadný modrý štítok s názvom Plug-in Hybrid a keď sa veľmi dobre zapozeráte do grafiky svetlometov, všimnete si modrý akcent. A ešte tie brzdové strmene v modrej farbe, áno… odlišnosti sú teda nenápadné a decentné, aby si ich všimol iba ten, kto vie, čo má hľadať.
Rovnaký prístup sledujeme aj pri ostatných modeloch výrobcu, napríklad pri hybridnom GLE a tiež pri elektrickej triede B, ktorá sa naozaj neodlišuje od tej so spaľovacím motorom. Test elektrického Mercedesu triedy B nájdete v našom článku na Ecomoto.sk: Skvelé auto, ktorému sa musíte prispôsobiť.
 

Predná časť interiéru – nič by som nevylepšoval, všetko je vyladené do posledného detailu; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Zadná časť interiéru – zadné sedadlá sa dajú sklápať pomocou tlačidla v kufrovom priestore; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


 

Spracovanie interiéru je na vysokej úrovni, nemá snáď ani jedinú chybu

Do GLC som presadol rovno z Civicu Sedan a musím sa priznať, že aj keď majú moderné automobily k sebe pomerne blízko, čo sa týka kvalitatívneho spracovania interiéru, Mercedes je stále celkom iná liga. Je to o materiáloch, ale predovšetkým o detailoch. Platí prakticky to isté, čo som zdôrazňoval v teste o triedu väčšieho GLE hybrid: Predná časť interiéru je rozmerovo veľkorysá, ponúka komfortné sedenie, vysoký posed a masívny stredový tunel. Radiaca páka je na pravej strane za volantom, na stredovom paneli nachádzame iba komplikovaný ovládač systému Command a volič jazdných režimov – v prípade GLC je spracovaný do elegantného otočného voliča. Z nadštandardného sedenia s možnosťou elektronického nastavovania sa teší aj spolujazdec, pasažieri vzadu (max. traja) majú sedadlá nastavené napevno. Môžu si zmeniť iba sklon operadla a hlavovej opierky.
Od tradičného benzínového GLC sa toto hybridné ničím nelíši, jedine v interiéri na dosah pravej ruky pribudlo mechanické tlačidlo so symbolom batérie, ktorým prepínate režimy pohonu.
Keď vedľa seba postavíte modely GLC a GLE, budú sa zdať nepomerne rozdielne. GLC je viditeľne menšie, takto vedľa seba by sme ho dokonca označili za akési tučnejšie kombi.
 

Odkladací priestor pod podlahou batožinového priestoru; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Nabíjanie v štandardnej dobíjacej stanici na Galvaniho v Bratislave pred HP; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Oceňujem batožinový priestor s veľkou kapacitou a dvojitou podlahou, do ktorej možno elegantne schovať nabíjacie káble. Spolu s automobilom dostanete nabíjací konektor pre pripojenie k štandardizovaným staniciam, ten s možnosťou nabíjania z domácej elektrickej siete 220 V si však musíte prikúpiť.
Kufor však klame vzhľadom. Má kapacitu 395/1445 litrov a zdá sa, že pojme všetko. V skutočnosti to bolo inak: keď som potreboval odviezť dvojmetrovú skriňu, do GLC sa jednoducho nevošla. Litre v kufri sú vysoké, ale nie je dlhé. Skriňu som musel naložiť do svojej desaťročnej Alfy 159 Sportwagon, kam sa vošla bez problémov a ešte som s rezervou zatvoril kufrové dvere. Alfa však nemá tie šikovné odkladacie riešenia a napríklad fantastickú funkciu sklápania zadných sedadiel stlačením jediného tlačidla. Toto je smart!
 

Funkcia zvýšenia podvozka je praktická, zväčší svetlú výšku o niekoľko centimetrov; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)

Jazdné vlastnosti s elektrickým motorom

Každého nepochybne zaujíma to, ako robustné SUV jazdí s výlučne elektrickým pohonom. Keďže ide o Mercedes, odpoveď nebude veľmi prekvapujúca: jazdí výborne. Nebyť toho, že je tento pohon úplne tichý, asi by ste si počas miernej jazdy nevšimli zásadnejší rozdiel medzi dynamikou 116-koňového elektromotora a 211-koňového benzínu. Elektromotor dokáže rozbehnúť 2-tonové SUV rýchlo a plynulo, nástup krútiaceho momentu je okamžitý a stály, nemení sa so zvyšujúcimi sa otáčkami.
Mercedes vybavil svoj hybrid šikovnou funkciou: v čisto elektrickom režime je možné akceleračný pedál stlačiť asi iba do polovice. Keď potom dotlačíte a prerazíte zábranu, dáte tým najavo, že chcete okamžite naštartovať benzínový agregát a ten sa spustí aj bez toho, aby ste tlačidlom menili jazdný režim.
Tento asistent práce s pedálom sa dá konfigurovať v systéme a je ho možné využívať aj pri jazde v hybridnom alebo čisto spaľovacom režime. Mne osobne chvíľami prekážal, je to však otázka zvyku. Práve takéto detaily odlišujú Mercedes od ostatných automobiliek.
Čo sa týka nakláňania vozidla pri rezaní zákrut, komfortu alebo pocitu zo stability vozidla, tam som medzi spaľovacím a elektrickým pohonom nepozoroval žiadne odlišnosti.
 

Vonkajšie osvetlenie a detail na LED pás predných svetlometov; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)

Elektrina šetrí benzín, ale čísla od výrobcu sú nereálne

SUV je SUV, nemožno si naivne myslieť, že reálna spotreba bude dosahovať trojlitrových úrovní. Benzínový motor od Mercedesu podporený elektromotorom sa správa pôsobivo, umožňuje promptné reakcie na podnety od vodiča, dokáže spoľahlivo pracovať v nízkych otáčkach okolo 1500 ot./min. a je veľmi tichý. Keď je elektrický motor neaktívny a jazdíte na benzín, máte skoro dojem, že sa ten elektrický pohon ani nevypol. Naopak, po zvolení športového jazdného režimu alebo toho s manuálnym radením prevodových stupňov motor razantne zmení charakter a stáva sa z neho prakticky športový agregát s krásnym zvukom a naozaj dobrými vlastnosťami.
 

Počas testu sme namerali priemerné spotreby paliva nasledovne:

hybridný režim: 7,5 l/100 km
režim Charge: 12,1 l/100 km
režim E-Save: 9,2 l/100 km
režim na elektrinu: 0 l/100 km
spotreba udávaná výrobcom: 2,7 – 2,5 l/100 km
 
Z toho vyplýva, že najefektívnejší z pohľadu spotreby benzínu je ten hybridný, ktorý zapína elektrický motor pri rozbiehaní, pomalej jazde a eventuálne počas pokojnej jazdy. E-Save, teda režim, pri ktorom sa elektrina uchováva v akumulátoroch, ale nedobíja sa rekuperáciou. Samotný proces rekuperácie podľa nášho testu môže mať vplyv na spotrebu paliva, ale to odôvodňujeme na základe reálnych jázd v meste a mimo mesta. Pochopiteľne, jazda výlučne na elektrinu znamená aj nulové emisie oxidu uhličitého a tiež nulovú spotrebu paliva, avšak dojazd je limitovaný iba niekoľkými kilometrami – v reálnych podmienkach hovoríme asi o 15 kilometroch.
Príjemnou funkciou v režime hybridu je informácia na displeji, koľko kilometrov od štartu ste jazdili s vypnutým spaľovacím motorom. Z nižšie priloženej fotografii vyplýva, že za posledných 496 kilometrov som prešiel 137 km s vypnutým benzínovým motorom, teda len na elektrinu. 
 

Rozmerný farebný displej na prístrojovke; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Rozmerný farebný displej na prístrojovke; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Prostredie multimediálno-informačného systému na centrálnom displeji; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)

Namiesto jazdy na výpary jazda na elektrinu

V tomto konkrétnom prípade som vedel oceniť prítomnosť elektrického pohonu práve vtedy, keď som do dna vyjazdil benzínovú nádrž. Už v nej nebolo nič, ani toľko, aby som odjazdil k benzínovej pumpe. Nebol to však problém, stačilo dať si auto nabiť na pár hodín a k benzínke som dojazdil potichu na elektrinu. Toto je tá ospevovaná budúcnosť! :) Zaujímavosťou je, že celá nádrž potom vyšla na menej ako 60 eur, čo mi príde priam neuveriteľné. Objem palivovej nádrže je 50 litrov, z toho je 7 litrov rezerva.
 

Návratnosť investície? Nad tým ani neuvažujte

Rovnako, ako som pred časom písal o hybridnom GLE, aj v GLC platí, že o návratnosti investície do doplnkového elektrického pohonu nemôžeme ani uvažovať. Hybridné GLC stojí minimálne 58 866 eur, zatiaľ čo za základný benzínový variant 250 4MATIC s prevodovkou 9G-TRONIC zaplatíte 45 858 eur, resp. 46 848 eur za naftový 220 d 4MATIC. To je 10-tisíc eurový rozdiel.
Ak by ste každý jeden týždeň do auta natankovali o jednu plnú nádrž za asi 66 eur, za 3,15 roka by ste za benzín zaplatili tých 10-tisíc; avšak toto auto nejazdí iba na elektrinu. Reálna návratnosť investície v porovnaní s čisto benzínovým pohonom by teda bola otázkou aj na 6 a viac rokov. Takže to nie je o peniazoch, ale skôr o sympatiám k hybridom ako takým.
 

Predný pohľad; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)

Kľúčové technické údaje Mercedes-Benz GLC 350e 4Matic 2017:

Benzínový motor: Euro 6, ECO štart-stop, usporiadanie valcov R4
Zdvihový objem: 1991 cm³
Výkon: 155 kW (211 koní) pri 5.500 ot/min
Krútiaci moment: 350 Nm pri 1200 – 4000 ot/min
Elektrický motor: 85 kW (116 koní)
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: min. 5,4 s
Max. rýchlosť: 235 km/h
Prevodovka: 7G-TRONIC PLUS
Pohon všetkých kolies 4Matic, permanentný
Podvozok: Viacprvkové zavesenie vzadu aj vpredu
Pneu: 235/60 R 18
Objem kufra: 395/1445 litrov
Prevádzková hmotnosť: 2025 kg, max. zaťaženie 580 kg
Cena od: 58 866 €
 
 

Všetky fotografie Mercedes-Benz GLC 350e 4Matic 2017 pre Ecomoto.sk

Zadný pohľad; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Predný pohľad; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Predný pohľad; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Nabíjanie v štandardnej dobíjacej stanici na Galvaniho v Bratislave pred HP; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Modrá úprava brzdových strmeňov decentne odkazuje na hybridný pohon; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Vonkajšie osvetlenie a detail na LED pás predných svetlometov; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Predná časť interiéru – nič by som nevylepšoval, všetko je vyladené do posledného detailu; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Zadná časť interiéru – zadné sedadlá sa dajú sklápať pomocou tlačidla v kufrovom priestore; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Odkladací priestor pod podlahou batožinového priestoru; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Prostredie multimediálno-informačného systému na centrálnom displeji; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Páka prevodovky napravo od volantu; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Tlačidlo pre štart motora; v hybridnom a elektrickom režime sa jeho stlačením spustí elektronika, ale motor neštartuje; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Rozmerný farebný displej na prístrojovke; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Rozmerný farebný displej na prístrojovke; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Dokonalá pomôcka pri parkovaní: 360° kamera a pohľad z vtáčej perspektívy, fantastická vec! Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Zvládne aj mierny terén, pomôckou je funkcia zvýšenia podvozka o niekoľko centimetrov; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Zvládne aj mierny terén, pomôckou je funkcia zvýšenia podvozka o niekoľko centimetrov; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Funkcia zvýšenia podvozka je praktická, zväčší svetlú výšku o niekoľko centimetrov; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Modrý akcent v grafike predných svetlometov s inteligentným nastavením; Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)


Mercedes-Benz GLC 350e 4MATIC Plug-in Hybrid (foto: Erik Stríž pre Ecomoto.sk)

Projekt Phoenix: Recyklované BMW E39 premenené na elektromobil pokorilo aj Teslu

Experiment Američana Erica Lundgrena so starým BMW a elektromotorom zo smetiska ukázal, že elektromobil možno vyrobiť aj doma v provizórnych podmienkach. Samozrejme, bez akýchkoľvek záruk o bezpečnosti a spoľahlivosti. Recyklovaný elektromobil nazval Phoenix.

 
Veľmi lacný experiment to však nebol. Dokopy vyšiel na 13-tisíc dolárov. To, že si Američan vybral práve BMW E39, bola podľa jeho slov iba náhoda. Bolo to prvé vozidlo, ktoré na vrakovisku videl. Keďže však väčšina súčiastok bola nepoužiteľná, musel kúpiť ešte jedno rovnaké auto a tie potom poopravovať tak, aby aspoň jedno z nich bolo schopné jazdy. Na skládke elektroodpadu kúpil starý elektrický motor a ten do BMW namontoval.
 
Čítajte celý článok, ktorý som pripravil pre AUTOVINY.SK: 
Do vraku BMW vložil elektromotor z odpadu, prešiel s ním 615 km na nabitie
 

 

Adient predstavil interiér áut budúcnosti 

Miesto na pracovné stretnutia, kancelária alebo obývačka – v budúcnosti na to všetko postačí interiér vozidla. Autonómne riadenie zmení naše zaužívané predstavy o vozidle a využití jeho interiéru. Adient, najväčší dodávateľ automobilových sedadiel na svete, predstavil koncept AI17, ktorý napríklad prinesie cestujúcim väčší komfort pri konverzácií počas jazdy.

Autonómne vozidlá ponúknu pasažierom nové možnosti, ako využiť čas počas jazdy v aute, keďže sa nebudú musieť venovať jeho vedeniu. S tým súvisí aj zmena vnútorného priestoru a spôsobu sedenia. Adient predstavil víziu, ako budeme využívať interiér automobilu v momente, keď autonómne riadenie dosiahne úroveň 3 a 4.

Adient koncept AI17

Koncept AI17 ukazuje, že dizajnéri a technológovia majú dôležitú úlohu vo vývoji autonómnych vozidiel,“ hovorí Frank Toenniges, riaditeľ technologického centra spoločnosti Adient v Trenčíne. „Koncept prináša inovácie, ktoré prispôsobia interiér novému spôsobu cestovania a tiež poskytnú cestujúcim vyššiu úroveň bezpečnosti, pohodlia a komfortu.“

Adient koncept AI17

Súčasťou konceptu AI17 sú nasledujúce inovácie:

  • Konverzačný mód – pasažieri na predných sedadlách sa môžu pohybovať vďaka rotačnej platforme, ktorá vytáča sedadlo až o 70 stupňov do vonkajšej strany (uľahčuje nastupovanie a vystupovanie) a o 15 stupňov do vnútornej strany, čo podporuje vzájomnú interakciu posádky pri rozhovore. Pozície sedadiel sa vzájomne synchronizujú a integrovaná elektronika si pamätá využívané polohy sedadiel.

  • Predné sedadlo, ktoré sa naklápa podľa polohy tela pasažiera – patentovaná technológia sedenia „Comfort Shell“ sa prispôsobuje polohe tela podľa polohy chrbtice a súčasne podopiera aj bedrovú časť.

  • Hybridná štruktúra zadného sedadla – ponúka viac osobného priestoru a poskytuje integrovanú opierku na nohy, čím zvyšuje pohodlie pre cestujúcich na zadných sedadlách.

  • Úložisko v priestore zadného sedadla – ak majiteľ potrebuje väčší úložný priestor, zadné sedadlá je možné sklopiť úplne naplocho.

  • Opierky na nohy na zadných sedadlách – sú vyrobené z pružinovej ocele a ohýbajú sa pod tlakom lýtka cestujúceho.

  • Vankúšová opierka – koncept „Cushion Console“ ponúka opierku na ruky, ktorá podporuje celé rameno a poskytuje priestor na uloženie menších predmetov.

  • Opierky na ruky, ktorých poloha sa prispôsobuje polohe tela pri naklápaní sedadla a vo všetkých rotačných pozíciách.

  • Opierka hlavy – hlavová opierka, polohovateľná v štyroch osiach elektricky alebo manuálne, poskytuje oporu pre cestujúceho vo všetkých pozíciách sedadla; manuálna hlavová opierka sa jednoducho nastavuje pomocou špeciálneho obojstranného držiaka.

 

Adient koncept AI17


Adient koncept AI17


 
O spoločnosti Adient:
Adient je globálnym lídrom vo výrobe automobilových sedadiel. So 75 000 zamestnancami v 230 výrobných a montážnych závodoch v 33 štátoch sveta vyrábame a dodávame automobilové sedadlá pre všetky triedy vozidiel a pre všetkých veľkých výrobcov. Od kompletných sedadlových systémov až po individuálne komponenty, naše odborné znalosti pokrývajú každý krok výrobného procesu automobilových sedadiel. Naše vlastné integrované firemné kapacity nám umožňujú podieľať sa na výrobe produktov, ktoré sa každoročne montujú do viac ako 50 miliónov vozidiel, od štádia výskumu a dizajnu až po ich vývoj a konečnú výrobu. Na Slovensku zamestnáva spoločnosť Adient takmer 4000 zamestnancov v 6 výrobných závodoch, v technologickom vývojovom centre a biznis centre venujúcom sa finančným a ďalším službám.
 
 

BMW i3 a i8 sú konečne dostupné už aj na Slovensku aj oficiálne

V mesiaci apríl 2017 sa ponuka vozidiel spoločnosti BMW Group na trhu v Slovenskej republike rozšírila o dve významné novinky, prvé dva modely značky BMW i, teda BMW i3 (v cene od 36 350 €) a BMW i8 (v cene od 138 250 €). K dispozícii sú dvaja BMW i Agenti a štyri BMW i servisné prevádzky.

 

Článok je oficiálnym textom spoločnosti BMW na Slovensku.


BMW i3 a i8 – dostupné už aj na Slovensku.

V mesiaci apríl 2017 sa ponuka vozidiel spoločnosti BMW Group na trhu v Slovenskej republike rozšírila o dve významné novinky, prvé dva modely značky BMW i, teda BMW i3 (v cene od 36 350 €) a BMW i8 (v cene od 138 250 €).
K dispozícii sú dvaja BMW i Agenti a štyri BMW i servisné prevádzky.
 
BMW i Agenti – oficiálne zastúpenie značky BMW i na Slovensku.
Značka BMW i je charakteristická aj inovatívnou koncepciou predajných kanálov, prispôsobených špecifickej oblasti daného trhu. V rámci tejto koncepcie je BMW i na Slovensku priamo zastúpené prostredníctvom takzvaných „BMW i Agentov“. Ich sídla sa nachádzajú v dvoch mestách – v bratislavskej Dúbravke je to predajca Group M a v Žiline predajca MD Bavaria.
 
Autorizovaný BMW i servis
Servisná starostlivosť je poskytovaná v autorizovaných BMW i servisných centrách v mestách Bratislava, Žilina, Košice a Trenčín.
 
Bezstarostné využívanie vozidiel BMW i – záruky a servisné balíky.
Pocit komfortu pri využívaní všetkých modelov BMW i zvyšujú aj servisné a garančné balíky. Prvých 5 rokov alebo prvých 60 000 najazdených kilometrov kryje balík „Service Inclusive“. Ešte dlhší je garančný rozsah na špeciálny komponent – vysokonapäťovú lítium-iónovú batériu: v jej prípade má záruka hranicu 8 rokov alebo prvých 100 000 najazdených kilometrov.
Servisná starostlivosť je poskytovaná prostredníctvom autorizovaných BMW i servisných centier v mestách Bratislava, Žilina, Košice a Trenčín.
 
Nízke prevádzkové náklady, vysoká finančná podpora, komfortné servisné balíky.
Vozidlá BMW i sú typické nízkymi prevádzkovými nákladmi. Napríklad BMW i3 (94 Ah) má spotrebu elektrickej energie iba 12,9 kW/100 km, čo znamená náklady len 3,50 € na 100 km.
Navyše, pre budúcich majiteľov BMW i je k dispozícii program Podpory elektrických vozidiel. Kategória BEV (čisto elektrické vozidlá), do ktorej spadá BMW i3, je podporená sumou 5 000 eur, kategória PHEV (plug-in hybridné vozidlá), do ktorej patrí BMW i8, má pre zákazníka pripravenú podporu vo výške 3 000 eur.
 
 

FOTO&VIDEO: Škoda Vision E. Škodovka sa zmenila nadobro, jej štúdia elektrického SUV kupé zmení trhy

Škodovka predstavuje svoje predstavy o mobilite zajtrajška uvedením štúdie mimoriadne pôsobivého Vision E. Kto by čakal, že druhé SUV bude nadväzovať na Kodiaq, ten bude sklamaný. Prvý koncept vozidla na čisto elektrický pohon a autonómne riadenie v histórii automobilky stelesňuje budúcnosť elektromobility značky, píše značka vo svojej oficiálnej tlačovej správe.

 
Oficiálny text Škoda Auto:
Účasť značky ŠKODA na autosalóne Auto Shanghai 2017 (19. – 28. apríla) sa nesie úplne v znamení elektrifikácie: štúdiou VISION E česká automobilka prvýkrát predstavuje konkrétny špecifický pohľad na osobnú mobilitu budúcnosti. Emocionálne ladené päťdverové SUV-kupé, ktoré prejde až 500 kilometrov na čisto elektrický pohon, dosahuje tretiu úroveň autonómneho riadenia. ŠKODA dôsledne pracuje na elektrifikácii svojej modelovej palety a do roku 2025 ponúkne päť výlučne elektricky poháňaných modelov v rôznych segmentoch.
ŠKODA VISION E je s dĺžkou 4 645 milimetrov, šírkou 1 917 milimetrov a výškou 1 550 milimetrov veľmi výrazná. Vďaka dlhému rázvoru (2 850 milimetrov) a krátkym previsom vpredu a vzadu vytvorili technici – ako vždy pri automobiloch značky ŠKODA – mimoriadne priestranný interiér. Futuristický koncept spája zvýšenú pozíciu sedadiel a veľkorysú priestrannosť, čo sú typické znaky vozidiel kategórie SUV, s dynamicky pôsobiacou siluetou a plynulo klesajúcou líniou strechy karosérie kupé.
 
Predstavenie štúdie Vision E v prezentačnom videu od Škoda Auto:

 
So systémovým výkonom 225 kW zrýchľuje ŠKODA VISION E bez zaváhania a veľmi dynamicky. Maximálna rýchlosť je 180 km/h. Výkonné ion-lítiové akumulátory a optimálna rekuperácia umožňujú dojazd až 500 kilometrov. Vďaka inteligentnému manažmentu oba elektromotory spolupracujú s maximálnou účinnosťou a poháňajú všetky štyri kolesá automobilu ŠKODA VISION E. Predné a zadné kolesá sú poháňané podľa potreby tak, aby bola neustále zaručená maximálna stabilita, bezpečnosť a dynamika.
So štúdiou VISION E automobilka ŠKODA umožňuje nahliadnuť do už čoskoro realizovaných foriem autonómneho riadenia. Podľa najnovších odhadov bude už v roku 2030 okolo 15 percent všetkých nových automobilov jazdiť úplne autonómne. Štúdia ŠKODA VISION E spĺňa predpoklady pre dosiahnutie tretej úrovne autonómneho riadenia. Automobil sa vie automaticky pohybovať v kolónach, v režime autopilota prejsť niektoré úseky diaľnic, držať sa v jazdnom pruhu alebo sa naopak vyhýbať, predbiehať, automaticky vyhľadávať voľné parkovacie miesta, automaticky na ne vchádzať a vychádzať z nich. To zaisťujú rôzne senzory rôzneho dosahu a najrôznejšie kamery, ktoré sledujú prevádzku.


Stratégia elektromobility

V globálnej rastovej stratégii automobilky hrá elektromobilita kľúčovú úlohu. ŠKODA na báze koncernovej platformy MEB vyvíja vlastné koncepty automobilu pre čisto elektrickú mobilitu. Automobilka ŠKODA elektrifikáciu modelovej palety svojej značky začne už v roku 2019 uvedením modelu ŠKODA SUPERB s plug-in-hybridným pohonom. Hneď na to, v roku 2020 bude nasledovať čisto elektricky poháňaný sériový automobil značky ŠKODA. Do roku 2025 značka rozšíri svoju ponuku o päť čisto elektricky poháňaných automobilov z rôznych segmentov.
 








 

Nemecké závody na osobné vozidlá centrami pre elektromobily

Divízia Mercedes-Benz Cars robí ďalší krok v uskutočňovaní svojej ofenzívy elektromobilov: závod Mercedes-Benz Sindelfingen bude vyrábať elektromobily značky EQ a stane sa tak z neho kompetenčné centrum pre modely poháňané elektricky z akumulátora vyššej a luxusnej triedy.

 
Budúce modely EQ majú byť začlenené do sériovej výroby súčasných závodov Mercedes-Benz na štyroch kontinentoch. Nové elektromobily budú vychádzať z architektúry vyvinutej špeciálne pre modely poháňané elektricky z akumulátora, ktorú možno rozšíriť v každom ohľade a ktorú možno použiť univerzálne pre všetky modely. O tom, v ktorých závodoch v rámci výrobnej siete budú schádzať z pásu ďalšie modely EQ, sa rozhodne v závislosti od dopytu trhu. „Mercedes-Benz Cars pokračuje vo svojej ofenzíve výroby elektromobilov v rámci celosvetovej výrobnej siete. Optimálne tak využijeme šance elektromobility a výrazne obmedzíme potrebu investícií. Zavčasu sme na celom svete investovali do flexibility a technického vybavenia s perspektívnymi riešeniami koncepcie Industry 4.0. V závodoch Brémy, Rastatt, Sindelfingen a v závode Hambach pre značku smart máme štyri kompetenčné centrá na výrobu elektromobilov,“ uvádza Markus Schäfer, člen predstavenstva divízie Mercedes-Benz Cars, zodpovedný za riadenie výroby a zásobovacieho reťazca.
Všetky tri nemecké závody na osobné motorové vozidlá tak zohrávajú kľúčovú úlohu pre elektromobilitu v globálnej výrobnej sieti. Brémy, Rastatt a Sindelfingen stoja, čo sa týka výrobného portfólia, ako aj inovačnej sily, na konkurenčneschopnom základe a ponúkajú svojim zamestnancom dobré perspektívy do budúcnosti.
„Veľmi vítame prijaté rozhodnutia. Je to centrálny strategický cieľ celkovej podnikovej rady, aby sa nemecké závody podieľali na elektrostratégii spoločnosti. V investičných a výrobných rozhodnutiach, ktoré boli pre existujúce závody práve prijaté, vidíme dôležité míľniky na tejto ceste,“ vysvetľuje Michael Brecht, predseda celopodnikovej rady Daimler AG. „Nielen elektromobilita, ale aj rastúca digitalizácia zmenia úlohy a pracovné miesta zamestnancov – dokonca celú náplň práce jednotlivých povolaní. Aby zamestnanci angažovane spolupracovali, kvalifikovali sa a ďalej vyvíjali, je potrebný stabilný rámec. To znamená – musí byť isté, že pracovné miesta sú napriek všetkým výzvam dlhodobé. Zo strany spoločnosti to znamená prísľuby investícií do vývoja a výroby.“
 

Montážna linka pre vozidlá Mercedes-Benz triedy S (foto: Daimler)


 
 

Kvalifikácia v kompetenčných centrách

Mercedes-Benz Cars so značkami Mercedes-Benz a smart disponuje fundovanými skúsenosťami v začlenení elektromobilov do sériovej výroby. Napríklad Trieda B Electric Drive v závode Mercedes-Benz Rastatt zbieha od apríla 2014 z tej istej výrobnej linky ako vozidlá so spaľovacím motorom. Značka smart ako priekopník e-mobility už v roku 2007 uviedla na trh vozidlo poháňané s čisto elektrickým pohonom na akumulátory. Ešte v tomto roku sa spustí výroba štvrtej generácie modelu smart fortwo electric drive ako kupé a kabriolet na tej istej linke, z ktorej schádzajú vozidlá s konvenčnými pohonmi.
Aj nové elektromobily značky EQ majú byť v existujúcich závodoch začlenené do prebiehajúcej sériovej výroby ako ďalší variant pohonu. Inovatívne výrobné technológie zamerané na budúcnosť kladú pritom nové požiadavky na zamestnancov, ktorí sú na ne intenzívne školení. Plánované sú špeciálne kvalifikačné programy, napríklad v oblasti vysokonapäťovej technológie v podmienkach výroby. Na prácu s technológiami budúcnosti je pri vzdelávaní pripravovaný už aj dorast.
 

Elektrická ofenzíva divízie Mercedes-Benz Cars

Všetky aktivity okolo elektromobility sumarizuje divízia Mercedes-Benz Cars pod novou značkou EQ a koncepciou EQ ponúka konkrétny pohľad na úplne novú generáciu automobilov. Do roku 2025 chce divízia Mercedes-Benz Cars uviesť na trh viac ako desať osobných automobilov na elektrický pohon: vo všetkých segmentoch od smart až po veľké SUV. Spoločnosť vychádza z toho, že podiel elektrických modelov na celkovom odbyte Mercedes-Benz dosiahne úroveň medzi 15 a 25 percentami. Závisí to, prirodzene, aj od vývoja infraštruktúry a preferencií zákazníkov. Značka EQ je základnou súčasťou stratégie spoločnosti pre mobilitu budúcnosti, zhrnutú v pojme CASE. Štyri písmená symbolizujú strategické piliere zosieťovanie, autonómne jazdenie, flexibilné používanie a elektrické pohony, vývoj ktorých spoločnosť dôsledne poháňa vpred a ktoré zároveň inteligentne spája.
 

TecFabrik a Integračné centrum pre elektriku/elektroniku (EIZ)

S cieľom zaujať vedúcu úlohu v budúcich produktoch a výrobných technológiách značka Mercedes-Benz navzájom prepojila oddelenia Dizajn, Vývoj, Odbyt, Nákup a Výroba prostredníctvom TecFabrik v Sindelfingene. Jednotlivé disciplíny spolupracujú už vo veľmi skorej fáze vývoja výrobku. Dôležitá je pritom priebežná digitalizácia: vytvára predpoklady na vysokoflexibilnú výrobu a rastúcu individualizáciu vozidiel podľa želaní zákazníkov. V kontexte Industry 4.0 a smart factory sú všetky závody Mercedes-Benz navzájom zosieťované, čo umožňuje centrálny prístup k údajom a k riadeniu procesov.
Ďalšou spoločnou iniciatívou výroby a vývoja je nové Integračné centrum pre elektriku/elektroniku (EIZ). Cieľom je príprava architektúry elektriky/elektroniky vozidiel Mercedes-Benz na budúce výzvy, ktoré vyplývajú z elektrických pohonov, vozidiel zapojených v sieti, autonómneho jazdenia a koncepcií flexibilného používania. Preto sa skupiny zmiešané z oboch odborných oblastí sťahujú do EIZ, ktoré má vzniknúť v závode Sindelfingen.
 

Obrat v kultúre výroby

Digitálnou zmenou a zameraním na technológie budúcnosti sa mení aj kultúra práce vo výrobe. Rozmanitosť variantov podmienená rozličnými technológiami pohonu vyžaduje vysokoflexibilnú výrobu, v centre ktorej stojí človek so svojimi hmatovými a poznávacími schopnosťami. Vďaka inteligentnej súčinnosti človeka a robotov sa redukuje stupeň automatizácie, ergonomicky sa optimalizujú pracovné miesta vo výrobe a súčasne sa pritom podporí udržanie zdravia zamestnancov.
 

O stratégii CASE

CASE – tieto písmená razia budúcnosť divízie Mercedes Benz Cars. Predstavujú strategické piliere – zosieťovanie (Connected), autonómne jazdenie (Autonomous), flexibilné používanie (Shared & Services) a elektrické pohony (Electric), ktoré spoločnosť navzájom inteligentne spája. Divízia Mercedes-Benz Cars má už dnes vo všetkých štyroch oblastiach vedúce postavenie. V centre pre všetky aktivity v oblasti zosieťovania stojí digitálna značka Mercedes me, ktorá zákazníkom prostredníctvom aplikácie pre smartfón, internetového portálu alebo priamo vo vozidle poskytuje prístup ku komplexnej a personalizovanej ponuke služieb. Na ceste k autonómnemu jazdeniu Mercedes-Benz už roky intenzívne poháňa vývoj dopredu, a pritom ustavične kladie nové latky. Inžinieri značky Mercedes-Benz využívajú na to takzvanú fúziu snímačov. Údaje rozličných snímačov ako kamery, ultrazvukové a radarové snímače sa inteligentne spájajú a vyhodnocujú. Vynálezca automobilu so systémom car2go je priekopníkom aj v oblasti zdieľania vozidiel. S počtom približne dva milióny používateľov je spoločnosť najväčším poskytovateľom na svete v oblasti dynamického (free-floating) zdieľania vozidiel. Pri elektrifikácii hnacieho ústrojenstva dodržiava Mercedes-Benz ucelený prístup a okrem značky EQ s celou rodinou automobilov vyvíja aj ucelený ekosystém, ktorý okrem samotného vozidla obsahuje komplexnú ponuku týkajúcu sa elektromobility. Tá siaha od inteligentných služieb cez akumulátory energie pre súkromných a firemných zákazníkov a nabíjacie technológie ako indukčné nabíjanie až po udržateľnú recykláciu. Na rovnomerné posilňovanie ďalšieho vývoja všetkých štyroch pilierov boli aktivity zlúčené do novej organizačnej jednotky.
 

O Mercedes-Benz Cars Operations

Mercedes-Benz Cars Operations zodpovedá za výrobu osobných vozidiel v 29 závodoch na celom svete v rámci flexibilnej a efektívnej výrobnej siete s celkovým počtom približne 78 000 zamestnancov. Súčasťou sú centrálne funkcie – plánovanie výroby, technologický závod, logistika a riadenie kvality. V minulom roku vyrobila divízia Mercedes-Benz Cars viac ako dva milióny osobných vozidiel značiek Mercedes-Benz a smart a zaznamenala tak šiesty rekord za sebou. Sieť sa orientuje na produktové architektúry s pohonom predných kolies (kompaktné vozidlá) a s pohonom zadných kolies (napríklad Trieda S, E a C), ako aj architektúry SUV a športových vozidiel. Patrí tu aj výrobná sieť pre hnacie ústrojenstvo (motory, prevodovky, nápravy, komponenty). Základom každej výrobnej siete pre danú architektúru je vedúci závod, ktorý slúži ako kompetenčné centrum pre rozbeh výroby, technológiu a na zaistenie kvality. Pozornosť sa počas každodennej práce zameriava na ustavičné zlepšovanie, ako aj ďalší vývoj moderných výrobných postupov, umožňujúcich efektívnu, flexibilnú a ekologickú výrobu budúcich automobilov na špičkovej technickej úrovni v kvalite typickej pre značku Mercedes-Benz. Základom sú pracovníci so svojimi zručnosťami, ktorým v práci pomáhajú cielene ergonomicky navrhnuté pracovisko a inteligentná automatizácia. Okrem vlastných výrobných závodov vsádza Mercedes-Benz Cars v rámci stratégie rastu čoraz viac na rôzne formy spolupráce.

Mercedes, Toyota, Honda, Hyundai a 9 ďalších firiem založilo Hydrogen Council, budú apelovať na rozvoj vodíkového pohonu

Vodíkový pohon je pravdepodobne najlepšou alternatívou k spaľovacím pohonom dneška, ktoré dosahujú hranice svojej maximálnej efektivity. Mercedes-Benz a ďalších 12 medzinárodných spoločností stoja za vznikom Hydrogen Council (Výbor pre vodík), ktorého cieľom bude podporovať vodík ako pohonnú hmotu.

Tlačová správa spoločnosti Daimler

13 popredných spoločností z oblastí energie, dopravy a priemyslu uviedli do života novú globálnu iniciatívu. Má sledovať spoločnú víziu a dlhodobý cieľ, pomocou vodíka podporiť energetický obrat.
Ako prvú globálnu iniciatívu svojho druhu si Výbor pre vodík (Hydrogen Council ) predsavzal, že etabluje vodík ako jedno z centrálnych riešení energetického obratu. Vodík je mnohostranný nosič energie s mnohými výhodami. Pri svojom používaní neuvoľňuje oxid uhličitý (CO2) a môže tak hrať dôležitú úlohu pri prechode na budúcnosť čistej energie bez tvorby CO2. Technológie a výrobky na báze vodíka sa v posledných rokoch rýchlo zdokonaľovali a teraz nachádzajú svoju cestu na trh. Na dosiahnutie stanovených cieľov bude výbor spolupracovať so všetkými dôležitými skupinami aktérov – medzi nimi vysokí politickí funkcionári, spoločnosti, odvetvie vodíka, medzinárodné úrady a verejnosť – a bude im radiť.
Členovia Výboru pre vodík v rámci úvodného podujatia potvrdili svoj úmysel rozšíriť značné investície do vývoja a komercializácie vodíka a palivových článkov, ktoré aktuálne dosahujú celkovo približne 1,4 miliardy eur ročne (pozn. 1) . Chcú zvýšiť svoje úsilie tým, že hlavní aktéri budú v zvýšenej miere podporovať vodík ako súčasť budúcej skladby energií vhodnými rámcovými podmienkami a podpornými opatreniami.
Výbor pre vodík, ktorý sa po prvý raz stretol v polovici januára v Davose, pozostáva v súčasnosti z 13 výkonných riaditeľov a predsedov rozličných priemyselných a energetických spoločností. Skupina chce prispieť k dosiahnutiu ambiciózneho cieľa z Parížskej dohody z roku 2015, znížiť otepľovanie planéty pod 2 stupne Celzia. Súčasťou Výboru sú v súčasnosti nasledujúce medzinárodné spoločnosti: Air Liquide, Alstom, Anglo American, BMW GROUP, Daimler, ENGIE, Honda, Hyundai, Kawasaki, Royal Dutch Shell, The Linde Group, Total a Toyota. Výbor vedú dvaja predsedovia z odlišných regiónov a odvetví, v súčasnosti z Air Liquide a Toyoty.
„Parížska dohoda z roku 2015 na boj proti zmene klímy je dôležitý krok správnym smerom. Na dosiahnutie vytýčených cieľov sú však potrebné skutky plné odhodlania v rámci hospodárstva. Výbor pre vodík predstavuje spojené úsilie svetových vedúcich spoločností z oblastí priemyslu, energie a výroby automobilov, ktoré sú súčasťou jednoznačnej misie: ukázať, prečo vodík patrí k centrálnym riešeniam energetického obratu – najmä v priemysle, v oblasti mobility a energetickom sektore, ako aj v bytovej výstavbe. Na to je potrebný vývoj nových, komplexných stratégií. Sami to však nedokážeme. Potrebujeme jednoznačný postoj politiky k vodíku – napríklad v podobe komplexných koncepcií pre investície do infraštruktúry. Dnes vyzývame hlavy štátov na celom svete, aby svoju pozornosť zamerali na vodík, aby sme spoločne mohli dosiahnuť naše klimatické ciele a vytvoriť nové impulzy pre zatiaľ mladé vodíkové hospodárstvo,“ vyhlásil Benoît Potier, výkonný riaditeľ Air Liquide.
„Výbor pre vodík sa cíti byť viazaný ideálom zodpovedného vedenia. Vidíme to preto ako našu úlohu rozšíriť vedomie o vodíkovej technológii a jej výhodách na celom svete a získať na svoju stranu politiku, priemysel a – čo je veľmi dôležité –verejnosť (intenzívna spolupráca a podpora). Toyota si vždy kládla za cieľ byť ekologicky a technologicky vedúcou spoločnosťou automobilového priemyslu. Jedným z príkladov je skoré zavedenie vozidiel s pohonom na palivové články. Vieme, že vodík má nielen potenciál zrevolucionizovať mobilitu – dokáže v rozhodujúcej miere pohnať prechod k spoločnosti s nízkymi emisiami CO2 cez rozličné odvetvia priemyslu a celý reťazec tvorby hodnôt. Výbor pre vodík chce aktívne podporovať práve tento prechod,“ povedal Takeshi Uchiyamada, predseda Toyoty.
 

Toyota Mirai na vodík


„Technológie bez emisií sú neoddeliteľnou súčasťou stratégie pohonov koncernu Daimler. Okrem hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete a vozidiel so 48 voltovou sústavou bude naše portfólio do roku 2025 obsahovať už viac ako desať plne elektrických vozidiel v segmente osobných automobilov. Technológia palivového článku má ohromný potenciál pre sektor energií a mobility. Výhody sú jasné: vysoké hodnoty dojazdu a krátke doby tankovania, ako aj široké spektrum použitia od osobných automobilov až po mestské autobusy. Naďalej sledujeme náš cieľ uviesť na trh ďalšiu generáciu elektromobilov s palivovým článkom. Model Mercedes-Benz GLC F-CELL predstavíme ešte tento rok.“ Jochen Hermann, viceprezident pre vývoj elektriky/elektroniky a E-Drive v Daimler AG.
Správa How Hydrogen empowers the energy transition (Ako vodík poháňa energetický obrat, pozn. 2), ktorú objednal Výbor pre vodík, objasňuje víziu nového výboru, ako aj politické opatrenia, ktoré považuje za primerané na rozvinutie potenciálu vodíka v prospech energetického obratu.
Súčasťou podnikateľskej zodpovednosti globálnych priemyselných spoločností a energetických koncernov je vývoj účinných riešení na úspešné zvládnutie energetického obratu a krok smerom k udržateľnému hospodárstvu s nízkou emisiou CO2. Na zvládnutie tejto veľkej výzvy musia všetci aktéri spoločne ťahať za jeden povraz. Preto vyzývame politikov a ďalších spoločenských aktérov, aby spoločne s nami dali vodíku možnosť prispieť k energetickému obratu.
Členovia Hydrogen Council spolu vytvorili obrat v celkovej výške 1,07 biliónov eur a zamestnávajú 1,72 miliónov zamestnancov na celom svete (pozn. 3).
Poznámky:
1/ How Hydrogen empowers the energy transition (Ako vodík poháňa energetický obrat), správa, 2017, Hydrogen Council.
2/ www.hydrogencouncil.com
3/ Čísla pochádzajú z obchodných rokov 2015 a 2016.

Vyskúšali sme Fiat 500L na LPG. Jazdí svižne ako na benzín, ale za podstatne menšie náklady.

Investícia do prestavby benzínového auta na LPG od značky Probucard je finančne pomerne náročná (800 až 1500 €), ale úspora za prevádzku vozidla tento počiatočný náklad dokáže vykompenzovať. Hovorí sa, že za rovnaké peniaze najazdíte na LPG skoro dvojnásobok toho, čo na benzíne. Po teste LPG pohonu na robustnom Fiate 500L by sme sa na toto tvrdenie pozerali skôr s rezervou, ale pravda je, že sa LPG stále vyplatí. Netreba ho však priveľmi preceňovať.

 

Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)

O jazde na plyn LPG

Testovací Fiat 500L 1,4 T-Jet sme dostali na pomerne krátky test, počas ktorého sme si mali overiť jeho jazdné vlastnosti a porovnať rôzne palivá. Tento automobil neprešiel klasickou prestavbou, bol už vyrobený s hybridným pohonným systémom benzín/LPG, vďaka čomu bol zásah do interiéru a ovládacích prvkov iba minimálny. Nie je teda obrazom toho, ako vyzerá prestavané vozidlo v praxi, slúži na utvorenie si predstavy, ako dobré to LPG skutočne je. Nádrž stlačeného plynu prekvapivo nezaberá žiadny priestor navyše, pretože nahradí rezervné koleso. Namiesto neho budete musieť v aute voziť sadu pre núdzovú opravu defektu.
Nebyť veľkého nadpisu Probucard na bokoch vozidla, asi by iba málokoho napadlo, že jazdí na plyn. Vozidlo má pri jazde dobrý zvuk, na podnety od vodiča reaguje veľmi svižne a zdá sa, že limity jazdy na plyn sú prakticky totožné s jazdou na benzín.
 

Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Jazda na benzín alebo na plyn LPG sa vyberá pomocou tlačidla so symbolom čerpacej stanice a keď si nedáte pozor, môže vás spočiatku mýliť. Keď ho stlačíte, prvé sekundy sa nedeje vôbec nič – notifikačné svetielko na samotnom tlačidle nesvieti, motor funguje bez zmeny, na palubnom počítači nesvieti žiadna nová kontrolka. Až po niekoľkých sekundách sa zmena prejaví aj na tlačidle, aj na palubnom počítači a aj na motore, ktorý začína pracovať s druhým typom paliva. Keď svieti symbol čerpacej stanice, automobil jazdí na benzín. V štandarde jazdí na LPG, ktoré považuje za prioritné až do chvíle, kedy je v nádrži primálo plynu. V prípade úplného vyčerpania plynu systém automaticky prepne na benzín, pričom ako vodič túto zmenu ani nezaregistrujete.
Tankoval som plnú nádrž LPG, čo vyšlo na neuveriteľných iba 23,81 €. Za tieto peniaze som do nádrže natlakoval 38,41 dm3. Je to skoro absurdné, pretože keď do svojho naftového dvojlitrového auta tankujem plnú nádrž, výjde ma na vyše 65 € a vyjazdím ju asi za 600 – 800 kilometrov podľa štýlu jazdy. ALE: za niečo vyše 20 eur plynu najazdíte pri miernom štýle jazdy asi 400 kilometrov. V praxi to znamená, že LPG je stále lacnejšie ako benzín, ale slová o dvojnásobnom dojazde, resp. polovičných nákladoch, by som prijímal skôr s rezervou. Nepochybujem však o tom, že keby som sa veľmi snažil, dosahoval by som s LPG pohonom krásne dojazdy.

Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Keďže je tento 500L na plyn už od výroby, je aj otvor pre tankovanie pod jedným vekom s benzínovým otvorom. Aby ste však mohli pripojiť vysokotlakovú pištoľ LPG stanice, musíte do otvoru v aute naskrutkovať kovovú násadu. Musíte ju mať odloženú niekde v kufri, pretože v kokpite vám poriadne zasmradí interiér plynom. Môžete mi dôverovať, pretože som túto násadu po dotankovaní uložil do stredovej priehradky v interiéri, kde som ju pri prevzatí vozidla do testu našiel. Nebol to dobrý nápad, pretože zápach plynu dokáže neznalého pasažiera vystrašiť.

Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)

Rozdiel medzi CNG a LPG

Zemný a ropný plyn sú považované za alternatívne palivá pre osobné automobily a ich výhodou je, že pri spaľovaní neuvoľňujú oxid uhličitý. Sú teda dobrou voľbou pre ľudí, ktorým na týchto veciach záleží. Je nevyhnutné pripomenúť, že vozidlá s LPG majú zakázaný vstup do väčšiny podzemných garáží, pretože pri eventuálnom úniku plynu sa ten drží nižšie ako vzduch, nakoľko je ťažší.
Je potrebné tiež rozlišovať medzi pohonmi CNG a LPG, pretože sa od seba líšia. CNG je stlačený zemný plyn, zatiaľ čo LPG je skvapalnený (stlačený) ropný plyn. CNG sa získava už ako hotový produkt ťažbou, ropný plyn LPG vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní ropy.
 

Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)

O samotnom vozidle Fiat 500L

Som majiteľom talianskeho vozidla, elegantného športového kombi Alfa Romeo 159. Nasadnúť do veľkého talianskeho 500L bolo pre mňa takým malým dejavu, pretože ovládacie prvky boli rovnaké, hoci celkom inak dimenzované.
Interiér 500L je skutočne veľkorysý, ponúka priestor ako veľké SUV-čka, ale nemohol som sa ubrániť dojmu, že jazdím v lepšej dodávke. Nech mi to nemajú vo Fiate za zlé, vyrobili skvelé praktické vozidlo, ktoré by som hneď vymenil za svoj kombík, ale niektoré detaily mi prišli jednoducho nedotiahnuté do konca. Napríklad:

  • páka manuálnej prevodovky je mimoriadne vysoká, má dlhé dráhy a vyústi v obrovskú guľu, na ktorej sú veľkými číslami napísané prevodové stupne, pôsobí preto lacno a nepekne.
  • povrchy sú tvorené pomerne tvrdým plastom s textúrou kože, ktorý pôsobí síce odolne, zároveň však nepoddajne a chladne.
  • v testovanom modeli bol pred spolujazdcom biely lesklý plastový panel, ktorý pôsobil skoro ako povrch sanity. Prečo sem vo Fiate nedali normálny tmavý mäkký plast, ktorý sa používa ako štandard už xy rokov?

 
 

Interiér Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG je priestranný, ale nevedel som sa ubrániť pocitu lacnoty. Dôvodom sú najmä tvrdé plasty.


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


 
Keď hovorím o veľkorysom interiéri, myslím to vážne a zdá sa, že dokonca aj sedadlá sú v porovnaní s celkovými proporciami primalé. Viac ako v akomkoľvek inom vozidle pôsobia, akoby boli len tak položené na podlahe a vzbudzujú už spomenutý pocit, že jazdím dodávku.
Zaujímavým riešením je páka ručnej brzdy, ktorá sa ovláda pohodlne a navyše vyzerá moderne. Pasažieri, ktorých som vozil, sa často čudovali, prečo sú vo vozidle dve páky prevodovky.
Stredová konzola s multimediálnym rozhraním obsiahla menší dotykový displej s nižším rozlíšením, ktorý bol však dobre čitateľný a počas nočnej jazdy neoslňoval. Prekvapilo ma, že keď som stlačil tlačidlo pre dočasné vypnutie tohto displeja, celkom sa nevypol, ale iba zobrazoval čiernu farbu s aktívnym podsvietením (teda vo výsledku šedú).
Fiat 500L je vskutku dobré auto, ktoré by som si bez problémov vedel predstaviť ako vlastné. Má veľký batožinový priestor, zvonka vyzerá veľmi dobre, ľahko sa šoféruje a prevodovka je odstupňovaná priam skvele. Nebyť toho veľkého prázdneho interiéru a niekoľkých nepriaznivých detailov, nemal by som Fiatu čo vyčítať. Cena modelu Fiat 500L 1,4 T-Jet je 16 950 eur, pričom LPG verzia stojí ešte o 1 200 € viac.
 
Vozidlo na novinársky test zabezpečila spoločnosť Probucard. Ďakujeme.
 

Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


Fiat 500L 1,4 T-Jet LPG (test, recenzia)


 

Faraday Future FF 91 je stále iba koncept, výrobca o ňom preháňa v každom ohľade

Automobilka Faraday Future, ktorej ambície sú v poraziť značku Tesla v boji o bohatého zákazníka a záujemcu o elektromobily, na veľtrhu CES 2017 predviedla koncept svojho vozidla FF 91. Opäť sľubuje takmer nemožné a od eventuálnych záujemcov si pýta peniaze, aby sa vôbec zaradili do poradovníka.

 
Faraday Future je vo svete elektromobility fenomén aj napriek tomu, že zatiaľ iba teasovala. Údaje, ktoré uvádza ako parametre finálnej produkčnej verzie svojho elektromobilu, vyzerajú veľmi pôsobivo a nemôžeme sa ubrániť pocitu, že sú výrazne naddimenzované. Vo svete elektroniky a automobilizmu sa však zmeny dejú aj prudko a nečakane a je možné, že to bude práve Faraday Future, kto vniesie do autopriemyslu zásadné inovácie.
Koncept FF 91 vybočuje zo zaužívaného svojím dizajnom, ktorý kombinuje MPV, crossover a SUV.

Faraday Future FF 91 (koncept 2017)


Faraday Future FF 91 (koncept 2017)


 
Takmer nemožné technické údaje
Elektrický pohon disponuje dvomi samostatnými motormi s celkovým maximálnym výkonom 773 kW (1050 konských síl), krútiacim momentom až 1080 Nm a dojazd dosahuje priaznivých 700 kilometrov. S takto silným motorom je však veľmi pravdepodobné, že v reálnych podmienkach klesne aj na polovicu. Najmä krútiaci moment, ktorý je zodpovedný za zrýchlenie a schopnosť motora ťahať váhu, je výrazne nadštandardný.
Akumulátory s kapacitou až 130 kWh by sa mali pomocou rýchlonabíjačiek dobiť už za jednu hodinu, čo považujeme za takmer nemožné. Ale keď to tvrdí výrobca, celkom určite to dokáže podložiť aj technicky. V domácich podmienkach sa majú dobiť za 4,5 hodiny, čo považujeme tiež za veľmi otázne. LG Chem ako dodávateľ akumulátorov pre Faraday Future musel veľmi zapracovať na technológií skladovania elektrickej energie.
Zrýchlenie z nuly na 100 km/h výrobca udáva už za 2,39 sekundy, čím prekonáva aj elektromobil Tesla Model S v jeho najvyššej konfigurácii a tiež superšportové automobily ako Bugatti Chiron (2,5 s) či Porsche 918 Spyder (2,6 s).
Koncept je postavený na platforme Variable Platform Architecture, ktorú využíva aj nedávno odprezentovaný jednokusový prototyp FFZERO1, pričom samotný crossover má rozmery 5250×2283×1598 milimetrov. Bude sa teda zaraďovať medzi väčšie automobily (len pre porovnanie, aj kombi majú zvyčajne dĺžku okolo 4,6 metra)
 

Faraday Future FF 91 (koncept 2017)


Faraday Future FF 91 (koncept 2017)


 
Kamery, senzory, autonómna jazda a rozpoznávanie majiteľa
V štandardnej výbave elektromobilu bude obsiahnuté veľké množstvo modernej techniky, ktoré zabezpečia ideálny základ pre autonómnu jazdu. Výbava obsiahne laserový senzor LIDAR, 10 kamier, 12 ultrazvukových senzorov a 13 radarov.
Automobil bude neustále pripojený na internet a bude sa dať ovládať prostredníctvom smartfónu. Zaujímavosťou je funkcia rozpoznávania tváre majiteľa, pomocou ktorej bude možné vozidlo nielen odomknúť, ale aj naštartovať a používať. Mohlo by to znamenať, že vodiči Faraday Future nebudú potrebovať kľúč? Je to pekná vízia.
 

Faraday Future FF 91 (koncept 2017)


Faraday Future FF 91 (koncept 2017)


Faraday Future FF 91 (koncept 2017)


 
Predobjednávky sú už spustené
Spoločnosť Faraday Future tvrdí, že sériová podoba elektromobilu FF 91 bude prakticky totožná s predstaveným konceptom. Spustila dokonca aj predobjednákový systém, pričom do poradia sa môžete dostať za úvodný poplatok 5-tisíc amerických dolárov.
Tí, čo sú v poradovníku ešte dnes, dostanú svoj kus v roku 2018, kedy prebehne výroba a aj distribúcia. Nepoznáme však cenu finálneho modelu v USA, nehovoriac o cene pre Európu a iné časti sveta. Špekuluje sa však o reláciách niekde medzi 150- až 200-tisíc americkými dolármi, čo je viac ako cena 4-izbového poschodového domu pri Bratislave.
 
 
Kľúčové momenty z predstavenia konceptu Faraday Future FF 91:

 
Produktové video k Faraday Future FF 91: