Archív kategorií: Analýzy, štúdie a psychológia

Slovensko ide učiť ľudí, sa ako sa brániť útokom na internete. ITAS spúšťa projekt kry-sa.sk

Na titulnej fotografii zľava: Ján Kontrady (CSIRT), Henrich Slezák (CSIRT), Mário Lelovský (ITAS), Marek Zeman (Tatrabanka) a Miro Drobný (eSlovensko)

BRATISLAVA, 4.5.2019 – V priestoroch Twin City v Bratislave sa konala tlačová konferencia asociácie ITAS, ktorej sa okrem Mária Lelovského, 1. viceprezidenta asociácie, zúčastnili aj zástupcovia Tatrabanky, CSIRTu a eSlovenska. Predmetom konferencie bolo predstavenie projektu kry-sa.sk, jeho cieľov a zámerov.

Pozvanie na tlačovú konferenciu sme prijali za tituly 3Digital.sk, UnitedLife.sk, Striz.sk a PCSpace.sk. Prinášame obsah konferencie rozdelený do bodov.

 

Podstatou projektu kry-sa.sk je informovať verejnosť o tom, ako predísť kybernetickým útokom v praxi

 

Hacknutie smartfónu v priamom prenose

  • Priamo na tlačovke prezentér Ján Kontrady (CSIRT.sk) ukázal, ako jednoducho sa dá hacknuť Android telefón prostredníctvom aplikácie s mapami a navigáciou. Dokáže napríklad jedným príkazom stiahnuť všetky esemesky, hovory a podobne.
  • Hacker tiež môže spustiť kameru telefónu bez toho, aby o tom majiteľ mobilu vedel.
  • Problémom pomysleného používateľa bolo, že používateľ dal aplikácii všetky povolenia a nepoužíva v mobile žiadnu kybernetickú ochranu

 

Mário Lelovský, ITAS

  • Podľa Lelovského sa za posledných 10 rokov všetko zmenilo. Počítače máme pri sebe neustále a tak sa k nim správame – nedávame si pozor
  • Každý si chráni svoje zdravie, ale nie o dáta v mobile
  • Súčasťou IT Fitness testu je aj test o povedomí kybernetickej bezpečnosti, každý rok sú tieto výsledky najslabšie spomedzi všetkých ostatných okruhov, čo je alarmujúce.
  • Aktualizácia stránky kry-sa.sk prebehne v septembri s novými funkciami
  • Identifikovali sa najrizikovejšie skupiny používateľov, sú nimi deti, seniori, školy, malé firmy, ale aj organizácie. Podnikatelia sú podľa Lelovského zavalení administratívou a nemajú čas a priestor na kyberbezpečnosť

 

Univerzálny návod, ako sa vyhnúť ohrozeniam na internete

Henrich Slezák z bezpečnostnej inštitúcie CSIRT.sk

  • Podľa Henricha Slezáka Slovensko nie je pre hackerov nezaujímavé, ale hackeri používajú skôr hromadné útoky, v ktorých krajina nehrá úlohu. CSIRT sedí na úrade predsedu vlády, jeho klientelou je verejná správa, ústredné orgány, prevádzkovatelia IT služieb a podobne.
  • CSIRT vykonáva detekciu incidentov, varovania, riešenia, ale aj forenznú analýzu incidentov a prevenciu pred podobnými útokmi. Súčasťou práce jednotky je aj vzdelávanie a budovanie povedomia. Organizácie majú podľa Slezáka dobré technické zabezpečenie, ale málo dobre vyškolených pracovníkov
  • CSIRT vykonáva aj tzv. penetračné testy, interné aj externé, kedy sa snaží zámerne hacknúť systém vybranej organizácie. Súčasťou je aj simulácia pishingu, ktorou sa snaží odhaliť schopnosť jednotlivých pracovníkov čeliť kybernetickým útokom.

Naše otázky na pána Slezáka

    • Spolupracujete s niektorou veľkou bezpečnostnou spoločnosťou?
      Áno, CSIRT spolupracuje s ESETom. Jedná o spoluprácu, ktorá je založená na vzájomnej výpomoci v prípadoch, kedy je potrebná, jedná sa o poskytovanie konzultácií s konkrétnymi odborníkmi.
    • Máte skúsenosť s kryptoransomvérom na Slovensku?
      Možno ste počuli o tom, že ransomvérom bola napadnutá nitrianska nemocnica. Na riešení tohto prípadu som ale osobne nepracoval. Ja som sa zatiaľ s napadnutím slovenskej organizácie kryptoransomvérom zatiaľ nestretol.
    • Rozumiem, je ale predsa len niečo, čo by ste odporúčali organizáciám, aby spravili ako prevenciu pred takýmto útokom?
      Myslím, že najlepším riešením je zálohovanie. Samozrejme, že na offline úložisko, ktoré nie je pripojené na sieť, pretože v prípade útoku by sa zašifrovali aj tieto dáta. Ak je všetko priebežne zálohované, nemusíte sa báť vydierania, pretože máte všetko uložené aj inde. Okrem toho je potrebné šifrovať dáta, pretože ak vám potom niekto tieto údaje získa, nebudete sa musieť obávať ich zneužitia, lebo ich útočník nebude vedieť dešifrovať.

 

Marek Zeman, Tatrabanka, vedúci oddelenia bezpečnosti

  • Marek Zeman tvrdí, že kry-sa.sk je pre banku veľmi zaujímavý projekt, pretože má za cieľ ochraňovať bežných ľudí.
    • Jedným z cieľov Tatrabanky je motivovať deti na základných a stredných školách, aby učili používať moderné technológie napríklad starých rodičov tak, aby to pochopili aj oni;
    • Bezpečnostné povedomie ľudí údajne nestíha reagovať na rýchlosť vývoja nových technológií
    • Nadácia Tatrabanky v uvedenom kontexte podporuje bezpečnostné a technologické startupy
    • Ďalej vychováva mladých lídrov cez organizáciu Nexteria
    • Význam projektu kry-sa.sk nachádza aj v priamom kontakte rodičov s deťmi, aby vedeli reagovať napr. na zvláštne správanie detí, aby rozumeli tomu, že aj v kybernetickom svete je šikana alebo obťažovanie reálnym problémom

 

Miro Drobný, riaditeľ a zakladateľ eSlovensko

    • Snaha o zvýšenie bezpečnosti slovenského internetu začala projektmi ako zodpovedne.sk, pomoc.sk, nehejtuj.sk, nezavislost.sk, bezinternetu.sk a tiež stopline.sk. Stopline.sk je centrum pre nahlasovanie nevhodného obsahu na internete, napríklad pedofilného contentu. Za minulý rok stránka prijala rekordných až 10-tisíc oznámení.
    • Priklad zo Slovenska – sledovaný pedofil za rok oslovil až 1 400 neplnoletých dievčat, jedná sa teda o veľmi vážne záležitosti. Prax ukazuje, že najzraniteľnejší z hľadiska sexuálneho zneužitia sú chlapci. Skúsenému pedofilovi trvá asi iba 40 sekúnd, aby úspešne oslovil chlapca prostredníctvom internetu, pričom pri dievčati sa jedná o celé dni.
    • eSlovensko momentálne pripravuje celovečerný film s názvom Kto je ďalší?, ktorý je pokračovateľom veľmi úspešného prechádzajúceho projektu Ovečky. Film bude premietaný v slovenských kinách od 22. augusta 2019 a bude upozorňovať na hrozby súvisiace so slobodou na internete, ako aj nachádzať riešenia pre zvýšenie bezpečnosti jednotlivcov. V porovnaní s Ovečkami bude film určený pre osoby staršie ako 12 rokov.

 

Ako neprísť o peniaze počas Vianoc? Kaspersky Lab zverejnil nepriaznivé zistenia a pridáva odporúčania

Väčšina ľudí si je vedomá finančných kybernetických hrozieb, až tretina ľudí má skúsenosť s tým, že ich citlivé finančné údaje skončili v nesprávnych rukách.

 

Kaspersky Lab – Nočná mora Vianoc: finančné údaje tretiny nakupujúcich skončili v nesprávnych rukách

 

Čas nákupného ošiaľu odštartoval novembrový čierny piatok, následne sa k slovu prihlásili vianočné nákupy a onedlho nás pohltia januárové výpredaje. Oplatí sa však pamätať na to, že pre kyberzločincov, ktorí poľujú na bankové informácie spotrebiteľov alebo na údaje k ich online nákupným účtom, predstavuje táto sviatočná sezóna hotový jackpot. Podľa aktuálnej správy Kaspersky Lab„Od vianočnej pohody k online panike: ako neprísť o peniaze počas Vianoc“ je online nakupovanie jednou z najobľúbenejších aktivít na internete. Populárnejší je už len e-mail. A zatiaľ čo väčšina ľudí (93 %) si je vedomá finančných kybernetických hrozieb, až 32 % ľudí má skúsenosť s tým, že ich citlivé finančné údaje skončili v nesprávnych rukách.

Pohodlie online nakupovania môže byť veľmi lákavé, no niektorí ľudia majú obavy, do akej miery sú ich online platby chránené. Žiaľ, ich obavy sú odôvodnené. Prieskum ukázal, že až jedna štvrtina (26 %) z ľudí, ktorých finančné údaje boli zneužité, nikdy nedostala svoje peniaze späť. Medzi faktory, ktoré môžu potenciálne ohrozovať financie ľudí, patrí napríklad náročnosť kontroly platobných poverení po tom, čo boli použité v rôznych e-shopoch a tiež rôznorodosť dostupných platobných metód.

Online nakupovanie je ako návšteva obrovského nákupného centra, kde si ľudia môžu kúpiť tovar v desiatkach rôznych e-shopov. Pre nakupujúcich môže byť náročné udržať si všetky informácie o online platbách pod kontrolou. Viac ako polovica ľudí (54 %) sa obáva, že ich finančné údaje skončia v rukách kyberzločincov. Na druhej strane, tretina (36 %) respondentov zabudla alebo si ani nepokúšala zapamätať webové stránky a aplikácie, kde zdieľali svoje finančné informácie.

Keďže spotrebitelia chcú mať svoje platobné údaje po ruke a zároveň si ich chcú aj jednoducho pamätať, každý piaty (20 %) si ich preto radšej uloží na svojom zariadení. Online nákupy sú tak pohodlnejšie a používateľ sa nemusí obávať, že prihlasovacie údaje zabudne. Ak však zariadenie stratí alebo mu ho ukradnú, je vystavený riziku, že príde nielen o svoje osobné údaje, ale aj o peniaze, pretože niekto mohol získať prístup k bankovému účtu používateľa.

Rôznorodosť metód digitálnych platieb dáva zákazníkom možnosť slobodne si vybrať svoj obľúbený spôsob nákupu tovaru alebo služieb. Najpreferovanejšou metódou sú stále debetné a kreditné karty, priame prevody z bankových účtov ako aj elektronické peňaženky, napr. PayPal. Avšak existujú aj ďalšie spôsoby platieb, ktoré postupne získavajú na popularite. Časté nakupovanie umožňuje ľuďom zhromažďovať body prostredníctvom vernostných programov a používať ich pri opakovanom nákupe. Vďaka inteligentným telefónom a hodinkám spotrebitelia ani nepotrebujú nosiť so sebou peňaženku, fyzické peniaze alebo dokonca plastové karty. To pomohlo zvýšiť popularitu zariadení pre bezkontaktné platby, napríklad PayPass a Apple Pay a dnes ich pravidelne používa už tretina zákazníkov (31 %).

 

Záver roka a vianočné sviatky sú prekrásnym obdobím, kedy ľudia kupujú darčeky pre svojich blízkych a priateľov. Nikto si nechce toto najkrajšie obdobie v roku pokaziť nepríjemnosťami spojenými so stratou peňazí kvôli nebezpečným transakciám alebo online podvodom,“ komentuje Marina Titova, vedúca marketingu spotrebiteľských produktov spoločnosti Kaspersky Lab. „Všetci by sme mali byť ešte obozretnejší, najmä ak ide o naše finančné údaje a online platby, pričom by sme mali dbať na to, aby sme nezadávali údaje platobnej karty na nedôveryhodných webových stránkach alebo uskutočňovali platby cez nezabezpečené zariadenia.

Aby bolo online nakupovanie bezpečné, spoločnosť Kaspersky Lab odporúča používať bezpečnostné riešenie, ktoré vie chrániť online transakcie a postará sa o to, aby vaše online nákupné účty boli v bezpečí.

  • Riešenie Kaspersky Security Cloud je príkladom toho, ako môže softvér pomôcť pri prekonávaní výziev, ktorým ľudia čelia pri udržiavaní svojich financií v bezpečí. Toto riešenie chráni informácie o vašej kreditnej karte otvorením bezpečného prehliadača vždy, keď nakupujete online a automaticky vyplní vaše platobné údaje.

  • Riešenie Kaspersky Password Manager je určený na to, aby pomáhal udržiavať súkromný život v bezpečí, vrátane finančných detailov. Nakupujúcim poskytuje bezpečný prístup k ich heslám, PIN kódom a kľúčovým povereniam, kdekoľvek a na akomkoľvek zariadení – pričom zabezpečí, že platba prebehne rýchlo a bezpečne.

Ďalšie zistenia zo správy „Od vianočnej pohody k online panike: ako neprísť o peniaze počas Vianoc“ sú k dispozícii na tejto stránke.

Počet kybernetických útokov na priemyselné podniky rastie

Počet útokov na priemyselné podniky a systémy priemyselnej kontroly a automatizácie dramaticky rastie. K najviac postihnutým patrí energetický sektor a strojárenstvo, kde bolo v druhom polroku 2017 zacielených ďaleko viac kybernetických hrozieb, než v iných odvetviach. Vyplýva to zo štatistík špecializovaného výskumného tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab. Odborníci tiež zistili, že od septembra minulého roku razantne vzrástol aj počet miningových útokov zameraných na ťažbu kryptomeny.

Takmer 39 % všetkých priemyselných riadiacich systémov (ICS) v energetickom sektore, bolo v druhom polroku 2017 aspoň raz napadnutých malvérom. Druhou najčastejšie dotknutou skupinou boli systémy a siete strojárenských firiem (približne 35 %). Všetky ostatné sledované odvetvia dosiahli úroveň útokov na svoje ICS počítače na úrovni medzi 26 % až 30 %. Vo väčšine prípadov išlo o náhodné incidenty.

Kybernetické útoky zacielené na priemyselné zariadenia zostávajú stále vážnou hrozbou, ktorá môže negatívne ovplyvniť výrobný proces a viesť k ekonomickým stratám. Výskumníci zo špecializovaného tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab tieto hrozby dlhodobo sledujú, pričom sa im podarilo zistiť, že neexistuje takmer žiadne priemyselné odvetvie, ktoré by pravidelne nečelilo kybernetickým útokom na ich ICS počítače.

Energetické podniky začali ako prvé zavádzať a používať vo veľkej miere rôzne automatizačné riešenia, sú preto v súčasnosti najviac závislé na počítačových systémoch. Vzhľadom na stúpajúci počet kyberbezpečnostných incidentov a cielených útokov, a tiež kvôli novým reguláciám v rámci odvetvia, sú energetické spoločnosti nútené implementovať do svojich prevádzkových systémov bezpečnostné produkty a opatrenia.

Moderná rozvodová elektrická sieť je navyše jedným z najrozsiahlejších systémov s prepojenými priemyselnými objektmi, v rámci ktorej je napojené obrovské množstvo počítačov. Štatistiky Kaspersky Lab dokazujú, že práve tieto počítače sú vystavené pomerne veľkému množstvu kybernetických rizík.

Najmarkantnejší nárast útokov na ICS siete a počítače však v koncom minulého roku zaznamenal stavebný sektor – ich počet dosiahol až 31 % oproti 25,9 % zaznamenaným v prvom polroku. Hlavnou príčinou tohto nárastu môže byť pomerne nízka pozornosť venovaná ochrane priemyselných sietí zo strany stavebných firiem. Väčšina z nich sa s automatizačnými systémami len zoznamujú, preto je možné, že oblasť kybernetickej bezpečnosti je momentálne mimo spektra ich hlavných priorít.

V ostatných priemyselných odvetviach – ako napr. výroba, doprava, potravinárstvo či zdravotníctvo, sa podiel incidentov pohybuje na úrovni medzi 26% až 30% v priemere.

Najmenej útokov – 14,7 % zasiahlo firmy špecializujúce sa vývoj ICS softvéru. Napriek tomu, že ich výskumné a vývojové laboratória alebo testovacie platformy musia rovnako čeliť útokom malvérov, nedochádza k ním tak často ako v priemyselných podnikoch. Odborníci z tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab poukazujú špeciálne aj na význam zabezpečenia poskytovateľov ICS služieb. Následky útoku šíreného cez partnerské ekosystémy a zákaznícku základňu môžu byť totiž ďalekosiahle. Ukázalo sa to napríklad pri epidémii malvéru ExPetr.

Štatistiky značne ovplyvnili aj nové trendy, ktoré sa objavili v druhej polovici minulého roku – najmä vzostup minigových (ťažobných) útokov zameraných na ICS systémy. Tie sa začali prejavovať v septembri, kedy vzrástol celkový záujem o kryptomeny a minery (ťažobné softvéry). Tento typ útokov extrémne zaťažuje výkon počítačov, čím spomaľuje fungovanie jednotlivých ICS komponentov a ohrozuje tak stabilitu firmy. Celkovo v období medzi februárom 2017 a januárom 2018 napadli programy ťažiace kryptomenu 3,3 % priemyselných automatizačných systémov. Vo väčšine prípadov išlo o náhodné útoky.

Výsledky nášho výskumu zameraného na vývoj útokov na ICS počítače a systémy využívané v rôznych odvetviach nás prekvapili. Obzvlášť vysoký počet napadnutých ICS počítačov v energetike naznačuje, že doterajšie snahy energetických spoločností o zavedenie kyberbezpečnostných opatrení na ochranu ich automatizačných systémov najmä po niektorých vážnych incidentoch, nie sú dostačujúce a že obsahujú stále množstvo dier, ktoré môžu kyberzločinci zneužiť,“ komentoval výsledky Evgeny Goncharov, vedúci špecializovaného tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab.

Ďalšie trendy a zistenia zaznamenané odborníkmi z tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab v druhom polroku 2017:

  • Technológie Kaspersky Lab zablokovali 37,8 % pokusov o infekcie na ICS počítače. V porovnaní s druhou polovicou 2016 ide o pokles o 1,4 percentuálneho bodu.

  • Najčastejším zdrojom infekcie aj naďalej zostáva internet, ktorého prostredníctvom bolo napadnutých 22,7 % ICS počítačov. Je to o 2,3 % viac ako v prvej polovici roku 2017. Percento zablokovaných internetových útokov na území Európy a v severnej Amerike je podstatne nižšie než vo zvyšku sveta.

  • Medzi prvými piatimi štátmi s najvyšším počtom napadnutých ICS počítačov zostávajú naďalej rovnako ako v úvode roka Vietnam (69,6 %), Alžírsko (66,2 %), Maroko (60,4 %), Indonézia (60,1 %) a Čína (59,5 %).

  • V druhej polovici roka 2017 stúpol počet malvérových modifikácií, ktoré zaznamenali bezpečnostné riešenia Kaspersky Lab v priemyselných automatizačných systémoch z 18-tisíc na 18, 9-tisíc.

  • V roku 2017 bolo 10,8 % všetkých ICS systémov napadnutých botnetovými agentmi – malvérmi, ktoré skryto infikujú zariadenia a tie sú následne zapojené do botnetovej siete, odkiaľ sú na diaľku riadené. Najbežnejšími zdrojmi týchto infekcií boli internet, prenosné zariadenia a e-mailové správy.

  • Minulý rok identifikovali odborníci z tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab 63 zraniteľností v priemyselných systémoch, ako aj IIoT/IoT systémoch, pričom 26 už bolo opravených výrobcami.

Odborníci z tímu ICS CERT odporúčajú tieto opatrenia pre firmy, aby sa vyvarovali kybernetickým hrozbám:

  • Pravidelne aktualizujte operačný systém, softvéry aplikácií a bezpečnostné riešenia na systémoch, ktoré sú súčasťou podnikovej priemyselnej siete.

  • Obmedzte sieťovú prevádzku na portoch a protokoloch využívaných na okrajových routeroch a vnútri OT sietí organizácie.

  • Preverte prístup jednotlivých ICS komponentov do priemyselnej siete firmy.

  • Nainštalujte účinné bezpečnostné riešenia na ICS servery, pracovné stanice a HMIs. Zabezpečíte tak ochranu prevádzkových technológií a priemyselnú infraštruktúru pred náhodnými útokmi.

  • Implementujte monitoring a analýzu sieťovej komunikácie a detekčné riešenia, ktoré efektívne chránia firmy pred cielenými útokmi.

Viac informácií o tíme ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab nájdete na ics-cert.kaspersky.com

Ďalšie štatistiky, ako aj detaily výskumu zameraného na sledovanie útokov na ICS siete v druhom polroku 2017 nájdete v kompletnej správe na oficiálnom webe ICS CERT – TU.

O spoločnosti Kaspersky Lab  

Kaspersky Lab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou, ktorá na trhu pôsobí už vyše 20 rokov (od roku 1997). Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti voblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť Kaspersky Lab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti Kaspersky Lab zahŕňa komplexné riešenia voblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení aslužieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným aneustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie ariešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky Lab. 

YouTube Ads Leaderboard 2017: Rebríček najsledovanejších reklám po prvýkrát aj na Slovensku

Google vôbec po prvýkrát zverejňuje výročný rebríček najsledovanejších reklám na slovenskom YouTube. Rok 2017 sa niesol v znamení tradičných aj netradičných konceptov – od potravinových reťazcov, cez banku a automobilku, až po telekomunikačných operátorov.

YouTube Ads Leaderboard je dobrým obrazom toho, ktoré témy či formáty majú virálny potenciál a dokážu vzbudiť najväčší záujem u slovenského publika. Minulý rok to boli jednoznačne hrdinovia detského sveta, vtipné zápletky zo života či spoty komentované influencermi a obľúbenými osobnosťami zo sveta šoubiznisu.

„Aktuálny rebríček len potvrdzuje naše skúsenosti s tým, aké kreatívne prvky fungujú v reklame na YouTube najviac. Hlavnými prísadami najsledovanejších reklám za rok 2017 boli najmä vtip, známe tváre, hudba a animácia. Napríklad pri Lidli alebo Coop Jednota pozorujeme fenomén animovaných postavičiek doplnených o ich fyzické zbieranie. Spojenie známej tváre a vtipu zas vidieť v reklamách od Telekomu, O2, Škody či Fio Banky. Celkovo je tu najviac zastúpený humor. Pozorujeme, že klienti a agentúry už začínajú stavať na svojom know-how, ako tvoriť a plánovať kampane, ktoré si používatelia radi pustia znovu,“ hovorí Petr Houzar, Branding and Agency Manager v spoločnosti Google.

Prvé tri reklamné priečky obsadili potravinové reťazce. Lidl, celkový víťaz rebríčka YouTube Ads Leaderboard 2017, zaujal svojou kampaňou zameranou na figúrky Stikeez, ktorú nasleduje kampaň Neobyčajne obyčajné Vianoce. Za víťaznou reklamnou kampaňou stojí kreatívna nemecká agentúra Cobra Youth Communications, vianočnú kampaň mala v rukách nemecká agentúra Überground. Prvú trojku uzatvára veľkonočná reklama Coop Jednota, ktorá už tradične prináša príbehy zo života baču a honeľníka. Za týmto konceptom a kreatívou stojí reklamná agentúra Jandl. Tomuto reťazcu patrí v rebríčku ešte piate a desiate miesto – so známou dvojicou zo salaša prináša do pozornosti desiatové boxy s motívom Máša a Medveď a tiež vianočnú súťaž reťazca.

Telekomunikačný operátor O2 sa do rebríčka prebojoval so svojím projektom „Dobré dáta“. Jedným z ambasádorov projektu je aj slovenský raper Strapo, ktorý sa v spote venuje aktuálnej téme – aby ľudia neverili všetkému, čo čítajú na nete a aby nešírili neoverené fakty. Kreatívu vytvorila agentúra Elite Solutions. Telekomu sa v rebríčku podarilo uchmatnúť siedmu a ôsmu priečku s kampaňami, za ktorých kreatívou stojí agentúra MUW Saatchi & Saatchi. Hlavnou tvárou prvej z nich nie je nik iný ako Peter Sagan, druhá zase prináša pre tohto operátora skôr netradičný koncept, ktorý využíva prvky susedskej rivality na predstavenie inteligentnej domácnosti pre každého.

Známe tváre sa objavujú aj v spotoch Fio Banky a automobilky Škoda. Fio Banka vsadila na česko-slovenskú dvojicu Dano Dangl a Jakub Kohák, ktorí sa predstavili v úlohe kozmonautov, garde im robí aj „kozonautka“ Vlasta. Autorom kampane je kreatívec Pavel Sobek, producentom agentúra Savage. Škoda zas predstavila výhody nového modelu Karoq vtipnou formou v podaní herečky a stand-up komičky Lujzy Garajovej Schramekovej.

Poradie Názov videa Značka Kreatívna agentúra Mediálna agentúra URL videa

1

STIKEEZ Ovocie vs Zelenina – LIDL – od 15. 5. 2017 LIDL Cobra Youth Communications inhouse LINK

2

Neobyčajne obyčajné Vianoce – Lidl – 27. 11. 2017 LIDL Überground inhouse Zdroj: Lidl

https://goo.gl/o5RrTM

3

Veľkonočná suťaž | COOP Jednota | 2017 COOP Jednota Jandl Jandl LINK

4

Kozmonauti Fio banka inhouse inhouse LINK

5

Boxy Máša a Medveď | COOP Jednota | 2017 COOP Jednota Jandl Jandl LINK

6

Zmeňte Slovensko so Strapom a získajte dobré dáta O2 Elite Solutions Zenith LINK

7

Magenta 1 – Spolu máte na viac! Telekom MUW Saatchi & Saatchi MEC LINK

8

Magenta SmartHome – Inteligentný domov pre každého Telekom MUW Saatchi & Saatchi MEC LINK

9

Lujza | #KAROQINAQ ŠKODA AUTO PHD PHD LINK

10

Vianočná súťaž | COOP Jednota | 2017 COOP Jednota Jandl Jandl LINK

Vyhodnotenie najúspešnejších reklamných kampaní na slovenskom YouTube prebieha v súlade s globálnymi kritériami YouTube Ads Leaderboard. Finálne poradie je zostavené na základe algoritmu, ktorý zohľadňuje mieru organického zhliadnutia videa voči všetkým vzhliadnutiam, mieru interakcie (palce či zdieľanie), čas strávený sledovaním videa a pod.

 

Globálne štatistiky YouTube:

  • Celosvetovo má YouTube vyše jednej miliardy používateľov – čo predstavuje takmer jednu tretinu všetkých ľudí na internete
  • Každý deň sledujú používatelia miliardy hodín videa a generujú miliardy vzhliadnutí
  • Používatelia YouTube strávia vyše jednu hodinu denne pozeraním videí na mobile

 

O spoločnosti Google Inc.

Spoločnosť Google sa ako globálny technologický líder snaží neustále vylepšovať spôsob prepájania ľudí s informáciami. Inovácie Googlu v oblasti vyhľadávania a reklamy umožnili spoločnosti získať vedúcu pozíciu na internete a vytvoriť jednu z najznámejších svetových značiek.

Ransomvér v mobiloch rástol trojnásobne, uvádza Kaspersky Lab

O tom, že ransomvér naberá na intenzite, sme sa presvedčili aj počas nedávnych masívnych útokov hrozby WannaCry. Len za prvé tri mesiace od začiatku roka počet ransomvérových útokov na mobilné zariadenia rástol viac ako trojnásobne (3,5-krát).

 

V prvom štvrťroku bolo odhalených až 218 625 súborov napadnutých mobilným ransomvérom, pričom v predchádzajúcom období ich bolo len 61 832. Až 86 % škodlivých aktivít majú na svedomí útoky rodiny malvérov označovanej ako Congur. Rovnako rástol aj počet nových rodín a modifikácií zameraných na všetky typy zariadení, systémov a sietí. Vyplýva to zo správy spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá mapuje vývoj ransomvéru za prvý štvrťrok 2017.

Congur je ransomvér, ktorý funguje ako tzv. blocker – hneď po spustení infikovaného zariadenia požiada o administrátorské práva a následne zmení alebo nastaví nový PIN (prístupový kód) zariadenia. Takto získa prístup k systémovým súborom, kde nainštaluje vlastný modul, ktorý je takmer nemožné zo súboru odstrániť.

Geografické pôsobenie mobilného ransomvéru v prvom štvrťroku 2017 (počet všetkých napadnutých používateľov v percentách)

Najrozšírenejším ransomvérom napádajúcim mobilné zariadenia však stále ostáva Trojan-Ransom.AndroidOS.Fusob.h, ktorý je zodpovedný za takmer 45 % útokov na používateľov po celom svete. Ten si rovnako hneď po spustení vypýta administrátorské práva a začína zbierať informácie zo zariadenia, vrátane GPS súradníc či histórie hovorov. Všetky získané informácie potom presúva na škodlivý server. Podľa typu a hodnoty získaných údajov, môže server vydať spätný príkaz na zablokovanie zariadenia.

Najviac postihnutou krajinou boli v prvom štvrťroku USA, kde sa museli vysporiadať s mimoriadne škodlivým ransomvérom Svpeng – jednou z najrozšírenejších hrozieb svojho druhu.

Vo všetkých 55 679 nových ransomvérových modifikáciách zameraných na systémy Windows bol rovnako zaznamenaný takmer dvojnásobný nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu (29 450 v 4. kvartáli 2016). Väčšina z týchto nových modifikácií patrila k rodine známej ako Cerber.

Ďalšie kľúčové zistenia zo správy o vývoji ransomvéru v 1. štvrťroku 2017:

  • Technológie Kaspersky Lab detekovali a odrazili takmer 480 miliónov škodlivých útokov, ktoré boli zachytené zo zdrojov pochádzajúcich z 190 krajín sveta

  • Takmer 80 miliónov unikátnych URL bolo rozpoznaných pomocou webových antivírových komponentov ako škodlivé

  • Na 288 000 počítačoch boli zaznamenané pokusy o infekciu malvérom s cieľom získať prístupové údaje k bankovým účtom obetí a obrať ich o finančné prostriedky

  • Na 240 799 počítačoch boli zablokované útoky crypto-ransomvéru

  • Antivírové riešenia Kaspersky Lab odhalili celkovo takmer 175 miliónov unikátnych škodlivých alebo podozrivých objektov

  • Bezpečnostné riešenia zamerané špecificky na mobilné produkty zachytili:

    •  1 333 605 škodlivých inštalačných balíčkov;

    •  32 038 trojanov (inštalačných balíčkov) zameraných na mobilné bankovníctvo

Odporúčania expertov, ako sa vyhnúť potenciálnych rizikám:

  • Používajte silné bezpečnostné riešenia a uistite sa, že sú aktuálne.

  • Pravidelne spúšťajte skenovanie systému, aby ste odhalili prípadné infekcie.

  • Správajte sa zodpovedne aj v online prostredí. Nezadávajte svoje osobné údaje do formulárov na webstránkach, ktoré nie sú bezpečné alebo sa vám zdajú podozrivé.

  • Zálohujte si cenné dáta a informácie.

Odporúčania a informácie o tom, ako postupovať pri napadnutí ransomvéru, ako aj dešifrovacie nástroje, nájdete na stránke celosvetovej iniciatívy No More Ransom

Pre firmy, ktoré chcú byť úspešné v boji proti ransomvéru (akým bol aj WannaCry), dávame do pozornosti voľne dostupný Kaspersky Antiransomware Tool for Business, ktorý si môžu stiahnuť bezplatne online.

Kompletné znenie správy o vývoji ransomvéru v prvom štvrťroku 2017 nájdete v Malware reporte na Securelist.com.

O spoločnosti KasperskyLab  

KasperskyLab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou. Bola založená v roku 1997. Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti voblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť KasperskyLab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti KasperskyLab zahŕňa komplexné riešenia voblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení aslužieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným aneustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie ariešenia vyvinuté spoločnosťou KasperskyLab. 

Malvér Hajime dobýva svet Internetu vecí, podmanil si už 300-tisíc zariadení

Spoločnosť Kaspersky Lab zverejnila výsledky vyšetrovania škodlivých aktivít kybertnetickej hrozby, ktorá si podmaňuje zariadenia Internetu vecí – Hajime. Tento tajomný malvér vytvára botnet typu peer-to-peer, ktorý sa v poslednom období veľmi rýchlo rozširuje, pričom infikuje množstvo zariadení po celom svete. V súčasnosti sa pod jeho kontrolu dostalo už 300 tisíc zariadení, ktoré sú pripravené okamžite plniť rozkazy zločincov bez toho, aby o tom mala samotná obeť čo i len najmenšie tušenie. Napriek tomu, skutočné úmysly Hajime ostávajú zahalené tajomstvom.

 

Prvé aktivity malvéru boli zaregistrované v októbri 2016 v Japonsku, odtiaľ pochádza aj samotný názov – Hajime, čo v japončine znamená „začiatok“. Malvér sa začal postupne vyvíjať a používať stále nové propagačné techniky. Predstavuje obrovský botnet typu peer-to-peer, ktorý zo všetkých kompromitovaných (napadnutých) zariadení vytvára jednu veľkú decentralizovanú sieť, kde veľmi diskrétne vykonáva DDoS útoky alebo spamy.

Doposiaľ sa však nepodarilo odhaliť žiadny útočný kód alebo schopnosti Hajime, známy je len jeho propagačný modul. Hajime sa javí ako pokročilá a dobre utajená rodina, ktorá využíva rôzne techniky. Najvýraznejšie sú agresívne útoky s cieľom získať prístupové heslá do zariadení, vďaka ktorým preniknú do systému a starostlivo po sebe zahladia všetky stopy vedúce k prípadnému odhaleniu. Zariadenie sa tak stáva súčasťou botnetu, pričom samotná obeť nemusí mať o tejto infekcii ani najmenšie tušenie.

Malvér Hajime sa nesústreďuje na špecifické ciele, jeho zámerom je podmaniť si akékoľvek zariadenie Internetu vecí a neustále rozširovať svoju sieť resp. botnet. Vyšetrovacie aktivity bezpečnostných analytikov z Kaspersky Lab však ukázali, že predsa len existuje určitá skupina zariadení, na ktorú boli zamerané primárne aktivity Hajime. Väčšinu cieľov totiž tvorili digitálne video rekordéry, ale aj web kamery a routery.

Výskum ďalej ukázala, ze Hajime sa zámerne vyhýbal niektorým sieťam, vrátane sietí patriacich General Electric, Hewlett-Packard, Americkej poštovej službe (US Postal Service), Ministerstva obrany Spojených štátov, ako aj ďalších súkromných sietí.

Najviac infekcií v rámci vyšetrovania pochádzalo z Vietnamu (viac ako 20 %), Taiwanu (takmer 13 %) a Brazílie (okolo 9 %).

Najviac infikovaných a kompromitovaných zariadení bolo zaznamenaných v Iráne, Vietname a Brazílii.

Rozšírenie pôvodcov infekcie Hajime v jednotlivých krajinách

Vyšetrovacie aktivity celkovo odhalili 297 499 zariadení obsahujúcich konfigurácie Hajime.

Najväčšou záhadou malvéru Hajime ostáva stále jeho účel. Zatiaľ čo samotný botnet neustále narastá, nepoznáme jeho cieľ. Doteraz v žiadnom z útokov či inej škodlivej aktivite Hajime neboli viditeľné stopy. O to viac však apelujeme na majiteľov IoT zariadení, aby si aktualizovali heslá a zmenili ich na tie najsilnejšie formy, schopné ochrániť ich pred agresívnymi útokmi. Odporúčame tiež, pokiaľ to je možné, aktualizovať firmware zariadení,“ vyjadril sa .Konstantin Zykov, senior bezpečnostný analytik spoločnosti Kaspersky Lab.

Viac informácií o hrozbe Hajime, ktorá dobýva svet Internetu vecí, nájdete v blogu na Securelist.com.

Rozšírenie infikovaných zariadení v jednotlivých krajinách

 

O spoločnosti KasperskyLab  

KasperskyLab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou. Bola založená v roku 1997. Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti voblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť KasperskyLab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti KasperskyLab zahŕňa komplexné riešenia voblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení aslužieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným aneustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie ariešenia vyvinuté spoločnosťou KasperskyLab. 

Viac informácií nájdete na www.kaspersky.skalebo www.kaspersky.com 

Hodnota všetkých fotiek v mobile? Ľudia si ich cennia iba na 11 eur, uvádza Kaspersky

Smartfón s kamerou je novodobý fotoalbum. Hodnota fotografie ako takej klesla, pretože sa stala dostupnou a štandardne kvalitnou. Možno aj preto ľudia vo výskume pre Kaspersky Lab uviedli, že by za obnovu stratených fotografií z mobilu zaplatili iba 11 eur.

 

Prieskum Kaspersky Lab: Fotky v smartfóne si ceníme len na necelých 11 eur

Obava zo straty digitálnych spomienok (fotografií či videí) patrí k našim najdesivejším nočným morám – hneď popri strachu z choroby blízkeho, rozchodu s partnerom alebo autonehode. Ak však ide o cenu, ktorú sme ochotní zaplatiť za ich obnovu, zdá sa, že nemáme vysoké očakávania. Prieskum spoločnosti Kaspersky Lab realizovaný 17 krajinách sveta, ktorého súčasťou bol aj experiment nemeckej Univerzity vo Würzburgu, poukázal na zaujímavý paradox. Za obnovu stratených dát v našich smartfónoch sme ochotní zaplatiť len necelých 75 eur v priemere (vo všeobecnosti). Pričom, ak ide o samotné fotografie ako vzácne záznamy našich spomienok, väčšina respondentov v prieskume by ich dokázala oželieť už za necelých 11 eur. Aký je teda náš skutočný vzťah k týmto dátam a prečo sme za ne ochotní zaplatiť len tak málo?

Digitálnym spomienkam patrí zvláštne miesto v našich srdciach. Mnohí z respondentov prieskumu ich považujú za nenahraditeľné. Vyše dve pätiny (45 %) z nich by za nič na svete nevymenili svoje fotky a videá z dovoleniek, a nepochybne ani spomienky pripomínajúce pokroky ich detí (44 %) alebo seba v mnohých, pre nich jedinečných, situáciách (40 %). Predstava, že by mali prísť o niektoré z týchto spomienok, mnohých skutočne desí. Niektorých dokonca viac ako rozchod s partnerom, hádka s blízkymi alebo choroba ich zvieracieho miláčika.

V rámci prieskumu sa výskumníci snažili zistiť, ktoré situácie patria k tým najstresovejším v živote ľudí. Respondenti z celého sveta sa jednoznačne zhodli v tom, že zdravotné problémy rodinných príslušníkov patria k tým najhorším scenárom. Strata alebo krádež digitálneho zariadenia (tabletu alebo smartfónu) sa umiestnila hneď na druhom mieste, ako tretia nasleduje obava zo strany digitálnych spomienok (fotiek). Nepríjemnosti spôsobené autonehodou, rozchod s partnerom, hádka s blízkymi a smútok z choroby zvieracieho miláčika zarezonovali v prieskume až na nižších pozíciách.

Experiment mediálnych psychológov z Univerzity vo Würzburgu priniesol protichodné výsledky. Napriek toľko proklamovanému vzťahu ľudí k ich osobným dátam, ak by mali možnosť predať ich
– vypýtali by si za ne prekvapivo nízku cenu.

Ilustračná fotografia (zdroj: Kaspersky Lab)


V experimente boli respondenti vyzvaní priradiť finančnú hodnotu k dátam uloženým v ich smartfónoch – vrátane fotografií rodiny a priateľov, kontaktných údajov a osobných dokumentov. Hodnoty, na ktoré ocenili respondenti svoje dáta, boli nakoniec oveľa nižšie ako sa očakávalo. Obzvlášť v spojitosti s rebríčkom najstresovejších situácií. Najvyššou sumou ocenili finančné a platobné detaily (v priemere 13,33 eur). Za kontaktné údaje by si vypýtali 11,80 eur v priemere, pričom za fotografie zo svojho digitálneho zariadenia by im stačilo v priemere len 10,37 eur.

Ďalším prekvapivým zistením bolo, že keď boli respondentom ponúknuté uvedené sumy za úplné vymazanie dát, ako prvé padli „za obeť“ práve najcennejšie spomienky. K najčastejšie označeným patrili fotografie rodiny a priateľov, osobná dokumentácia, ako aj vlastné fotografie samotných účastníkov výskumu.  

„Tento experiment poukázal na zaujímavú skutočnosť: zatiaľ čo sa väčšina ľudí domnieva, že chápe, akú hodnotu majú ich dáta, v ich každodenných aktivitách sa to však vôbec neprejavuje.  Na jednej strane sa ľudia tvária, že ich dáta majú pre nich mimoriadnu hodnotu a mnohí sa desia predstavy, že by o ne prišli. Na druhej strane, ak ide o ich skutočnú hodnotu, vôbec si neuvedomujú aká je ich cena. Tento fakt je pravdepodobne spôsobený nízkym povedomím a je naozaj potrebné pripomínať ľuďom, aby si uvedomili, aké dôležité sú pre nich ich dáta ešte predtým, než ich budú ďalej zdieľať alebo dovolia ich vymazanie,“ komentoval prieskum Andrei Mochola, šéf sekcie Consumer Business v spoločnosti Kaspersky Lab.

 

Viac informácií a detailov z prieskumu, ako aj samotného experimentu, nájdete v správe: Risking data heartache: it hurts to lose the data you love.

 

O spoločnosti Kaspersky Lab  

Kaspersky Lab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou. Bola založená v roku 1997. Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti voblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť Kaspersky Lab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti Kaspersky Lab zahŕňa komplexné riešenia voblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení aslužieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným aneustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie ariešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky Lab. 

Viac informácií nájdete na www.kaspersky.sk alebo www.kaspersky.com 

 

 

Zhoršuje internet rodinné vzťahy? Polovica ľudí tvrdí, že nie a dokonca ich zlepšuje

Najnovšia štúdia od Kaspersky Lab sa venovala sociálnym sieťam a ich ovplyvňovaniu medziľudských vzťahov. Výsledky štúdie nie sú veľmi prekvapivé, pretože v prijateľnej miere poukazujú na klady aj nedostatky života na internete. Na jednej strane je tu polovica ľudí, ktorí tvrdia, že ich vzťahy k blízkym sa nezmenili, prípadne sa upravili k lepšiemu; druhá polovica odpovedala kladne a priznala, že kompromitujúce príspevky od/o ich známych prijímajú ako dôvod na ochladnutie vzťahov.

 

  • 21% rodičov videlo svoje deti v kompromitujúcich situáciách a zhoršilo to ich vzájomný vzťah;
  • z výsledkov vyplýva, že aj deti nie sú spokojné so správaním svojich rodičov na internete;
  • tretina ľudí v priznala, že oveľa menej komunikuje priamo so svojimi rodičmi, deťmi a priateľmi;
  • 16% respondentov potvrdilo, že dôvodom rozpadu ich vzťahu s partnerom boli práve kompromitujúce situácie na sociálnych sieťach;

 

 

Plné znenie tlačovej správy k štúdii od Kaspersky Lab:

Sociálne médiá nám dávajú slobodu byť v spojení so svojimi blízkymi kedykoľvek a kdekoľvek chceme. Táto sloboda si ale vyberá svoju daň. Zaslepení svojimi zdanlivo šťastnými digitálnymi životmi si často neuvedomíme, aké škody môžu napáchať práve sociálne siete na našich vzťahoch v skutočnom živote. Z prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab vyplýva, že až tretina ľudí komunikuje čoraz menej tvárou v tvár so svojimi blízkymi. Rovnako, až 21 % rodičov priznalo, že ich vzťah s deťmi sa zhoršil po tom, čo ich videli v kompromitujúcich situáciách na sociálnych sieťach.

 

Sociálne siete sú plné fotografií ľudí v rôznych kompromitujúcich situáciách (ako napr. zábavné „alkoholové“ spomienky či rôzne „šteklivé“ snímky). Tendencia zdieľať šokujúce zábery je vo väčšine prípadov poháňaná túžbou získať čo najviac „lajkov“. Môže však spôsobiť aj mnohé nepríjemné situácie v reálnom živote, ba dokonca negatívne ovplyvniť vzťahy s blízkymi. Zatiaľ čo sa od rodičov očakáva, že budú dozerať na online správanie sa ich detí v úmysle ochrániť ich pred hrozbami, na povrch však vyplával úplne iný problém. Poukázal na to aj prieskum bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab, v ktorom viac ako pätina rodičov priznala, že ich vzťah k deťom sa zhoršil po tom, čo ich videli v kompromitujúcich situáciách na sociálnych sieťach. Na druhej strane, len 14 % rodičov uviedlo, že ich trápi online správanie sa ich detí na internete. Navyše, každý piaty (16 %) respondent potvrdil, že dôvodom rozpadu ich vzťahu s partnerom boli práve kompromitujúce situácie, v ktorých sa prezentovali na sociálnych sieťach.

Vzťahy v rodine, k priateľom či kolegom sa zmenili aj pod vplyvom sociálnych médií. Dnes ľudia čoraz menej komunikujú tvárou v tvár. Tretina ľudí v prieskume sa priznala, že oveľa menej komunikuje priamo so svojimi rodičmi (31 %), deťmi (33 %), partnermi (23 %) a priateľmi (35 %). Dôvod je prostý – vraj sú s nimi v kontakte na sociálnych sieťach.

Psychologička zaoberajúca sa výskumom médií, doktorka Astrid Carolusová z Univerzity vo Würzburgu, tieto výsledky komentuje: „Digitálna komunikácia je v súčasnosti veľmi úzko prepojená s komunikáciou v reálnom svete. Žijeme v globalizovanom a vysoko mobilnom svete, čoho dôsledkom sú aj obrovské vzdialenosti medzi partnermi či rodinnými príslušníkmi. Digitálna komunikácia je príležitosťou na preklenutie priepastí v našich životoch spôsobených najmä tým, že dnes máme otvorené možnosti žiť a pracovať kdekoľvek na svete. Napriek tomu si treba uvedomiť, že digitálna komunikácia nikdy nenahradí tú skutočnú. Digitálna komunikácia je totiž ochudobnená o zmyslové vnímanie, čo sa samozrejme prejavuje v spôsobe jej prijímania a jej kvalite.”

Napriek tomu, že stále menej ľudí komunikuje tvárou v tvár, je tu stále polovica takých, ktorí sú presvedčení, že sa ich vzťahy vplyvom sociálnych médií nezmenili, ba dokonca sú podľa nich vďaka možnostiam online komunikácie ešte lepšie. Doktorka Astrid Carolusová však varuje, že aj keď sa zdá, že kvalita ich vzťahu sa vďaka online komunikácii zlepšila, nie je možné to takto objektívne vyhodnotiť. „Za určitých okolností vnímajú ich online komunikáciu ako „hyper-personálnu komunikáciu“, čo môže viesť k nesprávnemu pochopeniu či interpretácii odkazov na sociálnych sieťach. Máme pocit špeciálnej blízkosti, často prehliadame to, čo na nás pôsobí negatívne, snažíme sa hľadať skôr všetky možné pozitívne významy zdieľaného odkazu, ktorý nakoniec chybne zinterpretujeme,” dodáva doktorka Carolusová.

 

Je nepochybné, že sociálne médiá nám poskytujú jedinečnú možnosť, ako byť v kontakte so svojimi blízkymi. Rúcajú časové i vzdialenostné bariéry. Napriek tomu sa čoraz častejšie stretávame aj s ich odvrátenou tvárou. Nie vždy musia ľudia odchádzať s pocitom šťastia zo svojej návštevy na sociálnych sieťach. Často môžu byť znechutení, sklamaní či nahnevaní nad tým, čo práve videli. V snahe získať čo najviac „lajkov“ ľudia zdieľajú čoraz viac súkromných či citlivých informácií, čím vystavujú nebezpečenstvu nielen seba, ale aj priateľov, rodinu alebo kolegov. Ľudia zvažujú „odstrihnutie“ sa od sociálnych médií, no väčšina tento krok odkladá z obavy, že stratia časť života, ktorý majú uložený v digitálnych spomienkach (fotografiách a interakciách) na sociálnych sieťach.

Ľudia by mali byť obozretnejší a dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá aj pri používaní sociálnych médií, ak chcú ochrániť seba a svoje vzťahy. To im pomôže nielen znížiť riziká online sveta, ale zároveň aj ochrániť pred problémami svoje vzťahy v skutočnom svete. Spoločnosť Kaspersky Lab vyvíja nástroj, ktorý pomôže bezpečne uchovať digitálne spomienky bez ohľadu na to, koľko času strávili používatelia na sociálnych sieťach. Aplikácia FFForget im umožní zálohovať spomienky zo sociálnych sietí a odloží ich do bezpečného a zašifrovaného úložiska.

 
Viac k téme nájdete v blogu Kaspersky Lab, ktorý obsahuje aj tipy, ako si nenechať zruinovať rodinný život vrátane krátkeho kvízu v závere: Are you a likeaholic?

 

Hackeri a kyberzločinci vedeli využiť aj Vianoce a čierny piatok

Kaspersky Lab vo svojej najnovšej správe tvrdí, že internetové nákupy počas sviatkov sú stále obľúbenejšie nielen u spotrebiteľov, ale aj u kyberzločincov. Medziročne počet útokov počas posledného kvartálu stúpol o závratných 22,49 percent.

 

Výskumný tím bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab urobil na konci minulého roka analýzu kybernetických útokov, v ktorej sa zameral na silný štvrtý kvartál posledných troch rokov (2014, 2015 a 2016). Výsledky potvrdili, že kyberzločinci sa snažia svoje škodlivé aktivity zamerať práve na toto atraktívne nákupné obdobie.

 

Kaspersky Lab v tejto súvislosti  spísal niekoľko základných bezpečnostných opatrení na ochranu našich finančných operáciách realizovaných online:

  • Nikdy neklikajte na odkazy (linky) od neznámych odosielateľov alebo aj akékoľvek linky odoslané vašimi priateľmi napr. na sociálnych sieťach alebo e- mailom, ktoré vyzerajú podozrivo. Môžu byť škodlivé.
  • Nikdy neposkytujte údaje z vašej kreditnej karty neznámym alebo podozrivým stránkam. Vyhnete sa tak ich zneužitiu kyberzločincami. Vo väčšine prípadov ide o stránky, ktoré ponúkajú podozrivo výhodné, často až neuveriteľné ponuky.
  • Vždy sa poriadne presvedčte, či stránka, ktorej sa chystáte poskytnúť vaše prihlasovacie údaje alebo citlivé informácie, je skutočne pravá (prinajmenšom skontrolujte jej URL). Podvodné stránky sú často na nerozoznanie od tých pravých.
  • Inštalujte si bezpečnostné riešenia do svojich zariadení s technológiami špeciálne vyvinutými na prevenciu pred finančnými podvodmi. Napr. Safe Money technológia v riešeniach Kaspersky Lab dokáže vytvoriť bezpečné prostredie pre všetky finančné transakcie.

 

Počet používateľov napadnutých finančným malvérom dosiahol v štvrtom kvartáli 2016 hodnotu 319 tisíc. Medziročne ide o nárast o 22,49 percent. Pod tento nárast sa pravdepodobne podpísali online nákupy počas špeciálnych sezónnych výpredajov a akcií, ktoré sa viažu k veľkým sviatkom, akými bol napr. nákupný zľavový ošiaľ počas dňa Vďakyvzdania – označovaný ako Čierny piatok (Black Friday), či nákupy darčekov v predvianočnom období. Zdá sa, že tieto obdobia patria k najzraniteľnejším z pohľadu kybernetických hrozieb, preto by sme mali byť skutočne obozretní pri internetových nákupoch najmä v týchto silných obdobiach.

Záver roka patrí aj v online priestore už tradične k najatraktívnejším nielen pre samotných predajcov, ktorí sa tešia zo zvýšeného dopytu po produktoch, ale aj pre kyberzločincov. Tí doslova striehnu po nových príležitostiach, ako zneužiť nepozornosť ľudí, ktorí na online nákupoch míňajú v tomto období viac ako obyčajne.

 

V medziročnom porovnaní, kedy analytici sledovali rovnaké obdobie v posledných troch rokoch, sa len potvrdilo, že minulý rok nebol žiadnou výnimkou a ukázal vzrastajúcu tendenciu útokov. Bezpečnostné technológie Kaspersky Lab odhalili v roku 2016 útoky, ktoré zasiahli o 22,49 % používateľov viac ako v rovnakom období v roku 2015. Z toho vyplýva, že kyberzločinci opäť investujú do vývoja malvéru schopného ukradnúť cenné finančné údaje, ako napr. informácie z kreditnej karty alebo prihlasovacie údaje k účtom pre online bankingové služby.

 

 

Ilustračná fotografia

 

 

 

Kaspersky Lab: Trójan Svpeng cez Google AdSense napadol 300-tisíc Androidov

Trojan Svpeng infikoval zariadenia vyše 300 tisíc používateľov Androidu

Experti zo spoločnosti Kaspersky Lab nedávno objavili modifikáciu Trojana Svpeng, ktorý sa ukrýval v reklamnej sieti Google AdSense. Zachytený bol v polovičke júla a odvtedy infikoval viac ako 300 tisíc používateľov Android zariadení, pričom denné maximum dosiahlo v niektorých prípadoch až 37 tisíc obetí. Tento trójsky kôň sa zameriava prevažne na klientov mobilného bankovníctva s cieľom ukradnúť údaje z kariet a osobné dáta používateľov. Útočníci v tomto prípade využili chybu v prehliadači Google Chrome, s ktorej pomocou infikovali sieť. Teraz, keď už Google uskutočnil potrebné opatrenia a opravil chybu, sa experti z Kaspersky Lab môžu naplno venovať podrobnému vyšetrovaniu tohto útoku.

 

Prvý známy prípad škodlivej aktivity Trojana Svpeng bol zverejnený v polovici júla tohto roku ruským spravodajským portálom. Pri tomto útoku, Svpeng v tichosti sám prenikol do Android zariadení návštevníkov určitej webovej stránky.
Pri podrobnej analýze celého procesu zistili výskumníci z Kaspersky Lab, že celú aktivitu spustila infikovaná reklama v Google AdSense. Táto reklama navonok nevykazovala známky škodlivej aktivity a na neinfikovaných stránkach sa zobrazovala úplne normálne. K sťahovaniu nebezpečného Trojana došlo až v momente, keď používatelia Android zariadení otvorili stránku v prehliadači Chrome. Svpeng sa navonok javil ako dôležitá aktualizácia prehliadača alebo obľúbenej aplikácie, ktorá od používateľa požadovala schválenie inštalácie. Hneď po spustení malvéru, zmizol Svpeng zo zoznamu inštalovaných aplikácií a následne žiadal používateľa o administrátorské práva pre dané zariadenie. A práve tento postup zaručil malvéru takmer nerušený priebeh a výskumníkom skomplikoval jeho detekciu.

 

Sprvoti sa zdalo, že útočníkom sa podarilo nájsť spôsob, ako obísť bezpečnostné prvky prehliadača Google Chrome pre Android zariadenia. V štandardných prípadoch prehliadač vždy pri sťahovaní APK súboru do mobilného zariadenia cez externý webový link zobrazí upozornenie, že sťahovaný objekt môže predstavovať potenciálne nebezpečenstvo. V tomto prípade však podvodníci našli bezpečnostnú dieru, ktorá umožnila APK súboru sťahovanie bez akejkoľvek notifikácie upozorňujúcej používateľa. Spoločnosť Kaspersky Lab v momente, keď odhalila túto chybu, reportovala svoje zistenia spoločnosti Google. Tá okamžite uskutočnila patričné opatrenia, najbližšie aktualizácie Google Chrome pre Android už budú obsahovať aj náplasti na tieto diery.

 

„Tento prípad opäť potvrdil význam spolupráce medzi jednotlivými firmami. Spája nás spoločný cieľ, ktorým je ochrana používateľov pred kybernetickými útokmi a je skutočne dôležité, aby sme pracovali spoločne na jeho dosiahnutí. Teší nás, že sme aj my mohli prispieť k tomu, aby bol ekosystém Androidu ešte bezpečnejší a radi by sme vyjadrili vďaku spoločnosti Google za jej rýchlu reakciu na naše zistenia. V tomto boji je však dôležitá angažovanosť aj zo strany používateľov – minimálne tým, že nebudú sťahovať aplikácie z nedôveryhodných zdrojov a pozorne čítať všetky výzvy na udelenie súhlasu,” vyjadril sa Nikita Buchka, malvérový analytik v spoločnosti Kaspersky Lab.

 

V tejto súvislosti odporúčajú experti z Kaspersky Lab všetkým používateľom aktualizovať Chrome vo svojich Android zariadeniach na poslednú verziu, inštalovať účinné bezpečnostné riešenia, a rovnako byť na pozore pred nástrojmi a technikami používanými tvorcami malvérov, ktorých cieľom je ich presvedčiť k inštalácií škodlivých softvérov a udeleniu falošných povolení.

 

Svpeng je typ trójskeho koňa, ktorý napáda služby mobilného bankovníctva s cieľom zmocniť sa údajov z bankových kariet. Zbiera tiež informácie z histórie hovorov, textových a multimediálnych správ, údajov z prehliadača a kontaktov. Aj keď útočí prevažne na obete z rusky hovoriacich krajín, jeho zámerom je rozšíriť svoje škodlivé aktivity do celého sveta. Práve kvôli špecifickej povahe distribúcie tohto malvéru sú v ohrození milióny webových stránok, keďže mnohé z nich využívajú AdSense na zobrazovanie reklamy.

 

Experti z Kaspersky Lab detekovali malvér Svpeng v tejto modifikácii: Trojan-Banker.AndroidOS.Svpeng.q
Viac informácií o tomto prípade nájdete na Securelist.com.

 

— KONIEC TLAČOVEJ SPRÁVY —

 

 

O spoločnosti Kaspersky Lab  

Kaspersky Lab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou. Bola založená v roku 1997. Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti v oblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť Kaspersky Lab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti Kaspersky Lab zahŕňa komplexné riešenia v oblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení a služieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným a neustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie a riešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky Lab.

Ľudia by sa vraj nebáli bankovať s Facebookom a Google

Svet bankovníctva sa v posledných rokoch výrazne inovoval, v peňaženkách nosíme platobné karty s NFC čipmi, môžeme platiť mobilom alebo dokonca inteligentnými hodinkami. Očakáva sa, že modernizáciou prejdú nielen technológie, ale aj samotné finančné inštitúcie – možno, že sa jedného dňa dočkáme bánk Facebook a Google. Ľudia v Európe si vraj vedia predstaviť, že by svoje financie zverili týmto internetovým spoločnostiam.

Štúdia spoločnosti Fujitsu poukazuje na skutočnosť, že európski zákazníci sú pomerne progresívni. Až 7-tisíc respondetov odpovedalo na otázky týkajúce sa bankovníctva a financií a z odpovedí vyplýva, že iba 44 percent z nich používa hotovosť každý deň. To je menej ako polovica opýtaných. Až 32 percent opýtaných povedalo, že na platenie používajú svoje mobilné telefóny a dokonca až 22 percent aj nositeľnú elektroniku, napríklad inteligentné hodinky.

Sú to nesmierne zaujímavé čísla, nepochybne však neodrážajú realitu na Slovensku.

Spomedzi spomenutých 7-tisíc opýtaných vraj každý piaty respondent niekedy v minulosti použil virtuálnu menu Bitcoin. Zhodne pätina ľudí potvrdila, že by boli pripravení používať Facebook, Google alebo Amazon na bankové aktivity.

 

 

Slovensko spustí vlastný vzdelávací program od Google

Slovenský Google štartuje nový celoročný vzdelávací program, ktorého hlavným pilierom bude posilnenie digitálnych zručností podnikateľov, firiem a študentov.

 

Slovenský Google spúšťa celoročný program „Pomáhame Slovensku rásť“, v rámci ktorého sa zameria najmä na posilňovanie digitálnych zručností a znalostí potrebných pre podnikanie alebo rozvoj kariéry. Prvým krokom v tejto snahe je spustenie bezplatnej online vzdelávacej platformy pod názvom „Digitálna garáž“, ktorú oddnes sprístupňuje aj pre slovenských používateľov. Iniciatíva nadväzuje na celoeurópsky vzdelávací program Googlu, ktorého nový cieľ dnes v Bruseli predstavil Matt Brittin, prezident Googlu pre región EMEA.

Podľa Európskej komisie takmer polovica (47%) európskej populácie nemá dostatočné digitálne zručnosti. Avšak v blízkej budúcnosti až 90% pracovných pozícií si bude vyžadovať určitú úroveň týchto znalostí. Správa Európskej komisie tiež uvádza, že do roku 2020 bude v krajinách EÚ na pracovnom trhu chýbať takmer 900.000 pracovníkov v dôsledku nedostatočných digitálnych schopností.

Internet je príležitosťou pre každého podnikať s globálnym dosahom, prepojiť sa s novými zákazníkmi alebo zdieľať vlastnú tvorbu. Z toho dôvodu si Google v roku 2015 stanovil ambiciózny cieľ a to digitálne vyškoliť až jeden milión Európanov. Tento cieľ sa mu podarilo splniť a jeho novým záväzkom je do konca roka počet vyškolených podnikateľov, firiem a študentov navýšiť na 2 milióny.

„Pokiaľ hovoríme o digitálnych zručnostiach, nemáme na mysli len špecifické odbory ako programovanie, kódovanie, či vývoj softvéru. Základná digitálna gramotnosť dnes rozhoduje o rozvoji biznisu nadnárodných spoločností aj drobných podnikateľov,“ hovorí Matt Brittin, prezident Googlu pre región EMEA a dodáva: „Minuloročný cieľ vyškoliť 1 milión Európanov sa nám už podarilo dosiahnuť. Naším novým záväzkom je toto číslo zdvojnásobiť, pričom iniciatívu rozširujeme aj do krajín strednej a východnej Európy.“

Do tejto iniciatívy sa tento rok zapojí aj Slovensko, navyše s vlastným lokálnym vzdelávacím programom pod názvom „Pomáhame Slovensku rásť“. V rámci programu sa zameria na slovenských študentov, podnikateľov, malé a stredné firmy, exportérov, ale aj tých, ktorí chcú ďalej rozvíjať vlastnú kariéru. Slovenský Google postupne oznámi aj ďalšie iniciatívy programu, a to vrátane uceleného vzdelávacieho projektu s partnermi, ktorý spustí na jar tohto roku.

„Na Slovensku už vyrástlo niekoľko svetových digitálnych firiem, čo ukazuje na obrovský potenciál, ktorý tu máme. Internet prináša jedinečnú šancu inovatívnym slovenským firmám z malej krajiny efektívne zamieriť na veľké svetové trhy. Veľmi ma teší, že v tomto smere podporíme vzdelávanie v oblasti digitálnych zručností, či už ide o export, firmy rôznych veľkostí alebo študentov. Zapojiť sa bude môcť každý,“ uviedol Rasťo Kulich, riaditeľ slovenského Googlu.

Prvým krokom tohto programu je sprístupnenie bezplatnej online vzdelávacej platformy pod názvom „Digitálna garáž“ aj pre slovenských záujemcov. Platforma obsahuje jednoduché zrozumiteľné edukačné videá a kvízy. Navyše si záujemcovia môžu obsah kurzu prispôsobiť podľa vlastných potrieb. V priebehu nasledujúcich mesiacov sa platforma bude vyvíjať a rozširovať o nový lokálny obsah.

„Názov platformy súvisí s tým, že viaceré úspešné firmy kedysi začínali v „garáži“. Budeme radi, ak tá naša Digitálna garáž pomôže slovenským firmám a podnikateľom začať novú etapu v ich biznise a dosiahnuť väčší úspech, ktorý možno ani nepredpokladali,“ hovorí Michal Zachar, marketingový manažér Google pre Českú republiku a Slovensko.

Digitálna garáž bola vytvorená v spolupráci s digitálnymi expertmi, ako aj odborníkmi na vzdelávanie, písanie a používateľské prostredie a je navrhnutá tak, aby nevyžadovala žiadnu technickú zdatnosť používateľa. Vyhýba sa nezrozumiteľnému technickému žargónu a jednotlivé problémy vysvetľuje na situáciách zo života. Samotné kurzy totiž vychádzajú zo skúseností majiteľov malých firiem. Okrem služieb a nástrojov Googlu platforma obsahovo pokrýva aj ďalšie, ako napríklad Facebook, či Twitter.

Celý program je dostupný úplne zadarmo. Ihneď po prihlásení môže používateľ spustiť jednoduchý diagnostický nástroj, ktorý identifikuje jeho skúsenosti a ciele. Na ich základe potom zostaví výukový plán na mieru, v rámci ktorého sa účastníci môžu dozvedieť viac o správnej tvorbe webových stránok, o marketingu na sociálnych sieťach alebo o optimalizácii webu pre vyhľadávače. „Študent“ pritom nie je pod žiadnym tlakom – kedykoľvek a sám si vyberá, čo sa chce naučiť.

Pri videách, ktoré sú k dispozícii v pôvodnom znení v angličtine, si môžu používatelia zapnúť/vypnúť titulky (ide o funkciu YouTube) v slovenčine alebo v niektorom z ďalších 17 jazykov.

Viac informácií o platforme Digitálna garáž nájdete na digitalnagaraz.withgoogle.com.

Digitálna garáž

Platforma pre digitálne vzdelávanie sa rozširuje do 12 nových európskych krajín, vrátane Slovenska, Belgicka, Holandska, Rakúska, Českej republiky, Rumunska, Chorvátska, Srbska, Slovinska, Litvy, Estónska a Lotyšska. Platforma bola v minulosti spustená už v Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Poľsku, Nemecku, Taliansku, Grécku, Švajčiarsku, Luxembursku, Dánsku, Švédsku, Bulharsku a Maďarsku.

 

O programe „Pomáhame Slovensku rásť“

Ide o celoročný program slovenského Googlu, ktorého hlavným pilierom je vzdelávanie a rozvoj digitálnych zručností podnikateľov, malých a stredných firiem, exportérov, študentov a všetkých, ktorí chcú ďalej rozvíjať vlastný kariéru. Program je založený na tom, že v dnešnej dobe internet umožňuje každému začať podnikať, ďalej rozvíjať firmu a exportovať alebo programovať, vytvárať vlastný obsah a nájsť si vlastné publikum. Európa môže z príležitosti, ktorú táto digitálna revolúcia prináša, vyťažiť naozaj veľa.

Google ponúka nástroje a technológie, ktoré ľuďom umožňujú tieto príležitosti maximálne využiť, avšak je potrebné si osvojiť základné digitálne zručnosti. Preto Google podporuje stále viac Európanov v tom, aby si ich osvojili a má snahu byť hnacím motorom rastu pre slovenské firmy, podnikateľov, tvorcov, kultúrne a neziskové organizácie.

Aj tovar z e-shopu môžete reklamovať. Poznáte svoje práva?

Stále máte šancu urobiť si radosť za výpredajové ceny. Alebo reklamovať tovar, ktorý vám prišiel pod stromček, no našli ste na ňom chybu. Všetky užitočné informácie k reklamáciám spísali odborníci z Heureky.

Povianočné výpredaje idú ešte stále naplno. Ak aj vy čoraz častejšie nakupujete v e-shopoch, mali by ste poznať svoje práva. Platí, že máte rovnaké práva ako v kamennom obchode. Aj na internete má pri reklamovaní tovaru predajca povinnosť do 30 dní sťažnosť vybaviť – buď zabezpečiť dôstojnú nápravu problematickej veci, alebo vašu reklamáciu v celom rozsahu zamietnuť. „Pri reklamáciách vecí zakúpených online ich zasielate späť tam, kde ste si ich kúpili. Reklamačná lehota začína plynúť od chvíle, kedy predajca reklamovaný tovar prevezme od dopravcu,“ vysvetľuje Jan Kriegel z nákupného radcu Heureka.sk. Treba si dávať pozor na to, že reklamácia neplatí napríklad na tovar vyrábaný na objednávku, tlačoviny, filmy (i DVD) či potraviny podliehajúce rýchlemu kazeniu.

 

Nech si kupujete čokoľvek, máte právo o predajcovi i jeho ponuke vedieť všetky dôležité informácie. Na webe e-shopu musíte nájsť všetky základné informácie, ako sú najmä obchodné a reklamačné podmienky, možnosti dopravy či spôsoby platby. Kontaktné údaje, telefón a e-mail by mali byť samozrejmosťou. „Ak vám náhodou niečo nie je jasné, nebojte sa na to spýtať obchodníka. Rýchlosť jeho reakcie, jeho ochota i prístup vám čo-to napovedia,“ dodáva Kriegel.

Spotrebiteľská pätnástka – pár rád odborníkov k reklamáciám:

1. Reklamovaný tovar poriadne zabaľte a priložte k nemu sprievodný list s odôvodnením, kontaktnými údajmi a dokladom o zaplatení či záručným listom.
2. Záručná doba začína plynúť okamihom prevzatia tovaru od dopravcu. Jej štandardná dĺžka je 24 mesiacov, môže však byť aj dlhšia.
3. V prípade reklamácie skúste nakontaktovať aj priamo e-shop, môžu vám poradiť, ako najlepšie pristúpiť k vašej žiadosti.
4. Dobrá správa pre lenivých – tovar môžete vrátiť v každej pobočke e-shopu.
5. Pôvodný obal ani škatuľu nepotrebujete, obal nie je súčasťou tovaru. Táto podmienka platí len v prípade, že obal je neoddeliteľnou súčasťou produktu alebo je bez obalu nepredajný.
6. Vždy trvajte na písomnom potvrdení o reklamácii, kde bude uvedená chyba a presne popísaná požadovaná náprava – oprava, výmena, uplatnenie zľavy alebo odstúpenie od zmluvy (vrátenie peňazí).
7. Účtenku nepotrebujete, ak viete kúpu výrobku dokázať iným spôsobom, napríklad výpisom z účtu, v krajnom prípade čestným vyhlásením. S účtenkou si však môžete byť istý, že proces prebehne jednoduchšie.
8. Reklamáciu musí obchodník vyriešiť do 30 dní, v tejto lehote vám musí prísť.
9. Keď tovar odošlete s doručenkou, dostanete presnú informáciu, kedy si obchodník tovar prevzal a viete si skontrolovať 30-dňovú lehotu.
10. Pokiaľ vám e-shop uzná reklamáciu, hradí aj poštovné, no týka sa to najnižších nutných nákladov.
11. Tovar môžete do 14 dní vrátiť bez udania dôvodu, no náklady na dopravu platí zákazník.
12. Aj keď ste tovar nakúpili v zľave, na vašich spotrebiteľských právach to nič nemení. Nemožno však tovar reklamovať z rovnakého dôvodu, pre ktorý bola znížená cena.
13. Ak reklamujete trikrát rovnakú chybu, štyrikrát rôznu chybu alebo tri rôzne chyby naraz, máte nárok na vrátenie peňazí.
14. Reklamovať nemožno chyby, ktoré vznikli bežným opotrebovaním alebo nesprávnym použitím.
15. Reklamáciou sa nepredlžuje záručná lehota – pokiaľ vám tovar nevymenia, nezačína sa vám nová dvojročná lehota, ale pokračuje predchádzajúca (Reklamáciou sa nepredlžuje záručná lehota – ak vám tovar vymenia, nezačína sa vám nová dvojročná lehota, ale pokračuje predchádzajúca.)

 

Aj tovar z e-shopu môžete reklamovať. Poznáte svoje práva – Heureka (ilustračná fotografia od Pixabay)

 

Vianočné výpredaje v slovenských e-shopoch ešte pár dní potrvajú. Výpredajová nákupná sezóna je druhým najsilnejším obdobím pre internetových obchodníkov, zľavy sú pre zákazníkov vždy lákadlom. Nie vždy sú však tak vysoké, ako sa uvádza. Priemerná zľava v povianočných výpredajoch dosahuje 16,5 %. „Netreba sa nechať nalákať na prvú ponuku, na ktorú natrafíte. Je dobré si konečné ceny skontrolovať a uistiť sa, že ide o reálne výhodné ponuky,“ pripomína Kriegel. Heureka monitoruje výpredajové ceny v tisíckach e-shopov na vypredaj.heureka.sk. Heureka skúmala aj to, čo Slovákov v tohtoročných výpredajoch zaujímalo najviac – boli to televízory, práčky, chladničky a kávovary.

 

Slováci míňajú v e-shopoch čoraz viac. Celkovo za rok 2015 minuli pri nákupoch na internete zhruba 703 miliónov eur, čo predstavuje nárast asi o 15 %. V prvom polroku vzrástol obrat e-commerce zhruba o pätinu oproti vlaňajšku. Letná sezóna tempo rastu síce spomalila, ale vianočná sezóna bola opäť silná, zákazníci minuli zhruba tretinu celkového a vďaka tomu znovu obchodníci evidovali rekordný obrat e-commerce. Najsilnejším dňom celého roka 2015 bol 14. december.

 

O Heureke

Heureka je najväčší nezávislý nákupný radca a porovnávač cien, zahŕňa milióny produktov z tisícok internetových obchodov. Heureka pôsobí na trhu od roku 2007. Snaží sa, aby nakupovanie cez internet bolo čo najjednoduchšie a bezproblémové. Aj preto ponúka niekoľko nástrojov na zjednodušenie nákupov cez e-shopy. Napríklad služba Overené zákazníkmi ukazuje, ktoré obchody sú dôveryhodné, spoľahlivé a bezpečné.

Samsung v budove STU FIIT otvoril testovacie centrum DIGILAB

​​

​Spoločnosť Samsung dnes v budove STU FIIT v Bratislave otvorila centrum DIGILAB, ktorého priestory aj technické vybavenie bude k dispozícii študentom fakulty.

24 počítačov Windows, televízory a tablety s plným prístupom na internet Samsung venoval univerzite a trvanie projektu nie je časovo ohraničené.

„Samsung STU FIIT DigiLab bude tiež slúžiť pre rôzne druhy školení alebo špecializované workshopy a konferencie so zameraním na programovanie, grafický dizajn či všeobecne digitálne zručnosti, organizované občianskym združením DIGIPOINT, vytvoreným FIIT STU. Vybavenie učebne zahŕňa vybrané tablety radu Note, dotykové monitory, výkonné počítače a monitory s integrovanými tenkými klientmi, smart UHD televízory, smartfóny s príslušenstvom, tlačiarne a nábytok. Zariadenia vytvárajú jeden celok, s ktorým sa môžu študenti stretnúť v praxi vo firmách.“ uvádza tlačová správa spoločnosti Samsung.

STU Samsung DIGILAB v FIIT Bratislava. (foto: 3Digital.sk)

Súčasťou otvorenia Digilabu bolo aj predstavenie trojice projektov, ktoré vznikajú priamo na pôde univerzity.

Napríklad ovládanie malého auta na diaľku prostredníctvom gamepadu a headsetu virtuálnej reality. Všetka použitá technika je značky Samsung a študenti zabezpečili celkovú funkčnosť setu, ktorá je momentálne vo fáze prototypu. Vodič môže ovládať pohyb malého vozidla pomocou herného gamepadu a prostredníctvom prepojenia headsetu Gear VR s pohyblivými kamerami na ovládanom aute môže sledovať okolie. Technológia by mohla nájsť uplatnenie napríklad tam, kde sa človek nevie dostať, ale potrebuje vyslať prieskumné vozidlá.

Prezentácia projeku v STU Samsung DIGILAB (foto: 3Digital.sk)

Vision and graphics group vyvíja projekt superpixelovej segmentácie, pomocou ktorej by počítač vedel rozpoznávať objekty snímané kamerou a rozpoznávať ich. Algoritmus má za úlohu rozlišovať jednotlivé objekty aj na veľkej scéne. Technológia nachádza využitie aj v medicíne v MRI. Zaujímavosťou je funkčnosť aj v pohybe, kedy je softvér schopný identifikovať objekty s potenciálom pútať na seba pozornosť, napríklad dopravné značenia.

Praktickým využitím vizuálnej detekcie je aj identifikácia ohňa, hoci aj iného, ako červeného. Praktický význam tkvie v rozpoznávaní ohňa na diaľku pri lesných požiaroch len za pomoci bežných kamier.

Prezentácia projeku v STU Samsung DIGILAB. (foto: 3Digital.sk)

Tretím odprezentovaným projektom bola aplikácia informujúca o nasledujúcej zastávke MHD v Bratislave. Nasledujúcu zastávku vyhodnocuje na základe GPS polohy vozidla, prepočítava meškanie spoja i čas, za ktorý sa vozidle zastaví na ďalších zastávkach. Zaujímavosťou je aj presné zobrazenie konkrétneho spoja na mape na základe GPS údajov a možnosť zobrazovania reklamy na základe polohy.

STU Samsung DIGILAB v FIIT Bratislava. (foto: 3Digital.sk)

Slávnostné otvorenie STU Samsung DIGILAB v FIIT Bratislava. (foto: 3Digital.sk)

STU Samsung DIGILAB v FIIT Bratislava. (foto: 3Digital.sk)

 

Polovica finančných inštitúcií nerieši prevenciu pred podvodmi

Polovica bánk a platobných systémov (konkrétne 48%) preferuje riešenie kybernetických incidentov namiesto toho, aby investovali do nástrojov, ktoré by online podvodom zabránili. Ukázal to prieskum spoločností Kaspersky Lab a B2B International skúmajúci postoj finančných organizácií k informačnej bezpečnosti, vrátane opatrení týkajúcich sa ochrany pred internetovými podvodmi.

Každá tretia finančná spoločnosť (29%) pritom verí, že je pre nich lacnejšie a efektívnejšie zaoberať sa incidentami až keď sa objavia, než sa pokúšať im zabrániť. V prípadoch, keď kybernetický podvod ohrozuje už aj účty klientov, iba 41% firiem prijíma opatrenia, ktoré zabránia opakovaniu podvodu v budúcnosti. Napríklad analýzu zraniteľností využitých pri útoku vypracuje len 36% spoločností a 38% spoločností kompenzuje straty. Najčastejším postupom firiem je snaha odhaliť pôvodcu útoku – pokúšajú sa o to dve tretiny (66%) opýtaných finančných organizácií.

 

Analytici spoločnosti Kaspersky Lab odporúčajú používanie komplexných metód ochrany pred online podvodom, ktoré ochránia klientov bánk na niekoľkých úrovniach. Platforma Kaspersky Fraud Prevention poskytuje ochranné kontrolné nástroje pre zariadenie na strane zákazníka i pre súčasti serverov v informačnej štruktúre banky. Dokáže na diaľku rozpoznať infikovanie zariadenia pomocou špeciálneho kódu vloženého do webových stránok banky. Viac sa o princípoch fungovania Kaspersky Fraud Prevention v prostredí internetového a mobilného bankovníctva dozviete v tejto štúdii, alebo si pozrite priložené YouTube video.

 

 

„Spoliehanie sa čisto na zmiernenie negatívnych dôsledkov podvodov by sa dalo prirovnať k liečbe príznakov, namiesto hľadania príčiny choroby. V tomto ohľade odporúčam nezabúdať na význam prevencie. Mnohé z popredných svetových bánk už zaviedli preventívne opatrenia proti kybernetickým podvodom, ale čo je znepokojujúce, mnohé finančné inštitúcie sa stále spoliehajú na „reaktívne“ odhaľovanie podvodov. Pritom každým rokom zločinci vymýšľajú stále sofistikovanejšie metódy útokov, a v prípade, že banky nerobia preventívne opatrenia, spôsobuje to rast finančnej počítačovej kriminality, čo napokon vedie aj k vyšším stratám,“ hovorí Ross Hogan, vedúci divízie prevencie pred podvodmi, Kaspersky Lab.

Do prieskumu „IT Security Risks Survey 2015“, realizovaného spoločnosťami Kaspersky Lab a B2B International, sa zapojilo viac ako päť tisíc zástupcov spoločností z 26 krajín, vrátane 131 bánk a platobných systémov.

Prvé fotografie Pluta a Chárona zblízka

Sonda New Horizons vypustená v januári 2006 dosiahla svoj cieľ. Vďaka kvalitnej technike vydržala prelet slnečnou sústavou a dnes nám poskytla historicky prvé fotografie povrchu planétky Pluto a jeho mesiaca menom Cháron. Ďalšie ciele sú prelety okolo objektov Kuiperovho pásu a opustenie slnečnej sústavy (2029).

Ako sa uvádza v mnohých zdrojoch, sonda za dobu svojej činnosti preletela slnečnou sústavou po trase dlhej až 4,8 miliardy kilometrov. Ako údaj je to zaujímavé číslo, pre bežného človeka však predstavuje takmer nepredstaviteľnú vzdialenosť.

Dnes sme boli svedkami historického okamihu, pretože je to vôbec prvýkrát, čo máme možnosť zhliadnuť skutočný povrch tohto telesa, ktoré bolo až do roku 2006 považované za šiestu planétu slnečnej sústavy. Dnes Pluto považujeme iba za súčasť nespočetného spektra objektov rotujúcich okolo Slnka za planétou Neptún (takzvaná transneptúnske objekty).

Zaujímavosťou je, že až dnes sme získali reálne predstavy a merateľné dáta o veľkostiach Pluta a Chárona. O týchto dvoch telesách sa často hovorí ako ako sústave „dvojplanéta“, keďže mesiac je iba o niečo menší ako jeho planéta. NASA už potvrdila, že priemer Pluta je 2 370 km, Cháron má priemer 1 208 km.

Sonda New Horizons tieto fotografie spravila zo vzdialenosti až jeden milión kilometrov od samotných telies.

 

Ľudia poslali sondy ešte ďalej

Sonda New Horizons nie je jediný človekom zostrojený objekt, ktorý doletel takto ďaleko. Sonda Voyager 2 je od Slnka vzdialená už vyše 16 miliárd kilometrov a sonda Voyager 1 dokonca až takmer 20 miliárd km. To sú násobné vzdialenosti ako New Horizons, tá však ako prvá vôbec mala príležitosť stretnúť sa s Plutom. Sondy Voyager mali zasa „šťastie“ na planéty Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

 

Pozrite si aj tieto webstránky k tejto téme:

 

Pluto a Cháron na reálnych fotografiách (vzájomná vzdialenosť nie je skutočná) (foto: NASA)

Pluto a Cháron v porovnaní so Zemou (foto: NASA)

Mesiac Cháron a jeho povrch (foto: NASA)

Pluto a jeho povrch s horami. Najvyššia zachytená má výšku až 3 500 m (foto: NASA)

Plutov mesiac Cháron (foto: NASA)

 

 

 

 

 

 

Depresia údajne poškodzuje mozog

Depresia má na mozog oveľa väčší vplyv, ako sme si dlho mysleli. Štúdia potvrdila špekulácie, že depresia môže spôsobiť poškodenie mozgu v oblasti hippocampus, ktorá je zodpovedná za vznik nových spomienok. Hippocampus sa zjednodušene povedané zmenšuje.

 

S takýmto tvrdením prišli autori štúdie „Subcortical brain alterations in major depressive disorder: findings from the ENIGMA Major Depressive Disorder working group„, ktorá bola publikovaná aj portálom nature.com. Štúdia bola realizovaná na vzorke až 9-tisíc ľudí. Takto rozsiahlu vzorku bolo možné získať vďaka už existujúcim skenom mozgu.

Ak rozumiem zverejnenému abstraktu správne, z celkového počtu ľudí bolo 1728 trpiacich depresiou7199 tvorilo kontrolnú skupinu.

Pri pacientoch trpiacich depresiou sa zistilo, že ich hippocampus je menší, respektíve sa zmenšuje. Táto oblasť zodpovedná za tvorbu nových spomienok sa tak stáva dôvodom zmien v správaní a emóciách.

Zároveň sa však ukázalo, že hippocampus sa dôsledkom depresie zmenšuje vtedy, ak ňou pacient začal trpieť ešte pred 21. rokom života.

Pamäť súvisí s našou osobnosťou oveľa viac, ako si uvedomujeme. To, čím sme, je v skutočnosti iba výber udalostí z nášho života a ich interpretácia. Keď prichádzame o schopnosť pamätať si nové veci alebo ich nesprávne zaraďujeme či interpretujeme, môže to mať významne negatívne dôsledky na naše sebavedomie, na vnímanie seba samého a aj aktuálne prežívanie.

 

Zdroj: IFLscience.com

Foto: ilustračné, zdroj Wikimedia Commons

 

 

 

Funkčné protézy končatín z 3D tlačiarne

Iniciatíva E-Nable združuje dobrovoľníkov, ktorí doma na 3D tlačiarni podporia konkrétnych ľudí výrobou funkčnej protézy.

Enable Community Foundation je organizácia, ktorá prišla s mimoriadne hodnotným nápadom – osloviť dobrých ľudí z celého sveta, aby využili svoje domáce alebo firemné 3D tlačiarne a vyrábali funkčné protézy pre deti a mládež. Zadarmo, ale s pocitom hodnotného využitia zariadení, ktoré práve zažívajú rozmach.

Len nedávno získala organizácia dovedna 600-tisíc amerických dolárov od Google ako grant na realizáciu svojej vízie. Vznikol tak kapitál na propagáciu a priamu pomoc zdravotne hendikepovaným.

Rozsiahlejší článok na túto tému som písal pre TASR v článku Chcete pomôcť? Tlačte doma protézy končatín pre deti.  Určite si ho prečítajte, nájdete v ňom aj video demonštrujúce reálne využitie 3D tlačených protéz.

 

Funkčné protézy z 3D tlačiarne umožňujú deťom žiť plnohodnotnejšie (enablingthefuture.com)

 

Zapojiť sa môžete aj vy, ak máte 3D tlačiareň – alebo ak potrebujete protézu

Ak máte doma 3D tlačiareň a chcete spraviť niečo skutočne hodnotné a nezištné, zapojte sa aj vy do programu E-Nable. Ak máte doma dieťa so zdravotným hendikepom a aspoň trocha viete po anglicky, môžete sa do programu zapojiť aj ako žiadateľ.

 

Užitočné odkazy a zdroje:

enablingthefuture.org (webstránka organizácie)

E-Nable na Facebooku (oficiálna Facebook stránka organizácie)

google.org (nadácia Google.org)

 

Tretina online spoločností v Európe čelí DDoS útokom

Podľa prieskumu Kaspersky Lab a B2B International každá tretia firma v Európe (konkrétne 32%), poskytujúca svoje služby cez internet, sa stretla za posledných dvanásť mesiacov s DDoS útokom na svoje online služby. Výsledky prieskumu ukazujú, že DDoS útoky (Distributed-Denial-of-Service) nie sú v online svete ojedinelým incidentom.

Podľa štatistík spoločnosti Kaspersky Lab za prvý štvrťrok 2015, uskutočnili kyberkriminálnici celosvetovo viac ako 23 tisíc DDoS útokov. Cieľom takýchto útokov na weby spoločností je blokovať prístup používateľov k online službám cestou zahltenia internetových serverov množstvom falošných požiadaviek. Keďže začať DDoS útok je dnes pomerne jednoduché a lacné, môže tak urobiť v podstate ktokoľvek. Na internete je možné bez problémov nájsť niekoho, kto dokáže takýto útok zrealizovať, pričom platba virtuálnou menou navyše umožňuje objednávateľom skryť svoju identitu. V ohrození sa tak môže ocitnúť akákoľvek firma, ktorá má konkurenta.

Podľa celosvetových dát, trpia útokmi DDoS v najväčšej miere IT spoločnosti, pričom 49% respondentov z tohto odboru uviedlo, že za posledný rok aspoň raz čelili DDoS útoku. Spoločnosti s príjmami z nepretržitých online služieb (napríklad online nakupovanie, online médiá, a pod.) sa umiestnili tiež veľmi vysoko. Podniky zaoberajúce sa e-commerce alebo telekomunikáciami sa stretli s DDoS útokom v 44% prípadov a médiá v 42%. Medzi častejšie zasiahnuté spoločnosti patria s 39% aj finančné inštitúcie a banky.

Následky DDoS útoku závisia od  typu a doby trvania, ako aj oblasti činnosti a ďalších charakteristík napadnutej firmy. Prieskum ukázal, že v 13% prípadov spôsobí DDoS útok úplnú nedostupnosť stránok. Tento osud najčastejšie stretol weby mediálnych spoločností – skúsenosť s celkovým zablokovaním webových stránok má približne tretina (32%) z nich. Avšak aj vo chvíli, keď sa útočníkom nepodarí prístup používateľom k informáciám úplne zamedziť, ale len čiastočne zablokovať, nastáva vážny problém. Napríklad 29% respondentov uviedlo, že oni alebo ich používatelia čelili v dôsledku DDoS útoku problémom s vykonávaním online transakcií. Až 49%, respektíve 45%, podnikov z oblasti telekomunikácií a logistiky sa vyjadrilo, že tento problém je pre nich kľúčový.

DDoS útok môže navyše viesť k poškodeniu dobrej povesti firmy alebo vzniku právnych nárokov vyplývajúcich z nedodaných služieb. Spoločnosti by podľa analytikov mali už dopredu uvažovať o vhodných spôsoboch ochrany pred DDoS napadnutím tak, aby zabezpečili, že ich zákazníci budú mať nepretržitý prístup ku všetkým online službám.

„Dnes sa dá DDoS útok objednať naozaj jednoducho a lacno, bez akýchkoľvek kontaktov na hackerské podsvetie. Rozšírené používanie amplifikovaných útokov (tj. útokov prostredníctvom verejných serverov s nedostatočne zabezpečeným softvérom), znamená, že hackeri už nepotrebujú budovať obrovské botnet siete na to, aby mohli realizovať útok. Zároveň je možné ľahko nájsť na internete stránky ponúkajúce tento druh trestnej činnosti, a DDoS útok je tak k dispozícii za dostupnú cenu – už od 50 dolárov na deň a dá sa objednať anonymne. Inými slovami, útok si môže objednať takmer každý, či už je to konkurent, prepustený zamestnanec alebo len nahnevaný vlk samotár. A obeťou sa môže stať ktorákoľvek webová lokalita – od súkromného blogu až po veľký firemný server,“ vysvetľuje Eugene Vigovsky, vedúci tímu ochrany pred DDoS útokmi Kaspersky Lab.

Pokročilé technológie Kaspersky Lab na ochranu proti DDoS útokom sú integrované v riešení Kaspersky DDoS Protection. V okamihu, keď senzor zachytí DDoS útok, je celá prevádzka klienta presmerovaná na špeciálne zariadenie Kaspersky Lab, kde sa falošné požiadavky vyfiltrujú sofistikovaným individuálnym algoritmom. Tieto čistiace centrá sú monitorované analytikmi Kaspersky Lab, ktorí môžu v prípade potreby pozmeniť algoritmus, a to aj vo chvíli, keď už útok prebieha. Tento postup umožňuje vyhnúť sa preťaženiu webových služieb, a to aj pri sofistikovanom alebo dosiaľ neznámom type útoku.

Viac sa o možnostiach ochrany pred DDoS útokmi dočítate na stránkach spoločnosti Kaspersky Lab.

 

Žiaci zo Zvolena poletia na Robocup 2015 vďaka firme PosAm

Slovenskí žiaci zo základnej školy vo Zvolene poletia do Činy zabojovať v celosvetovej súťaži robotov RoboCup Junior 2015. Súťažiť budú s tímami z viac ako 45 krajín. Exkluzívnym partnerom mladých robotikov je popredná slovenská IT spoločnosť PosAm.

 
Súťaž sa bude konať od 19. do 22. júla 2015 v čínskom meste Hefei. Žiaci zo Základnej školy na ulici P. Jilemnického 2 vo Zvolene si účasť v celosvetovej súťaži zabezpečili po víťazstve v národnom kole súťaže RoboCup. Súťažiť budú v kategórii Záchranca.

 

Úlohou v záchranárskej kategórii je postaviť robota, ktorý je plne autonómny a ktorý musí po vyznačenej trati prejsť bludisko, obísť prekážky, prekonať prevýšenie, vymotať sa z križovatky a identifikovať a preniesť „obeť nešťastia“ do evakuačnej zóny. Pri tom všetkom je potrebné nazbierať čo najvyšší počet bodov, ktoré sa udeľujú za prejdenú miestnosť, prejdený most, zvládnutie prerušenia trate, obídenie prekážky a nájdenú obeť.

 

PosAm je exkluzívnym partnerom slovenského tímu. „S PosAmom sme rýchlo našli spoločnú reč. Pre nás je to dôležitá podpora od spoločnosti, ktorej filozofiou sú užitočné technológie. Aj my sa snažíme, aby vzdelávanie, ktoré dávame žiakom bolo užitočné. Pre ich rozvoj, kariéru aj pre ich okolie,“ hovorí Ľuboslava Bieliková, riaditeľka Základnej školy.

 

„Príbeh chalanov zo Zvolena je nám veľmi blízky. Jednoducho im to nedá a stále skúšajú nájsť nové a nové riešenia problémov. To je veľmi blízko filozofie, ktorú máme aj u nás v PosAme. Držím chalanom palce,“ dodal marketingový riaditeľ PosAm, René Kubiš.

 

Tím RoboGen zo Zvolena

Tím RoboGen vedie učiteľ informatiky Maroš Hudík. Jeho členmi sú Martin Katriňák (8c), Dominik Radler (8c), Andrej Slovák (8c), Matúš Garaj (6c) a Tomáš Hitka (5c). Názov tímu si chlapci zložili z oblasti svojho záujmu (Robotika) a z názvu špeciálneho programu pre nadané deti APROGEN (Alternatívny program edukácie nadaných), ktorého sú súčasťou.

 

Viac o súťaži RoboCup

Tradícia podujatia začala už v roku 1997. Jej cieľom je propagovať robotiku a pokrok v oblasti vývoja umelej inteligencie. Víziou je, že v budúcnosti tím plne autonómnych humanoidných robotov – futbalistov porazí skutočných futbalových šampiónov z mäsa a kostí. V ostatných rokoch sa robotického šampionátu zúčastňujú stovky tímov z desiatok krajín s celého sveta.  V rámci podujatia dostávajú priestor aj tí najmladší. V juniorskej kategórií RoboCup Junior, ktorá mimochodom nemá žiadne spodné vekové obmedzenie, sa bojuje v troch súťažných kategóriách: Futbal, Tanec a Záchranca.

 

Ďalšie informácie

Oficiálna stránka RoboCup 2015: http://www.robocup2015.org
Facebook stránka tímu RoboGen: https://www.facebook.com/robogen
Reportáž TV Hronka: https://www.youtube.com/watch?v=QIBnnSnofnk

 

O spoločnosti PosAm

PosAm pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990. Z niekoľkých nadšencov výpočtovej techniky sa spoločnosť rozvinula do firemnej štruktúry s viac ako 250 zamestnancami. V roku 2010 sa PosAm stal súčasťou skupiny Slovak Telekom, čím potvrdil a posilnil pozíciu vedúcej IT spoločnosti na Slovensku. Hlavným cieľom spoločnosti je prinášať partnerom a zákazníkom úžitok prostredníctvom unikátnych riešení s využitím potenciálu širokej škály informačných technológií. PosAm sústreďuje svoje úsilie na poskytovanie služieb a riešení pre korporátnych zákazníkov. V rámci svojho portfólia PosAm ponúka individuálny softvérový vývoj, vlastné aplikačné riešenia, systémovú integráciu, konzultačné služby, outsourcing a infraštruktúrne riešenia. Partnerské vzťahy so svetovými technologickými lídrami, inovačný potenciál manažmentu a silný lokálny tím, podporený investíciami do vzdelávania zamestnancov sú zárukou neustáleho napredovania a špičkových výkonov.