Prvé fotografie Pluta a Chárona zblízka

Sonda New Horizons vypustená v januári 2006 dosiahla svoj cieľ. Vďaka kvalitnej technike vydržala prelet slnečnou sústavou a dnes nám poskytla historicky prvé fotografie povrchu planétky Pluto a jeho mesiaca menom Cháron. Ďalšie ciele sú prelety okolo objektov Kuiperovho pásu a opustenie slnečnej sústavy (2029).

Ako sa uvádza v mnohých zdrojoch, sonda za dobu svojej činnosti preletela slnečnou sústavou po trase dlhej až 4,8 miliardy kilometrov. Ako údaj je to zaujímavé číslo, pre bežného človeka však predstavuje takmer nepredstaviteľnú vzdialenosť.

Dnes sme boli svedkami historického okamihu, pretože je to vôbec prvýkrát, čo máme možnosť zhliadnuť skutočný povrch tohto telesa, ktoré bolo až do roku 2006 považované za šiestu planétu slnečnej sústavy. Dnes Pluto považujeme iba za súčasť nespočetného spektra objektov rotujúcich okolo Slnka za planétou Neptún (takzvaná transneptúnske objekty).

Zaujímavosťou je, že až dnes sme získali reálne predstavy a merateľné dáta o veľkostiach Pluta a Chárona. O týchto dvoch telesách sa často hovorí ako ako sústave „dvojplanéta“, keďže mesiac je iba o niečo menší ako jeho planéta. NASA už potvrdila, že priemer Pluta je 2 370 km, Cháron má priemer 1 208 km.

Sonda New Horizons tieto fotografie spravila zo vzdialenosti až jeden milión kilometrov od samotných telies.

 

Ľudia poslali sondy ešte ďalej

Sonda New Horizons nie je jediný človekom zostrojený objekt, ktorý doletel takto ďaleko. Sonda Voyager 2 je od Slnka vzdialená už vyše 16 miliárd kilometrov a sonda Voyager 1 dokonca až takmer 20 miliárd km. To sú násobné vzdialenosti ako New Horizons, tá však ako prvá vôbec mala príležitosť stretnúť sa s Plutom. Sondy Voyager mali zasa „šťastie“ na planéty Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

 

Pozrite si aj tieto webstránky k tejto téme:

 

Pluto a Cháron na reálnych fotografiách (vzájomná vzdialenosť nie je skutočná) (foto: NASA)

Pluto a Cháron v porovnaní so Zemou (foto: NASA)

Mesiac Cháron a jeho povrch (foto: NASA)

Pluto a jeho povrch s horami. Najvyššia zachytená má výšku až 3 500 m (foto: NASA)

Plutov mesiac Cháron (foto: NASA)

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *