Archív kategorií: Biznis

Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

Moderné technológie, to nie sú iba telefóny, tablety a hry. Sú to aj platformy, ktoré umožňujú jednotlivcom a skupinám tvoriť a pomáhať. Skvelým príkladom sú najmä americké organizácie, ktoré dokazujú, že inovácie nemusia byť o miliónových investíciách a rokoch vývoja. Občas stačí trocha entuziazmu, snahy zlepšiť svet a aspoň pokročilá technická zdatnosť. Na nasledovných stranách sa dočítate o niektorých projektoch, ktoré využívajú bežne dostupnú modernú techniku k dosahovaniu vyšších cieľov.

Smarthodinky sledujúce príznaky epileptického záchvatu

Inteligentné hodinky sú významná inovácia vo svete elektroniky, ktorá ešte stále iba čaká na svoj najväčší rozmach. Už dnes sa ale na trhu objavujú také zariadenia, ktoré dokážu skutočne pomáhať.

Dobrým príkladom takéhoto zariadenia je Embrance, smart náramok so schopnosťou rozpoznať blížiaci sa alebo aj už prebiehajúci epileptický záchvat. Náramok (alebo smarthodinky) s jednoduchým dizajnom a praktickou funkčnosťou vyrobila spoločnosť Empatica a navrhla ich predovšetkým pre deti, ktoré trpia epilepsiou. Zariadenie, ktoré sa dá nosiť na zápästí alebo aj na členku, rozpoznáva zdravotný stav vstavanými senzormi. Keď hodinky zaznamenajú kritický stav, informujú vopred nastavené čísla prostredníctvom správy. Napríklad rodič alebo pedagóg presne vie, kedy sa u dieťaťa epilepsia prejaví a zabezpečí všetko pre to, aby sa mu nič nestalo. Zariadenie funguje spoľahlivo nielen pri deťoch, ale aj pri dospelých a starých ľuďoch.

Kreslenie očami EyeWriter

Nadácia NotImpossible zo Spojených štátov je vo svete unikátom. Za relatívne malé finančné prostriedky tvorí také produkty, ktoré sú dostupné pre všetkých celkom zadarmo, prípadne iba za niekoľko dolárov. Jeden zo skvelých projektov tejto nadácie je EyeWriter.

EyeWriter sú v podstate obyčajné okuliare bez skiel, na ktoré sú pripevnené malé lacné kamery. Tieto kamery sledujú pohyb zreničiek a prenášajú ho do počítača, ktorého softvér tieto pohyby rozpoznáva a interpretuje ako príkazy. Stačí sa teda naučiť niekoľko štandardných pohybov očami a zrazu aj človek pripútaný na lôžko môže ovládať počítač a komunikovať s okolím. Členovia nadácie NotImpossible technológiu vyvinuli a otestovali v spolupráci s graffity umelcom Tempt One. Ten sa stal obeťou agresívneho typu sklerózy, ktorá sa nazýva aj Lou Gehrigova choroba. Trpí ňou aj populárny fyzik Stephen Hawking a jej prejavom je kompletná paralýza tela vrátane dýchania, prehĺtania a reči.

Nadácia svoj vynález poskytla verejnosti celkom zadarmo. Softvér do počítača si môžete stiahnuť kedykoľvek celkom bezplatne a jediné, čo vás môže stáť niekoľko eur, sú kamery sledujúce pohyby očí. Na internete sa všetky súčiastky potrebné pre EyeWriter dajú zakúpiť za približne 13 eur, čo je priam revolučné. Už je potrebné technológiu iba štandardizovať a rozšíriť do sveta tak, aby ju mohol využívať naozaj každý aj bez potreby absolvovať hodiny a hodiny na úradoch a v zdravotných poisťovniach.

3D tlač ľudských orgánov a ciev

Predstavte si svet, v ktorom už nebude musieť niekto zomrieť, aby iný človek dostal nové srdce. Celkom pekná predstava a s modernými 3D tlačiarňami je dnes opäť o niečo reálnejšia. Americká firma BioBots začiatkom tohto roku v Las Vegas ukázala tlačiareň, ktorá dokáže v priebehu niekoľkých minút priamo pred vašimi očami vyrobiť funkčnú časť ľudského orgánu alebo dokonca cievy a tepny.

Technológia stále potrebuje čas a peniaze na svoj vývoj, avšak je na veľmi dobrej ceste zmeniť svet zdravotnej starostlivosti o pacientov, ktorí sú odkázaní na transplantácie. Materiál, ktorý 3D tlačiareň vrství na podkladovú plochu, obsahuje aj naše vlastné telo ako stavebnú hmotu – kolagén, fibrín, PEG a ďalšie. Výsledný produkt je prekvapivo číry, akoby vyrobený zo silikónu. Výrobca tvrdí, že dnes dokáže so svojou 3D biotlačiarňou vyrobiť dočasné alebo i trvalé náhrady chrupaviek, niektoré časti srdca, dokonca tiež kosti a kratšie cievy.

Exoskeletony už nie sú iba sci-fi

Možno sa slovo exoskeleton javí ako pomerne komplikované, avšak celá tá veda za ním je nepomerne komplikovanejšia a komplexnejšia. Je to elektromechanický oblek, ktorý umožňuje chôdzu, stabilitu alebo aspoň čiastočné zväčšenie sily človeku, ktorý ho má oblečený. Jeden funkčný exoskeleton je výsledkom spojenia mechaniky, elektrotechniky, elektroniky, hydrauliky a softvéru. Nikdy predtým vyrobený byť nemohol, pretože je výsledkom technologického pokroku 20. a 21. storočia.

Základnou myšlienkou vývoja exoskeletonov je snaha o umožnenie samostatnosti a chôdze pre ľudí, ktorí sú paralyzovaní a preto pripútaní na invalidný vozík. Už aj dnes sa dajú najmä v Spojených štátoch zakúpiť funkčné exoskeletony, ktoré skutočne dokážu aj ochrnutému dopriať zážitok z chôdze, hoci stále s použitím barlí.

Exoskeletony majú pred sebou ešte dlhú cestu, ale už dnes nachádzame vo svete veľmi uspokojivé riešenia a produkty. Nemusí ísť pritom vždy iba o kompletné obleky na torzo, ruky a nohy – veľký význam má vývoj a stavba aj samostatne použiteľných častí, napríklad len pre ruky alebo nohy. Dobrým príkladom je projekt Titan Arm, ktorý sa oblečie na ruku a umožňuje zväčšovanie sily jeho nositeľa až o 18 kilogramov. Pre ľudí po mozgovej mŕtvici je takýto vynález niečím nesmierne prínosným.

Exoskeletony potrebujú ešte nejaký čas na svoj rozvoj. Je potrebné, aby sa ich vývoja ujali aj veľké spoločnosti a aby sa na ich tvorbu špecializovali odborníci z celého sveta. Takto postupnými krokmi dospejeme k svetu, v ktorom už nebude tak veľká priepasť medzi zdravými a hendikepovanými a kde invalidné vozíky nebudú nevyhnutnosťou.

Stavba domov z legových megakociek

Ak sa dajú z lega postaviť malé domčeky a hrady, prečo by sa nedali postaviť aj skutočné domy? Je to triviálna otázka, ale pritom celkom správna. Je možné, aby sa aj veľké domy stavali z lega, ak sú jednotlivé kocky dostatočne veľké, odolné, trvanlivé a majú aspoň základné tepelno-izolačné vlastnosti.

Spoločnosť EverBlocks Systems vyrába a predáva veľké kocky podobajúce sa na populárnu stavebnicu pre deti, ktoré je možné použiť ako stavebný materiál pre provizórne stavby. Uplatnenie nachádza napríklad na miestach postihnutých prírodnými katastrofami, chudobou, ale aj všade tam, kde je záujem o inovatívne spôsoby stavby budov. Podľa výrobcu je materiál Polypropelyne co-polymer celkom bezpečný, dá sa čistiť bežnými domácimi prostriedkami a navyše neprepúšťa žiadne baktérie.

Najlepšie na tejto veľkej stavebnici je, že umožňuje mimoriadnu variabilitu a skladá sa veľmi jednoducho. Veď skladať na seba ľahké plastové kocky dokáže aj dieťa.

Inšpirujte sa Googlom

Vytvárať veľké a dobré veci nie je iba úlohou pre filantropov a špecialistov na softvér a hardvér. Nech to vyznie akokoľvek, vo svete altruizmu a pomoci sa cení aj samotná snaha, pretože práve ona vedie k výsledkom meniacim svet k lepšiemu. Aj vaša firma môže byť jednou z tých, ktoré vedia pomôcť a nemusí ju to stáť veľa peňazí a ani času navyše. Inšpiráciu nájdete v spoločnosti Google, o ktorej rozsiahlych filantropických aktivitách nepochybne viete aspoň to najpodstatnejšie.

Menej známy je projekt tejto spoločnosti s názvom Impact Challenge. Niekoľko tímov amatérov a profesionálov si stanoví určité ciele týkajúce sa pomoci ľuďom, zvyčajne s telesným hendikepom a nasledovných 72 hodín sa skupiny aktívne venujú tomu, aby stanovené ciele naplnili. Cieľ sa môže počas 72 hodín aj zmeniť, pretože výsledkom má byť produkt schopný zlepšiť kvalitu života konkrétnemu človeku alebo celej komunity.

Koncom minulého roka Google na projekte Impact Challenge spolupracovalo s firmami Tikkun Olam Makers a United Cerebral Palsy a spoločne hľadali riešenia problémov pre hendikepovaných a chorých. Víťazom tohto “maratónu” sa stal prototyp príslušenstva pre invalidné vozíky, ktorý meria tlak pomocou početných senzorov. Pre ľudí so zníženou citlivosťou na tlak je to veľká vec, pretože priamo na displeji telefónu si môžu kontrolovať, či sedia správne, bezpečne a zdravo.

Xerox vylepšil tlačiareň iGen 5 o tlač fluorescenčnej farby na extra dlhý arch XLS

Výber toho najpodstatnejšieho z oficiálnej správy

Spoločnosť Xerox predstavila novinky v oblasti produkčnej tlače. Extra dlhý arch XLS a žltý fluorescenčný toner (Flourescent Yellow Dry Ink) rozširuje možnosti tlače na farebnom produkčnom tlačovom stroji iGen® 5.

 

Novinky v iGen 5:

  • Prináša možnosť tlačiť na archy s veľkosťou až 889 mm, a to skvelou rýchlosťou.
  • Ponúka produkčné podávanie a skladanie archov.
  • Produktivita stroja sa zvyšuje až o 25 percent vďaka možnosti umiestniť viac zákaziek na jeden arch.
  • Partneri môžu zvýšiť univerzálnosť využitia stroja pomocou aplikácií pre tlač 4-panelovej brožúry, obálok na knihy, bannerov, veľkoformátovej reklamy, panoramatickej kresby a tlače na viacero stránok.

 


Univerzálne možnosti tlače

iGen 5 XLS umožňuje tlačiť na archy s veľkosťou až 889 mm, a to skvelou rýchlosťou, ponúka tiež produkčné podávanie a skladanie archov. Produktivita stroja iGen 5 sa zvyšuje až o 25 percent vďaka možnosti umiestniť viac zákaziek na jeden arch. Partneri môžu ďalej zvýšiť univerzálnosť využitia stroja pomocou aplikácií pre tlač 4-panelovej brožúry, obálok na knihy, bannerov, veľkoformátovej reklamy, panoramatickej kresby a tlače na viacero stránok.

The Xerox iGen 5 © 2019 XEROX

Široká škála farieb

Produkčné stroje iGen 5 umožňujú využívať piatu tlačovú stanicu pre tlač fluorescenčným žltým tonerom naviac k tlači pomocou oranžových, zelených a modrých rozširujúcich farieb, rovnako ako bielych a transparentných.

 

Nové možnosti farebnej tlače ponúkajú výber parciálnych a plošných efektov, vylepšujú tlač fotografií a vodoznakov. Žltý atrament je špeciálne vytvorený tak, aby žiaril pod UV svetlom. Je vhodný napríklad pre tlač bezpečnostných ochranných prvkov, obálok na knihy, obalov alebo direct mailov. Automatizované workflow Xerox FreeFlow® Core dokáže spracovať dáta aj pre zákazky so špeciálnymi farbami a zaisťuje tak bezproblémový priebeh výroby.

© 2019 XEROX

Ocenenie za kvalitu

Za nové vylepšenie pre iGen 5 získala spoločnosť Xerox dve ceny „RED HOT Technology“ od Asociácie pre tlačové technológie (Association for Print Technologies). Celkovo tento rok Xerox vyhral sedem cien.

Tlačový stroj Xerox iGen 5 s XLS a fluorescenčný žltý toner sú k dispozícii od októbra 2019.

Vznikol nový IT holding Aricoma Group a hneď je najväčší. Vyniká stratégiou nezávislosti

BRATISLAVA – Niekoľko zástupcov spoločnosti Aricoma Group sa zišlo v bratislavskej kaviarni Bistro FACH, aby pred skupinou prevažne technologicky orientovaných novinárov predstavili portfólio firmy a jej plány do blízkej budúcnosti. Jednalo sa o vôbec prvú tlačovú konferenciu vedenú pod značkou Aricoma.

Aricoma je nová spoločnosť, ktorej úlohou je zastrešovať početnú skupinu úspešných IT firiem pôsobiacich aj na Slovensku a v Česku.

 

Michal Tománek, investičný riaditeľ skupiny KKCG

Prezentáciu otvoril Michal Tománek, investičný riaditeľ skupiny KKCG, ktorá je materskou spoločnosťou novovzniknutej Aricoma Group. Uviedol, že Aricoma je už dnes najväčší český podnikový ICT holding a stavia na základoch vybudovaných českou KKCG. KKCG má 30-ročnú históriu, 100 percent je vlastnených Karlem Komárkem.

KKCG  dnes pôsobí v 18 krajinách sveta vrátane Ázie a Ameriky, hodnota spoločnosti s jej firmami predstavuje 6 mld eur, vlastní napríklad aj českú Sazku a rastie jej zameranie sa na IT. Vo svoje budúce úspechy verí pre svoju veľkosť, komplexnú ponuku služieb a nezávislosť. „Celá podnikateľská stratégia KKCG je založená na diverzifikácii rizík, na organickom i anorganickom raste,“ uvádza tlačová správa spoločnosti.

KKCG zamestnáva takmer 6 000 ľudí a organizuje sa do štyroch divízií:

  • zábava,
  • technológie,
  • ropa a zemný plyn,
  • cestovný ruch a nehnuteľnosti.

Časť technológií teraz zastrešila práve Aricoma Group.

Geografické ambície sa podľa Tománeka týkajú Európy, ale v minulosti boli bezpečnostné projekty realizované aj v Číne. Záujem spoločnosti je expandovať v európskych krajinách „BIG5“, predovšetkým v Nemecku. Firma mieri predovšetkým na západ, ale nevylučuje aktivity ani smerom na juhovýchod od Slovenska.

Tománek zároveň podotýka, že firma reaguje na nedostatok špecialistov na IT, mnohí chcú radšej pracovať na vlastnom či inom startupe a problémom IT firiem je, že nevedia držať krok s dobou. Tieto nedostatky chce Aricoma riešiť prostredníctvom možnosti sebarealizácie na zaujímavých projektoch, ktoré nebudú zamestnancom zväzovať ruky.

 


Milan Sameš, generálny riaditeľ Aricoma Group

V prezentácii pokračuje Milan Sameš, generálny riaditeľ Aricoma Group: „Aricoma môžeme považovať aj za inkubátor nových firiem.“ Tvrdí, že celý československý región považuje za akýsi inkubátor projektov, ktoré môžu potom expandovať na západ.

Dôvod zastrešovania firiem pod Aricoma údajne nespočíva v snahe o ich ovládanie, pretože tieto spoločnosti budú aj naďalej pôsobiť takmer úplne autonómne. Úlohou Aricomy je v prvom rade reprezentovať všetky obsiahnuté firmy navonok, vytvárať platformu pre rozširovanie portfólia KKCG smerom do IT, ale aj konsolidovať a zvýrazniť aktivity na československom trhu.

Sameš následne predstavuje jednotlivé firmy patriace pod Aricoma Group:

Značnú časť prezentácie Sameš venuje Autocontu, ktorej CEO Milan Futák bol prítomný aj na tlačovej konferencii. Vyzdvihuje prítomnosť Autocontu v regiónoch Slovenska, čo je výhoda v porovnaní s konkurenciou.

Ďalej sú to firmy Cleverlance, CAD Studio (na ich softvéri beží napr. veľa hier), DATASPRING (poskytovateľ cloud služieb, je súčasťou Autocad Enterprise) a AEC (kybernetická bezpečnosť).

 

PDF s predstaveniami jednotlivých spoločností sú na stiahnutie tu:


 

Spoločnosť Aricoma Group stojí pred nepochybne náročným obdobím expandovania, ale jej predstavitelia prejavili záujem o akýsi prirodzený vývoj. Podľa slov Milana Sameša vedenie uprednostňuje nezávislosť dcérskych firiem a ich samostatné vyvíjanie sa v čase, čo sa rokmi osvedčilo ako ideálny prístup. KKCG pri nich stojí na začiatku, investuje do nich, ale vo významnejšej miere nezasahuje do jej vedenia, manažmentu a stratégie.

Ambície Aricomy sú síce vysoké, ale zástupcovia na tlačovej konferencii podotkli, že ich cieľom nie je byť regionálnou či globálnou jednotkou na trhu s IT službami. Sú si vedomí svojej aktuálnej silnej pozície, zároveň si uvedomujú situáciu na trhu a potenciál konkurentov.

 

Boschu sa na Slovensku darí nielen vďaka autopriemyslu. Ukázal nám svoje najnovšie produkty

Automobilový priemysel, domáce a profesionálne nástroje na prácu, inteligentná domácnosť, zabezpečovacia technika a mnoho ďalšie. Portfólio spoločnosti Bosch je mimoriadne pestré a možno to nevnímate, ale produkty tejto spoločnosti používate každý deň – minimálne vo svojom vlastnom aute, v ktorom sa nachádzajú práve zariadenia tejto značky.

Na tlačovej konferencii, ktorá sa odohrala 13. júna 2019 v hoteli NH Bratislava Gate One, predstavitelia značky bilancovali uplynulý rok a ponúkli zúčastneným možnosť spoznať niektoré časti produktového portfólia.

 

Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group na Slovensku

Značke sa darí, výhľady sú skôr konzervatívne

Za fiškálny rok 2018 Bosch dosiahol predaje v hodnote 489 miliónov eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi pokles o desať percent. Napriek tomu sú vyhliadky na ďalšie obdobie stále veľmi dobré, hoci podľa predstaviteľov značky konzervatívne. Dôvody predpokladov nachádzajú vo vývoji európskeho trhu. Analytici spoločnosti očakávajú, že predaje budú v roku 2019 vyššie.

Výsledky predajov Boschu na Slovensku celkom nekorešpondujú s medzinárodným pôsobením, podľa Ing. Milana Šlachtu bol uplynulý rok pre globálnu značku najlepší v histórii. Predaj firmy za rok 2018 globálne dosiahol hodnotu 78,5 miliardy eur.

Bosch celosvetovo zamestnáva viac ako 400-tisíc ľudí, z toho približne polovicu v Európe a menšiu časť v Ázii. V Nemecku má 70-tisíc zamestnancov, na Slovensku zamestnáva 1 100 ľudí v celkovo piatich spoločnostiach. Najväčší výrobný závod je v Michalovciach (BSH Drives and Pumps s.r.o.), kde zamestnáva 850 ľudí, vyrábajú sa tu elektromotory a čerpadlá pre široké spektrum produktov.

Pre slovenský Bosch je naďalej najvýznamnejším odbytiskom automobilový priemysel, najviac teda prosperuje obchodná oblasť Mobility Solutions. Pozitívny vývoj obchodu zaznamenala spoločnosť Holger Christiansen Production Slovakia s.r.o. v Bernolákove, ktorá renovuje alternátory – kapacity závodu narástli až na dvojnásobok.

„V obchodnej oblasti Energetika a technika budov spoločnosti Bosch si divízia Termotechnika viedla na Slovensku veľmi dobre v časti podnikania zameranej na rezidenčnú oblasť a získala dôležité projekty v komerčnom sektore, ako napríklad projekt Twin City Tower v Bratislave,“ uvádza tlačová správa spoločnosti.

Oblasť Spotrebný tovar takisto zaznamenala priaznivý vývoj, darilo sa predajom domácich spotrebičov i elektrického náradia. Oblasť Obalovej techniky na Slovensku reprezentuje Valicare s.r.o, čo je spoločný podnik Bosch a Heitec AG.

 

CO2 neutralita ako jednoznačný plán

Spoločnosť na tlačovej konferencii ozrejmila aj svoj zámer stať sa CO2 neutrálnou. Pod týmto pojmom nachádzame záujem spoločnosti nielen redukovať produkciu oxidu uhličitého už vlastnej výrobe optimalizáciou procesov, ale aj nákupom „zelenej elektriny“. Vlastné emisie oxidu uhličitého mieni spoločnosť vykompenzovať nákupom elektriny, pri ktorej sa tento skleníkový plyn netvoril. Nejedná sa teda o zero-emission stratégiu, ale fakticky o neutralitu.

„Budeme prvou veľkou priemyselnou spoločnosťou, ktorá realizuje ambiciózny cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu za zhruba jeden rok,“ v súvislosti s výročnou správou povedal Dr. Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH. Dr. Denner sa síce slovenskej tlačovej konferencie nezúčastnil, jeho zámery interpretoval Ing. Milan Šlachta.

Snaha o skvalitňovanie životného prostredia v podaní Boschu znamená aj cielené ovplyvňovanie automobilového priemyslu, podporu vývoja a výroby produktov s vysokou účinnosťou.

 

Predstavenie vybraných produktov

Súčasťou tlačovej konferencie o výročnej správe spoločnosti bolo aj predstavenie produktových noviniek v oblasti elektrického náradia a bezpečnostnej techniky.

Zároveň Bosch odprezentoval aj metodiku kalibrácie asistenčných systémov vo svojich autoservisoch, ktorých je na Slovensku dovedna 37. Jedná sa o zaujímavý proces, ktorým musí prejsť každý servisovaný automobil po tom, čo oprava mohla priamo či nepriamo ovplyvniť funkčnosť bezpečnostných asistentov. O tom, ako táto kalibrácia prebieha a ako sa líši v závislosti od značky výrobcu automobilu, som písal samostatný článok pre auto motor a šport – AUTOVINY.sk v článku Prečo v servise najazdia aj 30 km pri výmene čelného skla?

Elektrické náradie YOUseries

Bosch predviedol najnovší modelový rad elektrických akumulátorových nástrojov YOUseries pre domácich kutilov. Jedná sa o maximálne intuitívne zariadenia s vysoko estetickým zaobleným dizajnom, konkrétne značka predviedla elektrický skrutkovač, brúsku a ručný vysávač. Všetky tieto zariadenia sa nabíjajú cez konektor USB Type-C. Tieto nové zariadenia sa dostanú do predaja ešte v roku 2019.

 

Bosch X-LOCK a jeho cena

Pôsobivou novinkou je uzamykací systém X-LOCK pre kotúče uhlových brúsiek. X-LOCK je mechanizmus, ktorý umožňuje ukotvenie rezného kotúča bez použitia matice. Nasadenie kotúča i jeho uvoľnenie zaberie iba niekoľko sekúnd, čo ocení nielen profesionál, ale aj domáci majster ochotný zaplatiť za uhlovú brúsku približne 80 eur.

Zaujímavosťou je, že kotúče so systémom X-LOCK sú kompatibilné aj s konvenčnými uhlovými brúskami s maticami a alternatívni výrobcovia kotúčov už podľa slov predstaviteľov Boschu boli informovaní o tom, ako majú kotúče vyrábať pre stopercentnú kompatibilitu. Cena kotúčov X-LOCK je prakticky totožná s cenou konvenčných kotúčov.

 

Kamera sledujúca oheň

Posledným okruhom predstavených produktov bola kamerová technika so schopnosťou vizuálneho identifikovania ohňa a jeho monitorovania. Podľa Boschu sa jedná o jediné stopercentne funkčné riešenie svojho druhu.

Na rozpoznanie ohňa sa používa rozpoznávanie obrazu a nie infračervená kamera – tá by totiž zachytávala aj horúce brzdové kotúče, horúci motorový priestor v aute a podobne a mohla by ho nesprávne vyhodnotiť.

Táto bezpečnostná kamerová technika nachádza uplatnenie vo výrobe, v tuneloch a kdekoľvek, kde existuje riziko vzniku požiaru.

 


 

Doplnkové info:

Bosch pôsobí na Slovensku od roku 1993. Konsolidovaný predaj na slovenskom trhu v roku 2018 dosiahol 489 miliónov eur. Začiatkom roka 2019 zamestnával Bosch na Slovensku takmer 1 100 pracovníkov. Bosch je v krajine zastúpený všetkými svojimi obchodnými oblasťami: Mobility Solutions, Priemyselná technika, Spotrebný tovar a Energetika a technika budov. Spoločnosť pôsobí na Slovensku v 4 lokalitách, z ktorých dve sú výrobné závody.

 

 

Na Techsummite 2019 sa predvedie aj Mercedes EQC

Od štvrtého ročníka Techsummitu nás delí deň a pár hodín. Najväčšia slovenská nezávislá konferencia o inováciách v technológiách ponúkne počas dvoch dní, 29. a 30. mája 2019, vystúpenia renomovaných zahraničných aj domácich spíkrov z oblastí umelej inteligencie, Priemyslu 4.0, Smart Cities či kybernetickej bezpečnosti. Aj ich výberom chce zdôrazniť potenciál Slovenska a stredoeurópskeho regiónu a jeho previazanosť s ťažiskovým globálnym vývojom.

Regionálny akcent bude najviac rezonovať v agende konferenčného programu naplánovaného na štvrtok 30. mája. Prirodzene sa to prejaví najmä v tematickom streame „Smart City“ – teda inteligentné mesto, pričom v niektorých prípadoch už možno hovoriť aj o inteligentných regiónoch.
Motív ďalšieho programového streamu – Priemysel 4.0 – je konceptom, ktorý sa už netýka len veľkých výrobných podnikov, ale mal by byť predmetom pozornosti aj tých menších, v záujme udržania ich konkurencieschopnosti. Reagujú však naše MSP dostatočne agilne na rozhodujúce nové trendy?

Ďalšia paralelná sekcia bude počas druhého konferenčného dňa rozvíjať pohľady na možnosti umelej inteligencie – tému, ktorá sa v rôznych súvislostiach vinie celou konferenciou Techsummit 2019.

 

Ako menia technológie a inovácie život v mestách?

Tak, ako sa vyvíja spoločnosť, rozvíjajú sa mestá. A v digitálnej spoločnosti majú mestá digitálnu a inteligentnú budúcnosť. Ktoré oblasti ich života sa majú prispôsobovať konceptu „Smart City“ najskôr? Odpoveď závisí od toho, koho sa pýtate – a aj tým je zaujímavá konfrontácia počas diskusií na Techsummite.

 

Mobilita, smart doprava a ich ochrana proti hackerom

No a kľúčovú oblasť pre Smart City predstavujú mobilita a doprava v meste s ich širokým potenciálom v oblasti energetických úspor, environmentálnym dosahom a potreby inteligentného zvládania porúch v plynulosti dopravy. Na jej nové formy sa špecializuje docent Zsolt Szalay z budapeštianskej technickej univerzity. Podieľa sa okrem iného na vývoji samoriadených áut a inteligentnej dopravy, pričom sa pozerá aj na horizont bezpečnosti: Ako sa možno pripraviť na to, že niekto „hackne“ autonómne auto alebo celý systém a zámerne spôsobí nehodu alebo zápchu vo veľkom meste?

 

 

 

Továrne budúcnosti a inteligentnejšia výroba v Priemysle 4.0

Pokroky v robotike pre priemysel umožnili čoraz inteligentnejšie technológie. Prostredie vo výrobných závodoch a prevádzkach sa rýchlo mení a prináša nové nároky na všetkých účastníkov. Medzi kľúčové technológie sa zaraďujú umelá inteligencia, fog & cloud computing v továrňach či využívanie dátových analýz.

A v Priemysle 4.0 už nejde výlučne o samotný priemysel. Aditívna výroba, ktorá s ním súvisí, posúva hranice aj v oblasti architektúry, stavebníctva, ale aj medicíny a ďalších.

 

Podpora ľudských zdrojov a spoľahlivosť dát

Univerzity disponujú cenným intelektuálnym kapitálom, z ktorého môže profitovať celá ekonomika a v rámci nej výrobné podniky s ich neustálou snahou o vyššiu produktivitu a efektivitu procesov. Dobrou vzájomnou spoluprácou dokážu významne urýchľovať vývoj a zavádzanie inovácií.
V rámci streamu venovaného na konferencii Techsummit priemyslu 4.0 bude zaradený aj okrúhly stôl s tematickým presahom do ďalších digitálnych oblastí. Ide o tému integrity a správnosti údajov, s ktorými pracujú používatelia nielen z priemyslu. K panelistom tejto diskusie bude patriť aj Andrew Chakhoyan, zakladateľ a CEO spoločnosti Strategic Narrative Consulting, ktorého profesionálny záber siaha až do oblasti tzv. deep fake informácií. „Staré firewally a antivírusový softvér nebudú postačovať proti novým hrozbám. Ako nový štandard sa vynára Zero-Trust architektúra,“ napísal nedávno v článku pre stránku Svetového ekonomického fóra. Inými slovami, ak sme doteraz predpokladali, že získané dáta sú korektné, v budúcnosti bude potrebné si to dôsledne overiť, napríklad aj s pomocou blockchainu.

 

Umelá inteligencia: Benefity a riziká

Systémy umelej inteligencie dosahujú čoraz lepšie výsledky v oblastiach nezávislého vnímania, učenia a pri riešení jasne určených úloh. Zároveň silnie záujem o navrhovanie systémov UI, ktoré by dopĺňali a posilňovali, avšak nenahradzovali ľudské schopnosti. Kľúčovým konceptom je strojové učenie (Machine Learing – ML), ktorý možno aplikovať pri transformácii širokej škály podnikateľských sektorov zvyšujúcej ich efektívnosť a úspešnosť. Môžeme očakávať posun na vyšší „level“ konkurencieschopnosti u tých, ktorí efektívne integrujú ML do svojich systémov? Aký je u nás stupeň dôvery v umelú inteligenciu a jej prínosy?

Témy, ktoré zaznejú na Techsummite 2019: smart mestá, Big Data, priemysel 4.0 i kybernetické hrozby

 

Zdá sa, že v oblasti etiky umelej inteligencie bude možné nájsť riešenia zložitých otázok len v multidisciplinárnej spolupráci odborníkov prizvaných z rôznych odborov, ako sú etika, filozofia, sociológia, psychológia, právo, politika či história. Celý komplex debát o umelej inteligencii a jej vplyvoch bude súčasťou osobitného programového streamu konferencie Techsummit 2019.

Techsummit ako platforma pre komunitu inovátorov

Podujatie Techsummit chce byť miestom, na ktorom všetci zúčastnení nájdu ak nie odpovede na svoje otázky, tak prinajmenšom produktívne impulzy pre ďalšie úspešné aktivity. „Máme ambíciu kreovať komunitu expertov a lídrov motivovaných umiestniť náš stredoeurópsky región do ligy tých, ktorí spoluurčujú smery technologického vývoja a prispievajú k nim vlastnými inovatívnymi kapacitami,“ uviedol Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá konferenciu organizuje.

V rámci vzdelávacieho segmentu sa môžu účastníci konferencie oboznámiť s prácou medzinárodnej Tech Academy so sídlom v Bratislave. Dodávatelia a vývojári technológií pre smart cities zasa môžu vyhľadať potenciálnych partnerov medzi primátormi a ďalšími zástupcami komunálnej sféry, ktorí sa takisto prihlásili na Techsummit 2019. Vôbec, všetci účastníci sa môžu pri takejto snahe spoľahnúť aj na pomoc konferenčného špecialistu na sprostredkovanie kontaktov – business concierge.

Príležitostí na nadväzovanie neformálnych aj biznisových kontaktov však bude počas konferencie v priestoroch hotela River Park určite veľa – počas občerstvovacích prestávok, na ploche sprievodnej výstavy produkcie startupových a inovatívnych firiem, ako aj počas večerného programu, ktorého atraktívnou súčasťou bude aj svetelno-tanečné predstavenie formácie Vertigo.

 

Témy, ktoré zaznejú na Techsummite 2019: smart mestá, Big Data, priemysel 4.0 i kybernetické hrozby

Štvrtý ročník konferencie Techsummit, ktorý sa začína už o týždeň, prinesie vo svojom úvodnom dni špičkovo obsadené odborné diskusie na témy súvisiace s inovatívnymi riešeniami pre kybernetickú bezpečnosť. Tie sa týkajú oblastí ako inteligentné mestá (Smart Cities), veľké dáta, Priemysel 4.0 a internet vecí. Často tieto riešenia dodávajú malé dynamické firmy. Otázkou je potom aj pripravenosť a dostupnosť čoraz žiadanejších kvalifikovaných odborníkov s inovatívnym talentom.

Nové služby a digitálne riešenia majú firmám a organizáciám pomáhať zlepšovať výsledky, bežným občanom uľahčovať každodenný život, odbúravať administratívnu byrokraciu a celkovo zlepšovať komunikáciu v spoločnosti. V týchto procesoch hrá dnes významnú úlohu umelá inteligencia.

Neľahká otázka: Ľudské zdroje pre digitálnu revolúciu

Technologická náročnosť a komplexnosť v profesionálnej rovine nesie vo vyššie spomenutých oblastiach značnú potrebu nových zručností a vedomostí, ako aj pracovníkov, ktorí nimi disponujú.

Otázkou je, ako to potom dlhodobo bude ovplyvňovať trh práce, prípadne aké ďalšie nové profesie budú na trhu potrebné. Stane sa takáto ich potreba kritickým faktorom pre moderné spoločnosti? Aj to bude jeden z tematických okruhov na Techsummite, prestížnej konferencii o technologických inováciách, ktorá sa uskutoční 29. – 30. mája 2019 v bratislavskom hoteli Grand Hotel River Park.

Inovatívne firmy už v súčasnosti pociťujú problém ľudských zdrojov. „Sme pár mesiacov po otvorení našej slovenskej pobočky a nábor ľudí ide o niečo ťažšie ako v USA. Ak som tam potreboval dvadsať kvalitných ľudí, zavolal som rekrutérom a o dva týždne som mal na stole 50 relevantných životopisov. Tu si musíme dať väčšiu námahu, a preto chodíme aj priamo na univerzity. Časť odborníkov zároveň privezieme z iných štátov,“ uviedol v rozhovore pre Pravdu Radoslav Danilák, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. Tento dnes už veľmi známy tvorca novej generácie čipov pre umelú inteligenciu bude o svojich poznatkoch rozprávať na konferencii Techsummit. Prípadovú štúdiu o výsledkoch vývoja firmy potom prednesie aj jeho kolega Peter Dovhun.

Start-upy a malé firmy pre kybernetickú bezpečnosť

Malé špecializované firmy a inovátori s produktívnymi nápadmi hrajú významnú úlohu v ekosystéme vývoja ochrany digitálneho priestoru. Dôležitosť tejto otázky ďalej zvýraznil nástup Priemyslu 4.0, internetu vecí a zariadení pre „smart cities“ s ich novou komplexnosťou a stupňom zosieťovania. Zaujímavými hráčmi na scéne sú etickí či „sociálni“ hackeri.

O komplexe týchto otázok budú diskutovať atraktívni zahraniční spíkri – Harmik Azarian, vývojár a manažér programátorského centra pre mládež v Jerevane, a Yane Frenski, technologický guru a konzultant OSN z Bulharska. Ich partnerom pri okrúhlom stole s názvom „Odvaha inovovať: Start-upy a MSP zlepšujú kybernetickú bezpečnosť a Priemysel 4.0“ bude Ján Kromel, šéf technických analýz a bezpečnosti v spoločnosti Lynx.

Aké zraniteľné sú smart cities a dáta?

Otvárajú digitálne vymoženosti pre tzv. inteligentné mestá zároveň brány novým trójskym koňom? Do akej miery sú v tomto koncepte ohrozené infraštruktúra, logistika, verejná doprava, rozvody energií, dodávky vody, zdravotnícke dáta? Zvládnuť aké riešenia a znalosti je potom nevyhynuté z hľadiska úradníkov, biznisu a komunít? A aký by mal byť ich kooperačný model? To sú niektoré otázky, ktoré sa vynárajú v súvislosti s digitalizáciou a online prepájaním celých nových tried zariadení slúžiacich verejnosti.

Z hľadiska svojho pôsobenia ako topmanažéra v zdravotníckom systéme bude tieto témy na Techsummite komentovať Tadeusz Jędrzejczyk, bývalý šéf poľského Národného fondu zdravia, dnes manažér v Univerzitnom klinickom centre v Gdansku.

Iný pohľad na bezpečnosť a ochranu dát ponúkne Bendik Bryde z nórskej firmy Piql. Jeho špecializáciou je najmä uchovávanie dát a ochrana ich nosičov pred vonkajšími vplyvmi, ktoré by ich mohli poškodiť, napríklad aj v dôsledku sabotáže. Firma vyvinula systém fyzickej ochrany dát na nosičoch, ktorá ich pomôže uchovať rádovo aj na stovky rokov.

Techsummit ako B2B trhovisko inovácií

Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá konferenciu Techsummit organizuje, zdôrazňuje okrem jej inovatívneho zamerania aj aspekt upevňovania komunity odborníkov, vývojárov, podnikateľov a ďalších relevantných hráčov. Chce tým prispieť k posilneniu úlohy Bratislavy a Slovenska v európskom a globálnom kontexte rozvoja informačných technológií – čo nie je nereálna snaha, vzhľadom aj na doterajšie pôsobenie niektorých celosvetovo úspešných firiem na našom území. „Inovácia predstavuje motor zmien, príležitosť, je nástrojom slobody. Ak Slovensko využije svoj inovačný potenciál, získa konkurenčnú výhodu,“ komentoval D. Čajko.

Konferenciu s jej sprievodnými podujatiami možno podľa jej organizačného šéfa považovať za „B2B trhovisko“, svojho druhu najväčšie v Strednej Európe, na ktorom si účastníci dokážu nájsť partnerov pre svoj biznis, prezentovať inovatívne nápady a prípadne ich otestovať voči odbornej komunite. Súčasťou programu bude napríklad aj prezentácia hackerských aktivít v priamom prenose v reálnom čase.

V rámci vzdelávacieho segmentu sa môžu účastníci konferencie oboznámiť s prácou strategicky zameranej medzinárodnej Tech Academy so sídlom v Bratislave. Dodávatelia a vývojári technológií pre smart cities zasa môžu vyhľadať potenciálnych partnerov medzi primátormi a ďalšími zástupcami komunálnej sféry, ktorí na Techsummite tiež nebudú chýbať.

Česi otvárajú najväčší realitný portál aj na Slovensku, Bezrealitky.sk majú vysoké ambície

Najväčší český portál zaisťujúci priamy predaj a prenájom nehnuteľností, spúšťa po mesiacoch príprav svoju službu aj na Slovensku. Služba je dostupná od polovice mája a podobne ako v Českej republike, aj tu sa Bezrealitky.sk chcú stať výhodnejšou alternatívou k službám realitných kancelárií.

V Česku majú Bezrealitky zhruba pätinový podiel na celom realitnom trhu. Na Slovensku sa chcú dostať na rovnakú úroveň do 3 rokov.

Slovenským majiteľom sa tak otvorí portál s možnosťou bezplatnej realitnej inzercie s absolútnym rešpektom k súkromiu inzerenta a vysokou rýchlosťou zabezpečenia jednotlivých transakcií. K dispozícii je kompletná funkcionalita webu vrátane sprievodných služieb, akými sú napríklad automaticky generované nájomné zmluvy, právny či finančný servis. Aj na Slovensku budú z inzercie striktne vylúčené ponuky realitných kancelárií a maklérom bude zakázané majiteľa kontaktovať.

 

Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky

„Rovnako ako u nás, aj na Slovensku z cien nehnuteľností úplne zbytočne ukrajujú realitní makléri, ktorých pridaná hodnota je v dnešnej dobe prinajmenšom sporná. Rast cien nehnuteľností zároveň neopodstatnene zvyšuje ich provízie, hoci odvádzajú stále menej reálnej práce,“ myslí si Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Ešte tento rok by sme ľuďom na províziách radi ušetrili niekoľko miliónov eur a zasadili sa o vyššiu transparentnosť podmienok predaja a prenájmu na slovenskom trhu.“

Aj na Slovensku ceny nehnuteľností atakujú historické maximá. Podľa slovenskej centrálnej banky NBS rástli ceny bytov medziročne o 7,6 percent, priemerná cena v súčasnosti je 1 494 eur za meter štvorcový. Ceny predovšetkým v hlavnom meste majú aj naďalej rásť. To je podľa predstaviteľov Bezrealitky ideálny moment pre vstup na trh.

„V budúcom roku by sme radi mali najmenej desaťpercentný podiel na realitnom trhu a do troch rokov jeho pätinu. Medzi portálmi, ktoré sprostredkovávajú predaj a prenájom nehnuteľností, s vylúčením realitných kancelárií a maklérov, sa chceme pochopiteľne stať jednotkou,“ uvádza Meyer.

Vstup Bezrealitky na Slovensko a s ním predpokladané oživenie takzvaného priameho realitného trhu podporila aj celá séria lokálnych partnerov, ktorí pre Bezrealitky zaisťujú sprievodné služby. Medzi ne patrí napríklad UPC, Innogy alebo Sconto. V rámci spolupráce Bezrealitky ponúka klientom aj hypotéky od Slovenskej sporiteľne.

 

Expanzia portálu Bezrealitky

„Trh hypoték za posledný rok výrazne ovplyvnili regulácie. Ako zodpovedný líder trhu s financovaním bývania robíme všetko pre to, aby sme aj v čase sprísňujúcich sa podmienok dokázali ľuďom pomôcť. K tomu môže patriť aj služba Bezrealitky, kde si ľudia predávajú nehnuteľnosti jednoducho medzi sebou,“ uvádza Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. „Sami sa snažíme naše služby zjednodušovať tak, aby po dohode o predaji online nasledovalo rovnako jednoduché dohodnutie hypotéky.“

Slovenský trh považujú Bezrealitky za veľmi dôležitý. Aj preto chcú svoj vstup na trh podporiť kampaňou, ktorá predstaví službu ako takú a tiež výhody predaja a prenájmu svojpomocne. Slovenskí klienti sa zároveň dočkajú rovnakých noviniek, aké sú naplánované pre tých českých. Ešte tento rok tak napríklad získajú možnosť využiť platformu pre majiteľov prenajímajúcich nehnuteľností alebo automatické ocenenie nehnuteľnosti

 

O projekte Bezrealitky

Bezrealitky sú najväčšou službou ponúkajúcou možnosť priameho predaja alebo prenájmu nehnuteľnosti a zároveň sú jedným z najnavštevovanejších českých realitných webov. Na českom realitnom trhu sa ich prostredníctvom zrealizuje asi 20 % všetkých predajov alebo prenájmov.

Mesačne v Česku portál navštívi viac ako pol milióna záujemcov o bývanie a v súčasnosti sa jeho prostredníctvom mesačne predá zhruba 1000 a prenajme okolo 3000 nehnuteľností.

 

Huawei je na nové obmedzenia pripravený. Čo to znamená pre majiteľov Huaweiov?

Čínska spoločnosť Huawei v posledných mesiacoch čelí obvineniam, že jeho celosvetovo predávané mobilné zariadenia obsahujú doplnky, prostredníctvom ktorých môže dochádzať k zbieraniu údajov od používateľov. Kritickejšie hlasy hovoria dokonca o špionáži a ohrozovaní národnej bezpečnosti krajín. V súčasnosti je Huawei druhý najväčší výrobca smartfónov na svete, prvý je juhokórejský Samsung.

Najnovšie sa do celej situácie zapojil aj americký internetový gigant Google, ktorý je tvorcom operačného systému Android. Ten sa nachádza prakticky vo všetkých moderných zariadeniach značky Huawei. Google sa podľa dostupných správ rozhodol obmedziť používanie systému Android v nových budúcich zariadeniach čínskeho výrobcu.

To znamená, že v budúcnosti čínska firma stratí prístup k niektorým aplikáciám od Googlu.

Súčasní používatelia zariadení Huawei budú mať naďalej možnosť aktualizovať aplikácie a služby prostredníctvom Google Play a dostávať bezpečnostné aktualizácie na existujúcu verziu Androidu. Teda aktuálni majitelia zariadení značky Huawei nepocítia žiadne obmedzenia.

Obmedzenia od Google sa teda týkajú budúcej verzie systému Android, ktorú síce Huawei pravdepodobne dostane, ale s limitovanými funkciami. Android by mohol fungovať ako základná platforma, ale bez priamej podpory služieb ako YouTube, Gmail, Google Play alebo Google Maps.

Huawei vo svojich vyhláseniach, ktoré zdieľali mnohé internetové denníky, tvrdí, že sa na takúto situáciu už dlhšie pripravoval a vyvíja/vyvinul vlastné softvérové riešenia. Z pohľadu používateľov by sa tak nemalo jednať o žiadne zásadné obmedzenie.

Naopak, celá situácia možno konečne zruší výhradnú dominanciu systému Android vo svete mobilných zariadení, pretože ak Huawei začne používať vlastný ekosystém, automaticky sa stane silným rivalom riešenia od Google.

 

Zabezpečenie potrebujú aj moderné bionické protézy, s riešením prišiel Kaspersky Lab

Moderné technológie pomáhajú ľuďom v ich každodenných životoch, popri výhodách sa ale stretávame aj s nedostatkami vyplývajúcimi z neustáleho online pripojenia a všadeprítomnej elektroniky. Zásadnými inováciami prechádza aj pomerne marginalizovaný typ zariadení – protézy končatín. Sú to vysoko precízne a extrémne dôležité zariadenia, umožňujú telesne hendikepovaným ľuďom vykonávať činnosti, ktoré by bez protézy zvládali iba s ťažkosťami. Napríklad obyčajnú chôdzu, držanie pohára s nápojom, či dokonca viazanie šnúrok na topánkach.

Protézy sú vždy vyrábané na mieru a rozsah ich funkčnosti je daný ich technologickou vybavenosťou. Jednoduché mechanické protézy plnia štandardné nároky svojho majiteľa, moderné drahé protézy dokážu na prvý pohľad úplne nahradiť funkčnú končatinu. Vyspelejšie zariadenia sú napríklad kompletné exoskelety pre paralyzované osoby alebo invalidné vozíky s elektrickým riadením.

Ruka v ruke s vývojom týchto zariadení vyvstáva aj otázka ich kybernetickej bezpečnosti, ktorú sa už dnes rozhodla riešiť bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab.

Kaspersky Lab identifikoval nielen možné ohrozenia, ale aj zverejnil odporúčania, ako sa prípadným ohrozeniam vyhýbať.

Prečítajte si celú tlačovú správu na túto tému.

Tlačová správa – Experti spoločnosti Kaspersky Lab, ktorí skúmajú experimentálnu cloudovú infraštruktúru pre pokročilé bionické protézy, identifikovali niekoľko doteraz neznámych bezpečnostných problémov, ktoré by mohli umožniť tretej strane prístup, manipuláciu, krádež alebo dokonca vymazanie súkromných údajov z týchto zariadení. O svoje zistenia sa podelili s výrobcom Motorica, ruským špičkovým technologickým start-upom, ktorý vyvíja bionické protézy horných končatín.

Internet vecí už nie je len o pripojených inteligentných hodinkách alebo inteligentných domoch, ale týka sa aj pokročilých, komplexných a stále viac automatizovaných ekosystémov, medzi ktoré patria aj technológie v oblasti zdravotnej starostlivosti. Je možné, že v budúcnosti tieto technológie nebudú výlučne podpornými zariadeniami, ale budú bežne využívané, a to najmä takými spotrebiteľmi, ktorí budú chcieť rozšíriť schopnosti bežného ľudského tela prostredníctvom procesu kybernetizácie. Je preto dôležité, aby boli akékoľvek bezpečnostné riziká, ktoré by potenciálne mohli útočníci zneužiť, minimalizované, a to pomocou skúmania a hľadania riešení bezpečnostných problémov v súčasných produktoch a ich podpornej infraštruktúre.

Analytici spoločnosti Kaspersky Lab, ktorí sa zameriavajú na kyberbezpečnosť systémov priemyselného riadenia (ICS CERT), v spolupráci s firmou Motorica vyhodnocovali úroveň zabezpečenia testovacieho softvérového riešenia pre digitálnu protetickú ruku vytvorenú ruským start-upom. Samotné riešenie predstavuje vzdialený cloudový systém, rozhranie na monitorovanie stavu všetkých registrovaných biomechanických zariadení. Poskytuje tiež ďalším vývojárom súbor nástrojov na analýzu technického stavu zariadení, ako sú inteligentné invalidné vozíky alebo umelé ruky a nohy.

Prvotná analýza identifikovala niekoľko bezpečnostných rizík, ktoré zahŕňajú nezabezpečené http pripojenie, nesprávne operácie na danom účte a nedostatočné overovanie vstupov. Pri používaní protetickej ruky dochádza k prenosu dát do cloudového systému. Vzhľadom na nedostatky v zabezpečení môže útočník:

  • Získať prístup k informáciám o všetkých pripojených účtoch uchovávaných v cloude (vrátane prihlasovacích údajov a hesiel v nešifrovanom texte pre všetky protetické zariadenia a ich administrátorov)

  • Manipulovať, pridávať alebo odstraňovať takéto informácie

  • Pridať alebo odstrániť vlastných pravidelných a privilegovaných používateľov (s právami administrátora)

Motorica je špičková technologická, dôveryhodná a sociálne zodpovedná spoločnosť zameraná na riešenie problémov, ktorým čelia ľudia s telesným postihnutím. Keďže sa firma pripravuje na rast, chceli sme jej pomôcť, aby v rámci zabezpečenia implementovala správne bezpečnostné opatrenia. Výsledky našej analýzy sú varovným signálom, že bezpečnostné prvky musia byť zakomponované do nových technológií už od samého začiatku. Dúfame, že ďalší vývojári pokročilých pripojených zariadení budú chcieť spolupracovať s bezpečnostným odvetvím s cieľom pochopiť a riešiť bezpečnostné problémy zariadení a systémov a pristupovať k bezpečnosti zariadení ako k neoddeliteľnej a nevyhnutnej súčasti ich vývoja,povedal Vladimir Dashchenko, bezpečnostný analytik spoločnosti Kaspersky Lab z tímu ICS CERT.

Nové technológie nám otvorili dvere do nového sveta bionických podporných zariadení. Pre vývojárov takýchto technológií je teraz veľmi dôležité spolupracovať s poskytovateľmi kyberbezpečnostných riešení. Vďaka tomu budú čo i len teoretické útoky na ľudské telo nemožné,poznamenal Ilya Chekh, výkonný riaditeľ spoločnosti Motorica.

Aby boli takéto zariadenia chránené, odporúčame firmám:

  • Oboznámiť sa s modelmi hrozieb a klasifikáciou zraniteľností pre príslušné webové technológie ako aj technológie internetu vecí, ktoré poskytujú odborníci z odvetvia, ako napríklad projekt OWASP IoT.

  • Zaviesť postupy vývoja pre zabezpečenie softvéru, ktoré sú založené na skutočnom životnom cykle. Použiť systematický prístup pri vyhodnocovaní existujúcich postupov bezpečnosti softvérov – napríklad OWASP OpenSAMM.

  • Zaviesť postup pre získavanie informácií o príslušných hrozbách a zraniteľných miestach s cieľom zabezpečiť riadnu a včasnú reakciu na akékoľvek incidenty.

  • Pravidelne aktualizovať operačné systémy, softvér aplikácií a zariadení a bezpečnostné riešenia.

  • Implementovať kyberbezpečnostné riešenia navrhnuté na analýzu sieťovej prevádzky, detekciu a zabránenie sieťovým útokom – na rozmedzí podnikovej siete a tiež na rozmedzí prevádzkovej siete.

  • Používať kyberbezpečnostné riešenie s technológiou detekcie anomálií pomocou strojového učenia (MLAD) na odhalenie odchýliek v správaní zariadení internetu vecí, ako napríklad včasné zistenie útoku, poruchy alebo poškodenia zariadenia.

Štúdia v plnom znení je dostupná na stránke Securelist.com.

Bionické technológie neustále napredujú vo vývoji, preto je dôležité preskúmať, aké bezpečnostné problémy by mohli obsahovať, aby ich bolo možné správne vyriešiť. Pre lepšie pochopenie toho, čo nám môže priniesť budúcnosť môžete naštíviť webovú stránku spoločnosti Kaspesky Lab Earth 2050 so zbierkou futuristických predpovedí.

O spoločnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou, ktorá na trhu pôsobí už vyše 20 rokov (od roku 1997). Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti voblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť Kaspersky Lab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti Kaspersky Lab zahŕňa komplexné riešenia voblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení aslužieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným aneustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie ariešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky Lab. 

Viac informácií nájdete na www.kaspersky.sk alebo www.kaspersky.com 

Samsung Galaxy S10: ceny, dostupnosť a inovácie revolučného smartfónu

Keď minulý rok značka Samsung predstavila svoj smartfón Galaxy S9 a S9+, nepochybne sa tým opäť posunula o technologický stupeň vyššie, inovácií v porovnaní s modelom Galaxy S8 a S8+ však nebolo tak veľa. Respektíve, z hľadiska používateľskej skúsenosti ich bolo primálo, aby boli zákazníci motivovaní prejsť na novší model. S príchodom Galaxy S10 sa aj toto mení, pretože noviniek je skutočne veľa.

 

Zľava Samsung Galaxy S10e, S10 a S10+

 

V prvom rade Samsung rozdelil sériu S na tri veľkostné varianty: S10e, S10 a S10+:

Základný Galaxy S10e má rovný displej s uhlopriečkou 5,8″ s rozlíšením Full HD+, k tomu duálny zadný fotoaparát;

Stredne veľký Galaxy S10 má už zakrivený Infinity-O displej s uhlopriečkou 6,1″, rozlíšenie Quad HD+ a trojitý zadný fotoaparát;

najväčší a najdrahší Galaxy S10+ so zakriveným Inifinity-O displejom s uhlopriečkou 6,3″ má rozlíšenie Quad HD+ a taktiež trojitý zadný fotoaparát.

 

Výber tých najpodstatnejších funkcií Samsung zhrnul v nasledovnom videu:

 

V dvoch drahších verziách sú vzadu hneď tri fotoaparáty s mimoriadnym rozsahom 123° a všetky veľkostné varianty majú v pravom hornom rohu laserom vyrezaný otvor v displeji pre prednú kameru. Verzia S10+ má tieto predné kamery dve.

Z pohľadu používateľskej skúsenosti je veľmi atraktívne zakomponovanie snímača odtlačkov prstov priamo do displeja – teda používateľ už nemusí hľadať senzor na nepraktickej zadnej strane. Aj naďalej však bude Samsung Galaxy S10 ponúkať ďalšie možnosti odomykania, napríklad pomocou rozpoznávania tváre či kresbou po displeji.

 

Zľava Samsung Galaxy S10e, S10 a S10+

 

Cena nových smartfónov zohľadňuje ich technologickú vyspelosť, fakt, že sa objektívne jedná o najpokrokovejšie zariadenia na svete a aj schopnosť zákazníkov zaplatiť za mobilný telefón vyššie sumy ako v minulosti.

Odporúčané ceny nových smartfónov, ktoré sa dostanú na Slovensku do predaja od 8. marca 2019, sú nasledovné:

 

 

Model

Farba

Odporúčaná cena vr. DPH

Spustenie predaja

Galaxy S10+ 1 TB

Ceramic čierna

1 599 €

8. marca

Galaxy S10+ 512 GB

Ceramic čierna

1 249 €

8. marca

Galaxy S10+ 128 GB

čierna, biela, zelená

999 €

8. marca

Galaxy S10 512 GB

čierna, biela, zelená

1149€

8. marca

Galaxy S10 128 GB

čierna, biela, zelená

899 €

8. marca

Galaxy S10e 128 GB

čierna, biela, zelená, žltá

749 €

8. marca

 

Okrem modelov Galaxy S10 značka Samsung na rovnakom podujatí v San Franciscu predstavila aj novú generáciu nositeľnej elektroniky a prvý komerčne dostupný sériovo vyrábaný skladací smartfón. Samsung Galaxy Fold bol avizovaný pred niekoľkými mesiacmi a vyzeralo to tak, že výrobca už má hotový funkčný prototyp. Dnes vieme, že to bola pravda a model Galaxy Fold je realitou.

 

 

Automatické preskesľovanie do HTML a CSS: Toto by mohla byť nová pomôcka pri dizajnovaní webstránok

Nová generácia dizajnérov by mohla využívať technológie rozpoznávania vizuálneho obsahu a strojového učenia na návrh webstránok. Video nižšie ukazuje softvér, ktorý kamerou sníma bielu tabuľu, na ktorú čiernou fixkou figurant kreslí návrh jednoduchej webstránky.

Na monitore počítača sa potom snímaný obraz v reálnom čase prekresľuje na dokonalé tvary a softvér jednotlivým elementom určuje polohu a ostatné vlastnosti cez CSS štýly.

Softvér dokáže pomocou strojového učenia rozpoznať, či sa v návrhu nakreslenom rukou jedná o obrázok, paragraf s textom, nadpis alebo akýkoľvek iný objekt, dokonca vie rozpoznať aj tlačidlá. Relevancia identifikácie jednotlivých objektov je na monitore počítača zobrazená v percentách.

 

Riešenie vyzerá pôsobivo, do akej miery sa ale preukáže jeho praktické využitie, je otázne. Pri vývoji webstránky záleží na drobnostiach, ktoré počítač nemusí vedieť odhadnúť a ktoré by potom musel dizajnér opravovať ručne. Všetci vieme, že opravovať čokoľvek po niekom inom je náročnejšia práca, než si produkt navrhnúť sám od nuly.

So správnym prístupom a spôsobom použitia by sa však mohlo jednať o ďalšiu z pomôcok pre webdizajnérov.

 

 


 

K smartfónu s predplatenou kartou dáva Orange dáta zadarmo pre všetkých

Dáta na celý rok zadarmo. To je bonus pre zákazníkov Orangeu, ktorí sa teraz rozhodnú pre nový smartfón s predplatenou kartou. Orange svojou novou ponukou rúca mýty, že smartfón za plnú cenu bez dotácie sa neoplatí a všetkých zákazníkov, bez ohľadu na to, či sa rozhodnú pre nový smartfón s predplatenou kartou Šikovná Prima alebo FunFón, odmení dátami až do 24 GB na rok zadarmo.

 

Pre všetkých zákazníkov, ktorí preferujú komunikáciu bez faktúr a viazanosti a túžia po novom smartfóne, Orange pripravil ponuku, ktorá ich presvedčí, že kúpy nového smartfónu za plnú cenu sa nemusia báť. Keďže smartfón bez trvalého pripojenia na internet stráca svoje opodstatnenie, Orange všetkým svojim zákazníkom okrem úvodného kreditu pridáva extra bonus v podobe dát na celý rok zadarmo. Ich objem sa môže vyšplhať až na 24 GB za rok.

 

Nezáleží, či zákazníci preferujú výhody Šikovnej Primy alebo oceňujú slobodu s FunFónom, dáta získajú všetci

Záleží len na tom, pre aký telefón sa rozhodnú. Pri predplatenej karte s telefónom za 95 € získavajú 500 MB dát na každý mesiac počas celého roka zadarmo. 1 GB dát mesačne počas celého roka získajú k predplatenej karte s telefónom za 175 eur a až 2 GB mesačne na jeden rok si môžu užívať s predplatenou kartou so smartfónom za 200 eur.

 

Šikovná Prima balík s telefónom a dátami zadarmo:

Smartfón

Obsah balíka

Konečná cena s DPH

Lenovo Moto C4 black

  • úvodný kredit 10 €

  • SIM karta

  • dátový balík 500 MB s pravidelným predlžovaním počas 12 mesiacov (platnosť balíka jeden mesiac)

95€

Huawei Y6 2018 blue

  • úvodný kredit 10 €

  • SIM karta

  • dátový balík 1 GB (1024 MB) s pravidelným predlžovaním počas 12 mesiacov

175€

Samsung Galaxy J5 2017 gold, black

  • úvodný kredit 10 €

  • SIM karta

  • dátový balík 2 GB (2x 1024MB) s pravidelným predlžovaním počas 12 mesiacov

200€

 

FunFon balík s telefónom a dátami zadarmo

Smartfón

Obsah balíka

Konečná cena s DPH

Lenovo Moto C4 black

  • úvodný kredit 7 €

  • SIM karta

  • dátový balík 500 MB s pravidelným predlžovaním počas 12 mesiacov

95€

Huawei Y6 2018 blue

  • úvodný kredit 7 €

  • SIM karta

  • dátový balík 1 GB (1024 MB) s pravidelným predlžovaním počas 12 mesiacov

175€

Samsung Galaxy J5 2017 gold, black

  • úvodný kredit 7 €

  • SIM karta

  • dátový balík 2 GB (2×1024 MB) s pravidelným predlžovaním počas 12 mesiacov

200€

Samsung predviedol QLED TV, ktoré vyzerajú ako bezrámový obraz. Predávajú sa už aj u nás!

Najpokrokovejšia technológia na svete už dávno nie je dominantou ázijských trhov. Keď vidíme na internete uvedenie úplne nových a priam neuveriteľných technológií, za chvíľu sa predáva aj u nás, na Slovensku. Je to aj prípad novej generácie televízorov Samsung QLED TV, ktoré možno postaviť na piedestál najlepších televízorov na svete. Novinky sa u nás predávajú za ceny do 1499 do 5999 eur a Samsung nám ich ukázal naživo.

 

Inteligentné Smart TV televízory Samsung QLED (QE75Q9FNATXXH, QE49Q6FNATXXH a pod.) stavajú na špičkovej kvalite obrazu, dizajne s minimalistickým rámom a maximálnej konektivite. Televízory je možné pripojiť na internet a aktívne využívať všetky ich doplnkové funkcie, ktoré boli donedávna záležitosťou počítačov. Jednou z najpôsobivejších funkcií, ktorými novinky disponujú, je schopnosť splývať s okolím.

 

Samsung QLED 2018 Smart TV

 

Splývanie s okolím znamená využívať bezrámový dizajn naplno a nechať televízor zobrazovať statický obraz, napríklad vizualizáciu nejakého obrazu či fotografie. Z televízora sa v takomto prípade stáva významný, ale pritom pasívny prvok v interiérovom dizajne. Jas obrazovky sa v tomto režime stlmí, antireflexná vrstva nedáva tušiť o tom, že ide o televízor a spotreba energie je doslova minimálna. Podľa Samsungu sú náklady na pravidelné využívanie tejto funkcie menej ako 1 euro mesačne, ktoré zaplatíte v rámci svojho bežného účtu za elektrinu. Na tlačovej konferencii dokonca predstaviteľ Samsungu prepočítal náklady iba na 70 eurocentov mesačne.

 

Samsung QLED 2018 Smart TV

 

 

Súčasťou výbavy nových televízorov je aj kábel One Invisible Connection, ktorý sa dočkal svojej novej generácie. V porovnaní s tou prechádzajúcou je ešte tenší a jeho úlohou je úplne zrušiť potrebu napájania televízora niekoľkými káblami. Všetky sú „poschovávané“ v jednom tenkom kábliku, ktorý takmer dokonale splýva s okolím. Výhodou tohto riešenia je nielen vyššia estetika, ale aj odpadnutie potreby eventuálne vŕtania do stien za účelom sprístupnenia niektorých káblov, napríklad pripojenia k set-top-boxom či satelitom.

 

 

Ďalšími technologickými inováciami sú napríklad implementovanie technológie Bixby známej z mobilných telefónov, vďaka ktorej bude vedieť televízor reagovať na hlasové pokyny a tiež funkcie SmartThings, ktorá umožní prepojenie všetkých inteligentných zariadení Samsung v domácnosti. Na obrazovke televízora tak môžete vidieť napríklad notifikácie z práčky, ktorá vás potichu a decentne informuje, že už doprala. Funkcia Bixby na Slovensku zatiaľ dostupná nie je, Samsung uvádza iba neurčitý termín „neskôr“.

 

www.obchod-samsung.sk

 

Počet kybernetických útokov na priemyselné podniky rastie

Počet útokov na priemyselné podniky a systémy priemyselnej kontroly a automatizácie dramaticky rastie. K najviac postihnutým patrí energetický sektor a strojárenstvo, kde bolo v druhom polroku 2017 zacielených ďaleko viac kybernetických hrozieb, než v iných odvetviach. Vyplýva to zo štatistík špecializovaného výskumného tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab. Odborníci tiež zistili, že od septembra minulého roku razantne vzrástol aj počet miningových útokov zameraných na ťažbu kryptomeny.

Takmer 39 % všetkých priemyselných riadiacich systémov (ICS) v energetickom sektore, bolo v druhom polroku 2017 aspoň raz napadnutých malvérom. Druhou najčastejšie dotknutou skupinou boli systémy a siete strojárenských firiem (približne 35 %). Všetky ostatné sledované odvetvia dosiahli úroveň útokov na svoje ICS počítače na úrovni medzi 26 % až 30 %. Vo väčšine prípadov išlo o náhodné incidenty.

Kybernetické útoky zacielené na priemyselné zariadenia zostávajú stále vážnou hrozbou, ktorá môže negatívne ovplyvniť výrobný proces a viesť k ekonomickým stratám. Výskumníci zo špecializovaného tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab tieto hrozby dlhodobo sledujú, pričom sa im podarilo zistiť, že neexistuje takmer žiadne priemyselné odvetvie, ktoré by pravidelne nečelilo kybernetickým útokom na ich ICS počítače.

Energetické podniky začali ako prvé zavádzať a používať vo veľkej miere rôzne automatizačné riešenia, sú preto v súčasnosti najviac závislé na počítačových systémoch. Vzhľadom na stúpajúci počet kyberbezpečnostných incidentov a cielených útokov, a tiež kvôli novým reguláciám v rámci odvetvia, sú energetické spoločnosti nútené implementovať do svojich prevádzkových systémov bezpečnostné produkty a opatrenia.

Moderná rozvodová elektrická sieť je navyše jedným z najrozsiahlejších systémov s prepojenými priemyselnými objektmi, v rámci ktorej je napojené obrovské množstvo počítačov. Štatistiky Kaspersky Lab dokazujú, že práve tieto počítače sú vystavené pomerne veľkému množstvu kybernetických rizík.

Najmarkantnejší nárast útokov na ICS siete a počítače však v koncom minulého roku zaznamenal stavebný sektor – ich počet dosiahol až 31 % oproti 25,9 % zaznamenaným v prvom polroku. Hlavnou príčinou tohto nárastu môže byť pomerne nízka pozornosť venovaná ochrane priemyselných sietí zo strany stavebných firiem. Väčšina z nich sa s automatizačnými systémami len zoznamujú, preto je možné, že oblasť kybernetickej bezpečnosti je momentálne mimo spektra ich hlavných priorít.

V ostatných priemyselných odvetviach – ako napr. výroba, doprava, potravinárstvo či zdravotníctvo, sa podiel incidentov pohybuje na úrovni medzi 26% až 30% v priemere.

Najmenej útokov – 14,7 % zasiahlo firmy špecializujúce sa vývoj ICS softvéru. Napriek tomu, že ich výskumné a vývojové laboratória alebo testovacie platformy musia rovnako čeliť útokom malvérov, nedochádza k ním tak často ako v priemyselných podnikoch. Odborníci z tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab poukazujú špeciálne aj na význam zabezpečenia poskytovateľov ICS služieb. Následky útoku šíreného cez partnerské ekosystémy a zákaznícku základňu môžu byť totiž ďalekosiahle. Ukázalo sa to napríklad pri epidémii malvéru ExPetr.

Štatistiky značne ovplyvnili aj nové trendy, ktoré sa objavili v druhej polovici minulého roku – najmä vzostup minigových (ťažobných) útokov zameraných na ICS systémy. Tie sa začali prejavovať v septembri, kedy vzrástol celkový záujem o kryptomeny a minery (ťažobné softvéry). Tento typ útokov extrémne zaťažuje výkon počítačov, čím spomaľuje fungovanie jednotlivých ICS komponentov a ohrozuje tak stabilitu firmy. Celkovo v období medzi februárom 2017 a januárom 2018 napadli programy ťažiace kryptomenu 3,3 % priemyselných automatizačných systémov. Vo väčšine prípadov išlo o náhodné útoky.

Výsledky nášho výskumu zameraného na vývoj útokov na ICS počítače a systémy využívané v rôznych odvetviach nás prekvapili. Obzvlášť vysoký počet napadnutých ICS počítačov v energetike naznačuje, že doterajšie snahy energetických spoločností o zavedenie kyberbezpečnostných opatrení na ochranu ich automatizačných systémov najmä po niektorých vážnych incidentoch, nie sú dostačujúce a že obsahujú stále množstvo dier, ktoré môžu kyberzločinci zneužiť,“ komentoval výsledky Evgeny Goncharov, vedúci špecializovaného tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab.

Ďalšie trendy a zistenia zaznamenané odborníkmi z tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab v druhom polroku 2017:

  • Technológie Kaspersky Lab zablokovali 37,8 % pokusov o infekcie na ICS počítače. V porovnaní s druhou polovicou 2016 ide o pokles o 1,4 percentuálneho bodu.

  • Najčastejším zdrojom infekcie aj naďalej zostáva internet, ktorého prostredníctvom bolo napadnutých 22,7 % ICS počítačov. Je to o 2,3 % viac ako v prvej polovici roku 2017. Percento zablokovaných internetových útokov na území Európy a v severnej Amerike je podstatne nižšie než vo zvyšku sveta.

  • Medzi prvými piatimi štátmi s najvyšším počtom napadnutých ICS počítačov zostávajú naďalej rovnako ako v úvode roka Vietnam (69,6 %), Alžírsko (66,2 %), Maroko (60,4 %), Indonézia (60,1 %) a Čína (59,5 %).

  • V druhej polovici roka 2017 stúpol počet malvérových modifikácií, ktoré zaznamenali bezpečnostné riešenia Kaspersky Lab v priemyselných automatizačných systémoch z 18-tisíc na 18, 9-tisíc.

  • V roku 2017 bolo 10,8 % všetkých ICS systémov napadnutých botnetovými agentmi – malvérmi, ktoré skryto infikujú zariadenia a tie sú následne zapojené do botnetovej siete, odkiaľ sú na diaľku riadené. Najbežnejšími zdrojmi týchto infekcií boli internet, prenosné zariadenia a e-mailové správy.

  • Minulý rok identifikovali odborníci z tímu ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab 63 zraniteľností v priemyselných systémoch, ako aj IIoT/IoT systémoch, pričom 26 už bolo opravených výrobcami.

Odborníci z tímu ICS CERT odporúčajú tieto opatrenia pre firmy, aby sa vyvarovali kybernetickým hrozbám:

  • Pravidelne aktualizujte operačný systém, softvéry aplikácií a bezpečnostné riešenia na systémoch, ktoré sú súčasťou podnikovej priemyselnej siete.

  • Obmedzte sieťovú prevádzku na portoch a protokoloch využívaných na okrajových routeroch a vnútri OT sietí organizácie.

  • Preverte prístup jednotlivých ICS komponentov do priemyselnej siete firmy.

  • Nainštalujte účinné bezpečnostné riešenia na ICS servery, pracovné stanice a HMIs. Zabezpečíte tak ochranu prevádzkových technológií a priemyselnú infraštruktúru pred náhodnými útokmi.

  • Implementujte monitoring a analýzu sieťovej komunikácie a detekčné riešenia, ktoré efektívne chránia firmy pred cielenými útokmi.

Viac informácií o tíme ICS CERT spoločnosti Kaspersky Lab nájdete na ics-cert.kaspersky.com

Ďalšie štatistiky, ako aj detaily výskumu zameraného na sledovanie útokov na ICS siete v druhom polroku 2017 nájdete v kompletnej správe na oficiálnom webe ICS CERT – TU.

O spoločnosti Kaspersky Lab  

Kaspersky Lab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou, ktorá na trhu pôsobí už vyše 20 rokov (od roku 1997). Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti voblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť Kaspersky Lab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti Kaspersky Lab zahŕňa komplexné riešenia voblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení aslužieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným aneustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie ariešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky Lab. 

Nová optika od Orangeu je už aj v Novej Dubnici

Už viac nechcete zápasiť s pomalým internetom a túžite pozerať svoje obľúbené programy v špičkovej kvalite? To najlepšie riešenie máte na dosah ruky. Orange prináša už aj do Novej Dubnice televízne a internetové služby na optike. Obyvatelia tak môžu naplno využívať všetky výhody pevného optického internetu a digitálnej televízie na super modernej a kvalitnej technológii. Čo to v praxi znamená?

Optika je skvelým riešením

Ak hľadáte skutočne rýchly internet a kvalitnú televíziu, optika je spomedzi iných spôsobov pripojenia aktuálne to najlepšie, čo môžete vo vašej domácnosti mať. Nekompromisná rýchlosť, stabilita a prakticky neobmedzená kapacita sú jej najväčšími tromfami. Aj keď nie ste práve technický typ, nemusíte mať z optiky obavy. Používanie televízie či internetového pripojenia na optike sa navonok prakticky nelíši od iného pevného pripojenia. Strach nemusíte mať ani zo samotnej inštalácie. Je rýchla a nehrozia pri nej väčšie interiérové úpravy či nepríjemné zásahy do vašej obývačky. O zapojenie sa postarajú odborníci, s ktorými sa dohodnete aj na tom, kade potiahnuť kábel tak, aby zostal čo najviac „neviditeľný“.

Internet bez obmedzení pre celú rodinu

Kto by nechcel mať pri surfovaní na internete ihneď otvorenú stránku, film v HD kvalite stiahnutý do minúty a obľúbený hudobný album dokonca za pár sekúnd? Vďaka optickému vláknu k vám môžu informácie prúdiť rýchlosťou svetla. Na pomalé sťahovanie či časté výpadky spojenia môžete zabudnúť. A to aj vtedy, ak internet používa naraz trebárs celá vaša rodina – kvalitná optike uspokojí nároky všetkých. Či už sa pripojíte cez kábel alebo bezdrôtovú Wi-Fi, super rýchly internet vám spoľahlivo pofičí či už na počítači, alebo v tablete, či mobile.

Doprajte si televíziu plnú zážitkov

Usadiť sa pohodlne do kresla a pozrieť si obľúbený program či film v špičkovej kvalite, s ostrým obrazom bez zrnenia a v jasných živých farbách? S dobrou optikou bez problémov. A k tomu kopec ďalších užitočných funkcií, ktoré k modernej televízii dnes už jednoducho patria a iste ich oceníte.

Mrzí vás, že ste nestihli pozrieť film, ktorý dávali včera neskoro večer? Nemusí. Ak nestihnete váš obľúbený program alebo sa neviete rozhodnúť, ktorú stanicu chcete sledovať, s Orangeom máte možnosť využiť až 31-dňový TV archív. Oneskorenci pred televíznou obrazovkou zasa určite ocenia možnosť zastaviť a pretočiť si aktuálny program a filmových nadšencov poteší možnosť požičať si film priamo z pohodlia svojho kresla. Vďaka množstvu titulov z domácej aj svetovej kinematografie si tak zo svojej obývačky kedykoľvek môžete urobiť vlastné kino.

S novou optikou aj ďalšie výhody

Vďaka trom cenovým úrovniam a ich rôznym kombináciám si ten správny balík internetu a televízie v Orangei vyberie každý, a to už od 15 eur mesačne. Na obyvateľov Novej Dubnice navyše čakajú aj ďalšie výhody, s ktorými môžu ušetriť. Ak sa teraz rozhodnú pre pevný optický internet – či už samostatne, alebo v kombinácii s televíziou – celé tri mesiace môžu internet používať bezplatne. K tomu si môžu vybrať aj jednu z 2 ďalších výhod – buď zvýšenie rýchlosti internetu, za ktoré nebudú celý rok platiť ani cent, alebo si k optickej televízii vyberú 2 tematické balíky na 1 rok zadarmo. Navyše budú všetci noví zákazníci zaradení do žrebovania o internet a televíziu na celé dva roky úplne zadarmo.

Viac informácií o možnostiach optického pripojenia a ponuke nájdete aj na www.orange.sk/optika, prípadne na bezplatnom čísle 0800 500 100 alebo priamo v predajniach Orangeu.

Optický internet

Používateľský program Rýchlosť

Mesačný poplatok

Home Basic Fiber

30/5 Mbit/s

10 €

Home Optimal Fiber

300/30 Mbit/s

15 €

Home Premium Fiber

500/50 Mbit/s

20 €

*informácie uvedené v tabuľke platia pri 24-mesačnej viazanosti

Digitálna televízia

Používateľský program

počet TV staníc

Mesačný poplatok

Home Basic TV

39 staníc

10 €

Home Optimal TV

83 staníc

12 €

Home Premium TV

98 staníc

17 €

*informácie uvedené v tabuľke platia pri 24-mesačnej viazanosti

Balík optického internetu a televízie za výhodnejší mesačný poplatok už od 15 eur. K najrýchlejšiemu Fiber internetu (Premium) dokonca základný balík televízie bezplatne.

Pevný optický internet

Home Basic
Fiber

(30/5 Mbit/s)

Home Optimal
Fiber

(300/30 Mbit/s)

Home Premium Fiber

(500/50 Mbit/s)

TV na optike

Home Basic TV

39 TV staníc

15 €

17 €

20 €

Home Optimal TV

83 TV staníc

18 €

20 €

23 €

Home Premium TV

98 TV staníc, 2 tematické balíky, 1 prémiový balík

25 €

27 €

30 €

*informácie uvedené v tabuľke platia pri 24-mesačnej viazanosti

Počuli ste už o crowdinvestingu? Platforma Finnest využíva kolektíve investovanie aj do hotelových sietí či turizmu

Po veľkom úspechu prémiovej hotelovej skupiny Falkensteiner Hotels & Residences, ktorá sa predstavila s možnosťou crowdinvestovania na finančnej platforme Finnest.com, je tu pre investorov nová atraktívna investičná príležitosť.

 

Slováci majú ďalšiu príležitosť zapojiť sa do inovatívneho kolektívneho investovania. Nemecká akciová spoločnosť teraz vypláca úroky až do výšky 7,5 %.

  • prostredníctvom špeciálnej platformy Finnest môžete investovať do spoločnosti, ktorá je lídrom na trhu cestovného ruchu v Nemecku
  • fixné ročné úroky vo výške 7,5 % úrokov, dodatočný 50 % bonus pri vyplácaní úrokov v dovolenkových poukážkach
  • minimálna investícia je v hodnote 1000 EUR, doba splatnosti predstavuje 5 rokov
  • vynikajúce hospodárske výsledky za rok 2017 – tržby z predaja sa zvýšili na 15 miliónov eur

 

Už 25 rokov úspešne udávajú trendy vo svete kempovania a dovoleniek v prázdninových domoch. Reč je o nadštandardných kempingových a prázdninových zariadeniach etablovanej akciovej spoločnosti Regenbogen, ktorá je najväčším podnikom cestovného ruchu na nemeckom pobreží Baltského mora. Spoločnosť aktuálne ponúka investorom zo Slovenska možnosť úspešnej investície a výhodného úroku. V prípade, že do Regenbogenu investori prostredníctvom platformy Finnest.com investujú svoje peniaze, majú možnosť stanoviť si úrokovú sadzbu podľa vlastného želania: od 2,5 % do 5 %. Ak sa však rozhodnú, aby im boli úroky vyplácané vo forme poukazov, spoločnosť Regenbogen im pridá 50 % bonus, čím sa výška fixných ročných úrokov vyšplhá až na 7,5 %. Investície firmy, ktorá sídli v nemeckom meste Kiel, začínajú od 1000 eur a doba trvania je 5 rokov. „Myšlienka kolektívneho investovania je stará. Nová je technológia, presnejšie internet, ktorý dnes dokáže ľudí spojiť, aby sa poskladali na spoločnú vec efektívne,“ hovorí Günther Lindenlaub, spoluzakladateľ Finnest.com.

 

Portfólio spoločnosti tvorí 9 prázdninových zariadení v Nemecku a pomocou kooperačného partnera FirstCamp aj 16 zariadení vo Švédsku. Všetky ponúkajú v podstate jeden produkt – oddych, a to v podobe kempovania, prázdninových domov, wellness a gastronómie. V súčasnosti je Regenbogen rodinnou firmou, ktorá zamestnáva vyše 170 zamestnancov. „My sme hostitelia. V našom podnikaní chceme byt naďalej úspešní ako sme boli počas posledných 27 rokov. Z toho dôvodu investujeme do pohodlia a infraštruktúry našich prázdninových zariadení,“ hovoria riaditelia spoločnosti Marc Voßhall a Patrick Voßhall.

O tom, že do tejto firmy sa oplatí investovať svedčia aj fakty, že spoločnosť má ocenenie „veľmi dobrá bonita“, disponuje výbornými hospodárskymi výsledkami a je jednou z najvyhľadávanejších adries rôznych zákazníckych segmentov.

Investíciu chce následne firma použiť predovšetkým na zlepšenie komfortu pre hostí a zvýšenie efektívnosti podnikateľských procesov pomocou digitalizácie.

 

Vďaka crowdinvestingovej platforme Finnest sa zákazníci a obchodní partneri premieňajú na verných investorov. „Pomocou nášho jedinečného modelu oslovujeme cielene etablované stredné podniky, ktoré boli doteraz takmer výlučne odkázané na bankové úvery“, hovorí Günther Lindenlaub.

 

O spoločnosti Regenbogen
Spoločnosť Regenbogen so sídlom v Kieli vznikla v roku 1991 a je poskytovateľom nadštandardných kempingových a prázdninových zariadení na nemeckom trhu. Spoločnosť sa úspešne etablovala na nemeckom pobreží Baltského mora ako zďaleka najväčšia firma v tomto odvetví so 172 zamestnancami. Regenbogen je rodinná firma, ktorú vedie Rüdiger Voßhall. Spoločnosť vykazuje ročne viac ako 750.000 prenocovaní a s preukázanou „veľmi dobrou bonitou“ dosiahla naposledy manažovaný ročný obrat presahujúci 15 miliónov eur.

 

O spoločnosti Finnest
Spoločnosť Finnest GmbH so sídlom vo Viedni je fintech-firma pôsobiaca vo všetkých nemecky hovoriacich krajinách a na Slovensku, ktorá sa špecializuje na financovanie renomovaných stredných podnikov. Cez Finnest.com prešlo za posledných 24 mesiacov viac ako 15 miliónov eur. Priemerná investícia na jedného investora dosahuje momentálne okolo 7000 EUR.

 

Predajne sa pripravujú na prísnejšie pravidlá pri používaní kamier

Nariadenie GDPR od mája tohto roku sprísni ochranu súkromia aj v oblasti záznamov z bezpečnostných kamier. Verejnosť zmeny môže pocítiť napríklad pri návšteve predajní, kde sa podľa spoločnosti Axis používajú kamerové systémy čoraz intenzívnejšie. Majitelia predajní sa teraz musia pripraviť predovšetkým na to, že návštevníci majú právo na plnú informovanosť.

 

Množstvo a kvalita bezpečnostných kamier vo verejných priestoroch narastá a veľké percento týchto kamier prevádzkujú retailové reťazce. „Kamery navrhnuté špeciálne na video monitoring predajní tvoria v súčasnosti približne asi 12% všetkých našich predaných kamier vo východnej Európe, no ich predaje rastú,“ povedal Dalibor Smažinka, špecialista zo spoločnosti Axis Communications, ktorá je popredným svetovým výrobcom v oblasti IP videa. „Inteligentné kamery v obchodoch slúžia nielen k prevencii kriminality a odhaľovaniu krádeží, ale plnia aj prevádzkové a marketingové úlohy – napríklad počítajú návštevníkov, vytvárajú demografické dáta a pomáhajú regulovať fronty pri pokladniciach.“ Snímanie videozáznamu spadá do kategórie zhromažďovania osobných údajov. Špecialisti na video monitoring a právnici preto upozorňujú, že európska smernica GDPR týkajúca sa ochrany dát, ktorá začne platiť od mája 2018, vyžaduje od majiteľov predajní s kamerami, aby podnikli určité konkrétne kroky.

 

Ilustračné foto (zdroj: Axis Communications)

 

Tabuľka „Priestor je monitorovaný“ stačiť nebude

V súvislosti s robením kamerových záznamov budú musieť majitelia predajní podľa GDPR posilniť ochranu súkromia niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je napríklad to, že každý návštevník bude mať právo na presnejšie informácie. „Obyčajná informačná tabuľka, či nálepka s obrázkom kamery stačiť nebude,“ prezradila Janka Brezániová z advokátskej kancelárie JŠK. „Návštevník predajne sa bude môcť sťažovať, ak sa nikde nedozvie napríklad totožnosť a kontaktné údaje správcu kamerového systému, účel spracovania alebo dobu, po akú sa záznam uchováva.“ Tieto informácie ale môže prevádzkovateľ predajne sprístupniť napríklad na webovej stránke. Tabuľka na mieste by však mala presne uvádzať, kde možno tieto informácie získať. „Rovnako tak odporúčame, aby zamestnanci v danom priestore boli primerane vyškolení tak, aby boli schopní na prípadné otázky týkajúce sa kamier kvalifikovane odpovedať,“ dodáva Brezániová.

David Capoušek z firmy NetRex, ktorá spravuje stovky kamier v rôznych predajných reťazcoch, tvrdí, že splniť prísnejšie nároky na ochranu súkromia nebude zas až taký problém: „Dáta sú šifrované a prístupy k videu sú prísne obmedzené. Záznamy sa uchovávajú len po najnutnejšiu dobu iba kvôli ochrane majetku a personálu, potom sa automaticky mažú, no a štatistické údaje získané pomocou kamier sú už anonymné. Aktuálne spolu s majiteľmi predajní pripravujeme postupy, ako sprístupniť všetky informácie o kamerách komukoľvek, kto o to prejaví záujem.“

Spoločnosť Axis Communications na Slovensku a v Českej republike spolu s právnikmi a svojimi partnermi – firmami, ktoré sa zaoberajú inštaláciou kamerových systémov – preto iniciovala vznik praktického manuálu, ktorý umožní prevádzkovateľom kamier splniť nároky GDPR.

 

Rozhovor s Erikou Lindauerovou z HP o lacných značkách, bezpečnosti tlačiarní a vizuálnom hackingu

V centrále slovenského HP som sa rozprával o bezpečnosti s riaditeľkou Erikou Lindauerovou. Produkty, ktoré táto americká značka predáva, majú v základnej výbave niekoľko mimoriadne zaujímavých technológíí, ktoré majú práve dnes, v dobe rozmáhajúcich sa kybernetických ohrození, stále väčšie opodstatnenie. Špecializované ochranné systémy majú dokonca aj tlačiarne, v odpovediach sa dozviete prečo.

 

 

Na posledných tlačových konferenciách značky HP ma zaujala bezpečnosť tlačiarní. Naozaj dnes môžu tlačiarne predstavovať bezpečnostné riziko?

Gartner v roku 2015 tvrdil, že celosvetovo je pripojených na internet päť miliárd zariadení, teda aj tlačiarní. Čím ďalej máme viac smart zariadení a alarmujúce je, že predpoklad hovorí o 25 miliardách zariadení pripojených do siete v roku 2020. Každé z nich predstavuje vstupnú bránu do intranetu alebo interných systémov a z tohto titulu je dnes potrebné veľmi vážne riešiť bezpečnosť koncových zariadení. Tlačiarne ako také, ktoré sú v kanceláriách, sú v podstate plnohodnotné počítače: majú pripojenie na sieť, harddisk, pamäte, môžete cez ne odosielať e-maily a dostať sa k interným používateľom, majú USB porty, preto sú reálnou hrozbou. Navyše vraj iba 16 percent IT-čkárov vníma tlačiarne ako reálnu hrozbu úniku dát, preto si veľa ľudí neuvedomuje bezpečnostné aspekty, ktoré to zahŕňa.

Majú na nebezpečnosť vplyv aj wi-fi adaptéry v moderných tlačiarniach a pripojenia na cloud?

Nielen to, ale akékoľvek zariadenie pripojené na internet predstavuje vstupnú bránu pre ohrozenia.

 

HP je na poli bezpečnosti veľmi aktívna, ale zaujíma ma, či v bezpečnostných štandardoch robí rozdiely medzi komerčnými a biznis zákazníkmi.

Určite je to rozdiel, minimálne v skladbe a využití samotných zariadení. Napríklad pri tlačiarniach pre domáceho používateľa sú celkom iné štandardy ako u veľkých sieťových tlačiarní v korporáte. Keď má používateľ doma PC-čko, pracuje aj celkom inak ako firemný používateľ. Ale v súčastnosti sa pracovný život prepája s tým osobným a používateľ má často jedno zariadenie na všetko – na prácu, aj na doma. V tom prípade jedno zariadenie musí spĺňať všetky vyššie bezpečnostné štandardy.

 

Erika Lindauerová (Zdroj: HP)

 

Teda pre firemných zákazníkov poskytujete niečo navyše, v kontexte bezpečnosti?

Áno, ak nemyslíte vyslovene servis hardvéru, ale je to veľmi komplexná otázka. Máme špecialistov, ktorí sú schopní zákazníkovi zanalyzovať jeho prostredie a spraviť návrh bezpečnostnej koncepcie, až po samotnú ochranu zariadenia ako takého.

Ochranné prvky sú súčasťou našich komerčných PC-čiek, notebookov a tlačiarní od strednej triedy vyššie. Bežné softvéry chránia zariadenie na úrovni operačného systému. HP rozdeľuje bezpečnosť zariadení do troch úrovní: BIOS, operačný systém a úroveň nad všetkými aplikáciami.

Naše komerčné zariadenia obsahujú takzvaný HP SureStart, čo je bezpečnostná technológia na ochranu BIOSu. Bezpečný BIOS je uložený na samostatnom čipe a pri každom spustení zariadenia sa detekujú prípadné prepisy. Ak bola narušená bezpečnosť, z tohto záložného čipu sa obnoví celý BIOS. Vďaka tomu sa nemôže stať, že sa nejaký malvér dostane k BIOSu – a pritom také sú v súčasnosti tie najbezpečnejšie, pretože málokto sa proti nim dokaze bránit.

 

Spomenuli ste, že vaši pracovníci analyzujú firmy aj z hľadiska bezpečnosti. Máte teda aj na Slovensku špecialistov na bezpečnosť?

Máme vyškolených technických konzultantov na bezpečnosť a potom v zahraničí úzko špecializovaných pracovníkov.

 

Pri vývoji bezpečnostných riešení spolupracujete napríklad s Kaspersky Lab, Esetom, Trend Micro či inými?

HP si vyvíja vlastné riešenia šité na hardvér. Vždy je ale vhodne inštalovať aj antivírusový softvér od príslušných výrobcov.

 

Sú aj ďalšie technológie, ktoré sú popri SureStart pre HP typické?

Na PC-čkach a notebookoch máme napríklad funkciu HP SureClick, ktorá sa stará o bezpečné prehliadanie internetu. Vytvorí sa samostatné okno, ktoré je odizolované od samotného operačného systému, takže môžete prehliadať akýkoľvek obsah bez obavy, že by sa vám kliknutím na nejaký odkaz nainštalovala aplikácia alebo malvér.

Ďalšia je HP SureView, teda ochrana pred vizuálnym hackingom. Klávesovou skratkou (ano je to kombinacia tlacidiel) na klávesnici sa zatemní displej, aby ho nebolo možné čítať z uhlov. Tento vizuálny hacking je jedna z najúspešnejších metód kradnutia údajov, kde podľa Global Study je až 91% percent prípadov je úspešných.

Potom máme Run-time Intrusion Detection. Je dôležitá hlavne pre tlačiarne ktoré sú často zapnuté 24 hodín a 7 dní v týždni, preto služba kontroluje, či nebola tlačiareň akýmkoľvek spôsobom z vonka napadnutá. Ak zaregistruje ohrozenie, zariadenie sa automaticky reštartuje, nastaví sa do bezpečného firmvéru a BIOSu a vysiela security alert správcovi siete. Ak sa toto ohrozenie opakuje, tlačiareň sa celá vypne a informuje správcu o probléme.

Funkcia Whitelisting umožňuje inštalovať aktualizácie výlučne z overených certifikovaných zdrojov.

Tieto funkcie sú vo všetkých našich zariadeniach strednej a vyššej triedy. K tomu máme doplnkové riešenia, ktoré ešte viac zlepšujú celkovú bezpečnosť. Vždy je ale vhodné inštalovať aj antivírusový softvér.

 

 

Erika Lindauerová (Zdroj: HP)

 

Je aj toto reakciou na enormne rastúci trend nástupu kryptoransomvéru?

Áno aj nie, HP malo tieto zabezpečenia už predtým, ale tieto hrozby berieme vážne a HP sa im venuje. Napríklad Verizon analyzoval údaje o úniku dát z koncových zariadení od roku 2009 do 2015, jedným z najznámejších bol v roku 2014 únik  dát a duševného vlastníctva od Sony. Hrozba únikov zo zariadení za toto obdobie narástla o 130%.

 

Predstavujú podľa vás lacné čínske produkty reálne ohrozenie pre zákazníkov? Špekuluje sa o nejakých čipoch, ktoré sledujú ľudí a podobne…

K tomuto sa nemôžem vyjadrovať, pretože to sú skôr také fabulácie. HP venuje veľkú pozornosť bezpečnosti a snaží sa to riešiť end – to – end. Cena je síce dôležitý parameter, ale bezpečnosť sa neoplatí zanedbávať.

 

Môžeme pre vyššie uvedené považovať HP za prémiovú značku?

Pre domácich používateľov máme všetko, od počítačov za niekoľko sto eur po špeciálne edície herných počítačov za tisícky eur, portfólio pre biznis zákazníkov máme tiež od entry-level modelov po hi-end prémiové, ktoré sa výbavou i materiálmi dosahujú úplne iný štandard. Platí to aj pre tlačiarne, tam sú ceny už od niekoľkých desiatok eur. Dávame zákazníkom možnosť voľby podľa ich potrieb.

 

HP má aktuálne úplne nové notebooky HP Spectre a Spectre x360 – sú v kontexte bezpečnosti výrazne lepšie ako tie predchádzajúce?

Business verzia HP EliteBook x360 prichádza s najnovšími verziami bezpečnostných riešení, napríklad HP SureStart máme už tretej generácie. Nové business zariadenia majú v sebe to najnovšie, a aj refresh produktov z dizajnového hľadiska a materiálového vyhotovenia.

 

Notebooky HP Spectre

 

Posledná moja otázka: prečo by si mal zákazník vybrať práve produkt od HP?

Bezpečnosť, kvalita, servis a spokojnosť sú pre nás kľúčové faktory, okolo ktorých staviame produkt. Naším cieľom je uľahčiť a spríjemniť život našim zákazníkom.

Rovnako je pre nás veľmi dôležitý aj trvalo udržateľný rozvoj a ochrana životného prostredia. Hneď na začiatku vývoja produktu prihliadame na to, ako bude používaný a kde skončí. Z akých materiálov je vyrobený, ako sa bude opravovať, ako sa dajú jeho diely recyklovať a používať znova. Trvalo udržateľný rozvoj je pre nás veľmi dôležitá téma, ktorú možno nie všetky značky rešpektujú. Je to však naša zodpovednosť, ku ktorej sa hlásime.

 

 

Ďakujem za poskytnutie rozhovoru.

Rozhovor bol autorizovaný po úprave.

Použité fotografie: HP/Erika Lindauerová

 

Plug-in hybrid limuzína S560e jazdí za 2,1 litra (fotogaléria)

Mercedes-Benz modernizoval svoj plug-in hybrid triedy S, model S500e plug-in hybrid. Novšia verzia predvedená na autosalóne vo Frankfurte IAA 2017 sa volá S560e, má elektrický dojazd do 50 kilometrov a jazdí s priemernou spotrebou benzínu iba 2,1 litra na 100 km.

 
Celý článok o Mercedes-Benz S560e nájdete v mojom článku pre Auto Motor a Šport – Autoviny.sk.
 
Kľúčové informácie:

  • S560e nahradzuje predchádzajúci S500e plug-in hybrid;
  • benzínový motor V6 má výkon 367 koní (270 kW) / 500 Nm;
  • doplnkový elektrický motor má výkon 122 koní (90 kW) / 440 Nm;
  • trakčná batéria typu Li-NMC má kapacitu 13,7 kWh;
  • čisto elektrický dojazd dosahuje 50 km;
  • lumuzína sa dá nabíjať pomocou elektrického konektora a dobíja batérie aj pomocou rekuperácie;
  • ceny a dostupnosť zatiaľ neboli upresnené.

 

Galéria #1: predný pohľad, zadný pohľad, profil, detaily karosérie


 

Galéria #2: interiér, batožinový priestor, detaily interiéru, motorový priestor

Daimler ponúkne bonusy pri prechode na jeho značky, chce redukovať staré diesle

Tlačová správa – Spoločnosť Daimler začala, aj na Slovensku, so zámerom najmä vylepšovať kvalitu ovzdušia, ďalšie zo svojich kľúčových opatrení – podporu omladzovania vozidlového parku. Majiteľom, ktorí majú najmenej polroka registrované osobné motorové vozidlá ľubovoľnej značky s dieselovými motormi spĺňajúcimi normu EU1 až EU4, poskytne za stanovených podmienok bonus na ich výmenu za nové. Pri splnení podmienok: rozhodnutí kúpiť si ešte tohto roku osobné motorové vozidlo (s dodaním do konca marca 2018) značky Mercedes-Benz s dieselovými alebo benzínovými motormi spĺňajúcimi normu EU6 či plug-in hybrid je výmenný bonus 2 000 eur (bez DPH), pri modeli smart s benzínovým motorom EU6 alebo smart electric drive 1 000 eur (bez DPH).
 
Výmenná prémia sa na Slovensku poskytuje navyše k prípadným príspevkom od MH SR a ZAP SR ako aj od Mercedes-Benz Slovakia na podporou elektromobility. Spolu s výmenným bonusom získa zákazník aj kompenzáciu za jazdené vozidlo s dieselovým motorom normy EU1 až EU3, ktoré bude zošrotované. Výšku kompenzácie za jazdené vozidlo určí nezávislý inštitút. Za vozidlo s dieselovým motorom spĺňajúcim normu EU4, dostanú zákazníci, okrem výmennej prémie cenu za jeho odkúpenie, ktorú si dohodli s obchodníkom.
 

Diesel EU6 Mercedes-Benz Benzín EU6 Mercedes-Benz Plug-in hybrid Mercedes-Benz Elektrické vozidlo Mercedes-Benz Elektrické vozidlo smart Benzín EU6 smart
Výmenný bonus 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 1 200,- EUR s DPH 1 200,- EUR s DPH
Podpora elektromobility od Mercedes-Benz Slovakia 3 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH 3 000,- EUR s DPH
Podpora elektromobility od MH SR a ZAP SR 3 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH
CELKOM 2 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
2 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
8 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
12 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
9 200,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4 1 200,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4

 
Popri poskytovaní prémie na omladzovanie už spoločnosť Daimler realizuje aj ďalšiu kľúčovú iniciatívu pre vylepšovanie pohonu a tým lepšiu kvalitu vzduchu – a to doplnkové servisné opatrenia. Tie pri vozidlách Mercedes- Benz noriem EU5 a EU6 znížia zaťaženie emisiami NOx priemerne o 25 až 30 percent. Na uvedené rozšírené servisné opatrenia vozidiel noriem EU5 a EU6 Daimler investuje približne 220 miliónov eur a zákazníkom tak nespôsobia žiadne náklady.
 

Ilustračná fotografia (Daimler)


V súlade so svojím trhovým podielom zároveň Daimler, v rámci tretej základnej iniciatívy prispeje do fondu mobility, ktorý financuje najmä opatrenia na zvýšenie plynulosti premávky vo vnútri miest.
 
Štvrtým kľúčovým opatrením je zosúladenie energetických údajov o vozidlách na trhu v súlade s požiadavkami RDE, teda uvádzanie hodnoty emisií vylučovaných pri skutočnej jazde.