Archív kategorií: Smart

HP nám predviedlo herný notebook s 2 displejmi a revolučnú laserovú tlačiareň

Značka HP predstavila najnovšie produkty určené pre koncových zákazníkov a biznis – pracovné a herné riešenia, notebooky, monipočítače, tlačiarne, periférne zariadenia i monitory.

Začiatok prezentácie otvorila riaditeľka HP Erika Lindauerová.

Najviac pozornosti pútal herný televízor OMEN bez vstavaného TV tunera. 65-palcový TV je v skutočnosti herný monitor. Jeho odporúčaná cena je 2 990 eur, resp o 300 eur viac so subwooferom.

HP tiež predstavuje prvé chladené slúchadlá pre hráčov a kevlarový batoh pre prenos 17-palcového notebooku a fullsize klávesnice. Novinkou je tiež špeciálna podložka pod myš s bezdrôtovým nabíjaním.

Všetko je tenšie, výkonnejšie a lepšie chladené. Platí to pre všetky zariadenia v oblasti monitorov i notebookov. Nové monitory majú vstavanú funkciu Sure View, preto sú podľa Chalupku z HP vhodné aj do priestorov s vysokým bezpečnostným protokolom, napr. v bankách. Jedná sa už o tretiu generáciu technológie.

Modernizovali sa notebooky Pavilion, EliteBook, ProBook, ako aj krásne modely Envy a monitory radu Z – tie sa v porovnaní s predchodcom stenšili o 1,5 mm. Envy dostali doplnkové zabezpečenie kamery, ktoré je mechanické. Na pravom boku notebooku je mechanický posuvný ovládač.

Mechanický vypínač webkamery (naľavo od slotu na SD kartu)

Súčasťou výbavy notebookov Envy môže byť je aj funkcia Sure View, ktorá po stlačení tlačidla zatemní displej pre všetkých ostatných pozorovateľov okrem používateľa notebooku.

Vylepšené biznisové notebooky sú po novom v hliníkovom šasi, s tenšími rámikmi okolo displeja, s dotykovými displejmi a konvertibilným telom. Pri návrhu HP vychádza z troch pilierov: bezpečnosť, dizajn a spolupráca.

Nová generácia notebookov OMEN je tenšia až o 7 mm, má nové chladenie s 5 vetrákmi a heat pumpou. Chladenie je tak efektívnejšie o 30 až 40 percent. Všetky herné notebooky majú WiFi 6, podsvietené klávesnice a prvotriedne dielenské vyhotovenie. Procesory používajú úplne novú zmes tekutých kovov na efektívnejšie odvádzanie tepla.

 

Notebook s dvomi displejmi

Jeden z predstavených modelov je prvý notebook s dvomi displejmi – OMEN X 2S. 2S znamená two screens. Displej je nad klávesnicou a význam druhého dotykového displeja spočíva v zobrazení akýchkoľvek aplikácií pre počítače i smartfóny. HP Omen Command Centre podáva realtime údaje o stave počítača vr.chladenia, zobrazuje chat, hudobné stream služby, ovládať videostream a podobne. Jedná sa o 6-palcový Full HD s Gorilla Glass ochranou, dá sa ovládať samostatnými tlačidlami.

OMEN X 2S bude na Slovensku dostupný od polovice júna za cenu 2 899 eur.
OMEN 17 Laptop bude na Slovensku k dispozícii od konca júna za cenu od 1 479 eur.
OMEN 15 Laptop bude na Slovensku v predaji od konca júna za cenu od 1 749 eur.

Nemenej zaujímavý je tiež herný notebook, ktorý ale nepatrí do série OMEN. Jedná sa o HP Pavilion Gaming 15 a HP Pavilion Gaming 17 za ceny od 859 eur, ktorý prináša aj komplexný herný ekosystém od HP a nápadný imidžový dizajn. Špičkový výkon je samozrejmosťou pri všetkých produktoch, nielen tých herných.

 

Multifunkcie Officejet a revolúcia v laserovej tlači

Domáce a malokancelárske tlačiarne Officejet prešli faceliftom. Predstavená tlačiareň je výrazne krajšia a modernejšia, navyše o 30 percent menšia ako predchodca. Má obojstranný skener, laserovú tlač, podporu tlače cez zabezpečené pripojenie k smart zariadeniam.

Ink Tank sa mení na Smart Tank a úplnou novinkou je tlačiareň Neverstop Laser, ktorá umožňuje dopĺňanie toneru do samostatnej nádržky. Teda podobne ako to vedia moderné atramentové tlačiarne.

HP Neverstop Laser je prvá dopĺňateľná laserová tlačiareň. Je to riešenie bez kaziet, toner sa dopĺňa zo špeciálnej nádržky do zásobníka v tlačiarni. Už vo východiskovom stave je v tlačiarni náplň na 5 000 strán. Jedná sa o čiernobielu tlač, zaujímavosťou tlačiarne je jej dostupnosť ako singlefunction a multifunction. Krásnym doplnkom je tzv. Infinity plocha skenera bez vnoreného skla. Jednoúčelová verzia bude stáť 229 eur, multifunkcia 272 eur. Určenie je prioritne pre domáce kancelárie, zaťaženie je cca 1 000 strán mesačne, jedna nová náplň má výťažnosť 2 500 strán a bude stáť iba niečo vyše desať eur.

HP vďaka tomuto produktu môže opäť povzbudiť dôveru v konvenčné laserové tlačiarne.

 

Elektronická kasa s Androidom

HP predviedlo aj produkt elektronickej kasy s Androidom a dvomi displejmi. Priznám sa, že spomedzi produktov ma oslovila asi najviac, hoci rozhodne nie je určená pre štandardného koncového zákazníka. Uplatnenie hľadá medzi obchodníkmi, ktorí nepredávajú veľké počty produktov, ale potrebujú vysoko estetické riešenie pre kasu. Jedná sa o tablet s informačným displejom pre zákazníka, vstavanou čítačkou čiarových kódov a automatickým zálohovaním tržieb do elektronického systému.

 

HP na svojej krátkej prezentácii pre novinárov predstavilo pôsobivé množstvo nových a vylepšených produktov, celý zoznam je nasledovný:

HP EliteBook x360 830 G5, HP ProBook 450 G6, HP ProBook 445 G6, HP ProDesk 405 G4, HP Engage One Prime, HP ENVY 13, HP ENVY 17, HP Pavilion x360 14 & 15, HP ENVY x360 13 & 15, HP Z 27 4K UHD, HP Z38c, HP Pavilion 27 Quantum Dot Display, HP Pavilion 27, HP Pavilion 32 QHD Display, HP EliteDisplay E243p Sure View Monitor, HP ENVY USB-C Hub, OMEN X 2S, OMEN 15 a 17, HP Pavilion Gaming 15 a HP Pavilion Gaming 17, Herné slúchadlá OMEN by HP Mindframe Cooling Headset, OMEN Photon Wireless Mouse, OMEN Photon Wireless Mouse, Klávesnica OMEN by HP Sequencer Keyboard, Batoh OMEN X by HP Transceptor Backpack, HP OfficeJet Pro.

 

Témy, ktoré zaznejú na Techsummite 2019: smart mestá, Big Data, priemysel 4.0 i kybernetické hrozby

Štvrtý ročník konferencie Techsummit, ktorý sa začína už o týždeň, prinesie vo svojom úvodnom dni špičkovo obsadené odborné diskusie na témy súvisiace s inovatívnymi riešeniami pre kybernetickú bezpečnosť. Tie sa týkajú oblastí ako inteligentné mestá (Smart Cities), veľké dáta, Priemysel 4.0 a internet vecí. Často tieto riešenia dodávajú malé dynamické firmy. Otázkou je potom aj pripravenosť a dostupnosť čoraz žiadanejších kvalifikovaných odborníkov s inovatívnym talentom.

Nové služby a digitálne riešenia majú firmám a organizáciám pomáhať zlepšovať výsledky, bežným občanom uľahčovať každodenný život, odbúravať administratívnu byrokraciu a celkovo zlepšovať komunikáciu v spoločnosti. V týchto procesoch hrá dnes významnú úlohu umelá inteligencia.

Neľahká otázka: Ľudské zdroje pre digitálnu revolúciu

Technologická náročnosť a komplexnosť v profesionálnej rovine nesie vo vyššie spomenutých oblastiach značnú potrebu nových zručností a vedomostí, ako aj pracovníkov, ktorí nimi disponujú.

Otázkou je, ako to potom dlhodobo bude ovplyvňovať trh práce, prípadne aké ďalšie nové profesie budú na trhu potrebné. Stane sa takáto ich potreba kritickým faktorom pre moderné spoločnosti? Aj to bude jeden z tematických okruhov na Techsummite, prestížnej konferencii o technologických inováciách, ktorá sa uskutoční 29. – 30. mája 2019 v bratislavskom hoteli Grand Hotel River Park.

Inovatívne firmy už v súčasnosti pociťujú problém ľudských zdrojov. „Sme pár mesiacov po otvorení našej slovenskej pobočky a nábor ľudí ide o niečo ťažšie ako v USA. Ak som tam potreboval dvadsať kvalitných ľudí, zavolal som rekrutérom a o dva týždne som mal na stole 50 relevantných životopisov. Tu si musíme dať väčšiu námahu, a preto chodíme aj priamo na univerzity. Časť odborníkov zároveň privezieme z iných štátov,“ uviedol v rozhovore pre Pravdu Radoslav Danilák, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. Tento dnes už veľmi známy tvorca novej generácie čipov pre umelú inteligenciu bude o svojich poznatkoch rozprávať na konferencii Techsummit. Prípadovú štúdiu o výsledkoch vývoja firmy potom prednesie aj jeho kolega Peter Dovhun.

Start-upy a malé firmy pre kybernetickú bezpečnosť

Malé špecializované firmy a inovátori s produktívnymi nápadmi hrajú významnú úlohu v ekosystéme vývoja ochrany digitálneho priestoru. Dôležitosť tejto otázky ďalej zvýraznil nástup Priemyslu 4.0, internetu vecí a zariadení pre „smart cities“ s ich novou komplexnosťou a stupňom zosieťovania. Zaujímavými hráčmi na scéne sú etickí či „sociálni“ hackeri.

O komplexe týchto otázok budú diskutovať atraktívni zahraniční spíkri – Harmik Azarian, vývojár a manažér programátorského centra pre mládež v Jerevane, a Yane Frenski, technologický guru a konzultant OSN z Bulharska. Ich partnerom pri okrúhlom stole s názvom „Odvaha inovovať: Start-upy a MSP zlepšujú kybernetickú bezpečnosť a Priemysel 4.0“ bude Ján Kromel, šéf technických analýz a bezpečnosti v spoločnosti Lynx.

Aké zraniteľné sú smart cities a dáta?

Otvárajú digitálne vymoženosti pre tzv. inteligentné mestá zároveň brány novým trójskym koňom? Do akej miery sú v tomto koncepte ohrozené infraštruktúra, logistika, verejná doprava, rozvody energií, dodávky vody, zdravotnícke dáta? Zvládnuť aké riešenia a znalosti je potom nevyhynuté z hľadiska úradníkov, biznisu a komunít? A aký by mal byť ich kooperačný model? To sú niektoré otázky, ktoré sa vynárajú v súvislosti s digitalizáciou a online prepájaním celých nových tried zariadení slúžiacich verejnosti.

Z hľadiska svojho pôsobenia ako topmanažéra v zdravotníckom systéme bude tieto témy na Techsummite komentovať Tadeusz Jędrzejczyk, bývalý šéf poľského Národného fondu zdravia, dnes manažér v Univerzitnom klinickom centre v Gdansku.

Iný pohľad na bezpečnosť a ochranu dát ponúkne Bendik Bryde z nórskej firmy Piql. Jeho špecializáciou je najmä uchovávanie dát a ochrana ich nosičov pred vonkajšími vplyvmi, ktoré by ich mohli poškodiť, napríklad aj v dôsledku sabotáže. Firma vyvinula systém fyzickej ochrany dát na nosičoch, ktorá ich pomôže uchovať rádovo aj na stovky rokov.

Techsummit ako B2B trhovisko inovácií

Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá konferenciu Techsummit organizuje, zdôrazňuje okrem jej inovatívneho zamerania aj aspekt upevňovania komunity odborníkov, vývojárov, podnikateľov a ďalších relevantných hráčov. Chce tým prispieť k posilneniu úlohy Bratislavy a Slovenska v európskom a globálnom kontexte rozvoja informačných technológií – čo nie je nereálna snaha, vzhľadom aj na doterajšie pôsobenie niektorých celosvetovo úspešných firiem na našom území. „Inovácia predstavuje motor zmien, príležitosť, je nástrojom slobody. Ak Slovensko využije svoj inovačný potenciál, získa konkurenčnú výhodu,“ komentoval D. Čajko.

Konferenciu s jej sprievodnými podujatiami možno podľa jej organizačného šéfa považovať za „B2B trhovisko“, svojho druhu najväčšie v Strednej Európe, na ktorom si účastníci dokážu nájsť partnerov pre svoj biznis, prezentovať inovatívne nápady a prípadne ich otestovať voči odbornej komunite. Súčasťou programu bude napríklad aj prezentácia hackerských aktivít v priamom prenose v reálnom čase.

V rámci vzdelávacieho segmentu sa môžu účastníci konferencie oboznámiť s prácou strategicky zameranej medzinárodnej Tech Academy so sídlom v Bratislave. Dodávatelia a vývojári technológií pre smart cities zasa môžu vyhľadať potenciálnych partnerov medzi primátormi a ďalšími zástupcami komunálnej sféry, ktorí na Techsummite tiež nebudú chýbať.

Mercedes na IAA 2017 predviedol dva nové elektrické koncepty EQ

Mercedes-Benz EQA je prvým plne elektrickým kompaktom, ktorý automobilka uvádza pod subznačkou EQ, Smart Vision EQ ForTwo komunikuje s okolím cez displeje na karosérii.

 
Do roku 2022 Mercedes plánuje uviesť do predaja aspoň desať plne elektrických modelov automobilov.
 

Mercedes-Benz EQA

Koncepčný automobil bol reálne postavený a predstavuje sa návštevníkom autosalóna vo Frankfurte nad Mohanom IAA 2017. Plne elektrický hatchback s moderným dizajnom nesie znaky typické pre značku Mercedes-Benz, avšak interpretovaný vo futuristickej forme. Výrobca zverejňuje pôsobivé údaje o novom koncepte: výkon až 200 kW a dojazd do 400 kilometrov, batérie dosahujú kapacitu 60 kWh a mali sa dať nabíjať aj indukčne, teda bezdrôtovo na špeciálne upravených parkovacích miestach. Nabíjanie by pritom mohlo trvať iba 10 minút – to je zaujímavá vízia pre elektromobilitu!
Vodič elektromobilu by mal byť schopný upraviť jazdné vlastnosti a eventuálne energetickú spotrebu vozidla aj výberom jazdných režimov Sport alebo Sport Plus. Zmena jazdného režimu prekvapivo upraví aj grafiku na Panamerica, teda grafickej maske prednej časti vozidla.


 

Smart Vision EQ ForTwo

Iným, nemenej zaujímavým elektrickým konceptom z IAA 2017, je Smart Vision EQ ForTwo. Tento elektrický dvojmiestny automobil s odvážnym dizajnom. Kľúčovými pojmami tohto konceptu sú individualizácia, vysoká flexibilita a vysoká úspornosť lokálnej prepravy. Smart má rozsiahle presklenie, sklá ma dokonca aj namiesto dverí. Interiér je nadmieru minimalistický, počíta s plne autonómnym riadením. Zaujímavosťou je umiestnenie monitora na spodnú časť prednej masky: zobrazuje sa tu farebná grafika, ktorou vozidlo komunikuje so svojím okolím: napríklad pri zastavení pred priechodom pre chodcov vyzve ľudí, aby prešli na druhú stranu cesty.
Smart sa pod značkou EQ predstavuje v nápadnej a technologicky sofistikovanej forme, je skôr víziou ďalekej budúcnosti a vyspelej infraštruktúry.


 
 

Daimler ponúkne bonusy pri prechode na jeho značky, chce redukovať staré diesle

Tlačová správa – Spoločnosť Daimler začala, aj na Slovensku, so zámerom najmä vylepšovať kvalitu ovzdušia, ďalšie zo svojich kľúčových opatrení – podporu omladzovania vozidlového parku. Majiteľom, ktorí majú najmenej polroka registrované osobné motorové vozidlá ľubovoľnej značky s dieselovými motormi spĺňajúcimi normu EU1 až EU4, poskytne za stanovených podmienok bonus na ich výmenu za nové. Pri splnení podmienok: rozhodnutí kúpiť si ešte tohto roku osobné motorové vozidlo (s dodaním do konca marca 2018) značky Mercedes-Benz s dieselovými alebo benzínovými motormi spĺňajúcimi normu EU6 či plug-in hybrid je výmenný bonus 2 000 eur (bez DPH), pri modeli smart s benzínovým motorom EU6 alebo smart electric drive 1 000 eur (bez DPH).
 
Výmenná prémia sa na Slovensku poskytuje navyše k prípadným príspevkom od MH SR a ZAP SR ako aj od Mercedes-Benz Slovakia na podporou elektromobility. Spolu s výmenným bonusom získa zákazník aj kompenzáciu za jazdené vozidlo s dieselovým motorom normy EU1 až EU3, ktoré bude zošrotované. Výšku kompenzácie za jazdené vozidlo určí nezávislý inštitút. Za vozidlo s dieselovým motorom spĺňajúcim normu EU4, dostanú zákazníci, okrem výmennej prémie cenu za jeho odkúpenie, ktorú si dohodli s obchodníkom.
 

Diesel EU6 Mercedes-Benz Benzín EU6 Mercedes-Benz Plug-in hybrid Mercedes-Benz Elektrické vozidlo Mercedes-Benz Elektrické vozidlo smart Benzín EU6 smart
Výmenný bonus 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 2 400,- EUR s DPH 1 200,- EUR s DPH 1 200,- EUR s DPH
Podpora elektromobility od Mercedes-Benz Slovakia 3 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH 3 000,- EUR s DPH
Podpora elektromobility od MH SR a ZAP SR 3 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH 5 000,- EUR s DPH
CELKOM 2 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
2 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
8 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
12 400,- EUR s DPH
+ hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4
9 200,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4 1 200,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4

 
Popri poskytovaní prémie na omladzovanie už spoločnosť Daimler realizuje aj ďalšiu kľúčovú iniciatívu pre vylepšovanie pohonu a tým lepšiu kvalitu vzduchu – a to doplnkové servisné opatrenia. Tie pri vozidlách Mercedes- Benz noriem EU5 a EU6 znížia zaťaženie emisiami NOx priemerne o 25 až 30 percent. Na uvedené rozšírené servisné opatrenia vozidiel noriem EU5 a EU6 Daimler investuje približne 220 miliónov eur a zákazníkom tak nespôsobia žiadne náklady.
 

Ilustračná fotografia (Daimler)


V súlade so svojím trhovým podielom zároveň Daimler, v rámci tretej základnej iniciatívy prispeje do fondu mobility, ktorý financuje najmä opatrenia na zvýšenie plynulosti premávky vo vnútri miest.
 
Štvrtým kľúčovým opatrením je zosúladenie energetických údajov o vozidlách na trhu v súlade s požiadavkami RDE, teda uvádzanie hodnoty emisií vylučovaných pri skutočnej jazde.