Archív kategorií: TOP10

10 dôvodov, prečo budú počítače vždy aktuálne

Steve Jobs pri uvedení iPadu povedal, že začína éra za počítačmi. Dnes sa už o to viac zdá, že svet by pravdepodobne vedel fungovať bez stolových počítačov. Je zrejmé, že mobil, tablet alebo dokonca notebook lepšie sedia do vášho vrecka alebo batohu, ale všetky tieto zariadenia sú plné kompromisov. Či už ide o výpočtový výkon, veľkosť obrazovky alebo skutočne vysokú cenu.

 

Nie, ešte tu nie je nová éra bez počítačov. A tu je 10 dôvodov, prečo takáto doba ešte dlho nenastane.

 

  1. Stolové počítače sú lacné
    A platí to, či už kupujete nový počítač alebo používaný. Hlavným dôvodom je, že mobilné komponenty sú drahšie, pretože sú menšie a vyžadujú si drahšiu techniku. Počítačové komponenty nemusia byť také malé a zapadať do seba ako skladačka, pretože počítač poskytuje oveľa viac priestoru ako najväčší notebook.
  2. Sú výkonnejšie
    Počítačové procesory sú výkonnejšie ako korešpondujúce notebookové procesory. Procesory v mobiloch a tabletoch sú s nimi neporovnateľné. Notebookové procesory sú nielen menšie ako tie počítačové, ale aj používajú menej energie a produkujú menej tepla. Notebooky fungujú vďaka batérii, preto musia procesory chrániť životnosť batérie. Okrem toho sú stále náchylné na prehrievanie. Počítačové procesory majú „nekonečnú“ dodávku energie zo zásuvky a môžu byť obklopené chladiacim systémom, ktorý udržuje ich teplotu. Vďaka tomu sú omnoho rýchlejšie a výkonnejšie.
  3. Môžete do nich pripojiť tony vonkajších zariadení
    Povedzme, že chcete zapojiť externú myš a klávesnicu. Môžete zapojiť ešte USB kľúč, tlačiareň, slúchadlá a SSD disk? Do notebooku pravdepodobne nie. So stenšovaním notebookov klesá aj počet portov. Pri tabletoch je to ešte horšie. Počítače majú minimálne štyri porty a tony iných možností pripojenia vrátane eSATA, VGA, DVI, HDMI a niekoľkých audioliniek.
  4. Môžete mať extra veľký monitor alebo viac monitorov
    Väčší monitor alebo dokonca viac monitorov vás podľa štúdie urobia produktívnejšími. Najväčšia obrazovka notebooku má 17,3 palcov, čo je v porovnaní s 20 alebo 24 palcovým monitorom počítača významne menej centimetrov štvorcových. Väčšina notebookov nie je celkom dobre vybavená pre pripojenie viacerých monitorov, zatiaľ čo počítače sú na to stavané. Záleží to len na vašej grafickej karte, či môžete použiť dva, tri alebo štyri monitory pre maximálnu produktivitu alebo hru.
  5. Môžete na nich hrať (skutočné) počítačové hry
    Ak máme byť spravodliví, na trhu už sú hracie notebooky, ktoré sú naozaj dobré. Ale dá sa to skutočne porovnať s počítačom, ktorý má veľký monitor, super procesor a tri grafické karty? A prídavnú pamäť RAM?
  6. Oprava stolového počítača je jednoduchá
    Ak sa pokazí počítačový komponent, je jednoduché kúpiť si nový, či už je to grafická karta, monitor alebo dokonca procesor. Ale ak sa vám pokazí komponent z notebooku, prajeme vám veľa šťastia a plnú peňaženku.
  7. Môžete na ňom efektívne použiť kreatívny softvér
    Aby bol kreatívny softvér efektívne použitý, vyžaduje si výkonný procesor, high-end grafickú kartu, veľkú obrazovku a vonkajšie zariadenia – klávesnicu, myš a možno dokonca aj kresliaci tablet. Notebook s požadovanými špecifikáciami by bol drahý alebo fyzicky nemožný. Počítač s takýmito špecifikami by však bol schopný dobre prehrať tento softvér.
  8. Môžete ho recyklovať na veľa spôsobov
    Keď sa vám pokazí notebook alebo tablet, vaše možnosti recyklovania sú obmedzené. Počítač však môže byť recyklovaný rôznymi spôsobmi – ako domovský server, sieťové úložisko, môžete predať jeho súčiastky alebo dokonca použiť jeho monitor ako originálne akvárium pre rybičky.
  9. Počítače sú bezpečné a dlho vydržia
    Počítače sú neprenosné, čo je výhoda najmä ak ide o bezpečnosť a trvácnosť. Sú tiež ťažkou korisťou pre zlodejov, ktorí by sa museli najprv dostať do vášho domu a potom ho zložito poodpájať. Keďže s počítačom veľmi nehýbeme, nepoškriabe sa nám ani nespadne.
  10. Môžete si vystavať svoj vlastný počítačNaozaj každý si môže poskladať svoj vlastný počítač. Komponenty sú ľahko dostupné a aj cenovo prijateľné. Tejto téme sa venuje aj veľa webstránok a článkov, v ktorých nájdete užitočné rady ako na to. Predstavte si, že by ste chceli takto poskladať svoj notebook. Je to takmer nemožné a hlavne neefektívne.

 

Samozrejme, notebooky, tablety aj smartfóny sú bezpochyby dôležitou súčasťou nášho života. Ale kým budú počítače lacnejšie, výkonnejšie a univerzálnejšie, vždy budú mať v našom svete svoje miesto.

 

 

10 moderných vynálezov, ktoré zmenili naše životy

Žijeme v digitálnej dobe, kde odpor k moderným zariadeniam je kontraproduktívny. Konzumizmus a moderný spôsob života si vyžadujú, aby naše zariadenia fungovali určitým spôsobom. Očakávame od nich niekoľko atribútov:

 

  • úspora informácií alebo práce
  • efektívnosť
  • rýchlosť
  • kompaktnosť/mobilita
  • vzhľad

 

Tu je zoznam moderných vynálezov, ktoré nielen spĺňajú spomínané atribúty, ale tiež menia naše životy a spôsob, akým interagujeme s naším prostredím a inými ľuďmi.

 

10. Nintendo Gameboy

Staršie ročníky si spomínajú na svoj prvý Gameboy, ktorý im spríjemňoval cestu autobusom alebo daždivé dni a ktorý vydláždil cestu dnešným moderným herným konzolám. Šedá grafika a nezaujímavý vzhľad tohto zariadenia však aj tak boli prvým krokom v revolúcii mobilných hier.

 

9. iPod

Od prvých modelov až po ten najnovší, Apple skutočne znovuobjavil spôsob, akým počúvame a máme okamžitý prístup k hudbe. S uvedením prvého iPodu sa zmenil spôsob počúvania hudby z nepraktických walkmanov a CD prehrávačov na malé a ľahko prenosné zariadenie.

 

8. Webkamera

Každý notebook má dnes v sebe zabudovanú webkameru, tiež kamery na mobiloch nám umožňujú videohovory. Počítačový softvér, ako napríklad Skype, nám umožňuje stretnutia na veľké vzdialenosti a rodina môže zostať v kontakte osobnejším spôsobom, ako len počutím hlasu cez telefón.

 

7. GPS

Po objavení GPS sa začal strácať význam cestných máp. Už nemusíte zastaviť na krajnici, aby ste sa pozreli do mapy veľkých rozmerov, či idete správnym smerom. A to, že s GPS môže byť aj zábava, dokazujú aj nové aplikcie, kde vás naviguje napríklad hlas Homera Simpsona.

 

6. Tablety Samsung Galaxy

Sú považované za alternatívu k iPadu a na rozdiel od svojej konkurencie, 7-palcová obrazovka podporuje flash, mobilné siete a videohovory. Predstavuje notebook, tablet a kindle a je stále silnejší a kompaktnejší s každou novou verziou a jeho možnosti využitia sú nekonečné.

 

5. Bluetooth

Technológia, ktorá sa stala takou bežnou, že je až neuveriteľné, ako bez nej mohli predtým žiť. Aplikácie sú nekonečné, umožňujú nám bezdrôtovo prenášať dáta medzi mobilmi, počítačmi, televízormi a tiež bezdrôtovo používať naše mobily počas jazdy. Vyšším levelom spojenia Bluetooth je Wi-Fi, ktoré má v modernom svete svoje nezastupiteľné miesto.

 

4. Digitálna kamera

Hoci fotky robené z polaroidu majú stále svoj šarm, určite nebola zábava zistiť, že máte plný film alebo čakať, kým sa vyvolajú fotky. Teraz môžete fotografovať neobmedzene a vidieť hneď nasnímané fotografie, nahrať si ich do počítača a vytlačiť.

 

3. Sky + HD / Tivo, etc.

Všetko z pohodlia vášho kresla. Ovládač vám umožňuje pozastaviť live vysielanie, keď vám príde nečakaná návšteva, umožňuje pretáčanie, nahrávanie iných programov, zatiaľ čo pozeráte niečo druhé, nahrávať celé série a prehrať ich v HD kvalite. Tieto technológie teda zmenili spôsob, akým používame televízor.

 

2. 3D Digital TV

Čiernobiele televízory sa zmenili na tenké, digitálne a teraz aj 3D televízory. Aj keď sú stáe iba na začiatku svojho vývoja, určujú nám smer, ktorým sa pozeranie televízie bude v najbližších rokoch uberať.

 

1. Smartfóny

Android, iPhone a smartfóny doslova zmenili spôsob nášho života. Už nejde len o telefonovanie, fotenie a posielanie správ. Môžu byť prepojené s čímkoľvek iným digitálnym – s ďalším smartfónom, notebookom alebo televízorom. Môžete na nich pozerať filmy, mať neustály prístup na internet, hrať neskutočné hry, mať v nich uloženú vašu obľúbenú hudbu a to je len vrcholec ľadovca.

Navyše v sebe kombinujú prakticky všetko to, čo sa v tomto zozname uvádza vyššie.

 

Zdroj: listverse.com

10 najdôležitejších spotrebiteľských trendov pre rok 2015

  • Podľa zistení Ericsson ConsumerLab chcú spotrebitelia integrovať technológie a pripojenie na internet do všetkých aspektov svojho života – od zrkadiel v kúpeľni, cez inteligentné chodníky, medicínu až po sledovanie zdravia

  • Ľudia sa stále viac stotožňujú s predstavami, ktoré boli skôr za hranicami predstavivosti – s robotmi v domácnostiach a zdieľaním myšlienok

  • V roku 2015 budú ľudia viac sledovať streamované video z internetu než klasické televízne vysielanie

Michael Björn, šéf výskumu v Ericsson ConsumerLab, hovorí: „Kumulatívny efekt toho, ako sa smartfóny stali súčasťou našich životov a väčšinovej spoločnosti je udivujúci. Spotrebitelia skúšajú nové aplikácie, zachovávajú si tie súčasné a táto kombinácia vylepšuje, obohacuje a v niektorých prípadoch dokonca predlžuje naše životy. To všetko ale prebieha rýchlejším tempom, než kedykoľvek v minulosti. Ľudia si tieto zmeny však príliš nevšímajú a považujú ich za úplne samozrejmú súčasť života. Služby a produkty, ktoré dosiaľ boli za hranicou našej predstavivosti, prijímame veľmi rýchlo a ľahko a veľmi skoro sa stávajú súčasťou mainstreamu. Keď odhadujeme, čo bude v roku 2020, tak dnes vidíme, že za tých zostávajúcich päť rokov sa budúcnosť priblíži rýchlejšie, než sme si mysleli.“

Poznatky v štúdii „10 najdôležitejších spotrebiteľských trendov pre rok 2015 a ďalej“ pochádzajú z globálneho výskumného programu Ericsson ConsumerLab. Výskum kládol zvláštny dôraz na majiteľov smartfónov vo veku medzi 15-69 rokov, v najväčších mestách po celom svete. Reprezentuje viac ako 85 miliónov používateľov internetu.

10 najdôležitejších spotrebiteľských trendov pre rok 2015:

  1. Streamovaná budúcnosť. Vzory využívania médií sa menia po celom svete. Spotrebitelia stále viac preferujú jednoducho využiteľné služby na požiadanie (on-demand služby), ktoré umožnujú prístup k videoobsahu naprieč platformami. Rok 2015 bude prelomový tým, že budeme prvý krát sledovať viac streamované video na internete (na počítačoch, tabletoch a mobiloch), než klasické televízne vysielanie.

  2. Inteligentné domovy. Spotrebitelia majú stále väčší záujem o inteligentné domáce senzory, ktoré dohliadajú na domácnosť. Tento rok sa budú spotrebitelia zaujímať najmä o senzory, ktoré indikujú možné problémy s vodou či elektrinou, ale takisto aj tie, ktoré dohliadajú na pohyb členov rodiny.

  3. Zdieľanie myšlienok. Aj tento rok sa budú objavovať nové spôsoby komunikácie, ponúkajúce nové cesty ako zostať v kontakte s priateľmi a rodinou. Stále viac používateľov smartfónov bude zvažovať zakúpenie nositeľných zariadení na komunikáciu s ostatnými prostredníctvom myšlienky. Zatiaľ však tento trend nebude mainstreamový. K tomu by podľa Ericssonu malo dôjsť v roku 2020.

  4. Inteligentní občania. Myšlienka inteligentných miest je zaujímavá sama o sebe, ale mnoho z tejto inteligencie vlastne pochádza alebo príde ako vedľajší efekt využívania mobilných zariadení obyvateľmi. Internet nás robí viac informovanými a vďaka tomu robíme lepšie rozhodnutia a zdieľame viac informácií. To umožňuje vytvárať lepšie dopravné mapy s aktuálnymi informáciami a vďaka tomu aj lepšie plánovať pohyb po meste. V rýchlo sa rozvíjajúcich mestách to zase dovolí riešiť otázky efektívneho využitia energie a znižovania znečistenia ovzdušia a vody, prípadne umožní pred týmto znečistením varovať.

  5. Zdieľanie a ekonómia života. Vzhľadom na to, ako internet umožňuje efektívne zdieľať informácie s nebývalou ľahkosťou, myšlienka zdieľanej ekonómie má naozaj veľký potenciál. Polovica majiteľov smartfónov je otvorená myšlienke prenajímať svoje voľné izby, zariadenie v domácnosti, či nástroje pre zábavu či oddych. Vnímajú to ako možnosť ušetriť, či zarobiť si nejaké peniaze. Dôvodom je aj jednoduchosť s akou je dnes možné tieto veci zdieľať na internete.

  6. Digitálna peňaženka. 48 % majiteľov smartfónov by najradšej používalo svoj telefón pre platbu za tovar a služby. 80 % z nich verí, že do roku 2020 nahradí peňaženky práve smartfón.

  7. Moje informácie. Hoci spotrebitelia radi zdieľajú informácie a vidia to ako výhodu, nepovažujú za nutné, aby ich informácie boli dostupné a otvorené komukoľvek. 47 % majiteľov smartfónov chce platiť elektronicky, ale bez automatické zdieľania osobných informácií s príjemcom platby. 56 % z nich chce, aby komunikácia bola šifrovaná a zabezpečená proti zneužitiu.

  8. Dlhší život. Používatelia smartfónov a aplikácií v nich vidia potenciál žiť zdravší a kvalitnejší život, v dôsledku toho očakávajú aj dlhší život. Veria, že dlhodobé využívanie športových či zdravotných aplikácií, prípadne tých, ktoré sledujú stravovacie návyky či upozorňujú na chyby a odporúčajú zdravšie správanie, im predĺžia ich životy alebo aspoň pomôžu žiť zdravší život.

  9. Domáci roboti. Spotrebitelia vítajú predstavu domácich robotov, ktorí im pomôžu s každodennými úlohami. 64 % z nich verí, že sa roboti stanú normálnou súčasťou domácností do roku 2020.

  10. Neustále pripojené deti. Deti budú neustále zvyšovať dopyt po viac „hmatateľnom“ internete, v ktorom je ich fyzický svet rovnako prepojený, ako obrazovky ich zariadení. Podľa 46 % majiteľov smartfónov deti už teraz očakávajú, že všetky veci budú pripojené, než vyrastú.

 

 

Odkaz na štúdiu 

http://www.ericsson.com/res/docs/2014/consumerlab/ericsson-consumerlab-10-hot-consumer-trends-2015.pdf

Odkaz na infografiku

http://www.ericsson.com/res/docs/2014/consumerlab/ericsson-consumerlab-10-hot-consumer-trends-2015-infographic.pdf

Odkaz na prezentáciu

http://www.ericsson.com/res/docs/2014/consumerlab/ericsson-consumerlab-10-hot-consumer-trends-2015-presentation.pdf

10 spôsobov, akými môžu sociálne médiá predpovedať budúcnosť

Základnou funkciou sociálnych médii je sprostredkovanie komunikácie medzi ľuďmi. Pre mnohých výskumníkov je však naša komunikácia výborným zdrojom dát, ktoré im pomáhajú predpovedať množstvo vecí.

 

10. Ceny akcií

Nie každý sa zaujíma o obchodovanie s akciami, avšak pohyby cien na akciovom trhu nás všetkých ovplyvňujú, či už dostupnosťou práce alebo pôžičiek. V roku 2010 vedci z Indiany zistili, že všeobecná nálada na Twitteri môže predpovedať smer trhu s akciami až 6 dní v predstihu. Sociálne siete reflektujú emócie ako strach alebo chamtivosť, na čo reagujú aj trhy. Ak je verejnosť extrémne optimistická, ľudia, ktorí idú proti prúdu, prestanú kupovať akcie alebo ich dokonca predajú. Naopak, ak je verejnosť príliš pesimistická, niektorých akcionárov to podnieti ku kúpe. Výskumníci identifikovali tiež vzťah medzi určitým Google vyhľadávaním a blížiacimi sa prepadmi trhu.

 

9. Výsledky volieb

V roku 2013 výskumníci dokázali prediktívnu silu zdieľaných tweetov kandidátov volieb na určenie víťaza volieb. Skúmali pri tom iba množstvo tweetov, nie politické presvedčenia alebo komentáre k jednotlivým kandidátom. Využitie sociálnych médii na predpovedanie víťazov volieb však nie je vždy rovnako úspešné, závisí najmä od reprezentatívnosti vzorky, ktorá by mala čo najlepšie zastupovať všeobecnú populáciu. Výskumníci však naďalej pracujú na zlepšení predpovedania výsledkov volieb prostredníctvom sociálnych médií.

 

8. Nákupné správanie

Dáta zo sociálnych médií môžu obchodníci využívať aj na predpovedanie nášho nákupného správania. Keď dáme na Facebook informáciu o tom, že sme sa práve zasnúbili alebo čakáme dieťa, začnú sa nám objavovať častejšie ponuky na kúpu svadobných šiat, či detských kočíkov. Ak sa v snahe chrániť si súkromie vyhýbame sociálnym sieťam alebo dokonca internetu, určite stále používame platobné alebo zákaznícke karty, ktoré sú zdrojom informácii o našom nákupe. A ak by sme to chceli dotiahnuť úplne do krajností a platili by sme výhradne iba v hotovosti, dnes takmer už v každom obchode snímajú zákazníkov kamery, ktoré vás zaradia do určitej kategórie spotrebiteľov, či už podľa pohlavia, rasy, veku, druhu nákupu alebo celkového vzhľadu.

 

 

7. Módne trendy

Analýzou 500-tisíc verejných príspevkov na sociálnych médiách, stránkach, fórach a blogoch sa IBM podarilo predpovedať módny trend o rok skôr. Dizajnéri a obchodníci však využívajú sociálne médiá aj iným spôsobom – vtiahnutím zákazníka do dizajnérskeho procesu. Najprv zverejnia svoj nový dizajn na určitých sociálnych sieťach a následne očakávajú spätnú väzbu, čo pomáha obchodníkom určiť, čo, v akom množstve a kde sa bude predávať. Pred spustením predaja môžu svoj produkt najskôr upraviť podľa predstáv svojich zákazníkov.

 

6. Váš pracovný výkon

Dnes sa už stalo bežným, že zamestnávatelia si „skontrolujú“ profily svojich potenciálnych zamestnancov na sociálnych sieťach. Vaše fotky v podnapitom stave, ohováranie, rasistické komentáre alebo gramatické chyby o vás určite nerobia dobrý obraz. Dôležité je aj to, čo lajkujete, pretože to môže predpovedať vašu inteligenciu, emočnú stabilitu alebo užívanie drog a alkoholu. Výskumníci vytvorili test, ktorý využíva informácie z facebookového profilu na predpovedanie pracovného výkonu. Skúma prejavy piatich osobnostných čŕt – prívetivosť, svedomitosť, otvorenosť ku skúsenosti, emočná stabilita a extraverzia – vo vašom profile. Napríklad extraverzia sa prejavuje počtom priateľov a fotiek zo spoločenských podujatí.

 

 

 

5. Čo potrebujete vedieť pred stretnutím

Mobilné aplikácie ako Humin, LinkedIn’s Pulse a Connected vás automaticky oboznamujú s novinkami a informáciami o ľuďoch, s ktorými máte stretnutie. Pomáhajú vám tak prelomiť ľady v komunikácii s novým obchodným partnerom, prehĺbiť vzťahy s partnermi alebo vám dávajú najnovšie informácie o firme a jej produktoch. Dokážu synchronizovať váš kalendár s narodeninami, pracovnými výročiami alebo zmenou práce vašich business partnerov.

 

4. Vaše pohyby

Softvér RIOT využíva vláda na sledovanie pohybov a lokalizáciu ľudí prostredníctvom sociálnych sietí. Lokalizuje človeka na základe jeho zverejnených fotiek a miest, kde boli nasnímané. Táto metóda však čelí vážnej kritike kvôli narúšaniu súkromia.

 

3. Pokusy o samovraždu

Sociálne média môžu byť použité aj ako varovný systém na predikciu a prevenciu pred samovražednými pokusmi. Keďže väčšina príspevkov je verejná, mohli by fungovať určité prevenčné skupiny, ktoré by poskytovali služby cez sociálne siete. Na základe lokalizácie príspevkov by mohli byť varované školy a zdravotnícke oddelenia v okolí.

 

2. Vzťahové konflikty a rozvod

Štúdia z Bostonskej univerzity ukázala, že časté používanie sociálnych médií je dobrým prediktorom konfliktov vo vzťahoch a dokonca rozvodu v USA. Ľudia, ktorí nepoužívajú sociálne médiá, boli o 11 percent šťastnejší v ich vzťahu, ako ich používatelia. Sociálne médiá sú síce silným prediktorom vzťahových problémov, ale zväčša nie ich príčinou.

 

1. Miestny zločin

Aj zdanlivo nevinné príspevky môžu pomôcť policajtom predpovedať, kde sa pravdepodobne vyskytnú určité typy zločinov. Analýza takýchto príspevkov je najúčinnejšia pri predpovedaní prenasledovaní, poškodzovaní cudzej veci, gemblovaní, avšak nie je užitočná pri predpovedaní podpaľačstva, únose detí a zastrašovaní.