Mali sme príležitosť vyskúšať najnovšie smartfóny modelovej rady A od Samsungu. Modely A3 a A5 sú asi najkrajšie telefóny od tohto výrobcu, aké sme kedy mali v rukách. Rozdiel medzi týmito dvomi telefónmi je asi 100€, pričom technické parametre nie sú až tak zásadne odlišné. Veľmi záleží na tom, ako chcete telefón používať.
Samsung Galaxy A5 a A3 sú jednoducho krásne smartfóny, tento rok sme asi krajšie ani nevideli. Pozitívny dojem budujú už od prvého momentu, ako ich chytíte do rúk. Sú ľahké a tenké, nemajú žiadne ostré hrany, iba príjemne zaoblené okraje, skvelé materiály krytov a displeje, ktoré nemožno označiť inak, ako úžasné. Je tomu tak vďaka technológii Super AMOLED, ktorá je aj odborníkmi považovaná za najlepší zobrazovací panel na svete.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že medzi modelmi A3 a A5 je iba jeden rozdiel – A5 je zreteľne väčší a o niečo ťažší. Veľkosť displeja je však iba jedna z vecí, v ktorej A5 predčí A3 a stojí za ten čas chvíľu sa venovať rozdielom medzi týmito telefónmi. Vyberáme to najpodstatnejšie.
Displej
Galaxy A3: Super AMOLED, 16 miliónov farieb, 4,7-palcová uhlopriečka, rozlíšenie 1280×720 px
Galaxy A5: Super AMOLED, 16 miliónov farieb, 5,2-palcová uhlopriečka, rozlíšenie 1920×1080 px
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že model A5 má displej iba väčší. V skutočnosti má jeho displej aj vyššie rozlíšenie, konkrétne Full HD. Medzi obyčajným HD v modeli A3 a Full HD v A5 nie je tak zásadný rozdiel, ani našimi zdravými očami sme nevedeli rozpoznať žiadne rozdiely v kvalite zobrazenia.
Význam vyššieho rozlíšenia nachádzame v súvislosti s použitím v headsetoch virtuálnej reality. Ak chcete občas s mobilom využívať virtuálnu realitu, potom odporúčame priplatiť si tých sto eur za vyššie rozlíšenie v Galaxy A5.
Výkon procesorov
Galaxy A3: Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, grafika Adreno 306
Galaxy A5: Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 + Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53, grafika Adreno 405
Samsung Galaxy A5 má jednoznačne výkonnejšie procesory – ten hlavný a aj ten grafický. Dovedna osem jadier je dvojnásobok v porovnaní s tým, čo ponúka lacnejší model A3. Je však veľmi dôležité napísať, že vyšší výkon procesorov nemá vplyv na rýchlosť telefónu a aj lacnejší model dokáže prehrať všetky najmodernejšie hry.
Je ale pravda, že Galaxy A5 vám so svojimi ôsmimi jadrami v procesore zabezpečí, že budete môcť všetky tie najmodernejšie hry spúšťať celkom pohodlne aj o dva roky, kedy by už A3 nemusel stačiť. Vyšší výkon by sme videli skôr ako investíciu do budúcnosti alebo pre prípad, že by ste chceli telefón využívať na náročné vývojárske aktivity.
Fotoaparáty a kamery
Galaxy A3: 13 MP, f/1.9, autofocus, LED flash, video 1080p@30fps | Webkamera: 5 MP, f/1.9
Galaxy A5: 13 Mpx, f/1.9, 28mm, OIS, autofocus, LED flash, video 1080p@30fps | Webkamera: 5 MP, f/1.9, 24mm, 1080p
Kvalita fotiek a videí z modelov A3 a A5 je vynikajúca a nezáleží, ktorý z modelov si vyberiete. Po technickej stránke je drahší model Galaxy A5 vybavený lepšou stabilizáciou obrazu a tiež má o niečo lepšiu optiku, ide však skôr o maličkosti. Aj keď si kúpite lacnejší Galaxy A3, budete sa môcť tešiť z krásnych fotiek a aj selfie.
Pamäť a batérie
Galaxy A3: 16 GB, 1.5 GB RAM + pamäťová karta (max. 128 GB, používa sa slot na SIM2)
Galaxy A5: 16 GB, 2 GB RAM + pamäťová karta (max. 128 GB, podľa verzie sa používa slot na SIM2 alebo samostatný slot)
Galaxy A3: nevyberateľná batéria, Li-Ion 2300 mAh, výdrž počas hovoru max. 14 hodín
Galaxy A5: nevyberateľná batéria, Li-Ion 2900 mAh, výdrž počas hovoru max. 16 hodín
Pripojenia a doplnkové funkcie
Medzi telefónmi Samsung Galaxy A5 a Galaxy A3 nie sú veľmi zásadné rozdiely. Avšak za pomerne dôležité považujeme, že drahší A5 je vybavený aj senzorom odtlačkov prstov a je certifikovaný pre služby platby mobilom (Samsung Pay). Technológiu NFC majú oba telefóny.
Obidva telefóny dokážu komunikovať vo všetkých moderných mobilných sieťach vrátane LTE, dajú sa kúpiť aj vo variante DUAL SIM, podporujú Bluetooth 4.1, NFC, microUSB 2.0, FM rádio, A-GPS, GLONASS, ANT+ a, samozrejme, Wi-Fi. Rozdiel je iba v tom, že model A5 podporuje Wi-Fi v protokoloch a/b/g/n, zatiaľ čo model A3 iba b/g/n. Pre bežného používateľa je však celkom nepodstatná informácia.
Ktorý model si vybrať?
Rozdiely medzi modelmi A5 a A3 nie sú tak zásadné, aby ich človek počas ich vlastníctva výraznejšie pociťovať. Ak si kúpite Samsung Galaxy A3, bude to skvelá voľba za dobré peniaze. Telefón vám v pohode vydrží aj tri roky a vy s ním budete spokojní všetci. Avšak, ak chcete, aby ten telefón aj o tri roky vedeli spustiť všetky moderné aplikácie a aby držal krok s inými zariadeniami, potom si radšej priplaťte necelú stovku eur.
Hlavne displej – ak uvažujete nad tým, že budete telefón používať aj ako nástroj k virtuálnej realite, potom určite odporúčame výkonnejší Galaxy A5.
Dodávame však, že sme telefóny na headsete virtuálnej reality neotestovali, preto nevieme garantovať ich funkčnosť v tomto ohľade.