Google Carboard bol začiatok, vďaka ktorému sa mohla spustiť vlna vývoja celkom nového digitálneho obsahu pre virtuálnu realitu. Cardboard však bola iba provizórna záležitosť z papiera a Google chce ísť ďalej. Na konferencii Google I/O uviedlo novú platformu Daydream, ktorá bude vylepšeným rozhraním pre virtuálnu realitu.
Nemyslíme si, že by chcel Google začať konkurovať Oculusu či HTC s jeho Vive. Google Daydream bude široká univerzálna platforma pre rôznych výrobcov, ktorá bude navyše celkom otvorená. Kritériom jej využitia však bude výkonný hardvér v mobilných telefónoch, ktorý zabezpečí okrem vysokej kvality obrazu aj vylepšenú interakciu a minimálnu dobu odozvy pod 20 milisekúnd.
Google Daydream sa ako otvorená platforma prístupní až ku koncu tohto roku a jej súčasťou je aj akýsi manuál pre výrobcov, ako majú vyrábať svoje nové headsety. Kvalitatívne by sme mohli tvrdiť, že jeden z mála headsetov pripravených pre Daydream je Samsung Gear VR.
Platforma Daydream si vyžiada výkonné mobilné telefóny s kvalitnými displejmi.Také sa už dnes nachádzajú v produktových portfóliách spoločností Samsung, HTC, LG, Huawei, Alcatel, ZTE, Xiaomi a Asus. Nie je prekvapením, že medzi nimi nie je Apple iPhone, pretože aj jeho najnovšia a najvýkonnejšia generácia 6s Plus má iba Full HD rozlíšenie. Potrebné bude aspoň QHD.
Zaujímavosťou je, že spoločne s headsetom virtuálnej reality sa bude Daydream zameriavať aj na ovládač. Ten odprezentovaný je jednoduchý, obsahuje akčné tlačidlo a pohybový senzor, vďaka ktorému je možná vysoká miera interakcie používateľa s virtuálnym prostredím.
Google tiež vyhlásil, že podpora pre virtuálnu realitu bude súčasťou softvérového balíčka novej generácie systému Android N, ponuka obsahu tiež príde od nezávislých vývojárov. Už aj dnes je k dispozícii pomerne široká paleta aplikácií, ktoré združujú obsah pre virtuálnu realitu a so štandardizovaným rozhraním Daydream by sa mohol ich počet výrazne navýšiť.
Pripravovaný Android N bude obsahovať už natívne takzvaný VR Mode, ktorý bude mať za cieľ využiť výkonnostný potenciál smartfónu naplno.
Google neuvádza, či v projekte Daydream podporí aj vertikálny a horizontálny pohyb používateľa. Dnes je možné s headsetmi virtuálnej reality Cardboard iba rozhliadať sa dookola, prípadne sa v priestore pohybovať pomocou gamepadu či virtuálnych tlačidiel akcie. Práve to je jeden z najvýznamnejších rozdielov medzi mobilnou VR a skutočnou VR, ktorú vytvárajú Oculus Rift a HTC Vive.