Smartfóny Samsung Galaxy A3 a Samsung Galaxy A5 sú luxusnými kúskami modernej elektroniky. Jedine ich vyššia cena môže byť dôvodom na pochybnosti o budúcej kúpe, avšak akonáhle ich chytíte do rúk, tú stovku navyše si možno radi priplatíte.
Prvotriedna kvalita krytov
Keď značka Samsung predstavila model Note 7, vyslúžila si tým síce veľkú kritiku a veľmi negatívne PR pre horľavé batérie, avšak samotný smartfón bol naozaj výborný. Písal som o ňom aj pre TASR (článok tu) a nebyť tej batérie, neexistoval by dôvod na zlé hodnotenie tohto smartfónu. Jedna z vecí, ktoré na Note 7 zaujali už na prvý pohľad, bola vysoká úroveň spracovania jeho krytov. Hrany boli komfortne zaoblené, zadná stena síce lesklá, ale príjemná na dotyk, celkovo telefón pôsobil priam luxusne. Je preto dobré, že si tieto detaily osvojili aj zariadenia Galaxy A3 a A5 a previedli ich do dokonalosti.
Smartfóny Galaxy A3 a Galaxy A5 sa od ostatných telefónov odlišujú pomerne výrazne, aj keď sa to z fotografií nemusí tak zdať. Zdanlivo uniformný dizajn je v skutočnosti precízne spracovaný do posledného detailu, najviac oceňujem skvele zaoblené hrany a dobré materiály krytov. Aj taký Sony Xperia X je celý zaoblený a v dlani sa drží veľmi komfortne, s Galaxy A5 by sa však mohol rovnať iba ťažko.
HD s rôznymi veľkosťami a rozlíšeniami
Galaxy A3: Super AMOLED; 4,7″; 1280×720 px; funkcia Always On Display; ochrana Gorilla Glass 4
Galaxy A5: Super AMOLED; 5,2″; 1920×1080 px; funkcia Always On Display; ochrana Gorilla Glass 4
Rozdiel vo veľkosti smartfónov nie je tak výrazný, ale pri priamom porovnaní zreteľný. Menší model Galaxy A3 má HD displej s uhlopriečkou 4,7 palca, model Galaxy A5 má Full HD rozlíšenie s 5,2-palcovou uhlopriečkou. Aj keď má A5 vyššie rozlíšenie, na pohľad nie sú viditeľné žiadne rozdiely v kvalite zobrazenia. Fotografie sú na oboch veľmi detailné, majú iba rozdielne rozlíšenie. Väčší A5 má zadný fotoaparát s rozlíšením 16 megapixelov, A3 má 13 megapixelov. Rozdiel je to minimálny, navyše sa neprejavuje v kvalite snímkov.
Výraznejší rozdiel je v selfie kamere/webkamere, kde je rozdiel dvojnásobný. Väčší model Galaxy A5 má aj túto kameru 16-megapixelovú, zatiaľ čo menší Galaxy A3 „iba 8-megapixelovú“. Aj v tomto prípade platí, že ich kvalitu možno bez problémov porovnať, obidva mobily v tomto smere vynikajú.
Najnovšie USB konektory a vodotesné kryty
Po konštrukčnej stránke patria zariadenia triedy Galaxy A k tým lepším, pretože okrem komfortného prevedenia majú celkom vodotesné kryty. A3 aj A5 sú držiteľom certifikácie IP68, čo znamená, že sú odolné pred vniknutím prachu aj vody, podľa testov vedia vydržať minimálne pol hodinu v hĺbke 1,5 metra. V praxi to znamená, že môžete telefónom nahrávať videá aj pod vodou bez toho, aby ste museli použiť špeciálny kryt.
Na spodnej hrane oboch smartfónov sa nachádza USB konektor typu C. Je to stále pomerne nový univerzálny obojstranný konektor, ktorý slúži na prenos údajov, nabíjanie a v niektorých telefónoch aj na prenos hudby. Galaxy však majú 3,5 mm konektor pre pripojenie slúchadiel, preto sa USB používa iba na nabíjanie a prenos súborov. Oceňujem, že Samsung dodáva zariadenia so samostatným nabíjacím adaptérom a USB káblom, ktorý má jeden koniec tradičný a iba druhý typ C. Vďaka tomu môžete bez problémov prenášať súbory medzi telefónom a počítačom, ktorý ešte USB Type-C nemá. Napríklad taká Moto Z sa dodáva s nabíjacím adaptérom, ktorý má v sebe pevne zabudovaný USB Type-C kábel.
Smartfóny Samsung Galaxy A3 a A5 nepatria medzi najvýkonnejšie na súčasnom trhu, to ale nebol zámer výrobcu. Cieľom bolo ponúknuť zákazníkom veľmi dobré smartfóny s prvotriednou kvalitou konštrukčného prevedenia za cenu, ktorá na tieto klady upozorní. Ja osobne by som kúpu tohtoročnej áčkovej rady určite zvážil, pretože v porovnaní s tou prechádzajúcou spravila výrazný krok vpred a ukázala, ako má vyzerať a pôsobiť luxusný telefón.