Cenzúra internetu alebo ochrana pred podvodníkmi? Názory na nový zákon sa rozchádzajú

Ešte koncom novembra prijal parlament novelu zákona o hazarde, ktorú pred niekoľkými dňami podpísal aj prezident Andrej Kiska. Táto novela umožňuje aj eventuálne blokovanie webstránok, ktoré prevádzkujú hazardné hry (napríklad online kasína) bez povolenia.

 

Zámerom je zamedziť tvorbe nových a fungovaniu už existujúcich hazardných webstránok, ktoré nie sú držiteľom licencie od Finančnej správy SR, niektorí to však dramaticky označujú za nebezpečný precedens a dokonca cenzúru internetu. O ukončenie fungovania týchto webstránok sa však nemusí postarať sám ich prevádzkovateľ, ale poskytovateľ internetu.

V praxi to bude vyzerať tak, že po konkrétnom súdnom rozhodnutí bude musieť internetový operátor stránku zaradiť do akéhosi blacklistu, ktorý zabráni jej načítavaniu. V iných krajinách táto stránka bude fungovať aj naďalej, na Slovensku sa k nej však ľudia nedostanú.

 

Morálka verzus princíp

Samotná myšlienka blokovania webstránok, ktoré ponúkajú hazardné hry bez povolenia, nie je vôbec zlá. Každý prevádzkovateľ podobných webov má povinnosť postupovať v súlade so zákonom a ak si nie je schopný zabezpečiť ani potrebnú licenciu, je to veľmi pravdepodobne práve preto, že zarába podvodnými praktikami, prípadne neodvádza dane z príjmov. Ak sú koncoví používatelia ochránení pred podobnými podvodníkmi už zo zákona, je to z pohľadu morálky správna vec. Ľudia si totiž často vôbec neoverujú, kam zadávajú svoje platobné údaje a komu dávajú vlastné peniaze. Vo svete online hazardu sa obracajú obrovské peniaze, práve tie, ktoré do neho vkladajú jednotliví hráči z celého sveta.

Je potrebné uvažovať aj nad samotným princípom, ktorý by sa mohol stať nástrojom väčšej cenzúry internetu. Jedna nová iniciatíva proti cenzúre internetu a aj osobnosti zo sveta IT tvrdia, že ide o nebezpečný precedens, ktorý môže byť v krajnom prípade zneužitý aj na kontrolu vládnej moci a sledovanie občanov. Znie to hystericky, ale s ohľadom na silu internetu je potrebné uvažovať aj týmto smerom. Existuje možnosť, že podobný princíp by sa časom mohol aplikovať aj na konkrétne blogy, spravodajské weby alebo konkrétnych novinárov, ak by neboli “pohodlní”.  

Sporné je tiež znenie novely zákona o hazarde, ktorá prípadné sankcie v podobe zablokovania prístupu plánuje uvaliť aj za “Propagovanie hazardnej hry dostupnej na území Slovenskej republiky bez licencie”. To môže celkom dobre znamenať možnosť zablokovania obyčajných blogov, na ktorých sa objavila reklama na spornú hazardnú webstránku – a to je už nebezpečné.

 

Novela zákona o hazarde je prijatá a jej možnosti by sa mali začať aktívne využívať v lete 2017, kedy sa začnú zverejňovať prvé zoznamy problematických westránok. Dovtedy je však ešte veľa času a je možné, že iniciatíva skupín a jednotlivcov ešte niečo zmení.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *